PDA

View Full Version : Κινητό με GPS



nikvolos
10/07/2014, 09:35
Καλημέρα στην παρέα!
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη και οικονομική λύση (μέχρι 150 ε) για κινητό ή καλύτερα σμαρτφον, που να λειτουργεί και ως απλό GPS. Έχω διαβάσει γι' αυτά της ΜLS, αλλά οι κριτικές δεν... Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; (όχι απο ebay). Κάθε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη, π.χ. θα έχει χάρτες ή θα πρέπει να περάσω εγώ, η πλοήγηση θα ειναι δωρεάν ή θα χρεώνεται, όπως έπαθα πριν λίγα χρόνια με ένα Νόκια, που ήταν "δωρεάν", αλλά είχε κάτι ψιλά γράμματα και τελικά κάτι χρέωνε... Αν ήταν δυνατόν να μου προτείνατε κάποιο μοντέλο που κατέχετε και υπάρχει στην αγορά σήμερα. Σας ευχαριστώ!
ΥΓ. Έχω χρησιμοποιήσει κανονικό GPS σε ταξίδι με μοτο στο εξωτερικό (2009) με ακουστικά μόνο, οπότε δεν με ενδιαφέρει το bluetooth και η μεγάλη οθόνη, γιατί η ηχητική πληροφορία θεωρώ οτι με καλύπτει...

Sapadak
10/07/2014, 09:47
Ολα τα ανδροιντ εχουν δυνατοτητα πλοήγησης.
Χαρτες και πλοήγηση εχει δωρεάν και "δωρεάν"

amyroukai
10/07/2014, 09:56
Σου κάνει οποιοδήποτε android τηλέφωνο και έχει πολλά στα λεφτά που λες, τόσο από γνωστές μάρκες όσο και από άγνωστες/κινέζικες. Αν πας για άσφαλτο είτε "δανείσου" είτε αγόρασε το Sygic, έχει 30 ευρώ όλη την Ευρώπη. Απλά δες για μεγάλη οθόνη (4,5 ή 5 ίντσες) για να διαβάζεται εύκολα. Και δες και σε κανένα site με δοκιμές για όσο γίνεται πιο φωτεινή οθόνη για να διαβάζεται στον ήλιο, η τεχνολογία IPS στην οθόνη είναι επίσης καλό αν την βρεις στα χρήματα που λες, μειώνει αντανακλάσεις αυξάνει την φωτεινότητα.

Συζητήθηκε και σε άλλο θρεντ, τα Νοκια lumia και X έχουν δωρεάν χάρτες και πλοήγηση και οι χάρτες τους είναι πολύ καλοί. Για κρυφές χρεώσεις δεν ξέρω (στις εποχές symbian όντως ζητούσε να πληρώσεις για φωνητική καθοδήγηση σε κάποια μοντέλα -παθών), αλλά φαντάζομαι ότι δεν μπορούν να κρύψουν τίποτα. Ίσως μιά επίσκεψη σε Nokia Care κατάστημα να σε βοηθήσει. Τα μοντέλα που έχουν οθόνες clearblack λένε ότι είναι πολύ καλά σε συνθήκες ημέρας και εξωτερικού περιβάλλοντος. πχ, στα λεφτά σου είναι το lumia 630 που σε καλύπτει σ'αυτά που ζητάς.

όσο και να καλύπτει το ηχητικό, που και που θα χρειαστεί να ρίξεις μιά ματιά... :)

teogtp
10/07/2014, 10:00
Καλημέρα στην παρέα!
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη και οικονομική λύση (μέχρι 150 ε) για κινητό ή καλύτερα σμαρτφον, που να λειτουργεί και ως απλό GPS. Έχω διαβάσει γι' αυτά της ΜLS, αλλά οι κριτικές δεν... Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; (όχι απο ebay). Κάθε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη, π.χ. θα έχει χάρτες ή θα πρέπει να περάσω εγώ, η πλοήγηση θα ειναι δωρεάν ή θα χρεώνεται, όπως έπαθα πριν λίγα χρόνια με ένα Νόκια, που ήταν "δωρεάν", αλλά είχε κάτι ψιλά γράμματα και τελικά κάτι χρέωνε... Αν ήταν δυνατόν να μου προτείνατε κάποιο μοντέλο που κατέχετε και υπάρχει στην αγορά σήμερα. Σας ευχαριστώ!
ΥΓ. Έχω χρησιμοποιήσει κανονικό GPS σε ταξίδι με μοτο στο εξωτερικό (2009) με ακουστικά μόνο, οπότε δεν με ενδιαφέρει το bluetooth και η μεγάλη οθόνη, γιατί η ηχητική πληροφορία θεωρώ οτι με καλύπτει...

Καλημερα.
Οταν εννοεις οχι ebay αποκλειεις αγορα απο εξωτερικο γενικως;
Οι χαρτες τις Nokia ειναι απο τους ποιο ενημερωμενους,τωρα για την "χρεωση" που ανεφερες μαλλον δεν ειχες ρυθμισει το τηλεφωνο να χρησιμοποιει μονο τον
δεκτη(gps)τις συσκευης και ειχες και το Α-Gps ενεργο το οποιο χρησιμοποιει και δεδομενα μεσω του παροχου κινητης τηλεφωνιας.
Απο Κινα μερια υπαρχουν πολλες αξιολογες προτασεις για σμαρτφοουν .................

Babis@
10/07/2014, 10:07
Απο Κινα μερια υπαρχουν πολλες αξιολογες προτασεις για σμαρτφοουν .................

και δίνουν και δώρο φουλ ραδιενέργεια...

teogtp
10/07/2014, 10:12
και δίνουν και δώρο φουλ ραδιενέργεια...

Εχεις δει πινακες μετρησεων SAR να βαλεις τα κλαματα με τα "επωνυμα" τηλεφωνα;

nikvolos
10/07/2014, 10:12
Ευχαριστώ και σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον... :)
Απο εξωτερικό το αποκλείω γιατί θέλω ελληνικό μαγαζί π.χ. Πάμπλικ που έχει κι άτοκες δόσεις για τους δύσκολους καιρούς που ζούμε σήμερα...

AristidisZ
10/07/2014, 10:13
εγώ πάντως με το google maps του android κάνω τη δουλειά μου...
φυσικά δεν είναι για "επαγγελματική" χρήση, αλλά για μια στο τόσο, μια χαρά...

Babis@
10/07/2014, 10:18
Εχεις δει πινακες μετρησεων SAR να βαλεις τα κλαματα με τα "επωνυμα" τηλεφωνα;

σπαμ ον
δεν έιχα και ούτε θα αποκτήσω νέας τεχνολογίας, αφής κλπ.. Έχω εδώ και πέντε χρόνια το ίδιο παλιομοδίτικο κινητό με κουμπάκια και το έχω "ανακατασκευάσει' πολλάκις.
Τα παλιά "επώνυμα" που δεν είχαν όλα αυτά τα γκατζετάκια δεν εξέπεμπαν ιδιαίτερη ακτινοβολία. Τα σημερινά... Τέλοσπάντων , μη χαλάω και το θρεντ του ανθρώπου.
σπαμ οφ

teogtp
10/07/2014, 10:20
Ευχαριστώ και σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον... :)
Απο εξωτερικό το αποκλείω γιατί θέλω ελληνικό μαγαζί π.χ. Πάμπλικ που έχει κι άτοκες δόσεις για τους δύσκολους καιρούς που ζούμε σήμερα...

Ο.Κ απο την στιγμη που ξερεις απο που θα αγορασεις,κοιτα για 5 ιντσες οθονη και 1gb μνημη και θα εισαι καλυμμενος

George_Sp
10/07/2014, 10:23
Για τα λεφτά που διαθέτεις και για τον περιορισμό από public και άτοκες το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι αυτό
http://www.public.gr/product/tilefonia/top-protaseis-tech-on-the-go/smartphones/smartphone-sony-xperia-m-4gb-mayro/prod4850280pp/

Τα υπόλοιπα διπύρηνα στα 150ευρώ είναι με cortex επεξεργαστή που είναι πολύ πιο αργός από τον snapdragon του xperia.

σε διαφορετική περίπτωση και αν το budget ανέβει ελαφρά μονόδρομος το motorola moto g

http://www.public.gr/product/tilefonia/top-protaseis-tech-on-the-go/smartphones/smartphone-motorola-moto-g-8gb-mayro/prod5840219pp/

Sapadak
10/07/2014, 10:28
Ευχαριστώ και σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον... :)
Απο εξωτερικό το αποκλείω γιατί θέλω ελληνικό μαγαζί π.χ. Πάμπλικ που έχει κι άτοκες δόσεις για τους δύσκολους καιρούς που ζούμε σήμερα...

Δε χρειάζεται να δώσεις 150 στο εξωτερικό για να πάρεις αυτά που θες. Μπορείς με κανά 70αρι (http://www.banggood.com/DOOGEE-MINT-DG330-5-inch-MTK6582-1_3GHz-Quad-core-Smartphone-p-928928.html) να τσιμπήσεις απο άπω ανατολή.
Επίσης γιατι όχι και σε μεταχειρισμένο απο Ελλάδα

nikvolos
10/07/2014, 10:28
Για τα λεφτά που διαθέτεις και για τον περιορισμό από public και άτοκες το καλύτερο που μπορείς να πάρεις είναι αυτό
http://www.public.gr/product/tilefonia/top-protaseis-tech-on-the-go/smartphones/smartphone-sony-xperia-m-4gb-mayro/prod4850280pp/

Τα υπόλοιπα διπύρηνα στα 150ευρώ είναι με cortex επεξεργαστή που είναι πολύ πιο αργός από τον snapdragon του xperia.

σε διαφορετική περίπτωση και αν το budget ανέβει ελαφρά μονόδρομος το motorola moto g

http://www.public.gr/product/tilefonia/top-protaseis-tech-on-the-go/smartphones/smartphone-motorola-moto-g-8gb-mayro/prod5840219pp/

Ενδιαφέρον! Κάτι με μικρότερη οθόνη; :look:
Τα Μοτορολα δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση...

AristidisZ
10/07/2014, 10:29
Ενδιαφέρον! Κάτι με μικρότερη οθόνη; :look:

μικρότερη ; :confused:

George_Sp
10/07/2014, 10:32
GPS με λιγότερες από 4 ίντσες οθόνης είναι πεταμένα λεφτά. Θα βγάλεις τα μάτια σου αν δεν έχεις οξύτητα όρασης άνω του φυσιολογικού και πρέπει να έχεις δάχτυλα μωρού για να πατάς με ακρίβεια αυτό που θες.

Αλλιώς κοιτάς για Samsung S3 mini στις 4ίντσες που είναι οριακά αποδεκτό και πλέον έχει πολύ προσιτή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. (εγώ αυτό χρησιμοποιώ από πέρυσι)
http://www.skroutz.gr/s/2504932/Samsung-Galaxy-S-III-mini-i8190-8GB.html

nikvolos
10/07/2014, 10:34
μικρότερη ; :confused:

Όχι λάθος, το Σονυ με την 4΄ ειναι μια χαρά...
Και το Σαμσουνγκ φυσικά!

teogtp
10/07/2014, 10:44
Και κατι που ισως δεν το ξερεις.
Οι περισσοτερες οθονες των κινητων δεν δουλευουν με γαντια.

George_Sp
10/07/2014, 10:46
Τα Μοτορολα δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση...


κακώς δε τα έχεις σε εκτίμηση. είναι εξαιρετικά ποιοτικές κατασκευές και πολλές φορές ανθεκτικότερα από htc samsung που πουλάνε αρκετά και όνομα.
ειδικά το moto g θεωρείται το καλύτερο value for money στις επιλογές που σου δίνει η ελληνική αγορά και παίζει χωρίς αντίπαλο αυτή τη στιγμή εντός Ελλάδας.

επίσης σε αυτό που λέει ο teogtp έχει απόλυτα δίκιο σαν άξιο προσοχής.

αν θες να το δουλεύεις με γάντια θες κινητό αποκλειστικά με RESISTIVE touchscreen.

nikvolos
10/07/2014, 11:10
Όχι δεν ειναι καθόλου απαραίτητο η χρήση με γάντια...

