PDA

View Full Version : καλος αναρτησας για ss?



jj okocha
02/07/2014, 22:54
ξερει κανενας που να ρυθμισω αναρτηση ,καποιον που οντως να ξερει,στειλτε κανα πμ ,η αναρτηση ειναι aftermarket με φουλ ρυθμισεις,φορεμενη σε cbr.:wave2:

spyrakos35
02/07/2014, 22:57
ξερει κανενας που να ρυθμισω αναρτηση


στον δρόμο βολτάροντας....

jj okocha
03/07/2014, 20:34
δεν ειναι τοσο απλο,μιλαω για MUPO, SBK,οποτε χρειαζεται ειδικος anyway thanxs.:)

iliasfyntanidis
03/07/2014, 21:34
Έχεις φτιάξει sag?

devil's animal
04/07/2014, 00:28
δεν ειναι τοσο απλο,μιλαω για MUPO, SBK,οποτε χρειαζεται ειδικος anyway thanxs.:)


και πες οτι τον βρηκες τον ειδικο...
για πες που θα βρεις πιστα για να σεταρεις...:a014:

menelaos46
04/07/2014, 03:19
Τι θες να κάνεις ακριβώς?

sonic22
04/07/2014, 07:34
Σαν να λεμε θελω εναν καλο γαστρονομο ή σεφ για να μου πει ποια φαγητα μου αρεσουν...

OldMan
04/07/2014, 15:00
Αν βρεις επαγγελματία που θα του πας το μηχανακι στο μαγαζι και θα σου ρυθμισει τις αναρτήσεις εκεί, κατείγγειλέ τον για δολοφόνο εκ προθέσως...!!!

Αν το κάνει στην πίστα, θα τις ρυθμίσει σύμφωνα με τα δικα ΤΟΥ γούστα...

Αν οδηγεις εσύ και του μεταδίδεις το τι/πως/που/γιατί, παρτε και ξηρά τροφή για κανα δυό μήνες..

jj okocha
05/07/2014, 22:52
λοιπον τη χασατε τη μπαλα εντελως μου φαινεται..παμε παλι,ξερετε καποιον αναρτησα?αν ναι στειλτε πμ,αν οχι δε τρεχει και τιποτα,βασικα αστο,καλα να μαστε:beer:

TROOPER
06/07/2014, 09:43
http://www.vrisko.gr/details/_01e706d7g36cbcfb0b2da4k5fb65f6h

Allst@rf
06/07/2014, 10:48
http://www.vrisko.gr/details/_01e706d7g36cbcfb0b2da4k5fb65f6h

Σωστος... εγγυηση!

OldMan
07/07/2014, 11:00
λοιπον τη χασατε τη μπαλα εντελως μου φαινεται..
Η δική σου αναρτηση ειναι για τα πανηγύρια, εμείς την χασαμε την μπάλα..??

καλα να μαστε:beer:
Θα μαστε όμως..??

menelaos46
07/07/2014, 11:24
Αν θες κάπου να δώσεις λεφτά χωρίς να υπάρχει λόγος δώστα σε μένα.... έχουμε και διακοπές να πάμε...

astroman76
07/07/2014, 13:02
VGR & Kshock

χρονια στο επαγγελμα...χωρις attitude ;)

p@nos
07/07/2014, 13:11
σιγα ρε παιδια χωρις λογο υπαρχουν ανθρωποι που δε ξερουν τι κανουν τα ρυθμιστιρια στις αναρτησεις, δλδ δεν εχουν δικαιομα να εχουν την αναρτηση τους να δουλευει συμφωνα με τα γουστα τους?

πλακωσατε ολοι οι αναρτησιολογοι εδω μεσα οι ειδικοι :lol:

τωρα οπως ειπε ο αστομαν πανω οι δυο αυτοι αναρτησαδες ειναι γνωστες αν τους πεις τι θες απο το μηχανακι σου θα μπορεσουν να το φερουν κοντα σε ατο που 8ες

sonic22
07/07/2014, 13:39
Δλδ οι μαμα αναρτησεις που τις ειχε ρυθμισμενες ο κατασκευαστης δεν τον καλυπτανε και πηρε τις super duper aftermarket με τις πολλες ρυθμισεις και τωρα θα πρεπει να του τις ρυθμισει (στην καλυτερη στο περιπου) καποιος Ελληνας "ειδικος".
Περα απο τα λεφτα και την ταλαιπορια ποιο το τελικο (οδηγικο) οφελος απο ολο αυτο;

Και τσαμπα να τις βρικε ή να μην ειχε αναρτησεις το μηχανακι παντα θα εχει το ανγχος οτι δεν ειναι ρυθμισμενες σωστα.



υ.γ.
"Αγωνιστικο" ή ακριβο δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερο (ειδικα εκτος πιστας). Κλασικη περιπτωση τα λαστιχα.

astroman76
07/07/2014, 13:43
οι μαμα αναρτησεις και ιδικα σε japan πασχουν ειναι Universal και δεν θα ειναι ο πρωτος που θελει να τις εχει στο γουστο του...

οι καλες αναρτησεις δεν ειναι μονο για πιστα... αν ειχα λεφτα θα εβαζα και εγω στο VTR ενα ζευγαρι οιλινς... και ατομα στην Ελλαδα ηπαρχουν να τις ρηθμησουν!

p@nos
07/07/2014, 13:45
γιατι πρεπει δηλαδη αυτος που θα ρυθμισει τις αναρτησεις να εχει τρεξει και motogp?αναρτησεις ειναι οχι πυρηνικοι αντιδραστηρες...
το τελικο οδηγηκο οφελος ειναι να εχεις μια αναρτηση που να δουλευει στο δρομο, να αποροφαει ανωμαλιες και να κραταει σε επαφη τον τροχο παντα με το δρομο...ενας αναρτησας, ακομα και οι ''ταπεινοι'' ελληνες που δεν εχουν τρεξει στο παγκοσμιο, ειναι σε θεση να το κανουν αυτο...

και δεν ειναι υποχρεωτικο να ξερεις να ρυθμιζεις μια καλη αναρτηση για να την εχεις κιολας

devil's animal
07/07/2014, 15:59
οι μαμα αναρτησεις και ιδικα σε japan πασχουν ειναι Universal και δεν θα ειναι ο πρωτος που θελει να τις εχει στο γουστο του...

οι καλες αναρτησεις δεν ειναι μονο για πιστα... αν ειχα λεφτα θα εβαζα και εγω στο VTR ενα ζευγαρι οιλινς... και ατομα στην Ελλαδα ηπαρχουν να τις ρηθμησουν!


