PDA

View Full Version : Πλαϊνά σαμάρια



nim
08/07/2014, 12:14
Καλησπερα,

θέλω να βάλω πλαινά σαμαρια στο cbf500 μου. Έχω βρει κάποια της givi

http://www.moto-accessories.gr/products/malakes_tsantes_samaria/givi_saddle_bags_samaria_mecanes_40_60lit_ea101

αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορουν να μπουν απευθείας πάνω στην μηχανή ή θα πρέπει να βάλω και πλαινά μεταλλικά στηρίγματα.

υ.γ. Σε ένα μαγαζί που ρώτησα πιο παλία μου είπαν ότι μπορούν να κάτσουν απευθείας πάνω χωρίς να έχω πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν μου το είπε αυτό γιατί απλά ήθελε να μου πουλήσει τα σαμάρια

Bladerunner
08/07/2014, 12:27
Τα σαμάρια μπαίνουν όπως είναι.
Οι πλαϊνές βαλίτσες χρειάζονται βάσεις.

nim
08/07/2014, 12:33
οκ ευχαριστώ πολύ

captajohn
09/07/2014, 11:35
Μπορείς να τα βάλεις έτσι, αλλά επειδή την έχω πατήσει, θα σου πρότεινα να βάλεις και τις βάσεις.
Ο λόγος είναι ότι αν τα σαμάρια ακουμπούν κατευθείαν στα πλαστικά κάτω από τον επιβάτη, υπάρχει περίπτωση να σου τα ραγίσουν. Το έχω πάθει σε cbf 600, και μετά έβαλα βάσεις. Επίσης στις βάσεις δένονται πολύ πιο σταθερά, και δεν κουνιούνται καθώς η μηχανή θα πλαγιάζει όταν στρίβεις. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο (~40€).
Η δική μου άποψη είναι να βάλεις και τις βάσεις.
;)

TROOPER
09/07/2014, 11:36
σωστος ο καπτατζον

Joyrider
09/07/2014, 11:42
Επειδή και γω την έχω πατήσει. Αν δεν βάλεις βάσεις πρόσεχε μην χαλαρώσουν εν κινήσει και ακουμπήσουν στην ρόδα.
Όταν τα δέσεις να είναι υπο γωνία αρχικά, δηλαδή ο πάτος τους ελαφρώς προς τα πάνω αντί ακριβώς δίπλα στην ουρά. Και οι ιμάντες, λάστιχα, χταπόδια κτλ υπό τάση γιατί σίγουρα θα χαλαρώσουν στα πρώτα χιλιόμετρα.

Manalishi
09/07/2014, 12:08
βάλε και τις βάσεις..

εχω δει σαμάρια on fire....και δεν ήταν ωραίο θέαμα...ούτε μετά που δεν υπήρχε ουτε 2o στρινγκ να αλλάξουν..( εντάξει έδωσε ενα ο καθένας μας για την κοπέλα...ονόματα δωρητών δεν λέω...μη με πιέζετε...οχι δεν ήταν ο τρουπερ...οχι, οχι ουτε ο billymouse....ο vaska??? no comment...)

7Tolis
09/07/2014, 12:18
Όπως και να τα ταιριάξεις, δεσε τα καλά. Εγώ τα έχασα στην εθνική κάποτε.

7Tolis
03/09/2014, 09:38
Free Shipping 1 set Genuine TANK TMB08 side luggage motorcycle waterproof saddlebag bag, backpack can put full-face helmet
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-1-set-Genuine-TANK-TMB08-side-luggage-motorcycle-waterproof-saddlebag-bag-backpack-can-put/1309943828.html
Για πείτε καμιά γνώμη οι πιο έμπειροι Καλή είναι η τιμή τους πάντως.

Sapadak
03/09/2014, 09:46
Γιατι δε κοιτάς κάτι επώνυμο?

πχ Oxford, σε παρόμοια φράγκα http://www.amazon.co.uk/MOTORCYCLE-MOTORBIKE-TOURING-JOURNEY-PANNIERS/dp/B00MY0HMAU/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=undefined&sr=1-1&keywords=Oxford

7Tolis
03/09/2014, 09:56
Γιατί οικονομικά αυτή τη περίοδο δυσκολεύομαι έστω και για 10 ευρώ διαφορά. Ήδη ελαττωσα το κάπνισμα και άλλα προσωπικά έξοδα οπότε χρειάζομαι γνώμη για αυτό που έβαλα.

stynikop
03/09/2014, 11:16
Αν δεν τα εχει παρει καποιος δυσκολο να σου πει γνωμη.