SHOOTER045
10/07/2014, 13:28
Φιλαράκι να σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Vodafone smart με οθόνη 4' κάτω από τα λεφτά που εθεσες
Αν θυμάμαι βγαίνει η89 η99 ευρο
Με ενσωματωμένο GPS και δωρεάν εγκατεστημένο το destinator της mls
Η συσκευή έχει λογισμικό android και νομίζω είναι δυπηρηνο
Είναι alcatel όλο το τηλ
Εγώ έχω το smart mini και ενώ μου το ξεκωλιαζουν τα μικρά, δουλεύει ρολόι

McGyver
10/07/2014, 14:04
πχ, στα λεφτά σου είναι το lumia 630 που σε καλύπτει σ'αυτά που ζητάς.

For the record, το 630 δεν έχει ambient light sensor με ό,τι αυτό ενδεχομένως συνεπάγεται.

McGyver
10/07/2014, 14:09
Και κατι που ισως δεν το ξερεις.
Οι περισσοτερες οθονες των κινητων δεν δουλευουν με γαντια.

http://www.instructables.com/id/Making-A-Glove-Work-With-A-Touch-Screen/

:D

(Νομίζω το έχω ξαναβάλει)

Sapadak
10/07/2014, 14:09
http://www.instructables.com/id/Making-A-Glove-Work-With-A-Touch-Screen/

:D

(Νομίζω το έχω ξαναβάλει)

Κρύβε λόγια :lol:

SHOOTER045
10/07/2014, 14:47
http://www.instructables.com/id/Making-A-Glove-Work-With-A-Touch-Screen/

:D

(Νομίζω το έχω ξαναβάλει)

Άρχισαν και οι μπαινοβγιολες....

nikvolos
10/07/2014, 16:21
OK! Σας διαβάζω όλους... :)

Ψάχνουμε λοιπόν για διπύρηνο με 1gb μνήμη. Αυτά που μου προτείνατε (Sony, Samsung, Alacatel, Nokia) στο Πάμπλικ μου είπαν οτι δεν λειτουργούν σαν αυτόνομα gps,αλλά μόνο με σύνδεση στο νετ λόγω ύπαρξης a-gps!!! Τι να πω...

7Tolis
10/07/2014, 16:39
Κατά προτίμηση να έχει επεξεργαστή snapdragon. Υπάρχουν διάφορα με επεξεργαστή mediatek τα οποία απλά αργούν να κλειδώσουν δορυφόρους. Μετά λειτουργούν μια χαρά.

George_Sp
10/07/2014, 17:11
OK! Σας διαβάζω όλους... :)

Ψάχνουμε λοιπόν για διπύρηνο με 1gb μνήμη. Αυτά που μου προτείνατε (Sony, Samsung, Alacatel, Nokia) στο Πάμπλικ μου είπαν οτι δεν λειτουργούν σαν αυτόνομα gps,αλλά μόνο με σύνδεση στο νετ λόγω ύπαρξης a-gps!!! Τι να πω...

αυτά που σου πανε για το a-gps είναι μπούρδες. δουλεύει κανονικά και χωρίς ίντερνετ. το a-gps είναι το assisted gps. πέραν δηλαδή του κανονικού δέκτη gps υπάρχει και μία έξτρα ρύθμιση για να λαμβάνει πληροφορίες στίγματος μέσω ίντερνετ. αν είσαι δηλαδή σε μια καφετέρια στο Χ σημείο και έχεις δυνατότητα check in μέσω fb π.χ. το a-gps λέει στο δέκτη gps που βρίσκεσαι περίπου για να κλειδώσει γρηγορότερα το στίγμα των δορυφόρων. η διαφορά στο κλείδωμα δεν είναι παραπάνω από μερικά δευτερόλεπτα και προσωπικά εγώ έχω μόνιμα κλειστό ίντερνετ και δεδομένα καταρχάς για να μην χρεώνει κατά δεύτερον για να μην τρώει μπαταρία. μια χαρά γρήγορα κλειδώνει σε χρόνο λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα και χωρίς a-gps.

άκου αυτά που σου γράφουμε και άσε τι σου λέει το κάθε παλικαράκι που πήγε σε μια αλυσίδα public, plaisio κλπ για να πάρει το βασικό και να κάνει χαμαλοδουλειά λίγο από όλα δίχως να έχει τελειώσει ούτε καν ΙΕΚ. Αυτά τους λένε να λένε στους πελάτες μπας και μπει καμιά πώληση στο τέλος του μήνα στο ταμείο του καταστήματος και πιάσει στόχο για να μην έρθει η απόλυση.

teogtp
10/07/2014, 17:54
Άκου αυτά που σου έγραψε ο Τζορτζ.
Από το μενού της συσκευής απ ενεργοποιείς το a gps και δουλεύει κανονικά
η πλοήγηση.

nikvolos
10/07/2014, 18:16
Nαι βρε παιδιά, το ξέρω αυτό για το a-gps ότι δεν ισχύει, ότι δεν ήξεραν δλδ., γι' αυτό έγραψα παραπάνω "Τι να πω!"... :)

hidefnick
10/07/2014, 18:22
Οσον αφορά το κατάστημα που αναφέρθηκε, λίγο προσοχή γιατί απο τιμές....

nikvolos
10/07/2014, 18:51
Οσον αφορά το κατάστημα που αναφέρθηκε, λίγο προσοχή γιατί απο τιμές....


Έχει άτοκες δόσεις, που βοηθάει!!!

amyroukai
10/07/2014, 18:54
Το τηλέφωνο θα το χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ ως τηλέφωνο ή μόνο ως συσκευή πλοήγησης;

Επειδή κοιτάω στο skroutz τι παίζει από τιμές, σε οθόνη που "βολεύει" σε μέγεθος και με το όριο των 150 ευρώ μαζί με τους χάρτες, κάτι αξιόλογο σε android δεν παίζει. Το vodafone που είπε ο Shooter δεν είναι κακό, απλά αν θέλεις και παραέξω από την Ελλάδα, η MLS δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Βέβαια στην τιμή του, παίρνεις αυτό παίρνεις και ένα επί πληρωμή GPS πρόγραμμα και σου μένουν και ρέστα από το 150άρι.

Για το public, germanos κλπ έχουν μεν ποικιλία, αλλά από τιμές δεν είναι καθόλου καλές. Τώρα τι δόσεις θα σου κάνουν σε 150 ευρώ...

McG το 630 δεν έχει τον αισθητήρα που λες αλλά έχει φωτεινή οθόνη και μεγάλη αντίθεση, οπότε μπορείς να κάνεις ένα set it and forget it κάπου στο μέσο όρο...

nikvolos
10/07/2014, 20:42
Αρχικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους που βοηθούν...
Σκέφτομαι για χρήση και ως τηλέφωνο-ίντερνετ και ως GPS...
12 άτοκες σε αυτά τα ποσά, 24 σε μεγαλύτερα...
Από την κουβέντα καταλήγω: Σόνυ Χperia 4, Samsung Galaxy Core (πιο ακριβό αλλά με πιο ισχυρό επεξεργαστή)
ή Samsung s2 mini που η VODAFON το δίνει με δώρο χάρτες της ΜLS...
Ατά προς το παρόν και συνεχίζουμε :)

teogtp
10/07/2014, 22:00
Αρχικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους που βοηθούν...
Σκέφτομαι για χρήση και ως τηλέφωνο-ίντερνετ και ως GPS...
12 άτοκες σε αυτά τα ποσά, 24 σε μεγαλύτερα...
Από την κουβέντα καταλήγω: Σόνυ Χperia 4, Samsung Galaxy Core (πιο ακριβό αλλά με πιο ισχυρό επεξεργαστή)
ή Samsung s2 mini που η VODAFON το δίνει με δώρο χάρτες της ΜLS...
Ατά προς το παρόν και συνεχίζουμε :)

Internet και 4 ιντσες πας σουμπιτος για τον "Δημητριαδη"............
Θα βγαλεις τα ματια σου.

amyroukai
10/07/2014, 22:39
Internet και 4 ιντσες πας σουμπιτος για τον "Δημητριαδη"............
Θα βγαλεις τα ματια σου.

Γι' αυτό είπα 4.5+ αλλά σε ξένη τσέπη κουμάντο...

teogtp
10/07/2014, 22:50
Γι' αυτό είπα 4.5+ αλλά σε ξένη τσέπη κουμάντο...

Εννοειται οτι δεν κανουμε εμεις κουμαντο.
Απλα ο φιλος εχει αρκετα περιορισμενο μπατζετ,και με μια "λαθος"αγορα θα μεινει "κολλημενος"(λογο δοσεων)με κατι το οποιο
απλα θα του ειναι "αχρηστο".

McGyver
11/07/2014, 06:28
McG το 630 δεν έχει τον αισθητήρα που λες αλλά έχει φωτεινή οθόνη και μεγάλη αντίθεση, οπότε μπορείς να κάνεις ένα set it and forget it κάπου στο μέσο όρο...

Το ξέρω, το έχω :winka:.

Pan (dvs)
11/07/2014, 07:54
Να βαλω και μια αλλη παραμετρο στο θεμα.

Το κινητο μας καλο ειναι σε περιπτωση ατυχηματος και για ευνοητους λογους να το εχουμε σε μια τσεπη μας.Αν το χρησιμοποιουμε σαν gps λογικα θα το εχουμε στο τιμονι.Αρα σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος θα απογειωθει προς το αγνωστο.

amyroukai
11/07/2014, 08:15
Ή όπως έλεγε και το παλικάρι στο θρεντ με την βάση της RAM μπορεί και να φύγει στο άγνωστο σε κανονικές συνθήκες οδήγησης. Σε βαρέθηκε, τι δεν καταλαβαίνεις :bawl:

nikvolos
11/07/2014, 08:32
Eγώ τη μοναδική φορά που χρησιμοποίησα GPS , όπως έγραψα παραπάνω -στο εξωτερικό, το είχα στο tank bang, όπως και το κινητό που ακουώ μουσική. Δεν βλέπω, αλλά ακούω... :rolleyes:
Συμφωνώ για τις 4,5+...

andreastwin
12/07/2014, 10:44
το gps προγραμμα το εχει ενσωματομενο δωρεαν σε ολα τα mls. mls anroid με φωνητικες οδηγιες και εντολες περιπου στα 100€ το χρησιμοποιο καθε μερα.για ελλαδα πολυ καλο.

faraway
12/07/2014, 13:07
Να βαλω και μια αλλη παραμετρο στο θεμα.

Το κινητο μας καλο ειναι σε περιπτωση ατυχηματος και για ευνοητους λογους να το εχουμε σε μια τσεπη μας.Αν το χρησιμοποιουμε σαν gps λογικα θα το εχουμε στο τιμονι.Αρα σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος θα απογειωθει προς το αγνωστο.


Πιστεύεις ότι σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος ( όπως αναφέρεις ) θα είσαι σε θέση να πάρεις τηλέφωνο ?
Δεν νομίζω :wave2:

Pan (dvs)
13/07/2014, 08:36
Πιστεύεις ότι σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος ( όπως αναφέρεις ) θα είσαι σε θέση να πάρεις τηλέφωνο ?
Δεν νομίζω :wave2:

Σε κατι οχι πολυ βαρυ ναι.

road spirit
13/07/2014, 09:09
Να βαλω και μια αλλη παραμετρο στο θεμα.

Το κινητο μας καλο ειναι σε περιπτωση ατυχηματος και για ευνοητους λογους να το εχουμε σε μια τσεπη μας.Αν το χρησιμοποιουμε σαν gps λογικα θα το εχουμε στο τιμονι.Αρα σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος θα απογειωθει προς το αγνωστο.

319949

είτε κινητό, είτε dedicated gps, είτε οτιδήποτε άλλο (camera κλπ), όσο καλή και αν είναι η βάση ...

Pan (dvs)
13/07/2014, 09:57
Ρε το προβλημα δεν ειναι να μην φυγει απο το τιμονι το gps.Σε περιπτωση πτωσης αλλου θα παει η μηχανη και αλλου εμεις.Καλο θα ειναι μαζι με εμας να ειναι και το κινητο.Ποτε δεν ξερεις.

zanny
14/07/2014, 20:36
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι από Κίνα, είναι πλέον πολύ αξιόπιστα και στα χρήματα που θες βρίσκεις αρκετά τούμπανα. Αν μπεις στο myphone.gr θα βρεις σχετικές πληροφορίες.

nikvolos
14/07/2014, 21:21
Αν είναι απο την καλή την Κίνα, κάτι παίζει, αν είναι απο τα βάθη δεν... ;)
Θα το δω, αν και έχω καταλήξει...

7Tolis
15/09/2014, 17:40
Η φτηνότερη και πρακτικότερη τοποθέτηση gps.
322977
322978
322979