PDA

View Full Version : Ζαμανφουτιστας ο Ελληνικος



Σελίδες : [1] 2

maim2004
10/07/2014, 12:45
Γεία σας παίδες,
Έχω το εξής πρόβλημα , το οποιό τις τελευταίες μέρες έχει πάρει μεγάλες διαστασείς. Λόγω του οτι έχουν αυξηθεί τα αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες στον δρόμο μου με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν και πολλές θέσεις ελευθερες.
Και εφόσον δεν βρίσκουν θέσεις να παρκαρουν, είναι 2 στ@ρχιδιστές που βάζουν τα scooter τους και κλείνουν την είσοδο του παρκινγκ μου (σε καθημερινή βάση). Όχι όλη την είσοδο (χωράω να περάσω με την μηχανή) αλλα και πάλι είναι πολύ ενοχλητικο το όλο θέμα.Θα μπορούσα να είχα αυτοκίνητο και να μην χωραγε πάντως. Όπως εγω δεν κλείνω κανενός το παρκινγκ ετσι θέλω να μην κλείνει κανείς και το δικό μου.

Μέχρι στιγμης δεν έχω βρεί κανέναν απο αυτόυς να τους κραξω να μη ξαναφήσουν τα χάρβαλα τους στην είσοδο-έξοδο μου.

Τί θα κάνατε αν βρισκόσασταν στην θέση μου??

Ευχαρίστω εκ των προτέρων.

taisteal
10/07/2014, 12:47
Αν το παρκινγκ ειναι νομιμο,παρε την τροχαια.
Αν οχι,περιμενε τους και ευγενικα πες τους οτι ενοχλουν.
Αν δεν παιρνουν απο ευγενεια τοτε παμε αλλου.

maim2004
10/07/2014, 12:48
Να προσθέσω οτι δεν έχω κάνει καμιά κίνηση να τις μετακινήσω για να μην με χρεώσουν οι π@π@ρες με φθορά ξένης περιουσίας... Τη φθορά της δικής μου ηρεμίας που να τη χρεώσω?!

maim2004
10/07/2014, 12:51
"Αν δεν παιρνουν απο ευγενεια τοτε παμε αλλου." ....Για το πάμε αλλού το βλέπω, αλλα θα κάνω μια προσπάθεια με την τροχαια!

pipe_smoker
10/07/2014, 13:01
Να προσθέσω οτι δεν έχω κάνει καμιά κίνηση να τις μετακινήσω....

Και να μην κάνεις.

Αν όντως το πάρκινγκ είναι νόμιμο όπως σου είπε κι ο taisteal κάλεσε την τροχαία.

Αν τους κόψει απλά μια κλήση ή τους πει "πάρτε τα και μην τα ξαναβάλετε" και δε βάλουν μυαλό, βρες κανά αυτοκίνητο φίλου/γνωστού οτιδήποτε και βάλ'το στο πάρκινγκ σου.
Όταν σε κλείσουν πάρε την τροχαία να έρθει με γερανό γιατί άλλο το "μου μισοκλείνουνε το πάρκινγκ και είναι ενοχλητικό, αλλά επειδή έχω μηχανή χωράω", κι άλλο το "πρέπει να πάω στη δουλειά μου/στο γιατρό/στο διάολο και έχω εγκλωβιστεί απο δυο μλκες".

ΥΓ. Όλα αυτά μόνο αν είναι νόμιμο το πάρκινγκ. Αλλιώς μπορεί να τη φας εσύ στον κwlo και να τρέχεις.

7Tolis
10/07/2014, 13:06
Σας παρακαλώ πολύ, εδώ είναι είσοδος πάρκινγκ, σεβαστείτε το. Αν δεν πιάσει αυτό αρχικά, έχεις το ελαφρυντικό(για μετά) πως είχες προειδοποιήσει.

maim2004
10/07/2014, 13:10
Το παρκινγκ είναι νομιμότατο....
Μεχρι στιγμής όμως κανείς δεν διαμαρτηρήθηκε οταν ξεκίνησε το φαινόμενο και θεώρησαν οι καφροι οτι αφου κανεις δεν μου λεεί τιποτα μπορώ ανετα να το βάζω όπου γουστάρω το βρωμο-scooter μου. Επίσης οταν ξεκίνησε η φάση "Παρκάρω οπου γουστάρω γιατι μπορω" δεν είχα μηχανή και δεν είχα δώσει την πρέπουσα σημασια. Τώρα πια που έχει γινει καθημερινότητα αυτο το πραγμα μου τη δίνει στα νεύρα!!!!

pipe_smoker
10/07/2014, 13:15
Παίδες χαλαρώστε λίγο με τα "πάμε αλλού" και προειδοποιήσεις κι ελαφρυντικά.

Δεν είναι Αμερικανικός νότος εδώ να κρεμάσει ταμπέλα "Private property! Trespassers will be shot. Survivors will be shot again!"

manhunter
10/07/2014, 13:21
Τους το λες ευγενικά. Και θα καταλάβουν.
Αφού χωράς όμως ούτως ή άλλως, δεν βλέπω το πρόβλημα για να ξενερώνεις τόσο.

taisteal
10/07/2014, 13:22
Παίδες χαλαρώστε λίγο με τα "πάμε αλλού" και προειδοποιήσεις κι ελαφρυντικά.

Δεν είναι Αμερικανικός νότος εδώ να κρεμάσει ταμπέλα "Private property! Trespassers will be shot. Survivors will be shot again!"


Το παμε αλλου δεν ειναι απαραιτητο να μεταφραστει ως πραξη βιας,η φθορα ξενης περιουσιας..

lykourgi
10/07/2014, 13:24
Εφόσον δεν τους συναντάς κατ' ιδίαν ώστε να μιλήσετε, άφησέ τους από ένα σημείωμα (ευγενικό αλλά αυστηρό, αρχικά) στα μηχανάκια και βλέπεις αντιδράσεις.

Σε δεύτερη φάση τροχαία κλπ.

maim2004
10/07/2014, 13:25
Τους το λες ευγενικά. Και θα καταλάβουν.
Αφού χωράς όμως ούτως ή άλλως, δεν βλέπω το πρόβλημα για να ξενερώνεις τόσο.

Άμα κλείσω την μισή σου είσοδο αλλα χωράς να περνας θα ξενερώσεις η όχι?!

Sapadak
10/07/2014, 13:29
Άμα κλείσω την μισή σου είσοδο αλλα χωράς να περνας θα ξενερώσεις η όχι?!

Εφόσον είστε και γείτονες, ασε ενα σημείωμα, να τα βρείτε έτσι ώστε να βολευτείτε όλοι.
Αν ειχες αυτοκίνητο τότε αλλάζει το πράγμα

GFawkes
10/07/2014, 13:31
Παρκαρε το αμαξι σου με τετοιο τροπο ωστε να τους κλεισεις και εσυ....χαρτακια τυπωμενα"εισοδος-εξοδος μην παρκαρετε" κλπ


αν και τα ζωα, παντα ζωα θα ειναι!

GFawkes
10/07/2014, 13:32
Εφόσον είστε και γείτονες, ασε ενα σημείωμα, να τα βρείτε έτσι ώστε να βολευτείτε όλοι.
Αν ειχες αυτοκίνητο τότε αλλάζει το πράγμα

:nono:
Η παρανομια ειναι παρανομια, και η γαιδουρια γαιδουρια....

το οτι χωραει να περασει δεν σημαινει τιποτε....

pipe_smoker
10/07/2014, 13:32
Το παμε αλλου δεν ειναι απαραιτητο να μεταφραστει ως πραξη βιας,η φθορα ξενης περιουσιας..

Δεν αντιλεγω.
Απλα συνηθως τα αλλα τα λεμε με το ονομα τους.

Οπως και να'χει στα "πονηρα" παμε αλλου αναφερομουν.
Αν καποιος με το "παμε αλλου" εννοει "παμε στην τροχαια" πχ καλως να παει.

Bladerunner
10/07/2014, 13:34
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να καλέσεις την αστυνομία.

Αντιγράφω από τον ΚΟΚ:


ΑΡΘΡΟ 34 : Στάση και στάθμευση(...)

3. Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται και: (...)
β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παραδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος - έξοδος οχημάτων εξ αυτής.(...)