Αυτο που βλεπεις ειναι το σχημα και σε γενικες γραμμες το μεγεθος.

Ενα σημαντικο χαρακτηριστικο ομως ειναι και οι ιμαντες, το κουμπωμα τους (που συνηθως ειναι βελκρο), αν ειναι δυνατα και επαρκη για το ταξιδι σου.
Οταν τα βαλεις πανω στη μηχανη θα θελεις να τα δεσεις οσο πιο σταθερα. Το ποσο καλα θα σου κατσουν δεν μπορεις να το δεις παρα μονο αν τα βαλεις επανω.

7Tolis
09/09/2014, 21:48
Πήρα σήμερα από μαγαζί σε καλή τιμή αλλά με το που πήγα σπίτι και τα φόρτωσα το φερμουάρ τίναξε. Δοκίμασα και την άδεια βαλίτσα και τίναξε και εκεί το φερμουάρ. Είναι δεδομένο πως αύριο μεθαύριο θα τις πάω πίσω. Λογικά θα μου πουν για πιστωτικό. Πως το αποφεύγω αυτό;

George_M.
09/09/2014, 22:50
Πήρα σήμερα από μαγαζί σε καλή τιμή αλλά με το που πήγα σπίτι και τα φόρτωσα το φερμουάρ τίναξε. Δοκίμασα και την άδεια βαλίτσα και τίναξε και εκεί το φερμουάρ. Είναι δεδομένο πως αύριο μεθαύριο θα τις πάω πίσω. Λογικά θα μου πουν για πιστωτικό. Πως το αποφεύγω αυτό;

καταβαλοντας την διαφορα για κατι πιο ποιοτικο..

o_gavros
09/09/2014, 22:56
τα πιστωτικά πες τους στα λογιστηρια.
ή αντικατασταση με καινούριο πλήρως λειτουργικό ή επιστροφή των χρημάτων σου.


Υγ: υποθέτω ότι δεν τα φόρτωσες απο πενήντα κιλά το κάθε σαμάρι.

taisteal
09/09/2014, 22:59
Πήρα σήμερα από μαγαζί σε καλή τιμή αλλά με το που πήγα σπίτι και τα φόρτωσα το φερμουάρ τίναξε. Δοκίμασα και την άδεια βαλίτσα και τίναξε και εκεί το φερμουάρ. Είναι δεδομένο πως αύριο μεθαύριο θα τις πάω πίσω. Λογικά θα μου πουν για πιστωτικό. Πως το αποφεύγω αυτό;

:uplate:

Τι σαμαρια πηρες,dainese??
Σαν τις βαλιτσες τιποτα ;)

7Tolis
10/09/2014, 05:20
nordcap αν το γράφω σωστά.Μιλάμε για μεγάλη ξενέρα με τα φερμουάρ.Θα πάω αυριο απο το μαγαζί να δώ τι θα μου πουν.Σε αυτά τα χλιμιτζίρια ισχύει το DOA ή είναι μόνο για ηλεκτρονικά μπαρμπαδελάκια κτλ;

Edit.Πατάω διαγραφή στο μηνυμα αλλά σκοτάδια.

7Tolis
10/09/2014, 05:26
καταβαλοντας την διαφορα για κατι πιο ποιοτικο..
Για πχοιοτικά τα πήρα και είναι.Το φερμουάρ βγήκε φτηνιάρικο μόνο.


τα πιστωτικά πες τους στα λογιστηρια.
ή αντικατασταση με καινούριο πλήρως λειτουργικό ή επιστροφή των χρημάτων σου.


Υγ: υποθέτω ότι δεν τα φόρτωσες απο πενήντα κιλά το κάθε σαμάρι.

Νορμάλ φόρτωμα και μόνο ρούχα.Ευτυχως που το δοκίμασα προτου πάω για ταξίδι και έσκασε το πρόβλημα άμεσα.Σκέψου παραμονή ταξιδιου να έσκαγε τι ζόρι θα τραβούσα.


:uplate:
Τι σαμαρια πηρες,dainese??
Σαν τις βαλιτσες τιποτα ;)

Νορντκαπ πήρα.Μεγάλη επιτυχία λέμε η μάρκα.

Panos76
13/05/2015, 12:50
Ξεθάβω και επιζητώ την επιείκεια (σοβαρότητα) σας :bawl:

Θέλω να βάλω στο glx side bags, paniers, δε ξέρω πως τα λένε. Έχω βρει μόνο στην Αγγλία της oxford κάτι, που ίσως ταιριάζει αισθητικά και πρακτικά.

Έχει κάποιος δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο σε παπί;

Έχω ψάξει ιντερνετικά μόνο κ δε βλέπω κάτι άξιο λόγου.

7Tolis
13/05/2015, 12:59
Οι ταχυδρομοι φοράνε σαμάρια και το βρίσκω μια χαρά. Δε βλέπω το λόγο να μη βάλεις.

Panos76
13/05/2015, 13:30
Αυτοί Τόλη έχουν κάτι δερμάτινα σαμάρια, πράγματι, αλλά οπτικά είναι χάλια, κρεμασμένα και ξεχειλωμένα μέχρι κάτω. Τουλ. αυτό που έχω στο νου μου.

Θέλω κάτι που να εφαρμόζει σωστά και κυρίως να μην έχει θέμα ο πίσω!

taisteal
13/05/2015, 13:31
Αυτοί Τόλη έχουν κάτι δερμάτινα σαμάρια, πράγματι, αλλά οπτικά είναι χάλια, κρεμασμένα και ξεχειλωμένα μέχρι κάτω. Τουλ. αυτό που έχω στο νου μου.

Θέλω κάτι που να εφαρμόζει σωστά και κυρίως να μην έχει θέμα ο πίσω!

ΚΑΙ δικαβαλο ΚΑΙ σαμαρια στο παπι;;
Μηπως ειναι υπερβολη;;

Panos76
13/05/2015, 13:59
Χαχα! χόνδα λέμε! Δε μασεί το εργαΛίδη, αφενός, αφετέρου τα σαμάρια θα μπαίνουν μόνο καλοκαίρι στις διακοπές για λίγες ώρες.

Κλεμμένο από Αγγλικό φόρουμ

335602

Κάτι τέτοιο έχω στο νου μου (το αριστερό) αλλά δεν έχω βρει κάτι εδώ Ελλάδα.

Επιπλέον δεν ξέρω αν βολεύει για 2ο άτομο.

Sapadak
13/05/2015, 14:03
ΚΑΙ δικαβαλο ΚΑΙ σαμαρια στο παπι;;
Μηπως ειναι υπερβολη;;

Πίσω βαλίτσα και σχάρα μπροστινού φτερού φορτωμένη επίσης

taisteal
13/05/2015, 14:04
:beer::beer:

Panos76
13/05/2015, 14:11
Πίσω βαλίτσα και σχάρα μπροστινού φτερού φορτωμένη επίσης

Έχω σκεφτεί την μπροστινή σχάρα επειδή είναι οεμ αλλά πρακτικά δεν νομίζω να μου χρησιμεύσει μιας κ έχει ελάχιστη επιφάνεια φόρτωσης.

Πίσω βαλίτσα/σχάρα απορρίπτεται για ιδεολογικούς λόγους ( :a31: δικά μου κολλήματα) για αυτό κ θέλω τα side panniers, να κάνω τη δουλειά μου 5-6 ώρες κ να τα βγάζω.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σε κάθε περίπτωση.

7Tolis
13/05/2015, 14:26
Το μηχανάκι είναι δικό σου οπότε το κάνεις ότι θες. Βάλε τα σαμάρια και μη ρωτάς εμάς αν ταιριάζουν οπτικά ή όχι. Και ο πίσω μια χαρά θα κάθεται μην ανησυχείς.

Sapadak
13/05/2015, 15:39
Έχω σκεφτεί την μπροστινή σχάρα επειδή είναι οεμ αλλά πρακτικά δεν νομίζω να μου χρησιμεύσει μιας κ έχει ελάχιστη επιφάνεια φόρτωσης.

Πίσω βαλίτσα/σχάρα απορρίπτεται για ιδεολογικούς λόγους ( :a31: δικά μου κολλήματα) για αυτό κ θέλω τα side panniers, να κάνω τη δουλειά μου 5-6 ώρες κ να τα βγάζω.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σε κάθε περίπτωση.

Οχι δε κατάλαβες..
Και σαμάρια, και σχάρα και βαλίτσα.
Ετσι πήγαμε διακοπές με κολλητο πριν απο καμιά 20αρια χρόνια :lol: :lol:

lykourgi
13/05/2015, 17:43
Επιπλέον δεν ξέρω αν βολεύει για 2ο άτομο.

Και στα δύο καλύπτονται τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη.
Στο αριστερό δε, πιθανόν να εμποδίζουν και τον λεβιέ ταχυτήτων.

