PDA

View Full Version : Μεταχειρισμένο Cr125?



StarSailor
19/10/2005, 14:00
Το τελευταίο καιρό μου κόλλησε η ιδέα να πάρω ένα μηχανάκι ΜΟΝΟ για το χώμα. Το σπίτι μου είναι κοντά σε Πάρνηθα και Πεντέλη οπότε θα μπορώ να το χαίρομαι εύκολα. Αρκετά από τα μονοπάτια τα είχα κάνει πριν χρόνια με...mountain bike :D

Μετά από ψάξιμο και συζητήσεις κλίνω προς την αγορά ενός CR 125, για τους εξής λόγους. Φθηνό σε αγορά και συντήρηση (που θα μπορώ να κάνω και μόνος μου) και πιστεύω είναι και καλό παιχνίδι. Επίσης απ ότι μου λένε φίλοι που έχουν, υπάρχει και καλή επάρκεια σε ανταλλακτικά.

Εννοείται μαζί με το μηχανάκι θα εξοπλιστώ και ανάλογα :winka:

Μήπως λοιπόν μου ξεφεύγει κάτι? Επειδή σκέφτομαι για μεταχειρισμένο μοντ 98 και πάνω, τι να προσέξω? Μου έχουν πει για πλαίσιο, εξάτμιση, καλάμια, πίσω ανάρτηση και να ακούγεται και σωστά ο κινητήρας.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθήσει πολύ, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

OldMan
19/10/2005, 14:23
:wave2: :wave2: :wave2:

Το συγκεκριμένο μηχανάκι έιναι για "λύσσαγμα" σε ΠΙΣΤΑ ΜΧ και επ'ουδενί για "εκδρομικό/εξερευνητικό enduro" (που υποθέτω ότι θέλεις να κάνεις !!!

(Θα φωνάξει ο Julius ????)

:wave2: :beer: :wave2:

StarSailor
19/10/2005, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Το συγκεκριμένο μηχανάκι έιναι για "λύσσαγμα" σε ΠΙΣΤΑ ΜΧ και επ'ουδενί για "εκδρομικό/εξερευνητικό enduro" (που υποθέτω ότι θέλεις να κάνεις !!!

(Θα φωνάξει ο Julius ????)

:wave2: :beer: :wave2:

Oldman..από τα ποστ σου που έχω διαβάσει, περίμενα τη απάντηση σου :blush:

Λοιπόν, ναι για λύσαγμα το θέλω, για να ξεδίνω στο χώμα και σιγά σιγά γιατί όχι και στη πίστα ΜΧ στη Πεντέλη! Μ αρέσει να πάρω ένα μηχανάκι που θα θέλει από εμένα να το ψάξω και λίγο (η αναζήτηση μέρος της ευχαρίστησης, προσωπικός τρόπος σκέψης αυτός έτσι?!). Νομίζω είναι και καλό σχολείο για την άσφαλτο όταν ξαναπάρω street :D Απλά αφού το θέλω για το χώμα μόνο σκέφτομαι ότι ένα "καθαρό" που ούτε ασφάλειες, ούτε σήματα ούτε τίποτα, είναι μια καλή λύση. Άσε που είμαι της φιλοσοφίας τα SS στη πίστα και τα ΜΧ στο χώμα :smokin:

Από συντήρηση μου έχουν πει ότι θέλει κάθε τόσο ένα πιστονάκι, ίσως μπιέλα, στη χειρότερη κύλινδρο. Εγώ τα ΣΚ θα το χρησιμοποιώ μόνο (όχι τρελή χρήση), απλά δεν ξέρω από αυτά τα μηχανάκια και δε θέλω να δώσω τα λεφτάκια μου σε κάτι που δεν θα με αφήσει να το χαρώ!

OldMan
19/10/2005, 14:53
Δεν ξέρω ρε Αστροναύτη...
(Ειλικρινά !!!)

Ποτέ ΔΕΝ χώνεψα τα ΜΧ (ειδικά τα "μικρά") εκτός πίστας...

Αν επρόκειτο για κανά 500άρι δίχρονο, θα σου έλεγα πάρτο (και ας μακρύνουν τα χέρια...) γιατί εκεί μιλάμε για "άλλα κόλπα":eyepop:

Τώρα, για 125 ΜΧ που θα χορεύεις κλακέτες πάνω στο λεβιέ ταχυτήτων, θα "βρωμάει" ο συμπλέκτης σε 10m ανηφορικού μονοπατιού (και πολλά λέω...), θα μπαίνει σε λάσπη και θα περιμένεις την Ανοιξη να σε βγάλει η Ε.Μ.Α.Κ........, it's up to you !!!
.
.
.
.
.
.
.

Μίλα και συ ρε Julie !!!

StarSailor
19/10/2005, 14:59
Nταξ, ρωτάω εε δε ξέρω! Και για 250 το συζητάμε, απλά λέω μήπως ήταν πολύ για αρχή το 250 that s all

Άντε ρε Julie, καλά λέει, πες κι εσύ καμιά ιδέα! :cool:

StarSailor
21/10/2005, 08:24
Τελικά είναι πολύ λίγο το 125, είναι πολύ το 250 για πρώτο off, ποιο αξίζει πιο πολύ για χωμάτινο παιχνίδι?? Αναπάντητα ερωτήματα παντουυυυυ--ουυυυ-ουυυυυ (Παπαρίζου διασκεύη :sick: )

OldMan
21/10/2005, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Τελικά είναι πολύ λίγο το 125, είναι πολύ το 250 για πρώτο off, ποιο αξίζει πιο πολύ για χωμάτινο παιχνίδι??

