PDA

View Full Version : προβλημα με ασφαλιστική!!!



sernodas2
28/06/2014, 11:51
γεια σας κ χαρα σας

εχω στην κατοχη 6 οχηματα τα οποια κ τα 6 ειναι ασφαλησμενα σε διαφορα ασφαληστικα γραφεια,
το ενα λοιπον το κουτι που το εχει ο πατερας μου ενεπλακη σε ενα τροχαιο του κολου(ευτυχώς)

με παίρνει τηλ ο πατέρας κ μου λεει τρακαρα,οκ παρε την τροχαια κ ολα καλα.
παω κ γω στο τροχαιο του κολου περνω τηλ την τροχαια να ερθει αλλα για καλη μου τυχη το ενα περιπολικο που εχει η τροχαια ειναι μακρια κ θα αργουσε,μεσημέρι ηταν,ζεστη εκανε,μεγαλη ηταν κ οι δυο οδηγοι,αντε γεροντια στα σπιτια σας....

στο ενδιαμεσο χρονο ψαχνω τα χαρτια του κουτιου κ τη να δω
ανασφάλιστος απο τον Απρίλιο
περνω τηλ το ασφαλιστή μπας κ την εχω ξεχασει εκει την ασφαλεια, κ τη μου λεει ο ντενεκες.
οτι ειμαι ανασφάλιστος,κ ειμαι ανασφάλιστος γιατη η ασφαλεια που μου εκανα αποφασησε να στέλνει ταχηπληρωμες στα σπιτια των πελατων ,ταχηπληρωμη εγω δεν ελαβα ποτε.
κ το ερωτημα ειναι. ο ασφαληστης δεν μπορουσε να παρει ενα τηλ να πει οτι περιμένεις ταχηπληρωμη κ οχι δικο μου τηλ???

κ με κεινα κ με τ αλλα εχω στραβωσει παρα πολυ μαζι του κ θελω να του κοψω το κολο!!!

πως?

αντε να γινοταν κανα σοβαρο τροχαιο κ αντε μετα να βγαλεις ακρη.... μια μαλακια αυτου θα μπορουσε να μου κλεισει το σπιτι...

οποτε θελω να των σκισω το ντενεκε??

αλλα πως???

Red Rider
28/06/2014, 15:26
Δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα.
Ψάξε αν η ασφάλεια έχει ακυρωθεί.
Αν είσαι τυχερός και δεν έχει ακυρωθεί(που δεν νομίζω) πας και την παίρνεις με ημερομηνία Απριλίου.
Αν έχει ακυρωθεί δυστυχώς συμβόλαιο βγαίνει με αυριανή και έπειτα ημερομηνία, οπότε μπλέκεις με το ατύχημα.
Άαα και μην ξεχάσεις να αλλάξεις ασφαλιστή...

faraway
28/06/2014, 15:35
Από τον Απρίλιο η ασφάλεια έχει σίγουρα ακυρωθεί .

Με συγχωρείς όμως , την ευθύνη δεν την έχει ο ασφαλιστής σου αλλά εσύ ή σε όποιον ανήκει το όχημα .

Ο ασφαλιστής άντε να πούμε είναι κακός επαγγελματίας , δεν σε πήρε τηλέφωνο οπότε τον σβήνεις και πας στον επόμενο .
Σε χάνει από πελάτη δλδ .... αυτό είναι το μόνο που μπορείς να του κάνεις .

Τη βασική όμως ευθύνη την έχεις εσύ που οφείλεις να ξέρεις πότε λήγει η ασφάλεια σου ..
Από τον Απρίλιο έχουν περάσει 2 μήνες .... και κυκλοφορείς 2 μήνες στον αέρα .

Αν είχε γίνει κάτι πιο σοβαρό δεν μπορείς να φανταστείς σε τι περιπέτειες θα έμπλεκες . ;)

infidel
28/06/2014, 15:40
Και γενικά πολλές ασφαλιστικές στέλνουν ταχυπληρωμή. Έτσι την πάτησε και ο πατέρας μου πριν κανα μήνα, είχε την εντύπωση ότι την είχε πληρώσει (την ταχυπληρωμή την είχε λάβει κανονικά) αλλά με αυτά και με αυτά το είχε ξεχάσει. Καλά που τον πήρε τηλ ο θείος μου (που είναι και ο ασφαλιστής μας) και του το θύμησε. Τελικά πήρε ο θείος στην ασφαλιστική ότι και καλά είχε πάρει αυτός τα χρήματα και είχε ξεχάσει να τα βάλει στο λογαριασμό, αλλά αν είχε εμπλακεί ο πατέρας μου σε ατύχημα δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να το κάνει.

SHOOTER045
28/06/2014, 15:43
Έχω ασφαλίσει και σε γνωστό
Και σε εταιρεία που ασχολείται με αυτά και απέχουν πολλά χλμ
Και οι δύο με έχουν ειδοποιήσει τηλεφωνικά Ότι ξέρεις λήγει ξ ασφάλεια σου.
Θα ανανεώσεις εδώ η όχι.
Έπεσες στην περίπτωση
Δεν μπορεί να του κάνεις τίποτα
Αλλά έπρεπε να το έχεις στο νου σου

vaska
28/06/2014, 18:24
Η ασφάλεια των οχημάτων που καβαλάς είναι ΜΟΝΟ δικιά σου ευθύνη. Τέλος.

Φροντίζεις να είναι ασφαλισμένο το όχημα που κινείς είτε έχεις 1 όχημα είτε 101.
Οι ασφαλιστές σε παίρνουν τηλ γιατί είσαι πελάτης τους και θέλουν να πάρουν την προμήθειά τους από την ασφάλειά σου, για να δείξουν το ενδιαφέρον τους, για να μην έχουν διαρροές από το ήδη υπάρχον πελατολόγιο κλπ. Δεν έχουν καμία ευθύνη (και λογικό είναι) αν εσύ δεν το ασφαλίσεις, το ξεχάσεις κλπ κλπ.

Απλά πράγματα!!