PDA

View Full Version : Ξεχασμένο ενεργό φλας.Αυτή η μάστιγα.



7Tolis
09/07/2014, 13:47
Και που λες,στρίβεις,όλα καλά.Το φλας το έσβησες ή...Κόβεις την κίνηση περιμένοντας ο πίσω σου πως θα ξαναστρίψεις,συνεχίσεις ευθεία,ξέχασες το φλας ενεργό,προκαλεσες ατύχημα,Εισαι άμπαλος.

TROOPER
09/07/2014, 14:02
Και που λες,στρίβεις,όλα καλά.Το φλας το έσβησες ή...Κόβεις την κίνηση περιμένοντας ο πίσω σου πως θα ξαναστρίψεις,συνεχίσεις ευθεία,ξέχασες το φλας ενεργό,προκαλεσες ατύχημα,Εισαι άμπαλος.

ΘΑΝΑΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΧΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΤΑ ΦΛΑΣ!!!!!!!!!! :lol::lol:

GFawkes
09/07/2014, 14:03
ΘΑΝΑΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΧΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΤΑ ΦΛΑΣ!!!!!!!!!! :lol::lol:

Υπαρχει καλυτερη λυση....


Κλειδωμα με τον magi 2 μερες σε σκοτεινο υπογειο.....

McGyver
09/07/2014, 14:05
ΘΑΝΑΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΧΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΤΑ ΦΛΑΣ!!!!!!!!!! :lol::lol:

Εγώ προτείνω μαστίγωμα και μετά ψέκασμα με mix λεμονιού, αλατιού και οινοπνεύματος από αυτόματο ψεκαστήρα συνδεδεμένο με φλασιέρα.

pipe_smoker
09/07/2014, 14:06
Σόρρυ αλλά το μάμησες και ψόφησε...

Το φλας προειδοποιεί (τον άλλο), δεν υποχρεώνει (εμάς).

Αν είσαι σε μια διαστάυρωση κι έχεις στοπ και θες να περάσεις ευθεία απέναντι, και δεις να έρχεται ένα αυτοκίνητο με αναμένο φλας, θα πάρεις τα ρίσκα σου ότι 100% θα στρίψει και θα βγεις, ή θα περιμένεις να δεις αν όντως θα στρίψει?
Μπορεί να το έχει ξεχάσει, μπορεί να έχει κάνει λάθος το στενό γιατί δεν ξέρει το δρόμο και να το αντιληφθεί μόλις φτάσει πιο κοντά οπότε να συνεχίσει ευθεία για να στρίψει στο επόμενο στενό και πάει λέγοντας.

Ναι, καλό είναι να θυμόμαστε να σβήνουμε το φλας.

Αλλά σε καμία περίπτωση δε φταίει ένα αναμένο φλας (ή αυτός που το ξέχασε) αν προκληθεί ένα ατύχημα.
Φταίει ο άλλος που έπαιξε ρουλέτα ότι αυτός που έχει ανάψει φλας θα στρίψει 100%, και φταίει κι αυτός που στρίβει χωρίς να προειδοποιεί.

Χίλιες φορές να το ανάψεις και να στρίψεις τη μία, γιατί όπως είπα μπορεί να ψάχνεις ένα στενό. Προειδοποιείς τον πίσω.
Παρά να μην το ανάψεις, ή να θεωρήσεις ότι ένα αναμένο φλας θα οδηγήσει σε μία συγκεκριμένη κίνηση σώνει και καλά.

Bladerunner
09/07/2014, 14:10
Δεν έχουν καταργηθεί; Νομίζω πως έχω χρόνια να δω αναμμένο φλας.

7Tolis
09/07/2014, 14:12
Εννοώ μοτοσυκλέτας φλας.Σήμερα πήγα να φιλήσω έναν με άφρικα.Μπήκε απο Συγγρου δεξια μετα το πλανητάριο.Ειχε βγάλει φλας.Εγω είμαι στην αρχή της Ζησιμοπούλου κάθετα και τον έχω ΄δεξια μου ερχόμενο.Τον βλέπω που έχει αναμένο φλάς δεξιά και λέω 'θα πηγαινει στο Ρέα',οποτε,βγαίνω για να στρίψω αριστερα.Ευτυχως προλάβαμε και οι δυο και σταματήσαμε.Με έβρισε.Του λέω έχεις αναμένο φλας δεξια.Το βούλωσε.

McGyver
09/07/2014, 14:14
Ναι, καλό είναι να θυμόμαστε να σβήνουμε το φλας.

Βασικά, υποχρεωτικό είναι και τρως και μια 80άρα πρόστιμο.

akis_trevor
09/07/2014, 14:17
Βασικά, υποχρεωτικό είναι και τρως και μια 80άρα πρόστιμο.

αχτι το εχω να δω να γραψουν εστω και μια φορα για το φλας.οχι τοσο γιατι το ξεχασε οσο για την μη χρηση του...

pipe_smoker
09/07/2014, 14:23
Σήμερα πήγα να φιλήσω έναν με άφρικα.Μπήκε απο Συγγρου....

Τα σόδομα και τα γόμορα σήμερα:priest:


λέω 'θα πηγαινει στο Ρέα'...

Καλό είναι να μή "λες" και να μην υποθέτεις επειδή είδες ένα φλας.
Να λαμβάνεις υπ'όψη κι άλλους παράγοντες κι εν ανάγκει να "περιμένεις" να δεις τί θα κάνει.
Αυτό λέμε.



Βασικά, υποχρεωτικό είναι και τρως και μια 80άρα πρόστιμο.

Δε θυμάμαι όλο τον ΚΟΚ απ'έξω. (και δε νομίζω να είναι κι από τις πιο συνηθισμένες 80άρες)
Και προσωπικά το σβήνω.

Αλλά για να είμαστε λίγο σε επαφή με την πραγματικότητα αν δεις ένα αυτοκίνητο/μηχανή/οτιδήποτε να έρχεται κατά πάνω σου με αναμένο φλας θα πεις "Έλα μωρέ, θα στρίψει", ή δε σου έχει τύχει να ψάχνεις ένα στενό και να ανάψεις 2-3 άκυρα φλας? Έπρεπε ο από πίσω να πέσει πάνω σου για τιμωρία?

Καταλαβαίνεις τι λέω ρε Τομ.

pipe_smoker
09/07/2014, 14:24
αχτι το εχω να δω να γραψουν εστω και μια φορα για το φλας.οχι τοσο γιατι το ξεχασε οσο για την μη χρηση του...

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.

GFawkes
09/07/2014, 14:26
Σήμερα πήγα να φιλήσω έναν που μπήκε απο Συγγρου δεξια μετα το πλανητάριο.

"Το στηθος σου υπεροχο,
και το κορμι σου φιδι,
μα απ'το λευκο στρινγκακι σου,
κρεμεται ενα .....

Απ τη ποιητικη συλλογη " Χαραματα στη Συγγρου"

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Poems&act=details&poem_id=226915

7Tolis
09/07/2014, 14:28
Βασικα πηγαινα για σήμα και ήμουν λίγο βιαστικός.Ως πολίτης περιμένω να στριψει πρώτα και μετά βγαίνω.Ως υπάλληλος είμαι λίγο κάγκουρας όταν υπάρχει λόγος.Το συναντώ καθημερινά πάντως το θέμα φλάς.Μα ντιπ αρκουδιαραίοι είμαστε εμεις οι μπισικλέτ;

Υ.γ χμμμ αυτο με την Συγγρου δεν ακουστηκε σωστά όντως χαχαχαχχαχαα!

GFawkes
09/07/2014, 14:36
;

Υ.γ χμμμ αυτο με την Συγγρου δεν ακουστηκε σωστά όντως χαχαχαχχαχαα!

Μπα δεν πειραζει φιλαρακι....

αργα το βραδυ ή νωρις το πρωι;
319842

Bowleno
09/07/2014, 15:36
Σε μένα σβήνει αυτόματα μετά από 200 μέτρα οπότε....:cool:

Επίσης δεν δένω ΠΟΤΕ κόμπο ότι θα στρίψει όντως (άσχετα αν είναι μηχανή η αμάξι ) και αυτό με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές

VASOS
09/07/2014, 16:08
Αφήστε τις μαλακίες με τα φλας και φορέστε κράνος. Γέμισε η Αθήνα από "παραλίες" λέμε.

Vice
09/07/2014, 16:19
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο pipe_smoker! ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα

amyroukai
09/07/2014, 16:55
εγώ θα συΦωνήσω με τον μπλέιντ. Φλάς; ντα φακ... Μαζί με τους καθρέφτες, αυτό που ξεχνάνε οι περισσότεροι με μηχανή (και πολλοί με αυτοκίνητο) ότι υπάρχει.

pipe_smoker
09/07/2014, 17:33
εγώ θα συΦωνήσω με τον μπλέιντ. Φλάς; ντα φακ... Μαζί με τους καθρέφτες, αυτό που ξεχνάνε οι περισσότεροι με μηχανή (και πολλοί με αυτοκίνητο) ότι υπάρχει.

Κοιτα.

Επειδη με πιανουν τρελα νευρα οταν καποιος στριβει χωρις να αναψει φλας, συνηθως μου μενει και το θυμαμαι. Φλας και αλαρμ. Με αρρωσταινει.
Δε μου συμβαινει και τοσο συχνα οσο θα περιμενα απο μηχανες. Και τα αυτοκινητα εχουν βελτιωθει.
Οι ταριφες καλα δεν το συζηταμε δεν κανουν τον κοπο, θα ιδρωσει η μασχαλη.

Το αν κοιτανε καθρεφτη ή οχι ουτε το ξερω ουτε με "απασχολει".
Δεν περιμενω να με δουν αυτοι.
Ή θα κανω εγω αισθητη την παρουσια μου στον καθρεφτη τους ή στα αφτια τους, ή οταν ειναι να κανουν τη μαλακια τους φροντιζω να μην ειμαι εκει.

Red Rider
09/07/2014, 18:18
Όσο εμπιστεύομαι έναν που ΔΕΝ έχει βγάλει φλας..άλλο τόσο εμπιστεύομαι κάποιον που έχει βγάλει....
Ένα και το αυτό δηλαδή..

Pan (dvs)
09/07/2014, 18:37
Με εχω πιασει καποιες φορες να το ξεχναω αναμμενο.
Δεν ειναι μαστιγα ειναι κατι που συμβαινει σε πολλους.Τι να κανουμε,ο μπισινος μας ας μην μας μπαιρνει και πολυ στα σοβαρα.

amyroukai
09/07/2014, 19:37
Ή θα κανω εγω αισθητη την παρουσια μου στον καθρεφτη τους ή στα αφτια τους, ή οταν ειναι να κανουν τη μαλακια τους φροντιζω να μην ειμαι εκει.
Βρε πάιπ: Είναι μπροστά σου το τυπικό ούφο. Χωρίς κράνος (άρα δεν βλέπει καλά-δεν ακούει καλά) χωρίς καθρέφτες (άρα δεν βλέπει ούτε πίσω) και επίσης δεν έχει πινακίδα και φλας γιατί χαλάνε τη μόστρα και την αεροδυναμική. Και σε πάει καροτσάκι (διήθηση). Και ακούς το ΜΠΟΟΟΟΟΟΟ από τη νεροσωλήνα (λέμε τώρα το κλασσικό παπί) οπότε και να θέλεις να σε ακούσει δεν παίζει γιατί δεν ακούς ούτε εσύ τη σκέψη σου από το σαματά και πας. Με 50. Με 60. Ε κάποια στιγμή θα κάνεις την παρουσία σου αισθητή. Όταν θα βρεις δύο αυτοκίνητα κενό, θα πας δίπλα του και περνώντας θα τον "σπρώξεις" για να μπεις μπροστά του. Η κλασσική αντίδραση; Τρομάζει γιατί δεν σε περιμένει, το παπί παίζει οκτάρια για λίγα μέτρα γιατί σφίγγεται ο μλκς, περνάς και τον βλέπεις ότι συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο, ταλαιπωρώντας τους άλλους που δεν μπορούν να περάσουν σε μικρό κενό. Και όπου παπί βάλε σκούτερ, βάλε βεστρώμ, βάλε τιντιεμ, βάλε ΟΠΟΙΟΝ μλκ θες είναι πολλοί οι γραψοτέτοιοι λόγω θέρους. Και όπου δύο αυτοκίνητα κενό βάλε τρία μερικές φορές γιατί ο μλκς σε βλέπει ότι πας να περάσεις αλλά δεν θέλει να σε αφήσει και δεν θέλεις να τον σκοτώσεις κιόλας. Μάλλον θέλεις, αλλά δεν το κάνεις. Και όταν κάνουν την μαλακία, θα είσαι παγιδευμένος πίσω τους, μαζί με πολύ κόσμο ακόμα.

Ναι το φλας είναι "κάπως" αλλά και εγώ το ξεχνάω και το βλέπω, άλλες φορές το ξεχνάω και μου το λένε άλλοι. Το χρησιμοποιώ όμως. Και τους καθρέφτες. Αλήθεια, αυτό το μπιμπιμπι που κάνουν μερικά μικρά, είναι από το λαμπάκι ή έχουν μπαζεράκι μαζί με το φλασέρ; Το σκεφτόμουν να το βάλω ένα τέτοιο.

OldMan
09/07/2014, 19:42
Ρε ΜΑΛΑΚΕΣ (επειδή σας αγαπάω..)..

Πρεπει να πατατε οτιδήποτε κουμπάκι έχει επανω το τριμπουρδελό σας..??

Pan (dvs)
09/07/2014, 19:54
Ρε ΜΑΛΑΚΕΣ (επειδή σας αγαπάω..)..

Πρεπει να πατατε οτιδήποτε κουμπάκι έχει επανω το τριμπουρδελό σας..??

Πληρωμενα τα χουμε ρε,να μην τα παταμε?

roukos_x
09/07/2014, 19:57
http://www.ebay.com/itm/MOTORCYCLE-TURN-SIGNAL-REMINDER-INDICATOR-WARNING-BUZZER-AUDIBLE-ALERT-USA-/111402597465?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item19f01cbc59&vxp=mtr

amyroukai
09/07/2014, 19:59
Σκέψου χαβαλέ σε κανένα γκόλντγουινγκ. Σε κανένα αρ-τι. η-δο-νη.

spyro
09/07/2014, 20:26
Και που λες,στρίβεις,όλα καλά.Το φλας το έσβησες ή...Κόβεις την κίνηση περιμένοντας ο πίσω σου πως θα ξαναστρίψεις,συνεχίσεις ευθεία,ξέχασες το φλας ενεργό,προκαλεσες ατύχημα,Εισαι άμπαλος.

+ 1

7Tolis
09/07/2014, 20:37
Τρένο με έχει πάει ένα μπισικλετ στον δρόμο με αναμενο φλας. Να τον περάσω; να μην τον περάσω. Αν τον περάσω και ξαφνικά στρίψει θα φταίω. Να περάσω από δεξιά; και αν στρίψει; Πάλι θα φταίω. Άσε φίλε στριβω εγώ και πάω από αλλού. Ποια είναι η ιντερνασιοναλ χειρονομία για το ξεχασμένο φλας; δε μπορεί, κάτι θα υπάρχει.

tzimidis
09/07/2014, 20:39
βασικά εγώ καθημερινά στο δρομολόγιο κορυδαλλός-ομόνοια και πίσω,
από τα 100 μηχανάκια που συναντάω στο δρόμο :
τα 20 ειναι ψιλοπροβλεπόμενα,
στα 40 φωνάζω "έχεις αναμμένο το φλας" ,
στα υπόλοιπα 40 "'αναψε κανά φλας ρε μαλάκααααααααααααα γ@@ω το σπίτι σου γ@@ω ζώον , έ ζώον."
Ενίοτε ο διάλογος συνεχίζεται πιο αντρικά

alres
09/07/2014, 21:09
Καλά, όποιος δει κουτί ή παπί/σκούτερ να βγάζει φλας, ας το τραβήξει καμιά φωτό και να το στείλει σε μουσείο

Το φλας πέθανε, πάει, ο έλλην οδηγός, αυτός που δεν υπομένει κανένα ζυγό, θεωρεί ότι το φλας είναι για τους χίπστερ και τους αμφιβόλου σεξουαλικού προσανατολισμού
Όταν λοιπόν στέλνουν στο νοσοκομεία ανυποψίαστους οδηγούς δικύκλων, έχει πλάκα να λες "α φίλε δε σε είδα, εγώ έστριβα" με το γνωστό αγελαδίσιο βλέμμα
Όταν όμως τους κάνει τη γκέλα καμιά τζιπούρα 4000cc+ τότε δεν είναι αστείο

Είναι πια νόμος: διηθήσεις με ξερόγκαζο. Επίσης σε παράλλη πορεία, θεωρούμε ότι σε κάθε στενό, το ΒΛΗΜΑ που είναι μπροστά μας, μπορεί να στρίψει. Οδηγάμε αναλόγως

Αυτά στη σχολή οδηγών όμως δε στα λένε, κοιτάνε να σου μάθουν ευθεία πορεία..

Ενίοτε πάντως, οι καφρίλες στο δρόμο, πρέπει να πληρώνονται. Δηλαδή ο τύπος που περνάει κόκκινο/στοπ σε δρόμο με κίνηση, που αλλάζει λωρίδες σαν να είναι μόνος του σε πίστα και που του το λες και σε βρίζει, θέλει ξήγα πούστικη

virus
09/07/2014, 22:00
Ρε ΜΑΛΑΚΕΣ (επειδή σας αγαπάω..)..

Πρεπει να πατατε οτιδήποτε κουμπάκι έχει επανω το τριμπουρδελό σας..??


να υποθεσω οτι απευθυνεσαι αποκλειστικα στα triumph; :bawl::bawl:

Panoskl
09/07/2014, 22:50
http://www.ebay.com/itm/MOTORCYCLE-TURN-SIGNAL-REMINDER-INDICATOR-WARNING-BUZZER-AUDIBLE-ALERT-USA-/111402597465?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item19f01cbc59&vxp=mtr

Κάποτε είχα ένα συναγερμό (δεν θυμάμαι μάρκα) σε ένα Transalp που είχε δυο ενδιαφέροντα κόλπα.

Με ένα γρήγορο on-off στο φλας (δεξί ή αριστερό) είχες αλάρμ που το ακύρωνες με άλλο ένα γρήγορο on-off.
Και το πιο χρήσιμο, χτυπούσε το buzzer αν άφηνες ένα φλας ανοικτό για πάνω από 20 δευτερόλεπτα.

Το σύστημα αυτό το κόβω φτηνοδουλεια και μάλλον το buzzer χτυπάει μαζί με το φλας από το πρώτο δευτερόλεπτο άρα παίζει να θες να το ξηλώσεις την 2η μέρα.

Είχα πετύχει ένα πιο έξυπνο κύκλωμα που έκανε την ίδια δουλειά με τον συναγερμό που έλεγα, στο Ελέκτορ πριν χρόνια.

Αν το βρω, θα το ανεβάσω.

pipe_smoker
10/07/2014, 01:47
Βρε πάιπ: Είναι μπροστά σου το τυπικό ούφο. Χωρίς κράνος (άρα δεν βλέπει καλά-δεν ακούει καλά) χωρίς καθρέφτες (άρα δεν βλέπει ούτε πίσω) και επίσης δεν έχει πινακίδα και φλας γιατί χαλάνε τη μόστρα και την αεροδυναμική. Και σε πάει καροτσάκι (διήθηση). Και ακούς το ΜΠΟΟΟΟΟΟΟ από τη νεροσωλήνα (λέμε τώρα το κλασσικό παπί) οπότε και να θέλεις να σε ακούσει δεν παίζει γιατί δεν ακούς ούτε εσύ τη σκέψη σου από το σαματά και πας. Με 50. Με 60. Ε κάποια στιγμή θα κάνεις την παρουσία σου αισθητή. Όταν θα βρεις δύο αυτοκίνητα κενό, θα πας δίπλα του και περνώντας θα τον "σπρώξεις" για να μπεις μπροστά του. Η κλασσική αντίδραση; Τρομάζει γιατί δεν σε περιμένει, το παπί παίζει οκτάρια για λίγα μέτρα γιατί σφίγγεται ο μλκς, περνάς και τον βλέπεις ότι συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο, ταλαιπωρώντας τους άλλους που δεν μπορούν να περάσουν σε μικρό κενό. Και όπου παπί βάλε σκούτερ, βάλε βεστρώμ, βάλε τιντιεμ, βάλε ΟΠΟΙΟΝ μλκ θες είναι πολλοί οι γραψοτέτοιοι λόγω θέρους. Και όπου δύο αυτοκίνητα κενό βάλε τρία μερικές φορές γιατί ο μλκς σε βλέπει ότι πας να περάσεις αλλά δεν θέλει να σε αφήσει και δεν θέλεις να τον σκοτώσεις κιόλας. Μάλλον θέλεις, αλλά δεν το κάνεις. Και όταν κάνουν την μαλακία, θα είσαι παγιδευμένος πίσω τους, μαζί με πολύ κόσμο ακόμα.


Με μπερδεψες ρε αμυρου.

Μαλλον για αλλο πραγμα μιλαω εγω και για αλλο εσυ.

kostas777
10/07/2014, 08:44
Μη βάζετε ρε buzzer στα μοτόρια, να ακούγονται σαν kawasaki max 20ετίας. Κάντε αυτό που κάνω εγώ, κλείστε το φιλάς απάνω στη στροφή. Το φιλάς είναι προειδοποίηση, άπαξ και ξεκίνησες να στρίβεις δεν χρειάζεται πια. Κάντε το άσκηση για το αν θα το πετύχετε και τιμωρία μετά αν το έχετε ξεχάσει π.χ. 15 πουσάψ στο επόμενο φανάρι.

amyroukai
10/07/2014, 09:21
Κοιτα.

Ή θα κανω εγω αισθητη την παρουσια μου στον καθρεφτη τους ή στα αφτια τους, ή οταν ειναι να κανουν τη μαλακια τους φροντιζω να μην ειμαι εκει.

Δεν λέμε κάτι πολύ διαφορετικό.
Αν δεν έχει καθρέφτη, δεν γίνεται να κάνεις εκεί αίσθηση, προφανώς.
Αν είναι ξετάπωτος και ακράνωτος, δεν σε ακούει.
Αν είσαι σε διήθηση και ο μλκς είναι μπροστά σου, απλά θα υποστείς την όποια χαζομάρα κάνει γιατί δεν έχεις που αλλού να πας...


Πάντως σε γενικές γραμμές το πότε είναι ξεχασμένο ένα φλας (πχ είσαι αριστερά/μέση σε κεντρικό δρόμο και απλά ανάβει) ή πότε είναι επίτηδες αναμμένο (πχ είσαι δεξιά και αργά και ψάχνεις το στενάκι) φαίνεται.

toyar
10/07/2014, 09:27
το ξεχασμενο φλας μας πειραξε;
εδω το 80% των γυναικων μιλανε στο κινητο και το 60% βαφονται οδηγωντας:cry:

ggs
10/07/2014, 09:43
απλα πραγματα .... manual...

319869

319870

..Αρκει να μην δεις κανα γνωστο και αρχιζεις να τον χαιρετάς …:lol:

pipe_smoker
10/07/2014, 11:59
Δεν λέμε κάτι πολύ διαφορετικό.
Αν δεν έχει καθρέφτη, δεν γίνεται να κάνεις εκεί αίσθηση, προφανώς.
Αν είναι ξετάπωτος και ακράνωτος, δεν σε ακούει.
Αν είσαι σε διήθηση και ο μλκς είναι μπροστά σου, απλά θα υποστείς την όποια χαζομάρα κάνει γιατί δεν έχεις που αλλού να πας...


Δε διαφωνώ με το παράδειγμα που έφερες.
Μια διαπίστωση έκανες στην ουσία ενός "κουφού" και "τυφλού" παπιόβιου που δεν ξέρει τί έχει τριγύρω του. Δεν έχω κάπου να διαφωνήσω.

Απλά δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με αυτό που είπα εγώ "κάνω αισθητή την παρουσία μου". Προφανώς γιατί δεν ήμουν σαφής.

Είπα ότι δεν περιμένω να κοιτάξει ο άλλος τον καθρέφτη του για να με δει, θα τον κάνω εγώ να με δει, ακούσει κλπ.
Πάει να πει ότι έχει καθρέφτες, δε φοράει ακουστικά, κλπ. Άμα δω κάποιον τυφλό και κουφό απλά απομακρύνομαι με τον Α ή Β τρόπο.

Και δεν αναφερόμουν τόσο σε παπί ή μηχανή. Ούτε σε ταχύτητες διήθησης.
Πιο πολύ με νοιάζει να γίνει αισθητή η παρουσία μου σε ένα τζιπ 2,5 τόνων (έχει καθρέφτες), που ο μαλάκας που οδηγάει μιλάει στο κινητό και κινείται με 90χαω κι εγώ εκείνη την ώρα προσπερνάω, κι έτσι και πάει να κάνει καμιά μαλακία πχ να αλλάξει λωρίδα θα με κλαίει η μάνα μου.

Τώρα, για να έρθω και στην περίπτωση με το παπί που περιγράφεις:
Αν αναφέρεσαι σε διήθηση όπου τα άλλα οχήματα έχουν μια σχετική ροή, θα βρω τον τρόπο να αλλάξω λωρίδα και ή απλά να μην τον έχω πλέον μπροστά μου ή να βρεθώ εγώ μπροστά του.
Αν αναφέρεσαι σε διήθηση όπου τα άλλα οχήματα είναι κολλημένα στην κίνηση, απλά θα πηγαίνω από πίσω του (σε απόσταση κιόλας) και μόλις φτάσουμε σε φανάρι απλά θα ξεκινήσω πρώτος και γεια.
Ε αν είναι πια όλα τόσο πήχτρα που και στο φανάρι ακόμα δεν μπορώ να βγω μπροστά ή θα κάνω υπομονή ή μπορεί να δοκιμάσω καμιά λύση από αυτές που προτείνει συνήθως ο Βύρωνας:lol:


Ο ακράνωτος, ακάθρεφτος, παπιόβιος με το φραπέ στο χέρι και τον πρωταθλητή στη μασχάλη, ούτε φλας περιμένω να ανάψει, ούτε να με δει, ούτε αισθητή θα προσπαθήσω να κάνω την παρουσία μου.
Θεωρώ δεδομένο ότι αργά ή γρήγορα κάποια μαλακία θα κάνει, οπότε, ανάλογα τις συνθήκες, "φυλάγομαι" μέχρι να μου δοθεί η ευκαιρία να φύγω μπροστά του χωρίς να θέσω σε κίνδυνο ούτε εμένα ούτε αυτόν.

pipe_smoker
10/07/2014, 12:29
απλα πραγματα .... manual...

