PDA

View Full Version : Suzuki fb 50cc πρόβλημα με ανάφλεξη!



kwnnos
25/06/2014, 21:37
Χαιρετω τους αναγνώστες!Αντιμετωπίζω πρόβλημα αναφλεξης με το παπί μου..το ειχα παρατημενο χρονια και ειπα να το επισκευασω!Πριν πάω το σε κάποιο συνεργειο θέλω την γνώμη σας!Έχω ρεύμα μέχρι και στα καλώδια που συνδέονται στον πολλαπλασιαστή(ρεύμα,γείωση)..τα σύνδεσα στον πολλαπλασιαστή και δεν μου πετάει σπίθα απο το μπουζοκαλωδιο...υπέθεσα οτι θα έχω χαλασμενω πολλαπλασιαστή, αγόρασα ενα καινούριο τον τοποθετησα και παλι τίποτα απο ρεύμα.... Τι μπορεί να φταίει?μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος?

Dbnn
25/06/2014, 21:59
Χαιρετω τους αναγνώστες!Αντιμετωπίζω πρόβλημα αναφλεξης με το παπί μου..το ειχα παρατημενο χρονια και ειπα να το επισκευασω!Πριν πάω το σε κάποιο συνεργειο θέλω την γνώμη σας!Έχω ρεύμα μέχρι και στα καλώδια που συνδέονται στον πολλαπλασιαστή(ρεύμα,γείωση)..τα σύνδεσα στον πολλαπλασιαστή και δεν μου πετάει σπίθα απο το μπουζοκαλωδιο...υπέθεσα οτι θα έχω χαλασμενω πολλαπλασιαστή, αγόρασα ενα καινούριο τον τοποθετησα και παλι τίποτα απο ρεύμα.... Τι μπορεί να φταίει?μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος?

Μπουζοκαλώδιο και δες τις γειώσεις στο σασί και του μοτέρ.
Υ.γ. το μπουζοκαλώδιο το γείωσες κάπου να φανταστώ....
Υ.γ. τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά?

kwnnos
25/06/2014, 22:18
Μπορείς να με κατατοπησεις λίγο με τις γειωσεις..τι ακριβως να κοιτάξω..το μπουζοκαλωδιο να το γειωσω να δω αν βγάζει σπίθα? Αν ναι το έχω κανει!Τα υπόλοιπα λέγοντάς τι εννοεις? Μεχρι και στα καλώδια που συνδέονται στον πολλαπλασιαστη έχω ρεύμα..πρεπει να βγάζει συγκεκριμενα βολτ?

toyar
25/06/2014, 22:59
στον πολλαπλασιαστη εχεις ταση αλλα για να σπινθηρισει πρεπει να διακοπτεται η γειωση μια δουλεια που την κανουν οι πλατινες ή ηλεκτρονικη (δεν ξερω τι εχεις)

kwnnos
25/06/2014, 23:31
στον πολλαπλασιαστη εχεις ταση αλλα για να σπινθηρισει πρεπει να διακοπτεται η γειωση μια δουλεια που την κανουν οι πλατινες ή ηλεκτρονικη (δεν ξερω τι εχεις)
Σ ευχαριστώ για την πληροφορία! Ηλεκτρονική έχει.. Λίγο που τα εψαξα στο ιντερνετ!Μια ερωτηση ακόμα η ηλεκτρονική που είναι τοποθετημένη?

bruno
28/06/2014, 20:33
Η ηλεκρόνικη ειναι στην βαση της μπαταριας.θα σου ελεγα να δεις τον κεντρικο διακοπτη.

paristzou
10/05/2015, 15:54
Εχω ακριβώς το ιδιο προβλημα!! Αλλαξα ηλεκτρ κ πινιο. Τιποτα??? Αν καταφερεις κατι στείλε σε παρακαλω!

notakos600
13/05/2015, 11:28
Αν τα πηνία στο βολάν βγάζουν ρεύμα μην αγχώνεστε. Αγοράστε ανορθωτές, ηλεκτρονικές, πολλαπλασιαστές από κινέζικα παπάκια και κάντε την δουλειά σας με 20-30 ευρώ. Αν υπάρχει το διάγραμμα με τους κοννέκτορες του κάθε εξαρτήματος κάνεις παπάδες.

007mastras
15/05/2015, 21:46
Σιγουρέψου οτι δέν είναι το μπουζί σου..
Αν το μπουζί πιάσει λάδια ορισμένες φορές πετάει σπίθα πλάγια και όχι στην ακίδα με αποτέλεσμα και να μήν φαίνεται καλά οπτικά αλλά και να μήν δουλευει το μηχανάκι,
Το λέω απο προσοπική εμπειρεία και μεγάλο παίδεμα δωκίμασε κάποιο άλο μπουζί έστο διαφορετικου΄τύπου να δέις οτι όντος δέν πετάει σπίθα.