PDA

View Full Version : Ενδυνάμωση του ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ600e χωρίς να επηρεαστεί η αξιοπιστία του



Σελίδες : [1] 2

Παρασκος
07/07/2014, 21:16
Θα εκτιμούσα πολύ παιδια μια καθοδήγηση,θα ήθελα να κάνω το xt μου 2003 μοντέλο ποίο άνετο στα τελικά του δηλαδή,πάει άνετα με 100 περίπου 3000στροφές θα ήθελα να πάει άνετα στα 120(είναι motard οποτε απο οτι διαβάζω τα πραγματικά είναι 80 και θέλω να φτάσω στα 100 ? )...Τα μόνα extra που του έχω είναι τελικο remus grandprix και KN φίλτρο...καθώς κυνηγάω μικρή βελτλιωση δεν θελω να ανοίξω moter και δέν θέλω να αυξησω κατανάλωση(τι άλλο θες θα μου πείτε :) )......για να είμαι ποίο κατανοιτος θα ήθελα να προσεγγίσω τις επιδόσεις του xtx(λατρεύω το παλιό σχέδιο και γι αυτό δεν προσπαθώ να πάρω το καινούργιο του οποίου τις επιδόσεις κυνηγάω )....επίσης θα μου προτείνατε κάτι για τη βελτίωση της ανάρτησης και αύξηση ύψους(γούσταρω πολύ μερικά ψηλά xt που έχω δει)......εχω διαβάσει αρκετά για τα fcr35 αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει μία καθαρη απαντηση.....θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα και εμπειρίες σας,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://s20.carcdn.gr/1940/1940316_2_t.jpg
http://s24.carcdn.gr/1940/1940316_0_n.jpg
http://s24.carcdn.gr/1940/1940316_1_t.jpg


κάτι τέτοιο ΄θελω να κάνω στο χτακι μου παιδιά δυστυχώς οι εικόνες είναι μικρές......

George_Sp
07/07/2014, 21:32
αν παίξεις με 3 δόντια κοντύτερο πίσω γρανάζι ανεβάζεις την τελική και χάνεις λίγο σε νεύρο.

εφόσον δε θες να πειράξεις τα εντόσθια ή την κατανάλωση και είσαι ήδη με after εισαγωγή και εξαγωγή δεν υπάρχει κάτι άλλο.

typhoon
07/07/2014, 23:43
εχω διαβάσει αρκετά για τα fcr35 αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει μία καθαρη απαντηση τι εννοείς, αυτό ακριβώς είναι η απάντηση σου. Εξαιρετικά ακριβή βέβαια αλλά όχι απλά θα φτάσεις το χτχ αλλά παίζει κ να το ξεπεράσεις. Κι αυτό με πλήρη αξιοπιστια του μοτέρ. Γιατί αν παίξεις με εκκεντροφορους πας σε αλλα επιπεδα επιδόσεων κ αξιοπιστίας (σαφώς κατώτερης)

daz
07/07/2014, 23:57
Εμένα μου άρεσαν οι φωτό που ήταν λίγο μεγαλύτερες από εικονίδια των windows. :lol: :beer:


Motard και ψηλό δεν γίνεται. Χαλάει η συνταγή.


Ίππους χωρίς αύξηση της κατανάλωσης επίσης δεν γίνεται. Για να μη σου πω ότι με τις αλλαγές που έχεις κάνει έπρεπε ήδη η κατανάλωση να έχει αυξηθεί.

Παρασκος
08/07/2014, 02:46
το xtακι στις mini foto ήταν απο μια αγγελία στο car,έχει κατέβει πλεον και έμειναν μονο οι αυτες οι foto,νταξι κεραυνολος έρωτας για μένα δεν έχω δει ποίο ωραίο(για τα δικά μου γούστα πάντα)είναι ψηλότερο απο το φυσιολογικό η μου φαίνεται ?......επίσης έχω δεί κριτικές του FMX οπου το αναφέρουν οτι έχει καλύτερα κρατήματα απο χτ και είναι ψηλότερο(βασικά απο τα ψηλότερα motard)........πόσο λιγότερο να κάψω ρε συ κάθε μέρα πάω και έρχομαι θεσσαλονίκη επανομή με 20euro τη βδομάδα,μετά πας σε επίπεδα πάπιας :p

Παρασκος
08/07/2014, 02:52
τι εννοείς, αυτό ακριβώς είναι η απάντηση σου. Εξαιρετικά ακριβή βέβαια αλλά όχι απλά θα φτάσεις το χτχ αλλά παίζει κ να το ξεπεράσεις. Κι αυτό με πλήρη αξιοπιστια του μοτέρ. Γιατί αν παίξεις με εκκεντροφορους πας σε αλλα επιπεδα επιδόσεων κ αξιοπιστίας (σαφώς κατώτερης)

θα πρέπει να το συνδυάσω και με aftermarket λαιμό σωστά ??? έχεις να μου προτείνεις κάτι(που να ταιριάζει με το REMUS GRANDPRIX τελικό που έχω ήδη)?????

Παρασκος
08/07/2014, 02:55
αν παίξεις με 3 δόντια κοντύτερο πίσω γρανάζι ανεβάζεις την τελική και χάνεις λίγο σε νεύρο.

εφόσον δε θες να πειράξεις τα εντόσθια ή την κατανάλωση και είσαι ήδη με after εισαγωγή και εξαγωγή δεν υπάρχει κάτι άλλο.

να συνδυάσω τη συμβουλή σου με το fcr35(σε περίπτωση που το βρω σε καλή τιμή) δε θα μου το πρότεινες ???

LKOSTAS
08/07/2014, 10:10
Γεια σου Παράσχο
Όσον αφορά τα FCR35 η κατανάλωση θα ανέβει αρκετά διότι μιλάμε για ΜΗΧΑΝΙΚΑ καρμπυρατέρ και όχι υποπίεσης όπως έχει από τη μάνα του το xt.
Οπωσδήποτε θα δεις διαφορά με τα FCR35 στις επιδόσεις αλλά............και στην κατανάλωση!!!!!!
Όσον αφορά τώρα τα γρανάζια. Από το εργοστάσιο το xt φοράει 15 μπροστά και 45 πίσω. Στο δικό μου που είναι motard αν και παλιότερο μοντέλο το πίσω είναι 39 αντί για 45 και το θεωρώ ξεκούραστο.
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα 39άρι πίσω για να πηγαίνει πιο ξεκούραστα. Αν το συνδυάσεις και με fcr35 που λες πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.
Επίσης με την αλλαγή λαιμών της εξάτμισης θα δεις διαφορά.
Θυμάμαι παλιά σε ένα xt 600 αλλάξαμε μόνο λαιμούς και αφήσαμε την μαμά εξάτμιση. Μεγάλη διαφορά όσο περίεργο και αν ακούγεται.

daz
08/07/2014, 14:28
το xtακι στις mini foto ήταν απο μια αγγελία στο car,έχει κατέβει πλεον και έμειναν μονο οι αυτες οι foto,νταξι κεραυνολος έρωτας για μένα δεν έχω δει ποίο ωραίο(για τα δικά μου γούστα πάντα)είναι ψηλότερο απο το φυσιολογικό η μου φαίνεται ?

Που θες να ξέρω εγώ? Ακόμα και αν οι φωτό δεν ήταν εικονίδια πάλι δεν θα μπορούσα να καταλάβω.
Επειδή όμως αυτό το μηχανάκι δεν έβγαινε σε SM το πιθανότερο είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να του είχε κοτσάρει ένα ζευγάρι 17αρες και να μην έκανε τίποτε άλλο στις αναρτήσεις. Αυτό φυσικά δεν μπορώ να το ξέρω αλλά σε αυτή την περίπτωση οι αναρτήσεις σου θα πρέπει να "σφίξουν" και να κατέβουν.



......επίσης έχω δεί κριτικές του FMX οπου το αναφέρουν οτι έχει καλύτερα κρατήματα απο χτ και είναι ψηλότερο(βασικά απο τα ψηλότερα motard)........πόσο λιγότερο να κάψω ρε συ κάθε μέρα πάω και έρχομαι θεσσαλονίκη επανομή με 20euro τη βδομάδα,μετά πας σε επίπεδα πάπιας :p

Δεν είπα να κάψεις λιγότερο. Είπα πως με φίλτρο και εξάτμιση η κατανάλωση έπρεπε να έχει ανέβει λίγο. Ίσως το μηχανάκι σου να δουλεύει φτωχά. (Ίσως και όχι. Το μπουζί θα στο μαρτυρήσει.)










Τι να τους κάνεις του λαιμούς ρε αγόρι μου? Θα πας να κάνεις κανέναν αγώνα? Έχει τόση σημασία η δύναμη όταν αυτή αποδίδεται κοντά στους κόφτες αντί να απλώνεται γραμμικά σε όλο το φάσμα στροφών? Αν αυξήσεις την διατομή των λαιμών ροπή και δύναμη θα μετακινηθούν προς τα επάνω. Σε συνδυασμό με ελεύθερη εξάτμιση και φίλτρο η τροφοδοσία πρέπει να αλλάξει δραματικά. Και όταν τελειώσεις με όλο αυτό τις επιδόσεις του xtx δεν θα τις έχεις πιάσει. Γιατί μπορεί η δύναμη σε απόλυτα νούμερα να είναι όση του 660 (είναι πολλά τα άλογα Αλέκο! :lol:) αλλά μόνο σε ένα μικρό φάσμα στροφών. Όλο το άλλο μηχανάκι θα είναι άδειο.

Εκτός και αν έχεις σκοπό να του χώσεις χρήμα και το σημαντικότερο, το χρήμα αυτό να το δώσεις στον σωστό άνθρωπο (εξίσου δύσκολο με το να βρεις το χρήμα)

Το σαραβαλάκι σου είναι μια χαρά. Όταν το αποδεχτείς αυτό θα σου αρέσει περισσότερο. Βελτίωσε λίγο τις αναρτήσεις, βάλε και ένα τιμόνι που να μην στραβώνει στην υποψία πτώσης και άσε τα άλογα στην ησυχία τους.

Bob_o_mastoras
08/07/2014, 14:52
Μακρυνε τη μεταδοση αν θες μεγαλυτερη τελικη. Λιγοτερα δοντια πισω. Οπως λενε και οι προλαλησαντες ασε τους λαιμους διοτι θα χασεις τη ροπη χαμηλα και αναγκαστικα θα το δουλευεις με περισοτερες στροφες και μοιραια θα καις περισσοτερη βενζινη.
Τα καρμυρατερ ειναι μεγαλη ιστορια και προσωπικα δεν εχω καταληξει αν αξιζουν στο χτ. Παντως αυξανουν την καταναλωση σιγουρα. Και θα θελουν και ψαξιμο για να ρυθμιστουν σωστα.
Αν θες κατι με λιγο περισσοτερο τελικη πουλα το χτ που φευγουν και με καλες τιμες λογω του οτι ειναι μηχανακι φετιχ στην Ελλαδα και παρε κανενα φθηνο street με τα ιδια πανω κατω λεφτα.

