PDA

View Full Version : Honda CB650 custom



cygamer
05/07/2014, 08:08
Καλημέρα παιδιά.
Έχει καιρό τώρα που ψάχνω για να μετατρέψω μια μηχανή σε cafe racer. Ήθελα οπωσδήποτε να ήταν χρονολογιας πριν το 1990 αλλά όσες έβρισκα ήταν σε άθλια κατάσταση. Τελικά βρήκα μια Honda CB650 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση αλλά στοιχίζει €2500 τουλάχιστον. Τι λέτε αξίζει τα λεφτά ή να συνεχίσω να ψάχνω? Είναι ιδανική για μετατροπή σε cafe?
Αλλιώς μπορώ να πάρω μια Honda cb400 χρονολογιας 1990-2000 και να δώσω γύρω στα €1500 για αγορά.
Τι λέτε? Παραθέτω φωτογραφίες της CB650.
Α να πω ότι θα ήθελα η μηχανή να λυθει μέχρι και την τελευταία βίδα να γίνει αμμοβολη και να την ξαναβαψω στα χρώματα που θέλω. Γι αυτό τον λόγο θα ήταν καλύτερα να ψάχνω για μηχανή σε άθλια κατάσταση?
Περιμένω απάντηση σας.
Ευχαριστώ

cygamer
05/07/2014, 08:13
Ακόμα λίγες φωτογραφίες

teogtp
05/07/2014, 08:15
Μαστορα αυτο το μηχανακι δεν θα το χαλαγα......

cygamer
05/07/2014, 08:33
Και εγώ το λυπάμαι αλλά δεν βρίσκω άλλο τέτοιας χρονολογιας. Ήταν η τελευταία μου επιλογή αλλά τώρα έγινε η πρώτη... Γι αυτό είπα να ρωτήσω την άποψη σας...

sapila racing
05/07/2014, 10:32
Eκτός του οτι είναι σε καλή κατάσταση και είναι κρίμα είναι και λίγο ακατάλληλη απο πλευράς πλαισίου για να γίνει cafe.
Οχι οτι δεν γίνεται βέβαια.

motomaniac
05/07/2014, 17:44
αφου θες μετατροπη τοσο βαθια τοτε καλυτερα ναβρεις κατι που να δουλευει μονο το μοτερ του. σε οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται.

bikas
05/07/2014, 20:55
αφου θες μετατροπη τοσο βαθια τοτε καλυτερα ναβρεις κατι που να δουλευει μονο το μοτερ του. σε οσο πιο χαμηλη τιμη γινεται.

σωστός αλλά υπάρχει και το άλλο ενδεχομενο.
περνεις αυτήν και χρησιμοποιείς τον κινητήρα της που ειναι τζάμι σε ένα σκελετό που θε ταιριάζει ψιλοεύκολα
οπότε αγοράζεις μια καλή και ένα χρέπει.

και αργότερα βρίσκεις και εναν κινητηρα και την αποκαθιστας.
βεβαια θα εχεις πρόβλημα με τα χαρτιά.

αν και δεν ξερω το 'εχεις στο υαλό σου με ενα τιμονάκι,σελα βρατ και ενα καλό πουρι μα χαρα cafe γίνεται και χωρίς πολλά πολλά.

http://www.bikeexif.com/honda-cb650
http://tenwheel.com/view/20218-1979_honda_cb650_cafe_racer_red_burgundy.html

cygamer
05/07/2014, 21:33
Φιλε bikas αυτην ακριβως που παραθεσες εχω στα υποψη μου. Μια απο τις 3 θα ειναι...319673
Απλα τα χρηματα της 2500ευρω δεν ειναι πολλα?

Bob_o_mastoras
05/07/2014, 22:04
Πολυ μερακληδικο μηχανακι. Εγω λεω να το αφησεις οπως ειναι και απλα να του κανεις ενα ρετσουσαρισμα να γινει βιτρινας.

Bob_o_mastoras
05/07/2014, 22:06
Αλλα και 2,5Κ ειναι καπως πολλα. Καν'του παζαρια. Βεβαια ειναι σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια του και ειναι πανεμορφο μηχανακι.

cygamer
05/07/2014, 22:13
Το ειχε 3500ευρω να φανταστεις. Δεν νομιζω να πεσει αλλο αλλα θα δειξει. Μενει να παρω αποφαση γι το αν τα αξιζει η οχι.

