PDA

View Full Version : πρόστιμο/δίπλωμα



MeMeli
03/07/2014, 16:12
Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος A2 διπλώματος.
Εχει ένα φιλαράκι μια fazer την οποια δεν την οδηγάει ποτε πλέον και μου είπε οποτε θέλω να την περνώ...
Έλα όμως που δεν μπορώ με το A2...και λέω εγώ τώρα εάν δεν μπορέσω να κρατηθώ κάποια μέρα και την πάρω(με καταλαβαίνετε φαντάζομαι:blush:)
Τι γίνεται αν με πιάσουν?
θα πληρώσω 200αρι η ούτε που ασχολούνται οι μπ@τσοι με το ποσο kwh είναι η μηχανή αν κάνει για το A2 κλπ?

George_Sp
03/07/2014, 16:16
319535



και μια μετάφραση.

that is not a good start :lol:

MeMeli
03/07/2014, 16:17
319535

χαχαχα ο δεξια ειμαι ο εγω να φανταστώ!!!

sam4g
03/07/2014, 16:19
Το θέμα δεν είναι τι θα κάνουν οι μπάτσοι που αν κλαφτείς και λίγο και σε δουν και καλό παιδί μπορεί να κάνουν και τα στραβά μάτια για το α2. Το θέμα είναι ότι δεν θα σε καλύπτει καμία ασφάλεια. Κι αν γίνει η στραβή;;; :nono:

Vice
03/07/2014, 16:26
Φιλε μου ξερω οτι δεν θέλεις να το ακούσεις αλλά η απάντηση είναι μια: Θα μπλέξεις!

Επίσης εαν εμπλακείς σε ατύχημα (φταίς δεν φταίς) η απάντηση είναι πάλι μια: θα τον πιείς άγρια!

Η απόφαση είναι δική σου.

taisteal
03/07/2014, 16:29
Δηλαδη τι περιμενεις να σου πουμε;;;
Να σου πουμε παρτην,μην μασας κτλ;;
Αν τρακαρεις η χτυπησεις ανθρωπο θα τρεχεις και δεν θα φτανεις,πολυ μυαλο θελει;;

pipe_smoker
03/07/2014, 16:32
Τι γίνεται αν με πιάσουν?
θα πληρώσω 200αρι ?

Θα'θελες...

Πηγαινε εδω http://www.policenet.gr/portal/ext/parabaseis.html και διαβασε τι γραφει στην παραγραφο "αδειες ικανοτητας οδηγησης".

Ετσι και γινει μαλακια δε σε καλυπτει η ασφαλεια. Κοινως την πουτσισες.

Αν φταις κιολας στη μαλακια (και ειναι και χοντρη και δεν εχεις και καλο δικηγορο) μπορει να κανεις και λιγο "σαμε". Κοινως θα σε πουτσισουνε.

Δεν καθεσαι λοιπον καλυτερα με τα μηχανακια που μπορεις να οδηγας να εχουμε ολοι τα κεφαλια μας ησυχα?

MeMeli
03/07/2014, 16:34
Δηλαδη τι περιμενεις να σου πουμε;;;
Να σου πουμε παρτην,μην μασας κτλ;;
Αν τρακαρεις η χτυπησεις ανθρωπο θα τρεχεις και δεν θα φτανεις,πολυ μυαλο θελει;;

21 χρόνον είμαι τι περίμενεις να μην την πάρω; πολυ μυαλο θελει;
Hλπιζα να υπήρχε κάποια πλαγια λύση!! :p

taisteal
03/07/2014, 16:38
21 χρόνον είμαι τι περίμενεις να μην την πάρω; πολυ μυαλο θελει;
Hλπιζα να υπήρχε κάποια πλαγια λύση!! :p


Ναι να μην την παρεις,γιατι δεν υπαρχει καμμια πλαγια λυση.
Φιλικα.

