PDA

View Full Version : Πρόβλημα με συμπλέκτη



Takata Dome
08/07/2014, 12:34
Τα δεδομένα είναι τα εξής: Honda CY50 παρατημένο για αρκετά χρόνια,το βάλαμε μπροστά και βγήκε στο δρόμο,αλλά έχουμε πρόβλημα με το συμπλέκτη: Δεν αποσυμπλέκει με τίποτα. Η ντίζα είναι οκ,και ο μοχλός στο δεξί καπάκι του κινητήρα κινείται κανονικά,και η αίσθηση στη μανέτα είναι φυσιολογική.Έχουν κολλήσει οι δίσκοι του συμπλέκτη από την ακινησία;

Αν ναι,υπάρχει κανένας τρόπος να τους ξεκολλήσουμε χωρίς να ανοίξουμε τον κινητήρα (σταυρόβιδες έχουν βάλει οι αθεόφοβοι) ;

MAIK72
08/07/2014, 12:57
Τα δεδομένα είναι τα εξής: Honda CY50 παρατημένο για αρκετά χρόνια,το βάλαμε μπροστά και βγήκε στο δρόμο,αλλά έχουμε πρόβλημα με το συμπλέκτη: Δεν αποσυμπλέκει με τίποτα. Η ντίζα είναι οκ,και ο μοχλός στο δεξί καπάκι του κινητήρα κινείται κανονικά,και η αίσθηση στη μανέτα είναι φυσιολογική.Έχουν κολλήσει οι δίσκοι του συμπλέκτη από την ακινησία;

Αν ναι,υπάρχει κανένας τρόπος να τους ξεκολλήσουμε χωρίς να ανοίξουμε τον κινητήρα (σταυρόβιδες έχουν βάλει οι αθεόφοβοι) ;


319799
Με αυτό ! λες τις μαγικές λέξεις ' expecto symplectum" και γίνονται σαν καινούριοι!!

OldMan
08/07/2014, 13:06
Δεν αποσυμπλέκει με τίποτα.
Δηλ. έχεις μεσα καποια ταχύτητα και δεν ανεβοκατεβαζει..??

notakos600
08/07/2014, 13:09
Πετάξτε τα παλιά λάδια και βάλτε φρέσκα, αν δεν συνέλθει θέλουν αλλαγή τα δισκάκια.

Takata Dome
08/07/2014, 13:26
Δηλ. έχεις μεσα καποια ταχύτητα και δεν ανεβοκατεβαζει..??

Βάζεις πρώτη,πατάς τη μανέτα του συμπλέκτη και δεν μπορείς να κινήσεις το μηχανάκι εμπρός-πίσω. Ταχύτητες καρφωτές στην πρώτη δοκιμή,αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό.

toyar
08/07/2014, 13:32
βγαζεις λαδια βαζεις πετρελαιο και το αφηνεις για λιγο
παιζεις με τη μανετα κι αν ξεκολλησει βγαζεις το πετρελαιο και βαζεις φρεσκα λαδια φθηνα τα οποια τα ξανααλλαζεις συντομα

OldMan
08/07/2014, 13:45
βγαζεις λαδια βαζεις πετρελαιο και το αφηνεις για λιγο
παιζεις με τη μανετα κι αν ξεκολλησει βγαζεις το πετρελαιο και βαζεις φρεσκα λαδια φθηνα τα οποια τα ξανααλλαζεις συντομα
Και κανενα σετ τσιμουχων γενικής ας κραταει πρόχειρο..

sniper
08/07/2014, 13:55
Βάζεις πρώτη,πατάς τη μανέτα του συμπλέκτη και δεν μπορείς να κινήσεις το μηχανάκι εμπρός-πίσω. Ταχύτητες καρφωτές στην πρώτη δοκιμή,αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό.

Καλά όλα αυτά αλλα πως το ξεκινάτε το μηχανάκι;

theofilos888
08/07/2014, 13:59
Καλά όλα αυτά αλλα πως το ξεκινάτε το μηχανάκι;

Μάλλον το πετάνε στην κατηφόρα......