319869

319870

..Αρκει να μην δεις κανα γνωστο και αρχιζεις να τον χαιρετάς …:lol:


Το είπε ο γεροσοφός.
Μην πατάτε τα γαμωκουμπάκια:D


Α, και κάποιες μικρές διορθωσούλες.....:smokin:



319873

cityfly
10/07/2014, 16:06
ξέρεις τι είναι να είσαι σε κυκλικό κόμβο (για εξωτερικό μιλάμε οπότε στην είσοδο σχεδόν πάντα έχεις στοπ) να περιμένεις να περάσουν τα αμάξια να έρχεται αμάξι μέσα στον κόμβο χωρίς φλας, να ανάβει φλας ΠΡΙΝ την έξοδο που είναι δίπλα στη δική σου είσοδο να βγαίνεις και με το που βγαίνεις να ποιάνεις με την περιφερειακή όραση ότι κάτι υπάρχει δίπλα με πίσω σου και να διαπιστώνεις ότι ο μαλάκας έβγαλε φλας πριν την έξοδο προ της εισόδου σου με σκοπό να στρίψει στην επόμενη;
την πρώτη φορά που συμβαίνει αν είσαι τυχερός σου μένει το σοκ, στην επόμενη ώντας πια ψιλιασμένος διαπιστώνει ότι οι (και καλά) καλοί και προσεκτικοί οδηγοί του "έξω δε συμβαίνουν αυτά" τη συγκεκριμένη μαλακία την κάνουν πολύ συχνά

amyroukai
10/07/2014, 19:16
...

πολύ συντηρητικό σε βλέπω. :evil: χαρά στην υπομονή σου!

TROOPER
10/07/2014, 19:41
αυτο που μενετε κοντα σε μαλακες με αποτελεσμα να αντιμετωπιζετε δυσκολιες κατα την οδηγηση να το κοιταξετε ε!

περαστε τους και εξαφανιστητε! ;)

drspeed
13/07/2014, 16:52
Να πάρετε όλοι BMW η VFR για να σβήνουν μόνα τους τα φλάς.....
:a014:

naturalboy
13/07/2014, 19:27
Υπάρχει και αυτό το έβαλε ένας φίλος που ξεχνούσε συνέχεια τα φλάς! (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση)
http://www.motoraid.eu/turn-signal-reminder

Bowleno
14/07/2014, 02:01
Να πάρετε όλοι BMW η VFR για να σβήνουν μόνα τους τα φλάς.....

:a014:

H Πήγασο.....:D

kapnias
17/07/2014, 20:41
H Πήγασο.....:D

Ή yamaha xs 750 του 1977 !!!!

Bowleno
18/07/2014, 08:08
Ή yamaha xs 750 του 1977 !!!!

Αν το ρίξουμε στην αρχαιολαγνεία.... yamaha RD200 του 1982! (ναι, είχε αυτόματο σβηστήρι φλας!):D



(μέχρι που άνοιξε τον διακόπτη ο μετέπειτα γαμπρός μου για να δει, λέει, πως δουλεύει και δεν ξαναδούλεψε ποτέ...) :(

7Tolis
18/07/2014, 08:46
Αν το ρίξουμε στην αρχαιολαγνεία.... yamaha RD200 του 1982! (ναι, είχε αυτόματο σβηστήρι φλας!):D



(μέχρι που άνοιξε τον διακόπτη ο μετέπειτα γαμπρός μου για να δει, λέει, πως δουλεύει και δεν ξαναδούλεψε ποτέ...) :(

και γιατι δεν το συνέχισαν τα εργοστάσια εφόσον υπήρχε το σύστημα αυτό;

Bowleno
18/07/2014, 11:51
και γιατι δεν το συνέχισαν τα εργοστάσια εφόσον υπήρχε το σύστημα αυτό;

Η απάντηση είναι προφανής... κόστος.
Ένας τέτοιος διακόπτης κοστίζει πολύ περισσότερο από έναν απλό και αν αυτό το μεταφράσεις σε εκατοντάδες χιλιάδες τεμάχια, καταλαβαίνεις.... ακόμη και ένα (1) ευρώ όταν καταφέρνουν τα εργοστάσια να κόβουν στην παραγωγή, αυτό κάνει τους μετόχους υπερυτυχισμένους....