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Να πω ότι δεν την είδα την δουλειά ???:sad:



ΔΕΝ είναι λίγο το 125 !!!

ΔΕΝ κάνει για την δουλειά που το θέλεις...!!!



ΔΕΝ είναι πολύ το 250 !!!

ΔΕΝ κάνει για την δουλειά που το θέλεις...!!!

.
.
.
.
.
.
.


Πέρασαν οι καιροί που παίρναμε ΜΧ μηχανάκια για να κάνουμε Enduro... (Έλεος πια, με τους Χάρους...)!!!
:wave2: :beer: :wave2:

Julius
21/10/2005, 11:26
Να πώ και εγώ την γνώμη μου....... ψηφίζω OLD μπορεί να είναι γεροπαράξενος αλλά έχει δικαιο


Το 125 για enduro βόλτες είναι τελείως ακατάλληλο, για τους λόγους που προανέφερε και για άλλους τόσους.

Ψάξου σε 4Τ 250 καλύτερα, θα το χαρείς πολύ περισσότερο και θα σε βολέψει, θα μάθεις ποιο εύκολα και γενικότερα θα απολαμβάνεις τις βόλτες σου και δέν θα ψάχνεσαι να φτιάξεις φυσική κατάσταση μπας και μπορέσεις να μείνεις λίγο παραπάνω στην σέλα του CR.

Spazz
26/10/2005, 01:04
ενσταση.oldman απο δωαπο κει ολο θα διαφωνουμε.


καταρχας αφου το θελεις πιο πολυ ετσι ξεγραφουμε οτιδηποτε τετραχρονο λογω κοστους συντηρησης.αρα διχρονο.


σιγα που δε κανεις εντουραδες με motocross 125 διχρονο.μια χαρα ανετα.


απλα με εντουρο σιγουρα τα πραγματα ειναι καλυτερα αλλα κι αυτα σε πιο ειδικες περιπτωσεις που δεν ειναι και σιγουρο αν θα τις αναζητησει ο starsailor.

και για πες ρε παλιαντρα τι διχρονο εντουρο να παρει τετοιας χρονολογιας??α!!ειπε οτι δε χαλιεται να το βαζει και λιγο πιστα οποτε προσεχε τι θα πεις.... :lol: :lol: :lol:



και εδω δημοσιως.......ναι κυριες και κυριοι δημοσιως starsailor εχω κατι να σου προτεινω....γιατι δεν αγοραζεις το δικο μου?

CR 125 παντως προσφατης χρονολογιας μην παρεις γιατι δεν πανε βημα!!! θες 98 και πανω.....εχεις δει τι παιζει απο τιμες???αν ναι πες μου και θα σου πω κι εγω ποσο δινω το δικο μου.KTM 125 sx '05 ειναι με λιγη χρηση.και 2ο μαυρο κουστουμι.


μετα το 98 οτιδηποτε και να βρεις σιγουρα θα ειναι πανω απο 1000ευρω....και ισως πολυ παραπανω εαν ειναι σε καλη κατασταση....... αν παρεις πανφτηνω....μην πεις α!οκ θα το μαζεψω!γιατι αντε να μαζευεις!απλα σε προειδοποιω απο τωρα πως αν παρεις τοσο παλιο δεν αποκλειεται εως τωρα να εχει φαει τα κολληματακια του..........πραγμα που σημαινει εαν εχει κολλησει και δεν το χει στειλει καμια ολλανδια για nicasil θα χει μεσα χιτωνιο.........αρα εδω ειμαστε να συζηταμε τι πιστονι θα βαλεις γιατι σου ξανακολλησε και ξανα και ξανα κτλ κτλ.


για να παρεις κατι της προκοπης και να μην κλαις τα λεφτα σου και ξενερωνεις και διαμαρτυρεσαι γιατι ειναι ετοιμο να διαλυθει το μηχανακι θα πρεπει να δωσεις κατι παραπανω.


αν ενδιαφερεσαι για κατι καλυτερο πες το να σου πω ποσο το δινω....παντως το δινω εξευτελιστηκα χαμηλα!!!

συν οτι δε μου εχει κολλησει ποτε(που να προλαβει)και θα το καταλαβεις ,εαν το επαιρνεις ,αφου δεν θα χει χιτωνιο μεσα.αλλα ουτε και nicasil .....για καποιο λογο που ομως δε γνωριζω δεν παιρνει nicasil, εαν σου κολλησει, ο κυλιδρος των καθαροαιμων KTΜ αλλα πρεπει να παρεις καινουριο κυλινδρο.


αλλο ενα + οτι τα πιστονια των ΚΤΜ πραγματικα αντεχουν παααρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα!

τα cr παιρνουν και περισσοτερο λαδι για την μιξη!χαχαχααχχα τσαμπα να χαλαμε τα λεφτακια μας και να μην πηγαινει κι ολας!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


το κουρασα μεχρι θανατου.........:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: