PDA

View Full Version : Xt 600 δακρύζει λαδακι



sam4g
28/06/2014, 12:29
Εχω ένα xt600 του 2001 και σημερα παρατήρησα πρωτη φορά λίγη διαρροή λαδιου απ τη βίδα που φαίνεται στη φωτο. Τι μπορει να ειναι;;

zannisvel
28/06/2014, 12:37
Η συγκεκριμενη βιδα ειναι σαν καπακι οπου βλεπεις τα σημαδια χρονισμου. Αν τη βγαλεις με σβηστο το μοτερ χρεισιμοποιωντας μεγαλο ισιο κατσαβιδι, πρεπει να εχει μια χαλκινη ροδελα η ενα oring (δεν θυμαμαι καλα). Μηπως το ειχες παει για βαλβιδες και ο μηχανικος ξεχασε να το ξαναβαλει ή του επεσε? Επισης δοκιμασε να δεις αν ειναι καλα βιδωμενη, Μην βαλεις και παρα πολυ δυναμη.

sam4g
28/06/2014, 12:43
Προχθές το αγόρασα και δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος με τις βαλβιδες. Πάντως απο προχθές εχω κανει γύρω στα 90χλμ και δεν το ειχε κανει. Θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες. Σ ευχαριστω και για την άμεση απάντηση σου. Δεν ειναι κατι σοβαρο ε;

zannisvel
28/06/2014, 13:00
Αν ειναι αυτο που λεω δεν ειναι τιποτα. Απλα βεβαιωσου οτι ειναι αυτο και κοιταξε και τη σταθμη λαδιου για να εισαι σιγουρο και για να μη γινει καμια αλλη ζημια.

sam4g
28/06/2014, 13:06
Σ ευχαριστω για τις απαντήσεις σου. Θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες και ελπίζω να ειναι κατι τέτοιο.. Αυτό φανταζόμουν κι εγω αλλα ρώτησα γτ δεν παει αλλου το μυαλό μου.. Δεν μπορω να φανταστώ τι αλλο θα μπορούσε να ειναι και να δακρύζει ελάχιστα απ τη συγκεκριμένη βιδουλα.

Bob_o_mastoras
28/06/2014, 13:30
Αν το αγορασες μολις προχθες μαλλον δακρυζει απο τη συγκινηση που αποχωριστικε με τον πρωην ιδιοκτητη του. Θα του περασει γρηγορα.
:lol:

(ηθελα να πω τη μ@λακια μου :look: ) Μαλλον λειπει το o-ring αν και δεν θυμαμαι αν η συγκεκριμενη ταπα εχει. Νομιζω πως ναι. Θα τσεκαρω το σερβις μανιουαλ και θα σου πω απλα το εχω στο pc το δικο μου και αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια (οπως βλεπεις δουλευω σκληρα :rolleyes: )

sam4g
28/06/2014, 14:01
Τα λαδακια μόλις τα έλεγξα... Ειναι φουλ και οχι καμένα... Τη βίδα δεν δοκίμασα να τη σφίξω για να κρυώσει πρώτα ο κινητήρας μη χαλασω το σπειρωμα...

zannisvel
28/06/2014, 14:08
χαλκινη ροδελιτσα ειναι. Ο κωδικος ειναι αυτος 0430-08155-00 Gasket

Στο C3 το νουμερο 10
http://www.yamaha-motor.com.mx/Manual_Partes/Catalogos/On-Off/XT600/4PTB_2002.pdf

sam4g
28/06/2014, 14:15
Ευχαριστω παρα πολυ ρε παιδιά... Μιας κι εχω άγνοια, δικαιολογείται να εχει στο ματακι λαδακι;

akis_trevor
28/06/2014, 14:20
εννοεις στο ματακι στο πλαινο μερος του μοτερ;;;

sam4g
28/06/2014, 14:25
Ναι αυτη η βίδα δεν ειναι; Εκεί μέσα δεν ειναι το τζαμακι που βλέπεις το σημάδι για το χρονισμο των βαλβιδων;

zannisvel
28/06/2014, 14:25
Γι αυτο δε μιλαμε? Στο κεντρο της φωτογραφιας που εβαλες, η ασιμενια βιδα?

