PDA

View Full Version : αναβάθμιση φρένων σε africa twin



sgi
10/07/2014, 14:24
σκέφτομαι να αλλάξω την τρομπα του μπροστινού
φρενου με μια απο ενα cbr 1100 mod 98.δεν ειμαι κ πολυ γνώστης,αλλα μου είπαν οτι αξίζει. θελω τη γνωμη σας αν μπαίνει η συγκεκριμένη τρομπα στο αφρικα χωρίς πατέντες κ αν αξίζει η αλλαγή σκετη,η θα πρέπει να αλλαξω κ κατι αλλο για να εχω καλύτερο αποτελεσμα?

roumelis
10/07/2014, 19:07
βάλε σωληνάκια υψηλής μπροστά και για φτηνά και καλά φτιάχνουν στην Σπύρου Πάτσι. Από την τρόμπα πιο φτηνά και καλύτερο φρένο.

sgi
10/07/2014, 19:13
μπορείς να μου δώσεις ακριβή πληροφορίες για το μαγαζι στην Σπύρου πατσι?σε πμ έστω. τα έχεις παρει κ συ σε αφρικα?εισαι ευχαριστημενος?ποσο κοστίζουν?
την εχω βρει σε καλη τιμη τρομπα κ σκέφτομαι να την παρω κ αυτήν,απλα δεν γνωρίζω αν μπαίνει χωρίς πατέντες,ξερει κανεις να μου πει?η μανετα η μανισια θα μπενει πανω η θα θελει την δικια της απο cbr ?

kordix
10/07/2014, 21:55
μπορείς να μου δώσεις ακριβή πληροφορίες για το μαγαζι στην Σπύρου πατσι?σε πμ έστω. τα έχεις παρει κ συ σε αφρικα?εισαι ευχαριστημενος?ποσο κοστίζουν?
την εχω βρει σε καλη τιμη τρομπα κ σκέφτομαι να την παρω κ αυτήν,απλα δεν γνωρίζω αν μπαίνει χωρίς πατέντες,ξερει κανεις να μου πει?η μανετα η μανισια θα μπενει πανω η θα θελει την δικια της απο cbr ?

Εχω βάλει τρόμπα απο hornet για να μπαίνει και ο καθρέφτης του αφρικα. Είναι ίδια με του xx.

Eχω και σωληνακια υψηλής στο μηχανάκι.

Κάνε την αλλαγή αξίζει, δικαβαλος και φουλ φορτωμένπ σταματάει πολύ πιο εύκολα και απο αίσθηση είναι καλύτερο απο πριν.

Η καλύτερη βελτίωση για τα φρένα του αφρικα.

sgi
10/07/2014, 22:16
kordix η μανετα που περνει η τρομπα απο το xx ειναι η ιδια με την μανισια του αφρικα η θα χρειαστώ κ την μανετα ???

naxiotis
11/07/2014, 07:02
βάλε πρώτα σωληνακια υψηλής(λογικά έχεις τα λασιχένια μαμά δεκαετίας +++++) και μια αλλαγά-εξαερωση υγρών και αν μετά δεν είσαι ικανοποιημένος ψάξου για αλλαγή τρόμπας

roumelis
11/07/2014, 07:42
Δεν το θυμάμαι το όνομα του αλλά αν δεν βιάζεσαι θα στο στείλω με πμ αύριο. δεν ξέρω για την τρόμπα αν μπαίνει αν και πιστεύω ότι δεν θα την αλλάξεις μετά από τα σωληνάκια.

sgi
11/07/2014, 08:59
Δεν το θυμάμαι το όνομα του αλλά αν δεν βιάζεσαι θα στο στείλω με πμ αύριο. δεν ξέρω για την τρόμπα αν μπαίνει αν και πιστεύω ότι δεν θα την αλλάξεις μετά από τα σωληνάκια.
περιμένω πμ όταν το θυμηθείς

sgi
11/07/2014, 09:00
kordix η μανετα που περνει η τρομπα απο το xx ειναι η ιδια με την μανισια του αφρικα η θα χρειαστώ κ την μανετα ???

kordix
11/07/2014, 15:07
μπορείς να μου δώσεις ακριβή πληροφορίες για το μαγαζι στην Σπύρου πατσι?σε πμ έστω. τα έχεις παρει κ συ σε αφρικα?εισαι ευχαριστημενος?ποσο κοστίζουν?
την εχω βρει σε καλη τιμη τρομπα κ σκέφτομαι να την παρω κ αυτήν,απλα δεν γνωρίζω αν μπαίνει χωρίς πατέντες,ξερει κανεις να μου πει?η μανετα η μανισια θα μπενει πανω η θα θελει την δικια της απο cbr ?


kordix η μανετα που περνει η τρομπα απο το xx ειναι η ιδια με την μανισια του αφρικα η θα χρειαστώ κ την μανε ???