To πρόστιμο για την παραπάνω παράβαση είναι 40 ευρώ και αφαίρεση για 10 ημέρες των στοιχείων κυκλοφορίας. Αν το παράνομα σταθμευμένο όχημα εμποδίζει, απομακρύνεται αμέσως με γερανό.

maim2004
10/07/2014, 13:34
Θέλω να βρώ αυτα τα αυτοκολλητα "ΕΙΜΑΙ ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΠΑΡΚΑΡΩ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ" και να τους γεμίσω τα scooter τους.

teogtp
10/07/2014, 13:36
Παρόμοιο πρόβλημα είχε και ο αδερφός μου με το πάρκινγκ του.
Κάλεσε την τροχαία και μετά από ολόκληρη αναπαράσταση του προβλήματος
τους έπεισε ότι υπάρχει θέμα.
Πινακίδες πρόστιμο και η πλάκα είναι ότι η τύπισσα που την έφαγε
εμφανίστηκε μετά από 3 μήνες απειλώντας με μήνυση κατά του αδερφού μου
γιατί της προξένησε οικονομική βλάβη λόγω του ότι δεν είχε αμάξι να μετακινηθεί! !!!!

Bladerunner
10/07/2014, 13:36
Με συγχωρείς. Τώρα πρόσεξα ότι ρωτάς "τι θα κάναμε εμείς στη θέση σου"

Εφόσον πρακτικά δεν με ενοχλούσαν, δεν θα έκανα τίποτα.

freco
10/07/2014, 13:36
Φιλαράκι για ρίξε μια ματιά. http://www.streetpanthers.gr/index.php/stickersetc/autokollita
Είναι αυτοκόλλητα που δεν ξεκολλάνε ολόκληρα. Μια που το βάζεις και δυο ώρες να το ξεκολλήσουν καμματάκι κοματάκι.
Εγώ έχω ρίξει δυο τρία σε κάποιους πονηρούς. Αν κινείσαι προς βόρεια προάστια, μπορώ να σου δώσω μερικά.
PM


Θέλω να βρώ αυτα τα αυτοκολλητα "ΕΙΜΑΙ ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΠΑΡΚΑΡΩ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ" και να τους γεμίσω τα scooter τους.

Όσο έγραφα με πρόλαβες. :winka:

taisteal
10/07/2014, 13:39
Για κανενα λογο μην κολλησεις αυτοκολλητα κτλ,ειναι φθορα και θα σε τρεχουν αν θελησουν.

Julius
10/07/2014, 13:51
Γεία σας παίδες,

Τί θα κάνατε αν βρισκόσασταν στην θέση μου??

Ευχαρίστω εκ των προτέρων.

Εφοσον δέν με εμποδίζουν, τίποτα.-


Να προσθέσω οτι δεν έχω κάνει καμιά κίνηση να τις μετακινήσω για να μην με χρεώσουν οι π@π@ρες με φθορά ξένης περιουσίας... Τη φθορά της δικής μου ηρεμίας που να τη χρεώσω?!


Μην κάνεις, εάν έχεις τέτοιο ψυχολογικό που παρκάρουν μπροστά απο την είσοδο, πάρε την τροχαία. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.




"Αν δεν παιρνουν απο ευγενεια τοτε παμε αλλου." ....Για το πάμε αλλού το βλέπω, αλλα θα κάνω μια προσπάθεια με την τροχαια!

Εάν Το πάμε αλλού έχει χειροδικία ή ζημια στην μοτοσυκλέτα....... σου κάνουν μήνυση και σε μαζεύει η αστυνομία κλπ κλπ



Τους το λες ευγενικά. Και θα καταλάβουν.
Αφού χωράς όμως ούτως ή άλλως, δεν βλέπω το πρόβλημα για να ξενερώνεις τόσο.


έλα μου ντέ????

και στο δικό μου πάρκινγ παρκάρει ο γείτονας αρκετές φορές αλλά δέν τρέχει και μια εφόσον χωράω.




Για κανενα λογο μην κολλησεις αυτοκολλητα κτλ,ειναι φθορα και θα σε τρεχουν αν θελησουν.

+1000

maim2004
10/07/2014, 13:52
taisteal κατανοητό!! Θέλω να κανω κάτι όμως , γιατι ουδεν μονιμότερο του προσωρινού. Και πατάνε στο αφου δεν λενε κατι για το πάρκινγκ παρκάρω όπου βρώ και με βολεύει και στ' @@ μου αμα ενοχλώ!!! Η αντίληψη αύτη είναι που με ενοχλεί.

Manalishi
10/07/2014, 13:54
τροχαια αμέσως, μετά σε σταμπάρουν .....συμβουλεψα γειτόνισσα να κατεβάσει το αμάξι της απο το πεζοδρόμιο γιατί περνάνε μανάδες με καρότσια και ο ανάπηρος παππούς μου, αλλά μου έβγαλε μια γλώσσα σαν την βοιδόπουτσ@ του γνωστού αμάνικου ζιγκολό με ΚΤΜ, της είπα θα σου φέρω την τροχαία... μάντεψε....καλοθελητής αλλα κουτοπόνηρος γείτονας, έφερε (τότε ) την δημοτική αστυνομία, γιατί δούλευε ο γιός του.....και είχε και το θράσος να βγει να φωνάζει : "ΕΊΔΕΣ ΤΙ ΓΕΊΤΟΝΕΣ ΕΧΕΙΣ??? ΣΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!!"

Μπάνακι με HCL και η σκουριά στα κάγκελα....

taisteal
10/07/2014, 13:55
taisteal κατανοητό!! Θέλω να κανω κάτι όμως , γιατι ουδεν μονιμότερο του προσωρινού. Και πατάνε στο αφου δεν λενε κατι για το πάρκινγκ παρκάρω όπου βρώ και με βολεύει και στ' @@ μου αμα ενοχλώ!!! Η αντίληψη αύτη είναι που με ενοχλεί.


Τα ιδια αντιμετωπιζα και με το δικο μου παρκινγκ.
Το καλυτερο ειναι σημειωμα στην αρχη,και αν δεν,τοτε παρε τροχαια.
Οσο για την αντιληψη,Ελλαδισταν...

manhunter
10/07/2014, 13:55
Άμα κλείσω την μισή σου είσοδο αλλα χωράς να περνας θα ξενερώσεις η όχι?!

Δεν θα ήταν η καλύτερη μου, αλλά σίγουρα δεν θα ξενέρωνα τόσο. Και επειδή μου έχει τύχει/μου είχε τύχει, καθάρισα εύκολα κ ευγενικά.


Edit : Εντωμεταξυ η κουβέντα έχει φτάσει να ρίξεις μέχρι και πύραυλο Stinger στα ''παλιο σκούτερ'' τους, αλλά ακόμα, δεν τους έχεις καν μιλήσει να δείς προθέσεις κλπ κλπ.
Εμένα, αν μου έβαζες τέτοιο αυτοκόλλητο, θα σου έκανα τρελό χουνέρι. Και δεν μιλάμε ούτε για παρκάρισμα σε επικίνδυνο σημείο, ούτε κλείσιμο ράμπας αναπήρων κλπ κλπ.

Μίλησε τους πρώτα, κατόπιν ακολούθησε την νόμιμη οδό αν δεν, και μετά κάνεις σχέδιο μάχης.

Sapadak
10/07/2014, 13:58
:nono:
Η παρανομια ειναι παρανομια, και η γαιδουρια γαιδουρια....

το οτι χωραει να περασει δεν σημαινει τιποτε....

Ο σοφος λαός μας λέει

Ο κακός χρόνος περνάει, ο κακός γείτονας δεν περνάει

Καλύτερα κακός χρόνος παρά …κακός γείτονας

Η διπλωματία και η συζήτηση δε χάλασε ποτέ κανέναν.

Προφανώς και αν δε παιρνουν απο λόγια, τότε τροχαία και καθάρισε

maim2004
10/07/2014, 14:24
Δεν θα ήταν η καλύτερη μου, αλλά σίγουρα δεν θα ξενέρωνα τόσο. Και επειδή μου έχει τύχει/μου είχε τύχει, καθάρισα εύκολα κ ευγενικά.


Edit : Εντωμεταξυ η κουβέντα έχει φτάσει να ρίξεις μέχρι και πύραυλο Stinger στα ''παλιο σκούτερ'' τους, αλλά ακόμα, δεν τους έχεις καν μιλήσει να δείς προθέσεις κλπ κλπ.
Εμένα, αν μου έβαζες τέτοιο αυτοκόλλητο, θα σου έκανα τρελό χουνέρι. Και δεν μιλάμε ούτε για παρκάρισμα σε επικίνδυνο σημείο, ούτε κλείσιμο ράμπας αναπήρων κλπ κλπ.

Μίλησε τους πρώτα, κατόπιν ακολούθησε την νόμιμη οδό αν δεν, και μετά κάνεις σχέδιο μάχης.

Οι προθέσεις τους μάλλον είναι προφανεις!!! Σε γράφω κυριε του παρκινγκ και παρκάρω εκει που μπορω...Δεν μπορει να μην έχει πάρει χαμπάρι οτι το πάρκινγκ χρησημοποιειται....Μαζί με μένα παρκάρει στο παρκινγκ 1 Tiger με Akrapovic...δεν μπορει να μην τον ακούν και αυτόν που μπαινοβγαίνει καθημερινώς.

Bowleno
10/07/2014, 14:34
τροχαια αμέσως, μετά σε σταμπάρουν .....συμβουλεψα γειτόνισσα να κατεβάσει το αμάξι της απο το πεζοδρόμιο γιατί περνάνε μανάδες με καρότσια και ο ανάπηρος παππούς μου, αλλά μου έβγαλε μια γλώσσα σαν την βοιδόπουτσ@ του γνωστού αμάνικου ζιγκολό με ΚΤΜ, της είπα θα σου φέρω την τροχαία... μάντεψε....καλοθελητής αλλα κουτοπόνηρος γείτονας, έφερε (τότε ) την δημοτική αστυνομία, γιατί δούλευε ο γιός του.....και είχε και το θράσος να βγει να φωνάζει : "ΕΊΔΕΣ ΤΙ ΓΕΊΤΟΝΕΣ ΕΧΕΙΣ??? ΣΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!!"

Μπάνακι με HCL και η σκουριά στα κάγκελα....


Εσύ που το ξέρεις ότι την έχει σαν βοδιού ο αμάνικος με το ΚΤΜ; ε; :p

Εφόσον είναι νόμιμο πάρκινγκ απλά την τροχαία και μόνο. Μετά από 2-3 κλήσεις θα το σκεφτούν πάρα πολύ να παρκάρουν εκει ξανά.
οτιδήποτε άλλο είναι ημίμετρο, ακόμα και η προειδοποίηση (γαιδούρια μου φαίνονται....)

Black Diamond
10/07/2014, 14:43
γράψε περίπου που είσαι, μπορεί και να διαβάζουν εδω μέσα. Θα καταλάβουν αν είναι αυτοί. Ποτέ δεν ξέρεις..
λέεεεεεμε τώρα έτσι; συμφωνώ και εγώ με την επιλογή της τροχαίας. Νόμιμα πράγματα

Translatoras
10/07/2014, 14:43
.Μαζί με μένα παρκάρει στο παρκινγκ 1 Tiger με Akrapovic...δεν μπορει να μην τον ακούν και αυτόν που μπαινοβγαίνει καθημερινώς.

Αφού μπαινοβγαίνει τότε «No problem» σου λένε, δεν εμποδίζουμε!
Αν έμενε απέξω με την Ακράπα να τρίζει τα γυαλικά της γιαγιάς στο σκρίνιο και να πέφτουν οι κονσέρβες από τα ράφια,
ΤΟΤΕ θα καταλάβαιναν ότι εμποδίζουν.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί είναι να μην παγιωθεί αυτή η συμπεριφορά τους και θεωρήσουν το σημείο ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.
Σε αυτήν την περίπτωση (αν ήμουν στη θέση σου) θα τους εξηγούσα ότι σκοπεύω να φέρω αυτοκίνητο στο πάρκινγκ και σιγά-σιγά να ψάχνουν για άλλη θέση.

Εννοείται ότι συμφωνώ με την παροιμία του προλαλήσαντα.
Ας αφήσουμε την Τροχαία έξω από τις γειτονιές μας για να μην την βρούμε μέσα στα σπίτια μας!

daz
10/07/2014, 14:58
Άμα κλείσω την μισή σου είσοδο αλλα χωράς να περνας θα ξενερώσεις η όχι?!

ΟΧΙ!



taisteal κατανοητό!! Θέλω να κανω κάτι όμως , γιατι ουδεν μονιμότερο του προσωρινού. Και πατάνε στο αφου δεν λενε κατι για το πάρκινγκ παρκάρω όπου βρώ και με βολεύει και στ' @@ μου αμα ενοχλώ!!! Η αντίληψη αύτη είναι που με ενοχλεί.

Αααα!! Τώρα κατάλαβα! Με τις αντιλήψεις τους έχεις πρόβλημα, όχι με την πράξη! Ε πες το ντε! Ναι, κάτι πρέπει να κάνεις για να τους διδάξεις τον καθωσπρεπισμό.

Άσε που έχουν και αυτά τα βρωμοσκούτερ που ζεγνουν!

ggs
10/07/2014, 14:59
μου λειπουν οι απαντησεις του αφρο σε κατι τετοια θεματα..:lol:

SHOOTER045
10/07/2014, 14:59
Για να έρθει η αστυνομία θα πρέπει να εμποδίζουν την είσοδο η την έξοδο από πυλωτή η γκαράζ
Και όταν λέμε εμποδίζουν να είναι αδύνατη η διέλευση η να χωράς ίσα ίσα
Από εκεί και πέρα αν ο χώρος στάθμευσης είναι χαρακτηρισμενος με άδεια πρωτοδικείου η ποινή πέρα απ το πρόστιμο 40 ευρό στις 10 ημέρες το μισό 20 έχει και αφαίρεση στοιχείων για 10 ημέρες



Αν σου κάνουν κατάληψη σε ιδιόκτητο χώρο στάθμευσης που αναγράφεται στο συμβόλαιο ενοικίασης ή αγοράς, δηλαδή υπάρχει αυλή-παρκιγκ και κάποιος από την ίδια οικοδομή ή από διπλανή, παρκάρει στο σημείο σου, έρχεται η αστυνομία, κάνει αυτοψία και υποβάλλεται μυνηση
Τα αυτοκόλλητα με τον γαιδαρο τα έχουν βγάλει συλογοι α.μ.ε.α για ράμπες πεζόδρομια που δυσκολεύουν την διέλευση τους
Για αρχή όπως είπαν παραπάνω, άσε σημείωμα η κάθισε περίμενε, βρες, και συζητα το θέμα σου, και ενημέρωσε για τα νόμιμα δικαιώματα σου
Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση τότε κάλεσε αστυνομία

MAIK72
10/07/2014, 15:10
Συνήθως μαρσάρω κορνάρω και ξυπνάω όλη την γειτονία όταν δεν χωράω να βγώ .ΜΙα σήμανση τεραστίων διαστάσεων όσο και το πλάτος της πόρτας βοηθάει και τον πιο κάφρο.Στις πολλές επαναλήψεις μετά από συνεχείς προειδοποιήσεις .παρακάλια κλπ αρχίζω τους εμβολισμούς.

nathair
10/07/2014, 15:11
Και τι σημαίνει "το πάρκινγκ να είναι νόμιμο"; Για εξηγήστε παρακαλώ!

toyar
10/07/2014, 15:16
Οι προθέσεις τους μάλλον είναι προφανεις!!! Σε γράφω κυριε του παρκινγκ και παρκάρω εκει που μπορω...Δεν μπορει να μην έχει πάρει χαμπάρι οτι το πάρκινγκ χρησημοποιειται....Μαζί με μένα παρκάρει στο παρκινγκ 1 Tiger με Akrapovic...δεν μπορει να μην τον ακούν και αυτόν που μπαινοβγαίνει καθημερινώς.

tiger με acrapovic ε;:hmm:
αυτος παιζει να ενοχλει περισσοτερους και συχνοτερα:evil:

