PDA

View Full Version : Ταξίδι με CBF-250



gpol
29/09/2005, 21:12
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΝΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ CBF 250 ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ...:confused:

ΙΠΠΕΑΣ
29/09/2005, 21:53
Υπάρχει ένα μέλος του forum που έχει πάει δικάβαλο(με το αίσθημα...) από Αθήνα στην Μονεμβάσια αλλά δεν θυμάμαι ποιός. Είμαι σίγουρος ότι αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθεί :p

motoforever
29/09/2005, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gpol
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΝΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ CBF 250 ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ...:confused:

O pelargos1 (το καρφί!) εξακριβωμένο λέμε...

και μάλιστα για στρώσιμο οπότε μιλάμε για 700χμ περίπου σύνολο με ταχύτητες στρωσίματος...θα του πώ να μπέι να σας πεί και αυτός...
Πάντως μην κολλάτε το μηχανάκι δεν έχει πρόβλημα απλά να ξέρεις τι κάνεις..(εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει κακό μηχανάκι αλλά κακή χρήση σε μηχανάκι)

oulas
30/09/2005, 00:33
Το μηχανακι μπορει να κανει οσα χιλιομετρα θες χωρις προβλημα. Τοπροβλημα θα το εχεις εσυ μοξνο. Δεν ειναι για ταξια, κουραζει αρκετα. Ειναι κθριως για χρηση πολης, και επαρχιακου δρομου.

Εχω κανει μεγιστη συνηχομεη αποσταση με μια 10 λεπτη σταση, Αθηνα Ζακυνθος 300 χλμ.

Επισης εχω κανει Αθηνα Β Ευβοια και πισω, μονημερο συνολο 400 χλμ σε μια μερα, δικαβαλος με την κοπελα. Η κοπελα μου στο τελος της ημερας μονο εγκεφαλικο θεν επαθε. Εγω ημου αρκετα κουρασμενος αλλα τουλαχιστον δεν ημουν ετοιμος να πεσω κατω!

johnpan
30/09/2005, 02:23
Σε παρακαλώ να μη γράφεις με κεφαλαία. Είναι σα να φωνάζεις ΚΑΙ ΣΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ?

Κάνω πολύ συχνά τη διαδρομή Αθήνα Πάτρα με κανονικές ταχύτητες ταξιδίου 110-140με μία ή δύο στάσεις ανάλογα τα κέφια μου. Οταν φυσάει -ειδικά από το πλάι- είναι λίγο δύσκολο, και ειδικά για τους πρωτάρηδες, τρομαχτικό. Στον αέρα θέλεις άλογα. Κατά τα άλλα, δεν έχω τίποτα πιασίματα, απλά όταν ξεκαβαλάς έχεις για λίγα λεπτά μια "τάση" στους ώμους, τα χέρια και τους καρπούς.

gpol
30/09/2005, 11:42
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνωμη που έγραφα με κεφαλαια απλώς είχα την εντυπωση οτι ετσι διαβάζονται πιο άνετα και ξεκούραστα..

:D :D


Σάφως και καταλαβαίνω οτι οι μεγάλες αποστάσεις είναι κάπως κουραστικές με μικρού κυβισμού μηχανές αλλά ήθελα να ξέρω αν είναι σε θέση το cbf250 να διανύσει σχετικά μεγάλες αποστάσεις χωρίς π.χ. να υπερθερμανθεί ... ή να πάθει κάτι άλλο. (παραβλέψτε το αν είναι βλακεία)

Είσασταν πάντως σαφείς και ευχαριστώ..

Κατά 99% θα την αποκτήσω κι εγώ εντός της άλλης εβδομάδας..
:sun: :sun:

Rezeguet
30/09/2005, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gpol


Κατά 99% θα την αποκτήσω κι εγώ εντός της άλλης εβδομάδας..
:sun: :sun:

γουελκαμ του δε κλαμπ :D :beer: :beer:


το cbf στα ταξιδια δεν υπερθερμαινεται ουτε παθαινει καμια βλαβη σε μεγαλα ταξιδια διαρκειας ροης μεγιστης ποσοτητας καυσιμου στον θαλαμο καυσης (δηλ με το γκαζι στο στοπ για πολλη ωρα) :D

το θεμα ειναι να το συντηρεις πριν και μετα απο τετοια ταξιδια αλλα και κατα την διαρκεια να εισαι συνετος με το γκαζι και να το προσεχεις λιγουλακι.

:wave2:

latris mixanis
19/10/2005, 11:29
Εγώ το cbfάκι μου μέχρι την Αγία Άννα το έχω πάει και αυτό όταν ήμουν στο στρώσιμο ακόμη. Δεν μπορώ να πώ ότι με κούρασε από άποψη οδήγησης κ θέσης όσο το ότι πήγαινα σχετικά αργά!!!

:wave2:

ThM
19/12/2005, 14:59
Sorry που απαντώ μετά από 2 μήνες αλλά τώρα το είδα :) Λοιπόν το CBFάκι μέχρι 100 χιλιόμετρα (απόσταση) πάει άνετα χωρίς πιασίματα κλπ. Από εκεί κι έπειτα είναι κατά πόσο αντέχει ο αναβάτης γιατί με κόντρα άνεμο και πλάγιο θα τα βρεις ΠΟΛΥ σκούρα, επίσης η θέση οδήγησης δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα. Έχω πάει τρεις φορές Γιάννενα, δύο Λευκάδα και άπειρες στην Πάτρα (πραγματικά δεν θυμάμαι πόσες) και μπορώ να πω οτί αν δεν κάνεις στάση για φαί στα 200 μίας ώρας τουλάχιστον...θα φτάσεις μισός! Μέση ταχύτητα ταξιδιού 120 αν αντέχεις τον αέρα αλλιώς 90-100. Συνοψίζοντας είναι μία μηχανή πόλης και μικρών εξορμήσεων το Σαββατοκύριακο. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Alexander
19/12/2005, 16:49
Εμένα με κουράζει πολύ η μηχανή γιατί είναι πολύ αργή και δεν μου περνάει καθόλου από το μυαλό να κάνω μεγάλο ταξίδι...
Εκτός αυτού με φοβίζει γιατί δεν γουστάρω να με φτάνουν τα κάρα και να έχω το νου μου μην με περάσουν από πάνω...

Ο αέρας δεν με ενοχλεί καθόλου και πάντα παίζω από 120 και πάνω... Δηλαδή πόσο πάνω... άντε να πάει 150 σε καμιά κατηφόρα...

Για την πόλη είναι μια χαρά αλλά για έξω δυστυχώς είναι κατεβείτε να σπρώξουμε...

oulas
19/12/2005, 17:48
Για την πόλη είναι μια χαρά αλλά για έξω δυστυχώς είναι κατεβείτε να σπρώξουμε...

Μαλλον ηρθε η ωρα να αλλαξεις:):wave2:

Alexander
19/12/2005, 19:47
Μπα... έχει πολλά να με μάθει ακόμα η μικρούλα...

Alchimistis
20/12/2005, 00:35
Eίχα πάει Αρκατα,Διακοφτό,Ξυλόκαστρο-Αθηνα
Β.Ευβοια-Αθηνα
Σπετσες το γύρισα το νησι
Σύρο το ίδιο

ΙΠΠΕΑΣ
12/03/2006, 20:59
Μιας και μιλάμε για ταξίδια, δείτε ένα ανεμοθώρακα που βρήκα στο δίκτυο, ο οποίος ταιριάζει και για το CBF250 μεταξύ πολλών άλλων μοντέλων

http://www.twistedthrottle.com/trade/productview/931/420/


:wave2:


40562