George_Sp
03/07/2014, 16:39
τώρα που είδες οτι δεν υπάρχει και σου είπαμε τις συνέπειες τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Sapadak
03/07/2014, 16:43
τώρα που είδες οτι δεν υπάρχει και σου είπαμε τις συνέπειες τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Να οδηγάει μόνο οτι του επιτρέπει το δίπλωμά τού.
Εκτός αν ζήτησε γνώμες για κάτι ενώ έχει ήδη αποφασίσει για το τι θα κάνει (λέγε με τσαντάκι μηρού :p)

MeMeli
03/07/2014, 16:45
τώρα που είδες οτι δεν υπάρχει και σου είπαμε τις συνέπειες τι σκέφτεσαι να κάνεις;

ε νταξ σχεδόν από την αρχή ήξερα ότι δεν γίνετε και δεν πρόκειται να την πάρω απλά είχα 1 ελπίδα στο 1εκατομμύριο μηπως γινεται κατι :p
παντως ευχαριστω παρα πολυ ολους σας

George_Sp
03/07/2014, 16:57
εντάξει τη κάναμε τη καλή πράξη της ημέρας. :lol: :beer:

Specialized
03/07/2014, 20:21
Δεν νομίζω, ρέπει πολύ προς την λάθος πλευρά. Θα την κάνει τη βλακεία.


Μιλούσα σήμερα με τον ασφαλιστή μου, έπιασαν ένα κοινό φίλο μπέκρα (για πολλοστή φορά) και χωρίς ασφάλεια. Του κατέσχεσαν (πολύ σωστά) το αυτοκίνητο. Μου είπε ο ασφαλιστής ότι αν έκανε ατύχημα και χτυπούσε κάποιον, εκτός από το ηθικό κομμάτι, θα έμενε την υπόλοιπη ζωή του στη στενή χωρίς περιουσία από αυτά που θα έπρεπε να πληρώσει.

Βγαίνει ο κάθε μαλάκας, καυλωμένος στο δρόμο και όποιον πάρει ο χάρος! Σκίσιμο στα δυο! Πληρώνω εγώ εισφορές για να κρατάω στη ζωή τον κάθε ανεγκέφαλο και κινδυνεύω να αφήσω τα κοκκαλάκια μου στην άσφαλτο επειδή αποφάσισαν οι Έλληνες να μην τηρούν τίποτα.

daz
03/07/2014, 20:38
21 χρόνον είμαι τι περίμενεις να μην την πάρω; πολυ μυαλο θελει;
Hλπιζα να υπήρχε κάποια πλαγια λύση!! :p

Εγώ πάντως έχω περάσει τα 30 και δε την έχω πάρει ακόμα!

DrEvil
03/07/2014, 20:51
Εγώ πάντως έχω περάσει τα 30 και δε την έχω πάρει ακόμα!

Κι αν σου αρεσει και κλαις τον χρονο που εχασες;

Bladerunner
03/07/2014, 21:06
Hλπιζα να υπήρχε κάποια πλαγια λύση!! :p

Φροντίζεις να μη σε πιάσουν. ΠΟΤΕ
Φροντίζεις να μην εμπλακείς σε ατύχημα. ΠΟΤΕ

Αν συμβεί κάτι από τα παραπάνω φροντίζεις να έχεις λεφτά. ΠΟΛΛΑ

MeMeli
03/07/2014, 23:02
Εγώ πάντως έχω περάσει τα 30 και δε την έχω πάρει ακόμα!
ε νταξει απλα το ειπα με την έννοια οτι 21 ειμαι αν δεν κανω τωρα μαλακιες ποτε θα τς κανω στα 35 μου με 2 παιδια και μια χοντρη γυναικα?


Φροντίζεις να μη σε πιάσουν. ΠΟΤΕ
Φροντίζεις να μην εμπλακείς σε ατύχημα. ΠΟΤΕ

Αν συμβεί κάτι από τα παραπάνω φροντίζεις να έχεις λεφτά. ΠΟΛΛΑ
επειδη δεν εχω ουτε λιγα δεν την παιρνω :p

mikes
03/07/2014, 23:05
ε νταξει απλα το ειπα με την έννοια οτι 21 ειμαι αν δεν κανω τωρα μαλακιες ποτε θα τς κανω στα 35 μου με 2 παιδια και μια χοντρη γυναικα?