Takata Dome
08/07/2014, 14:38
Δεν είναι δικό μου και δεν συμφωνώ με αυτό,οπότε μη με κράξετε :D
Νεκρά,μανιβελιά,και καρφωτή πρώτη. Πρέπει να βρεθεί μια λύση, γιατί θα το σπάσει έτσι που πάει η δουλειά...
Πέρα από την αλλαγή λαδιών,κάτι άλλο ίσως;

sniper
08/07/2014, 14:44
Δεν είναι δικό μου και δεν συμφωνώ με αυτό,οπότε μη με κράξετε :D
Νεκρά,μανιβελιά,και καρφωτή πρώτη.

1η; καλα οκ

Πρέπει να βρεθεί μια λύση, γιατί θα το σπάσει έτσι που πάει η δουλειά...

Ε δεν θα χαθεί και το συλλεκτικό κομμάτι..


Πέρα από την αλλαγή λαδιών,κάτι άλλο ίσως;
Πολλές ιδέες αλλά θα με ΒΑΝαρει ο Ολδμάνιος.

Takata Dome
08/07/2014, 14:51
1η; καλα οκ

Ε δεν θα χαθεί και το συλλεκτικό κομμάτι..

Πολλές ιδέες αλλά θα με ΒΑΝαρει ο Ολδμάνιος.

Ό,τι σας έρχεται στο μυαλό,μπας και αποφύγουμε τις γνωριμίες με τα μηχανουργεία :mad:

vaska
08/07/2014, 14:52
βγαζεις λαδια βαζεις πετρελαιο και το αφηνεις για λιγο
παιζεις με τη μανετα κι αν ξεκολλησει βγαζεις το πετρελαιο και βαζεις φρεσκα λαδια φθηνα τα οποια τα ξανααλλαζεις συντομα

Που να βάλει πετρέλαιο μάστορα??? Στον κινητήρα αντί για λάδι ας πούμε?? :uplate::eyepop:
Και άντε και το έβαλε, πως θα ξεκολλήσουν τα δισκάκια??? Μη μου πεις να βάλει μπρος το μοτέρ για να γυρίσουν μέσα στο πετρέλαιο γιατί θ' αυτοκτονήσω.

sniper
08/07/2014, 15:06
Ό,τι σας έρχεται στο μυαλό,μπας και αποφύγουμε τις γνωριμίες με τα μηχανουργεία :mad:

ΟΚ, αντι για λάδια WD40... Αλλά οταν το βάλετε μπροστά μην ειστε σε κατοικημενη περιοχή και να εχετε σκάψει κι ένα χαράκωμα...

Takata Dome
08/07/2014, 17:23
Οδηγώντας το με πατημένο το συμπλέκτη γίνεται δουλειά; Ή τσάμπα το σκίσιμο;

sniper
08/07/2014, 19:06
Ποιο σκισιμο, σε ποιο συμπλεκτη, τι λες;

agnanterisrt
08/07/2014, 20:12
φιλε κανε μια βολτα με καινουρια λαδια δουλευοντας συνεχια συμπλεκτη και μολις ζεσταθεί θα ξεκολισει σιγουρα δοκιμαζμενα

toyar
08/07/2014, 21:23
Που να βάλει πετρέλαιο μάστορα??? Στον κινητήρα αντί για λάδι ας πούμε?? :uplate::eyepop:
Και άντε και το έβαλε, πως θα ξεκολλήσουν τα δισκάκια??? Μη μου πεις να βάλει μπρος το μοτέρ για να γυρίσουν μέσα στο πετρέλαιο γιατί θ' αυτοκτονήσω.

δεν ειπε κανεις να βαλει μπρος
ειπαμε να βαλει 500ml πετρελαιο και να δωσει 2-3 απαλες μανιβελιες χωρις ρευμα παιζοντας με τη μανετα μηπως σπασει η μουργα καιξεκολλησει
αφου ζηταει τροπο χωρις να λυσει τι αλλο να του κανει; ξεματιασμα;
για 50αρι honda μιλαμε που παει χωρις λαδια δε λεμε για busa

vaska
08/07/2014, 23:32
Τα δεδομένα είναι τα εξής: Honda CY50 παρατημένο για αρκετά χρόνια,το βάλαμε μπροστά και βγήκε στο δρόμο,αλλά έχουμε πρόβλημα με το συμπλέκτη: Δεν αποσυμπλέκει με τίποτα. Η ντίζα είναι οκ,και ο μοχλός στο δεξί καπάκι του κινητήρα κινείται κανονικά,και η αίσθηση στη μανέτα είναι φυσιολογική.Έχουν κολλήσει οι δίσκοι του συμπλέκτη από την ακινησία;

Αν ναι,υπάρχει κανένας τρόπος να τους ξεκολλήσουμε χωρίς να ανοίξουμε τον κινητήρα (σταυρόβιδες έχουν βάλει οι αθεόφοβοι) ;

Το λοιπόν ξανακοίταξα μία το μονδέλο και βρήκα σχετικά εύκολα σχεδιάγραμμα και parts list του συμπλέκτη για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κάτι παράξενο που μου διαφεύγει. Ένας κλασικός πολύδισκος συμπλέκτης είναι με την καμπανούλα του, τα δισκάκια τριβής, τα μεταλλικά δισκάκια και 4 ελατήρια. Τώρα εσύ λες ότι η μανέτα κινείται κανονικά, η αίσθηση είναι νορμάλ, η ντίζα τραβάει τον μοχλό, ο μοχλός κάνει κανονικά την διαδρομή αλλά τα δισκάκια δεν αποσυμπλέκουν. Με δεδομένο την μεγάλη ακινησία εικάζουμε ότι οι δίσκοι έχουν κολλήσει από την συνεχή πίεση των ελατηρίων και την απουσία λιπαντικού, κοινώς στράγγιξαν από λάδι. Με δεδομένο επίσης ότι τα δισκάκια τριβής απορροφούν λάδι (έτσι είναι φτιαγμένα), αν αλλάξεις τα παλιά λάδια με φρέσκα και βάλεις τον κινητήρα μπροστά ακόμα και στο ρελαντί και χωρίς ταχύτητα, τα δισκάκια θ' αναγκαστούν να κάνουν μπάνιο στο λάδι, οπότε θα απορροφήσουν σιγά σιγά και θα ξεκολλήσουν χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Μπορείς και να παίζεις με την μανέτα του συμπλέκτη ή να την μαγκώσεις πατημένη ώστε να μην πιέζουν τα ελατήρια τους δίσκους. Θεωρώ είναι απλά θέμα χρόνου για να γίνει όπως λέω και θα είναι ο πιο σωστός - ανώδυνος τρόπος.

Πάρε και λινκ με τον συμπλέκτη σου
http://www.cmsnl.com/honda-cy50k2-belgium_model14504/partslist/E05.html#results








δεν ειπε κανεις να βαλει μπρος
ειπαμε να βαλει 500ml πετρελαιο και να δωσει 2-3 απαλες μανιβελιες χωρις ρευμα παιζοντας με τη μανετα μηπως σπασει η μουργα καιξεκολλησει
αφου ζηταει τροπο χωρις να λυσει τι αλλο να του κανει; ξεματιασμα;
για 50αρι honda μιλαμε που παει χωρις λαδια δε λεμε για busa

Μάλλον καλύτερα ξεμάτιασμα γιατί αν βάλει πετρέλαιο και το αφήσει να λιμνάσει στο μοτέρ, αφενός το όποιο ίχνος λαδιού θα ξεπλυθεί, αφετέρου δεν θα μείνει τσιμούχα και φλάντζα που να μην την ακούσει.

Takata Dome
09/07/2014, 00:13
Το λοιπόν ξανακοίταξα μία το μονδέλο και βρήκα σχετικά εύκολα σχεδιάγραμμα και parts list του συμπλέκτη για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κάτι παράξενο που μου διαφεύγει. Ένας κλασικός πολύδισκος συμπλέκτης είναι με την καμπανούλα του, τα δισκάκια τριβής, τα μεταλλικά δισκάκια και 4 ελατήρια. Τώρα εσύ λες ότι η μανέτα κινείται κανονικά, η αίσθηση είναι νορμάλ, η ντίζα τραβάει τον μοχλό, ο μοχλός κάνει κανονικά την διαδρομή αλλά τα δισκάκια δεν αποσυμπλέκουν. Με δεδομένο την μεγάλη ακινησία εικάζουμε ότι οι δίσκοι έχουν κολλήσει από την συνεχή πίεση των ελατηρίων και την απουσία λιπαντικού, κοινώς στράγγιξαν από λάδι. Με δεδομένο επίσης ότι τα δισκάκια τριβής απορροφούν λάδι (έτσι είναι φτιαγμένα), αν αλλάξεις τα παλιά λάδια με φρέσκα και βάλεις τον κινητήρα μπροστά ακόμα και στο ρελαντί και χωρίς ταχύτητα, τα δισκάκια θ' αναγκαστούν να κάνουν μπάνιο στο λάδι, οπότε θα απορροφήσουν σιγά σιγά και θα ξεκολλήσουν χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Μπορείς και να παίζεις με την μανέτα του συμπλέκτη ή να την μαγκώσεις πατημένη ώστε να μην πιέζουν τα ελατήρια τους δίσκους. Θεωρώ είναι απλά θέμα χρόνου για να γίνει όπως λέω και θα είναι ο πιο σωστός - ανώδυνος τρόπος.

Πάρε και λινκ με τον συμπλέκτη σου
http://www.cmsnl.com/honda-cy50k2-belgium_model14504/partslist/E05.html#results









Μάλλον καλύτερα ξεμάτιασμα γιατί αν βάλει πετρέλαιο και το αφήσει να λιμνάσει στο μοτέρ, αφενός το όποιο ίχνος λαδιού θα ξεπλυθεί, αφετέρου δεν θα μείνει τσιμούχα και φλάντζα που να μην την ακούσει.

Ωραία,θα ξεκινήσουμε απο εκεί και βλέπουμε. :beer:

Pan (dvs)
09/07/2014, 07:50
Που να βάλει πετρέλαιο μάστορα??? Στον κινητήρα αντί για λάδι ας πούμε?? :uplate::eyepop:
Και άντε και το έβαλε, πως θα ξεκολλήσουν τα δισκάκια??? Μη μου πεις να βάλει μπρος το μοτέρ για να γυρίσουν μέσα στο πετρέλαιο γιατί θ' αυτοκτονήσω.

Δεν θα ητανε ασχημο να το τραβηξουνε και σε βιντεο.:D

GFawkes
09/07/2014, 09:00
Κρατα συμπλεκτη πατημενο, ακομη και οταν δεν το καβαλας (π.χ. την νυχτα) με καποιο δεματικο.
αλλαξε λαδια, και αστο στο ρελαντι.
Εαν μετα απο 2 μερες δεν στρωσει, ασε τις γυφτιες και τις τεμπελιες και αλλαξε δισκακια.....απο παπι μοιαζουν να ειναι-τζαμπα κανουν.....

Αντε...

MG-KTiNoS
09/07/2014, 09:33
Έχει ένα τσιτσιμούσι ο γνωστός λαδάς (Λαμπριανίδης) που το πετάς μέσα στο λάδι και καθαρίζει όλο το μοτέρ.
Δουλεύει μ αυτό κάποια λεπτά.
-αλλά απ ότι κατάλαβα δε θες ούτε λάδια να αλλάξεις οπότε, ευχές-

Takata Dome
09/07/2014, 10:10
Κρατα συμπλεκτη πατημενο, ακομη και οταν δεν το καβαλας (π.χ. την νυχτα) με καποιο δεματικο.
αλλαξε λαδια, και αστο στο ρελαντι.
Εαν μετα απο 2 μερες δεν στρωσει, ασε τις γυφτιες και τις τεμπελιες και αλλαξε δισκακια.....απο παπι μοιαζουν να ειναι-τζαμπα κανουν.....