Bob_o_mastoras
08/07/2014, 14:53
Παντως 80 χλμ/ωρα τελικη ειναι λιγα για μοταρντ ΧΤ. Καπου χανει.

zannisvel
08/07/2014, 15:00
Παντως 80 χλμ/ωρα τελικη ειναι λιγα για μοταρντ ΧΤ. Καπου χανει.

Νομιζω εννοουσε οτι ειναι με 100Κμ/ωρα και 3000 στροφες αλλα λογω της μικροτερης διαμετρου τροχου ουσιαστικα παει με 80Κμ/ωρα.

Παντως και 'γω προτεινω να δωσεις κατι για τις αναρτησεις και τα φρενα αν η δυναμη δε σε καλυπτει μαλλον ηρθε η ωρα για κατι αλλο.

ΥΓ. Και μενα το ΧΤακι μου motard ειναι και στα 100κμ/ωρα ειναι στις 4000 στροφες. ΤΟ κοντερ μου πρεπει να ειναι καλιμπραρισμενο απο τον προηγουμενο κατοχο κανα 2 φορες που το εχω κοιταξει.

Παρασκος
08/07/2014, 15:12
Νομιζω εννοουσε οτι ειναι με 100Κμ/ωρα και 3000 στροφες αλλα λογω της μικροτερης διαμετρου τροχου ουσιαστικα παει με 80Κμ/ωρα.

Παντως και 'γω προτεινω να δωσεις κατι για τις αναρτησεις και τα φρενα αν η δυναμη δε σε καλυπτει μαλλον ηρθε η ωρα για κατι αλλο.

ναι αυτο εννοούσα........έχεις να μου προτείνεις κάτι για αναρτήσεις και φρένα ?(οικονομικό πάντα.....έχω ακούσει καλά λόγια σχέση τιμής και απόδοσης για τις wp.)

Παρασκος
08/07/2014, 15:22
Τι να τους κάνεις του λαιμούς ρε αγόρι μου? Θα πας να κάνεις κανέναν αγώνα?.

όχι ρε καμία σχέση δεν είμαι γκαζιάρης,απλά θέλω να πηγαίνω με άνεση στη δουλεία μου,που το κανω,απλά θέλω να το βελτιώσω όσο μπορώ(επειδή τόχω μεγάλη αγαπη το σαραβαλάκι μου :p )χορίς να ανοίξω μοτέρ και μειώσω αξιοπηστεία του.

Παρασκος
08/07/2014, 15:42
Γεια σου Παράσχο
Όσον αφορά τα FCR35 η κατανάλωση θα ανέβει αρκετά διότι μιλάμε για ΜΗΧΑΝΙΚΑ καρμπυρατέρ και όχι υποπίεσης όπως έχει από τη μάνα του το xt.
Οπωσδήποτε θα δεις διαφορά με τα FCR35 στις επιδόσεις αλλά............και στην κατανάλωση!!!!!!
Όσον αφορά τώρα τα γρανάζια. Από το εργοστάσιο το xt φοράει 15 μπροστά και 45 πίσω. Στο δικό μου που είναι motard αν και παλιότερο μοντέλο το πίσω είναι 39 αντί για 45 και το θεωρώ ξεκούραστο.
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα 39άρι πίσω για να πηγαίνει πιο ξεκούραστα. Αν το συνδυάσεις και με fcr35 που λες πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.
Επίσης με την αλλαγή λαιμών της εξάτμισης θα δεις διαφορά.
Θυμάμαι παλιά σε ένα xt 600 αλλάξαμε μόνο λαιμούς και αφήσαμε την μαμά εξάτμιση. Μεγάλη διαφορά όσο περίεργο και αν ακούγεται.

ευχαριστώ πολύ για το ενδιφέρον σε όλους αρχικα :beer: ...το γρανάζι θα το δοκιμάσω σίγουρα (είμαι σε φάση που θέλω να αλλάξω κιολας ) για το FCR35 τα μαστόρια λένε πολύ κατανάλωση οπότε το σκέφτομαι,για τους λαιμούς επίσης αμφιλεγόμενα τα πράματα ίσως να δοκιμάσω βρήκα κατι φτηνους CRD 30euro.............

zannisvel
08/07/2014, 15:55
Λοιπον θα σου πω τι εχω κανει εγω και ειδα διαφορες.

Το πρωτο που εκανα ειναι να βαλω σωληνακια υψηλης. Ειδα διαφορα ως προς τη αισθηση που παιρνω κατα το φρεναρισμα και επισης εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στα φρενα μου, μαλλον στο μυαλο μου βεβαια. Το πισω φρενο βεβαια κοκκαλωνει τωρα για πλακα, ειδικα αν ειναι κρυα και τα ελαστικα. Το πισω δεν θα το προτεινα μεχρι και να αλλαχτουν και οι αναρτησεις.
Δαγκανες μαργαριτα της Braking και sintered τακακια (μπρος-πισω) τρομακτικη διαφορα στο φρεναρισμα, νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερα αν ειχα παρει τον oversized δισκο.
Απο αναρτησεις, μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε monoshock της hagon και προοδευτικα ελατηρια για το μπροστνο απο την ιδια εταιρια. Εντυπωσεις δεν μπορω να πω ακομα γιατι μολις τα πηρα. Ελπιζω σε μεταμορφωση αλλα βλεπουμε.

daz
08/07/2014, 16:40
όχι ρε καμία σχέση δεν είμαι γκαζιάρης,απλά θέλω να πηγαίνω με άνεση στη δουλεία μου,που το κανω,απλά θέλω να το βελτιώσω όσο μπορώ(επειδή τόχω μεγάλη αγαπη το σαραβαλάκι μου :p )χορίς να ανοίξω μοτέρ και μειώσω αξιοπηστεία του.

Δε χρειάζεται να ανοίξεις μοτέρ για να μειώσεις την αξιοπιστία.

p@nos
08/07/2014, 17:00
με τα καρμπυρατερ δε προκειται να κανεις τιποτα, ειδικα τα 35αρια θα χαλασεις το μηχανακι...

επισης να φτασεις επιδοσεις 660 χωρις να ανοιξεις μοτερ δε γινεται, τα μηχανακια εχουν διαφορα 10+αλογα...

ασφαλεις λυσεις ειναι ενα πιστονακι και εκκεντροφορος, μαζι με μια ηλεκτρονικη καλυτερη, εκει θα ξεζουμισεις τα πρωτα καλα αλογα...μετα πας σε λαιμους ντεβιλ που ειναι η κλασσικη συνταγη για χτ, η ττ για πιο φτηνα και ζιγκλερωμα στα καρμπς...fcr ψιλοπεριττα δεν εχουν καλο value for money Μπορεις να τα βαλεις αργοτερα ομως...

τωρα για αναρτησεις ειναι λιγο για κλαματα οι αναρτησεις του xt, γενικα πουλιουνται σε καλες τιμες μπροστινα απο lc4 οποτε με ενα200αρι μπορεις να βαλεις ενα μπροστινο της προκοπης πρεσαροντας τον αξονα σου στις τιμονοπλακες...και μια δαγκανα μπροστα χρυση brembo 4πιστονη αυτη που εχουν ολα τα ευρωπαικα, πλεον τις βρισκεις φτηνα και θα σου δωσει ενα αξιοπρεπες μπροστινο φρενο...τρομπες βρωμαει ο τοπος τσαμπα σχεδον...

Bob_o_mastoras
08/07/2014, 17:58
Πανε βαλε ελατηρια καλα (wp, ohlins κλπ) στα μπροστινα (προοδευτικα) και πιο παχυ λαδακι. Ελατηριο πισω (τα ιδια) ή αμα θες να τα σκασεις λιγο παραπανω ολο το σετ αμορτισερ. Εκει θα μεταμορφωθει το μηχανακι. Κανε και κανενα ζιγκλερωμα και εισαι οκ. Ασε τους λαιμους γιατι κοστιζουν οσο και η εξατμιση.
Πολλα λεφτα μη ριχνεις στο χτ!

amyroukai
08/07/2014, 18:00
Βλέποντας ότι ο φίλος μας γράφει "θέλω να πηγαίνω με τόσες στροφές σε τόσα πραγματικά χιλιόμετρα" η λύση είναι απλή σχετικά και δεν έχει σχέση με ιπποδύναμη: Από ότι βλέπω οnline, το στοκ XT 600 φοράει 130/80/17 λάστιχο και με το στοκ γρανάζωμα 15/45 έχει 75χαω στις 3000 στροφές.
Με 15/39 που γράψατε, έχει 87χαω. Με 16/39 έχει 92 χαω. με 17/38 έχει 101χαω. Το πόση ώρα θα κάνει να επιταχύνει ως εκεί....

Αν υποθέσουμε ότι έχει πίσω ένα στριτ λάστιχο, έστω 150/60/17. Για να πιάσει 100χαω με 3000στροφές, θέλει γρανάζωμα 17/37. Με το στοκ γρανάζωμα 15/45, θα έχει 72χαω.

Αν θέλουμε το ΧΤ600 να δείχνει "ζωντανό" και κοντά σε επιδόσεις με το 660 (στα μέτρα του δυνατού, εννοείται) ΔΕΝ θα πρέπει να το μακρύνεις. Όσο το μακραίνεις, τόσο πιο ψόφιο θα φαίνεται. Και όταν μιλάμε για ΤΟΣΟ πολύ μακρύ γρανάζωμα, ΟΤΙ και να κάνεις στον κινητήρα δεν παίρνεις πίσω τη ζωντάνια.

Άρα ταπεινότατη γνώμη, αποδέξου ότι τόσο πάει το 600άρι σου, δέξου ότι τα 100 πραγματικά χιλιόμετρα έρχονται με 4000 στροφές περίπου και κοίτα να το χαρείς χωρίς να του βγάλεις τα μάτια.

motomaniac
08/07/2014, 19:38
πουλα το και παρε srx. πολυ πιο γρηγορο. οτι και να κανεις με το ΧΤ απο επιδοσεις θα ειναι χαλια. κι αμα το καταφερεις ποτε να παει θα εχεις χαλασει την αξιπιστια και θα σου δειξει την αδυναμια του σε αναρτησεις πρωτα και πλαισιο μετα. γενικως δεν αξιζει.

Παρασκος
09/07/2014, 01:37
Λοιπον θα σου πω τι εχω κανει εγω και ειδα διαφορες.

Το πρωτο που εκανα ειναι να βαλω σωληνακια υψηλης. Ειδα διαφορα ως προς τη αισθηση που παιρνω κατα το φρεναρισμα και επισης εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στα φρενα μου, μαλλον στο μυαλο μου βεβαια. Το πισω φρενο βεβαια κοκκαλωνει τωρα για πλακα, ειδικα αν ειναι κρυα και τα ελαστικα. Το πισω δεν θα το προτεινα μεχρι και να αλλαχτουν και οι αναρτησεις.
Δαγκανες μαργαριτα της Braking και sintered τακακια (μπρος-πισω) τρομακτικη διαφορα στο φρεναρισμα, νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερα αν ειχα παρει τον oversized δισκο.
Απο αναρτησεις, μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε monoshock της hagon και προοδευτικα ελατηρια για το μπροστνο απο την ιδια εταιρια. Εντυπωσεις δεν μπορω να πω ακομα γιατι μολις τα πηρα. Ελπιζω σε μεταμορφωση αλλα βλεπουμε.

πολύ ενδιαφέρον αυτα που μου είπες για τα φρένα θα το κοιτάξω σίγουρα,αναμένω εντυπώσεις απο τις αναρτήσεις........

Παρασκος
09/07/2014, 01:45
ασφαλεις λυσεις ειναι ενα πιστονακι και εκκεντροφορος, μαζι με μια ηλεκτρονικη καλυτερη, εκει θα ξεζουμισεις τα πρωτα καλα αλογα...μετα πας σε λαιμους ντεβιλ που ειναι η κλασσικη συνταγη για χτ, η ττ για πιο φτηνα και ζιγκλερωμα στα καρμπς...fcr ψιλοπεριττα δεν εχουν καλο value for money Μπορεις να τα βαλεις αργοτερα ομως...

τωρα για αναρτησεις ειναι λιγο για κλαματα οι αναρτησεις του xt, γενικα πουλιουνται σε καλες τιμες μπροστινα απο lc4 οποτε με ενα200αρι μπορεις να βαλεις ενα μπροστινο της προκοπης πρεσαροντας τον αξονα σου στις τιμονοπλακες...και μια δαγκανα μπροστα χρυση brembo 4πιστονη αυτη που εχουν ολα τα ευρωπαικα, πλεον τις βρισκεις φτηνα και θα σου δωσει ενα αξιοπρεπες μπροστινο φρενο...τρομπες βρωμαει ο τοπος τσαμπα σχεδον...

λίγο ποίο λεπτομερειακά αυτά αμα δεν σου είναι δύσκολο γιατι είμαι και αρκετα άσχετος .....επίσης αξίζει να γίνει η συγκεκριμένη αλλαγή θα υπάρξει αισθητή διαφορά?

Παρασκος
09/07/2014, 01:49
σε ευχαριστώ πολύ amyroukai,απο ότι κατάλαβα αυτό θα κανω.......

karolos SRX 400
10/07/2014, 08:12
γεια σου και απο μενα
την καλυτερη απαντηση την εδωσε ο amyroukai και τη χειροτερη ο motomaniac
κοιταξε λιγο τις αναρτησεις wp ελλατηρια και λαδακια
σωληνακια υψηλης
και αν θες ενα δοντι στο μπροστινο γραναζι με το αναλογο τιμημα

αν ξεκινησεις να βρεις δυναμη θες πολλα λ7
πολυ βενζινη μετα δε θα φτανουν αναρτησεις φρενα πλαισιο κ.ο.κ.
καλυτερα να παρεις ενα ΚΤΜ και ψηλο θα ειναι και δυναμη και τελικη

εκτος αν τα θελεις ολα και πρεπει να κανεις την υπερβαση και να παρεις srx:wave2:

byron
10/07/2014, 09:01
Τι θα κερδίσει ρε παιδες με το srx δηλαδή?
Ξεχνάτε μάλλον οτι τα μηχανάκια που κυκλοφορούν προς πώληση είναι χρέπια, που σημαίνει ένα σκασμό λεφτά, και θα έχει πάλι ένα πακέτο με καλύτερο πλάισιο απ΄το σώβρακο του ΧΤ αλλά πάλι με μάπα αναρτήσεις, που θα θέλει φτιάξιμο στο μοτέρ με ίδιο κόστος και κυρίως ένα ΧΑΜΗΛΟ μηχανάκι :lol: μιας και ο φίλος θέλει ύψος.
Τα γραναζώματα ξεχάσε τα φίλε μου. Μπροστά δεν χωράει 16 και γενικά αν το μακρύνεις, το ΧΤ θα επιταχύνει σαν φορτωμένο ταξί πλέον.


Ή άστο στην ησυχία του, ή πάρε κάτι που θα είναι από κατασκευής γρήγορο.

daz
10/07/2014, 14:42
γεια σου και απο μενα
την καλυτερη απαντηση την εδωσε ο amyroukai και τη χειροτερη ο motomaniac
......

εκτος αν τα θελεις ολα και πρεπει να κανεις την υπερβαση και να παρεις srx:wave2:

Την δική σου απάντηση σε ποια θέση την κατατάσεις. :lol:


Τι ακριβώς πρέπει να υπερβεί για να αλλάξει το xt με το srx. Τη λογική μήπως? :lol:

notakos600
10/07/2014, 15:05
Βάλε δύο δόντια μικρότερο γρανάζι πίσω και θα εκπλαγείς.
Άσχετο αλλά στο δικό μου ΧΤ όταν χειμωνιάζει του βάζω 47 δόντια πίσω και λάστιχα Karoo και γίνεται Husaberg στο χώμα, χωρίς πλάκα.
Άσε που δεν επεμβαίνεις σε τίποτε μηχανικά και είναι πλήρως αναστρέψιμο το γρανάζωμα, ούτε καν αλυσίδα δεν αλλάζεις.
Το FCR σκέψου το και ψάξτο καλά πριν το κάνεις γιατί είναι μανίκι να το ρυθμίσεις όπως πρέπει και από κόστος πας πολύ ψηλά.

Bowleno
10/07/2014, 15:26
λίγο ποίο λεπτομερειακά αυτά αμα δεν σου είναι δύσκολο γιατι είμαι και αρκετα άσχετος .....επίσης αξίζει να γίνει η συγκεκριμένη αλλαγή θα υπάρξει αισθητή διαφορά?


Μόνο αισθητή;;; :eek:

Ξέρεις τι θα πει μπροστινό από lc4; έχεις δει κανένα; άμα δεις θα καταλάβεις... θα θέλεις να πετάξεις του ΧΤ στην θάλασσα.

Όσο για την δαγκάνα που λέει ο P@nos τέτοια έχει ο Πήγασος μου και σε πληροφορώ ότι είναι φρένο ποίημα, σε αίσθηση και αποτελεσματικότητα!



τώρα που το σκέφτομαι... μπαίνει τέτοιο μπροστινό στον Πήγασο; χωρίς πολύ μανούρα όμως....

Bob_o_mastoras
10/07/2014, 16:40
Ρε παιδες με τα πηρουνια του LC4... Με το πλαισιο του χτ τι θα κανει;;;
Οκ γινεται αισθητα καλυτερο σιγουρα, θα θελει ομως και αντιστοιχη αναβαθμιση το αμορτισερ για να δουλευει σωστα. Και θα θελουν και ρυθμισεις να δεσουν με το ΧΤ. Θελει και μηχανουργειο να στα περασει και και και.. Και παλι οι δυνατοτητες θα μεινουν ανεκμεταλευτες. Τι να το κανει 48αρι πιρουνι το ΧΤ;;; Και ολα αυτα θελουν και λεφτα.
Βαλε εκει κανενα ελατηριακι καλο μπρος πισω και εισαι κομπλε.
Χαμενα λεφτα στην μεταπωληση ειναι τα υπολοιπα πιστευω.
Με τα γραναζια παιξε οσο θες! Τζαμπα ειναι :D

nightraider
10/07/2014, 17:16
notako μην καβαλησεις ποτε σου husaberg, παιζει να πας να φουνταρεις μετα

Παρασκος
11/07/2014, 10:24
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5108918/

για το ύψος κάτι τέτοιο είχα κατα νού......το φοβάμαι όμως,θα έχω προβλήματα(εννοώντας ισορροπίας-κρατήματα ή και κανα φαγωμα αλυσίδας)?έχει κανείς να μου πεί καμία γνώμη ή εμπειρία ??????.....θα ρωτούσα τον ίδιο αλλά μιας και το πουλάει θα μου πεί τα καλύτερα :P

notakos600
11/07/2014, 10:28
notako μην καβαλησεις ποτε σου husaberg, παιζει να πας να φουνταρεις μετα

Τι μλκς :lol:
Καλά θα προσέχω :bawl:

p@nos
11/07/2014, 10:31
Ρε παιδες με τα πηρουνια του LC4... Με το πλαισιο του χτ τι θα κανει;;;
Οκ γινεται αισθητα καλυτερο σιγουρα, θα θελει ομως και αντιστοιχη αναβαθμιση το αμορτισερ για να δουλευει σωστα. Και θα θελουν και ρυθμισεις να δεσουν με το ΧΤ. Θελει και μηχανουργειο να στα περασει και και και.. Και παλι οι δυνατοτητες θα μεινουν ανεκμεταλευτες. Τι να το κανει 48αρι πιρουνι το ΧΤ;;; Και ολα αυτα θελουν και λεφτα.
Βαλε εκει κανενα ελατηριακι καλο μπρος πισω και εισαι κομπλε.
Χαμενα λεφτα στην μεταπωληση ειναι τα υπολοιπα πιστευω.
Με τα γραναζια παιξε οσο θες! Τζαμπα ειναι :D



ειναι που ειναι και το lc4 μηχαναρα και αξιοποιει πληρως την πιρουναρα :lol: καλα μη τρελενεστε δεν ειναι και τοσο τρομερα τα πραγματα, και επισης η τοποθετηση δεν ειναι τοσο δυσκολη...και κατι ακομα μη φοβαστε μερικοι τα μηχανουργια επειδη ειναι σκοτεινα και βρωμικα μερη, αμα μπειτε μεσα δε θα σας πειραξουν (πολυ :D )


επισης εσεις που του λετε να το μακρυνει αυτο προυποθετει ενα μοτερ που δε κρεμαει, το χτ την τελικη του την πιανει με 4η η 5η ειναι οβερντραιβ για ταξιδια σα τα αμερικανικα :lol:

Bob_o_mastoras
11/07/2014, 13:35
ειναι που ειναι και το lc4 μηχαναρα και αξιοποιει πληρως την πιρουναρα :lol: καλα μη τρελενεστε δεν ειναι και τοσο τρομερα τα πραγματα, και επισης η τοποθετηση δεν ειναι τοσο δυσκολη...και κατι ακομα μη φοβαστε μερικοι τα μηχανουργια επειδη ειναι σκοτεινα και βρωμικα μερη, αμα μπειτε μεσα δε θα σας πειραξουν (πολυ :D )


επισης εσεις που του λετε να το μακρυνει αυτο προυποθετει ενα μοτερ που δε κρεμαει, το χτ την τελικη του την πιανει με 4η η 5η ειναι οβερντραιβ για ταξιδια σα τα αμερικανικα :lol:

Φοβαμαι εγω μεσα σε αυτα τα σπηλαια!!! :a7:
Το LC4 εχει και μ@μω τη γεωμετρια! Καμια σχεση με του ΧΤ. Τωρα το αν αξιοποιειται πληρως το πιρουνι θα σε γελασω (σιγουρα οχι απο τους περισοτερους οδηγους). Δεν ειναι και EXC... αλλα εχει φοβερες δυνατοτητες εκτος δρομου.
To ιδανικο για μενα παντως θα ηταν να μονταριστει το μοτερ του ΧΤ πανω στο LC4. :D LC3TB made in Greece και τα μυαλα στα καγκελα!!! :lol:

motomaniac
11/07/2014, 13:40
Φοβαμαι εγω μεσα σε αυτα τα σπηλαια!!! :a7:
Το LC4 εχει και μ@μω τη γεωμετρια! Καμια σχεση με του ΧΤ. Τωρα το αν αξιοποιειται πληρως το πιρουνι θα σε γελασω (σιγουρα οχι απο τους περισοτερους οδηγους). Δεν ειναι και EXC... αλλα εχει φοβερες δυνατοτητες εκτος δρομου.
To ιδανικο για μενα παντως θα ηταν να μονταριστει το μοτερ του ΧΤ πανω στο LC4. :D LC3TB made in Greece και τα μυαλα στα καγκελα!!! :lol:

γιατι να χασεις 15 αλογα? xr650dallara με αναρtησεις ktm

Bob_o_mastoras
11/07/2014, 17:32
γιατι να χασεις 15 αλογα? xr650dallara με αναρtησεις ktm

Καλα τα λες! :D

Nikos.M
14/07/2014, 10:00
Για μένα αν θες περισσότερη δύναμη η μόνη λύση είναι FCR, απλα καμια σχέση με πριν και απολυτος καμια σχέση με το να άλλαξες πιστόνι και εκκεντροφόρο και οτι άλλο είπε ο Πάνος τέλος πάντων. Εγω πριν βάλω στο δικό μου εκανα μερικές βολτες το ΧΤ ένως φίλου που έχει FCR, ροικη και εκκεντροφόρο και το ΤΤ ενώς άλλου που έχει 97χιλ πιστόνι,ροικη και εκκεντροφόρο. Και τα δυο motard φυσικά. Τα FCR ήταν το κάτι άλλο απλα επαθα πλακα.... Δεν συγκρινόταν ουτε για αστείο με τις αλλαγές του άλλου.
Επίσης η ρύθμιση του δεν είναι και τόσο τρομερή αν εχεις καλό μάστορα. Στο δικό μου με FCR39 πάω πορεία με 5 ,στις 3000 στροφές, στα 110 πραγματικά. Επίσης το κοντέρ σε εμένα τουλάχιστον δεν κλέβει 20χιλ/ωρα αλλά γύρο στα 5 τώρα για το δικο σου δεν ξέρω, εγώ το έχω τεσταρει αρκετές φορες και με διαφορετικές ταχύτητες με ενα φιλο που έχει R6 και πιστεύω οτι εκείνο είναι ακριβές. Τώρα ως προς την κατανάλωση άστα πονεμένη ιστορία..........
Ακριβός βέβαια δεν ξέρω ποσο καεί αλλά εγώ με καθημερινή χρήση ( πολλά χιλιόμετρα ) και αρκετές καγκουργιες ( χεχεχε ) καίω τα 20€ μέσα σε 2,5 μέρες, τωρα αν μιλήσουμε και για Σαββατοκύριακο που οι κακγουργιες αυξάνονται.........
Επίσης αν βάλεις 39αρια στα χαμηλά θα μπερδεύει λίγο αν ανοιξεις πολύ απότομα στα 35αρια δεν ξέρω γιατί φίλος μου που τα έβαλε έκανε μαζί και ροικη και και έβαλε εκκεντροφόρο.
Απο θέμα αξιοπιστίας εγώ μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο θέμα... Ο φίλος με τα 35αρια τα έχει 3 χρόνια με καθημερινή χρηση και πολλά χιλιόμετρα και πάλι δεν είχα κάποιο θέμα.
Για τις αναρτήσεις αν κοιταξεις σχετικό θέμα που είχα κανει πριν λίγο καιρό ενα παιδί που είχε βάλει upd από ΚΤΜ νομιζω είχε πει οτι του είχε στοιχίσει σύνολο 500+€ . Εγώ δεν νομιζω οτι αξίζει, τώρα αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Εγώ έχω σκοπό να βάλω, μπροστά παντα, σκληρά ελατήρια ( WP) και καινούργια υγρά. Πιστεύω θα είναι εντάξει και έχει κοστος 150€.
Τώρα σε σχέση με το XTX και με τα FCR μονο το περνάς για πλάκα βεβεα θα καις τρεις φορές την βενζίνη που καίει αυτό. Εμένα αυτό δεν με πειράζει, όχι γιατί μου περισσεύουν αλλά αν ήθελα να κάνω οικονομία και όχι την καυλα μου θα είχα πάρει κάνα σκούτερ.


Όλα αυτά στα λέω απο προσκοπική μου πείρα με αυτά τα μηχανάκια όχι θεωρητικά ή επειδή έτσι έχω δει/ακούσει. ( εκτός απο το θέμα της ανάρτησης φυσικά )

Nikos.M
14/07/2014, 10:09
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140081
Γράψε λάθος στο θέμα της ανάρτησης 700+€ σύμφωνα με το παιδι πάντα.

Bob_o_mastoras
14/07/2014, 12:17
Κανα 300αρι μαζι με τα περαστικα για μπρος πισω ελατηρια νομιζω.

amyroukai
14/07/2014, 19:40
Όλα αυτά στα λέω απο προσκοπική μου πείρα με αυτά τα μηχανάκια
το παίρνετε και κατασκήνωση;

Nikos.M
14/07/2014, 20:49
Χαχαχαχαχαχαχαχα
Προσωπική ήθελα να πω αλλά το άλλαξε η αυτόματη διόρθωση..... Χαχαχαχαχαχα

Παρασκος
15/07/2014, 14:51
σε ευχαριστώ πολύ Nikos.M πολύ κατατοπιστικός :beer:

dynagrego
21/07/2014, 07:32
Τα fcr δεν δουλευουν σωστα με μαμα κυβισμο,ασε που δεν δουλευουν και με φιλτρο.
Ο crd λαιμος ειναι μουφα,ψαξε για λαιμους devil και εξατμιση yoshimura Rs3 για Xr.

Nikos.M
25/07/2014, 15:02
Το οτι δεν δουλεύουν με φίλτρο γιατί είναι πρόβλημα;;;
Επίσης πώς προσδιορίζεις το σωστα ;;; Και για να μην μπερδεύει δεν έχει σημασία ο κυβισμός αλλά ο εκκεντροφόρος αλλά και παλι αν νιώθεις λίγο δεν θα σου μπερδεύει.
Οι devil είναι οτι καλύτερο αλλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους οπως και η εξάτμιση. Κοστίζουν περίπου 400€ μαζί μεταχειρισμένα και δεν δίνουν και τίποτα σπουδαίο.

sapila racing
25/07/2014, 15:05
Το οτι δεν δουλεύουν με φίλτρο γιατί είναι πρόβλημα;;;


Ξαναδιάβασε τον τίτλο του thread. ;)

Bob_o_mastoras
25/07/2014, 15:54
Ρε παιδια ο αερας που μπαινει μεσα στο μοτερ πρεπει να φιλτραρεται! Τελεια και παυλα!!! Ειναι ανηκουστο να μην υπαρχει φιλτρο αερα. Υπαρχει κοσμος που τα λειτουργει και ετσι βεβαια αλλα τι να πω...;; :a21::a18:
Ο αερας που κυκλοφορει στην ατμοσφαιρα γυρω μας ειναι γεματος σκονες, μικροσωματιδια και γενικοτερα βρωμιες. Ακομα και μεσα στο σπιτι μας. Δες πχ το ανεμιστιρακι απο το pc σου. 99,9% εχει ενα δαχτυλο τσεπρα πανω στα φτερα του. Και ρουφαει ισα ισα λιγο αερακι απο σταθερο σημειο, ενω ενα μοτερ σαν του ΧΤ ρουφαει μπολικο συνεχεια οσο το δουλευεις και κυκλοφορει και σε διαφορα μερη.
Θες ολο αυτο και ακομα περισοτερο που κυκλοφορει στον αερα εξω απο το σπιτι να περναει στα καρμπυρατερ και στο μοτερ σου μεσα;;;;;;
Υπαρχει σοβαροτατος λογος που υπαρχει το φιλτρο αερα και θεωρω μεγιστη μ@λακια να αφαιρειται!! Μου σπαει τα νευρα! :mad:

daz
25/07/2014, 21:12
Θέλω να πιστεύω πως εννοούσε φίλτρο ελευθέρας.

Nikos.M
26/07/2014, 14:40
Δεν επηρεάζεις την αξιοπιστία του με το να μην εχεις φίλτρο αέρα, τουλαχιστον σε σοβαρό επίπεδο. Ο φίλος μου που εχεις τα FCR 3 χρόνια όπως και εγώ που τα έχω μερικούς μηνες δεν ειχαμε ή έχουμε κανένα θέμα.

toyar
26/07/2014, 15:00
δεν ειναι θεμα μονο καρμπυρατερ ειναι θεμα κυλινδρου-ελατηριων και εμβολων
η σκονη που μπαινει μαζι με το λαδι και τη βενζινη δημιουργουν ενα μιγμα που λειτουργει σαν σμυριδαλοιφη και φθειρει τον κυλινδρο και τα ελατηρια
και επισης χωρις φιλτρο στενευει πολυ το φασμα λειτουργιας του καρμπ

Bob_o_mastoras
26/07/2014, 15:06
:a02:
Παιδια δικα σας ειναι τα μηχανακια, δικα σας και τα λεφτα. Καντε τα οτι θελετε. Απο μερους μου ελπιζω ουδεποτε να σας παρουσιασουν βλαβη.
Και δεν ειπα οτι το fcr δημιουργει προβλημα. Ειπα οτι η ελειψη φιλτραρισματος του αερα το δημιουργει. Μπορεις καλλιστα να εχεις fcr και φλιτρο.

Bob_o_mastoras
26/07/2014, 15:08
δεν ειναι θεμα μονο καρμπυρατερ ειναι θεμα κυλινδρου-ελατηριων και εμβολων
η σκονη που μπαινει μαζι με το λαδι και τη βενζινη δημιουργουν ενα μιγμα που λειτουργει σαν σμυριδαλοιφη και φθειρει τον κυλινδρο και τα ελατηρια
και επισης χωρις φιλτρο στενευει πολυ το φασμα λειτουργιας του καρμπ

Το παθημα αργα ή γρηγορα θα γινει μαθημα toyar.

sapila racing
26/07/2014, 21:27
Δεν επηρεάζεις την αξιοπιστία του με το να μην εχεις φίλτρο αέρα, τουλαχιστον σε σοβαρό επίπεδο.

Σοβαρα το λες τώρα αυτό? :confused:

daz
27/07/2014, 09:42
Δεν επηρεάζεις την αξιοπιστία του με το να μην εχεις φίλτρο αέρα, τουλαχιστον σε σοβαρό επίπεδο. Ο φίλος μου που εχεις τα FCR 3 χρόνια όπως και εγώ που τα έχω μερικούς μηνες δεν ειχαμε ή έχουμε κανένα θέμα.

Φίλε όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις πες μου. :lol:

Τα επιχειρήματα που παραθέτεις για το ορθόν του λόγου σου είναι άκρως πειστικά και τεκμηριωμένα, με μεθόδους αδιαμφισβήτητες, οπότε μπορούν να γίνουν αποδεκτά απ' τον καθένα. Ευχαριστούμε που μας άνοιξες τα μάτια. Μας τα έβγαλες την ακρίβεια αλλά μικρή η διαφορά. Όση και η διαφορά που κάνει το φίλτρο με το μη φίλτρο!


Μ' αρέσει που δίνετε και συμβουλές σε άλλους, μέσα σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ!






Ελπίζω όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις στα σχόλια να γράψεις ότι δεν έχει φορέσει ποτέ του φίλτρο αέρα διότι δεν το χρειάζεται. :lol:

devil's animal
27/07/2014, 09:45
Δεν επηρεάζεις την αξιοπιστία του με το να μην εχεις φίλτρο αέρα, τουλαχιστον σε σοβαρό επίπεδο. Ο φίλος μου που εχεις τα FCR 3 χρόνια όπως και εγώ που τα έχω μερικούς μηνες δεν ειχαμε ή έχουμε κανένα θέμα.

:plaf::plaf:

για μεγαλυτερη αξιοπιστια, ετσι αφιλτρο που ειναι χωσ'το σε κανενα χωματοδρομο...:rolleyes:

daz
27/07/2014, 09:50
Σοβαρα το λες τώρα αυτό? :confused:


Μετά θα μπει στο μοτο.gr και θα πει, ότι είναι μπουρδέλα τα κτμ τα χτ τα χαγιαμπούσα διότι στα 40.000 ο κύλινδρος βγήκε εκτός ανοχών.
Αν δεν το κάνει αυτός θα το κάνει ο φίλος του που θα το ξέρει στα σίγουρα γιατί το είδε με τα μάτια του. Του κολλητού του το μηχανάκι χάλασε χωρίς λόγο. Μπουρδέλο το ταδε ή το δείνα μοντέλο, βγάζει πολλά προβλήματα. :lol:

daz
27/07/2014, 09:54
Λοιπόν ακούστε τι έπαθα εγώ!

Ο γαιδαρός μου, έτρωγε πολύ φαί και είπα να του το μειώσω γιατί που λεφτά για πίτουρα αυτή την εποχή.
Την επόμενη μέρα λοιπόν του έδωσα λιγότερο. Αφού δεν έπαθε τίποτα την επόμενη του έδωσα ακόμα πιο λίγο.
Βλέποντας ότι δεν είχε πρόβλημα ο γάιδαρος κάθε μέρα του έδινα όλο και λιγότερο μέχρι που του το έκοψα τελείως.

Και που λέτε...

Με το που τον έμαθα να ζει χωρίς φαί μου ψόφισε ρε γμτο!

E ρε φίλε τι έπαθα!!!

DrBig
27/07/2014, 09:58
Λοιπόν ακούστε τι έπαθα εγώ!

Ο γαιδαρός μου, έτρωγε πολύ φαί και είπα να του το μειώσω γιατί που λεφτά για πίτουρα αυτή την εποχή.
Την επόμενη μέρα λοιπόν του έδωσα λιγότερο. Αφού δεν έπαθε τίποτα την επόμενη του έδωσα ακόμα πιο λίγο.
Βλέποντας ότι δεν είχε πρόβλημα ο γάιδαρος κάθε μέρα του έδινα όλο και λιγότερο μέχρι που του το έκοψα τελείως.

Και που λέτε...

Με το που τον έμαθα να ζει χωρίς φαί μου ψόφισε ρε γμτο!

E ρε φίλε τι έπαθα!!!

Σιγουρα γιαπωνεζικος θα ηταν :D

Bob_o_mastoras
27/07/2014, 13:30
Λοιπόν ακούστε τι έπαθα εγώ!

Ο γαιδαρός μου, έτρωγε πολύ φαί και είπα να του το μειώσω γιατί που λεφτά για πίτουρα αυτή την εποχή.
Την επόμενη μέρα λοιπόν του έδωσα λιγότερο. Αφού δεν έπαθε τίποτα την επόμενη του έδωσα ακόμα πιο λίγο.
Βλέποντας ότι δεν είχε πρόβλημα ο γάιδαρος κάθε μέρα του έδινα όλο και λιγότερο μέχρι που του το έκοψα τελείως.

Και που λέτε...

Με το που τον έμαθα να ζει χωρίς φαί μου ψόφισε ρε γμτο!

E ρε φίλε τι έπαθα!!!

Χοτζα, βγες απο το account του Daz!!!! :lol:

Bob_o_mastoras
27/07/2014, 13:35
Εχω μια απορια πανω στο θεμα. Με τζιβανα δουλευουν τα fcr??? :rotflmao:

daz
27/07/2014, 14:01
Χοτζα, βγες απο το account του Daz!!!! :lol:

Χαχααχαχα Ετσι! :lol: :beer:

toyar
27/07/2014, 14:02
αν ερχοταν ενας -οποιοσδηποτε- κατασκευαστης στην ελλαδα και εβλεπε πως κυκλοφορει το προιον που μελετησε-σχεδιασε-κατασκευασε θα αποκτουσε ψυχολογικα προβληματα:cry:
γελαμε με κατι φωτο με καγκουρεμενα μηχανακια απο ινδια και πακισταν αλλα τελικα ειμαστε πιο κοντα απο οσο νομιζουμε:(
καθεται τωρα ο αλλος και τρωει τα ματια του στα εργαστηρια για να φτιξει ενα φιλτροκουτι κι ερχεται ο αλλος και του λεει <<εγω το εβγαλα 3 μηνες και δεν επαθε τιποτα>>:bawl:

anco
27/07/2014, 20:11
θα σου πω τι ειχε το δικο μου 2002 μοντελο.

Εκκεντροφορο απο ΤΤ

Πλανισμα στην κεφαλη

Και ενα τελικο

Αν δεν σου φτανει αυτο παρε SMC.

Οσο για το FCR οταν στο ρυθμισουν ελα να μου πεις, μιας και θα εισαι καθε φορα που θα αλαζει ο καιρος με κενα δυναμης.

Τελος κατι μαστορια τυπου "μαστουρα" με ξεματιασμα και τρισαγιο λενε την τεχνολογικη καινοτομια για καρμπυρατερ χωρις φιλτροκουτι και φιλτροχοανι.

Αυτο ειναι που δινει και τα χαμενα αλογα απο τα MotoGP.

Nikos.M
28/07/2014, 21:56
Αφού με 3 χρόνια καθημερινής χρήσης δεν έχει πάθει ακόμα τίποτα εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα και έχει κάνει πολύ περισσότερα απο 40.000 χιλ. Επίσης την γνώμη μου λέω βαση της εμπειρίας που έχω, δεν είπα ποτε οτι έχω απόλυτο δίκιο σε όλα ουτε οτι είμαι σωστός σε όλα. Αυτά που λέω είναι αυτά που πιστεύω και τα υποστηριζω απο αυτά που έχω δει και κάνει. Επίσης το οτι να λες οτι δεν είναι σωστη η άποψη μου δεν κανει την δική σου σωστη ούτε άκρως πειστική και τεκμηριωμένη, με μεθόδους αδιαμφισβήτητες, ώστε να μπορεί να γίνει αποδεκτή απ' τον καθένα, οπότε καλύτερα άλλη φορά αφού ξέρεις καλύτερα δίδαξε μας με επιχειρήματα και όχι με αυτό το ειρωνικό υφακι χωρίς τελικά να λες τίποτα.

Nikos.M
28/07/2014, 22:03
αν ερχοταν ενας -οποιοσδηποτε- κατασκευαστης στην ελλαδα και εβλεπε πως κυκλοφορει το προιον που μελετησε-σχεδιασε-κατασκευασε θα αποκτουσε ψυχολογικα προβληματα:cry:
γελαμε με κατι φωτο με καγκουρεμενα μηχανακια απο ινδια και πακισταν αλλα τελικα ειμαστε πιο κοντα απο οσο νομιζουμε:(
καθεται τωρα ο αλλος και τρωει τα ματια του στα εργαστηρια για να φτιξει ενα φιλτροκουτι κι ερχεται ο αλλος και του λεει <<εγω το εβγαλα 3 μηνες και δεν επαθε τιποτα>>:bawl:
Όχι τρεις μηνες αλλά τρεία χρόνια αλλά η επιλεκτική σου ανάγνωση έτσι ώστε να πεις τα δικά σου δεν με ενοχλεί αλλά να σε ρωτησω εσύ στις μηχανές που εχεις - είχες και σκοπευεις να πάρεις δεν σκοπεύει να κανείς καμια μα καμια αλλαγή;;; όλα όπως βγαίνουν απο το εργοστάσιο τα κραταγες- κρατας- θα κρατας ;;;;
Επίσης όταν αγοράζω μια μηχανή την προσαρμοζω στα δικαμου γούστα και απαιτήσεις όχι στου σχεδιαστή.

Nikos.M
28/07/2014, 22:11
αν ερχοταν ενας -οποιοσδηποτε- κατασκευαστης στην ελλαδα και εβλεπε πως κυκλοφορει το προιον που μελετησε-σχεδιασε-κατασκευασε θα αποκτουσε ψυχολογικα προβληματα:cry:
γελαμε με κατι φωτο με καγκουρεμενα μηχανακια απο ινδια και πακισταν αλλα τελικα ειμαστε πιο κοντα απο οσο νομιζουμε:(
καθεται τωρα ο αλλος και τρωει τα ματια του στα εργαστηρια για να φτιξει ενα φιλτροκουτι κι ερχεται ο αλλος και του λεει <<εγω το εβγαλα 3 μηνες και δεν επαθε τιποτα>>:bawl:


:plaf::plaf:

για μεγαλυτερη αξιοπιστια, ετσι αφιλτρο που ειναι χωσ'το σε κανενα χωματοδρομο...:rolleyes:
Μίλησα εγώ ποτε για χώμα;;; και στην θάλασσα αν το βάλω πρόβλημα θα έχω αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το βάζω αρα δεν με ενδιαφέρει τι θα πάθει αν το βαλο εκεί.

devil's animal
28/07/2014, 23:09
Αφού με 3 χρόνια καθημερινής χρήσης δεν έχει πάθει ακόμα τίποτα εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα και έχει κάνει πολύ περισσότερα απο 40.000 χιλ.

καλα...σχετικο ειναι το "δεν εχει παθει ακομα τιποτα"...
εκτος αν εννοεις "δεν εχει σκορπισει ακομα"...
για ανοιξε μια μοτερ και τσεκαρε κυλινδρο...πιστονι...βαλβιδες...

το οτι τα ΧΤ τσουλανε ακομα και με χτυπημενη μπιελα δεν πρεπει να μας κανει να θεωρουμε οτι "δεν εχει παθει τιποτα"...
μπορει να εχει χασει το 50% της δυναμης του και να μην εχεις παρει χαμπαρι γιατι το πας με 1η-2α σπασμενες μεσα στην πολη...

μπορει παλι, να εισαι απο τους τυχερους και να μην εχει μαζεψει χωμα και σκουπιδια...αυτο δεν σημαινει οτι θα συμβει με ολους αυτο...
ουτε ειναι καλη συμβουλη να δινεται σε καποιον που ρωταει για βελτιωση χωρις να χαθει η αξιοπιστια...

τελος, οι κατασκευαστες κανουν πολλους συμβιβασμους στο θεμα αποδοση, ειτε για να κρατησουν το κοστος χαμηλα λογω υλικων, ειτε λογω προδιαγραφων που τους επιβαλλουν, ειτε γιατι θελουν να βγαλουν ενα ασπαστο αξιοπιστο συνολο και οχι ενα πουσαρισμενο μοτερ που θα κανει 10-20χιλ χλμ και θα παραδωσει πνευμα...
ΑΛΛΑ, καποια πραγματα ειναι βασικα και πρεπει να κρατιωνται πανω στο μηχανακι...και ενα απ'αυτα ειναι και το φιλτρο αερα...

daz
28/07/2014, 23:23
Αφού με 3 χρόνια καθημερινής χρήσης δεν έχει πάθει ακόμα τίποτα εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα και έχει κάνει πολύ περισσότερα απο 40.000 χιλ. Επίσης την γνώμη μου λέω βαση της εμπειρίας που έχω, δεν είπα ποτε οτι έχω απόλυτο δίκιο σε όλα ουτε οτι είμαι σωστός σε όλα. Αυτά που λέω είναι αυτά που πιστεύω και τα υποστηριζω απο αυτά που έχω δει και κάνει. Επίσης το οτι να λες οτι δεν είναι σωστη η άποψη μου δεν κανει την δική σου σωστη ούτε άκρως πειστική και τεκμηριωμένη, με μεθόδους αδιαμφισβήτητες, ώστε να μπορεί να γίνει αποδεκτή απ' τον καθένα, οπότε καλύτερα άλλη φορά αφού ξέρεις καλύτερα δίδαξε μας με επιχειρήματα και όχι με αυτό το ειρωνικό υφακι χωρίς τελικά να λες τίποτα.

Έχεις δει ποτέ ελέφαντα πίσω από παπαρούνα? Όχι ε!
Είδες ποσο καλά κρύβεται? :lol:

Μου ζητάς να σου αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας?
Να επιχειρηματολογήσω για το αυτονόητο?
Να σου αποδείξω το αυταπόδεικτο απ' την κοινή λογική?
Να σου παρουσιάσω γνώση που κατέχουμε εδώ και τόσα χρόνια και είναι διαθέσιμη στον καθένα?

Δε σφάξανε, έχω και καλύτερα πράγματα να κάνω! :lol:

Εξ' άλλου η βαρύτητα της απόδειξης πέφτει στις πλάτες αυτού που υποστηρίζει κάτι το οποίο είναι αντίθετο με της εργαστηριακές μελέτες τις μετρήσεις και τις δοκιμές που έχουν γίνει τόσα χρόνια από τόσους κατασκευαστές, βελτιωτές, αγωνιστικές ομάδες κτλ. Με ποια λογική εσύ υποστηρίζεις ότι όλοι αυτοί τόσα χρόνια κάνουν κάτι λάθος? Με τη μη λογική? Με τη λογική του παραλόγου? Με τι λογική έκανα το αντίθετο και δεν έγινε τίποτα? Συγχαρητήρια αναμφισβήτητα έχεις δίκιο, τρέχω να βγάλω το φίλτρο μου. Δε μου λες ψηφίζεις κιόλας? :lol:




Υγ.1 Ε όχι και δε λέω και τίποτα. Λέω!
Ότι παραλογίζεσαι! (το διατυπώνω όμορφα, βλέπεις!)

daz
28/07/2014, 23:27
....
ΑΛΛΑ, καποια πραγματα ειναι βασικα και πρεπει να κρατιωνται πανω στο μηχανακι...και ενα απ'αυτα ειναι και το φιλτρο αερα...

Με ποια λογική το λες αυτό ρε devil?
Φιλε, άσε την στείρα αντιπαράθεση και μίλα με επιχειρήματα σε παρακαλώ.

:D:lol:

daz
28/07/2014, 23:34
Μάγκες η χρήση λαδιών είναι προαιρετική. Μη βάζετε τέτοια ματζούνια στον κινητήρα σας, το μόνο που κάνουν είναι να σας κόβουν άλογα.

Όποιος έχει αντίθετη άποψη παρακαλώ πολύ να επιχειρηματολογήσει επ' αυτού και προπαντός χωρίς ειρωνείες. Απαιτώ να με πάρετε στα σοβαρά! :tooth:

devil's animal
28/07/2014, 23:37
Με ποια λογική το λες αυτό ρε devil?
Φιλε, άσε την στείρα αντιπαράθεση και μίλα με επιχειρήματα σε παρακαλώ.

:D:lol:

η αληθεια ειναι οτι επιχειρηματα ΔΕΝ εχω...

θα επρεπε ομως να βγει απο ολους τους κατασκευαστες ενα αυτοκολλητο που να μην αφαιρειται ευκολα και να γραφει "DO NOT REMOVE THE FUCKING AIR FILTER"...."NEITHER THE AIR FILTER BOX, SMART ASS":lol:

daz
28/07/2014, 23:45
η αληθεια ειναι οτι επιχειρηματα ΔΕΝ εχω...

θα επρεπε ομως να βγει απο ολους τους κατασκευαστες ενα αυτοκολλητο που να μην αφαιρειται ευκολα και να γραφει "DO NOT REMOVE THE FUCKING AIR FILTER"...."NEITHER THE AIR FILTER BOX, SMART ASS":lol:

Οι άμοιροι δεν πρέπει να φαντάστηκαn ποτέ ότι κάποιος θα το έβγαζε. Πάντως αν βγάλουν ποτέ τέτοιο αυτοκόλλητο θα είναι σίγουρα στα Ελληνικά. :lol:

Bob_o_mastoras
29/07/2014, 03:23
Οσοι βαζουν λαδια στο μηχανακι και εχουν φιλτρο αερα (εστω και χωανη) ειναι φλωροι. Τελεια και παυλα.
:a3:

Nikos.M
29/07/2014, 14:58
Ακόμα δεν καταλάβεις τι σου λέω. Με το να λες ειρωνικές μαλακιες δεν κερδίζει κανένας τίποτα αντίθετα μπορούσες να μιλήσεις σαν άνθρωπος και να μάθω και εγώ που δεν ξέρω - να μου δείξεις οτι εχεις δίκιο. Επίσης μπορεί αυτό που είναι αυτονόητο για σένα για μένα να μην είναι όπως και αντίθετο. Τέλος πάντων δεν συνεχιζω γιατί έτσι κι αλλιως δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω και προφανος δεν μπορείς και να απαντήσεις φυσιολογικά γιατί όπως λες και εσύ εχεις καλύτερα πραγματα να κάνεις.....

notakos600
29/07/2014, 15:09
Ακόμα δεν καταλάβεις τι σου λέω. Με το να λες ειρωνικές μαλακιες δεν κερδίζει κανένας τίποτα αντίθετα μπορούσες να μιλήσεις σαν άνθρωπος και να μάθω και εγώ που δεν ξέρω - να μου δείξεις οτι εχεις δίκιο. Επίσης μπορεί αυτό που είναι αυτονόητο για σένα για μένα να μην είναι όπως και αντίθετο. Τέλος πάντων δεν συνεχιζω γιατί έτσι κι αλλιως δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω και προφανος δεν μπορείς και να απαντήσεις φυσιολογικά γιατί όπως λες και εσύ εχεις καλύτερα πραγματα να κάνεις.....

Πρόσεξε γιατί οι ύβρεις συνιστούν μόνιμη απομάκρυνση από το forum.

Bowleno
29/07/2014, 15:32
Νομίζω ότι είναι ώρα είτε να κλειδωθεί (άδικο για το παιδί που το άνοιξε) είτε να "σφουγγαριστεί" το θρεντ....:rolleyes:

Bob_o_mastoras
29/07/2014, 15:53
Μα εξηγηθηκε παραπανω ρε φιλε μου.
Ο αερας που κυκλοφορει γυρω μας ειναι γεματος με σωματιδια, πες τα σκονη, πες τα βρωμιες, γυρη χωμα κλπ. Ακομα και αυτος που βρισκεται μεσα στο σπιτι μας, πολλω δε μαλλον εξω στην πολη ή το χωριο.
Μπορω να σου εξηγησω τι ειναι τα περισσοτερα και απο που προερχονται αλλα δεν εχει νοημα. Μπες αμα θες κιολας μια μερα στην ΕΜΥ στο σαιτ τους και δες την αναλυση της ατμοσφαιρας μια καθημερινη μερα στην Αθηνα. Δες ποσα mg ανα λιτρο αερα κυκλοφορουν.
Το μοτερ σου καιει ενα μειγμα αερα και καυσιμου και ο αερας ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο στο μειγμα αυτο. Δουλευοντας το μοτερ, η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο θαλαμο καυσης ρουφαει αερα απο εξω ο οποιος περναει μεσα απο τα καρμπυρατερ, αναμυγνειεται με το καυσιμο και μπαινει μεσα στον κυλινδρο για να γινει η καυση του μειγματος και φτου και απο την αρχη για να τα πουμε χονδρικα.
Αν λοιπον ο αερας αυτος δεν φιλτραρεται με καποιο τροπο ωστε να απομακρυνονται τα σωματιδια αυτα που υπαρχουν σε αυτον, μοιραια αυτα περναν μεσα στα καρμπυρατερ τα οποια και μαζευουν τσεπρα και εν συνεχεια μεσα στο μοτερ.
Αν πχ κανεις ενα χιλιομετρο ετσι δεν τρεχει και τιποτα γιατι η ποσοτητα σωματιδιων θα ειναι πολυ μικρη. Οταν ομως κυκλοφορεις συνεχεια χωρις φιλτρο μαζευονται και δρουν συσσωρευτικα λογω του οτι δεν υπαρχει καποιος τροπος να απομακρυνθουν μονα τους απο το μοτερ.
Αυτα λοιπον τα σωματιδια δημιουργουν μαζι με το λαδι που κυκλοφορει μεσα στον κινητηρα, οπως αναφερθηκε και πιο πανω μια λασπη σαν σμυριδαλοιφη η οποια επικαθεται σε διαφορα μερη του μοτερ και τα φθειρει λογω τριβης. Ακομα και αν αλλαξεις λαδια, η λασπη αυτη δεν αφαιρειται.
Δεν ειναι τυχαιο που ολοι ανεξαιρετως οι κινητηρες εσωτερικης καυσης εχουν φιλτρο για τον αερα, το καυσιμο και το λαδι.
Αν δεν ηταν τοσο απαραιτητο θα βγαιναν απο τη μανα τους μηχανακια χωρις φιλτροκουτια ή με χωανες κλπ, αυτοι δεν θελουν να εχουν αυξημενη ιπποδυναμη τα προιοντα τους;;;

Οπως προανεφερα, αν εχεις pc με tower ανοιξε το και δες το ανεμιστιρακι που τραβαει το αερα που το ψυχει. Το pc σου βρισκεται μεσα στο σπιτι που ο αερας εχει σαφως λιγοτερα σωματιδια απ'οτι αυτος εξω. Και ομως θα ειναι γεματο με μια μουργα επανω. Και σκεψου οτι τραβαει ελαχιστο αερα και απο σταθερο σημειο σε σχεση με ενα ΧΤ πχ.
Παρε αυτη τη μουργα, ανακατεψε την με λαδι μηχανης και θα δεις τα αποτελεσματα.

Δε λεω τιποτε αλλο πλεον. Μονο τρολιες!

DrBig
29/07/2014, 16:19
ολα τα παραπνω και επιπλεον.....

ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΦΑΙΡΕΙ ΑΛΟΓΑ?

daz
29/07/2014, 16:44
Νομίζω ότι είναι ώρα είτε να κλειδωθεί (άδικο για το παιδί που το άνοιξε) είτε να "σφουγγαριστεί" το θρεντ....:rolleyes:

Εγώ λέω να μην σφουγγαριστεί για να υπάρχουν ντοκουμέντα με τι μυαλά "βελτιώνουν" ή κυκλοφορούν κάποιοι τα μηχανάκι τους.

Κάτι τέτοια πρέπει να μένουν για να ξέρουμε τι συζητάμε μερικές φορές.

Διαχωρίστε το αν θέλετε αλλά μη το στείλετε στον καιάδα. Και αφού είμαστε στις βελτιώσεις έχω και τον τίτλο έτοιμο. "Πως να βελτιώσετε την μη αξιοπιστία της μηχανής σας" :lol:

Να τα βλέπει και ο μπομπομάστορας που θέλει να αγοράσει πειραγμένο για να έχει γκάζια.

daz
29/07/2014, 16:44
ολα τα παραπνω και επιπλεον.....

ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΦΑΙΡΕΙ ΑΛΟΓΑ?

Για την ακρίβεια ειπώθηκε ότι το μη φίλτρο προσθέτει. :lol:

daz
29/07/2014, 16:52
Μα εξηγηθηκε παραπανω ρε φιλε μου.
Ο αερας που κυκλοφορει γυρω μας ειναι γεματος με σωματιδια, πες τα σκονη, πες τα βρωμιες, γυρη χωμα κλπ. Ακομα και αυτος που βρισκεται μεσα στο σπιτι μας, πολλω δε μαλλον εξω στην πολη ή το χωριο.
Μπορω να σου εξηγησω τι ειναι τα περισσοτερα και απο που προερχονται αλλα δεν εχει νοημα. Μπες αμα θες κιολας μια μερα στην ΕΜΥ στο σαιτ τους και δες την αναλυση της ατμοσφαιρας μια καθημερινη μερα στην Αθηνα. Δες ποσα mg ανα λιτρο αερα κυκλοφορουν.
Το μοτερ σου καιει ενα μειγμα αερα και καυσιμου και ο αερας ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο στο μειγμα αυτο. Δουλευοντας το μοτερ, η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο θαλαμο καυσης ρουφαει αερα απο εξω ο οποιος περναει μεσα απο τα καρμπυρατερ, αναμυγνειεται με το καυσιμο και μπαινει μεσα στον κυλινδρο για να γινει η καυση του μειγματος και φτου και απο την αρχη για να τα πουμε χονδρικα.
Αν λοιπον ο αερας αυτος δεν φιλτραρεται με καποιο τροπο ωστε να απομακρυνονται τα σωματιδια αυτα που υπαρχουν σε αυτον, μοιραια αυτα περναν μεσα στα καρμπυρατερ τα οποια και μαζευουν τσεπρα και εν συνεχεια μεσα στο μοτερ.
Αν πχ κανεις ενα χιλιομετρο ετσι δεν τρεχει και τιποτα γιατι η ποσοτητα σωματιδιων θα ειναι πολυ μικρη. Οταν ομως κυκλοφορεις συνεχεια χωρις φιλτρο μαζευονται και δρουν συσσωρευτικα λογω του οτι δεν υπαρχει καποιος τροπος να απομακρυνθουν μονα τους απο το μοτερ.
Αυτα λοιπον τα σωματιδια δημιουργουν μαζι με το λαδι που κυκλοφορει μεσα στον κινητηρα, οπως αναφερθηκε και πιο πανω μια λασπη σαν σμυριδαλοιφη η οποια επικαθεται σε διαφορα μερη του μοτερ και τα φθειρει λογω τριβης. Ακομα και αν αλλαξεις λαδια, η λασπη αυτη δεν αφαιρειται.
Δεν ειναι τυχαιο που ολοι ανεξαιρετως οι κινητηρες εσωτερικης καυσης εχουν φιλτρο για τον αερα, το καυσιμο και το λαδι.
Αν δεν ηταν τοσο απαραιτητο θα βγαιναν απο τη μανα τους μηχανακια χωρις φιλτροκουτια ή με χωανες κλπ, αυτοι δεν θελουν να εχουν αυξημενη ιπποδυναμη τα προιοντα τους;;;

Οπως προανεφερα, αν εχεις pc με tower ανοιξε το και δες το ανεμιστιρακι που τραβαει το αερα που το ψυχει. Το pc σου βρισκεται μεσα στο σπιτι που ο αερας εχει σαφως λιγοτερα σωματιδια απ'οτι αυτος εξω. Και ομως θα ειναι γεματο με μια μουργα επανω. Και σκεψου οτι τραβαει ελαχιστο αερα και απο σταθερο σημειο σε σχεση με ενα ΧΤ πχ.
Παρε αυτη τη μουργα, ανακατεψε την με λαδι μηχανης και θα δεις τα αποτελεσματα.

Δε λεω τιποτε αλλο πλεον. Μονο τρολιες!

Ενώ αν βγάλεις και τα λαδια δε θα έχεις πρόβλημα! Τα βλέπεις?

Επίσης τι είναι αυτές οι υπερβολές? Δε φτάνει που έχετε φίλτρο μερικοί (όχι όλοι, όπως φαίνεται), το αλλάζετε κιόλας! :lol: Μαυρίζει λέει απ' την μπίχλα του δρόμου και θέλει αλλαγή. :lol: Ρε ρίχτε τη μπίλα στο θάλαμο καύσης! Σε συνδυασμό με την μπίχλα της βενζίνης αυξάνεται η συμπίεση του ΧΤ και πάει καλύτερα!





Βλέπεις δόκτορα που όλα έχουν μια λογική συνέχεια? Βλέπεις πως αυξάνονται τα άτια χωρίς φίλτρο? Σκίσε τα πτυχία σου τώρα. :lol:

Nikos.M
29/07/2014, 18:28
Βασικά κανεις δεν είπε οτι το φίλτρο προσθέτει άλογα ουτε οτι αφαιρεί, τελικά κάτι ξέρω όταν λέω οτι τύπος αυτός δεν τα παει καλά με την κατανόηση.....
Επίσης συγνώμη για την ύβρη αλλά αυτή δεν γίνεται μονο μέσο συγκεκριμένων λέξεων αλλά και μέσο εκφράσεων καθώς και του τρόπου που διατυπώνεται κάθε τι. Όχι πως με πειράζει απλα το επισημαινω.
Τέλος bob αυτό για την εξήγηση δεν πήγαινε για σένα, εσύ το διευκρινισες απο την πρωτη στιγμή.

Bob_o_mastoras
29/07/2014, 19:39
Ενώ αν βγάλεις και τα λαδια δε θα έχεις πρόβλημα! Τα βλέπεις?

Επίσης τι είναι αυτές οι υπερβολές? Δε φτάνει που έχετε φίλτρο μερικοί (όχι όλοι, όπως φαίνεται), το αλλάζετε κιόλας! :lol: Μαυρίζει λέει απ' την μπίχλα του δρόμου και θέλει αλλαγή. :lol: Ρε ρίχτε τη μπίλα στο θάλαμο καύσης! Σε συνδυασμό με την μπίχλα της βενζίνης αυξάνεται η συμπίεση του ΧΤ και πάει καλύτερα!





Βλέπεις δόκτορα που όλα έχουν μια λογική συνέχεια? Βλέπεις πως αυξάνονται τα άτια χωρίς φίλτρο? Σκίσε τα πτυχία σου τώρα. :lol:

:hmm: Ειδες, τελικα φταινε τα λαδια. Καλα ειπα χθες οτι οποιος βαζει λαδια και φιλτρο στο μηχανακι ειναι φλωρετα.

Daz πειραγμενο ειπα για το fmx μονο για τους γνωστους λογους και οχι κατι τρελο. Ας πουμε επαιζε και ακομα παιζει ενα που εχει βελτιωθει απο πολεμιους της θεωριας του φιλτροκουτιου σε καλα λεφτα αλλα δεν ενδιαφερθηκα εννοειτε ενω ειχα μιλησει με το παιδι και μου ειχε κατεβασει και την τιμη.
Του το ανεφερα κι'ολας γιατι εχει το fcr χωρις φιλτρο και μου ειπε: ααα μην ανησυχεις δεν παιζει θεμα, εχω ρωτησει δυο τρεις μηχανικους και μου ειπαν οτι ολα οκ και εκει που ειναι η εισαγωγη δεν περνανε και νερα. :a018:
Οποτε κουκουρουκου.. :wave2:

Φιλτροκουτι rules ρε!! Παρτε το χαμπαρι!!! :a25:

daz
29/07/2014, 19:41
Βασικά κανεις δεν είπε οτι το φίλτρο προσθέτει άλογα ουτε οτι αφαιρεί, τελικά κάτι ξέρω όταν λέω οτι τύπος αυτός δεν τα παει καλά με την κατανόηση.....
Επίσης συγνώμη για την ύβρη αλλά αυτή δεν γίνεται μονο μέσο συγκεκριμένων λέξεων αλλά και μέσο εκφράσεων καθώς και του τρόπου που διατυπώνεται κάθε τι. Όχι πως με πειράζει απλα το επισημαινω.
Τέλος bob αυτό για την εξήγηση δεν πήγαινε για σένα, εσύ το διευκρινισες απο την πρωτη στιγμή.

Κοίτα, ένα μικρό προβληματάκι το έχω για να σου πω την αλήθεια! Είναι κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω με την πρώτη. Να σε κάνω να καταλάβεις προχθές κάτι είπα και μου την έπεσε ένα ολόκληρο φόρουμ και εγώ δεν πήρα χαμπάρι. :lol:


Τελικά τα φίλτρα τα βγάζουμε για να δουλέψουν σωστά τα fcr. My mistake. :)

daz
29/07/2014, 19:43
:hmm: Ειδες, τελικα φταινε τα λαδια. Καλα ειπα χθες οτι οποιος βαζει λαδια και φιλτρο στο μηχανακι ειναι φλωρετα.

Daz πειραγμενο ειπα για το fmx μονο για τους γνωστους λογους και οχι κατι τρελο. Ας πουμε επαιζε και ακομα παιζει ενα που εχει βελτιωθει απο πολεμιους της θεωριας του φιλτροκουτιου σε καλα λεφτα αλλα δεν ενδιαφερθηκα εννοειτε ενω ειχα μιλησει με το παιδι και μου ειχε κατεβασει και την τιμη.
Του το ανεφερα κι'ολας γιατι εχει το fcr χωρις φιλτρο και μου ειπε: ααα μην ανησυχεις δεν παιζει θεμα, εχω ρωτησει δυο τρεις μηχανικους και μου ειπαν οτι ολα οκ και εκει που ειναι η εισαγωγη δεν περνανε και νερα. :a018:
Οποτε κουκουρουκου.. :wave2:

Φιλτροκουτι rules ρε!! Παρτε το χαμπαρι!!! :a25:


Όταν λέω ότι μπορούμε να κάνουμε τα κατάνα κοφτερότερα με ελαφρόπετρα δε με ακούτε! :lol:



fcr rules ρε!! Ξεκόλλα!!!

Bob_o_mastoras
29/07/2014, 19:44
Συγνωμη που θα σας τα χαλασω πανω που φτασατε σε συνεννοηση αλλα τα μηχανακια που εχουν απο τη μανα τους fcr πως και εχουν φιλτροκουτι με φιλτρο;; :lol::)

edit: It's a kind of magic που λενε και οι Queen

daz
29/07/2014, 19:51
Συγνωμη που θα σας τα χαλασω πανω που φτασατε σε συνεννοηση ....

Πλάκα κάνεις τώρα έτσι? :lol:




αλλα τα μηχανακια που εχουν απο τη μανα τους fcr πως και εχουν φιλτροκουτι με φιλτρο;; :lol::)

Υπολειτουργούν απο τη μάνα τους αυτά, μου το έχει πει μηχανικός εμένανε! :lol:



Ρε bob δεν είναι magic, απλά δεν μπορούν πολλοί να ρυθμίσουν fcr.
Οπότε τι κάνουμε? Αντί να ρυθμίσουμε το fcr ρυθμίζουμε το υπόλοιπο μηχανάκι επάνω στο fcr. Απλό? :lol:

Bob_o_mastoras
29/07/2014, 19:57
Πωληται ΧΤ600 για fcr 39αρι. Μπαινει και σε αλλα καρμπυρατερ. :bawl::bawl::rotflmao::rotflmao:

Ειπα! Μονο τρολιες απο 'δω και μπρος!! :smokin:

Nikos.M
29/07/2014, 23:18
Κοίτα, ένα μικρό προβληματάκι το έχω για να σου πω την αλήθεια! Είναι κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω με την πρώτη. Να σε κάνω να καταλάβεις προχθές κάτι είπα και μου την έπεσε ένα ολόκληρο φόρουμ και εγώ δεν πήρα χαμπάρι. :lol:


Τελικά τα φίλτρα τα βγάζουμε για να δουλέψουν σωστά τα fcr. My mistake. :)
Ουτε αυτό είπα αλλά δεν απορω που δεν το καταλαβες....... Ουτε οτι τα fcr δεν πρεπει να έχουν φίλτρο....
Τώρα όσο για τον αν μου την έπεσε ενα ολόκληρο φόρουμ, εγώ συζήτηση προσπαθώ να κάνω αρα δεν με νοιάζει και δεν θεωρώ ολόκληρο το φόρουμ 5 άτομα. Ο καθένας έχει διαφορετική πείρα, γνώμη, γνώση και άποψη πανω στο κάθε θέμα εγώ το σέβομαι και δεν με νοιάζει να ακούω κάτι διαφορετικό, όσο έχει να κανει με το θέμα.

daz
30/07/2014, 00:25
Άκουσες κάτι διαφορετικό!!! Το διαφορετικό ποιο ήταν? Ότι όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί φίλτρο?

Το άκουσες και εσύ?

Γιατί κάτι πήρε και εμένα το αυτί μου αλλά λόγο του γνωστού προβλήματος κατανόησης που έχω, υπέθεσα πως κατάλαβα λάθος. :lol:

Εντάξει Νικ τελος. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει αλλά μη θεωρείς περίεργες αντιδράσεις σαν τη δική μου όταν μπαίνεις και λες ότι η χρήση φίλτρου είναι προαιρετική και δεν τρέχει κάστανο. Ή μήπως πάλι δεν κατάλαβα καλά? :D

:wave2:

Nikos.M
30/07/2014, 14:19
Χαχαχαχα μπορείς να μου διξεις που το είπα αυτό;;; Για αυτό λέω οτι δεν καταλαβαίνεις τι λέω αλλά οτι θέλεις εσύ....
Τέλος πάντων δεν έχει σημασία.

Bob_o_mastoras
31/07/2014, 15:51
Ενδιαφερθηκα για αυτο γιατι ειναι κουκλι. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5317074/

Μιλαω με το παιδι που το δινει. Ολα οκ. Μου λεει το 'χει κανει ανακατασκευη ενας μαστορας ΧΤακιας. WP μπρος πισω, ζαντουλες κλπ απλα δεν ηξερε τι εχει γινει στο μοτερ ο ιδιος να μου πει. Ειναι παντως στα 640.
Παιρνω τηλ το μαστορα, μου εξηγει τι και πως και μετα τσουπ μου πεταει και τη φραση κλειδι: "Φιλε ξεσυνδεσαμε και τις εισαγωγες απο το φιλτροκουτι." Γιατι του λεω ρε μαστορα;;; Απαιτηση του πελατη μου λεει. Οτι μου πουνε κανω. Ποσα χλμ λεω εκανε ετσι ξερεις;; Οχι μου λεει. Αλλα δεν παιζει προβλημα, εγγυημενα. :a018:
Και φοραει και το μαμα καρμπυρατερ απλα ζιγλερωμενο. Αμα του βαζαν fcr θα καιγαν τελετουργικα το φιλτροκουτι ψελνωντας καταρες εναντιον του.

Ε αι στον κορακα που λεει και η θεια μου!!! :a018::a37:

sam4g
31/07/2014, 16:20
Ενδιαφερθηκα για αυτο γιατι ειναι κουκλι. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5317074/

Μιλαω με το παιδι που το δινει. Ολα οκ. Μου λεει το 'χει κανει ανακατασκευη ενας μαστορας ΧΤακιας. WP μπρος πισω, ζαντουλες κλπ απλα δεν ηξερε τι εχει γινει στο μοτερ ο ιδιος να μου πει. Ειναι παντως στα 640.
Παιρνω τηλ το μαστορα, μου εξηγει τι και πως και μετα τσουπ μου πεταει και τη φραση κλειδι: "Φιλε ξεσυνδεσαμε και τις εισαγωγες απο το φιλτροκουτι." Γιατι του λεω ρε μαστορα;;; Απαιτηση του πελατη μου λεει. Οτι μου πουνε κανω. Ποσα χλμ λεω εκανε ετσι ξερεις;; Οχι μου λεει. Αλλα δεν παιζει προβλημα, εγγυημενα. :a018:
Και φοραει και το μαμα καρμπυρατερ απλα ζιγλερωμενο. Αμα του βαζαν fcr θα καιγαν τελετουργικα το φιλτροκουτι ψελνωντας καταρες εναντιον του.

Ε αι στον κορακα που λεει και η θεια μου!!! :a018::a37:

2750 για xt του 89;;;; ό,τι θέλουν ζητάνε ρε... Είναι κι αυτό ευκαιρία;;; Αντίκα κι ετσι;;; Ε Λ Ε Ο Σ ( μάλλον είναι κι αυτό γι αυτούς που ξέρουν :lol:)

Dbnn
31/07/2014, 16:29
Ενδιαφερθηκα για αυτο γιατι ειναι κουκλι. Οπτικά http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5317074/

Μιλαω με το παιδι (Παιδί, 1ο σφάλμα) που το δινει. Ολα οκ. Μου λεει το 'χει κανει ανακατασκευη ενας μαστορας ΧΤακιας (Οφού....). WP μπρος πισω, ζαντουλες κλπ απλα δεν ηξερε τι εχει γινει στο μοτερ ο ιδιος να μου πει. (Θα ξερε ο μαστρομήτσος προφανώς) Ειναι παντως στα 640. (Οφού..........)
Παιρνω τηλ το μαστορα, μου εξηγει τι και πως και μετα τσουπ μου πεταει και τη φραση κλειδι: "Φιλε ξεσυνδεσαμε και τις εισαγωγες απο το φιλτροκουτι." Γιατι του λεω ρε μαστορα;;; Απαιτηση του πελατη μου λεει. Οτι μου πουνε κανω (----Αφού τους το πρότεινα γιατί θα κερδίσουν +30 άλογα κ έτς να ούμ). Ποσα χλμ λεω εκανε ετσι ξερεις;; Οχι μου λεει. Αλλα δεν παιζει προβλημα, εγγυημενα. (Δηλαδή ρε ηλίθιε πες του αν μου σπάσει θα ισχύει ακόμα η εγγύηση που λες?) :a018:
Και φοραει και το μαμα καρμπυρατερ απλα ζιγλερωμενο (Οφού......). Αμα του βαζαν fcr θα καιγαν τελετουργικα το φιλτροκουτι ψελνωντας καταρες εναντιον του. (Δεν φταίει το FCR, απλά το κάθε aftermarket ανταλλακτικό δεν είναι idiot proof)

Ε αι στον κορακα που λεει και η θεια μου!!! :a018::a37: (Σωστή η θεία.....)

Αυτά....!

Bob_o_mastoras
31/07/2014, 17:38
Δεν ηταν παιδι αυτος που μιλησα που το ειχε. 40+ ακουγοταν.
Σαμ την κατεβαζε την τιμη. Οχι πολυ βεβαια. Αλλα ενταξει, ειναι κουκλα! Και μπρος πισω wp, excel ζαντες, φρενα, τρομπες, τιμονι, ολοσωμη εξατμιση (arrow ομως), wiseco, βαλβιδες, κοστουμι μαμα να αστραφτει και σκελετος βαμμενος μαμα.
(highlight το αυτοκολλητακι στο καλαμι που λεει "80's is back" κ@υλα).

Τεσπα, οπως και να 'χει δεν θα το παρω :(

devil's animal
31/07/2014, 18:46
Ενδιαφερθηκα για αυτο γιατι ειναι κουκλι. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5317074/




καλα, αν ειναι αυτο 75 αλογα, εγω ειμαι ο σεϊχης του καταρ...:rolleyes:

Bob_o_mastoras
31/07/2014, 18:47
καλα, αν ειναι αυτο 75 αλογα, εγω ειμαι ο σεϊχης του καταρ...:rolleyes:

Δυναμομετρημενο σου λεω ρεεε!!! :lol::lol:
Θα του ξεφυγε μαλλον.:rolleyes:

devil's animal
31/07/2014, 18:49
Θα του ξεφυγε μαλλον....

...ναι απ'τα χερια...φταινε τα πολλα τα αλογα...:lol:

sapila racing
31/07/2014, 21:00
καλα, αν ειναι αυτο 75 αλογα, εγω ειμαι ο σεϊχης του καταρ...:rolleyes:

Eλεγε να βαλει 60 αλλά μετα πατησε το 75. :bawl:

daz
31/07/2014, 21:03
Eλεγε να βαλει 60 αλλά μετα πατησε το 75. :bawl:

Θα μέτραγε στραγάλια μάλλον και μπερδεύτηκε.