PDA

View Full Version : ανακατασκευη μαλκοτσι το 52΄



vellamos
26/06/2014, 12:30
καλησπερα στο φορυμ. εδω και αρκετο καιρο προσπαθω να ανακατασκευασω μια μηχανη μαλκοτσι 12 αλογα.εχω λυσει τα παντα απο πανω της εκτος απο το βολαν. δεν βγαινει με τπτ. εφτιαξα εναν εξολκεα διβωτο στο βολαν που σπρωχνει τον στροφαλο αλλα δεν λεει να κουνηθει. απο οτι βλεπω πρεπει να εχει σφινοδρομο αλλα δεν εχω λυσει ποτε μου και δεν ξερω πως.επισεις απο οτι ξερω δεν πρεπει να εχει λυθει ποτετο βολαν. μπορειτε να βοηθησετε? δωστε καμια ιδεα

συγνωμη εκ των προτερων αν εχω ανοιξει τοπικ σε λαθος μερος

nassosxlvbros
26/06/2014, 13:24
Κοίτα εδώ:http://oldgreekengine.blogspot.gr/ Και στείλε ένα e-mail εδω: oldgrengine@gmail.com (oldgrengine@gmail.com)

GFawkes
26/06/2014, 14:06
Γιατι να λυσεις το βολαν....

αστο εαν δεν εχει λυθει ποτε, και συνεχισε με τα υπολοιπα μερη.

vellamos
26/06/2014, 14:15
Γιατι να λυσεις το βολαν....

αστο εαν δεν εχει λυθει ποτε, και συνεχισε με τα υπολοιπα μερη.

θελω να βγει ωστε να μπορω να καθαρισω αναμεσα και να ξυθει και να βαφτει.
επισεις θα ελαφρυνει αρκετα η μηχανη ωστε να μπορεσω να την τακαρω(μονο το βολαν ειναι 80-100 κιλα)
αν δεν μπορεσω αναγκαστικα θα μεινει πανω αλλα δεν θα γινει σωστη δουλεια.

notakos600
26/06/2014, 14:36
Εάν έχει σφήνα θα βγει με τον εξολκέα που έχεις φτιάξει. Το πρόβλημά σου είναι πως δεν έχει λυθεί ποτέ ξανά και με τον χρόνο και την οξείδωση έχει γίνει σώμα. Καθημερινά πετρέλαιο και μόνο πετρέλαιο για πολλές ημέρες και αφού ποτίσει να ξαναπροσπαθήσεις με τον εξολκέα. Πολλή υπομονή και όχι βίαιες κινήσεις γιατί το κρακ το έχεις στο τσεπάκι. Πάντως αν δεν χρειάζεται να βγει, μην το βγάλεις.

vellamos
27/06/2014, 11:51
τελικα βγηκε. ειναι κονικο και ηταν πολυ σφιγμενο.εφερε ενα φιλος οξυγονο και μολις πυρωσε βγηκε σχεδον αμεσως. ευχαριστω για τις απαντησεις...

kppantelis
27/06/2014, 20:41
Φιλε καλη επιτυχια με την ανακατασκευη.Ελπιζω να ανεβασεις φωτο με τη δουλεια σου εδω μεσα,για να τη θαυμασουμε κι εμεις.ειναι ενδιαφερουσα ανακατασκευη σιγουρα!