σε τι δλδ δεν θα σε καλυπταν οι japan universal και θα εβαζες ohlins?

astroman76
07/07/2014, 16:18
εμενα με την οδηγηση που κανω αυτη την στιγμη με καληπτουν αλλα ξερω αλλα ατομα που θελουν πιο ακρηβης ρυθμησεις και οι μαμα αναρτησεις εχουν ενα οριο..

toyar
07/07/2014, 16:22
λογικα αν εισαι σε θεση να βγαλεις ανεπαρκη μια λειτουργικη αναρτηση τοτε εχεις και την ικανοτητα να ρυθμιζεις
η αναρτηση δεν ειναι μοτερ που ρυθμιζεται στατικα σε δυναμομετρο ή φρενα σε φρενομετρο
τη ρυθμιζει αυτος που οδηγει μετα απο δοκιμες ή δινει ακριβεις οδηγιες σε καποιον να τη ρυθμισει
βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις οπου υπαρχουν λεφτα για ξοδεμα οποτε <<εγω>> που ειμαι ασχετος παιρνω οτι ακριβοτερο μπορω και το αφηνω στα χερια του καλυτερου μαστορα και ετσι αισθανομαι ευτυχισμενος

jj okocha
07/07/2014, 16:29
θενκς απαντες,μου ρθε πμ και ειμαι οκ,αλλα θα τσεκαρω και τις αλλες απαντησεις,ειναι λιγο μυστηρια η αναρτηση,λιγο ιδιαιτερο το 954 και εκτος του προσωπικου στησιματος χρειαζομαι μια 2 -τεχνικη γνωμη.αυτα.:beer:

Allst@rf
07/07/2014, 17:14
ουτε δανεικα να σας ζητουσε ο ανθρωπος δε θα κανατε ετσι...

ημαρτον ρε...

sonic22
07/07/2014, 18:34
Παμε απο την αρχη γιατι καπου δεν συνεννοούμαστε.

Η αναρτηση αποτελειτε απο δυο βασικες μοναδες. Αμορτισερ (αποσβεστηρας ταλαντωσεων) και ελατηριο.
Για να στησεις μια αναρτηση πρεπει το ελατηριο (που εξαρτατε κυριος απο το βαρος του συνολου αναβατης-μηχανη) να παντρευτει με τις καταλληλες (για το στιλ οδηγησης) ρυθμισεις απασβεσης. Ταυτοχρονα πρεπει να υπαρχει και μια συνεργασια μπροστινης και πισο αναρτησης για να ειναι ωραια δεμενο το πακετο.

Τις μαμα αναρτησεις τις εχει ρυθμισει ο κατασκευαστης για ενα "μεσο" βαρος αναβατη (συνηθος 85Kg) και για μια "μεσου" τυπου αδηγηση (ουτε πιστα, ουτε ελληνικοι δρομοι).
Λογο του παραπανω η αναρτηση καθετε κουτι σε πολυ συγκεκρημενο τυπο αναβατη, ΑΛΛΑ ειναι τουλαχιστον "ζυγισμενη" ως προς το συνολο της συμπεριφορας της (σε απλα λογια δεν ειναι επικίνδυνη).

Για να πουμε οτι καποιος χρειαζετε καλυτερες αναρτησεις θα πρεπει πρωτα να εχει εξαντλησει τις δυνατοτητες των μαμα, πραγμα που συμαινει οτι θα εχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αλλαξει ελατηρια (για το βαρος του) και θα εχει κανει μερικες ρυθμισεις στις μαμα αναρτησεις.
Μονο αν οι ρυθμισεις των μαμα δεν εχουν πρακτικα επαρκη ακριβια ξεκινας να δεις τι καλυτερο υπαρχει.


Τωρα στο προκειμενο.
Οι super duper αναρτησεις του φιλου ειναι οχι μονο αρυθμιστες αλλα 99,9% δεν εχουν σωστα ελατηρια.
Αρα πρωτη ερωτηση:
- Με βαση πιανου το βαρος θα παρουμε ελατηρια; Του οδηγου ή του μηχανικου;
Δευτερη ερωτηση:
- Βαση πιανου τις οδηγικες αναγκες θα ρυθμισουμε τις αναρτησεις; Του οδηγου ή του μαστορα;
Τριτη ερωτηση:
- Ποιος αναρτησας (που θεωρουμε καλο) δεν θα ξερει τα παραπανω και αν τα ξερει πως θα αναλαβει την "δουλεια";

Γενικη παρατηρηση λοιπον.
Ο οδηγος θα πρεπει να ξερει τι θελει να πετυχει και φυσικα δεν ενωουμε γενικολογα "καλυτερους χρονους", καλυτερη αναρτηση" αλλα συγκεκρημενα τι κανει η αναρτηση του και πως θα επρεπε-ηθελε να συμπεριφερετε. Εδω η δυνατοτητα μεταφορας πληροφοριων εχει να κανει και με το πως θα περιγραψεις την αισθηση μιας μηχανης με λογια και την συνεννόηση μηχανικου-οδηγου. Αρα ο οδηγος πρεπει να μας πει τι ακριβος θελει και ο μηχανικος να ξερει τι θα πρεπει να ρυθμισει για να το πετυχουμε.

Η περιπτωση παρε το superduper μηχανακι μου και φτιαξε μου καλες αναρτησεις προϋποθέτει ασχετο αδηγο και ανεντιμο μηχανικο.
Στην καλυτερη περιπτωση θα φτασουμε το επιπεδο αποδωσης των μαμα αναρτησεων που λεγαμε οτι δεν μας κάλυπταν.





υ.γ. Εως ενα οριο το βαρος του οδηγου ρυθμιζετε απο την προφορτηση του ελατηριου αρα μπορει να μην χρειαζετε αλλαγη ελατηριου. Αυτο δεν ανερει το οτι αλλη προφορτηση (και αλλες ρυθμισεις για καθε προφορτηση) θα θελει ο μηχανικος και αλλη ο οδηγος εκτος και αν επιλεξουμε μηχανικο με κυριο κριτηριο το βαρος του.

devil's animal
07/07/2014, 18:51
εμενα με την οδηγηση που κανω αυτη την στιγμη με καληπτουν αλλα ξερω αλλα ατομα που θελουν πιο ακρηβης ρυθμησεις και οι μαμα αναρτησεις εχουν ενα οριο..

μηπως τα αλλα ατομα λεγονται Μπουστας και Συνιωρης...??
δεν υπαρχει περιπτωση να μην καλυπτεται ελληνας ερασιτεχνης με ss απο τις μαμα αναρτησεις japan μοτο...

και οσοι τις αλλαζουν, το κανουν χαριν εντυπωσιασμου και οχι ουσιας...αφου στην ουσια οι μαμα αναρτησεις καλυπτουν το 99% των ερασιτεχνων αναβατων και το υπολοιπο 1% παει τοσο γρηγορα που ουσιαστικα πιανει χρονους αγωνιζομενων...


εκτος και αν θελετε να κανετε τα μηχανακια να γινουν κατι αλλο απο αυτο που ειναι...γιατι δεν μπορω να διανοηθω να παρθει ενα ss και να θελει ο αλλος να αποσβενονται "κρεμα" οι ανωμαλιες του δρομου και να συμπεριφερεται στα σαμαρακια σαν μικρομεσαιο οικογενειακο κουτι...

kostas777
07/07/2014, 19:10
Πάμε Μέγαρα να ρυθμίσουμε.. :confused:

Που αλλού; δεν γίνεται αλλού. Οπότε υπομονή. Άντε να προτείνει κάποιος μερικές αρχικές ρυθμίσεις πιέζοντας τη μηχανή με ζεστές αναρτήσεις (μετά από καταδρομική στην Επίδαυρο όμως; ) και κρίνοντας έτσι πως συμπιέζουν και αποσβένουν και μετά πρέπει εσύ να βρεις τι θέλεις και τι σου αρέσει. Για κάθε πίστα ή δρόμο μπορεί να θέλουμε διαφορετικές ρυθμίσεις. Αλλά αρχικά θέλουμε κάτι που να λειτουργεί γενικώς εκεί που κινούμαστε πιο πολύ. Αν τις ρυθμίσουμε στην πίστα των Μεγάρων, μπορεί να βολεύουν μόνο εκεί π.χ. και έξω να μην είναι ό,τι καλύτερο. Πριν κάνουμε όλα αυτά πρέπει να ξέρουμε αν έχουμε τα σωστά ελατήρια όπως αναφέρθηκε και το σωστό sag. Πρώτα ρυθμίζουμε αυτά και μετά πάμε να δούμε αποσβέσεις αν θέλουμε. Σε δρόμο με μεταβαλλόμενο τεραιν με όλου του είδους τις στροφές αν είναι εφικτό, δοκιμάζουμε και κάνουμε αλλαγές 1 το πολύ 2 κλικ κάθε φορά. Αυτα τα 1 με 2 clicks μπορεί να κάνουν μεγάλη διαφορά στον δρόμο. Δεν ανοίγουμε ή κλείνουμε περισσότερο γιατί έτσι όπως έχουμε συνηθίσει με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις (τις οποίες φυσικά έχουμε σημειώσει) μπορεί να φάμε τα μούτρα μας.

Παράδειγμα. Την τελευταία φορά που ήμουν Μέγαρα ήταν και ο μηχανικός μου, είδε το πίσω λάστιχο και μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά με την απόσβεση. Είχε graining πίσω από τα αυλάκια σαν να αναπηδούσε ο τροχός στην επιτάχυνση. Μέσα δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά δεν πίεζα και 100% βέβαια και εκείνη την ώρα είχα πάθει και θερμοπληξία γιατί είχε 40°C. (Μετά από αυτό μου πήρε καμια ώρα για να συνέλθω)
Μου λέει για δοκίμασε αυτό και μου ανοίγει την επαναφορά 2 clicks. Μπαίνω μέσα και στον 2ο γύρο μου έφυγε λίγο στην Κ1.. μετά, δεδομένης και της αφυδάτωσης, κότα μερικούς γύρους ακόμα και έξω. Στη συνέχεια αποφασίσαμε ότι η Ohlins είχε γίνει σουμιές και την πήγαμε για service.

p@nos
07/07/2014, 19:18
μηπως τα αλλα ατομα λεγονται Μπουστας και Συνιωρης...??
δεν υπαρχει περιπτωση να μην καλυπτεται ελληνας ερασιτεχνης με ss απο τις μαμα αναρτησεις japan μοτο...

και οσοι τις αλλαζουν, το κανουν χαριν εντυπωσιασμου και οχι ουσιας...αφου στην ουσια οι μαμα αναρτησεις καλυπτουν το 99% των ερασιτεχνων αναβατων και το υπολοιπο 1% παει τοσο γρηγορα που ουσιαστικα πιανει χρονους αγωνιζομενων...


εκτος και αν θελετε να κανετε τα μηχανακια να γινουν κατι αλλο απο αυτο που ειναι...γιατι δεν μπορω να διανοηθω να παρθει ενα ss και να θελει ο αλλος να αποσβενονται "κρεμα" οι ανωμαλιες του δρομου και να συμπεριφερεται στα σαμαρακια σαν μικρομεσαιο οικογενειακο κουτι...





που ειναι ο εντυπωσιασμος σε μια αναρτηση που βαζεις την επαναφορα στο τερμα και το μηχανακι ανεβαινει πανω σα να εχει ελατηριο μονο...αυτο δε λεγετε αναρτηση λεγεται σουστα και ενα τετοιο βρισκεται στο πισω μερος των περισσοτεων japan και ευρωπαικων με φτηνες σειρες περιφεριακων...εσας που σας αρκει αυτο λοιπον απλα δεν ξερετε πως λειτουργει μια αναρτηση σωστα...και οχι αυτο το πραγμα δεν καλυπτει ουτε το 99% των αναβατων ουτε το ενα τις εκατο που κυνηγαει χρονομετρα...αυτο ικανοποιει μονο οποιον χρησιμοποιει τη μοτο του για παπι και δε ξερει τπτ

p@nos
07/07/2014, 19:20
και κατι ακομα, ο ανθρωπος ρωτησε αμα ξερετε καποιον να ρυθμισει αναρτησεις...δεν ρωτησε πως να τις ρυθμισει...οποτε αυτα τα περι σαγκ κλπ που του λετε ειναι ασχετα και θα του τα πει αυτος σας ζητησε να του τα πειτε...το θρεντ δε λεει πειτε μου εσεις που ειστε ψαγμενοι να μου πειτε πως να τα ρυθμισω...

kostas777
07/07/2014, 19:23
και κατι ακομα, ο ανθρωπος ρωτησε αμα ξερετε καποιον να ρυθμισει αναρτησεις...δεν ρωτησε πως να τις ρυθμισει...οποτε αυτα τα περι σαγκ κλπ που του λετε ειναι ασχετα και θα του τα πει αυτος σας ζητησε να του τα πειτε...το θρεντ δε λεει πειτε μου εσεις που ειστε ψαγμενοι να μου πειτε πως να τα ρυθμισω...

Στις αναρτήσεις όλοι ειδικοί είμαστε.

BLiTzER
07/07/2014, 19:41
Γενικά έχει καταντήσει λίγο κουραστική η φάση, που μπαίνει κάποιος καημένος να ρωτήσει για μια πληροφορία, μια άποψη, μια βοήθεια και πέφτουν όλοι πάνω του να του αποδείξουν πως η κίνησή του είναι λάθος και αυτοί ξέρουν καλύτερα και να τους ακούσει για να είναι περήφανοι οι γονείς του ^^ ΔΕΝ είστε οι γονείς του, δεν είστε οι κηδεμόνες του, δεν είστε δικηγόροι, δεν είστε αστυνομικοί, χαλαρώστε. Απαντήστε στην ερώτηση ή κάντε κάτι άλλο.

devil's animal
07/07/2014, 19:41
που ειναι ο εντυπωσιασμος σε μια αναρτηση που βαζεις την επαναφορα στο τερμα και το μηχανακι ανεβαινει πανω σα να εχει ελατηριο μονο...αυτο δε λεγετε αναρτηση λεγεται σουστα και ενα τετοιο βρισκεται στο πισω μερος των περισσοτεων japan και ευρωπαικων με φτηνες σειρες περιφεριακων...εσας που σας αρκει αυτο λοιπον απλα δεν ξερετε πως λειτουργει μια αναρτηση σωστα...και οχι αυτο το πραγμα δεν καλυπτει ουτε το 99% των αναβατων ουτε το ενα τις εκατο που κυνηγαει χρονομετρα...αυτο ικανοποιει μονο οποιον χρησιμοποιει τη μοτο του για παπι και δε ξερει τπτ

χαχαχαχαχα...
απλα γελαω...