Αντε...

Δεν είναι θέμα γυφτιάς,απλά οι σταυρόβιδες στο καπάκι θα μας στείλουν σίγουρα σε μηχανουργείο απ'ότι φαίνεται.Ακόμα και έτσι,εγώ θα το άνοιγα να τελειώνω μια και καλή,αλλά ξαναλέω: Δεν είναι δικό μου. Αλλάζουμε λάδια και αν δεν φτιάξει,θα το ανοίξουμε.

OldMan
09/07/2014, 13:13
Και καμια ματσολιά απεξω (αλλα με αισθημα..:kiss:) δεν θα εβλαπτε...

vaska
09/07/2014, 13:41
Και καμια ματσολιά απεξω (αλλα με αισθημα..:kiss:) δεν θα εβλαπτε...

Μάστορα έχω μια Δεκάκιλη να του την στείλω???

:rolleyes:

kapnias
09/07/2014, 18:58
Δεν είναι θέμα γυφτιάς,απλά οι σταυρόβιδες στο καπάκι θα μας στείλουν σίγουρα σε μηχανουργείο απ'ότι φαίνεται.Ακόμα και έτσι,εγώ θα το άνοιγα να τελειώνω μια και καλή,αλλά ξαναλέω: Δεν είναι δικό μου. Αλλάζουμε λάδια και αν δεν φτιάξει,θα το ανοίξουμε.

Αφού έχεις σταυροβιδες αγόρασε και ενα σφυροκατσάβιδο και δεν θα χρειαστείς μηχανουργείο

OldMan
09/07/2014, 19:18
Αφού έχεις σταυροβιδες αγόρασε και ενα σφυροκατσάβιδο και δεν θα χρειαστείς μηχανουργείο
Από σκληρή μαστίχα έχεις χαμπαρι μαστορα..??

kapnias
09/07/2014, 19:34
Από σκληρή μαστίχα έχεις χαμπαρι μαστορα..??

Δεν έχω ιδέα αφεντικό !!!

OldMan
09/07/2014, 19:38
Δεν έχω ιδέα αφεντικό !!!
Ρε Καπνια..

Γμτ το φελεκι μου, αφου ξερω ότι ξερεις...

Γιατί παρουσιαζεις τα πραγματα εύκολα ενώ ειναι για να σου πεσει ότι υπήρχε πιθανότητα να σηκωθεί..???

kapnias
09/07/2014, 20:27
Ρε Καπνια..

Γμτ το φελεκι μου, αφου ξερω ότι ξερεις...

Γιατί παρουσιαζεις τα πραγματα εύκολα ενώ ειναι για να σου πεσει ότι υπήρχε πιθανότητα να σηκωθεί..???

Koιτα, αν σκληρή μαστιχα εννοεις το μέταλλο απο τις βίδες, δεν νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα με σφυροκατσάβιδο.
Τουλάχιστον την τελευταία 20ετια που το ανακάλυψα δεν θυμάμαι να χάλασα βίδα(αν δεν ήταν χαλασμένη)

Αν τωρα δεν κατάλαβα και εννοείς κάτι άλλο, πάω πάσο :whiteflag:

OldMan
10/07/2014, 13:56
Koιτα, αν σκληρή μαστιχα εννοεις το μέταλλο απο τις βίδες, δεν νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα με σφυροκατσάβιδο.

Για τα καπακια όμως, κουβεντα...

agnanterisrt
12/07/2014, 16:08
champion σταβροκατσαβιδο σφυρι 1,5 kg και όλα τα αλλα αστα...