Panos76
14/05/2015, 08:47
Βάλε τα σαμάρια και μη ρωτάς εμάς αν ταιριάζουν οπτικά ή όχι. Και ο πίσω μια χαρά θα κάθεται μην ανησυχείς.

και ποιόν να ρωτήσω Τόλη; :lol:



Οχι δε κατάλαβες..
Και σαμάρια, και σχάρα και βαλίτσα.
Ετσι πήγαμε διακοπές με κολλητο πριν απο καμιά 20αρια χρόνια :lol: :lol:

Μία από τα ίδια, απλά εγώ το συνεχίζω στα πλαίσια του παλιμπαιδισμού που με διακατέχει τα τευλευταία 30+ χρόνια :lol:


Και στα δύο καλύπτονται τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη.
Στο αριστερό δε, πιθανόν να εμποδίζουν και τον λεβιέ ταχυτήτων.

Αυτός είναι ακριβώς ο ένας μου προβληματισμός!

Συνοψίζοντας, αυτό που ρώτησα στην αρχή είναι:

Υπάρχει κάποιος που να έχει τοποθετήσει πλαϊνά σαμάρια σε παπί;

Αν ναι, που τα βρήκατε και αν πρακτικά, μπορούσε να πατήσει 2ο άτομο στα μαρσπιέ;(προφανώς όχι)

lykourgi
14/05/2015, 10:09
Εγώ δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Παραπάνω σου απάντησα βάσει αυτών που έβλεπα στις φωτογραφίες και μόνο.

7Tolis
14/05/2015, 10:16
Πιστεύω με σαμαρια 25 λίτρων έκαστο, μια χαρά θα χωράει και ο πίσω . Αν είσαι στην Αθήνα, πες μου να έρθεις να δοκιμάσουμε με τα δικά μου σαμαρια.

Panos76
14/05/2015, 10:25
Σας ευχαριστώ παίδες!

Τόλη εδώ θα είμαι σχεδόν όλο το καλοκαίρι.

Τώρα είσαι μανουριασμένος με τα δικά σου. Κάτσε να μπει ο Ιούνης κ άμα θέλεις πάμε για μια φράπα να δοκιμάσω/δω κ τα σαμάρια.

Έχω μιλήσει επίσης με το μαγαζί του Χρήστου (μέλος εδώ) όπου θα μου περάσει αμορτισέρ κ με την ευκαιρία θα δω κ εκεί αν έχει κάτι να προτείνει.

Garfield
08/03/2018, 10:01
Να ξεθάψω και εγώ ξανά το θέμα μήπως και κάποιος μπορείς να μου δώσεις κάποιες συμβουλές-πληροφορίες.
Είμαι κάτοχος ενός Aprilia SR MAX 300 και επειδή κατά τον Μάιο σκέφτομαι να κάνω το πρώτο μου ταξιδάκι θα ήθελα να ρωτήσω αν κανένας σας έχει δοκιμάσει να τοποθετήσει soft side bags σε scooter. Μπορούν να μπουν γενικώς και αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω;

Το όχημα μου είναι αυτό:
393768

Και σκέφτομαι σαν κάτι από τα παρακάτω:
http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-motosikletas/soft-bags/sakoi-plainoi/3540-tsantes-plaines-nordcap-cargo-ii-mayro-kokkino
http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-motosikletas/soft-bags/sakoi-plainoi/4018-tsantes-plaines-ea101b-easy-range-19-25-litra-givi

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Panos76
08/03/2018, 10:33
Είχα δει σε καράβι πριν κανα δυο χρόνια σε ένα σκούτερ (δε θυμάμαι μάρκα) πλαϊνά μαλακά σαμάρια και του πήγαιναν πολύ. Δεν έτρωγαν καθόλου χώρο από τον συνεπιβάτη και το όλο σύνολο έδινε μια ωραία εικόνα.

Οπότε σίγουρα υπάρχουν απλά πρέπει να το ψάξεις. Άλλη καλή λύση είναι και το κεντρικό 'σακίδιο' που 'κουμπώνει' επίσης ωραία και βολικά.

Στην περίπτωση του SR που έχει τούνελ μπροστά υπάρχουν τα αντίστοιχα σακίδια. (https://www.ebay.co.uk/p/Tunnel-Bag-Aprilia-SR-Max-300-Givi-Ea105b-15-Liter-Tail-Bag-Rear-Seat-Bag/503938011)