οποιος δεν ξερει να ρυθμισει βαζει στα "τερματα" τις ρυθμισεις (ειτε λεγονται επαναφορας ειτε αποσβεσης) και νομιζει οτι κατι γινεται επειδη βλεπει μεγαλη διαφορα...
φυσικα η αναρτηση γινεται σκατα και ο τυπος ειναι μελλοθανατος και δεν το ξερει...


οι μαμα αναρτησεις που λες Πανουλη ενος Κ7 γυρισαν τις Σερρες στο 1,24...και ολο το μηχανακι ηταν μαμα πλην ελαστικων, αν δεν κανω τραγικο λαθος...

οποτε ας κοιταξουμε να ξεκουλαθουμε και να μην κατηγορουμε τις αναρτησεις για την κουλαμαρα μας και την βλακεια μας και θελουμε και ohlins για να παμε βολτα απ'το 1,35 στο 1,31...

οι αναρτησεις των japan (και οχι μονο) δουλευουν μια χαρα ...εκτος αν ξεφευγεις κατω απο τα 60 κιλα ή πανω απ'τα 90...

sonic22
07/07/2014, 20:10
το να μην εχει καποιος γνωσεις ειναι κατανοητο...
το να απορρυπτει καποιος γνωσεις που του προσφερονται ειναι κατακρητεο.

Ας μην εχει κανεις στην τελικη απορια στο γιατι οι μαστορες στην ελλαδα ειναι αυτοι που ειναι. Οι καταναλωτες τους επιλεγουν.

p@nos
07/07/2014, 20:48
χαχαχαχαχα...
απλα γελαω...

οποιος δεν ξερει να ρυθμισει βαζει στα "τερματα" τις ρυθμισεις (ειτε λεγονται επαναφορας ειτε αποσβεσης) και νομιζει οτι κατι γινεται επειδη βλεπει μεγαλη διαφορα...
φυσικα η αναρτηση γινεται σκατα και ο τυπος ειναι μελλοθανατος και δεν το ξερει...


οι μαμα αναρτησεις που λες Πανουλη ενος Κ7 γυρισαν τις Σερρες στο 1,24...και ολο το μηχανακι ηταν μαμα πλην ελαστικων, αν δεν κανω τραγικο λαθος...

οποτε ας κοιταξουμε να ξεκουλαθουμε και να μην κατηγορουμε τις αναρτησεις για την κουλαμαρα μας και την βλακεια μας και θελουμε και ohlins για να παμε βολτα απ'το 1,35 στο 1,31...

οι αναρτησεις των japan (και οχι μονο) δουλευουν μια χαρα ...εκτος αν ξεφευγεις κατω απο τα 60 κιλα ή πανω απ'τα 90...



σταυρουλη, το οτι στο τερμα δε δουλευει δε σημαινει οτι τα παμε ολα στο τερμα...απλα σημαινει οτι εσυ δεν εχεις ιδεα πως δουλευει μια αναρτηση...το οτι ο σβαντσ γυρισε το gixxer στο 24 στις σερρες, δε σημαινει οτι το μηχανακι εχει καλες αναρτησεις...και αμα του εβγαζες και δυο μπουζοπιπες, θα γυρναγε στο 28...οποτε ολοι εμεις οι υπολοιποι θα το γυρισουμε στα παπια μεχρι να φτασουμε σε επιπεδο motogp....λοιπον την επαναφορα, μια ενδειξη για να δεις πως δουλευει στατικα ειναι να πιεσεις τον κωλο και να μετρησεις ποσο κανει για να ανεβει...οταν στο τερμα σφηχτο εισαι κατω απο τον επιθυμιτο χρονο, δε σε καλυπτει η αναρτηση...

οποτε συμφωνα με αυτη τη λογικη, επειδη ο μπαγκοσμιος ο σβαντσ με τα κωλοφρενα του τζιξερ γυρισε στο 24, ας γυρισουμε ολοι στα ταμπουρια :lol:


ps:τωρα συζηταω με εναν ανθρωπο για αναρτησεις, που δε ξερει ουτε πως λεγονται οι ρυθμισεις της...δεν ειναι επαναφορα και αποσβεση, ειναι αποσβεση συμπιεσης, και αποσβεση επαναφορας...και οι δυο αποσβεσεις ειναι...πες μου ομως κι αλλα για αναρτησεις μπας και μαθω τπτ καινουριο :lol:

toyar
07/07/2014, 20:57
οταν μπαινει καποιος σε φορουμ να ζητησει γνωμες πρεπει να ειναι ετοιμος να ακουσει τα παντα απο το 100% σωστο μεχρι το 100% τρολια χωρις φυσικα καμμια αποψη να τον δεσμευει
προσωπικα μου φαινεται ατοπο καποιος να μπορει να απορριψει μια αναρτηση και ταυτοχρονα να μην μπορει να ρυθμισει μια αλλη
επισης δεν καταλαβαινω πως ενας μαστορας θα σεταρει μια μηχανη που οδηγει αλλος τη στιγμη που ο οδηγος δεν μπορει να του δωσει feedback
ειναι σαν να παω στον μαστορα με το αμαξι και να του δωσω μια φωτογραφια μου και να του πω να μου ρυθμισει το καθισμα :rolleyes:

p@nos
07/07/2014, 20:59
οταν μπαινει καποιος σε φορουμ να ζητησει γνωμες πρεπει να ειναι ετοιμος να ακουσει τα παντα απο το 100% σωστο μεχρι το 100% τρολια χωρις φυσικα καμμια αποψη να τον δεσμευει
προσωπικα μου φαινεται ατοπο καποιος να μπορει να απορριψει μια αναρτηση και ταυτοχρονα να μην μπορει να ρυθμισει μια αλλη
επισης δεν καταλαβαινω πως ενας μαστορας θα σεταρει μια μηχανη που οδηγει αλλος τη στιγμη που ο οδηγος δεν μπορει να του δωσει feedback
ειναι σαν να παω στον μαστορα με το αμαξι και να του δωσω μια φωτογραφια μου και να του πω να μου ρυθμισει το καθισμα :rolleyes:


οσο απλα μπορω να το πω...με το σκεπτικο σου δε μπορεις να απορριψεις ενα φαι και να προτιμησεις ενα αλλο αμα δε ξερεις να τα μαγειρευεις και τα δυο....

devil's animal
07/07/2014, 21:17
σταυρουλη, το οτι στο τερμα δε δουλευει δε σημαινει οτι τα παμε ολα στο τερμα...απλα σημαινει οτι εσυ δεν εχεις ιδεα πως δουλευει μια αναρτηση...το οτι ο σβαντσ γυρισε το gixxer στο 24 στις σερρες, δε σημαινει οτι το μηχανακι εχει καλες αναρτησεις...και αμα του εβγαζες και δυο μπουζοπιπες, θα γυρναγε στο 28...οποτε ολοι εμεις οι υπολοιποι θα το γυρισουμε στα παπια μεχρι να φτασουμε σε επιπεδο motogp....λοιπον την επαναφορα, μια ενδειξη για να δεις πως δουλευει στατικα ειναι να πιεσεις τον κωλο και να μετρησεις ποσο κανει για να ανεβει...οταν στο τερμα σφηχτο εισαι κατω απο τον επιθυμιτο χρονο, δε σε καλυπτει η αναρτηση...

οποτε συμφωνα με αυτη τη λογικη, επειδη ο μπαγκοσμιος ο σβαντσ με τα κωλοφρενα του τζιξερ γυρισε στο 24, ας γυρισουμε ολοι στα ταμπουρια :lol:


ps:τωρα συζηταω με εναν ανθρωπο για αναρτησεις, που δε ξερει ουτε πως λεγονται οι ρυθμισεις της...δεν ειναι επαναφορα και αποσβεση, ειναι αποσβεση συμπιεσης, και αποσβεση επαναφορας...και οι δυο αποσβεσεις ειναι...πες μου ομως κι αλλα για αναρτησεις μπας και μαθω τπτ καινουριο :lol:


κολλησες στις λεξεις...καλο και αυτο...:lol:

γαργαρα για το οτι ειπες
σε μια αναρτηση που βαζεις την επαναφορα στο τερμα και το μηχανακι ανεβαινει πανω σα να εχει ελατηριο μονο...αυτο δε λεγετε αναρτηση λεγεται σουστα και εγω σου εγραψα οτι δεν ρυθμιζει κανενας στο τερμα...παρεπιτποντως για ποια επαναφορα μιλουσες?? ή ηταν ετσι...πεταξαμε μια μ@λακια στον αερα και οποιος το πιασει?

πεταξες και την μπαλιτσα στην εξεδρα οταν εγραψες αυτο:
λεγεται σουστα και ενα τετοιο βρισκεται στο πισω μερος των περισσοτεων japan και ευρωπαικων με φτηνες σειρες περιφεριακων...εσας που σας αρκει αυτο λοιπον απλα δεν ξερετε πως λειτουργει μια αναρτηση σωστα...και οχι αυτο το πραγμα δεν καλυπτει ουτε το 99% των αναβατων ουτε το ενα τις εκατο που κυνηγαει χρονομετρα... με το δικο μου αντεπιχειρημα οτι καποιος ΜΠΟΡΕΙ να γυρισει γρηγορα εστω και με αυτες τις αναρτησεις...και δεν ειναι μονο ο Schwantz..και αλλοι μπορουν και πανε γρηγορα με τις μαμα...ΑΡΑ δεν βρισκονται σουστες στο πισω μερος των περισσοτερων japan και ευρωπαϊκων...και φυσικα μπορει να καλυψει παρα πολλους αναβατες...ο οποιοσδηποτε παγκοσμιος μπορει με μια καλη aftermarket και σωστες ρυθμισεις να γυρισει κατω απο 20 και φυσικα και αυτο εχει αποδειχθει...

και ναι, μεχρι να μπορεσεις να γυρισεις (οχι προσωπικα εσυ, ο οποιοσδηποτε) κατω απο 26 Σερρες, δεν μπορεις να δικαιουσαι να μιλας για αναρτησεις οταν οι μαμα σου φτανουν και σου περισσευουν...
ουτε αν βαλεις ohlins και marzocchi ξαφνικα απο το 35 θα πας στο 28...

τελος ο μπακαλιστικος τροπος που εμαθες να ρυθμιζεις παιζει στους πολυ πολυ εμπειρους μηχανικους γιατι σαφεστατα πρεπει να ξερεις ποσο δυναμη να βαλεις για να πιεσεις και φυσικα να δεις την αντιδραση της οταν αφησεις...
αληθεια εσυ πως μετρας τον χρονο που κανει για ν'ανεβει? με χρονομετρο χειρος?

βρε Πανουλη...
πηγαινε παιξε εκει στην αυλη σου με τις αναρτησεις σου και ασε τους υπολοιπους στην τυφλα τους...
α, και που'σαι προσεξε μην μπερδεψεις το γαντζοκλειδο με το κατσαβιδι...

toyar
07/07/2014, 22:09
οσο απλα μπορω να το πω...με το σκεπτικο σου δε μπορεις να απορριψεις ενα φαι και να προτιμησεις ενα αλλο αμα δε ξερεις να τα μαγειρευεις και τα δυο....

αν δεν μπορω να περιγραψω στον σεφ τι μου αρεσει και τι οχι μονο τυχαια θα πεσει πανω στο γουστο μου
και επισης αν δεν μπορω να καθορισω τι μου αρεσει μαλλον μου αρεσουν ολα ή τιποτα..........

p@nos
08/07/2014, 00:39
κολλησες στις λεξεις...καλο και αυτο...:lol:

γαργαρα για το οτι ειπες και εγω σου εγραψα οτι δεν ρυθμιζει κανενας στο τερμα...παρεπιτποντως για ποια επαναφορα μιλουσες?? ή ηταν ετσι...πεταξαμε μια μ@λακια στον αερα και οποιος το πιασει?

πεταξες και την μπαλιτσα στην εξεδρα οταν εγραψες αυτο: με το δικο μου αντεπιχειρημα οτι καποιος ΜΠΟΡΕΙ να γυρισει γρηγορα εστω και με αυτες τις αναρτησεις...και δεν ειναι μονο ο Schwantz..και αλλοι μπορουν και πανε γρηγορα με τις μαμα...ΑΡΑ δεν βρισκονται σουστες στο πισω μερος των περισσοτερων japan και ευρωπαϊκων...και φυσικα μπορει να καλυψει παρα πολλους αναβατες...ο οποιοσδηποτε παγκοσμιος μπορει με μια καλη aftermarket και σωστες ρυθμισεις να γυρισει κατω απο 20 και φυσικα και αυτο εχει αποδειχθει...

και ναι, μεχρι να μπορεσεις να γυρισεις (οχι προσωπικα εσυ, ο οποιοσδηποτε) κατω απο 26 Σερρες, δεν μπορεις να δικαιουσαι να μιλας για αναρτησεις οταν οι μαμα σου φτανουν και σου περισσευουν...
ουτε αν βαλεις ohlins και marzocchi ξαφνικα απο το 35 θα πας στο 28...

τελος ο μπακαλιστικος τροπος που εμαθες να ρυθμιζεις παιζει στους πολυ πολυ εμπειρους μηχανικους γιατι σαφεστατα πρεπει να ξερεις ποσο δυναμη να βαλεις για να πιεσεις και φυσικα να δεις την αντιδραση της οταν αφησεις...
αληθεια εσυ πως μετρας τον χρονο που κανει για ν'ανεβει? με χρονομετρο χειρος?

βρε Πανουλη...
πηγαινε παιξε εκει στην αυλη σου με τις αναρτησεις σου και ασε τους υπολοιπους στην τυφλα τους...
α, και που'σαι προσεξε μην μπερδεψεις το γαντζοκλειδο με το κατσαβιδι...


το μπακαλιστικο προοριζεται για ατομα σαν εσενα για να καταλαβαινουν για τι μιλαμε...
θα μπορουσα να σου γραψω παρα πολλα πραγματα για να σου απαντησω μιας και ξερεις εμενα και την αυλη μου ενω δεν ειπα τιποτα για το πως να ρυθμισει ο αλλος σε αντιθεση με εσενα, να χρησιμοποιησω και μερικα διαγραμματα συνοδευομενα απο μερικα μαθηματικα για να το παιξω και εξυπνος κλπ κλπ αλλα δε θα καταλαβαινες τιποτα ετσι κ αλλιως...οποτε θα πω το εξης μονο για να το τελειωσω εδω μιας και δε φταις για αυτα που γραφεις απολυτα...

η παρεα με τον ρειν σε εχει φαει εσενα και πετας τις μαλακιες, εχεις ακαταλογιστο :lol:

υγ2:στην επαναφορα προφορτισμενης συμπιεσης αναφερομουν...

υγ3:αυτη η μανια στο μοτο να τα γυρνατε ολα στην πιστα, ενω ουτε πιστες υπαρχουν τωρα, και ο ανθρωπος δεν ειπε οτι θελει να μπει πιστα με το μηχανακι εχει πλακα γενικα...οποιος δε γυρναει στο 20 στις σερρες θα κοβει βολτες στο δρομο με hardtail :cry: :bawl:

devil's animal
08/07/2014, 06:11
το μπακαλιστικο προοριζεται για ατομα σαν εσενα για να καταλαβαινουν για τι μιλαμε...
θα μπορουσα να σου γραψω παρα πολλα πραγματα για να σου απαντησω μιας και ξερεις εμενα και την αυλη μου ενω δεν ειπα τιποτα για το πως να ρυθμισει ο αλλος σε αντιθεση με εσενα, να χρησιμοποιησω και μερικα διαγραμματα συνοδευομενα απο μερικα μαθηματικα για να το παιξω και εξυπνος κλπ κλπ αλλα δε θα καταλαβαινες τιποτα ετσι κ αλλιως...οποτε θα πω το εξης μονο για να το τελειωσω εδω μιας και δε φταις για αυτα που γραφεις απολυτα...

η παρεα με τον ρειν σε εχει φαει εσενα και πετας τις μαλακιες, εχεις ακαταλογιστο :lol:

υγ2:στην επαναφορα προφορτισμενης συμπιεσης αναφερομουν...

υγ3:αυτη η μανια στο μοτο να τα γυρνατε ολα στην πιστα, ενω ουτε πιστες υπαρχουν τωρα, και ο ανθρωπος δεν ειπε οτι θελει να μπει πιστα με το μηχανακι εχει πλακα γενικα...οποιος δε γυρναει στο 20 στις σερρες θα κοβει βολτες στο δρομο με hardtail :cry: :bawl:


ενταξει Πανο....
δεν ειπες τιποτα για το πως να ρυθμισει ο αλλος αλλα αμα λαχει θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και μερικα διαγραμματα και μαθηματικα για να δειξεις τις γνωσεις σου και να κανεις εμενα να καταλαβω...

ο rein τωρα που κολλαει σ'αυτο? παλια καταλοιπα που τα δουλευεις με τον ψυχολογο?

υγ.2: αααα...

υγ3: οντως ειναι μεγιστο λαθος να τα γυριζουμε ολα στην πιστα οταν αναφερομαστε σε μηχανακια πιστας και αναρτησεις super ουαου...και ακριβως αυτο ειναι το cbr του φιλου, ενα hardtrail...επεσες μεσα και σ'αυτο...



το κλεινω και εγω εδω γιατι προφανεστατα δεν εχει νοημα να συνεχισει ολο αυτο...
οποιος καταλαβε, καταλαβε...

nktR
08/07/2014, 08:08
ξερει κανενας που να ρυθμισω αναρτηση ,καποιον που οντως να ξερει,στειλτε κανα πμ ,η αναρτηση ειναι aftermarket με φουλ ρυθμισεις,φορεμενη σε cbr.:wave2:

ο καλύτερος αναρτησάς θα πρέπει να γίνει ο εαυτός σου :)
Κάποια παιδιά σου έγραψαν να δοκιμάσεις ο ίδιος και είναι σωστό,
1ον να καταλάβεις αυτό που οδηγείς τι κάνει και
2ον να μην έχεις τον κάθε πικραμένο που ρυθμίζει την ανάρτηση κατά βούληση και βιώματα αγωνιστικά και μη δικά του όπου θα σου κλειδώσει αποβέσεις επαναφοράς κυρίως αλλά και συμπίεσης κάτι το οποίο είναι λάθος για δρόμο.

Ξεκίνα και μέτρα με ένα φίλο σου το ελατήριο τι cm σου δίνει από στατικό (μόνη της η μοτό χωρίς τον αναβάτη επάνω) με εσένα πάνω. Θέλουμε για σπορ οδήγηση από 2cm έως 3cm. Για χρήση δρόμου είναι καλύτερα να είσαι στις πλούσιες τιμές δηλ. από 2,7 και άνω.
Εν συνεχεία ρύθμισέ τη να τη νιώθεις να "διαβάζει" με τη τάση που δίνεις συμπιέζοντάς τη από την ουρά, όχι από τη σέλα του οδηγού γιατί δεν θα καταλάβεις πολλά.
Αυτό που θα πρέπει να νιώσεις είναι η ανάρτηση να δουλεύει προοδευτικά με νορμάλ ταχύτητα επαναφοράς=επιστροφή από την ώρα που θα την αφήσεις αφού τη συμπιέσεις και να μην νιώθεις κλωτσιά απότομη από το ελατήριο. Εάν νιώσεις κάτι τέτοιο αρχίζεις και πειράζεις την απόσβεση επαναφοράς (R=rebound) μέχρι να σταματήσει.
Δοκίμασε αυτά για αρχή και εάν κολλήσεις κάπου τα ξαναλέμε.
Καλημέρες

OldMan
08/07/2014, 13:25
τωρα συζηταω με εναν ανθρωπο για αναρτησεις, που δε ξερει ουτε πως λεγονται οι ρυθμισεις της...
Δεν πειραζει ρε Πανούλη, κι άλλοι το κανουν κατα καιρούς...

menelaos46
08/07/2014, 18:03
Η αναβάθμιση είναι συνέπεια του ότι κάτι δε μας καλύπτει. Ως λοιπόν να βρούμε αυτό που δε μας καλύπτει αρκούμαστε σε αυτό που έχουμε. Έστω όμως έχουμε στην κατοχή μας ένα αμορτισέρ αρκετά καλό μιας και το έχουμε ήδη δεν υπάρχει πρόβλημα. Το να νιώθουμε ότι κάτι είναι λάθος πρέπει να μας ωθεί στο να το φτιάξουμε ώστε να το νιώθουμε "σωστά". Μέχρι λοιπόν να βρούμε αυτό το λάθος δε χρειάζεται να πειράξουμε κάτι στο μηχανάκι μας. Κατά συνέπεια αν θέλουμε κάτι να πειράξουμε χωρίς να νιώθουμε κάτι λάθος απλώς ψάχνουμε να "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΤΟΥΜΕ". Αν λοιπόν ο φίλος πάει σε έναν αμορτισερά και αυτός του πει στο έφτιαξα χωρίς να το έχει πειράξει "ΚΑΘΟΛΟΥ" αυτός θα φύγει ικανοποιημένος... χωρίς να ξέρει τι βελτιώθηκε.... και με μείων χχχχ ευρώ στην τσέπη του. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. Ωστόσο τα χρήματα είναι του καθενός και μπορεί να τα επενδύσει όπως αυτός νομίζει σωστά..... :wave2:

p@nos
08/07/2014, 18:10
φιλε, βαλε το αμορτισερ στον κωλο σου δε σου αξιζει :lol: η τραβα πετα του εισαι αναξιος του...

