PDA

View Full Version : ποιο απο τα δυο abus??



sleeping_junkie
06/07/2014, 19:51
Καλησπέρα,
ειμαι νέα κάτοχος ενος cbf250 και θελω να αγορασω μια κλειδαρια για δισκόφρενο.... ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα δεν ξερω αν πρεπει να δωσω βαρος σε αυτο με το μεγαλυτερο δεικτη ασφαλειας ή σε αυτο με το συναγερμό?? Δε νομιζω να βαλω κανονικό συναγερμό γιατι εχω δει αρκετες βλαβες απο συναγερμους που μπλόκαραν. Οπότε έλεγα μήπως μια τυπική σειρήνα στο δισκόφρενο...βοηθήσει..δε θα με σώσει αν τη βάλουν στο μάτι αλλα λέμε τώρα!!!!!!
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7336&cat=881

http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7324&cat=881

τι λέτε?

Billymuse
06/07/2014, 20:11
Καλησπέρα,
ειμαι νέα κάτοχος ενος cbf250 και θελω να αγορασω μια κλειδαρια για δισκόφρενο.... ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα δεν ξερω αν πρεπει να δωσω βαρος σε αυτο με το μεγαλυτερο δεικτη ασφαλειας ή σε αυτο με το συναγερμό?? Δε νομιζω να βαλω κανονικό συναγερμό γιατι εχω δει αρκετες βλαβες απο συναγερμους που μπλόκαραν. Οπότε έλεγα μήπως μια τυπική σειρήνα στο δισκόφρενο...βοηθήσει..δε θα με σώσει αν τη βάλουν στο μάτι αλλα λέμε τώρα!!!!!!
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7336&cat=881

http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7324&cat=881

τι λέτε?

Απο τη στιγμή που δε θα έχεις συναγερμό στη μηχανή σου καλύτερα να πάρεις το δεύτερο

pipe_smoker
06/07/2014, 20:13
Καλησπέρα,
ειμαι νέα κάτοχος ενος cbf250 και θελω να αγορασω μια κλειδαρια για δισκόφρενο.... ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα δεν ξερω αν πρεπει να δωσω βαρος σε αυτο με το μεγαλυτερο δεικτη ασφαλειας ή σε αυτο με το συναγερμό?? Δε νομιζω να βαλω κανονικό συναγερμό γιατι εχω δει αρκετες βλαβες απο συναγερμους που μπλόκαραν. Οπότε έλεγα μήπως μια τυπική σειρήνα στο δισκόφρενο...βοηθήσει..δε θα με σώσει αν τη βάλουν στο μάτι αλλα λέμε τώρα!!!!!!
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7336&cat=881

http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7324&cat=881

τι λέτε?

Το μόνο που πρόσεξα είναι ότι είναι στα ίδια λεφτά.
Λεπτομέρειες, αν το ένα είναι από καλύτερο υλικό πχ, δεν είδα.

Κοίτα, γνωστά είναι αυτά μην τα ξαναλέμε. Άμα θέλουν να την πάρουν θα την πάρουν και τα πολλά λόγια είναι κουβέντα να γίνεται.

Ό,τι βάλεις καλό είναι.
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα αυτή με το συναγερμό.

Αλλά αν είδα καλά έχει λέει ledάκι και κάτι μαλακίες. Κρύφ'το.
Αφού το μόνο που έχει είναι μια σειρήνα της φούτσας και δεν προσφέρει αυτά που προσφέρει ένας κανονικός συναγερμός, καλύτερα να μην ξέρουν ότι αν πάνε να το κουνήσουν θα φωνάξει παρά να το ξέρουν και να λάβουν τα μέτρα τους.
Ένα κατούρημα να του ρίξουνε μπορεί να βραχυκυκλωσει και να χαλάσει:lol:

Κρύψε κάπως το ledάκι, κι έχε κατά νου ότι θα σηκωθείς αρκετές φορές τρομαγμένος από κανά σκυλί/γατί που πήγε να τα αμολήσει στη ρόδα σου και κούνησε λιγάκι το λουκέτο:wave2:

Billymuse
06/07/2014, 20:16
Το μόνο που πρόσεξα είναι ότι είναι στα ίδια λεφτά.
Λεπτομέρειες, αν το ένα είναι από καλύτερο υλικό πχ, δεν είδα.

Κοίτα, γνωστά είναι αυτά μην τα ξαναλέμε. Άμα θέλουν να την πάρουν θα την πάρουν και τα πολλά λόγια είναι κουβέντα να γίνεται.

Ό,τι βάλεις καλό είναι.
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα αυτή με το συναγερμό.

Αλλά αν είδα καλά έχει λέει ledάκι και κάτι μαλακίες. Κρύφ'το.
Αφού το μόνο που έχει είναι μια σειρήνα της φούτσας και δεν προσφέρει αυτά που προσφέρει ένας κανονικός συναγερμός, καλύτερα να μην ξέρουν ότι αν πάνε να το κουνήσουν θα φωνάξει παρά να το ξέρουν και να λάβουν τα μέτρα τους.
Ένα κατούρημα να του ρίξουνε μπορεί να βραχυκυκλωσει και να χαλάσει:lol:

Κρύψε κάπως το ledάκι, κι έχε κατά νου ότι θα σηκωθείς αρκετές φορές τρομαγμένος από κανά σκυλί/γατί που πήγε να τα αμολήσει στη ρόδα σου και κούνησε λιγάκι το λουκέτο:wave2:

Πάνο υπάρχει διαφορά το ένα έχει level protection 11 και το άλλο 18. Σίγουρα η σβούρα ειναι πολύ πιο στιβαρή και απο πιο μασίφ
σίδερο η οτι άλλο υλικό μπορεί να είναι αλλα το άλλο έχει ενα συναγερμό που δν ειναι και άσχημο για τα λευτα σου.
Αλλα γενικά μη φοβάσαι το cbf δν ειναι στις επιλογές των !@#@!#

pipe_smoker
06/07/2014, 20:26
Πάνο υπάρχει διαφορά το ένα έχει level protection 11 και το άλλο 18. Σίγουρα η σβούρα ειναι πολύ πιο στιβαρή και απο πιο μασίφ
σίδερο η οτι άλλο υλικό μπορεί να είναι αλλα το άλλο έχει ενα συναγερμό που δν ειναι και άσχημο για τα λευτα σου.
Αλλα γενικά μη φοβάσαι το cbf δν ειναι στις επιλογές των !@#@!#

Ε με λίγα λόγια, από πλευράς υλικού το ένα είναι για γέλια και το άλλο για ξεκαρδίσματα:D

Το λέω με την έννοια ότι, αφού να δει καμιά τρελή προκοπή απο πλευράς ασφάλειας λόγω υλικού δεν πρόκειται, ας προτιμήσει αυτό με το συναγερμό (για ένα λουκέτο δισκόπλακας των 85€ μιλάμε, στο φινάλε το παίρνουν και σηκωτό. Να μιλάγαμε για καμιά αλυσίδα που κάνει ένα σκασμό λεφτά και έχει να το δένει σε σταθερό σημείο κλπ το βλέπαμε.)

mikes
06/07/2014, 20:39
Καλησπέρα,
ειμαι νέα κάτοχος ενος cbf250.....