και γιατι ρε φιλαρακι η ηλικια σου προϋποθέτει ντε και καλα να κανεις μαλακιες δλδ?? που το γραφει αυτό??

daz
03/07/2014, 23:07
ε νταξει απλα το ειπα με την έννοια οτι 21 ειμαι αν δεν κανω τωρα μαλακιες ποτε θα τς κανω στα 35 μου με 2 παιδια και μια χοντρη γυναικα?




Εγώ που δεν έχω δυο παιδιά και μια χοντρή γυναίκα λες να κινδυνεύω ακόμα δλδ?

Bob_o_mastoras
03/07/2014, 23:10
και γιατι ρε φιλαρακι η ηλικια σου προϋποθέτει ντε και καλα να κανεις μαλακιες δλδ?? που το γραφει αυτό??

Στο DNA.

taisteal
03/07/2014, 23:11
Εγώ που δεν έχω δυο παιδιά και μια χοντρή γυναίκα λες να κινδυνεύω ακόμα δλδ?


Εσυ με αυτο που καβαλας δεν εχεις φοβο...


:lol::lol:

MeMeli
03/07/2014, 23:13
και γιατι ρε φιλαρακι η ηλικια σου προϋποθέτει ντε και καλα να κανεις μαλακιες δλδ?? που το γραφει αυτό??

Δηλαδή θες να μου πεις πως εσύ όταν ήσουν σε αυτήν την ηλικία και πιο νέος δεν έκανες μαλακίες?
του τύπου να καβαλήσεις την μηχανή κάποιου φίλου ισα ισα να κανεις το γύρο στην πλατιά, είτε να πάρεις για λίγο την μηχανή του πατέρα σου η αμαξι αναλογα,είτε να κλέψεις 1 τσιχλα απο το περιπτερο λέμε τώρα?
Ολα αυτά είναι στη ζωή πως να το κάνουμε τώρα αν δεν κανεις καμια μαλακια τότε πιο το νόημα τις ζωής? Δουλειά σπίτι φάει ύπνο δουλειά σπίτι φάει ύπνο άντε και κάνα φραπέ?


Εγώ που δεν έχω δυο παιδιά και μια χοντρή γυναίκα λες να κινδυνεύω ακόμα δλδ?

κάντο πριν βρεθείς με την χοντρή και τα παιδιά τότε :lol:

akis_trevor
03/07/2014, 23:29
αλλο η παρανομια αλλο να κανεις "τρελες" και διαφορα πραγματα που γουσταρεις...

ggs
03/07/2014, 23:34
Εσυ με αυτο που καβαλας δεν εχεις φοβο...


:lol::lol:

:moutza::bawl::bawl:

devil's animal
04/07/2014, 00:00
Δηλαδή θες να μου πεις πως εσύ όταν ήσουν σε αυτήν την ηλικία και πιο νέος δεν έκανες μαλακίες?
του τύπου να καβαλήσεις την μηχανή κάποιου φίλου ισα ισα να κανεις το γύρο στην πλατιά, είτε να πάρεις για λίγο την μηχανή του πατέρα σου η αμαξι αναλογα,είτε να κλέψεις 1 τσιχλα απο το περιπτερο λέμε τώρα?
Ολα αυτά είναι στη ζωή πως να το κάνουμε τώρα αν δεν κανεις καμια μαλακια τότε πιο το νόημα τις ζωής? Δουλειά σπίτι φάει ύπνο δουλειά σπίτι φάει ύπνο άντε και κάνα φραπέ?





αλλο να παρεις την μηχανη/αμαξι του πατερα/αδερφου/φιλου σου μεσα σ'ενα παρκινγκ ή στο χωραφι του μπαρμπα σου και να πεσεις ή να τρακαρεις ή και τα 2...
και αλλο να παρεις την μηχανη/αμαξι του Χ συγγενη ή φιλου χωρις ασφαλεια και διπλωμα και να βγεις στον δρομο και να γινει ατυχημα (ειτε εισαι υπαιτιος ειτε οχι)...