SHOOTER045
10/07/2014, 15:22
Τι νόμιμο είναι το ιδιόκτητο σε πυλωτές ή αυλές οικοδομών που αναγράφεται και στην σχετική άδεια της οικοδομηςη η του διαμερίσματος
Νόμιμο είναι το ιδιωτικό φυλασσόμενο ή μη με την σχετικη άδεια
Δηλαδή τα πάρκινγκ σε σούπερ μάρκετ, η οι ιδιωτικοί χώροι στάθμευσης
Υπάρχουν και οι δημόσιοι ή δημοτικοί όπου η σήμανση κανονικά οριοθετει τις θέσεις και τον αριθμό των οχημάτων,ΚΑΙ ΟΧΙ τον αριθμό κυκλοφορίας(πινακιδα)καποιου,εκτος αν υπάρχει ειδική άδεια από Δήμο και απόφαση πρωτοδικείου. -




Σε κάλυψα?

daz
10/07/2014, 15:35
tiger με acrapovic ε;:hmm:
αυτος παιζει να ενοχλει περισσοτερους και συχνοτερα:evil:

Δε μας απασχολεί με αυτό. Εμείς με τα βρωμοσκούτερ έχουμε πρόβλημα!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
10/07/2014, 16:23
Δεν καταλαβαίνω πως γίνετε 2 σκούτερ να κλείνουν ολόκληρο παρκινγκ αυτοκίνητου, εκτός και αν δεν είναι για αυτοκίνητο.
Επίσης πως γίνετε τόσο καιρό να μην έχεις δη κανέναν από αυτούς.
Πρώτα μίλησε μαζί τους, και μετά βλέπεις.

Manalishi
10/07/2014, 16:50
Εσύ που το ξέρεις ότι την έχει σαν βοδιού ο αμάνικος με το ΚΤΜ; ε; :p


τόσες βόλτες. :kiss: ....τόσοι καφέδες... :hug: :kiss: . εε....δύσκολο είναι...μου το είπε ο rataplan....

tai
10/07/2014, 17:07
Και τι σημαίνει "το πάρκινγκ να είναι νόμιμο"; Για εξηγήστε παρακαλώ!

επειδή πολλοί ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι το να εμποδίζω ενα parking θα είμαι παράνομος ΜΟΝΟ εαν είναι νόμιμο το συγκεκριμένο parking, διαβάστε με προσοχή και πότε ακόμα ειναι παράνομο.

ΑΡΘΡΟ 34 : Στάση και στάθμευση(...)

3. Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται και: (...)
β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παραδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος - έξοδος οχημάτων εξ αυτής.(...)

Αρα σε ΟΛΑ τα parking δεν πρέπει να εμποδίζουμε είτε έχουν άδεια είτε όχι.

George_Sp
10/07/2014, 17:30
εγώ δε καταλαβαίνω γιατί γράφουμε τόσα σεντόνια 3 σελίδες τώρα εφόσον η κατάσταση μπορεί να κλιμακωθεί με τον απλό τρόπο που περιγράφηκε αρχικά

1) χαρτάκι στα σκούτερ οτι εμποδίζουν
2) ξανά χαρτάκι στα σκούτερ αν το 1ο χαρτάκι αγνοήθηκε οτι την επόμενη έχει τροχαία

εντός 24ώρου μέσω ίντερνετ προφανώς και δε λύνεται το θέμα αλλά το θεωρώ και αρκετά απλό για να αναλύουμε τα απλά.
από το ύφος γραφής πάντως του thread starter εγώ καταλαβαίνω οτι ούτε όρεξη ούτε υπομονή υπάρχει για ένα δυο 24ωρα υπομονής.

nathair
10/07/2014, 19:32
Σε κάλυψα?

Απορία: Η πολυκατοικία έχει πυλωτή. Η οποία όμως, δεν ήτανε πάρκινγκ, έγινε αργότερα. Αρα στην άδεια οικοδομής δεν αναφέρει πάρκινγκ προφανώς. Αν κάποιος κλείσει την έξοδο της πυλωτής, και φωνάξω γερανό να τον μαζέψει, θα μου ζητήσουν άδεια οικοδομής για τη νομιμότητα του πάρκινγκ;

Ευχαριστώ :)

amyroukai
10/07/2014, 19:39
Όταν έμενα σε πολυκατοικία είχα δύο μαλάκες που έκλειναν το γκαράζ. Ο ένας απόστρατος στρατιωτικός και ο άλλος ψυχολόγος. Κουδούνι οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, έλα ΤΩΡΑ και πάρε το. Ξημερώματα; Μεσημέρι; ΟΤΙ ώρα. Με ενοχλείς; Δεν θα κοιμηθείς, δεν θα φας, δεν θα δεις τον ασθενή σου, δεν θα πηδήξεις, θα πάρεις το αμάξι και θα γίνεις και ρόμπα στους συγκάτοικους που ακούν τα πάντα. Αλλά δεν έμπαινα και δεν έβγαινα, εσύ δεν ενοχλείσαι σαν μετακίνηση, σπάζεσαι με την γαϊδουριά. Το σίγουρο είναι πως ξέρουν ότι περνάς και για αυτό παρκάρουν εκεί. Αν είχες αυτοκίνητο, πιστεύω πως δεν θα έκαναν το ίδιο. Καταλαβαίνω τι λες και γιατί το λες, από την άλλη αφού στην ουσία δεν σου στερούν την ελευθερία του να φύγεις και να έρθεις ότι ώρα γουστάρεις, αφού όπως λες γίνεται της κακομοίρας στο δρόμο σου, λίγο αλληλεγγύη στον "συνάδελφο" βρωμερό σκουτερόβιο δεν βλάπτει. Στην τελική δεν κάνουν κατάληψη στην ιδιοκτησία σου, αφού ο δρόμος στον οποίο παρκάρουν είναι δημόσιος ;)

Όταν και αν σε ενοχλήσουν εμπραγμάτως και δεν μπαίνεις ή δεν βγαίνεις, τροχαία κατ΄ευθείαν χωρίς χρονοτριβή και χωρίς κουβέντα σε κανέναν. Τα περί αυτοδικίας έχουν πλάκα, αλλά πιο πολύ θα μπλέξεις εσύ παρά θα ταλαιπωρηθούν οι άλλοι.

amyroukai
10/07/2014, 19:42
Απορία: Η πολυκατοικία έχει πυλωτή. Η οποία όμως, δεν ήτανε πάρκινγκ, έγινε αργότερα. Αρα στην άδεια οικοδομής δεν αναφέρει πάρκινγκ προφανώς. Αν κάποιος κλείσει την έξοδο της πυλωτής, και φωνάξω γερανό να τον μαζέψει, θα μου ζητήσουν άδεια οικοδομής για τη νομιμότητα του πάρκινγκ;

Ευχαριστώ :)

Υπάρχουν περιπτώσεις που η στάθμευση στην πυλωτή είναι παράνομη και καταχρηστική... Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω πως θα αρνηθεί ο τροχαίος να γράψει κάποιον που εμποδίζει την είσοδο και έξοδο από το σπίτι σου.

SHOOTER045
10/07/2014, 19:54
Nathair
Ότι είπε ο από πάνω
Η στάση και στάθμευση σε είσοδο-εξοδο οικοδομής είναι παράνομη
Άσχετα αν υπάρχει άδεια πάρκινγκ η οχι
Τώρα αν έρθει γερανός με την μία δεν το γνωρίζω, εξαρτάται την διαθεσημοτητα .
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπιζω και εγώ γιατί έχω απέναντι μου μεγάλο σούπερ μάρκετ και παρκάρισμα στην είσοδο κάθετα διαγώνια,οπως τους ερχόταν
Είχα σήμα-ταμπέλα πάρκινγκ, οριοθετησα την είσοδο με κώνους, τους έκλεψαν
Πήρα μεταλικα κολωνακια τα έβαψα φωσφορούχα και τα βιδωσα κατω
Κάνα δυο μα@@κες άφησαν προφυλακτήρες και φτερά επάνω
Το πρόβλημα όμως παραμένει
Πηγαίνω και φωνάζω στα μικρόφωνα του s/m
Τελικά και σκοπιά να βάλω οι τσομπανοι θα παρκάρουν, είναι θέμα παιδείας
Μην αναφέρω για διαλόγους που είχα γιατί θα γελάμε ως αύριο

George_Sp
10/07/2014, 19:56
Απορία: Η πολυκατοικία έχει πυλωτή. Η οποία όμως, δεν ήτανε πάρκινγκ, έγινε αργότερα. Αρα στην άδεια οικοδομής δεν αναφέρει πάρκινγκ προφανώς. Αν κάποιος κλείσει την έξοδο της πυλωτής, και φωνάξω γερανό να τον μαζέψει, θα μου ζητήσουν άδεια οικοδομής για τη νομιμότητα του πάρκινγκ;

Ευχαριστώ :)

Όλα τα νόμιμα πάρκινγκ φέρουν αριθμό αδείας ο οποίος και πρέπει να είναι τυπωμένος δίπλα στην αντίστοιχη πινακίδα.
Οι πυλωτές πολυκατοικιών ακόμα και αν δεν έχουν αναφορά για parking εξαρχής επιτρέπεται να έχουν μία είσοδο-έξοδο για τις κοινόχρηστες ανάγκες των ενοίκων βάση πολεοδομίας. Και άδεια parking να μην έχεις δε μπορεί ο άλλος να παρκάρει εμποδίζοντας την λειτουργία εισόδου εξόδου σε κοινόχρηστο χώρο.

Στην περίπτωση του φίλου με τα σκούτερ αν υπάρχει άδεια παρκινγκ και δεν είναι μια απλή αυλίτσα μπορεί να καλέσει την τροχαία αν τα χαρτάκια και το μπλαμπλά με τους γείτονες δε φέρει λύση.
Αν το πάρκινγκ της μηχανής είναι ανεπίσημο γιατί ήταν π.χ. μια αυλόπορτα ή μια πόρτα αποθήκης για πρόσβαση στο σπίτι από άλλη είσοδο, δε μπορεί να καλέσει αστυνομία γιατί το πάρκινγκ της μηχανής δεν υφίσταται.

TROOPER
10/07/2014, 19:57
Απορία: Η πολυκατοικία έχει πυλωτή. Η οποία όμως, δεν ήτανε πάρκινγκ, έγινε αργότερα. Αρα στην άδεια οικοδομής δεν αναφέρει πάρκινγκ προφανώς. Αν κάποιος κλείσει την έξοδο της πυλωτής, και φωνάξω γερανό να τον μαζέψει, θα μου ζητήσουν άδεια οικοδομής για τη νομιμότητα του πάρκινγκ;

Ευχαριστώ :)

κανονικα ετσι ειναι και η απαντηση ΔΕΝ ειναι δικια μου που ΔΕΝ ειμαι ειδικος. ρωτησα συμβολαιογραφο, μηχανικο και δικηγορο!

ΑΡΑ!

αν το παρκινγκ ειναι νομιμο:

1.καλος τροπος: αφηνεις ενα ευγενικο μνμ που ζητας αν ειναι δυνατο να αφηνουνε τα μπουρδελα τους λιγο καλητερα.
2.κακος τροπος: φωναζεις μπατσους.
2.α. οι μπατσοι τον παιζουνε η εν παση περιπτωση δεν δινουν λυση στο προβλημα σου. πινεις ενα μπουκαλι τεκιλα ωστε να μην μπορεις να οδηγησεις οποτε δεν σε απασχολει αν μπορεις να μπεις/βγεις στο παρκινγκ
2.β. οι μπατσοι ΔΕΝ τον παιζουνε!!!! ΟΥΑΟΥ!!!! ενθουσιαζεσαι και πινεις ενα μπουκαλι τεκιλα επειδη η τυχη σου χαμογελασε!!!! και παλι δεν μπορεις να οδηγησεις οποτε και παλι δεν σε απασχολει αν μπορεις να μπεις/βγεις στο παρκινγκ
3.χειροτερος τροπος: σπας μηχανακια/αυτοκινητα που σε ενοχλουνε, χρησιμοποιεις βια
3.α. εξαφανιζονται αλλα ολο και καποιος αλλος θα σου παρκαρει αυριο/μεθαυριο/σε μια βδομαδα που δεν θα τον ξερεις κι ολας και αντε βρες τον να παρει τη μαλακια του απο κει μπας και πας στη δουλεια σου
3.β. ειναι ντουκια, οποτε αλλαζεις παντελονι (φορας ενα καφε για να μη ξεχωριζει η σταμπα) και αφοτου σε κανουνε ασηκωτο πινεις εκεινο το μπουκαλι που λεγαμε για να κοψουν λιγο οι πονοι. σε αυτη την περιπτωση αν εχουμε και κανενα καταγματακι προσφερομεθα να σας σιαξουμε (αν παιζει δε και ιδιωτικη ασφαλεια, ΓΙΝΑΜΕ!!!!)

υ.γ. το μπουκαλι που εγραψα τεκιλα (αν δεν σου αρεσει) μπορεις να το αντικαταστησεις με οποιοδηποτε αλλο αλκοολουχο γουστερνς!

καλη τυχη :wlae:

MAIK72
10/07/2014, 20:11
Αν το πάρκινγκ της μηχανής είναι ανεπίσημο γιατί ήταν π.χ. μια αυλόπορτα ή μια πόρτα αποθήκης για πρόσβαση στο σπίτι από άλλη είσοδο, δε μπορεί να καλέσει αστυνομία γιατί το πάρκινγκ της μηχανής δεν υφίσταται.
Πόρτα αποθήκης είναι εμένα δεν διαφωνούμε. Απλά ήθελα να πω το πιο "ωράιο" είναι να είσαι μέσα να σε βλέπει ο κάγκουρας με το gti να παρκάρει επιδεικτικά μπροστά στην γκουμούτσα που έχω βάλει για σήμα να την βλέπουν και ελικόπτερα.
Αδειος ο δρόμος αλλά εκεί μπροστά στην γκουμούτσα ο κομπλεξικός.
Τον κοιτάω..
Κάνει πως γυαλίζει το πόμολο και τσεκάρει τα μπάσα στη σιντιέρα!
Μίνι εγκεφαλικό εγώ!
Με βλέπει που έχω γουρλώσει και κάνει να βγεί..
-Μίσο μέτρο ρε φίλε του λεω πιο π'ισω..
ΑΠΑντηση:
_ Ε θα βγείς τώρα;;
:uplate:
Eυτυχώς έκανε 50 εκατοστά πιο πίσω ο ΠΑΛΙΟΜΑΛΑΚ΅Σ!!!!!!!!!!!!!!!

AristidisZ
10/07/2014, 20:26
το thread μαμάει...

να βάλω κάνα phneio μέσα να γίνει της πόπης ; :tooth:

amyroukai
10/07/2014, 20:34
το thread μαμάει...

να βάλω κάνα phneio μέσα να γίνει της πόπης ; :tooth:
posa volt to metrises filos?

AristidisZ
10/07/2014, 20:51
319888

MG-KTiNoS
10/07/2014, 21:21
Γεία σας παίδες,
Έχω το εξής πρόβλημα , το οποιό τις τελευταίες μέρες έχει πάρει μεγάλες διαστασείς. Λόγω του οτι έχουν αυξηθεί τα αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες στον δρόμο μου με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν και πολλές θέσεις ελευθερες.
Και εφόσον δεν βρίσκουν θέσεις να παρκαρουν, είναι 2 στ@ρχιδιστές που βάζουν τα scooter τους και κλείνουν την είσοδο του παρκινγκ μου (σε καθημερινή βάση). Όχι όλη την είσοδο (χωράω να περάσω με την μηχανή) αλλα και πάλι είναι πολύ ενοχλητικο το όλο θέμα.Θα μπορούσα να είχα αυτοκίνητο και να μην χωραγε πάντως. Όπως εγω δεν κλείνω κανενός το παρκινγκ ετσι θέλω να μην κλείνει κανείς και το δικό μου.

Μέχρι στιγμης δεν έχω βρεί κανέναν απο αυτόυς να τους κραξω να μη ξαναφήσουν τα χάρβαλα τους στην είσοδο-έξοδο μου.

Τί θα κάνατε αν βρισκόσασταν στην θέση μου??

Ευχαρίστω εκ των προτέρων.

Αφού ρε άνθρωπε εν τέλει περνάς....
Γιατί σπας τα κέρατα σου?
Σου χουν και υποχραίωση ! '

:)


Χαλάρωσε Ωμμμμμ κλπ
:cool:

MAIK72
10/07/2014, 21:37
Οι καλύτεροι είναι οι επισκέπτες ! Παρκάρουν μπροστά και μετά πιάνουν θέση στο ανάλογο μπαλκόνι με θέα στο φρεσκοπλυμένο ρημάδι που με έχει κλείσει.
Οπότε εκεί που πίνουν το φραπόγαλο βλέπούν έναν πίθηκο (εμένα) να ταρακουνάει την σκάφη τους για να χτυπήσει ο συναγερμός!!! :D
Να δεις.. με το φραπόγαλο και το φοντάν στα χέρια για πότε κατεβαίνουν

bruno
10/07/2014, 22:39
Πως γίνεται μια πολυκατοικία να έχει 15 μετρα φάτσα και να είναι όλα πάρκινγκ;Υπαρχουν δρόμοι,στενακια που δεν μπορείς να παρκαρεις,αυτό δεν είναι παράνομο;

amyroukai
10/07/2014, 22:41
Πως γίνεται μια πολυκατοικία να έχει 15 μετρα φάτσα και να είναι όλα πάρκινγκ;Υπαρχουν δρόμοι,στενακια που δεν μπορείς να παρκαρεις,αυτό δεν είναι παράνομο;
πλέον απαγορεύεται. παλαιότερα όχι. αλλά δεν μπορείς ν'αλλάξεις ότι ήδη χτίστηκε...

bruno
10/07/2014, 23:04
πλέον απαγορεύεται. παλαιότερα όχι. αλλά δεν μπορείς ν'αλλάξεις ότι ήδη χτίστηκε...

Μιλάω για πολυκατοικία 5ετιας,δεν μπορούμε να αφήσουμε το παιδι,να ξεφορτοσουμε κάτι για 5-10 λεπτα.

George_Sp
11/07/2014, 00:41
Πως γίνεται μια πολυκατοικία να έχει 15 μετρα φάτσα και να είναι όλα πάρκινγκ;Υπαρχουν δρόμοι,στενακια που δεν μπορείς να παρκαρεις,αυτό δεν είναι παράνομο;

βάση πολεοδομίας σε ένα κτίριο επιτρέπεται μόνο μία είσοδος και μία έξοδος σε πλάτος όσο το πλάτος ενός αυτοκινήτου. Δηλαδή αν μια πολυκατοικία πιάνει ένα οικοδομικό τετράγωνο με 25 μέτρα πεζοδρόμιο σε κάθε πλευρά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να έχει όλα τα μέτρα της κάθε πλευράς προσβάσιμη με γκαραζόπορτες ή εισόδους/εξόδους οχημάτων.
δηλαδή αυτό

319901

είναι το σωστό.
μια συρόμενη σε κάθε πλευρά και τα υπόλοιπα μέτρα προσβάσιμα με πεζοδρόμιο για να παρκάρει ο οποιοσδήποτε κατά μήκος του.

ενώ αυτό

319902

απαγορεύεται.

yianyian
11/07/2014, 01:16
offtopic Τώρα εσύ φίλος πρέπει να είσαι μηχανικός και να φωταγραφίζεις για 4178 και πεα :lol:

George_Sp
11/07/2014, 01:22
offtopic Τώρα εσύ φίλος πρέπει να είσαι μηχανικός και να φωταγραφίζεις για 4178 και πεα :lol:

όχι ρε καμία σχέση. απλά το μάτι του sauron. 319903

yianyian
11/07/2014, 01:32
χαχα σωστός :beer:

amyroukai
11/07/2014, 02:12
On topic η νομοθεσία αν δεν τροποποιηθηκε πρόσφατα ορίζει τα ακόλουθα

Σε κάθε κτίριο που προβλέπεται χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων η πρόσβαση σ' αυτόν πρέπει να επιτυγχάνεται με είσοδο -έξοδο πλάτους τουλάχιστον 2,25 μ.

Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως δύναται να φθάνει τα 6 μέτρα εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν. Κατ' εξαίρεση και ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου (ΕΠΑΕ), το ανωτέρω άθροισμα μπορεί να είναι μεγαλύτερο, όταν τούτο επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς λόγους".

nikos_abel
11/07/2014, 08:04
το ανωτέρω άθροισμα μπορεί να είναι μεγαλύτερο, όταν τούτο επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς λόγους".

Μάλιστα. Αυτό καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.

maim2004
11/07/2014, 08:29
Καλημέρα σας,
Να σας ενημερώσω οτι κατέφυγα στη λύση του σημειώματος και πλέον παρκάρει αλλού ο "εν λόγω" οδηγός. Κάτι που θα μπορούσε να είχε κάνει ήδη εξ αρχής.
Επίσης να πω ότι ο τύπος δεν το είχε αφήσει 5-10 λέπτα ( που δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα) αλλα 48 ώρες....Ε εκεί ειναι που με πιάσαν τα διαόλια μου!!!!!!

Bowleno
11/07/2014, 08:32
Καλημέρα σας,
Να σας ενημερώσω οτι κατέφυγα στη λύση του σημειώματος και πλέον παρκάρει αλλού ο "εν λόγω" οδηγός. Κάτι που θα μπορούσε να είχε κάνει ήδη εξ αρχής.
Επίσης να πω ότι ο τύπος δεν το είχε αφήσει 5-10 λέπτα ( που δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα) αλλα 48 ώρες....Ε εκεί ειναι που με πιάσαν τα διαόλια μου!!!!!!


Τέλος καλό, όλα καλά :beer:

Και τώρα μπορούμε να σταματήσουμε την πολεοδομική, χωροταξική, παραφιλολογία....:lol:

nikos_abel
11/07/2014, 09:00
Εγώ θα το έβρισκα το βρωμοσκούτερ του εκεί που το έχει παρκάρει και θα του έσκαγα τα λάστιχα, τώρα
που δε με υποπτεύεται, έτσι για εκδίκηση.

Kill Scootermans!!!!!

skylaros
11/07/2014, 09:09
Φίλος Στο προτείνω ανεπιφύλακτα https://www.youtube.com/watch?v=xrWaenHWwxw , αν το θέμα συνεχίζεται και μετά, τότε προτείνω κάτι τέτοιο http://www.aemy.gr/web/guest/services/additional_services/psychological_therapy :p :beer: :p

manhunter
11/07/2014, 11:10
Nathair
Ότι είπε ο από πάνω
Η στάση και στάθμευση σε είσοδο-εξοδο οικοδομής είναι παράνομη
Άσχετα αν υπάρχει άδεια πάρκινγκ η οχι
Τώρα αν έρθει γερανός με την μία δεν το γνωρίζω, εξαρτάται την διαθεσημοτητα .
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπιζω και εγώ γιατί έχω απέναντι μου μεγάλο σούπερ μάρκετ και παρκάρισμα στην είσοδο κάθετα διαγώνια,οπως τους ερχόταν
Είχα σήμα-ταμπέλα πάρκινγκ, οριοθετησα την είσοδο με κώνους, τους έκλεψαν
Πήρα μεταλικα κολωνακια τα έβαψα φωσφορούχα και τα βιδωσα κατω
Κάνα δυο μα@@κες άφησαν προφυλακτήρες και φτερά επάνω
Το πρόβλημα όμως παραμένει
Πηγαίνω και φωνάζω στα μικρόφωνα του s/m
Τελικά και σκοπιά να βάλω οι τσομπανοι θα παρκάρουν, είναι θέμα παιδείας
Μην αναφέρω για διαλόγους που είχα γιατί θα γελάμε ως αύριο

Άσχετο, αλλά, πήγες και βίδωσες μεταλικά κολωνάκια σε δημόσιο δρόμο και το λες?

Julius
11/07/2014, 11:44
Άσχετο, αλλά, πήγες και βίδωσες μεταλικά κολωνάκια σε δημόσιο δρόμο και το λες?

Ήμαρτον λέμεεεεεεε


:priest:

manhunter
11/07/2014, 11:59
Ήμαρτον λέμεεεεεεε


:priest:

Αν το λες για εμένα, εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Γιατί έπεσα και χτύπησα σε ένα από αυτά, έπαθα ζημιά, και άκρη έβγαλα μετά από 8 χρόνια...

Julius
11/07/2014, 12:09
Αν το λες για εμένα, εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Γιατί έπεσα και χτύπησα σε ένα από αυτά, έπαθα ζημιά, και άκρη έβγαλα μετά από 8 χρόνια...


Ναι αλλά τι περιμένεις να πετύχεις με το σχόλιο σου???? εποικοδομητική συζήτηση??

Ελπίζω κάποιος που άφησε φτερό ή προφυλακτήρα που λέει παραπάνω, να έκανε ότι έπρεπε σε αυτόν που τα τοποθέτησε (εάν τα τοποθέτησε και εφόσον είναι παράνομα)

TROOPER
11/07/2014, 12:10
Ναι αλλά τι περιμένεις να πετύχεις με το σχόλιο σου???? εποικοδομητική συζήτηση??

Ελπίζω κάποιος που άφησε φτερό ή προφυλακτήρα που λέει παραπάνω, να έκανε ότι έπρεπε σε αυτόν που τα τοποθέτησε εάν τα τοποθέτησε και εφόσον είναι παράνομα.

τωρα δουλευομαστε μεταξυ μας ετσι?

:smokin:

TROOPER
11/07/2014, 12:11
Καλημέρα σας,
Να σας ενημερώσω οτι κατέφυγα στη λύση του σημειώματος και πλέον παρκάρει αλλού ο "εν λόγω" οδηγός. Κάτι που θα μπορούσε να είχε κάνει ήδη εξ αρχής.
Επίσης να πω ότι ο τύπος δεν το είχε αφήσει 5-10 λέπτα ( που δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα) αλλα 48 ώρες....Ε εκεί ειναι που με πιάσαν τα διαόλια μου!!!!!!

τζαμπα το θρεντ και κοιτα που μας αναστατωσες και κατσε να δεις και που θα καταληξει...!!!!

manhunter
11/07/2014, 12:16
Ναι αλλά τι περιμένεις να πετύχεις με το σχόλιο σου???? εποικοδομητική συζήτηση??

Ελπίζω κάποιος που άφησε φτερό ή προφυλακτήρα που λέει παραπάνω, να έκανε ότι έπρεπε σε αυτόν που τα τοποθέτησε (εάν τα τοποθέτησε και εφόσον είναι παράνομα)

Δεν περιμένω να πετύχω τίποτα. Απλά ίσως το ξανασκεφτεί ότι κακώς τα έχει βάλει. Δεν κουτουλάνε μόνο ''βλαμμένοι προφυλακτήρες''.
Επίσης, ελπίζω να μην βγαίνει άδεια σε ιδιώτη να ''βιδώνει'' μεταλλικά αντικείμενα στο οδόστρωμα (Edit : και ελπίζω ούτε σε πεζοδρόμιο κλπ) κατα το δοκούν

TROOPER
11/07/2014, 12:19
Δεν περιμένω να πετύχω τίποτα. Απλά ίσως το ξανασκεφτεί ότι κακώς τα έχει βάλει. Δεν κουτουλάνε μόνο ''βλαμμένοι προφυλακτήρες''.
Επίσης, ελπίζω να μην βγαίνει άδεια σε ιδιώτη να ''βιδώνει'' μεταλλικά αντικείμενα στο οδόστρωμα (Edit : και ελπίζω ούτε σε πεζοδρόμιο κλπ) κατα το δοκούν

εξαρταται τον ιδιωτη και τον προισταμενου του τοπικου εβερεστ. :evil:

MAIK72
11/07/2014, 12:22
Δεν περιμένω να πετύχω τίποτα. Απλά ίσως το ξανασκεφτεί ότι κακώς τα έχει βάλει. Δεν κουτουλάνε μόνο ''βλαμμένοι προφυλακτήρες''.
Επίσης, ελπίζω να μην βγαίνει άδεια σε ιδιώτη να ''βιδώνει'' μεταλλικά αντικείμενα στο οδόστρωμα (Edit : και ελπίζω ούτε σε πεζοδρόμιο κλπ) κατα το δοκούν

Αναλόγως τον δρόμο. Πχ στον δικό μου μπροστά στην πολυκατοικία μπορώ να τον κλείσω άμα θέλω για να φυτεψω μαρούλια :D
Τραβάω και μια πινακίδα με αδιέξοδο -προσοχή μαρούλια και έιμαι έτοιμος

Julius
11/07/2014, 12:27
τωρα δουλευομαστε μεταξυ μας ετσι?

:smokin:

μπορεί ρε, δεν κατάλαβα γιατί το λές :confused: αλλά δέν τρέχει και μια.

Εγώ πάντως έαν έσκαγα σε μεταλλικό κολονάκι βιδωμένο στον δρόμο, αρχικά θα έπαιρνα στα καπάκια την αστυνομία να το καταγράψει και μετά βλέπουμε.

Αλλά αυτό, αφενός είναι άλλο θέμα συζήτησης και αφετέρου μυαλό δεν μπορείς να βάλεις σε κανέναν διαδικτυακά ε? Εδώ στο αρχικό post, ο συνάδελφος έχει βγεί από τα ρούχα του γιατί το βρωμοσκούτερ πάρκαρε έξω από το παρκινγκ του ( παρόλο ότι δεν τον εμπόδιζε!!).…. Τι να λεμε τώρα.

Bowleno
11/07/2014, 12:28
τζαμπα το θρεντ και κοιτα που μας αναστατωσες και κατσε να δεις και που θα καταληξει...!!!!


Eγώ το είπα πιο πάνω, έλπιζα να σταματήσει η παραφιλολογία αλλά φευ....θα κάτσουμε πάνω στα κολονάκια φαίνεται :bawl::cry:

Julius
11/07/2014, 12:32
Eγώ το είπα πιο πάνω, έλπιζα να σταματήσει η παραφιλολογία αλλά φευ....θα κάτσουμε πάνω στα κολονάκια φαίνεται :bawl::cry:

:cry: :bawl:

manhunter
11/07/2014, 12:33
εξαρταται τον ιδιωτη και τον προισταμενου του τοπικου εβερεστ. :evil:

More than true...

TROOPER
11/07/2014, 12:39
μπορεί ρε, δεν κατάλαβα γιατί το λές :confused: αλλά δέν τρέχει και μια.

Εγώ πάντως έαν έσκαγα σε μεταλλικό κολονάκι βιδωμένο στον δρόμο, αρχικά θα έπαιρνα στα καπάκια την αστυνομία να το καταγράψει και μετά βλέπουμε.

.............

:bawl::bawl:

manhunter
11/07/2014, 12:40
Αναλόγως τον δρόμο. Πχ στον δικό μου μπροστά στην πολυκατοικία μπορώ να τον κλείσω άμα θέλω για να φυτεψω μαρούλια :D
Τραβάω και μια πινακίδα με αδιέξοδο -προσοχή μαρούλια και έιμαι έτοιμος

Που μένεις ρε Maik?
Βόρεια του Άνκορατζ ?
:lol:

7Tolis
11/07/2014, 13:19
Τα μεταλλικά κολωνάκια που βάζουν στις πλατείες περιμετρικά τώρα τελευταία έχουν φάει κόσμο. Δεν το έχουν σκεφτεί σωστά οι αρχιτέκτονες.

TROOPER
11/07/2014, 13:21
Τα μεταλλικά κολωνάκια που βάζουν στις πλατείες περιμετρικά τώρα τελευταία έχουν φάει κόσμο. Δεν το έχουν σκεφτεί σωστά οι αρχιτέκτονες.

:uplate: οι ποιοι?

maim2004
11/07/2014, 13:24
μπορεί ρε, δεν κατάλαβα γιατί το λές :confused: αλλά δέν τρέχει και μια.

Εγώ πάντως έαν έσκαγα σε μεταλλικό κολονάκι βιδωμένο στον δρόμο, αρχικά θα έπαιρνα στα καπάκια την αστυνομία να το καταγράψει και μετά βλέπουμε.

Αλλά αυτό, αφενός είναι άλλο θέμα συζήτησης και αφετέρου μυαλό δεν μπορείς να βάλεις σε κανέναν διαδικτυακά ε? Εδώ στο αρχικό post, ο συνάδελφος έχει βγεί από τα ρούχα του γιατί το βρωμοσκούτερ πάρκαρε έξω από το παρκινγκ του ( παρόλο ότι δεν τον εμπόδιζε!!).…. Τι να λεμε τώρα.

Εφόσον κάλυπτει εστω μέρος της εισοδόυ-εξοδου του γκαράζ, εμποδίζει....Δεν υπάρχουν μόνο μηχανές στο γκάραζ.Το αν περνάω εγω η όχι δεν είναι κριτήριο. Κάλλιστα και κάποιο απο τα αυτοκίνητα θα ήθελε να βγεί, δεν θα μπορούσε.

ίσως χρησημοποίησα ύφος που δεν ταίριαζε στη συζήτηση, αλλα ο σαρκασμός σου δεν νομίζω οτι χρειάζεται...

ΜΦΧ

Julius
11/07/2014, 13:33
Εφόσον κάλυπτει εστω μέρος της εισοδόυ-εξοδου του γκαράζ, εμποδίζει....Δεν υπάρχουν μόνο μηχανές στο γκάραζ.Το αν περνάω εγω η όχι δεν είναι κριτήριο. Κάλλιστα και κάποιο απο τα αυτοκίνητα θα ήθελε να βγεί, δεν θα μπορούσε.

ίσως χρησημοποίησα ύφος που δεν ταίριαζε στη συζήτηση, αλλα ο σαρκασμός σου δεν νομίζω οτι χρειάζεται...

ΜΦΧ

καλά ΟΚ, διάβασε τι έγραψες στον τίτλο, στο #1 και στις υπόλοιπες απαντήσεις σου μέχρι εδώ και μετά έλα πές μου οτι ο σαρκασμός μου είναι υπερβολικός. :eek:

maim2004
11/07/2014, 13:42
;)...All good julius!!! Mea culpa...Τα πρώτα σχόλια ήταν πάνω στον εκνευρισμό μου. Τώρα που είναι πιο ήρεμα τα πραματα ίσως ήταν υπερβολική η δική μου αντίδραση. Αν έγραφά ξανά απο την αρχή το thread θα το διατύπωνα αλλιως!

Julius
11/07/2014, 13:45
;)...All good julius!!! Mea culpa...Τα πρώτα σχόλια ήταν πάνω στον εκνευρισμό μου. Τώρα που είναι πιο ήρεμα τα πραματα ίσως ήταν υπερβολική η δική μου αντίδραση. Αν έγραφά ξανά απο την αρχή το thread θα το διατύπωνα αλλιως!


:a10:

:wave2:

nikos_abel
11/07/2014, 14:00
Εγλω κατάλαβα ότι τα έχετε βάλει με σκούτερ.

amyroukai
11/07/2014, 14:12
Εγλω κατάλαβα ότι τα έχετε βάλει με βρωμοσκούτερ.

Μην κλέβεις στους χαρακτηρισμούς.

7Tolis
11/07/2014, 15:02
:uplate: οι ποιοι?
Αυτοί που σχεδιάζουν την ανάπλαση μιας πλατείας.

TROOPER
11/07/2014, 15:03
Αυτοί που σχεδιάζουν την ανάπλαση μιας πλατείας.

και τι σχεση εχει η σχεδιαση μιας πλατειας με την υλοποιηση της στο ελλαντα? :lol:

Red Rider
11/07/2014, 15:06
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι..
Όταν έχτισα το σπίτι πλήρωσα ένα σωρό λεφτά σε διάφορους.,για να κάνω μια νομιμότατη είσοδο για τα οχήματα μου.
Όλα καλά μέχρι εδώ.
Η είσοδος λοιπόν είναι π.χ. 2,5 μέτρα και μάλιστα πληρωμένα αδρά όπως είπα παραπάνω.
Όταν ο εξυπνάκιας -που με βλέπει καθημερινά να μπαινοβγαίνω με το μηχανακι- καταχράζεται έστω και μισό μέτρο από τον χώρο που έχω πληρώσει (αλλά όχι αγοράσει βεβαίως)τι γίνεται ?
Αν αποφασίσω να βγάλω το αυτοκίνητο μου, γιατί να κάνω ελιγμούς ?
Οπότε νομίζω είναι λίγο άτοπο να λέμε ότι αν δεν σε εμποδίζει, δεν τρέχει τίποτα και ας είναι μπροστά στην γκαράζοπορτα..
Αν υπάρχει πρόβλημα με τον χώρο, πολύ ευχαρίστως να μου κλείσει και όλη την είσοδο, μετά από συνεννόηση, και όχι όπως γουστάρει ο καθένας..

7Tolis
11/07/2014, 15:09
και τι σχεση εχει η σχεδιαση μιας πλατειας με την υλοποιηση της στο ελλαντα? :lol:
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά ας γίνω εγώ πιο συγκεκριμένος. Σε κάθε ανάπλαση πλατείας, ο νέος σχεδιασμός είναι με κολωνάκια περιμετρικά. Έχουν προκληθεί τραυματισμοί από αυτά όπως πχ η πλατεία στον δημο Υμηττού.

manhunter
11/07/2014, 15:13
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι..
Όταν έχτισα το σπίτι πλήρωσα ένα σωρό λεφτά σε διάφορους.,για να κάνω μια νομιμότατη είσοδο για τα οχήματα μου.
Όλα καλά μέχρι εδώ.
Η είσοδος λοιπόν είναι π.χ. 2,5 μέτρα και μάλιστα πληρωμένα αδρά όπως είπα παραπάνω.
Όταν ο εξυπνάκιας -που με βλέπει καθημερινά να μπαινοβγαίνω με το μηχανακι- καταχράζεται έστω και μισό μέτρο από τον χώρο που έχω πληρώσει (αλλά όχι αγοράσει βεβαίως)τι γίνεται ?
Αν αποφασίσω να βγάλω το αυτοκίνητο μου, γιατί να κάνω ελιγμούς ?
Οπότε νομίζω είναι λίγο άτοπο να λέμε ότι αν δεν σε εμποδίζει, δεν τρέχει τίποτα και ας είναι μπροστά στην γκαράζοπορτα..
Αν υπάρχει πρόβλημα με τον χώρο, πολύ ευχαρίστως να μου κλείσει και όλη την είσοδο, μετά από συνεννόηση, και όχι όπως γουστάρει ο καθένας..

Δεν είπαμε δεν τρέχει τίποτα, αλλά εφόσον χωράς, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις σαν υστερικιά κακογαμημένη, χωρίς να πείς στους άλλους πρώτα να τα πάρουν.
Το παλικάρι το κατάλαβε, οτι τρελάθηκε χωρίς λόγο.

maim2004
11/07/2014, 15:25
Θα προσθέσω οτι πάντα τα νεύρα είναι κακός σύμβουλος!! Είτε όταν γράφεις είτε όταν όταν μιλάς ακομα ακόμα και οταν οδηγείς θα ελεγα.

Julius
11/07/2014, 15:27
Δεν είπαμε δεν τρέχει τίποτα, αλλά εφόσον χωράς, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις σαν υστερικιά κακογαμημένη, χωρίς να πείς στους άλλους πρώτα να τα πάρουν.
Το παλικάρι το κατάλαβε, οτι τρελάθηκε χωρίς λόγο.

Εμένα η άποψη μου είναι ότι όντως δεν τρέχει και τίποτα εφόσον δεν σε εμποδίζουν στο καθημερινό σου μπές βγές, αλλά εάν κολλάς στο “σπίτι ΜΟΥ”, “είσοδος ΜΟΥ”, “λεφτά ΜΟΥ” βεβαίως βεβαίως..... πιάσε και μίλα τους ή απλά βάλε ένα χαρτάκι επάνω και μην χαλάς την ζαχαρένια σου που λένε. Εάν και πάλι σε γράψουν στα @@ τους, πάρε τηλέφωνο την αστυνομία, εύκολα, γρήγορα, απλά χωρίς άγχος αβάδιστα αβασάνιστα και προπαντός χωρίς να ανεβάσεις πίεση.

εντιτ.... το κουότ είναι για τον ρέντρίντερ βεβαίως.

manhunter
11/07/2014, 15:50
Μέχρι και τον τρισμέγιστο εκνευρίσατε, και κάνει λάθος quote:lol: