PDA

View Full Version : Αλλαγή ρουλεμάν τροχών και περίεργος θόρυβος



MadMar
03/07/2014, 18:34
Καλησπέρα σε όλους, πριν 2 μέρες άλλαξα ρουλεμάν τροχών περισσότερο προληπτικά μιας και προγραμματίζω ένα μικρό ταξιδάκι σε κάνα μήνα και θέλω να μην έχω απρόσμενα προβλήματα. Μετά την αλλαγή παρατηρώ ότι όταν τσουλάω τη μηχανή (πχ στο ξεπαρκάρισμα) προς τα πίσω, με στραμένο το τιμόνι προς τα αριστερά (όπου και βρίσκεται το μπροστινό δισκόφρενο) ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος, σαν μεταλλικό τρίξιμο. Πώς όταν βάζεις σκληρό τακάκι και δεν έχει στρωθεί, έτσι περίπου. Δεν άλλαξα τακάκια, μόνο ρουλεμάν. Πήγα στο μάστορα που μου έκανε την αλλαγή και μου είπε ότι έκατσε σε άλλη θέση το τακάκι και πρέπει να πατηθεί λιγο και θα ξαναγλυκάνει. Εσείς με την εμπειρία σας τί γνώμη έχετε???

zannisvel
03/07/2014, 18:44
Βγαλε τη δαγκανα (2 βιδες ειναι) και κανε το μπρος πισω να δεις αν κανει κανενα θορυβο. Βεβαιωσου επισης οτι δεν εχεις μακα στο εμβολο τις δαγκανας και μπορει να επανερχεται οταν αφηνεις το φρενο. Οταν βγαλεις τη δαγκανα για κανενα λογο μην πατησεις το φρενο γιατι μετα την πατησες.

MadMar
03/07/2014, 19:03
Ευχαριστω για την άμεση απάντηση! Θα το κάνω αυριο πρωί πρωί. Αν δεν ακούγεται ο θόρυβος τότε τί κάνω μετα?

nktR
03/07/2014, 21:04
την ξαναβάζεις στη θέση της και είναι έτοιμο.

Με αυτό το τρόπο που σου είπε βεβαιώνεσαι ότι από εκεί που ακούς το θόρυβο είναι το τακάκι και τίποτα άλλο.
Από τη στιγμή που είναι το τακάκι δεν έχεις κανένα θέμα και κυκλοφορείς κανονικά.

daz
03/07/2014, 21:06
To ξαναπας στο μάστορα και του λες ότι o θόρυβος δεν είναι απ' τη δαγκάνα. :lol:

MadMar
03/07/2014, 21:35
Ok θα προσπαθήσω να τη βγάλω αυριο αν και έχω ένα φόβο μιας και ενώ μ αρέσει να ασχολούμαι με τέτοια, φοβάμαι τα μη κάνω καμία μ@λ@κι@ στα φρένα που όσο και να το κανεις είναι ζωτικής σημασίας! Ευχαριστω πάντως για τις συμβουλές σας...

vaska
03/07/2014, 21:53
Μάλλον δίκιο έχει ο μάστορας. Συμβαίνει αυτό.

MadMar
03/07/2014, 22:04
Ελπίζω να είναι αυτό γιατί δεν είχε κανένα πρόβλημα πριν το μηχανάκι. Τώρα ξαφνικά μετα την αλλαγη ρουλεμαν να το εμφανίσει...? Εύχομαι να μην είμαι τοσο "τυχερός" ;)

nktR
03/07/2014, 22:52
Επίσης μην ξεχάσεις όταν πας να ξαναβάλεις τη δαγκάνα να ανοίξεις τα τακάκια μεταξύ τους βάζοντας ένα κατσαβίδι ανάμεσά τους και πιέζοντας το ένα κόντρα στο άλλο να ανοίξεις λίγο το κενό μεταξύ τους (πιέζονται τα έμβολα από την πίσω πλευρά από τα τακάκια) ώστε να μπουν στη δισκόπλακα χωρίς να ταλαιπωρηθείς.
Η άλλη λύση, εάν φοβάσαι, πήγαινε σε κάποιον κοντα στην περιοχή σου που ξέρει.
Δεν είναι τίποτα, ούτε 5 λεπτά δουλειά.

MadMar
03/07/2014, 23:50
Ευχαριστω για την συμβουλή! Επίσης άλλη μια ερώτηση. Η μηχανή μου είναι ένα xt 600. Θα βγάλω μόνο τις 2 βιδες που κρατούν τις δαγκανα στο πιρουνι? Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο απ ότι κατάλαβα έτσι? Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου ακούγονται απλοικες απλά είμαι νέος στο χώρο και έχω το φόβο ακομα

nktR
04/07/2014, 00:12
ναι σωστά,
τις δύο μόνο βίδες ξεβιδώνεις της δαγκάνας

MadMar
04/07/2014, 01:54
Ευχαριστώ και πάλι...

GiannisBlessed
04/07/2014, 12:06
Επίσης μην ξεχάσεις όταν πας να ξαναβάλεις τη δαγκάνα να ανοίξεις τα τακάκια μεταξύ τους βάζοντας ένα κατσαβίδι ανάμεσά τους και πιέζοντας το ένα κόντρα στο άλλο να ανοίξεις λίγο το κενό μεταξύ τους (πιέζονται τα έμβολα από την πίσω πλευρά από τα τακάκια) ώστε να μπουν στη δισκόπλακα χωρίς να ταλαιπωρηθείς.
Η άλλη λύση, εάν φοβάσαι, πήγαινε σε κάποιον κοντα στην περιοχή σου που ξέρει.
Δεν είναι τίποτα, ούτε 5 λεπτά δουλειά.

πιθανο να μην χρειαστει να το κανεις αυτο καθως αφου απο εκει βγηκε μπορει να ξανα μπει.προυποθεση να μην ακουμπισει κανεις την μανετα.
αν ομως χρειαστει να βαλεις κατσαβιδι τοτε μην το κανεις αν δεν εχεις καθαρισει τα πιστονακια με σαπουνι και οδοντοβουρτσα.
αλλιως ολη η μακα θα μπει μεσα.
επισης μην τα σπρωξεις παραπανω απο οσο χρειαζεται.
99%δεν χρειαζεται να κανεις τπτ απο τα παραπανω.η δαγκανα μπαινει οπως βγηκε.

daz
04/07/2014, 18:52
..
99%δεν χρειαζεται να κανεις τπτ απο τα παραπανω.η δαγκανα μπαινει οπως βγηκε.

Όχι αν ο δίσκος έχει κάνει δόντι.

GiannisBlessed
04/07/2014, 20:00
οπως την τραβαει τα πιστονακια θα σπρωχτουν προς τα μεσα απο το δοντι.
με λιγη πιεση θα μπει ξανα.
δοκιμασμενο πολλες φορες.
αλλα μιας που εισαι εκει κανε και ενα καθαρισμα.
κατι τετοιο.https://www.youtube.com/watch?v=6638mnFkgAE
ψαξτο δεν ειναι τπτ σπουδαιο.
μονο μην πατησεις την δαγκανα και σου πεταχτει κανα πιστονακι εξω.
μετα εφοσων δεν ξερεις θα χρειαστεις μαστορα.

MadMar
04/07/2014, 20:23
Σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλές. Σήμερα δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα, αλλα είδα κάτι βιβτεακια στο YouTube οπότε μου έφυγε ο φόβος γιατί φαίνεται εύκολη δουλειά. Θα το κάνω αυριο και θα ενημερώσω με νέα και ενδεχόμενες νέες απορίες ;)

MadMar
05/07/2014, 11:27
Λοιπόν, σήμερα έκανα αυτά που μου είπατε, έβγαλα τη δαγκανα και δεν ακουγόταν ο θόρυβος. Δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία ούτε στο να την βγάλω ούτε στο να τη βάλω, όπως μπήκε βγήκε ούτε κατσαβιδια ούτε τίποτα.

Μια τελευταία ερώτηση, πως καθαρίζουμε την δαγκανα γιατί είναι μέσα στη βρώμα...?

steliosp.
05/07/2014, 13:11
Λοιπόν, σήμερα έκανα αυτά που μου είπατε, έβγαλα τη δαγκανα και δεν ακουγόταν ο θόρυβος. Δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία ούτε στο να την βγάλω ούτε στο να τη βάλω, όπως μπήκε βγήκε ούτε κατσαβιδια ούτε τίποτα.

Μια τελευταία ερώτηση, πως καθαρίζουμε την δαγκανα γιατί είναι μέσα στη βρώμα...?

