PDA

View Full Version : Πρόβλημα ανάρτησης???? CBR600F



ikarosk
10/07/2014, 14:27
Σε μοτοσυκλέτα φίλου με 55000km, η πίσω ανάρτηση χτυπούσε όταν έπεφτε σε λακούβες η μικρές ανωμαλίες του δρόμου με περισσότερα χιλιόμετρα. Μιλάμε για κυκλοφορία εντός πόλεως.
Είναι μοντέλο του '05.
Αλλάχτηκε σε συνεργείο κάποιο ρουλεμάν από το μοχλικό αλλά το πρόβλημα παραμένει.............:confused:
Η άποψη του συνεργείου είναι ότι έχει χαθεί το άζωτο απ' το αμορτισέρ και χτυπάει γι'αυτό το λόγο.
Ισχύει κάτι τέτοιο????Όσοι γνωρίζουν το μοντέλο ποια είναι η γνώμη τους????
Αν είναι έτσι, επισκευάζεται το αμορτισέρ????? με τι κόστος και σε ποιόν???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων......:a10:

stefanos
10/07/2014, 14:44
Ισχύει κάτι τέτοιο????Όσοι γνωρίζουν το μοντέλο ποια είναι η γνώμη τους????


δεν γνωρίζω το μοντέλο αλλά γνωρίζω το χτύπημα του αμορτισέρ που δεν έχει άζωτο.
Το πιθανότερο είναι να επισκευάζεται με σχετικά μικρό κόστος.

ikarosk
10/07/2014, 14:52
Είχα ανεβεί κι εγώ, η ανάρτηση χτυπούσε ξερά παρόλο που συμπιεζόταν......

endopandou
10/07/2014, 18:45
Πιθανά έχει γίνει σώβρακο και το αμορτισέρ και το ελατήριο και τερματίζει.
Ευκαιρία να πετάξει το μεγαλύτερο πρόβλημα του cbr και να βάλει κάτι ανθρώπινο αφτερμάρκετ. :wave2:

(αν έκανε και ένα σερβάκι στο μπροστινό και το κέρναγε και ένα ζευγάρι ανθρώπινα ελατήρια θα μίλαγε για άλλο μηχανάκι)

Xlitos
10/07/2014, 19:38
αν έχει χαθεί τελείως το άζωτο από διαρροή(το είχα πάθει στο cbr600f μου από μ.λακία μηχανικού) απλά δεν οδηγιέται δηλαδή δεν αποσβένει απολύτως τίποτα,πατας φρένο μπροστινό και αναπηδά έντονα ο πίσω,πας να στρίψεις και με το που πλαγιάζεις λίγο ο πίσω τροχός σου ανοίγει τη γραμμή και συμπεριφέρεται σα ξένο σώμα κτλ...δηλαδη απλά δεν έχεις αναρτηση αλλά ένα ελατήριο που είναι τερματισμένο

οπότε αν είναι διαρροή θα χειροτερέψει η κατάσταση(εμένα άδειασε σε βόλτα την επόμενη μερα που το πήρα από το συνεργειο)...

σε κάθε περίπτωση ή το βγάζει και το στέλνει στον k-shock για επισκευή/αναβάθμιση ή απλά ακολουθεί τη σωστή συμβουλή του endopandou και παίρνει καινούργια αφτερμαρκετ...ειδικά αν θέλει να το κρατήσει καιρό το μηχανάκι καλό είνα ινα πάρει Aftermarket να χαρεί οδήγηση....εγώ είχα πάρει ένα Technoflex(Wilbers) 400 ευρω από ebay...και τα hyperpro είναι καλή λύση.




319886

motomaniac
10/07/2014, 19:54
αν αποφασισει να αγορασει,πουλαειμελος εδω μεσα εσωτερικα απο μπουκαλες, και νομιζω και αμορτισερ.

ikarosk
10/07/2014, 20:54
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.
Ο κάτοχος δεν το οδηγεί γρήγορα, λόγω προβλήματος στη μέση του, οπότε δεν μπορεί να καταλάβει και τα υπόλοιπα. Στο μπροστινό δεν έχει αλλάξει ποτέ λάδια, αλλά του φαίνεται ότι πάει μια χαρά.
Θα το εξετάσουμε προσεκτικά το θέμα γιατί δεν του περισσεύουν € για αντικατάσταση...

319889