DoctoR_k6
08/07/2014, 18:47
Αφηστε να παει σε εναν ειδικο να του κανει τα ειδικα του κ μετα να μας πει τι του ειπε κ τι του εκανε!!
Κ στην τελικη γιατι να μαλωνετε ποιος ξερει περισσοτερα κ ποιος λιγοτερα??
Ο καθενας ας κανει οτι πιστευει δικο μηχανακι θα πειραξει. Οσοι θελουν να ασχοληθουν μονοι τους ετσι για να γουσταρουνε στο νετ υπαρχουν αρκετα πραγματα για να τους βαλουνε να καταλαβουνε πως λειτουργει η αναρτηση κ πως παιζεις μαζι της!! Απολυτα δεν θα ειναι ποτε...Εδω ολοκληρα gp με ενα καρο τεχνικους κ γυρνανε 3 μερες για να φερουν τη μοτο στα μετρα τους κ δεν μπορουν εμεις θα το κανουμε???
Στο τελος ουτε ερωτησεις δεν θα γινονται στο φορουμ...ξεκιναει πολεμος μετα χωρις λογο.
Keep cool που λενε στο χωριο μου!!!

Bladerunner
08/07/2014, 19:06
Στο πρώτο μήνυμα τέθηκε μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση. Από 'κει και πέρα, φαντάζομαι πως ο δημιουργός του θέματος δεν έχει πρόβλημα με την καλοπροαίρετη παρότρυνση να "ψαχτεί" μόνος του. Τα υπόλοιπα όμως είναι άσχετα και κάποια και προσβλητικά.

Χαλαρώστε.

OldMan
09/07/2014, 13:20
Τα υπόλοιπα όμως είναι άσχετα και κάποια και προσβλητικά.
Και προφανως προτίθεσαι να μας στερήσεις και αυτές τις μικροαπολαυσεις της μίζερης ζωής μας...

Allst@rf
09/07/2014, 15:02
Και προφανως προτίθεσαι να μας στερήσεις και αυτές τις μικροαπολαυσεις της μίζερης ζωής μας...

Βγες κανα βουνο, πρωι πρωι, να ξεσκασεις, γιατι δε σε βλεπω καλα...

OldMan
09/07/2014, 19:34
Βγες κανα βουνο, πρωι πρωι, να ξεσκασεις, γιατι δε σε βλεπω καλα...
Πλακα με κανεις τωρα ..??

Αφού πρέπει να ρυθμίσω αναρτησεις,..
(και δεν ξερω κανενα καλό μαστορα για MXMA 4357... για να μην διανοοηθώ για για PDS 4860)

p@nos
09/07/2014, 20:31
εχπουν pds τα ζουνταπ θειο? :lol:

sonic22
09/07/2014, 23:21
Παλιανθρωπα βγαλε τις αναρτησεις απο το μηχανακι και στειλε τις να στις ρυθμισουν.
Φροντισε μονο να ειναι ΚΑΛΟΣ ο ΑΝΑΡΤΗΣΑΣ... Μην σε περασουν και για ασχετο.


:plaf:

RaGe_Raptor
10/07/2014, 07:32
ένας καλός αναρτησάς είναι αυτός που θα κάτσει να σου πει δυο κουβέντες για το τί κάνει το κάθε βιδάκι και τι επιπτώσεις (μπορεί να) έχει στη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας χωρίς να σου πάρει φράγκο.υπάρχουν εγχειρίδια που μπορούν να σε καθοδηγήσουν και να ψαχτείς μόνος σου για να καταλάβεις τί θες πρώτα απ'όλα και τί δε σ'αρέσει και πως να αλλάξει μέσα σε ορισμένα όρια.πειραματισμός και δοκιμές μέχρι να βρείς ένα γενικό μπούσουλα.και τα κλικ ένα-ένα γιατί όπως προείπαν τα παιδιά εδώ δε θες δραματικές κι απότομες αλλαγές.

spyrakos35
10/07/2014, 08:14
Εγω παντως εκανα κανα χρονο να κατασταλαξω...... Και παλι μπορει να ανεβει κανας ΠαλιανθρωπΑς και να μου πει οτι ειναι για τον Μπεο οι ρυθμισεις....

Η θεωρητικη γνωση του ποιο παπαρακι κανει τι ειναι χρησιμοτατη σαφως αλλα πιο σημαντικο ειναι να το καταλαβεις στο δρομο.....

Εκει ενδεχεται να διαπιστωσεις οτι στους ελληνικους δρομους η θεωρια δεν μπορει να εχει απολυτη εφαρμογη και οτι ποτε μια ρυθμιση δεν κανει για ολους τους δρομους..... Απλα προσπαθεις να καλυψεις το 90% των περιπτωσεων και κανεις τους συμβιβασμους σου....

sonic22
10/07/2014, 10:45
Λοιπον μετα απο οριμη σκεψη απαφασισα να ανοιξω μια τηλεφωνικη γραμμη 090 μεσο της οποιας ειδικοι αναρτησιολογοι θα σας καθοδηγουν ωστε να ρυθμιζετε τις αναρτησεις της μοτο σας μεσο τηλεφωνου, οπου και αν βρισκεστε.
Αν παει καλα (που θα παει, με τα μιλα που κουβαλατε) θα επεκταθουμε και σε video chat μεσο skype με χρεωση στην πιστωτικη σας καρτα.

παρτε ΤΩΡΑ τηλεφωνο για να συνδεθητε με την ναζιαρα hoυανα, την καυτη suzi και τη τρελιαρα kawaσανδρα.
Ή για πιο kinky γουστα τον τριχωτο μπαμπη τον αναρτησα που μια φορα γυρισε τις σερες σε 0:45 πριν ακομα φτιαχτει η πιστα.

χρεωση 11Εωρα/κλικ αποσβεσης.


υ.γ. εχω κατοχυρωσει την πατεντα, μην μου φαει κανεις αλλος την δουλεια ετσι;
υ.γ.2 γιατι οπως λενε και οι αμερικανοι
http://en.wikipedia.org/wiki/There%27s_a_sucker_born_every_minute

Allst@rf
10/07/2014, 11:28
Εν ετη 2014, υπαρχουν ακομα μηχανακια με pds?

:p

πυξιδας990
10/07/2014, 11:58
1.πας στην αγαπημενη διαδρομη σου
2.εχεις χρονο αρκετο
3.τερμα δεξια ολες οι ρυθμισεις(συμπιεση-επαναφορα)
4.αρχιζεις τα περα δωθε
5.αρχιζεις να τις γυριζεις αριστερα με υπομονη και συνεχη περαδωθε
6.στο τελος βρισκεις το set up που νοιωθεις οτι σου ταιριαζει
7.δεν πειραζεις την προσφορτιση σε ολη τη διαδικασια,εκτος αν στην εχει πειραξει αλλος,τοτε τι γυρνας στην εργοστασιακη της ρυθμιση.
8.υπομονη και χρονο θελει

Allst@rf
10/07/2014, 13:07
1.πας στην αγαπημενη διαδρομη σου
2.εχεις χρονο αρκετο
3.τερμα δεξια ολες οι ρυθμισεις(συμπιεση-επαναφορα)
4.αρχιζεις τα περα δωθε
5.αρχιζεις να τις γυριζεις αριστερα με υπομονη και συνεχη περαδωθε
6.στο τελος βρισκεις το set up που νοιωθεις οτι σου ταιριαζει
7.δεν πειραζεις την προσφορτιση σε ολη τη διαδικασια,εκτος αν στην εχει πειραξει αλλος,τοτε τι γυρνας στην εργοστασιακη της ρυθμιση.
8.υπομονη και χρονο θελει

9. Δεν ευθυνομαστε για τυχον τραυματισμους και ζημιες...

:tooth:

OldMan
10/07/2014, 13:47
Εν ετη 2014, υπαρχουν ακομα μηχανακια με pds?
Όσο υπάρχουν ακόμη κωλοι που βολευονται ετσι...

Vice
10/07/2014, 14:50
7.δεν πειραζεις την προσφορτιση σε ολη τη διαδικασια,εκτος αν στην εχει πειραξει αλλος,τοτε τι γυρνας στην εργοστασιακη της ρυθμιση.

Τι εννοείς ωρε μάστορα; :confused:

πυξιδας990
10/07/2014, 17:33
η προσφορτιση σπανια πειραζεται και αυτο πιο πολυ οταν εχουμε δικαβαλο και μπαγκαζια,ιδιως η πισω.στην επαναφορα και στην συμpιεση παιζουμε για να βρουμε το καλυτερο set up με την προυποθεση να εχει το μηχανακι τις εκαστοτε ρυθμισεις.σε καθε βιβλιαριακι χρησης μοτο εχει τις εργοστασιακες ρυθμισεις,αυτο εννοω οτι την γυριζουμε στην εργοστασιακη μορφη,αν εχει πειρακτει βεβαια και αν εχει το βιβλιο τις ρυθμισεις,που καθε σοβαρη εταιρια πρεπει να τις αναφερει.

allst@rf μια φορα που ανεβοκατεβαινα τον κοσμα,ενας βοσκος μου ειχε πει,αρπαγμενος εισαι?οπως και να το κανουμε εχει τη φαση του

sonic22
10/07/2014, 18:07
η προσφορτιση
Προφορτιση (ελατηριου) μαστορα...
Δεν ειναι προσφορα

Allst@rf
10/07/2014, 18:08
Όσο υπάρχουν ακόμη κωλοι που βολευονται ετσι...

Ασε τα σαπια...

Πες την αληθεια ,εχεις βαλει trax πισω ;

:p

πυξιδας990
10/07/2014, 19:57
Προφορτιση (ελατηριου) μαστορα...
Δεν ειναι προσφορα

νταξει,κανουμεν και τυπογραφικον:(

menelaos46
10/07/2014, 23:15
Επίσης να λάβεις υπ'οψην σου όπου και να πας να ρωτήσεις κάποιον που ξέρει και όχι κάποιον υπάλληλο. Έχει τύχει να πάμε για σέρβις μπροστινό σε πολύ γνωστό κατάστημα και να τα πάρουμε σωβρακο πίσω γιατί το έπιασε υπάλληλος και όχι αυτός που έπρεπε....

sonic22
11/07/2014, 06:31
για σέρβις μπροστινό [...] να τα πάρουμε σωβρακο πίσω
Απο πια αποψη ηταν σωβρακο η αναρτηση;
Δεν ειχε δεθει σωστα, ειχε γινει ζημια ή ηταν αρρυθμιστο;

menelaos46
11/07/2014, 14:53
Απο πια αποψη ηταν σωβρακο η αναρτηση;
Δεν ειχε δεθει σωστα, ειχε γινει ζημια ή ηταν αρρυθμιστο;

Δεν είχε τη σωστή ποσότητα και ποιότητα λαδιού.

menelaos46
20/04/2015, 18:15
1.πας στην αγαπημενη διαδρομη σου
2.εχεις χρονο αρκετο
3.τερμα δεξια ολες οι ρυθμισεις(συμπιεση-επαναφορα)
4.αρχιζεις τα περα δωθε
5.αρχιζεις να τις γυριζεις αριστερα με υπομονη και συνεχη περαδωθε
6.στο τελος βρισκεις το set up που νοιωθεις οτι σου ταιριαζει
7.δεν πειραζεις την προσφορτιση σε ολη τη διαδικασια,εκτος αν στην εχει πειραξει αλλος,τοτε τι γυρνας στην εργοστασιακη της ρυθμιση.
8.υπομονη και χρονο θελει

Δεν συμφωνώ καθόλου. Όταν έχεις ένα αμορτισέρ άποψή μου είναι ότι πας όλες τις ρυθμίσεις σε αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής ως standard και έπειτα αλλάζεις άν θέλεις κάτι πάλι με τον τρόπο που ορίζει ο κατασκευαστής.

georgezzr600
25/04/2015, 11:30
να πω και εγω κατι?
αν εισαι απο αυτους που μπορουν και πηγαινουν καθε σκ στις Σερρες η στα Μεγαρα η οπου αλλου εχει πιστα ,τοτε σιγουρα θα εχεις και αρκετη εμπειρια ωστε να ξερεις να αναλυειεις ακριβως τι χρειαζεσαι και πως να το ζητησεις.
αν παλι εισαι σαν και εμενα που εω 3 χρονια τη μηχανη, το καλοκαιρι εμαθα οτι υπαρχει counterseering και χαρηκα και για να μπω σε πιστα θα πρεπει να πεσω στη συγκυρια του να ειναι ενταξει χωρις βλαβη η μηχανη-να εχω χρηματα για ξοδεμα-να εχω χρονο- και να μην με πρηζει η κυρα μου, τοτε λαμποργκινι να μου δωσουν το φιατακι με τον χερα θα με περασει......
εγω παντων δεν ξερω το Χριτο μου απο αναρτησεις μιας και σε κολοαναρτησεις εμαθα και δεν εχω οδηγησει ποτε τιποτα σοβαρο για να καταλαβω διαφορα...