Με καθαριστικό φρένων. Από οποιοδήποτε μαγαζί με σιδηρικά - πολυκατάστημα - μαγαζί με ανταλλακτικά, αξεσουάρ auto/moto.

MadMar
05/07/2014, 13:29
Οκ ευχαριστώ πολυ! Πρέπει να βγάλω και τα τακακια ή απλά ψεκάζω έτσι όπως είναι?

amyroukai
05/07/2014, 18:57
αν τα βγάλεις έχεις χώρο να βάλεις και οδοντόβουρτσα να τρίψεις λίγο. αν απλά ψεκάσεις πάλι θα βγει κατιτίς, όχι όλο.

MadMar
05/07/2014, 19:01
Α οκ, θα προσπαθήσω να το κάνω με τον σωστό τροπο, να τα βγάλω δηλαδή, για να μην έχω προβλήματα με τα φρένα στο ταξίδι που προγραμματιζω. Ευχαριστω για την απάντηση!

GiannisBlessed
05/07/2014, 19:38
απλο σαπουνι πιατων φιλε.
το καθαριστικο φρενων ουσιαστικα ειναι για να καθαρισεις δισκοπλακα απο επιμολυνση λαδιου.
τσαμπα τα λεφτα.
και την δισκοπλακα αν σου ειχε πεσει λαδι πανω με απλο οινοπνευμα την κανεις και εισαι κομπλε.

MadMar
05/07/2014, 20:21
Ωραία γιατί δεν περισσεύουν χρήματα στις εποχές μας. Οπότε θα πέσει φασινα απο βδομάδα. Με σαπούνι πιάτων και οδοντοβουρτσα λογικά θα λαμψουν ;)

daz
06/07/2014, 18:55
Το καθαριστικό φρένων το χρησιμοποιούμε στην μαυρίλα απ' τα τακάκια. Αυτή η σκόνη είναι καρκινογόνος και δεν κάνει να την εισπνεύσουμε. Ένα καλό ψέκασμα και βλέπουμε όλο αυτό το χάλι να σουρώνει στο έδαφος.
Ειδικά στα αμάξια δεν πρέπει να γίνονται εργασίες στα φρένα πριν περαστεί όλο το σύστημα με καθαριστικό φρένων. Ένα πέρασμα με το πιστόλι του αέρα (ειδικά στα συνεργεία) είναι απλά ότι χειρότερο.

Για τα έμβολα της δαγκάνας, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, σαπούνι και οδοντόβουρσα.

Για λοιπές μαυρίλες του δρόμου κτλ απ' την υπόλοιπη δαγκάνα, ότι σας φωτίσει ο καλός θεούλης.

Όταν βλέπουμε το ένα τακάκι να έχει πιάσει πάτο ενώ το άλλο να έχει ακόμα ψωμί, τα έμβολα δεν λειτουργούν σωστά. Αν τα τακάκια μας έχουν τον ίδιο βαθμό φθοράς τα έμβολα λειτουργούν σωστά. Ο θόρυβος απ' τα φρένα μπορεί να οφείλεται μόνο στα τακάκια. Λίγο τρίψιμο με γυαλόχαρτο είναι συνήθως αρκετό.
Προσοχή στην σκόνη και καθάρισμα στα τακάκια με καθαριστικό φρένων μετα το τρίψιμο.

Καλά μαστορέματα.

amyroukai
06/07/2014, 20:14
Νομίζω ότι η σκόνη ήταν καρκινογόνος λόγω αμιάντου. Πλέον όλα γράφουν asbestos free, οπότε μάλλον δεν ισχύει πιά. Το ότι καλό είναι να μην εισπνέουμε κανενός είδους σκόνη από υλικά, ισχύει.

daz
07/07/2014, 00:17
Δεν το ήξερα αυτό! :beer:

OldMan
07/07/2014, 10:57
Αυτή η σκόνη είναι καρκινογόνος και δεν κάνει να την εισπνεύσουμε. Ένα καλό ψέκασμα και βλέπουμε όλο αυτό το χάλι να σουρώνει στο έδαφος.
Οπότε μπορούμε άνετα να την φάμε με τα ζαρζαβάτια που θα την ρουφηξουν...:D

daz
07/07/2014, 14:06
Οπότε μπορούμε άνετα να την φάμε με τα ζαρζαβάτια που θα την ρουφηξουν...:D

Οι back yard wrenchers πρέπει να το προσέξουν και αυτό! :p