.Του αφρικα η μανετα είναι πιο κοντή . Δες αν η τρόμπα του xx
έχει θέση για καθρέπτη.

amyroukai
11/07/2014, 16:22
ένα ΠΜ και προς τα εδώ για τα σωληνάκια παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ.

sgi
11/07/2014, 18:36
.Του αφρικα η μανετα είναι πιο κοντή . Δες αν η τρόμπα του xx
έχει θέση για καθρέπτη.
αν εχει θεση για καθρέφτη η τρομπα του xx τι σημαίνει?οτι κανει η μανετα η μανισια του αφρικα η οχι? η πως κ να εχει θελω κ αλλη μενατα?απλα ρωτησες αν εχει βαση μαζι η τρομπα για να μην ψαχνω μετα για εχτρα βαση?

sgi
11/07/2014, 18:37
.Του αφρικα η μανετα είναι πιο κοντή . Δες αν η τρόμπα του xx
έχει θέση για καθρέπτη.
το οτι ειναι πιο κοντη σημαινει οτι δν κανει ???

kordix
11/07/2014, 22:18
αν εχει θεση για καθρέφτη η τρομπα του xx τι σημαίνει?οτι κανει η μανετα η μανισια του αφρικα η οχι? η πως κ να εχει θελω κ αλλη μενατα?απλα ρωτησες αν εχει βαση μαζι η τρομπα για να μην ψαχνω μετα για εχτρα βαση?

Ναι πάρε μια τρόμπα από χόντα που να εχει ετοιμη θέση για καθρέπτη, για να μην ψάχνεσαι με νεα βαση καθρέπτη. Πάρε από απο hornet, cb 1300 όλες ίδιες τρόμπες είναι απλά αλλάζει η βάση του καθρέπτη. Οσα μηχανάκια εχουν φερινγκ εχουν τους καθρέπτες στη μούρη του φαίρινγκ.

Στου χορνετ που πήρα εγώ ταίριαξε η πιο κοντή μανέτα του άφρικα μια χαρά. Απ ότι ξέρω και του CBR 600 ίδια είναι αλλά χωρίς βάση για καθρέπτη. Για το αν ταιριάζει η κοντή μανέτα του άφρικα στη τρόμπα του χχ δεν το γνωρίζω, λογικά θα κάνει αλλά τσέκαρέ το πριν την αγοράσεις. Αν εχεις τις μαμα χούφτες δεν υπάρχει πρόβλημα με την μανέτα του χχ αλλά αν θες να βάλεις στο μέλλον κλειστές ίσως η πιο μεγάλη μανέτα από street μηχανάκι να μη χωράει.



Τώρα όσον αφορά τη βελτίωση, βάλε και σωληνάκια αλλά κάνε και ενα σέρβις στις μαμα δαγκώνες για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό. Θα αποκτήσεις αψογα φρένα. Σε μικρές ταχύτητες δεν πολυφαίνεται η διαφορά αλλά μετά τα 100 θα σταματάς με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια και πολύ πιο γρήγορα από πριν.

p@nos
12/07/2014, 13:49
φιλε αμα δεν αλλαξεις δαγκανες και δε βαλεις καλα τακακια, φρενα δε θα εχεις...με κλανιες αβγα δε βαφεις...

kordix
12/07/2014, 22:24
φιλε αμα δεν αλλαξεις δαγκανες και δε βαλεις καλα τακακια, φρενα δε θα εχεις...με κλανιες αβγα δε βαφεις...



Αφού ρε μεγάλε την εχω κάνει την μετατροπή και δουλεύει μια χαρά με τις μαμα δαγκάνες, τι πετάγεσαι τώρα. Το αφρικα δεν είναι ss να παίζεις με τα δεκατάκια στην πίστα, απλά τα μαμα φρένα είναι μέτρια για τα κιλά της μηχανής και υπάρχει αυτή η λύση που την εχουν κάνει πολλοί και δουλεύει μια χαρά.