Bob_o_mastoras
06/07/2014, 04:45
Αν ηθελα τετοιο μηχανακι, προσωπικα, θα τα εδινα και απλα θα του λεγα να μου κανει δωρο τη μεταβιβαση. Κουκλι ειναι!
Αν το θες γι' αυτο που λες σε παιρνει να του κανεις λιγο παζαρι. Δεν θα φευγει και ευκολα. Με 2,5κ παιρνεις street καλο το πολυ 10ετιας.

bikas
06/07/2014, 06:45
καλημερα αλλά νομίζω οτι 2500 δεν ειναι πολλά (εγω παντως δεν τα εχω)
αλλά το ξαδελφάκι μου εδω και 6 μερες αγόρασε το cryptonx 2700 και ειναι παπί 135 κυβικά.

τώρα βασικά εμένα το κόψιμο του δε μου αρέσει όσο όταν θα γινόταν cafe.εγώ θ το κανα κι ας ήταν μουσειακό.γουστα ειναι αυτά.

cygamer
06/07/2014, 07:47
Βασικα να τι μου λενε ολοι. ''Θα δωσεις τοσα λεφτα να αγορασεις ενα μηχανακι 35χρονων και να πεταξεις και αλλα τοσα λεφτα πανω του να κανεις τι θα του κανεις? Και τα προβληματα που θα σου βγαζει καθε μερα που τα βαζεις? Παρε ενα καινουργιο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.''
Δεν λεω δικαιο εχουν αλλα δεν μ αρεσεουν ουτε τα σκουτερ, ουτε τα παπακια ουτε τα στρεετ ουτε τπτ. Αν θα οδηγαω μηχανη θα ειναι cafe racer/brat style μονο!!!
Οποτε αν παρω το συγκεκριμενο παει με χιλια για μετατροπη...

devil's animal
06/07/2014, 08:02
Βασικα να τι μου λενε ολοι. ''Θα δωσεις τοσα λεφτα να αγορασεις ενα μηχανακι 35χρονων και να πεταξεις και αλλα τοσα λεφτα πανω του να κανεις τι θα του κανεις? Και τα προβληματα που θα σου βγαζει καθε μερα που τα βαζεις? Παρε ενα καινουργιο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.''
Δεν λεω δικαιο εχουν αλλα δεν μ αρεσεουν ουτε τα σκουτερ, ουτε τα παπακια ουτε τα στρεετ ουτε τπτ. Αν θα οδηγαω μηχανη θα ειναι cafe racer/brat style μονο!!!
Οποτε αν παρω το συγκεκριμενο παει με χιλια για μετατροπη...

δεν εχουν και πολυ αδικο αυτοι που σου τα λενε, με βαση την λογικη...
τι εννοω:

τα cafe racers/bobbers/flat track και τα ρεστα ειναι μηχανακια βολτας και μουρης...δεν εξυπηρετουν (σχεδον) κανεναν αλλο σκοπο...η μετακινηση ειναι σχετικα αβολη με την σταση σωματος και με μια σελιτσα-φλοιδα...
συνηθως οσοι εχουν τετοια μηχανακια τα εχουν σαν δευτεροτριτα για την κυριακατικη βολτα τους και το χαζι...σαν να εχεις μια παλια BMW προπολεμικη ή ελαχιστα μεταπολεμικη...

για μενα εχει γινει πολυ μοδα τελευταια...να σφαζονται μηχανακια για να γινουν cafe racers ή bobbers ή οτι αλλο σκαρφιστει το αρρωστημενο μυαλο των ιδιοκτητων και μαλιστα τα περισσοτερα δεν γινονται και σωστα με αποτελεσμα καποια στιγμη οταν ξεφουσκωσει ολο αυτο θα μεινουν μηχανακια τραβεστι (που δεν θα ξερει κανεις τι ειναι) και κακοποιημενα...


αν δεν θες να οδηγας τιποτα αλλο (οπως λες) σκεψου το καλα και βρες να βολταρεις καποιο παρομοιο για να δεις θεση οδηγησης και πιθανα προβληματα...
αν συνεχιζεις να επιμενεις δινεις σαφως λιγοτερα λεφτα για ενα αλλο μηχανακι που θα ειναι ρημαδι γιατι μια ανακατασκευη τετοιου μεγεθους φτανει αρκετα ψηλα σε κοστος...
αν το δεις αλλιως...παιρνεις ενα συμβατικο μηχανακι να κανεις την δουλεια σου και αγοραζεις και ενα χρεπακι με οτι σου περισσεψει απο χρημα και σιγουλια σιγουλια ξεκινας την κοπτοραπτικη, χωρις να σε νοιαζει ποτε θα τελειωσει και αν στο τελος θα εχεις το dream bike που ηθελες...σαν project εκπαιδευομενου...

motomaniac
06/07/2014, 10:05
δεν εχουν και πολυ αδικο αυτοι που σου τα λενε, με βαση την λογικη...
τι εννοω:

τα cafe racers/bobbers/flat track και τα ρεστα ειναι μηχανακια βολτας και μουρης...δεν εξυπηρετουν (σχεδον) κανεναν αλλο σκοπο...η μετακινηση ειναι σχετικα αβολη με την σταση σωματος και με μια σελιτσα-φλοιδα...
συνηθως οσοι εχουν τετοια μηχανακια τα εχουν σαν δευτεροτριτα για την κυριακατικη βολτα τους και το χαζι...σαν να εχεις μια παλια BMW προπολεμικη ή ελαχιστα μεταπολεμικη...

για μενα εχει γινει πολυ μοδα τελευταια...να σφαζονται μηχανακια για να γινουν cafe racers ή bobbers ή οτι αλλο σκαρφιστει το αρρωστημενο μυαλο των ιδιοκτητων και μαλιστα τα περισσοτερα δεν γινονται και σωστα με αποτελεσμα καποια στιγμη οταν ξεφουσκωσει ολο αυτο θα μεινουν μηχανακια τραβεστι (που δεν θα ξερει κανεις τι ειναι) και κακοποιημενα...


αν δεν θες να οδηγας τιποτα αλλο (οπως λες) σκεψου το καλα και βρες να βολταρεις καποιο παρομοιο για να δεις θεση οδηγησης και πιθανα προβληματα...
αν συνεχιζεις να επιμενεις δινεις σαφως λιγοτερα λεφτα για ενα αλλο μηχανακι που θα ειναι ρημαδι γιατι μια ανακατασκευη τετοιου μεγεθους φτανει αρκετα ψηλα σε κοστος...
αν το δεις αλλιως...παιρνεις ενα συμβατικο μηχανακι να κανεις την δουλεια σου και αγοραζεις και ενα χρεπακι με οτι σου περισσεψει απο χρημα και σιγουλια σιγουλια ξεκινας την κοπτοραπτικη, χωρις να σε νοιαζει ποτε θα τελειωσει και αν στο τελος θα εχεις το dream bike που ηθελες...σαν project εκπαιδευομενου...

οσον αφορα και μονο το οτι θα μενεις στον δρομο διαφωνω με αυτους που στα λενε. αλλα αυτο προυποθυετει οτι θα εχεις φτιαξει τα παντα. κι αυτο θελει χρονο και χρημα και να μεινεις ποοοοολυ καιρο χωρις μηχανη εχοντας χωσει χρημα ηδη. εισαι αποφασισμενος να το κανεις? ειναι ωραιο αλλα δυσκολο ταξιδι. ειδικα αν δεν εχεις αλλη μηχανη να κανεις τις "δουλειες" σου.

cygamer
06/07/2014, 10:59
Απόφαση το έχω πάρει. Απλά επειδή μπορεί να μου διαφεύγει ή να μην τα υπολόγισα σωστά, όταν λέτε θα ρίξω πολύ χρήμα πόσο εννοείται?? Διότι η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να ξεφύγω από αυτά που υπολόγισα οπότε αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω μιας και θα είναι το 1ο μου πρότζεκτ ας με διαφωτίσει. Το πολύ το ενός μπορεί να είναι οκ για τον άλλο...

motomaniac
06/07/2014, 11:05
Απόφαση το έχω πάρει. Απλά επειδή μπορεί να μου διαφεύγει ή να μην τα υπολόγισα σωστά, όταν λέτε θα ρίξω πολύ χρήμα πόσο εννοείται?? Διότι η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να ξεφύγω από αυτά που υπολόγισα οπότε αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω μιας και θα είναι το 1ο μου πρότζεκτ ας με διαφωτίσει. Το πολύ το ενός μπορεί να είναι οκ για τον άλλο...

οι παλιοι λενε οτι υπολογισες επι 3. εγω δεν ξερω τι υπολογισες και τι εργαλεια εχεις και ποσα μπορεις να κανεις μονο σου...