....έχε κατά νου ότι θα σηκωθείς αρκετές φορές τρομαγμένος

ψιτ μοντερατορα δεν ειμαστε ολοι αντρηδες εδώ μεσα... :lol:


λοιπον όπως ειπε και ο καπνιζων πιπα, αμα θενε να στηνε παρουν θα στη παρουν... ο περισσοτερο ασφαλης τροπος για μην τη σηκωσουν είναι να τη δενεις με αλυσιδα σε σταθερο σημειο! το λουκετο χρησιμευει μονο εάν βρεθεις εκτως της βασης σου αλλα μονο αυτό σε περιπτωση που η μηχανη διανυκτερευσει σε εξωτερικο χωρο δεν συνισταται!

alexxxcbr
06/07/2014, 22:46
To victory.Ειναι καλυτερο.:wave2:

sleeping_junkie
06/07/2014, 23:59
κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις..εχω ηδη παρει και αλυσιδα ετσι κ αλλιως ...οποτε αν ειναι επειδη απ'οτι λετε της πλακας ειναι και τα δυο θα παρω φθηνοτερο μοντελο με συναγερμο (http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7319&cat=881 ) και η παναγια μαζι μας!!!!

LOUKILOUK
07/07/2014, 00:29
Έχω το πρώτο μαζί με την αντίστοιχη αλυσίδα... Προσπάθησαν να το σπάσουν-παραβιάσουν και απέτυχαν πριν 3-4μήνες...είναι στοιβαρό και αντέχει...όλα παραβιάζονται αλλά όχι από όλους...μόνο αυτό αλλάζει και δεν είναι λίγο...Το προτείνω σίγουρα σε σχέση με το δεύτερο.
αξίζει τα λεφτά του και είναι μια μορφή επένδυσης...
:wave2:

sleeping_junkie
07/07/2014, 00:35
Έχω το πρώτο μαζί με την αντίστοιχη αλυσίδα... Προσπάθησαν να το σπάσουν-παραβιάσουν και απέτυχαν πριν 3-4μήνες...είναι στοιβαρό και αντέχει...όλα παραβιάζονται αλλά όχι από όλους...μόνο αυτό αλλάζει και δεν είναι λίγο...Το προτείνω σίγουρα σε σχέση με το δεύτερο.
αξίζει τα λεφτά του και είναι μια μορφή επένδυσης...
:wave2:
ειχες και το δευτερο με το συναγερμο και δεν ηταν καλο και το απορριπτεις??

petros1972
07/07/2014, 06:25
το δευτερο.

GYROSCOP FENOM
07/07/2014, 14:30
Το δεύτερο ψηφίζω και εγώ☺

LOUKILOUK
07/07/2014, 15:03
ειχες και το δευτερο με το συναγερμο και δεν ηταν καλο και το απορριπτεις??

Δεν απορρίπτω τίποτε...προτείνω το πρώτο έναντι του δεύτερου...
Όπως ήδη έχει γραφτεί παραπάνω, από άλλον και σωστά, έχουν σημαντική διαφορά στο επίπεδο ασφάλειας, 18 έναντι 11, και όπως έγραψα ήδη το πρώτο μπορεί να χρησημοποιηθεί και σε συνδυασμό με πολύ ισχυρή αλυσίδα της ίδιας εταιρίας ή και άλλης...
Στην Σκωτία που μένω οι ασφάλεια είναι φτηνότερη αν κατέχεις αντικλεπτικό σύστημα τέτοιου επίπεδου ενώ με το δεύτερο δεν έχεις καμία έκπτωση, σημειοτέον ότι οι ασφάλιες εδώ είναι και κατά κλοπής πάντα...;)
Εσύ τι προτείνεις?

toyar
07/07/2014, 15:33
18 ή 11 ολα σπανε
αυτο με τη σειρηνα ειδοποιει και σε περιπτωση τρανταγματος σπρωξιματος ριξιματος κλπ............

LOUKILOUK
07/07/2014, 16:34
18 ή 11 ολα σπανε
αυτο με τη σειρηνα ειδοποιει και σε περιπτωση τρανταγματος σπρωξιματος ριξιματος κλπ............

Όλα σπάνε...άρα ποιος ο λόγος υπαρξής τους λοιπόν...φαντάζομαι δεν χρησιμοποιείς κάποιο αντικλεπτικό αφού όλα είναι μάταιο στον κόσμο τούτο...



Σοβαρά τώρα...δεν σπάνε όλα το ίδιο εύκολα...το δικό μου άντεξε με φανερά τα σημάδια προσπάθειας παραβίασης και έτσι έχω ακόμα το φειζεράκι...
Δεν είναι όλοι οι κλέφτες του ίδιου επιπέδου και δεν τα καταφέρνουν όλοι με όλα...
Όσο για την σειρήνα από εμπειρία φίλου που είχε τέτοιου είδους αντικλεπτικό δεν μας έπεισε...με ένα μπουφανάκι το φιμώνεις πανεύκολα...η μπαταρία ξελιγώνετε αμέσως, αν είναι ευαίσθητο βαράει με το παραμικρό και σε τρέχει χωρίς λόγο, στο τέλος μάλλον καταλήγεις όπως το παραμύθι με το βοσκό και τον λύκο...;)
Anyway ο καθένας έχει την άποψή του περί του θέματος...έχω και γνωστό που όντος δεν κλειδώνει το μηχανάκι του γιατί το θεωρεί μάταιο...και δεν τον έχω πείσει για το, κατά την γνώμη μου, λάθος.Εγώ πάλι θα τους παιδέψω όσο ποιο πολύ μπορώ...θα ιδρώσουν τουλάχιστον...

toyar
07/07/2014, 16:45
τα αντικλεπτικα αυτου του τυπου ειναι πανακριβα συγκριτικα με την ασφαλεια που προσφερουν
αν ειχα σταθερο σημειο εκει που παρκαρω με τα ιδια λεφτα θα επαιρνα απο τα ναυτικα μια γαιδουρα αλυσιδα και ενα ψαγμενο λουκετο και θα ειχα το κεφαλι μου ησυχο (οσο γινεται)
τα υποτιθεμενα εξειδικευμενα μοτοσυκλετιστικα αντικλεπτικα λουκετα-κλειδαριες σταματανε μονο 16χρονο μαθητευομενο κλεφτη

sleeping_junkie
08/07/2014, 00:17
θα παω για το
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7339&cat=881

και ο,τι βρέξει ας κατεβάσει. Μια φορά θα τα δώσω έτσι κ αλλιώς για να έχω πιο ήσυχο το κεφάλι μου..το συναγερμό τελικά περισσότερη σκοτούρα προβλέπεται να φέρνει παρά ηρεμία. Διάβασα και από άλλα παιδια που τους βραχυκύκλωσε στη βροχή και άλλα τέτοια όμορφα πράματα...

petros1972
08/07/2014, 05:08
http://www.motoraid.eu/main-maintenance/locks/breakdisk-lock-with-alarm-abus-detecto
κοιτα αυτο.το εχω και ειναι σουπερ.

TROOPER
08/07/2014, 10:13
οποιο και αν παρεις μην περιμενεις οτι θα σε σωσει. ευχομαι να μην χρειαστει να μαθουμε ποτε! :wave2:

pipe_smoker
08/07/2014, 11:28
οποιο και αν παρεις μην περιμενεις οτι θα σε σωσει. ευχομαι να μην χρειαστει να μαθουμε ποτε! :wave2:

Πάνω απ'όλα αυτό το από πάνω.



http://www.motoraid.eu/main-maintenance/locks/breakdisk-lock-with-alarm-abus-detecto
κοιτα αυτο.το εχω και ειναι σουπερ.


Ναι μεν...
Είναι πάρα πολύ καλό, έχει protection level 22, έχει δυνατό ίου ίου που δε χαλάει άμα το κατουρήσουνε.....


Αλλά...
1. Έχει καταργηθεί οπότε αν το βρει θα το βρει σε κάποιον που του έχει ξεμείνει (βλ. 5), αλλιώς θα πάρει τον αντικαταστάτη του που δεν είναι τόσο καλός.
2. Έχει τα διπλάσια λεφτά από αυτά που συζητάει να δώσει.
3. Είναι θεόβαρο! (ζυγίζει 1,5 κιλό. Πέφτει και σου σπάει το πόδι. Επί του πρακτέου, τουλάχιστον μέχρι να το συνηθήσεις, δύσκολο έως αδύνατο να το τοποθετήσεις με το ένα χέρι.)
4. Είναι τεράστιο (πιάνει πάρα πολύ χώρο κάτω από τη σέλα)
5. Σημαντικότερο! Δεν ταιριάζει σε όλα τα μηχανάκια. Πολλά παράπονα από κόσμο που το πήρε και βλαστήμαγε γιατί δε χωρούσε να μπει πλαγιαστά και να κλειδώσει στη δισκόπλακά του. Οπότε πρέπει απαραιτήτως να το δοκιμάσει πριν το πάρει για να σιγουρευτεί ότι χωράει. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν το παραγγέλνει, αλλά βρίσκει και πηγαίνει σε μαγαζί που το έχει, και δεν έχει πρόβλημα αυτός να το ανοίξει για να το δοκιμάσουν κλπ.


Αν μπορεί να ξεπεράσει αυτά τα 5, ας το πάρει με κλειστά μάτια.
Αλλά δεν ξεπερνιούνται εύκολα.


ΥΓ. Α, κι οπωσδήποτε ένα σπιράλ (http://www.motoraid.eu/brakedisk-locker-connector) να το δένει στη μανέτα μην τυχόν και ξεχαστεί και στραβώσει καμιά δισκόπλακα και φάει και τα μούτρα της, γιατί αυτό δεν πρόκειται να πάθει και τίποτα.

petros1972
08/07/2014, 13:33
Πάνω απ'όλα αυτό το από πάνω.





Ναι μεν...
Είναι πάρα πολύ καλό, έχει protection level 22, έχει δυνατό ίου ίου που δε χαλάει άμα το κατουρήσουνε.....


Αλλά...
1. Έχει καταργηθεί οπότε αν το βρει θα το βρει σε κάποιον που του έχει ξεμείνει (βλ. 5), αλλιώς θα πάρει τον αντικαταστάτη του που δεν είναι τόσο καλός.
2. Έχει τα διπλάσια λεφτά από αυτά που συζητάει να δώσει.
3. Είναι θεόβαρο! (ζυγίζει 1,5 κιλό. Πέφτει και σου σπάει το πόδι. Επί του πρακτέου, τουλάχιστον μέχρι να το συνηθήσεις, δύσκολο έως αδύνατο να το τοποθετήσεις με το ένα χέρι.)
4. Είναι τεράστιο (πιάνει πάρα πολύ χώρο κάτω από τη σέλα)
5. Σημαντικότερο! Δεν ταιριάζει σε όλα τα μηχανάκια. Πολλά παράπονα από κόσμο που το πήρε και βλαστήμαγε γιατί δε χωρούσε να μπει πλαγιαστά και να κλειδώσει στη δισκόπλακά του. Οπότε πρέπει απαραιτήτως να το δοκιμάσει πριν το πάρει για να σιγουρευτεί ότι χωράει. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν το παραγγέλνει, αλλά βρίσκει και πηγαίνει σε μαγαζί που το έχει, και δεν έχει πρόβλημα αυτός να το ανοίξει για να το δοκιμάσουν κλπ.


Αν μπορεί να ξεπεράσει αυτά τα 5, ας το πάρει με κλειστά μάτια.
Αλλά δεν ξεπερνιούνται εύκολα.


ΥΓ. Α, κι οπωσδήποτε ένα σπιράλ (http://www.motoraid.eu/brakedisk-locker-connector) να το δένει στη μανέτα μην τυχόν και ξεχαστεί και στραβώσει καμιά δισκόπλακα και φάει και τα μούτρα της, γιατί αυτό δεν πρόκειται να πάθει και τίποτα.

σε ολα οσα ειπες συμφωνω.

chris4204
08/07/2014, 14:13
Εγώ έχω πάρει αυτό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
https://www.moto-accessories.gr/products/kleidaries_diskou/xena_xx6_kleidaria_diskoprenou_me_sunagermo_120db

sleeping_junkie
08/07/2014, 16:53
παρηγγειλα σημερα το πρωι το abus χωρις συναγερμο...ελπιζω οντως να μη μαθω ποτε και να πανε χαμενα τα λεφτα!!!!! :D ! ! ! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα σας στειλω να σας πω γνωμη οταν το χω στα χερια μου!!

pipe_smoker
08/07/2014, 17:46
παρηγγειλα σημερα το πρωι το abus χωρις συναγερμο...ελπιζω οντως να μη μαθω ποτε και να πανε χαμενα τα λεφτα!!!!! :D ! ! ! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα σας στειλω να σας πω γνωμη οταν το χω στα χερια μου!!

Αχρειαστο να'ναι:wave2:

mikes
08/07/2014, 22:15
παρηγγειλα σημερα το πρωι το abus χωρις συναγερμο...ελπιζω οντως να μη μαθω ποτε και να πανε χαμενα τα λεφτα!!!!! :D ! ! ! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα σας στειλω να σας πω γνωμη οταν το χω στα χερια μου!!

ωραια!! αφου λοιπον θα μπεις στον κοπο να μας κανεις review του λουκετου, θα σε παρακαλουσα να το συνοδευσεις με φωτο σου που το κρατας στα χερια, κατα προτιμηση ολοσωμη.. :lol: :smokin:


(συγχωρα με κοπελια, δεν ειμαι κανα λιγουρι! απλα προσπαθω να επαναφερω τις παλιες καλες εποχες του φορουμ
που εμπαινε κοπελα εδω μεσα και σκαγαν μυτη απ'το πουθενα δυο ντουζινες γαμπροι....
...και φυσικα επεφτε τρελο γελιο.. :p :lol: )

SHOOTER045
09/07/2014, 01:09
Είναι καλοκαίρι
Και υπάρχει ψωμί.
Το χειμώνα πέφτουν πείνες...

sleeping_junkie
13/07/2014, 11:30
χαχα...σε συγχωρώ φίλε μου..! ρε παιδια το πήρα αλλά ή δεν κάνει ή είμαι παντελώς χαζή. Ίσες πιθανότητες και στα δυο... πήρα αυτό
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7339&cat=881
και οι τρύπες στο δισκόφρενο είναι πολύ μικρότερες από την εξοχή στο δισκόφρενο.
δεν μπαίνει το ρημάδι....!!!!!παίζει να κάνω μ*****α στην τοποθέτηση????

AristidisZ
13/07/2014, 11:40
Μόνο μικρές τρυπουλες έχει ο δίσκος σου?
Δεν έχει "σχισμές" ;

sleeping_junkie
13/07/2014, 11:50
Μόνο μικρές τρυπουλες έχει ο δίσκος σου?
Δεν έχει "σχισμές" ;
319955

στις σχισμες που βλέπεις δε χωράει... και η μλκ είναι ότι ρώτησα τον πωλητή αν κάνει δυο τρεις φορές και μου είπε ναι!!! γ αυτο λεω μηπως κανω κατι λαθος.

pipe_smoker
13/07/2014, 12:27
319955

στις σχισμες που βλέπεις δε χωράει... και η μλκ είναι ότι ρώτησα τον πωλητή αν κάνει δυο τρεις φορές και μου είπε ναι!!! γ αυτο λεω μηπως κανω κατι λαθος.

Παλι καλα που δεν πηρες το αλλο το πανακριβο το θεοβαρο με το συναγερμο που λεγαμε.
Ουτε στη ζαντα σου δε χωραει.

Αφου τον ρωτησες και σου ειπε οτι "κανει" παρτον ενα τηλεφωνο και ρωτα τον που και πώς κανει να το κανεις.
Κι αμα σου πει "κανει γενικως" στειλ'τον γενικως στο διαολο*.

*Το οποιο σημαινει αναλογα με την πολιτικη του καθε καταστηματος, ζητα refund, ή να ψωνισεις κατι αλλο και λοιπα.

Παντως αν δε με γελαει η φωτο γιατι απο κινητο τη βλεπω δε νομιζω να μπορεσεις να βαλεις λουκετο δισκοπλακας με πειρο μεγαλυτερο απο τσουτσουνι αρσενικης πεταλουδας.

sleeping_junkie
13/07/2014, 12:34
XAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!! θα παω με τη φωτο να του τη δειξω και βλεπουμε!!!!!! ακομα και 5 χιλιοστων λες να μην κανει ε??

Παλι καλα που δεν πηρες το αλλο το πανακριβο το θεοβαρο με το συναγερμο που λεγαμε.
Ουτε στη ζαντα σου δε χωραει.

Αφου τον ρωτησες και σου ειπε οτι "κανει" παρτον ενα τηλεφωνο και ρωτα τον που και πώς κανει να το κανεις.
Κι αμα σου πει "κανει γενικως" στειλ'τον γενικως στο διαολο*.

*Το οποιο σημαινει αναλογα με την πολιτικη του καθε καταστηματος, ζητα refund, ή να ψωνισεις κατι αλλο και λοιπα.

Παντως αν δε με γελαει η φωτο γιατι απο κινητο τη βλεπω δε νομιζω να μπορεσεις να βαλεις λουκετο δισκοπλακας με πειρο μεγαλυτερο απο τσουτσουνι αρσενικης πεταλουδας.

mikes
13/07/2014, 12:37
εγω ετσι όπως το βλεπω, αν δεν με γελαν τα ματια μου, η δισκοπλακα κοντευει για αλλαγη! οποτε δεν ψάχνεις μια αφτερμαρκετ που να είναι μεν για το μηχανακι σου, αλλα το σχεδιο της να μπορει να δεχτει το λουκετο σου!
τι χιλιόμετρα εχει το μηχανακι?

sleeping_junkie
13/07/2014, 12:45
εγω ετσι όπως το βλεπω, αν δεν με γελαν τα ματια μου, η δισκοπλακα κοντευει για αλλαγη! οποτε δεν ψάχνεις μια αφτερμαρκετ που να είναι μεν για το μηχανακι σου, αλλα το σχεδιο της να μπορει να δεχτει το λουκετο σου!
τι χιλιόμετρα εχει το μηχανακι?
50,000 χλμ .. ποσο περιπου παει??

pipe_smoker
13/07/2014, 12:47
XAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!! θα παω με τη φωτο να του τη δειξω και βλεπουμε!!!!!! ακομα και 5 χιλιοστων λες να μην κανει ε??

Γιατι να πας με τη φωτο?
Η μηχανη καρφια εχει στη σελα?

Καβαλα βρε παιδακι μου τη μηχανη και τραβα να δεις τί ακρη θα βγαλετε.

Εγω απο δισκοπλακες και τη φθορα τους δεν κατεχω, αλλα δες λιγο και το ενδεχομενο που λεει ο μικες.

sleeping_junkie
13/07/2014, 12:52
ωρε χρυσο μου...δεν εχω ασφαλεια και δεν την κουναω προς στιγμην!!!!!!!!:D!!!!
να το κρατησω προτεινετε δλδ??? μου το αφησε και 55 απο 75...!

mikes
13/07/2014, 12:56
50,000 χλμ .. ποσο περιπου παει??
εγω στο δικο μου, (yamaha ybr 250, σχεδόν σαν το δικο σου δλδ) την αλλαξα στα 45000!

sleeping_junkie
13/07/2014, 13:02
μμ θα βρω δηλαδη δισκοπλακα να κανει και στο μοντελο και στο λουκετο λες ε? απλα φοβαμαι αν δε βρω οτι δε θα μου το αλλαζει το μαγαζι...

mikes
13/07/2014, 13:06
μμ θα βρω δηλαδη δισκοπλακα να κανει και στο μοντελο και στο λουκετο λες ε? απλα φοβαμαι αν δε βρω οτι δε θα μου το αλλαζει το μαγαζι...
από τη στιγμη που σε διαβεβαιωσε ότι κανει, το μαγαζι είναι υποχρεωμενο να στο αλλαξει! αν τους βρεις αρνητικούς, θα επικαλεστείς το αρθρο 540 του αστικου κωδικα! αν συνεχισει να σου κανει ιστοριες αναφέρεις δυο λεξεις: ΙΝΚΑ και ΜΟΤΕΚ!

daz
13/07/2014, 13:08
Να το πας πίσω και να του πεις να σου δώσει αυτό..

http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7341&cat=881

319957

Έτσι όπως βλέπω την δισκόπλακα θα δυσκολευτείς να βάλεις κάτι άλλο. Αυτό συνήθως χωράει σε όλα αλλά καλό είναι να το δοκιμάσεις.

Αργότερα μπορείς να πάρεις και την βάση του ώστε να το έχεις πάντα μαζί σου χωρίς να ψάχνεις που θα το βάλεις.

319956

sleeping_junkie
13/07/2014, 13:17
αυτο λεω να κανω!! και αν μ κανει και σ αυτο καμια τιμη εχει καλως!!

pipe_smoker
13/07/2014, 13:22
ωρε χρυσο μου...δεν εχω ασφαλεια και δεν την κουναω προς στιγμην!!!!!!!!:D!!!!
να το κρατησω προτεινετε δλδ??? μου το αφησε και 55 απο 75...!

Ε πες το ντε. Εκτος κι αν το ανεφερες νωριτερα οτι δεν εχεις αφαλεια και δεν το ειδα.

Οχι εγω δεν προτεινα τιποτα τετοιο.
Αμα δεν ταιριαζει στη μηχανη και 20€ να σου το αφηνε τί να το κανεις? Μπρελοκ?

Δισκοπλακα να αλλαξεις αν χρειαζεται οντως κι αν εχει φθαρει περαν του επιτρεπτου οριου (μη με ρωτησεις ποιο ειναι αυτο, μηχανικο ρωτα). Σε αυτη την περιπτωση μπορεις απλα να κοιταξεις απο οσες πιθανον ταιριαζουν στο μηχανακι σου να βαλεις και σαν κριτηριο το να χωραει το λουκετο.

Δε θα αλλαξεις δισκοπλακα στα καλα καθουμενα για να ταιριαξει στο λουκετο αν δεν χρειαζεται αλλαγη, γιατι ουτε τσαμπα ειναι, ουτε μονη σου το κανεις, ουτε στο μηχανικο μπορεις να πας προς το παρον γιατι δεν μπορεις να κουνησεις τη μηχανη.

1. Ασε τη φαντασια σου να οργιασει και ψαξε που μπορει να χωραει το λουκετο εκτος απο τις προφανεις σχισμες και τρυπες που φαινονται στη φωτο (ακουστηκε παραξενα αυτο, I know).

2. Γκουγκλαρε κατι σαν "brake disc lock for cbf250". Ολο και καποια ακρη θα βγαλεις διαβαζοντας τα αποτελεσματα.

Εγω αυτα μπορω να σκεφτω.

sleeping_junkie
13/07/2014, 13:35
θα το παω αυριο πισω προς στιγμην...να του πω να μου δωσει πισω χρηματα...και αν δεν θα παρω ενα αλλο και αν δεν κανει θα του το ξαναπαω!!!! μεχρι να βαρεθει και να μ δωσει πισω τα λεφτα!!! χαχα!!!! θα δοκιμασω ολα τα δισκοφρενααα!!!!
επισης ολο το μηχανακι ψαχνω και μη σοας πω ποιο ειναι το μονο μερος που μπαινει???????? γτ καπου αλλου στη μηχανη δδδεεεεν!

drspeed
13/07/2014, 16:56
με 140€ παίρνεις εναν καλό META πάντως!!!! και κοιμάσε λίγο πιο ησυχη

daz
13/07/2014, 17:01
Ένα λεπτό να καταλάβει το 20χρονο τι είναι το META και συνεχίζουμε.

sleeping_junkie
14/07/2014, 22:05
ok! το 20χρονο δεν ηξερε οτι στελνουνε μονο γνωστες του θεματος στο φορουμ. σορυ κιολας δηλαδη που ξερουμε μονο οτι ειναι εταιρεια με συναγερμούς και αντικλεπτικά συστήματα...και όχι όλη την ιστορία της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ένα λεπτό να καταλάβει το 20χρονο τι είναι το META και συνεχίζουμε.

daz
15/07/2014, 00:11
:lol:

Edit. Μπα δε μπορώ..

Ακριβώς επειδή δε στέλνουν μόνο γνώστες, οι απαντήσεις πρέπει να είναι διατυπωμένες με τρόπο που να τις καταλαβαίνει ο καθένας.
Το 20χρονο καλά θα κάνει να βελτιώσει την αντίληψή του. :lol:

sleeping_junkie
15/07/2014, 00:55
Θα προσπαθησει...αλλα το οτι δε σκαμπαζει μια γκομενα 24 χρονων απο μηχανες γτ τωρα πηρε διπλωμα δε σημαινει οτι εχει λαθος αντιληψη!!μπορει να σκαμπαζει σε αλλα πραματα!!οπως λεω εγω παραδειγμααα...να φτιαχνει διαφορες σελιδες και κωδικες στις οποιεσ εσυ μπαινεις απλα να χαζεψεις !!!! Anyway...! Thanks για τη βοηθεια παντως! Εβγαλα ακρη στο μαγαζι!

chris4204
15/07/2014, 07:53
ρε παιδιά χαλαρώστε λιγάκι. ΕΛΕΟΣ πια, μην μπει κάποιος που δεν ξέρει τα μοτοσυκλετικά όπως εσείς αμέσως να του/της την πέσετε .
Γι αυτό διώχνεται τόσος κόσμος και άλλος τόσος φοβάται να κάνει μία ερώτηση.
Κοπελιά ελπίζω να έβγαλες άκρη. Αν θέλεις πες μας τι πήρες τελικά.

sleeping_junkie
15/07/2014, 22:09
πες τα! λοιπον , πηγα απο κει..ευγενεστατος και πολυ ξηγημενος ο ανθρωπος. Μου είπε να το κρατήσω μέχρι να δω τι θα κανω με τη δισκόπλακα και αν δεν την αλλάξω τελικά να πάω από κει και σε ένα μήνα(δεν είχε πρόβλημα) να μου το αλλάξει και να βρούμε ένα που να κάνει.
Οπότε προς στιγμήν το κράτησα και τη Δευτέρα θα παω στο μηχανικο να μου πει.
Και παλι ευχαριστώ!

ρε παιδιά χαλαρώστε λιγάκι. ΕΛΕΟΣ πια, μην μπει κάποιος που δεν ξέρει τα μοτοσυκλετικά όπως εσείς αμέσως να του/της την πέσετε .
Γι αυτό διώχνεται τόσος κόσμος και άλλος τόσος φοβάται να κάνει μία ερώτηση.
Κοπελιά ελπίζω να έβγαλες άκρη. Αν θέλεις πες μας τι πήρες τελικά.

TROOPER
16/07/2014, 07:43
πες τα! λοιπον , πηγα απο κει..ευγενεστατος και πολυ ξηγημενος ο ανθρωπος. Μου είπε να το κρατήσω μέχρι να δω τι θα κανω με τη δισκόπλακα και αν δεν την αλλάξω τελικά να πάω από κει και σε ένα μήνα(δεν είχε πρόβλημα) να μου το αλλάξει και να βρούμε ένα που να κάνει.
Οπότε προς στιγμήν το κράτησα και τη Δευτέρα θα παω στο μηχανικο να μου πει.
Και παλι ευχαριστώ!

δλδ πραγματικα δεν εκανε? δεν εχω ξανακουσει για disc lock που δεν εμπαινε λογω δισκου!!!

daz
16/07/2014, 07:51
Πω πωωωω!!!! Είσαστε απίστευτοι!!! Γι' αυτό κάποια θέματα φτάνουν τις 100 σελίδες!

Πόσο πιο απλά έπρεπε να το γράψω δλδ?

Να το κάνουμε τάλιρα? (Μόνο επειδή με πετύχατε με καλή διάθεση :lol:)
Το μόνο που είπα ήταν πως ο drspeed όφειλε να είναι λίγο πιο επεξηγηματικός στην απάντησή του διότι μια νεαρή και νέα οδηγός δεν ήταν υποχρεωμένη να γνωρίζει τι είναι ο META (άσχετα αν τελικά γνώριζε).

Με λίγα λόγια δεν την "έπεσα" στο νέο αλλά στον παλιό.

Και αντί να μου πει ο drspeed να κοιτάω τη δουλειά μου, μου την έπεσε ο νέος.

Νόμιζα πως μετά το δευτερο σχόλιο μου, (μετά το πέσιμο του νέου προς εμένα :lol:) θα έπρεπε να είχε γίνει πλήρως κατανοητό το πρώτο αλλά μάλλον πάσχουμε από επιπολαιότητα και όχι από μειωμένη αντίληψη.


Να μην αφήνετε ανοιχτή την TV όταν δεν παρακολουθείτε. Τα αποτελέσματα είναι γνωστά. Δεν είναι?




Sleeping_junkie καλό είναι να πάρεις αντικλεπτικό που να ταιριάζει στην δισκόπλακα που έχεις και αν την αλλάξεις να βάλεις την ίδια. Αλλά ακόμα και αν δε βάλεις την ίδια, αν ταιριάζει σε αυτή που έχεις είναι πολύ πιθανό να ταιριάζει σε όλες.

:wave2:






Edit.. (γιατί ως γνωστόν οι καρφίτσες κάνουν θόρυβο, όταν πέφτουν, και με ενοχλούν)

Sleeping junkie συγγνώμη για την αναστάτωση που επέφερα στο θέμα σου. Σε παρακαλώ μη φύγεις γιατί θα μαραζώσει ο chris4204. :lol:

daz
16/07/2014, 07:52
δλδ πραγματικα δεν εκανε? δεν εχω ξανακουσει για disc lock που δεν εμπαινε λογω δισκου!!!

Δες τη φωτό του δίσκου τροοπ. Είναι πολύ πιθανό. Και στο δικό μου, που έχει πολύ πιο απλής κατασκευής δίσκο, δεν έκαναν όλα.

TROOPER
16/07/2014, 07:53
Πω πωωωω!!!! Είσαστε απίστευτοι!!! Γι' αυτό κάποια θέματα φτάνουν τις 100 σελίδες!...............
:wave2:

πραγματι δεν καταλαβε οτι ουσιαστικα υπερασπιζοσουνα το δικαιωμα του νεου στην αγνοια! anyway...:wave2:

irinia
16/07/2014, 08:01
OTI KΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ........




Αύτή ή σβούρα τής abus.......άπό τά πιό δύσκολα στήν παραβίαση.

devil's animal
16/07/2014, 08:04
OTI KΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ........




Αύτή ή σβούρα τής abus.......άπό τά πιό δύσκολα στήν παραβίαση.


το μονο προβλημα ειναι οτι μετα απο καμποσο καιρο και αν φαει πολλες εναλλαγες θερμοκρασιας λογω του οτι θα ειναι κατω απο σελα το λαστιχακι που εχει γυρω γυρω, γινεται σωβρακο και χαλαρωνει τοσο πολυ που φευγει για πλακα...

chris4204
16/07/2014, 09:39
πραγματι δεν καταλαβε οτι ουσιαστικα υπερασπιζοσουνα το δικαιωμα του νεου στην αγνοια! anyway...:wave2:

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ

TROOPER
16/07/2014, 10:36
Ακριβώς το ίδιο κι εγώ

ανθρωποι ειμαστε, λαθη κανουμε. η λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε...κατι τετοιο τελοσπαντων. :beer:

sleeping_junkie
16/07/2014, 15:57
κανενα προβλημα και καμια παρεξηγηση!!! ολα καλα!!!! απλα παρεξηγηθηκε το σχολιο περισσοτερο λογω του "20χρονου" μαλλον...το πηραμε πιο ειρωνικα!! no prob! και ο πωλητης μ ειπε οτι ειναι απο τα πολυ καλα γι αυτο να κοιταξω πρωτα ττι θα κανω με τη δισκοπλακα και μετα το αλλαζω...!

AristidisZ
16/07/2014, 18:28
το μονο προβλημα ειναι οτι μετα απο καμποσο καιρο και αν φαει πολλες εναλλαγες θερμοκρασιας λογω του οτι θα ειναι κατω απο σελα το λαστιχακι που εχει γυρω γυρω, γινεται σωβρακο και χαλαρωνει τοσο πολυ που φευγει για πλακα...

το ποιο ;;;

TROOPER
17/07/2014, 16:11
Δες τη φωτό του δίσκου τροοπ. Είναι πολύ πιθανό. Και στο δικό μου, που έχει πολύ πιο απλής κατασκευής δίσκο, δεν έκαναν όλα.

δεν μπορω να το πιστεψω ρε συ. κατι λαθος κανετε.

toyar
17/07/2014, 16:19
εχω το ιδιο μηχανακι και ενα μικρο abus δεν φτανει να περασει
για να κλειδωσει πρεπει ο πειρος της κλειδαριας να περασει μεσα απο μια τρυπα της δισκοπλακας

devil's animal
17/07/2014, 16:20
το ποιο ;;;

αυτο το κομματι (σιλικονης?) που εχει γυρω γυρω για να προστατεψει οτι προστατευεται απο τα γυρω γυρω του δισκου αν και εφ'οσον πας να φυγεις χωρις να το βγαλεις...
αυτο το ελαστομερες ρε παιδι μου...

αυτο το φλουο τελοσπαντων..:lol:

320214

TROOPER
17/07/2014, 17:07
εχω το ιδιο μηχανακι και ενα μικρο abus δεν φτανει να περασει
για να κλειδωσει πρεπει ο πειρος της κλειδαριας να περασει μεσα απο μια τρυπα της δισκοπλακας

αγοραζεται disc lock σε pocket size ρε? :lol::lol:

toyar
17/07/2014, 20:20
δωρο ηταν με την αγορα
θα εκανα και τον δυσκολο;:D

daz
17/07/2014, 20:23
δεν μπορω να το πιστεψω ρε συ. κατι λαθος κανετε.

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που έχει συνηθίσει στους Over size δίσκους ε! :tooth:

Επίσης το τενερέ έχει κάτι κέντρα λίγο μικρότερα απ' τη ζάντα του αυτοκινήτου μου.

Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να βρω αλλά ένα που δοκίμασα δεν έμπαινε.

AristidisZ
17/07/2014, 21:19
χαχα...σε συγχωρώ φίλε μου..! ρε παιδια το πήρα αλλά ή δεν κάνει ή είμαι παντελώς χαζή. Ίσες πιθανότητες και στα δυο... πήρα αυτό
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=7339&cat=881
και οι τρύπες στο δισκόφρενο είναι πολύ μικρότερες από την εξοχή στο δισκόφρενο.
δεν μπαίνει το ρημάδι....!!!!!παίζει να κάνω μ*****α στην τοποθέτηση????

320232


αυτο το κομματι (σιλικονης?) που εχει γυρω γυρω για να προστατεψει οτι προστατευεται απο τα γυρω γυρω του δισκου αν και εφ'οσον πας να φυγεις χωρις να το βγαλεις...
αυτο το ελαστομερες ρε παιδι μου...

αυτο το φλουο τελοσπαντων..:lol:

320214

θα μας παλαβώσεις Σταύρο :p

devil's animal
17/07/2014, 21:29
320232



θα μας παλαβώσεις Σταύρο :p

δεν θα παλαβωσω κανεναν...
η παραθεση μου ηταν ξεκαθαρη στο post του terens που μιλαγε για την σβουρα της abus και εγραψα την παρατηρηση μου καθ'οτι κατοχος...

αν εσυ νομιζες οτι απανταω στην sleeping_junkie, πΙροβλημα σου..και λαθος σου βεβαιως...

daz
17/07/2014, 21:33
αυτο το κομματι (σιλικονης?) που εχει γυρω γυρω για να προστατεψει οτι προστατευεται απο τα γυρω γυρω του δισκου αν και εφ'οσον πας να φυγεις χωρις να το βγαλεις...
αυτο το ελαστομερες ρε παιδι μου...

αυτο το φλουο τελοσπαντων..:lol:

320214

Πες ρε άνθρωπε αυτό το κίτρινο να τελειώνουμε. :lol:

devil's animal
17/07/2014, 21:36
Πες ρε άνθρωπε αυτό το κίτρινο να τελειώνουμε. :lol:

αυτο το κιτρινο, να τελειωνουμε...:p

LOUKILOUK
18/07/2014, 02:25
δεν μπορω να το πιστεψω ρε συ. κατι λαθος κανετε.

Οτί γίνετε, γίνετε...αν κάνουν λάθος είναι τραγικοί...δεν το πιστευω όμως.
Την εν λόγω κλειδαριά της αμπους κατέχω και εγώ και είναι πολύ δυνατή, τόσο που στην τελευταία απόπειρα κλοπής της μηχανής που διαπίστωσα σήμερα τελικά είχε στραβώσει το δισκόφρενο (μιλάμε για φέιζερ600 1999μοντ μπροστινό δίσκο...)!!!!
Το θεματάκι με το πλαστικό προστατευτικό το θεωρώ μηδαμινής σημασίας, αλλά όντως υφίστατε.
Τα θεματάκια με τις παρεξηγήσεις, αντεκλίσεις, επεξηγήσεις κτλ είναι κουραστικά και βγάζουν και μιζέρια...λίγο χαλαρότητα και εμπιστοσύνη ίσως βοηθούσε...Υπάρχουν τύποι σαν τον Αποστόλη που αν κάποιος παρακολουθούσε λίγο τα γραφόμενα του στο φόρουμ δεν θα τολμούσε να σκεφτεί αρνητικά...λίγη έρευνα δεν έβλαψε ποτέ...και ο χρόνος σας δεν θα πάει χαμένος, μην φοβάστε...

υ.γ. Για το θέμα του δισκόφρενου υα ανοιχτεί θέμα τώρα που "ξεκοκάλισα" τα βινετακια με τους τρελορώσσους ονοφάδες...

Bowleno
18/07/2014, 08:47
320249 Κάτοχος κι εγώ του συγκεκριμένου λουκέτου, 2 χρόνια τώρα το βάζω εκεί που βλέπετε, (στο ντεπόζιτο του Πήγασου) δεν έχει πάθει κάτι το...κίτρινο :D και όντως είναι από τα καλύτερα λουκέτα που είχα κατά καιρούς

TROOPER
18/07/2014, 11:27
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που έχει συνηθίσει στους Over size δίσκους ε! :tooth:

Επίσης το τενερέ έχει κάτι κέντρα λίγο μικρότερα απ' τη ζάντα του αυτοκινήτου μου.

Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να βρω αλλά ένα που δοκίμασα δεν έμπαινε.

για να το λες ετσι θα ειναι. απλα δεν μπορουσα ποτε να φανταστω οτι θα παιζει τετοιο θεμα!


Οτί γίνετε, γίνετε...αν κάνουν λάθος είναι τραγικοί...δεν το πιστευω όμως.
Την εν λόγω κλειδαριά της αμπους κατέχω και εγώ και είναι πολύ δυνατή, τόσο που στην τελευταία απόπειρα κλοπής της μηχανής που διαπίστωσα σήμερα τελικά είχε στραβώσει το δισκόφρενο (μιλάμε για φέιζερ600 1999μοντ μπροστινό δίσκο...)!!!!
Το θεματάκι με το πλαστικό προστατευτικό το θεωρώ μηδαμινής σημασίας, αλλά όντως υφίστατε.
Τα θεματάκια με τις παρεξηγήσεις, αντεκλίσεις, επεξηγήσεις κτλ είναι κουραστικά και βγάζουν και μιζέρια...λίγο χαλαρότητα και εμπιστοσύνη ίσως βοηθούσε...Υπάρχουν τύποι σαν τον Αποστόλη που αν κάποιος παρακολουθούσε λίγο τα γραφόμενα του στο φόρουμ δεν θα τολμούσε να σκεφτεί αρνητικά...λίγη έρευνα δεν έβλαψε ποτέ...και ο χρόνος σας δεν θα πάει χαμένος, μην φοβάστε...

υ.γ. Για το θέμα του δισκόφρενου υα ανοιχτεί θέμα τώρα που "ξεκοκάλισα" τα βινετακια με τους τρελορώσσους ονοφάδες...

τραγικοι ειναι ουτως η αλλως τωρα αν κανουν και λαθος ειναι αλλο θεμα :p

προφανως και τα παιδια που παρεξηγησανε τον αποστολη δεν παρακολουθουνε το φορουμ γι' αυτο μπηκα και τους ειπα οτι καταλαβανε λαθος ;)

LOUKILOUK
18/07/2014, 11:54
320249 Κάτοχος κι εγώ του συγκεκριμένου λουκέτου, 2 χρόνια τώρα το βάζω εκεί που βλέπετε, (στο ντεπόζιτο του Πήγασου) δεν έχει πάθει κάτι το...κίτρινο :D και όντως είναι από τα καλύτερα λουκέτα που είχα κατά καιρούς

Δεν είναι το ίδιο, μοιάζει αρκετά αλλά αν δεις την φωτό παραπάνω θα εντοπίσεις τις διαφορές και θα καταλάβεις για ποιο κίτρινο δακτυλίδι μιλάμε. Η άμπους γενικά είναι καλές κλειδαριές. αχρείαστο σου εύχομαι...

Συμφωνούμε απόλυτα τρούπη...η ουσία είναι ότι όταν βρίσκεσε σε μια παρέα αγνώστων, όπως και στα φόρουμ, καλό είναι να είσαι προσεκτικός και μετριοπαθείς μέχρι να καταλάβεις τι παίζετε...
Είμαι σίγουρος ότι το μύνημα θα βρει παραλήπτες...

Bowleno
18/07/2014, 12:01
Δεν είναι το ίδιο, μοιάζει αρκετά αλλά αν δεις την φωτό παραπάνω θα εντοπίσεις τις διαφορές και θα καταλάβεις για ποιο κίτρινο δακτυλίδι μιλάμε. Η άμπους γενικά είναι καλές κλειδαριές. αχρείαστο σου εύχομαι...

Συμφωνούμε απόλυτα τρούπη...η ουσία είναι ότι όταν βρίσκεσε σε μια παρέα αγνώστων, όπως και στα φόρουμ, καλό είναι να είσαι προσεκτικός και μετριοπαθείς μέχρι να καταλάβεις τι παίζετε...
Είμαι σίγουρος ότι το μύνημα θα βρει παραλήπτες...


Σωστός, Louki, εγώ είδα το λουκέτο από το link που πόσταραν πιο πάνω, δεν είδα την φωτό που είχε πιο πάνω, ο γκασμάς, :moutza: μου!

AristidisZ
18/07/2014, 12:37
Η κοπελιά πήρε αυτό που έχουμε εσύ και εγώ, ο άλλος μαε έβγαλε off topic :p

Bowleno
18/07/2014, 14:50
Η κοπελιά πήρε αυτό που έχουμε εσύ και εγώ, ο άλλος μαε έβγαλε off topic :p

Οπότε παίρνω πίσω την αυτο:moutza: που μου έριξα :p