στην πρωτη περιπτωση θα κλαψεις τα φραγκα σου και το κορμι σου και στην δευτερη θα κλαψεις ολοκληρη την ζωη σου...και ακριβως επειδη εισαι μικρος και εχεις πολυ ζωη μπροστα σου ειναι κριμα...
:wave2:

giannis23
04/07/2014, 00:38
εμενα παντως φιλο μου που ειχαν πιασει πριν 6-7 χρονια με μηχανακι χωρις διπλωμα..ηταν 500 ευρω,το μηχανακι το κρατησαν και δικαστηριο..αλλο αν ειχε γνωστο και την σκαπουλαρε..

daz
04/07/2014, 00:47
Εσυ με αυτο που καβαλας δεν εχεις φοβο...


:lol::lol:

Ουφφ.. :a25:

tzimidis
04/07/2014, 00:57
ε νταξει απλα το ειπα με την έννοια οτι 21 ειμαι αν δεν κανω τωρα μαλακιες ποτε θα τς κανω στα 35 μου με 2 παιδια και μια χοντρη γυναικα?





πάντως αν στα 35 σου εχεις χοντρη γυναίκα , τη μαλακία δεν θα την κάνεις στο δρόμο αλλά στην τουαλέτα.....

IliasZ
04/07/2014, 07:51
Αυτές τις αηδίες τύπου αν δεν τα κάνω τώρα δεν θα τα κάνω ποτέ τα λένε οι πατεράδες μας συνήθως για κάποια χαζομάρα που κάνουμε και εμείς σαν γίδια το παίρνουμε μετά σχοινί κορδόνι. Φιλικότατα πάντα για να μην παρεξηγηθούμε θα πω ως συνομήλικος σου (22 ετών) πως δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω αυτή την λογική. Η τρέλα της ηλικίας να γίνει δεν λέω αλλά όχι όταν υπάρχει έστω και η απειροελάχιστη πιθανότητα να βλάψεις κάποιον άλλον. Παίξε με το δικό σου το κεφάλι όσο θες! Πόσες φορές πας στον δρόμο και συναντάς έναν μ@λ@κ@ οδηγό και σκέφτεσαι κάλα ρε φίλε την δική σου την ζωή την παίζεις κορόνα γράμματα οι άλλοι τι σου φταίνε;

Η οδήγηση απαιτεί λογική και σύνεση. Θεωρώ ότι όσο και να θες να πάρεις το μοτοσακό (και σε καταλαβαίνω) δεν είναι σοφή κίνηση από πολλές πλευρές! Ένα χρόνο υπομονή να πάρεις το απεριόριστων και ξεμπέρδεψες! :)

Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι που λένε και οι πρεσβύτεροι του φόρουμ! :D

Black Diamond
04/07/2014, 08:09
την ξέρεις την απάντηση και όπως είπες ήλπιζες σε "παράθυρο". Δυστηχώς δεν υπάρχει αλλά μεγαλώνοντας θα καταλάβεις οτι σωστά δεν υπάρχει για την ασφάλεια τη δική σου και προπαντός των υπολοίπων που οδηγούν "εντός νόμου". Για να ρωτάς ανεύθυνος δεν είσαι αλλιώς θα το έιχες κάνει ήδη. Για μένα αφού το γουστάρεις το δίτροχο, προσπάθησε να αποκτήσεις ένα μικρό (οποιοδήποτε) και να κάνεις τις βόλτες σου γιατί θα είναι φοβερό φροντηστήριο και ως πρώτο θα το αγαπάς όπως και νάχει. Υπάρχουν αρκετά "μικρά" με νεύρο που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο τα υπόλοιπα και τα ζαχαρώνουμε κιόλας ανεξαρτήτως τι καβαλάμε.

infidel
04/07/2014, 08:23
Κοίτα, η νεανικές μ@λ@κιες γίνονται χωρίς να το σκεφτείς και να το φιλοσοφήσεις. Αν είσαι στο σημείο να λές (ξέρω ότι είναι λάθος αλλά θα το κάνω) τότε είναι συνειδητή πράξη. Δυστηχώς ή ευτυχώς για σένα έχεις οριμάσει αρκετά ώστε να κατανοείς πραγματικά τις επιπτώσεις της πράξης αυτής, οπότε τώρα δεν μπορείς (για μένα) να επικαλεστείς - νενανική - επιπολαιότητα.