319205

sam4g
28/06/2014, 14:28
Ακριβώς γι αυτη..

zannisvel
28/06/2014, 14:30
Εκει πρεπει να εχει μια ροδελιτσα που μαλλον σου λειπει.( στο προηγουμενο post σου ειχα βαλει και ενα link για να το δεις σε διαγραμμα) Πηγαινε και ξεβιδωσε την και δες αν σου λειπει. Επισης μπορει να εχει βιδωθει στραβα (ελπιζω οχι) η να μην ειναι καλα βιδωμενη.
Δε νομιζω να μπορει να ειναι κατι αλλο.

zannisvel
28/06/2014, 14:33
Επισης δεν εχει τζαμακι, με το που τη ξεβιδωσεις βλεπεις μεσα.

sam4g
28/06/2014, 14:38
Ναι το είδα είδα και τον κωδικό στο λινκ που εστειλες.. Απλά περιμενω να κρυώσει τελείως το μοτερ μην κανω καμία βλακεία στο σπειρωμα...

sam4g
28/06/2014, 16:44
Την ξεβιδωσα τη βίδα και τον εχει τον δακτυλιο κανονικά...

zannisvel
28/06/2014, 16:52
Δηλαδη υπηρχε η χαλκινη ροδελα. Μπορει να ειναι ταλαιπωρημενη και να θελει αλλαγη. Για αρχη καθαρισε καλα τη περιοχη και ξαναβαλτη. Παρατηρησε το καλα για μερικα χιλιομετρα και αν δεις οτι ξανατρεχει αλλαξε τη. Αν και παλι τρεχει (που δε νομιζω) τοτε θα κοιταξεις τη βιδα και τα σπειρωματα.

sam4g
28/06/2014, 17:13
Το πήγα μια καλή βόλτα και δεν έτρεξε καθολου αφού πρώτα είχα καθαρίσει καλα τη ροδέλα και τη βίδα.

Αλλα σ αυτη τη βόλτα μου έσβησε 2 φορές. Έδινα γκάζι μπέρδευε λιγο σαν να μένει απο βενζίνη και μετά έσβησε. Την πρωτη φορά πήρε κανονικά μπροστά με τη μια τη δεύτερη εδωσα 3-4 μιζιες και μετά πήρε.. Οταν ζεσταθηκε δεν το ξαναεκανε. Παίζει να ειναι απο βενζίνη;;;

sam4g
28/06/2014, 17:19
Επίσης έβγαλα σημερα για πρωτη φορά το σιγαστηρα απ την εξατμιση. Παίζει να μην κρατάει συμπίεση;;

Bob_o_mastoras
28/06/2014, 17:53
Παιζει να θελουν και κανενα καθαρισματακι τα καρμπυρατερ.

sam4g
28/06/2014, 17:58
Σκεφτομαι οτι μάλλον μου το έκανε γτ πηγαινα με choke και του στέρησα τον αέρα μέσα στη ζέστη..

Δεν μπορούσε να αναπνεύσει το καημενο:lol:

sam4g
29/06/2014, 20:47
Παιδια συνεχιζει να δακρυζει λιγο λαδακι... το σπειρωμα δν νομιζω να εχει χαλασει αφου η βιδα σφιγγει κανονικα.. Αυριο θα παρω καινουρια ροδελα και θα ενημερώσω για να ξερουν και οι επομενοι...

Παρατηρησα επισης οτι ενω οταν ξεκιναω εχω ρελαντι στις 1200 μετα απο κανα 10λεπτο εχω στις 1400-1500. Ειναι επειδη τοτε φτανει στη θερμοκρασια λειτουργιας;;

zannisvel
29/06/2014, 21:22
Ακριβως το ίδιο κανει και σε μένα στο ρελαντί. Όταν είναι κρύο είμαι στις 1100 και όταν ζεσταθεί καλά παει στις 1400. Αλλά δεν κανει και 10 λεπτα για να ζεσταθεί.

sam4g
29/06/2014, 21:26
Ισως ήταν υπερβολή το 10λεπτο.. κοντα στα 6-7 λεπτα εν κινήσει..

notakos600
30/06/2014, 15:26
Ρελαντί πάντως ρυθμίζουμε από τη βίδα δίπλα στο τσοκ όταν το μοτέρ έχει κάνει βόλτα και είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας.
Άλλαξε την χάλκινη ροδέλα και θα σταματήσει η διαρροή.

sam4g
03/07/2014, 18:17
Δυστυχώς ακόμα περιμάνω τη ροδέλα που την παρήγγειλα τη δευτέρα. Φίλε zannisvel απλά να πληροφορήσω ότι οι κώδικοι δεν ισχύουν πλέον. Είναι άλλοι οι κωδικοί για την ελλάδα. Στο parts catalogue που έστειλες πιο πάνω, ο κώδικοι για ανταλλακτικά δεν ισχύουν στην ελλάδα. Αυτό το λέω απλά για να βοηθήσω αν κάποιος ψάξει κάτι στο μέλλον να μη βασιστεί σ αυτούς τους κωδικούς.

Θα ήθελα για ακόμα μια φορά τη βοήθεια σας. Όταν είναι σε ακινησία η μηχανή για αρκετή ώρα έχει μια ψιλοδιαρροή βενζίνης από εκεί που μπαίνει το κλειδί στην τάπα του ρεζερβουάρ. Τί μπορεί να φταίει οεο;;;

zannisvel
03/07/2014, 18:30
Δυστυχώς ακόμα περιμάνω τη ροδέλα που την παρήγγειλα τη δευτέρα. Φίλε zannisvel απλά να πληροφορήσω ότι οι κώδικοι δεν ισχύουν πλέον. Είναι άλλοι οι κωδικοί για την ελλάδα. Στο parts catalogue που έστειλες πιο πάνω, ο κώδικοι για ανταλλακτικά δεν ισχύουν στην ελλάδα. Αυτό το λέω απλά για να βοηθήσω αν κάποιος ψάξει κάτι στο μέλλον να μη βασιστεί σ αυτούς τους κωδικούς.

Θα ήθελα για ακόμα μια φορά τη βοήθεια σας. Όταν είναι σε ακινησία η μηχανή για αρκετή ώρα έχει μια ψιλοδιαρροή βενζίνης από εκεί που μπαίνει το κλειδί στην τάπα του ρεζερβουάρ. Τί μπορεί να φταίει οεο;;;

περιεργο αυτο, γιατι οταν πηρα εγω κατι ανταλακτικα δεν ειχα τετοιο προβλημα, μπορει να κοιτουσα αλλο καταλογο; ποιος ξερει.

Οσο για τη βενζινη, δεν εχεις διαρροη απλα οι αναθμιασεις της βενζινης φευγουν απο εκει και υγροοιουνται παλι στο καπακι. Λογικα το παθαινεις περισσοτερο οταν αφηνεις το μηχανακι κατω απο τον ηλιο.

Μην αγχωνεσαι, το XΤακι σου ειναι μια χρα.

Οσο για τις ροδελλες, γιατι δεν πηγες σε κανενα μαγαζι να ταιριαξεις μια αλλη. Την ιδια δουλεια θα εκαναν.

Βαλε και καμια photo.

:beer:

notakos600
03/07/2014, 18:32
Μια οποιαδήποτε χάλκινη ροδέλα στεγανοποίησης κάνει την ίδια δουλειά με μηδενικό κόστος.
Γιατί κάνετε τη ζωή σας δύσκολη ρε παιδιά;

sam4g
03/07/2014, 18:40
Η αλήθεια είναι οτι απέναντι απ τη δουλειά μου υπάρχει συνεργείο της yamaha γι αυτό και δεν έψαξα αλλού.

Και πάλι ευχαριστώ όλους που με κατατοπίζετε στις απορίες μου και άμεσα μάλιστα!

Όσο για τα ανταλλακτικά μου είπανε ότι πρόσφατα άλλαξε τους κωδικούς για Ελλάδα η yamaha αν κατάλαβα καλά.

sam4g
05/07/2014, 19:59
Παιδια σήμερα άλλαξα τη ροδέλα και με λιγα χιλιόμετρα που πρόλαβα να κάνω διαρροή μηδέν. .

Bob_o_mastoras
05/07/2014, 20:15
:a013:
Στο 'χα πει, σε λιγο θα του περασει! χεχεχε! να το χαιρεσαι το χτακι μαστορα! :beer:

sam4g
14/07/2014, 08:53
Παιδιά δυστυχώς πάλι δακρύζει λαδάκι. Μα τι γίνεται? Τόσο πολύ του λείπει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης?

Το σπείρωμα πρέπει να μην έχει πρόβλημα αφού η βίδα σφίγγει κανονικά. Τι λέτε για φλατζόκολλα? Ή lock tight?

lykourgi
14/07/2014, 09:38
Η βίδα είναι εντάξει στο μπροστά μέρος, εκεί που πατάει την ροδέλα; Μήπως είναι φθαρμένη ή χτυπημένη και στραβοπατάει στη ροδέλα, ενώ το σπείρωμα βιδώνει κανονικά;

Επίσης, μήπως έχεις πολλά λάδια μέσα; Αν και σε αυτή την περίπτωση θα πέταγε και από αλλού, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Από ότι διάβασα το μηχανάκι το έχεις λίγο καιρό και ο τρόπος μέτρησης στα ΧΤ είναι λίγο ασαφής, λόγω ξηρού κάρτερ.

sam4g
14/07/2014, 09:50
Τα λαδάκια τα είχα ελέγξει όταν το πήρα και ήταν κανονικά. Τώρα δεν ξέρω αν θα ήθελε λιγότερα αλλά στη βελόνα ήταν κοντα στο max. Η βίδα κανονική μου φάνηκε. Δεν κατάλαβα να είναι φθαρμένη.

Bob_o_mastoras
14/07/2014, 11:58
Παιδιά δυστυχώς πάλι δακρύζει λαδάκι. Μα τι γίνεται? Τόσο πολύ του λείπει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης?

Το σπείρωμα πρέπει να μην έχει πρόβλημα αφού η βίδα σφίγγει κανονικά. Τι λέτε για φλατζόκολλα? Ή lock tight?

Οχι φλατζοκολα. Locktite ναι. Ελεγξε και καλου κακου τα λαδακια.
Ζεστανε το ενα 5 λεπτο ρελαντι. Φερ'το οριζοντια και τσεκαρε. Μετα ξανατσεκαρε με τον ιδιο τροπο.
Αλλα κατα 99% παιζει θεμα με τη βιδα ή με το σπειρωμα.

zannisvel
14/07/2014, 12:00
Οχι φλατζοκολα. Locktite ναι. Ελεγξε και καλου κακου τα λαδακια.
Ζεστανε το ενα 5 λεπτο ρελαντι. Φερ'το οριζοντια και τσεκαρε. Μετα ξανατσεκαρε με τον ιδιο τροπο.
Αλλα κατα 99% παιζει θεμα με τη βιδα ή με το σπειρωμα.

Δες και αν το κεφαλι της βιδας ειναι ισιο. Μηπως καποιος στο παρελθον την πατησε καταλαθος. Τα σπειρωματα ειναι δυσκολο να προκαλουν αυτο το συμπτωμα.

sam4g
14/07/2014, 12:25
Ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις. . Θα κοιτάξω αυτά ππυ μου είπατε. Κι εγώ το βλέπω δύσκολο να είναι το σπείρωμα γτ βιδώνει κανονικά.
Αν είχα θέμα με περισσότερα λάδια δεν θα μου τα πετούσε απ το φιλτροκουτι;;

Bob_o_mastoras
14/07/2014, 12:28
Δες και αν το κεφαλι της βιδας ειναι ισιο. Μηπως καποιος στο παρελθον την πατησε καταλαθος. Τα σπειρωματα ειναι δυσκολο να προκαλουν αυτο το συμπτωμα.

Γιατι οχι απο το σπειρωμα;;

sam4g
14/07/2014, 12:34
Θεωρώ ότι δεν είναι αυτό γτ η βιδα βιδώνει και ξεβιδώνει κανονικά χωρίς να σκορτσαρει καθόλου. .

Bob_o_mastoras
14/07/2014, 12:40
Θεωρώ ότι δεν είναι αυτό γτ η βιδα βιδώνει και ξεβιδώνει κανονικά χωρίς να σκορτσαρει καθόλου. .

Ναι, απλα εννοω οτι μπορει να εχουν ανοιξει λιγο τα πασα της. Ανεπαισθητα στο χερι αλλα το λαδακι βρισκει διαδρομο και περνα.
Δοκιμασε παντως και το λοκταιτ.

zannisvel
14/07/2014, 13:29
Γιατι οχι απο το σπειρωμα;;

Αφου υπαρχει χαλκινη ροδελα υποτιθεται οτι στεγανοποιει τη περιοχη. Ακομα και αν περναει τα σπειρωματα δεν θα επρεπε να περναει και τη ροδελα. Αρα δεν παταει καλα η βιδα. Επισης αν βιδωνει και ξεβιδωνει καλα η βιδα τα σπειρωματα δεν τα θεωρω υποπτα. Τελος καποιοι τη βιδα αυτη τη κοπανανε με κατσαβιδι και σφυρι πριν τη ξεβιδωσουν, μπορει να εχει γινει και απο αυτο η ζημια.
Δες τη φωτογραφια στο Post #56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=51307&page=4

Δεν ειμαι ειδικος, εικασιες κανω.
:beer:

Bob_o_mastoras
14/07/2014, 13:41
Αφου υπαρχει χαλκινη ροδελα υποτιθεται οτι στεγανοποιει τη περιοχη. Ακομα και αν περναει τα σπειρωματα δεν θα επρεπε να περναει και τη ροδελα. Αρα δεν παταει καλα η βιδα. Επισης αν βιδωνει και ξεβιδωνει καλα η βιδα τα σπειρωματα δεν τα θεωρω υποπτα. Τελος καποιοι τη βιδα αυτη τη κοπανανε με κατσαβιδι και σφυρι πριν τη ξεβιδωσουν, μπορει να εχει γινει και απο αυτο η ζημια.
Δες τη φωτογραφια στο Post #56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=51307&page=4

Δεν ειμαι ειδικος, εικασιες κανω.
:beer:

Καλα ουτε εγω ειμαι ειδικος σε καμια περιπτωση! Απλα πρωην κατοχος ΧΤ και ΤΤΡ.
Οποτε αν το λοκταιτ δεν κανει κατι παμε για καινουργια βιδα.

sam4g
14/07/2014, 16:32
Thanks ρε παίδες. Θα δω τι θα γίνει με το λοκταιτ κι αν είναι θα πάω να παραγγείλω μια βιδίτσα. Έτσι κι αλλιως χαμένη δεν πάει:D βιδα είναι.
Μια απορία. Γτ την κοπανάνε με κατσαβίδι και σφυρί?

Bob_o_mastoras
14/07/2014, 16:35
Ειναι κατσαβιδι που το χτυπας με το σφυρι απο πανω και παιρνει στροφες η κεφαλη. Για να ξεσφιγγεις σφιχτες βιδες. Τη δυναμη του χτυπηματος δηλαδη τη μετατρεπει σε αντιστοιχη δυναμη στρεψης.
Καπως λεγεται αλλα δεν μου 'ρχεται.

sam4g
14/07/2014, 16:37
Ααααα είμαι και ανίδεος. Και λέω καλά δεν το λυπούνται?? :lol:

cityfly
14/07/2014, 16:58
Thanks ρε παίδες. Θα δω τι θα γίνει με το λοκταιτ κι αν είναι θα πάω να παραγγείλω μια βιδίτσα. Έτσι κι αλλιως χαμένη δεν πάει:D βιδα είναι.
Μια απορία. Γτ την κοπανάνε με κατσαβίδι και σφυρί?

σφυροκατσάβιδο
μεταφέρει μεγαλύτερη δύναμη στη βίδα.
μπορεί να σου λύσει τα χέρια σε μια επίμονη βίδα αλλά προφανώς θέλει την ανάλογη προσοχή στη χρήση

https://www.youtube.com/watch?v=Og0wilzMtXY

sam4g
17/07/2014, 08:39
Παιδιά επειδή είμαι ολίγον τι ανίδεος. Όταν λέμε locktite εννοούμε το 243 ή το 248; Έψαξα στο νετ αλλά δεν κατάλαβα ποιο απ τα 2 είναι καλύερο για τη δουλειά που το θέλω. Επίσης διάβασα κάπου ότι αυτά είναι μέσης σκληρότητας και μετά δεν θα ξεβιδώνει με τπτ!!

Εσείς τί μου προτείνετε;;

Επίσης είδα οτι αυτά τα 2 είναι υγρά. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν περάσει υγρό μέσα απ τη βίδα;;;

MadMar
17/07/2014, 08:58
Loctite 55, είναι η απάντηση... Νομίζω ότι αυτό είναι το κατάλληλο για την δουλειά που το χρειάζεσαι!

Bob_o_mastoras
17/07/2014, 09:05
Βαλβιδες ποτε ρυθμισες τελευταια φορα;; Αν εισαι στα κοντα για ρυθμισμα περιμενε και βαλ'το μετα γιατι θα χρειαστει να βγει η βιδα αυτη.
Τσεκαρε ποιο λοκταιτ ανταπεξελχεται στην παραληλη παρουσια λαδιου. Δεν θυμαμαι ποιο ειναι.
Μπορω να ψαξω, αλλα πιο μετα, και να σου πω.
Παντως θα 'ναι λιγο ζορι να βγει η βιδα μετα.
Τεφλον μπορουμε να βαλουμε;; Ας απαντησει κανα μαστορι..:a4:

sam4g
17/07/2014, 09:58
Loctite 55, είναι η απάντηση... Νομίζω ότι αυτό είναι το κατάλληλο για την δουλειά που το χρειάζεσαι!

Thanks Μάριε!!

sam4g
17/07/2014, 09:59
Βαλβιδες ποτε ρυθμισες τελευταια φορα;; Αν εισαι στα κοντα για ρυθμισμα περιμενε και βαλ'το μετα γιατι θα χρειαστει να βγει η βιδα αυτη.
Τσεκαρε ποιο λοκταιτ ανταπεξελχεται στην παραληλη παρουσια λαδιου. Δεν θυμαμαι ποιο ειναι.
Μπορω να ψαξω, αλλα πιο μετα, και να σου πω.
Παντως θα 'ναι λιγο ζορι να βγει η βιδα μετα.
Τεφλον μπορουμε να βαλουμε;; Ας απαντησει κανα μαστορι..:a4:

Απ ότι έψαξα στη σελίδα της loctite λένε για 243 ή 248. Αλλά αυ΄τ ειναι υγρά.

notakos600
17/07/2014, 13:32
Εγώ πάντως όταν ρύθμισα βαλβίδες, άλλαξα τη χάλκινη ροδέλα της αντίστοιχης βίδας, την έσφιξα όσο έπαιρνε με το κατσαβίδι και δεν χάνει σταγόνα. Μήπως δεν την σφίγγεις καλά; Η βίδα αυτή αν δεν έχει χαλασμένο σπείρωμα δεν χάνει ποτέ. Κάτι κάνεις λάθος πάντως.

sam4g
17/07/2014, 14:50
Εγώ πάντως όταν ρύθμισα βαλβίδες, άλλαξα τη χάλκινη ροδέλα της αντίστοιχης βίδας, την έσφιξα όσο έπαιρνε με το κατσαβίδι και δεν χάνει σταγόνα. Μήπως δεν την σφίγγεις καλά; Η βίδα αυτή αν δεν έχει χαλασμένο σπείρωμα δεν χάνει ποτέ. Κάτι κάνεις λάθος πάντως.

Τι να πω;;; κι εγω όσο παίρνει την έχω σφίξει. .. τι μπορεί να κάνω λάθος; τη ροδέλα την πήρα απ τη yamaha να πεις ότι δεν είναι σωστή.

aris_n
17/07/2014, 15:03
Η λύση του teflon δοκιμάστηκε; Εγω είχα μια μικρή διαρροή υγρών φρένων απο τον εξαερωτήρα του πίσω φρένου. Με λίγη εφαρμογή ταινίας teflon το πρόβλημα λύθηκε άπαξ δια παντός.

sam4g
17/07/2014, 15:54
Η λύση του teflon δοκιμάστηκε; Εγω είχα μια μικρή διαρροή υγρών φρένων απο τον εξαερωτήρα του πίσω φρένου. Με λίγη εφαρμογή ταινίας teflon το πρόβλημα λύθηκε άπαξ δια παντός.

Δεν το έχω δοκιμάσει το τεφλόν. Δεν ξέρω και κατά πόσο ενδείκνυται σε τέτοιες θερμοκρασίες η αλήθεια είναι.

Προβληματίζομαι όμως γτ να χάνει γτ έλεγξα και τη βίδα και είναι μια χαρά. Και η ροδέλα καινούρια.

Bob_o_mastoras
17/07/2014, 15:58
Κοιτα, θερμοκρασιες αντεχει το τεφλον (οχι κατι τρελο). Τωρα πιο ειναι το οριο αντοχης του θα σε γελασω. Τους 90', 100' βαθμους τους εχει παντως ανετα. Το λαδι βεβαια του ΧΤ ανεβαινει κι αλλο.

sam4g
17/07/2014, 16:02
Η λύση να βάλω λίγη φλατζόκολλα ανάμεσα στη βίδα και τη ροδέλα για να καταλάβω αν φταίει τελικά το κεφάλι της βίδας τι σου λέει;;;

