PDA

View Full Version : ρύθμιση ελατηρίων σε kazer..



gh0strider
26/06/2014, 08:55
καλημέρα! το πήγα σ' ένα φίλο μου και μου άλλαξε δίσκους, λάδια, μπουζί κτλ, όλα ωραία, όμως άρχισε μετά από μερικές μέρες να πατινάρει ελεεινά.. μου είπε πως είναι φυσιολογικό, πάτησε λίγο τα ελατήρια κι έφτιαξε.. όμως η 4η δεν "τράβαγε" καθόλου.. το ξαναρύθμισε.. κι έχασε τελείως τις ρυθμίσεις:cry:

μου είπε πως είναι στάνταρ , το πας τέρμα δεξία κι από κει πχ τρεις βόλτες ολόκληρες κι είναι εντάξει..

μπορεί να μου πει κάποιος πως να το ρυθμίσω γιατί ούτε καν συμπλεκτάρει τώρα.. ;

gh0strider
26/06/2014, 22:36
Κανείς;

ammoulianiotis
26/06/2014, 23:15
Μηπως να πας σε καποιο αλλο μαστορα;;; :)

gh0strider
26/06/2014, 23:18
Αφού είναι μια χαρά όλα.. Γιατί να πάω να δώσω 10-15 ευρώ για 2 λεπτά που θα κάνει ο μάστορας..;

bruno
26/06/2014, 23:26
Tι δισκους εβαλες;Αν είναι Κινας μην περιμενεις προκοπη,αν είναι γνήσιοι η΅ κατι επωνυμο,εχει κανει κατι λαθος ο φιλος σου.

gh0strider
26/06/2014, 23:37
της newfren βάλαμε..

τώρα δεν πατινάρει καθόλου απλά όταν συμπλεκτάρεις και δίνεις γκάζι τραβάει κανονικά.. και καμιά φορά "κολλάει" να μπει η 4η και μπαίνει με ξερογκαζιά.. όλα αυτά δεν υπήρχαν όταν μου έκανε service.. με το πάτημα άρχισε να πατινάρει λίγο και μετά ξαναέκανε τη ρύθμιση κι ήταν κανονικά.... μόνο που πατίναρε λίγο η 3η κ η 4η του το πήγα πείραξε λίγο τη ρύθμιση.. μέχρι που την έχασε τελείως..:p

bruno
26/06/2014, 23:49
Δεν πατιναρει αλλα κολαει η 4η,μετα όταν πατησε πατιναριζε,μετα ρυθμισε και ηταν κανονικα αλλα πατιναριζε 3η 4η,μετα το εχασε και τωρα δεν πατιναρει πουθενα!

gh0strider
26/06/2014, 23:52
Ρε μεγάλε το πήρα από service κομπλέ, μόλις πάτησαν τα ελατήρια κι οι δίσκοι άρχισε να πατινάρει, μου το ξαναρύθμισε κι είπαμε είναι κομπλέ, το άνοιξα εθνική κι είδα ότι πατινάρει η 3η κι η 4η, του το ξαναπήγα κι εκεί χάθηκαν οι ρυθμίσεις..

Τώρα όπως το έχουμε αφήσει δεν πατινάρει και κάνει αυτό που περιγράφω παραπάνω!

Aν δεν ξέρεις να μου πεις να το κάνω δυο λεπτά μόνος μου, μην χαλάς τον χρόνο σου και τον χρόνο μου με τις εξυπνάδες σου

bruno
27/06/2014, 00:15
Όχι ρε μεγαλε,όχι ρε μεγαλε ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ειπαμε.Βαλτο στο διπλο σταν και ξεκινα να ρυθμίζεις από την αρχη,αλλαζε ταχύτητες να δεις πως παει με αναμενη την μηχανη.Οπου δεις ότι είναι καλα το αφηνεις και το βλέπεις ξανα στον δρομο,αν εκει δεις καποιο προβλημα ξαναβιδωνεις-ξεβιδωνεις να δεις αν βελτιώνεται το πρόβλημα.

SHOOTER045
27/06/2014, 00:18
Όχι ρε μεγαλε,όχι ρε μεγαλε ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ειπαμε.Βαλτο στο διπλο σταν και ξεκινα να ρυθμίζεις από την αρχη,αλλαζε ταχύτητες να δεις πως παει με αναμενη την μηχανη.Οπου δεις ότι είναι καλα το αφηνεις και το βλέπεις ξανα στον δρομο,αν εκει δεις καποιο προβλημα ξαναβιδωνεις-ξεβιδωνεις να δεις αν βελτιώνεται το πρόβλημα.

οχι απλα τεραστιος
τιτανοτεραστιος..........:a18::a18::a18:

nassosxlvbros
27/06/2014, 00:34
εδώ είσαι:

319103
Όπως λέει το μανουάλι ξεβιδώνεις το παξιμάδι,βιδώνεις την εσωτερική βίδα ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΑ και μόλις αρχίσει να γυρίζει σφιχτά, βιδώνεις ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ 1/4 της στροφής...Σφίγγεις προσέχοντας να μη σου ξερυθμιστεί και αυτό είναι όλο....;)

sapila racing
27/06/2014, 09:13
Αφού είναι μια χαρά όλα.. Γιατί να πάω να δώσω 10-15 ευρώ για 2 λεπτά που θα κάνει ο μάστορας..;

Αφού είναι μια χαρά όλα, μπορεί να κλείσει το θέμα νομίζω. :D

gh0strider
27/06/2014, 11:58
εδώ είσαι:

319103
Όπως λέει το μανουάλι ξεβιδώνεις το παξιμάδι,βιδώνεις την εσωτερική βίδα ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΑ και μόλις αρχίσει να γυρίζει σφιχτά, βιδώνεις ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ 1/4 της στροφής...Σφίγγεις προσέχοντας να μη σου ξερυθμιστεί και αυτό είναι όλο....;)
Φίλε μ' έσωσες!! Όλα κομπλέ τώρα:beer:


Οι υπόλοιποι στείλτε ΠΜ κερνάω τουλούμπα

SHOOTER045
27/06/2014, 15:39
Δεν περνάς από δω για κέρασμα σπέσιαλ

silver_21
17/09/2020, 15:44
Καλησπέρα, τη βίδα αυτήν για ποιο σκοπό την έχει και τη κάνει? Όταν αλλάζεις δίσκους τη πας 1/4, μετά όσο περνάει ο καιρός του αλλάζεις τη στροφή?

OldMan
18/09/2020, 14:07
Κάπως ετσι..

alexisssss
18/09/2020, 20:13
Eγω παντως αυτο π κανω ειναι μολις βρω το σκληρο σημειο της βιδας βαζω το μηχανακι στη διπλη και συμπλεκταρω γυρνωντας τον τροχο με το χερι μεχρι να μπορω να τον γυρισω σχετικα ευκολα με το χερι(edit:Εννοω οτι ρυθμιζω τη βιδα γυρνωντας και συμπλεκταροντας ταυτοχρονα με τα χερια)...Δηλαδη να νιωθεις να εχει καποια τριβη ελαφρυα οπως θα τον γυρνας με τα χερια...Μετα σφιγγω το παξιμαδι και κομπλε...

Το μοντενας μου μετα απο 70 χιλιαδες το μονο π δεν εχει αλλαχτεια ειναι δισκοι ελατηρια...Οκ αμα το συμπλεκταρεις δε κλωτσαει πολυ αλλα καλα κρατουν τα δισκακια του ακομα...