Shiatman
06/07/2014, 11:11
Φίλε, όταν αγόρασα τη γριά μου (Suzuki GS 450E 1983) είχα παρόμοιες σκέψεις με τις δικές σου. Στην πορεία και επειδή η γριά ήταν καλοδιατηρημένη, δεν μου έκανε καθόλου η καρδιά να την πειράξω. Έτσι παρέμεινε μαμά και με κέρασε πολλά χιλιόμετρα με το χαμόγελο στα χείλη!! Κρίμα να σφαχτεί το μηχανάκι, κατά τη γνώμη μου. Βρές κάτι άλλο...

:wave2:

cygamer
06/07/2014, 12:51
Επί 3???!!! Αποκλείεται!!! Θα πληρώσω για μπογιατισμα και άμμο βολή, για τα διάφορα μπιχλιμπίδια που θα αλλαξω(δείκτες, τιμόνι, κτλ) και τα οποία θα φέρω από εξωτερικό (απολογούμαι αλλά γλιτώνω 300ευρω) , το κάθισμα, τα λάστιχα και την δύναμομέτρηση-ρυθμιση που πρέπει να γίνει λόγω των φιλτροχοανων και του όλου ξυλωματος. Α και τα λάδια ξύδια της μηχανής. Το λύσιμο και το στήσιμο θα το κάνω εγώ και στα μηχανικά θα με βοηθήσει ένας φίλος. Ανταλλακτικά για τον κινητήρα δεν νομίζω να χρειαστεί, εξάτμιση και ζάντες θα μείνουν οι ίδιες... Τι αλλο? Δεν νομίζω να ξεπεράσω τις 2,5κ...

sapila racing
06/07/2014, 17:09
Μια απο τις 3 θα ειναι...319673


Πως θα γίνει μια απο αυτές τις 3 με αυτό το σκελετό?
Δεν τα εχεις υπολογίσει καλά μου φαίνεται...

cygamer
06/07/2014, 17:27
Αλλάζοντας τις πίσω αναρτήσεις με πιο μακριές και κόψιμο των πιρουνιων μπροστά αναλόγως... Και αν αυτό δεν το ισιώσει τότε και ένα πιο χοντρό λάστιχο πίσω. Δεν θα βγει?

KotsosDR
06/07/2014, 18:05
Βασικα μια σκεψη που εχω οταν βλεπω μετατροπες ειναι κατα ποσο σωστη θα ειναι η γεωμετρια και τι αλλαγες θα επιφερει αυτη στη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας .

Ο μηχανικος μου μου ειπε μια μερα το εξης : τα εργαστασια σπαταλουν ωρες δοκιμων για να καταληξουν σε μια γεωμετρια 'Α , οταν καποιος παιζει με τη γεωμετρια χωρις να εχει αντιστοιχη εμπειρια και μελετη το πιθανοτερο να φαει τα μουτρα του ... και δεν ειχε και καθολου αδικο εδω που τα λεμε .

Bob_o_mastoras
06/07/2014, 18:13
Βασικα μια σκεψη που εχω οταν βλεπω μετατροπες ειναι κατα ποσο σωστη θα ειναι η γεωμετρια και τι αλλαγες θα επιφερει αυτη στη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας .

Ο μηχανικος μου μου ειπε μια μερα το εξης : τα εργαστασια σπαταλουν ωρες δοκιμων για να καταληξουν σε μια γεωμετρια 'Α , οταν καποιος παιζει με τη γεωμετρια χωρις να εχει αντιστοιχη εμπειρια και μελετη το πιθανοτερο να φαει τα μουτρα του ... και δεν ειχε και καθολου αδικο εδω που τα λεμε .

Συμφωνω. Εγω ψηφιζω αλλαγη μονο το τιμονι σε ισιο, αντε καμια σελιτσα και 2,3 vintage λεπτομερειες και ολο το αλλο μαμα αλλα βιτρινας.
Θα γινει φοβερο το μηχανακι. Για αφισα!

cygamer
06/07/2014, 18:22
Χμ με βάζετε σε σκέψεις... Και αυτό με την γεωμετρία να συμπληρώσω ότι αν το αντιληφθεί η ασφάλεια σε περίπτωση δυστυχηματος δε θα με καλύπτει. Πόσο μάλλον όταν κόψω και ραψω κιόλας...

motomaniac
06/07/2014, 20:22
αν σωνει και καλα θες το custom πας για αλλαγη πιρουνι, ζαντες πισω αμορτισερ και φυσικα αλλαζεις την γεωμετρια σε πιο γρηγορη. αυτο δεν ειναι παντα κακο αρκει να μην το παρακανεις. τωρα με την καστερ τι θα γινει δεν ξερω που ειναι τσοπερισια...

GFawkes
07/07/2014, 10:00
Κρίμα να σφαχτεί το μηχανάκι, κατά τη γνώμη μου. Βρές κάτι άλλο....

Παρε ενα GSX 250-400 που σαν δικυλινδρα ειναι πιο κοντα στο υφος του καφε, και σαφως φτηνοτερα στα παντα.
(τιμη αγορας, λαστιχα, αλυσιδες κλπ)

Μην το χαλασεις ειναι κριμα.

Julius
07/07/2014, 13:33
Φιλε bikas αυτην ακριβως που παραθεσες εχω στα υποψη μου. Μια απο τις 3 θα ειναι...319673
Απλα τα χρηματα της 2500ευρω δεν ειναι πολλα?

με τον σκελετό αυτό, αυτό που έχεις σχεδιάσει δέν βγαίνει με την καμία.

Εάν ψιλώσεις το αμορτισέρ πίσω και κοντύνεις το μπροστινό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φτάσουν οι λαιμοί στην κούρμπα να ακουμπάνε στον δρόμο.

Άστο το μηχανάκι στην ησυχία του και ψάξε με τα χρήματα που διαθέτεις έχει αρκετά έτοιμα cafe racer στο car

Julius
07/07/2014, 13:36
Ένα τρομερό μηχανάκι………. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3959162/

cygamer
07/07/2014, 14:07
Οκ παιδιά δεν θα το χαλάσω. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και ότι βρω. Πράγματι είναι κρίμα και θα με δυσκολέψει και εμένα στην μετατροπή. Julius το μηχανάκι του Σπύρου το ξέρω απλά δεν είναι τα χρώματα μου...
Όπως και να χει σας ευχαριστώ όλους.

KostasV2
07/07/2014, 20:11
Αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5075340/ θα ήταν απείρως καλύτερη βάση για cafe racer... ;)

MAIK72
07/07/2014, 20:23
Αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5075340/ θα ήταν απείρως καλύτερη βάση για cafe racer... ;)

Ωραίο αυτό !!Πέννα!!:a014:

Αυτό μάλιστα !!:smokin:

cygamer
07/07/2014, 21:42
Ειπα στον πωλητή οτι τελικα δεν θα αγορασω την CB650 και μου εστειλε μια φωτο της CB750FC του 1983 που θα εχει σε λιγες μερες...Στα ιδια χρηματα...319771

cygamer
07/07/2014, 21:44
KostasV2 ναι το σκεφτομαι να αφησω τα κλασσικα και να παω σε ποιο μοντερνα... Τι λετε?

sapila racing
08/07/2014, 09:40
KostasV2 ναι το σκεφτομαι να αφησω τα κλασσικα και να παω σε ποιο μοντερνα... Τι λετε?

Eχεις εμπειρία απο κλασσικές μοτο?
Εχεις υπ όψιν οτι τα φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο κλπ είναι αλλιώς?

GFawkes
09/07/2014, 09:25
KostasV2 ναι το σκεφτομαι να αφησω τα κλασσικα και να παω σε ποιο μοντερνα... Τι λετε?

H καλυτερη αποφαση....

και δεν θα ταλαιπωρηθεις με τα παλια, και θα γλιτωσουν και ιστορικα μοτο απο ξηλωμα.

Το BoDorι που το εχεις βρει..στειλε ενα πμ με τα στοιχεια του μαγαζιου

cygamer
09/07/2014, 10:18
Μα δεν θα το ξυλωσω θα το αναβαθμίσω!!! Τα μηχανάκια τα βρίσκω από ένα φίλο του μπαμπά. Μετά που άρχισα να τα παρατάω ότι δεν θα βρω κλασσικό μηχανάκι μου τον ανέφερε ο μπαμπάς... Είναι συλλέκτης και απλά τον παρακάλεσα να μου πουλήσει όσα δεν είναι, κατ αυτόν, σε καλή κατάσταση. Οπότε απολογούμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για τον άνθρωπο. Εξάλλου και εμένα με δυσκολία και βαριά καρδιά θα μου τα πουλήσει, αν το αποφασίσει. Με το boldor μπορώ να φτιάξω αυτό της φώτο? Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκελετό έχει το boldor. 319823

teogtp
09/07/2014, 10:26
Μα δεν θα το ξυλωσω θα το αναβαθμίσω!!! Τα μηχανάκια τα βρίσκω από ένα φίλο του μπαμπά. Μετά που άρχισα να τα παρατάω ότι δεν θα βρω κλασσικό μηχανάκι μου τον ανέφερε ο μπαμπάς... Είναι συλλέκτης και απλά τον παρακάλεσα να μου πουλήσει όσα δεν είναι, κατ αυτόν, σε καλή κατάσταση. Οπότε απολογούμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για τον άνθρωπο. Εξάλλου και εμένα με δυσκολία και βαριά καρδιά θα μου τα πουλήσει, αν το αποφασίσει. Με το boldor μπορώ να φτιάξω αυτό της φώτο? Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκελετό έχει το boldor. 319823

Ο συλλεκτης που πιθανον θα σου πουλησει,ξερει τι σκοπευεις να κανεις με το μηχανακι;

sapila racing
09/07/2014, 10:27
Μα δεν θα το ξυλωσω θα το αναβαθμίσω!!! Τα μηχανάκια τα βρίσκω από ένα φίλο του μπαμπά. Μετά που άρχισα να τα παρατάω ότι δεν θα βρω κλασσικό μηχανάκι μου τον ανέφερε ο μπαμπάς... Είναι συλλέκτης και απλά τον παρακάλεσα να μου πουλήσει όσα δεν είναι, κατ αυτόν, σε καλή κατάσταση. Οπότε απολογούμαι αλλά δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για τον άνθρωπο. Εξάλλου και εμένα με δυσκολία και βαριά καρδιά θα μου τα πουλήσει, αν το αποφασίσει. Με το boldor μπορώ να φτιάξω αυτό της φώτο? Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκελετό έχει το boldor. 319823

Από Bol d Or φτιάχτηκε αυτό της φωτό.
Μπορεί να σου αρέσει αυτό το look (εμένα όχι) με αυτούς τους τροχούς όμως η τούμπα καραδοκεί στην πρώτη στροφή.

cygamer
09/07/2014, 10:48
Όσο παράξενο και αν ακούγεται Ναι γνωρίζει για πιο σκοπό θέλω το μηχανάκι. Φίλε Sapila γιατί το λες αυτό?

cygamer
09/07/2014, 10:54
Φίλε Sapila τώρα το αντιλήφθηκα. ναι έχεις δίκαιο.

MAIK72
09/07/2014, 11:00
Γνώμη μου είναι να πάρεις ένα παλιό που θα φτιάξεις από την αρχή που θα είναι ολοκληρωτικά δική σου δουλειά.Πλήρης ανακατασκευή και ίσως βελτιώσεις-μετατροπή σε cafe .Δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις όπως το αναφέρεις. Ισως να εκτιμηθούν καλύτερα και οι όμορφες δουλειές που μας έδειξες. Πριν προχωρήσεις στο τεμάχισμα μιας συλλεκτικής μοτό.:)

GFawkes
09/07/2014, 11:10
Παρε ενα GS500E

εβγαινε απο το 1990 σε monoshock ως το 2010....

μοτερ γερο και αθραυστο, μονο αμορτισερ, συγχρονες (!) αναρτησεις και τροχους....

Δες και το Καβα ER 500....
Και φτηνοτερα θα τα παρεις και πιο κοντα στο λοοκ καφε ειναι ως 2κυλινδρα
Το σουζουκι το εχει φτιαξει και ενα παιδι εδω πολυ ομορφο...δες στις μετατροπες.
εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140522

motomaniac
09/07/2014, 11:18
Παρε ενα GS500E

εβγαινε απο το 1990 σε monoshock ως το 2010....

μοτερ γερο και αθραυστο, μονο αμορτισερ, συγχρονες (!) αναρτησεις και τροχους....

Δες και το Καβα ER 500....
Και φτηνοτερα θα τα παρεις και πιο κοντα στο λοοκ καφε ειναι ως 2κυλινδρα
Το σουζουκι το εχει φτιαξει και ενα παιδι εδω πολυ ομορφο...δες στις μετατροπες.
εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140522

κοιτα και για cb400 http://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&kteo=&engine_size-to=&variant=cb&gearbox_type=&engine_power-from=&significant_damage=&hi=&radius=&registration-from=&engine_size-from=%3E350&category=&engine_power-to=&offer_type=sale&fuel_type=&mileage-from=&make=&modified=&st=&rg=&mileage-to=&price-to=&price-from=&postcode=