Αν είναι να αλλάξει και τις δαγκάνεις καλύτερα να αλλάξει μηχανάκι.

p@nos
13/07/2014, 12:26
Αφού ρε μεγάλε την εχω κάνει την μετατροπή και δουλεύει μια χαρά με τις μαμα δαγκάνες, τι πετάγεσαι τώρα. Το αφρικα δεν είναι ss να παίζεις με τα δεκατάκια στην πίστα, απλά τα μαμα φρένα είναι μέτρια για τα κιλά της μηχανής και υπάρχει αυτή η λύση που την εχουν κάνει πολλοί και δουλεύει μια χαρά.

Αν είναι να αλλάξει και τις δαγκάνεις καλύτερα να αλλάξει μηχανάκι.


καλα επειδη τα σκατα ειναι καλυτερα απο τα αποσκατα δε παει να πει οτι καταφερες κατι...εκτος αμα νομιζεις εσυ οτι με τα σωληνακια απεκτησες αγκυρες...βαλε και αλλα δυο να γινει ακομα καλυτερο το φρενο :lol:

50ε βρισκεις πλεον δαγκανες απο gixxer tdm r1 klp οποτε με τα λεφτα που θα επερνε αλλες δαγκανες εσυ του λες να τις κανει σωληνακια οκ :lol:

V-TEC
13/07/2014, 14:16
σε on /off μηχανακι που ισως να μπει κ λιγο χωμα
το να βαλεις τετοιες δαγκανες
ειναι ´´μαλλον´´ λαθος.

ασε που το πιρουνακι
δεν θα την παλεψει ευκολα με τετοια φρενα.

η συνταγη του kordix ειναι μια χαρα για το αφρικα.

p@nos
13/07/2014, 14:53
το οτι θα βαλει δαγκανες απο sbk δε παεινα πει οτι το μηχανακι θα φρεναρει σαν sbk κιολας...βαρος τα δισκακια που εχει το αφρικα μπροστα τρομπα μερικοι παραγοντες που θα περιορισουν το φρενο...και μη φαντασεις πως και στα γιαπονεζικα sbk αυτες οι δαγκανες ειναι ''αγκυρες''...
και ο τιτλος του θρεντ ειναι ''αναβαθμιση'' φρενων...

υγ: για πειτε μου και ποιον κανονισμο παραβιασα γιατι ηταν πολυ ασαφης η ειδοποιηση και ανωνυμη επισης...

roumelis
13/07/2014, 17:02
Ο άνθρωπος θέλει να κάνει τα φρένα του πιο καλά και θέλει γνώμες δεν είναι αυτός λόγος για καυγά. Εγώ λιπών σε transalp που και αυτό από φρένα είναι χάλια με σωληνάκια και με καλά τακάκια τα φρένα σταματάνε την μηχανή άνετα και με καλή αίσθηση. Την μετατροπή την έκανα βάση της παλιάς μου μηχανής που εκεί τα φρένα ήταν άγκυρες (lc4 sm) και έψαξα να κάνω την αναβάθμιση βήμα βήμα για να μη πετάξω λεφτά χωρίς λόγο

sgi
08/09/2014, 14:37
εχω βρει μια τρομπα απο cb400sf που εχει κ βαση για τον καθρευτη. γνωριζει κανεις αν κανει για το μανισιο τιμονι της αφρικας? κ το πιο συμαντικο ειναι καλυτερη απο την μανισια του αφρικα η οχι γιατι ειναι απο μικροτερο μηχανακι???ενοω θα εχω καλυτερο αποδοση στο πατιμα του φρενου?

ego_o_idios
08/09/2014, 19:41
σκέφτομαι να αλλάξω την τρομπα του μπροστινού
φρενου με μια απο ενα cbr 1100 mod 98.δεν ειμαι κ πολυ γνώστης,αλλα μου είπαν οτι αξίζει. θελω τη γνωμη σας αν μπαίνει η συγκεκριμένη τρομπα στο αφρικα χωρίς πατέντες κ αν αξίζει η αλλαγή σκετη,η θα πρέπει να αλλαξω κ κατι αλλο για να εχω καλύτερο αποτελεσμα?