Bob_o_mastoras
17/07/2014, 16:05
Η λύση να βάλω λίγη φλατζόκολλα ανάμεσα στη βίδα και τη ροδέλα για να καταλάβω αν φταίει τελικά το κεφάλι της βίδας τι σου λέει;;;

Μου λεει, οπως και με το λοκταϊτ, οτι θα δυσκολευτεις να βγαλεις τη βιδα οταν θα χρειαστει και να καθαρισεις τα πασα απο τη φλατζοκολλα.

sam4g
17/07/2014, 16:10
Οπότε άκυρο κι αυτό. Θα πάω να πάρω μια βίδα καινούρια και βλέπουμε. Σας αυχαριστώ όλους για τη βοήθεια

lykourgi
17/07/2014, 16:20
Υπάρχει περίπτωση να έχει πετσικάρει η φωλιά της βίδας ή να υπάρχει κάποια ρωγμή στην περίμετρό της;

Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο σφραγιστικό, καλύτερα loctite. Το Technical Data Sheet του loctite 243* που έγραψες, αναφέρει ότι είναι για κατάλληλο για ξεβίδωμα με εργαλεία χειρός και αντέχει σε λάδια (πρώτη παράγραφος). Δεν έχω όμως εμπειρία από τη χρήση του. Το 271 (κόκκινο) που έχω και χρησιμοποιώ, ξεσφίγγει μια χαρά με κοινά εργαλεία.

* http://hybris.cms.henkel.com/medias/sys_master/8810098851870.pdf

sam4g
17/07/2014, 16:22
Υπάρχει περίπτωση να έχει πετσικάρει η φωλιά της βίδας ή να υπάρχει κάποια ρωγμή στην περίμετρό της;

Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο σφραγιστικό, καλύτερα loctite. Το Technical Data Sheet του loctite 243* που έγραψες, αναφέρει ότι είναι για κατάλληλο για ξεβίδωμα με εργαλεία χειρός και αντέχει σε λάδια (πρώτη παράγραφος). Δεν έχω όμως εμπειρία από τη χρήση του. Το 271 (κόκκινο) που έχω και χρησιμοποιώ, ξεσφίγγει μια χαρά με κοινά εργαλεία.

* http://hybris.cms.henkel.com/medias/sys_master/8810098851870.pdf

Το διάβασα αυτό που λες για το loctite αλλά δεν ξέρω αν επειδή είναι σε υγρή μορφή μου δημιουργήει πρόβλημα σε περίπτωση που περάσει μέσα.

lykourgi
17/07/2014, 16:44
Η λύση σε αυτό είναι εύκολη............................ φροντίζεις να μην περάσει. :lol:

Τώρα αν περάσει και μισή σταγόνα, τι να πω δεν πιστεύω να κάνει και κάτι ιδιαίτερο.

Η παραπάνω "λύση" όμως είναι η καλύτερη.

sam4g
18/07/2014, 16:45
Παιδιά εδώ και 2 μέρες δεν ανάβει το λαμπάκι της νεκράς. Θα μου πείτε άσχετο με το θέμα αλλά σκέφτηκα μήπως αν όντως έχει περισσότερα λάδια ο κινητήρας και χάνει από τη βίδα αυτή, μήπως επηρέασε και τη βαλβίδα της νεκράς.

Ποιά η άποψή σας;;;

sam4g
18/07/2014, 19:48
Κανείς ρε παλικάρια;

dankannn
18/07/2014, 22:59
κραδασμούς έχει θα κάηκε λογικά.
Έχει από κάτω ένα λαστιχάκι το βγάζεις και αλλάζεις το λαμπάκι.

sam4g
26/07/2014, 12:11
Λοιπόν παιδιά για να ενημερώσω το θρεντ σήμερα κατάφερα να ασχοληθώ με τη μηχανή λόγω δουλειάς.

Στη βίδα μπήκε ασφαλιστικό σπειρωμάτων και μέχρι στιγμής δεν δακρύζει καθόλου. (μάλλον θα του πέρασε ;) )

Όσον αφορά το θέμα με το λαμπάκι της νεκράς, όντως είχε δίκιο ο φίλος από πάνω και ευτυχώς ήταν καμμένο το λαμπάκι και δεν χρειάστηκε αλλαγή βαλβίδας νεκράς!

:beer:

zannisvel
28/07/2014, 12:23
:beer:

Πολυ καλα νεα!!!!!