epidi diafori lene diafora
i mama i trompa ine idia me tou xt 250 den piezi dramatika me apotelesma na pironoun ta takakia ke na min exis frena ama exis varos
to provlima lipon ine i megali diarkia frenarismatos me varia mixani ke adinami trompa
vevea sto xoma aftos o sindiasmos litourgi san ABS ala ston dromo ine epikindinos an sou petaxti kati den exis epiloges

i anava8misi ine mia dinati trompa oxi apo cbr vale oti dipote alo 8es
iparxoun ena karo mixanakia gimna pou i trompa tous exi ipodoxi gia ka8repti ala akoma ke an den exo pernis antaptora ke ton vazis se opia trompa 8es

to sigouro ine apo honda 8a mpi ke i konti maneta tou africa

ego ixa vali trompa apo vfr palio tou 92 an 8imame kala


to solinaki ton igron to alazoume gia na exoume grigori apokrisi stin piesi tis manetas

otan to solinaki ine mama me ta xronia otan frenaris kani ena mikro expand (diogkosi?) ala ine toso elaxiso pou provlima den exis ke litourgi ke san mikro ABS den ine kaka afto,

to africa 8eli opos dipote takakia metalikou tipou EBC, PREMIER

alagi 1 fora ton xrono igra
mia kali dinati trompa 1/2 toulaxiston
ke otan fago8oun i diskoi oxi mama kati kalitero

episis epivalete na frenaris perisotero me katevasmata stis taxitites para me frena se ena toso vari mixanaki

sgi
08/09/2014, 22:02
Ευχαριστω για τις πληροφοριες,πολυ σημαντικες!το 1/2 που λες δεν καταλαβα τι ειναι? Η τρομπα απο το cb400sf το εχει? Ειναι καλη να την παρω η να κοιταξω κατι αλλο?

ego_o_idios
08/09/2014, 23:26
Ευχαριστω για τις πληροφοριες,πολυ σημαντικες!το 1/2 που λες δεν καταλαβα τι ειναι? Η τρομπα απο το cb400sf το εχει? Ειναι καλη να την παρω η να κοιταξω κατι αλλο?

i trompes exoun mia timi dinamis 1/2 3/8 ke lipa ke aktinikes..

esi kita na paris mia trompa apo 600 kivika 750 ala oxi super spor giati aftes ine diantes ke graponoun apotoma
8a vris apo gimno honda hornet i kati tetio sigoura 8a ine toulaxiston 1/2 se dinami afto xriazese

V-TEC
09/09/2014, 00:11
αρωτηΞης

Το 1/2 , 3/8, 5/8 που εχουν αναγλυφο επανω τους καποιες τρομπες, το ειχα παρει αυθαιρετα οτι ειναι το μεγεθος του εμβολου της τρομπας σε ιντσες.

μαλατΣια η σωστα το εχω ;

sgi
09/09/2014, 00:46
Μαλιστα,και ποια ειναι πιο δυνατη η 1/2 η3/5??

argiris34
09/09/2014, 07:24
Μαλιστα,και ποια ειναι πιο δυνατη η 1/2 η3/5??

με δεδομενη διάμετρο εμβόλων στις δαγκανες, όσο πιο μικρή η διάμετρος της τρομπας τόσο περισσοτερη δυναμη μεταφέρεται στις δαγκανες
δηλ. μικρη τρομπα μεγαλη δυναμη μικρη ευαισθησια
μεγαλη τρομπα πιο αδυναμη αλλα με περιθωρια ακριβεστερων χειρισμων

sgi
09/09/2014, 09:56
σορι παιδες αλλα μαλλον ειμαι αρκετα ασχετος με το θεμα... η 16αρα τρομπα απο v-strom ειναι καλυτερη,γιατι την λενε 16αρα? κ οχι 1/2,3/8 κτλπ? αξιζει την αλλαγη?ας μου πει σιγκεκριμενα καποιος πια ειναι καλυτερη να βαλλω 1/2, 3/8 5/8??? ακομα κ απο πιο συγκεκριμενο μοντελο θα βοηθουσε!

amyroukai
09/09/2014, 13:42
τα κλάσματα αν δεν απατώμαι είναι σε ίντσες.

οπότε 25,4 χιλιοστά επί το κλάσμα σου βγάζει αυτό που θέλεις. 3/8*25,4=15,8 (16 δηλαδή) χιλιοστά :)

OldMan
09/09/2014, 14:48
i trompes exoun mia timi dinamis 1/2 3/8 ke lipa
re paliomalaka, eleos ...

Stergios69
09/09/2014, 18:45
re paliomalaka, eleos ...
Ne re... Giati? einai opos ta germanopolygona, se intses... :D:wave2:

ego_o_idios
09/09/2014, 19:24
re paliomalaka, eleos ...

:lol::lol::lol::lol::lol:

stavrouliasp
05/10/2016, 22:45
με δεδομενη διάμετρο εμβόλων στις δαγκανες, όσο πιο μικρή η διάμετρος της τρομπας τόσο περισσοτερη δυναμη μεταφέρεται στις δαγκανες
δηλ. μικρη τρομπα μεγαλη δυναμη μικρη ευαισθησια
μεγαλη τρομπα πιο αδυναμη αλλα με περιθωρια ακριβεστερων χειρισμων

Ξεθάβω.

Εχω το παλιό αφρικα. Επειδή λόγω συνήθειας φρεναρω (κακως) με το ένα δάχτυλο, δεν μπορώ να βάλω πολύ δύναμη στο μπροστινό φρενο (και να θέλω να το μπλοκαρω δεν μπορώ). Το παλικάρι από επάνω κάτι λέει που το έχω ακούσει και από άλλον συμφορουμιτη. Άρα αν έχω 13αρα τρόμπα (σωστά?) και βάλω μια 16αρα με την ίδια δύναμη που βάζω στο δάχτυλο θα μπορώ να φρεναρω πιο δυνατά; ή ισχύει αυτό που λέει το παλικάρι και θα έχω τα αντίθετα αποτελεσματα? (η φυσική μου έχει λίγο σκουριασει ρε γμτ)

nik69
05/10/2016, 22:50
Ξεθάβω.

Εχω το παλιό αφρικα. Επειδή λόγω συνήθειας φρεναρω (κακως) με το ένα δάχτυλο, δεν μπορώ να βάλω πολύ δύναμη στο μπροστινό φρενο (και να θέλω να το μπλοκαρω δεν μπορώ). Το παλικάρι από επάνω κάτι λέει που το έχω ακούσει και από άλλον συμφορουμιτη. Άρα αν έχω 13αρα τρόμπα (σωστά?) και βάλω μια 16αρα με την ίδια δύναμη που βάζω στο δάχτυλο θα μπορώ να φρεναρω πιο δυνατά; ή ισχύει αυτό που λέει το παλικάρι και θα έχω τα αντίθετα αποτελεσματα? (η φυσική μου έχει λίγο σκουριασει ρε γμτ)

Φυσικά και όχι. μεγαλύτερη διάμετρος τρόμπας μικρότερη δύναμη στο πιστόνι της δαγκάνας.
Το αντίθετο αποτέλεσμα θα έχεις.

nik69
05/10/2016, 22:59
Για συμπλήρωμα , σκέψου πως είναι τα σχεδιασμένα τα φρένα , που ασκείς εσύ την δύναμη , που κατευθύνεται πολλαπλασιασμένη η δύναμη , τι διάμετρο έχουν αντίστοιχα και θα καταλάβεις ποιό εύκολα .

Θεωρητικά για να αυξήσεις την δύναμη που φτάνει στην δαγκάνα με την ίδια δύναμη στην μανέτα μπορείς:
Να αλλάξεις σε μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους (και να βάλεις αντάπτορες να πάει η δαγκάνα εκεί που πρέπει)
Να αλλάξεις δαγκάνα με μεγαλύτερο πιστόνι ( ή με περισσότερα).
Εάν έχεις δαγκάνα με γλύστρα να αλλάξεις σε άλλη με αντικριστά έμβολα.
Να αλλάξεις σε μικρότερης διαμέτρου τρόμπα.

Επειδή τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι εύκολο και οικονομικό να βρεις τακάκια μαλακότερα για δοκιμή:lol:

konkost
06/10/2016, 07:10
Ξεθάβω.

Εχω το παλιό αφρικα. Επειδή λόγω συνήθειας φρεναρω (κακως) με το ένα δάχτυλο, δεν μπορώ να βάλω πολύ δύναμη στο μπροστινό φρενο (και να θέλω να το μπλοκαρω δεν μπορώ). Το παλικάρι από επάνω κάτι λέει που το έχω ακούσει και από άλλον συμφορουμιτη. Άρα αν έχω 13αρα τρόμπα (σωστά?) και βάλω μια 16αρα με την ίδια δύναμη που βάζω στο δάχτυλο θα μπορώ να φρεναρω πιο δυνατά; ή ισχύει αυτό που λέει το παλικάρι και θα έχω τα αντίθετα αποτελεσματα? (η φυσική μου έχει λίγο σκουριασει ρε γμτ)

Με μεγαλυτερη τρομπα θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα! Το εχω δει στην πραξη βαζοντας 16αρα τρομπα απο tuono στο transalp Εχασα σε δυναμη φρεναρισματος (απαιτειται μεγαλυτερη πιεση στην μανετα για να εχω το ιδιο με πριν φρεναρισμα) Κερδισα ομως σε αισθηση κατι που με βολεψε απιστευτα στο χωμα

stavrouliasp
06/10/2016, 08:34
Με μεγαλυτερη τρομπα θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα! Το εχω δει στην πραξη βαζοντας 16αρα τρομπα απο tuono στο transalp Εχασα σε δυναμη φρεναρισματος (απαιτειται μεγαλυτερη πιεση στην μανετα για να εχω το ιδιο με πριν φρεναρισμα) Κερδισα ομως σε αισθηση κατι που με βολεψε απιστευτα στο χωμα


Κώστα, όταν είπα πιο πάνω ότι άκουσα το ίδιο από έναν συμφορουμίτη εσένα εννοούσα. Το θέμα είναι, γιατί τότε άτομα που κατέχουν από άφρικα (και μηχανάκια γενικότερα βλ. @kordix) προτείνουν μεγαλύτερη τρόμπα από χχ ή αλλού. Για θέμα αίσθησης ή κάτι άλλο;

nik69
06/10/2016, 09:12
Η αίσθηση που έχει κάποιος από τα φρένα του είναι και λίγο προσωπική.
Εξαρτάται από την φυσική δύναμη που έχουν τα δάχτυλά σου, το μήκος τους , το πόσα δάχτυλα χρησιμποποιείς , την θέση της μανέτας
που θέλεις σε σχέση με τα δαχτυλά σου και φυσικά τις προσωπικές σου προτιμήσεις.

Πολλοί ορκίζονται για μεταλλικά σωληνάκια , εγώ όσα έχω δοκιμάσει μου έδιναν μια ξύλινη αίσθηση (βέβαια με μια περιστασιακή δοκιμή δεν μπορείς να έχεις και απόλυτο συμπέρασμα).

Ο προηγούμενος που απάντησε είναι ξεκάθαρος. Μεγαλύτερη τρόμπα - μεγαλύτερη πίεση στην μανέτα , αλλά στο χώμα δεν σου χρειάζονται και φρένα άγκυρες οπότε τον βόλεψε. Και για την άσφαλτο προφανώς οδηγεί ποιό προσεχτικά και έχει αρκετά δυνατά δάχτυλα για να φρενάρει χωρίς πρόβλημα.

Από κει και πέρα κυκλοφορούν διάφοροι, που προσπαθούν να αντιστρέψουν τους νόμους της φυσικής. Σαν κάτι άλλους που χαμηλώνουν τα superbike τους καμιά 10αριά πόντους για να κρατάνε καλύτερα. Κάπως έτσι.

sapila racing
06/10/2016, 11:18
Οπως ανεφέρθηκε ήδη αν σε υπάρχον σύστημα αλλάξουμε την τρόμπα με άλλη η οποία έχει έμβολο μεγαλύτερης διαμέτρου, θα χρειαστεί περισσότερη δύναμη στην μανέτα για το ίδιο φρενάρισμα.

Μεχρι ενα σημείο μπορεί καποιον να τον βολεύει αυτη η αλλαγή αν του μπλοκάρει εύκολα ο τροχός με το υπάρχον σύστημα.

Το να βάλεις τρόμπα από tuono στο Africa μου φαίνεται λίγο ακραίο και με πολλά χλμ και 2 κάβαλο στην άσφαλτο δεν νομίζω να φρενάρει σωστά, στο χώμα ΟΚ.
Το Tuono εχει μεγαλύτερη τρόμπα γιατί έχει εμπρός 2 4πίστονες δαγκάνες και το Africa 2 2πίστονες με γλύστρα.

Τα σωληνάκια υψηλής είναι και θέμα συνήθειας. Εγώ δεν μπορώ χωρίς αυτα.
Ετσι κι αλλιώς όμως ενα μαμα σωληνάκι θέλει πέταμα μετα απο καποιο διάστημα και μετα βαζεις υψηλής ετσι κι αλλιως.
Κανουν την αίσθηση πιο άμεση, δεν θα έλεγα ξύλινη όπως περιγράφηκε, αλλά πιο πραγματική.
Απλά δεν χαλάς πίεση στο να φουσκώνεις άσκοπα το σωληνάκι.

stavrouliasp
06/10/2016, 12:35
Οπότε για να φτάσουμε στο δια ταυτα: στην δική μου περίπτωση που θέλω με την ίδια δύναμη στο δάχτυλο να φτάνει περισσότερη δύναμη στα τακακια τι προτείνετε; Να ψάχνω τρόμπα από κανένα παπάκι; Καμία ιδέα; Σίγουρα πάντως όχι από cbf, xx κτλ;

Τα σωληνάκια θα τα αλλάξω έτσι και αλλιώς. Για τρόμπα ρωτάω.

sapila racing
06/10/2016, 13:02
Οπότε για να φτάσουμε στο δια ταυτα: στην δική μου περίπτωση που θέλω με την ίδια δύναμη στο δάχτυλο να φτάνει περισσότερη δύναμη στα τακακια τι προτείνετε; Να ψάχνω τρόμπα από κανένα παπάκι; Καμία ιδέα; Σίγουρα πάντως όχι από cbf, xx κτλ;

Τα σωληνάκια θα τα αλλάξω έτσι και αλλιώς. Για τρόμπα ρωτάω.

Με μικρότερη τρόμπα θα βαζεις λιγότερη δύναμη αλλά πρέπει να έχεις υπ όψιν οτι θα έχεις και μεγαλύτερη διαδρομή στην μανέτα.
Το θέμα είναι οτι το πρόβλημα δεν είναι η τρόμπα του ΑΤ αλλά οι δαγκάνες.

Η σωστή λύση αν θέλεις καλύτερα φρένα ειναι να αλλάξεις τις δαγκάνες και να βαλεις παλι 2 πίστονες με γλύστρα αλλά με μεγαλύτερης διαμέτρου έμβολα.
Εχουν γίνει τέτοιες μετατροπές με δαγκάνες brembo απο KTM950 adv και τα αποτελεσματα ηταν πολύ καλα χωρίς να αλλάξει η τρόμπα.
Βρίσκεις τετοιες δαγκάνες σχετικά εύκολα, αλλά θέλουν και ανταπτορες.

OldMan
06/10/2016, 14:57
Με μικρότερη τρόμπα θα βαζεις λιγότερη δύναμη αλλά πρέπει να έχεις υπ όψιν οτι θα έχεις και μεγαλύτερη διαδρομή στην μανέτα.

πΣηλέ, εισαι της σχολής που θεωρεί τα ρευστα ασυμπίεστα...??:smokin:

sgi
06/10/2016, 15:47
Sapila racing από ποιας χρονολογίας ktm 950 adv οι δαγκάνες ταιριάζουν στο αφρικα?

sapila racing
06/10/2016, 16:19
πΣηλέ, εισαι της σχολής που θεωρεί τα ρευστα ασυμπίεστα...??:smokin:

Tι εννοείς, δεν είναι? :D


Sapila racing από ποιας χρονολογίας ktm 950 adv οι δαγκάνες ταιριάζουν στο αφρικα?

Απ οτι βλέπω οι δαγκάνες δεν πρέπει να άλλαξαν στην διάρκεια παραγωγής του 950 adv.

DrBig
06/10/2016, 16:37
950/990 ιδιες δαγκανες σ ολες τις χρονιες θαρρω.

konkost
06/10/2016, 16:57
Δηλαδη οι δαγκανες απο το 950/990 μπαινουν κουτι στο αφρικα 750; Χωρις αποστατες; Χωρις πατεντα;

DrBig
06/10/2016, 16:59
Δηλαδη οι δαγκανες απο το 950/990 μπαινουν κουτι στο αφρικα 750; Χωρις αποστατες; Χωρις πατεντα;

#41

konkost
06/10/2016, 19:03
#41

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις Τι ειναι το #41

Corki
06/10/2016, 19:10
Εννοει να δεις το post νουμερο 41.........δλδ αυτα που γραφει ο sapila

konkost
06/10/2016, 19:17
Εννοει να δεις το post νουμερο 41.........δλδ αυτα που γραφει ο sapila

Ουπς ναι :blush: