PDA

View Full Version : Ακούγεται σαν μπιέλα αλλά δεν είναι. (XT-XTZ)



Σελίδες : [1] 2

daz
10/07/2014, 23:48
Ηχογράφησα τον θόρυβο αλλά ο σωλήνας δεν ανεβάζει αρχεία ήχου και αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόγραμμα μετατροπής.
Κάποια στιγμή θα το ανεβάσω.

Άλλος άκουγε τεντωτήρα άλλος άκουγε πίρο πιστονιού, εγώ άκουγα μπιέλα αλλά ήμουν σίγουρος ότι δεν είναι. Τι μπορεί να έπαθε το μπ@δελο έτσι ξαφινικά? Σταμάτησα στην εθνική να πιω καφέ και όταν το ξαναέβαλα μπροστά έκανε λες και η μπιέλα είχε τσακωθεί με το στρόφαλο.
Ο googlhs δεν επιστρέφει τίποτε σχετικό για xt και ο σωλήνας έχει τα πάντα εκτός απ' αυτό. Κοίτα να δεις ρε φίλε μου που όταν έχεις αξιόπιστο μηχανάκι δεν μπορείς να βρεις τι φταίει και χάλασε! :lol:

Λίγοι παραπάνω κραδασμοί με έκαναν να ψιλιαστώ τον αντικραδασμικό αλλά τι μπορεί να πάθει αυτός?
Τελικά το πρόβλημα ήταν εκεί παραδίπλα.





Δεν μπήκα στον κόπο να βγάλω πρώτα το ψευτοκάπακο των δίσκων. Έβγαλα κατ' ευθείαν όλο το πλαινό καπάκι.

Κουνώντας την καμπάνα.. (Sorry για την ποιότητα του βιντεο, είναι από κινητό)

http://youtu.be/eaho4vONe0k


Έξω και η καμπάνα.. (Το ίδιο και για την φωτό)
319896


Μέχρι εδώ νόμιζα πως είναι τα "πιράκια" (straight key κατά το ευαγγέλιο) που έχει στα γρανάζια του ο στρόφαλος ή ο αντικραδασμικός άξονας.

http://youtu.be/n1iaYaAM6NY?t=3s



Βίδα του στροφάλου, είναι αυτή με τα πολλά γρανάζια...

319898


έχει μια ασφάλεια, απ' αυτές που τις λυγίζεις και κλειδώνουν τη θέση της βίδας. Προσπαθώντας να λυγίσω την ασφάλεια για να λύσω την βίδα η ασφάλεια έσπασε. Δεν πειράζει λέω, έτσι κι αλλιώς αν την αφαιρέσεις μετά πάει για αλλαγή. Δοκιμάζοντας ποιο καρυδάκι ταιριάζει στην βίδα (36 btw) κατάφερα να χαλαρώσω την βίδα με τα χέρια.. Αμάν δύναμη, λέω! :lol:

Τελικά αυτή η κυρία βίδα των 36mm είχε χαλαρώσει (αυτή τσαμπουκαλέυτικε και με την ασφάλεια και έσπασε) με αποτέλεσμα να κοπανάει. Για καλό και για κακό έλεγξα το straight key και δεν είχε καμία φθορά. Τα ξανα έβαλα όλα επάνω ευθυγραμίζοντας τα γρανάζια του στροφάλου με εκείνο του αντικραδασμικού και έσφιξα με τον ενδεδειγμένο από το ευαγγέλιο τρόπο.....

daz
11/07/2014, 00:06
319899


:lol:
Μη βαράτε, το μάνουλ το γράφει. Ένα κομμάτι αλουμίνιο λέει, ανάμεσα στα γρανάζια και σφίγγουμε στα 80nm.


319900


Έβαλα πάλι την παλιά ασφάλεια έσφιξα και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.

Αναμένουμε τώρα φλατζα και ασφάλεια. Ευκαιρία να ρίξω μια ματιά σε αντλία λαδιού και αν δε βαριέμαι αντλία νερού.
Τα ελατήρια των δίσκων είναι εντός ορίων. Τους δίσκους δε τους τσέκαρα, αύριο.


ΒΤW το παπαράκι που φρενάρει τον μύλο των ταχυτήτων είναι μια χαρά (Για όσους είχαν παρακολουθήσει το θρεντ του χτ με τα τσαμπουκαλεμένο γρανάζι 2ας).

Γενικός απολογισμός. Μια φλάτζα, 15ευρώ? Μια ασφάλεια με κόστος κάτι κοντά στο τίποτα? Παραφλού που έτσι κι αλλιώς θα τα άλλαζα και συμπλήρωμα λαδάκια. Φθηνά τη βγάλαμε.

Συμπέρασμα.
Δεν ξανασταματάω για καφέ. Ακούς Βασκα? :lol:

SHOOTER045
11/07/2014, 00:07
Είσαι μία σουπιά εσύ..


Και στην ζημιά μελάνι έριξες και την έκανες με ελαφριά ....

Meni0s
11/07/2014, 00:34
Τέλος καλό όλα καλά!
Σκεύτομαι και λέω λοιπόν.. αν δεν μπορεί να ασχοληθεί (για διάφορους λόγους) κάποιος σε μια αντίστοιχη περίπτωση-"ζημιά"
όπως ο φίλος Ντάζ και πάει σε μαστοράντζα εκεί έξω,πόσο εύκολα μπορείς να πέσεις στα δίχτυα κάποιου που θα κοιτάξει να σε αρμέξει..

daz
11/07/2014, 00:41
Είσαι μία σουπιά εσύ..


Και στην ζημιά μελάνι έριξες και την έκανες με ελαφριά ....

Έχασα ένα μπάνιο ρε ψηλέ! :D

spyrakos35
11/07/2014, 05:42
:beer:

γειά σου ρε μαστραπόστολε

vaska
11/07/2014, 06:17
Είναι αυτός ο θόρυβος που λέγαμε πριν κανένα χρόνο ότι ήταν το πιστόνι που "σκαμπίλιζε" στον κύλινδρο????

Αν καθάρισες, την έβγαλες πολύ φτηνά. Ούτε του παπά μην το πεις.

well done my friend

:beer:

sonic22
11/07/2014, 08:04
Ισος να ηθελε λιγο περισσοτερο ψαξιμο στο γιατι ελυσε το παξιμαδι...
Ηταν ελαττωματική η ασφαλεια; Ειναι μεγαλες οι ανοχες στα σπειρωματα; Εχει πολυ δυναμη το ΧΤ (:rotflmao:)

Γιατι και λοκτιτε να βαλεις αν η ασφαλεια δεν κραταει θα στο ξανακανει και οι στροφαλοι ειναι ακριβοι αν λυγισουν ή σπασουν οι ακρες τους.

SHOOTER045
11/07/2014, 08:06
Έχασα ένα μπάνιο ρε ψηλέ! :D
Δεν πειράζει ρε καρντάση
Γλίτωσες πολύ χειρότερα και πολλά ευρα νομίζω

daz
11/07/2014, 13:23
Είναι αυτός ο θόρυβος που λέγαμε πριν κανένα χρόνο ότι ήταν το πιστόνι που "σκαμπίλιζε" στον κύλινδρο????

Αν καθάρισες, την έβγαλες πολύ φτηνά. Ούτε του παπά μην το πεις.

well done my friend

:beer:

Δεν ήταν πριν ένα χρόνο. Τότε είχα κάπου στα 30.000 και τώρα έχω 70.000. Προφανώς δεν ήταν τίποτα. Το αυτί μου θα έφταιγε που είναι ευαίσθητο στον φασαριόζο κινητήρα των xt και ίσως καμια αλλαγή μάρκας λαδιών. Δε με ξανα απασχόλησε εκείνο. Σε 30.000 χλμ που πιθανότατα θα χρειαστεί κανένα σετάκι ελατήρια θα μετρήσω ανοχές πιστονιού, κυλίνδρου και πίρου να δω πόση ζωή έχουν ακόμα, πριν αρχίσουν τις σφαλιάρες.

daz
11/07/2014, 14:14
Ισος να ηθελε λιγο περισσοτερο ψαξιμο στο γιατι ελυσε το παξιμαδι...
Ηταν ελαττωματική η ασφαλεια; Ειναι μεγαλες οι ανοχες στα σπειρωματα; Εχει πολυ δυναμη το ΧΤ (:rotflmao:)

Γιατι και λοκτιτε να βαλεις αν η ασφαλεια δεν κραταει θα στο ξανακανει και οι στροφαλοι ειναι ακριβοι αν λυγισουν ή σπασουν οι ακρες τους.

Από το νετ δεν βρήκα τίποτα. Θα ρίξω μια ματιά και στο xt660 forum να δω αν υπάρχει κάτι σχετικό. Έχω χρόνο μέχρι να έρθει η φλάτζα στο νησί.

Δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλεται και από τι μπορεί να προκλήθηκε. Φαντάζομαι πως είναι το χούφτωμα του γκαζιου με μικρές ταχύτητες. Δεν σκίζω την πρώτη και σπάνια (μόνο όταν υπάρχει λόγος) θα συμπλεκτάρω τη δευτέρα. Που και που όμως με πιάνει, ενώ άλλοτε απαιτείται. Ίσως όλα αυτά δρουν αθροιστικά και μετά από 70Κ μεικτά χλμ έκαναν τη βίδα να χαλαρώσει (αδικαιολόγητα λέω εγώ). Ίσως όμως να είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω.

Κάποιος μου είπε ότι του είχε ξανατύχει. Έλυνε ένα χτ που νόμιζε ότι είχε χτυπήσει μπιέλα μέχρι που έπεσε πάνω στην ξεβιδωμένη βίδα. Αν είναι όμως κοινό πρόβλημα των "σκισμένων" ή των high mileage δεν έπρεπε να το ξέρουμε?

Παρόμοια περιστατικά με xtz που έχουν περισσότερα χλμ και πιο άσχημη μεταχείριση δεν έχω βρει ούτε στο xt660.com ούτε κάπου αλλού.

Το μανουάλι δεν λέει κάτι για λοκτιτε. Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω. Γράσο μολύβδου λέει να βάλω (αν θυμάμαι καλά) στην βίδα όπως και στο σπείρωμα του άξονα. Την βίδα του αντικραδασμικού δεν την πείραξα. Σε αυτή το μανουάλι λέει να βάλεις λάδι μηχανής πριν τη σφίξεις με δυναμόκλειδο. Τα λιπαντικά πριν τη σύσφιξη έχουν νόημα γιατί στο στεγνό σπείρωμα τα 80 και τα 70 nm αντίστοιχα, θα έρθουν νωρίτερα.

Η ασφάλεια δεν ήταν σπασμένη. Έσπασε όταν προσπάθησα να τη βγάλω και μάλιστα δεν έσπασε στο σημείο που ήταν λυγισμένη για να πιάνει τη βίδα, αλλά λίγο πιο κάτω. Τουλάχιστον αυτό μου δείχνει το κομματάκι που έχω στα χέρια μου. Την βίδα την συγκρατούσε η ασφάλεια. Όταν την έβγαλα η βίδα ξεβίδωσε με το χέρι χωρίς καμία απολύτως δύναμη.

daz
11/07/2014, 14:22
Κύριοι διαχειριστές καλά το έβαλα εδώ το θρεντάκι ή ταιριάζει στα τεχνικά? Πράξτε κατα βούληση.. :wave2:






Meni0 θα επανέλθω να σΕ πω τι πιστεύω.

taisteal
11/07/2014, 14:28
Ρε Αποστολε τι μου κανεις τωρα..
Και το ειχα και σαν μελλοντικη αγορα γμτ,με κατι τετοια ξενερωνω ρε φιλε..
Γιατι τωρα το εκανε αυτο;;

sonic22
11/07/2014, 20:51
Το προβλημα ειναι κυριος στην ασφαλεια.
Οτι και αν εχει το παξιμαδι η ασφαλερια ειναι εκει για να μην το αφησει να περιστραφει.
Αν εισαι απολυτα σίγουρος οτι κανεις δεν εχει βαλει χερι εκει (γιατι καθε φορα θελουμε καινουρια ασφαλεια), ψαξε λιγο μηπως δεν ακουμπαει καλα η ασφαλεια στις γωνιες του παξιμαδιου ή αν θελει διπλα αυτακια (ενα στην πλευρα και ενα να ανγκαλιαζει την γωνια του παξιμαδιου.

Οκ ξαναδιαβασα τι εγραψες και η ασφαλεια εκανε μια χαρα την δουλεια της. Αν τα σπηρωματα του παξιμαδιου ή του αξονα δεν εχουν "κλοτσησει" τωτε απλα οποιος και οπωτε εσφυξε το παξιμαδι δεν εκανε σωστα την δουλεια.
Σφυξτε ξανα με την σωστη διαδικασια και θα εισαι ΟΚ.

υ.γ. Γρασο μολυβδενιου θα ηταν οχι μολυβδου αν και απορο για το γιατι. Το λαδι για τις ροπες ειναι σωστο.

daz
11/07/2014, 23:09
Το προβλημα ειναι κυριος στην ασφαλεια.
Οτι και αν εχει το παξιμαδι η ασφαλερια ειναι εκει για να μην το αφησει να περιστραφει.
Αν εισαι απολυτα σίγουρος οτι κανεις δεν εχει βαλει χερι εκει (γιατι καθε φορα θελουμε καινουρια ασφαλεια), ψαξε λιγο μηπως δεν ακουμπαει καλα η ασφαλεια στις γωνιες του παξιμαδιου ή αν θελει διπλα αυτακια (ενα στην πλευρα και ενα να ανγκαλιαζει την γωνια του παξιμαδιου.

Οκ ξαναδιαβασα τι εγραψες και η ασφαλεια εκανε μια χαρα την δουλεια της. Αν τα σπηρωματα του παξιμαδιου ή του αξονα δεν εχουν "κλοτσησει" τωτε απλα οποιος και οπωτε εσφυξε το παξιμαδι δεν εκανε σωστα την δουλεια.
Σφυξτε ξανα με την σωστη διαδικασια και θα εισαι ΟΚ.

υ.γ. Γρασο μολυβδενιου θα ηταν οχι μολυβδου αν και απορο για το γιατι. Το λαδι για τις ροπες ειναι σωστο.

Μολυβδαινίου σωστά! Προφανώς χρησιμοποιείται για τους ίδιους λόγους με το λάδι μηχανής. Γιατί στην μία λάδι μηχανής και στην άλλη γράσο με βάση το μολυβδαίνιο? Ίσως λόγο διαφορετικού σπειρώματος (η μία είναι πιο μεγάλη), ίσως διαφορετικών ιδιοτήτων του λιπαντικού που δίνει διαφορετική προένταση στην βίδα κατά το σφίξιμο, ίσως μεγαλύτερων προβλεπόμενων ροπών σύσφιξης για τη δεύτερη.
Κατά το σφίξιμο μόνο το 20% της ροπής πάει στον εφελκισμό. Το 50% στις τριβές με τη ροδέλα και το 30% στις τριβές των σπειρωμάτων. Συνεπώς το διαφορετικό λιπαντικό θα επηρεάσει διαφορετικά το τελικό ποσοστό εφελκυσμού που θα ασκηθεί, αποφεύγοντας την ανάγκη μεγαλύτερης ροπής που θα ταλαιπωρήσει τη βίδα.


Μην έχοντας καινούρια ασφάλεια έσφιξα χωρίς λιπαντικό μόνο και μόνο για σιγουρευτώ ότι ο θόρυβος θα σταματήσει και δεν οφείλεται και σε κάτι άλλο, στην βίδα του αντικραδασμικού για πχ. Σφίγγοντας στην σωστή ροπή χωρίς λιπαντικό το δεύτερο αυτάκι της ασφάλειας (όχι το σπασμένο), έπεσε ακριβώς στην πλευρά της βίδας ενώ το σπασμένο στην γωνία της. Υπέθεσα πως αυτό έγινε λόγο έλλειψης λιπαντικού. Τώρα όμως με προβλημάτισες ότι ίσως κάποιος όντως δεν έσφιξε τη βίδα σωστά. Θα το δείξει η καινούρια ασφάλεια. (Στο δυναμόκλειδό μου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και τα 80nm είναι στην καλή του περιοχή όπου έχει 2% απόκλιση το πολύ).

Πιστεύω ότι αν ακολουθήσω το γράμμα του κατασκευαστή δε θα έχω πρόβλημα. (Τουλάχιστον για τα επόμενα 70.000 χλμ) :lol:

daz
11/07/2014, 23:26
Ρε Αποστολε τι μου κανεις τωρα..
Και το ειχα και σαν μελλοντικη αγορα γμτ,με κατι τετοια ξενερωνω ρε φιλε..
Γιατι τωρα το εκανε αυτο;;

Κατά καιρούς έχω διαβάσει διάφορα κουλά που μπορεί να πάθει (ελάχιστα μεν, πολύ κουλά δε). Μεμονωμένες περιπτώσεις?

Ίσως η κληρονομιά της κατασκευής στην Ιταλία?

Δεν ξέρω!

Πάντως σαν επισκευή είναι σχετικά απλή για κάποιον με τις βασικές γνώσεις και κανά δυο εργαλεία παραπάνω απ' αυτά του απλού weekend warrior.
Αντλία νερού, ένα καπάκι, η καμπάνα και είσαι face to face με το πρόβλημα.

Το δύσκολο ήταν να εντοπιστεί η βλάβη όχι να διορθωθεί.

Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να σε προβληματίσει.

Θα ρωτήσω κάποιον γνωστό εξουσιοδοτημένο Υμαχακια που έχει δουλέψει σε πολλά χτ να δω αν του ξανα έτυχε κάτι τέτοιο και αν αντιμετώπισε πάλι πρόβλημα μετά την επισκευή του.

sonic22
12/07/2014, 00:59
Αν η βιδα δεν ξεσφηξε (αφου η ασφαλεια δεν απετυχε) και τα σπειρωματα δεν εχουν ζημια... απο που προηλθε η μεγαλη ανοχη και το συνεπακολουθο κροταλισμα;
Μηπως καποια ροδελα εχει φαγωθει;


Το γρασο (εδικα μολυβδαινιου που ειναι για λυπανση σε επιφανειες υπο σταθερη συνδεση) χρησημοποιητε σε σπειρωματα που λογο επαφης με το περιβαλον θα υποστουν διαβρωση και θα "κολλησουν". Μεσα στον κινητηρα και στο διαρκες μπανακι με λαδι ποιος ο λογος θα ηθελα πολυ να ηξερα...
Το λαδι ειναι ρευστο και θα ελαττωσει τις τριβες πιο απετελεσματικα... αρα γιατι γρασο;
Για γραψε ακριβος τι λεει το μανουαλ σε παρακαλω..

daz
12/07/2014, 01:25
..πόσο εύκολα μπορείς να πέσεις στα δίχτυα κάποιου που θα κοιτάξει να σε αρμέξει..

Η μισή μαστοριά είναι στο να εντοπίσεις τη βλάβη και η άλλη μισή να την επισκευάσεις. Βέβαια οι μάστορες δεν είναι ούτε θεοί ούτε παντογνώστες αλλά ο καλός ο μάστορας έχει αυτί και γνώσεις ώστε να ξέρει από που να ξεκινήσει το ψάξιμο. Όταν σταμάτησα σε μια έκθεση Yamaha να ρωτήσω που έχει αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο να πάω τον ασθενή να τον αφουγκραστούν ο ιδιοκτήτης ήταν γνώστης και ήθελε να το ακούσει. Μου είπε πιθανότατα καμπάνα αλλά να ρίξω και μια ματιά στον τεντωτήρα. Δυσκολευόταν να πάει το μυαλό του σε κάτι χοντρό γιατί αυτά δεν βγάζουν μπιέλες και πιστόνια έτσι απλά. Καμπάνα από sv έχω ακούσει και δεν μου έμοιαζε για τέτοιος αλλά είναι και διαφορετικά μηχανάκια..

Με έστειλε σε έναν γνωστό με συνεργείο ο οποίος μου είπε ότι φταίει η έλλειψη λαδιών (ο δείκτης ήταν λίγο κάτω απ' το κανονικό :lol:) αλλιώς θα ξεκινούσε το ψάξιμο και ότι βρει (έτσι ξέρω και εγώ, πήγα να του πω αλλά κρατήθηκα). Προς το κινλινδροπίστονο έτεινε και ήθελε 400 ευρώ μαστορικά για να φτάσει μέχρι εκεί. Ξέχασα να τον ρωτήσω αν τα 400 ήταν μαζί με το φπα. Ούτε που έκατσα να ασχοληθώ γιατί μου λέει για πίρο πιστονιού ενώ ο θόρυβος έλεγε άλλα. Ήθελα όμως να τον ρωτήσω όταν αλλάζουμε λάδια και το βάζουμε μπροστά με λιγότερο από 2 λίτρα μέσα για να κατεβάσει τα λάδια στο κάρτερ ώστε να μπορέσουμε να βάλουμε και τα υπόλοιπα γιατί δεν κοπανάει έτσι?
Φεύγοντας σταμάτησα σε έναν άλλο. Μπιέλα μου λέει. Του είπα πως ξέρω πως ειναι δουλεμένο το μηχανάκι και πως είναι συντηρημένο και πως εμφανίστηκε ο θόρυβος και ότι είμαι 90% σίγουρος πως δεν είναι μπιέλα, τι άλλο μπορεί να είναι? Έσφιξε τα χείλη προβληματισμένος. Μου απάντησε πως αυτός το ακούει για μπιέλα και δεν ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι ενώ η τιμή που μου είπε για μπιέλα ήταν πολύ μικρότερη απ' αυτή που μου είχε πει ο άλλος για πίρο πιστονιού.
Είναι τυχαίο που ο πρώτος βάραγε μύγες και στον δεύτερο γινόταν πανδαιμόνιο?

Σε όλους έλεγα να το πάρουν το οδηγήσουν κανένας δεν το έκανε. Τους έλεγα πως αν ο θόρυβος λέει το μισά τα άλλα μισά τα λένε οι κραδασμοί και ο τρόπος λειτουργίας του εν κινήσει αλλά δεν ξέρω να τα ερμηνεύσω αλλά κανένας δεν το έκανε μια βόλτα. Επίσης κανένας δε με ρώτησε πως εμφανίστηκε ο θόρυβος ή αν μεγάλωσε. Έψαξα το μανουαλ στα γρανάζια του αντικραδασμικού. Δεν ήξερα τι μπορεί να φταίει εκεί.
Την επόμενη μέρα πήγα πάλι στην Υαμαχα να παραγγείλω φλάτζα για το καπάκι της καμπάνας αφού έτσι κι αλλιώς από εκεί θα ξεκινούσα και τον ρώτησα για τον αντικραδασμικό. Με ψύλλιασε για τα πυράκια στα γρανάζια και μου είπε πως πρώτα πρέπει να βρω τι φταίει και μετά να τα παραγγείλω όλα μαζί. Μου είπε και για άλλο συνεργείο όπου όταν το πήγα μου είπαν αμέσως για τα πιράκια ή για την βίδα του αντικραδασμικού. Επίσης μου είπε πως ήθελε 50 ευρώ για να μου το φτιάξει.

Τα συμπεράσματα δικά σου.


Γιατί το έκανα μόνος μου? Όχι δεν είχα καμιά όρεξη να το ανοίξω στην αυλή μου και θα ήθελα να το έχω έτοιμο την ίδια μέρα που εντοπίστηκε η πηγή του προβλήματος.

Δεν το έκανα γιατί είμαι καλύτερος μάστορας. Δεν είμαι. Σίγουρα είμαι σκράπας στο να εντοπίζω βλάβες αλλά όταν επισκευάζω κάτι που ξέρω τι έχει είμαι προσεκτικός, μεθοδικός και το ψάχνω, δεν κοιτάω να το τελειώσω για να πιάσω το επόμενο. Κάτι που δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει αυτός που έχει μια αυλή γεμάτη χαλασμένα. Αυτός στηρίζεται στις γνώσεις του, στην εξειδίκευση και στην ταχύτητα για να βγάλει το μεροκάματο. Αυτός που δεν ξέρει τι έχει μπορεί να φάει μια ολόκληρη μέρα ψάχνοντας μια βλάβη των 50 ευρώ. Αυτός που ξέρει τι έχει είναι εξειδικευμένος και αυτή την εξειδίκευση την πληρώνεις. Μαζί πληρώνεις και το σωστό εργαλείο που τον υποχρεώνουν να χρησιμοποιήσει και είναι ακριβό κτλ κτλ. Αυτός που άλλαξε ρουλεμάν τιμονιού μέσα στην εγγύηση και δεν έβαλε σωστά την τσιμούχα και πλήρωσα ρουλεμαν μετά από μερικούς μήνες δεν το έκανε επειδή δεν ήξερε να το κάνει.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι αυτός που θα το φτιάξει θα κοιτάξει το μάνουαλ να δει ότι η βίδα αυτή θέλει γράσο μολυβδαινιού και επειδή παραπάνω απ' τους μισούς δουλεύουν με δυναμόκλειδα force το έκανα στην αυλή μου. Πόσοι έχουν δυναμόκλειδα που να μετράνε σωστά τα 10Nm που έχουν οι βίδες του καπακιού? Ξέρεις τι μπορεί να κάνει λάθος ροπή σε αλουμίνιο έτσι?

Για να μην πούμε γι' αυτούς που αντί να κλειδώσουν τον στρόφαλο με ένα κομμάτι αλουμίνιο βάζουν κατσαβίδι ή ακόμα και αερόκλειδο.

Συμπλήρωμα στα λάδια θα χρειαστεί σίγουρα. Τι λάδι θα συμπληρώσει? Ξέρει τι έχεις μέσα? Αν σου βάλει καινούρια λάδια μαζί με την φλάντζα και το παραφλού, τα 50 είναι λίγα. Οπότε θα συμπληρώσει λάδια ότι έχει.

Το έκανα μόνος μου γιατί παρόλο που δεν είμαι μάστορας με εμπιστεύομαι παραπάνω. Μέχρι ένα σημείο μπορώ να δικαιολογήσω τα πάντα αλλά δεν θέλω να τα αποδεχτώ οπότε όσο μπορώ τα αποφεύγω.

daz
12/07/2014, 02:41
Αν η βιδα δεν ξεσφηξε (αφου η ασφαλεια δεν απετυχε) και τα σπειρωματα δεν εχουν ζημια... απο που προηλθε η μεγαλη ανοχη και το συνεπακολουθο κροταλισμα;
Μηπως καποια ροδελα εχει φαγωθει;


Το γρασο (εδικα μολυβδαινιου που ειναι για λυπανση σε επιφανειες υπο σταθερη συνδεση) χρησημοποιητε σε σπειρωματα που λογο επαφης με το περιβαλον θα υποστουν διαβρωση και θα "κολλησουν". Μεσα στον κινητηρα και στο διαρκες μπανακι με λαδι ποιος ο λογος θα ηθελα πολυ να ηξερα...
Το λαδι ειναι ρευστο και θα ελαττωσει τις τριβες πιο απετελεσματικα... αρα γιατι γρασο;
Για γραψε ακριβος τι λεει το μανουαλ σε παρακαλω..

319923

319924

Η ασφάλεια είναι αυτή. Το μικρό αυτάκι είναι αυτό που την κρατάει στην θέση της ώστε να μην γυρίζει μαζί με την βίδα. Όταν την ξανατοποθέτησα αυτό το αυτάκι μπήκε κανονικά στην υποδοχή του. Τα πάντα ήταν όπως έπρεπε να είναι με την διαφορά ότι προσπαθώντας να λυγίσω την ασφάλεια αυτή έσπασε (όχι και τόσο περίεργο) και η βίδα ξεβιδώθηκε με το χέρι (it's a mystery). Η ροδέλα που υπάρχει από πίσω ήταν μια χαρά. Έβγαλα τα γρανάζια, τσέκαρα τον πίρο και αυτός μια χαρά, κρατάει τα πάντα στην θέση τους χωρίς να κουνιέται τίποτα. Θα ξανακοιτάξω αν αυτό το αυτάκι που κρατάει την ασφάλεια έχει φάει κανένα ζόρι.

319925

MISKIN
12/07/2014, 13:36
Μπράβο ρε Αποστόλη για την μεθοδικότητα και την υπομονή σου, χρήσιμα όταν επιδιορθώνεις κάτι όσο χρήσιμα είναι και τα κατάλληλα εργαλεία. Τελικά μου φαίνεται ότι τα κυλινδρόμετρα δε θα τα χρειαστείς στον άμεσο μέλλον, μη σου πω ότι δε θα τα χρειαστείς καθόλου τόσο προσεκτικός που είσαι με το μηχανάκι. :beer:

notakos600
12/07/2014, 15:25
Θα μπορούσε να φύγει η ασφάλεια από τη θέση της και να γίνει πανικός;

daz
12/07/2014, 16:50
Μπράβο ρε Αποστόλη για την μεθοδικότητα και την υπομονή σου, χρήσιμα όταν επιδιορθώνεις κάτι όσο χρήσιμα είναι και τα κατάλληλα εργαλεία. Τελικά μου φαίνεται ότι τα κυλινδρόμετρα δε θα τα χρειαστείς στον άμεσο μέλλον, μη σου πω ότι δε θα τα χρειαστείς καθόλου τόσο προσεκτικός που είσαι με το μηχανάκι. :beer:

Κάτσε να βγει το καλοκαιράκι να μαζευτώ λίγο και να ξεφρακάρω οικονομικά και ένα σετάκι κυλινδρόμετρα θα τα πάρω. :D Αν περιμένω να μου χρειαστούν θα τα πληρώσω χρυσάφι. Καλύτερα να τα πάρω όταν τα πετύχω σε καλή τιμή.

Ελατήρια κάποια στιγμή θα χρειαστεί γιατί δε βλέπω να το αλλάζω. Δε νομίζω όμως να χρειαστεί κάτι παραπάνω.


Θα μπορούσε να φύγει η ασφάλεια από τη θέση της και να γίνει πανικός;

Αν ήταν θα είχε φύγει και δε θα χρειαζόταν να ψάχνομαι να δω γιατί χτυπάει. :lol:

Θα άρχιζε να φτύνει γρανάζια και βίδες απ' τα κάρτερ οπότε θα ήξερα από που να ξεκινήσω.

Δεν νομίζω, δύσκολα!

Πάντως ποτέ δεν είναι αργά για κάποιον να αγοράσει το πρώτο χτ το οποίο θα βγάλει τον μισό κινητήρα απ' τα κάρτερ.
Άντε μετά να μαζέψεις τους bmwακιδες. :lol:

daz
12/07/2014, 17:22
Δλδ επόμενη φορά που θα πω στον Βασκα να προσέχει τη χοντρή μη σκορπίσει τον άξονα στο δρόμο αυτός θα μου απαντήσει να έχω το νου μου μη πατήσω τον στρόφαλό μου με την πίσω ρόδα? :lol:

Ε ρε γλέντια!

sonic22
12/07/2014, 17:47
ένα σετάκι κυλινδρόμετρα θα τα πάρω. :D
Το σετακι κυλινδρομετρα (μικρομετρο οπων νομιζω το κανονικο του) πρεπει να συνδιαστει και με ενα σετ μικρομετρα γιατι αλλιως ειναι αδυνατον να βγαλεις σωστες ανοχες... Αρα το 200-250 δεν το γλυτώνεις...

daz
12/07/2014, 18:56
Το σετακι κυλινδρομετρα (μικρομετρο οπων νομιζω το κανονικο του) πρεπει να συνδιαστει και με ενα σετ μικρομετρα γιατι αλλιως ειναι αδυνατον να βγαλεις σωστες ανοχες... Αρα το 200-250 δεν το γλυτώνεις...

:D

319945

Sonic νομίζω πως εργαλεία δε σταματάς ποτέ να αγοράζεις. :dizzy:

sonic22
12/07/2014, 19:57
Sonic νομίζω πως εργαλεία δε σταματάς ποτέ να αγοράζεις. :dizzy:
Εγω να πω την αληθεια πλεον κατασκευαζω τα εργαλεια μου... :uplate:

Θα χρειαστει να φτιαξεις ενα τετοιο πινακακι μετρισεων οταν θα εχεις και τα μικρομετρα και το κυλινδρομετρο

319946
Ουσιαστικα καλιμπραρεις το κυλινδρομετρο με βαση το μικρομετρο.

daz
12/07/2014, 23:30
Εγω να πω την αληθεια πλεον κατασκευαζω τα εργαλεια μου... :uplate:

Θα χρειαστει να φτιαξεις ενα τετοιο πινακακι μετρισεων οταν θα εχεις και τα μικρομετρα και το κυλινδρομετρο

319946
Ουσιαστικα καλιμπραρεις το κυλινδρομετρο με βαση το μικρομετρο.

Αν έχεις αυτη τη δυνατότητα είσαι τυχερός. Και εγώ έχω κανά δυο φτιαγμένα από "χέρι".

Γεια σου ρε miskin! :beer:

Κάπου είχα βρει κάτι ανάλογο αλλά αποθήκευσα και το δικό σου. Ναι την ψιλοξέρω τη διαδικασία αλλά έχω και έναν δάσκαλο που τα "νιώθει" τα μικρόμετρα. :D
Ελπίζω πάντως ότι θα αργήσω να τα χρησιμοποιήσω στο δικό μου μηχανάκι.

Thanks sonic. :beer:

virus
13/07/2014, 22:18
sonik ο λογος που εκανες το πινακακι;


ειναι για να ξερεις που περιπου ειναι το ευρος μετρησεων για καθε ανταπτορα; ωστε να μην ψαχνεις τον ανταπτορα;


daz παρεκλινουμε του θεματος σου, σορυ.

sonic22
14/07/2014, 07:28
1. Για να ξερω γρυγορα ποιος ανταπτορας ή και δαχτυλιδι ταιριαζει σε καθε εφαρμογη.
2. Για να εχω ιδιες μετρησεις (σφαλμα) ειτε μετραω με το μικρομετρο ειτε με το κυλινδρομετρο (αρα σωστες ανοχες).
3. Για να εμπιστυεωμαι μονο την μεταβολη της βελονας (πωσες γραμμες-mm δλδ) και οχι τα νουμερα που αναγραφονται στο "ρολοι" ή τελος παντων στις μετρισεις του κυλινδρομετρου. Απλα προσθετω στην τιμη min του πινακα τα δεκατα που μετακινηθικε η βελονα. Ετσι δεν χρειαζετε να αγωρασω πανακριβο εργαλειο ή να ψαχνομε με καλιμπραρισματα του οργανου.

daz
16/07/2014, 22:28
Βρήκα αυτό..

http://www.xt660.com/showthread.php?t=20263

Και αυτός αρχικά νόμιζε πως ήταν το γρανάζι του αντικραδασμικού.


Videα

Ο θόρυβος..

https://www.youtube.com/watch?v=1yOV3b2nU-g

https://www.youtube.com/watch?v=bEggxJ-EBVg&list=UUQGRDLfQBPrTRGhHIwo1gYA

Αυτό δεν μπορούσα να το βρω νωρίτερα?

https://www.youtube.com/watch?v=Nyk4PWGVQgw&list=UUQGRDLfQBPrTRGhHIwo1gYA&index=9

Πάντως και ο τύπος στα σχόλια λέει ότι η ασφάλεια δεν είχε ανοίξει. Τώρα πως γίνεται να μην ανοίξει η ασφάλεια και να χαλαρώσει η βίδα δεν ξέρω. Επίσης το πρόβλημα του παρουσιάστηκε κάπου στα 16.000 χλμ. Ρε λες κάθε φορά που χάνει η Milan ο πούστης ο Ιταλός να ξεχνάει να σφίξει τις βίδες? :lol:

Σήμερα έβγαλα αυτή τη φωτό..

320179

H ασφάλεια έσπασε όταν πήγα να την ανοίξω. Δεν ήταν σπασμένη ούτε στραβωμένη.

Έβαλα την καινούρια ασφάλεια και έσφιξα όσο λέει το μάνιουαλ.

Διάβασα και άκουσα τα πάντα. Ειδικά αυτά που άκουσα ήταν ο φόβος και ο τρόμος.

Βάλε μου είπαν (όταν πήγα να πάρω τη φλάτζα και την ασφάλεια), locktight. Οκ το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά αποφάσισα να μην βάλω.
Αν δεν έχεις locktight βάλε φλατζόκολλα. Αν δεν έχεις φλατζόκολλα βάλε χρώμα για σίδερα, αλλά πλύνε πρώτα τη βίδα με ασετόν καθαρό για να φύγει το λάδι και να κολλήσει το χρώμα.
Επίσης μου πρότειναν να βάλω άλλη βίδα ασφαλείας. Όταν είπα ότι είναι 36αρα ψιλόπαση και η αφτερ θα είναι τεράστια μου απάντησε ότι δεν πειράζει έχει περιθώριο εκεί. :lol: Δεν ασχολήθηκα άλλο. Ούτε περιθώριο έχει, ούτε τις ίδιες ροπές χρησιμοποιείς με διαφορετικής σκληρότητας βίδα ούτε υπήρχε περίπτωση να βάλω έχτρα βάρος στην βίδα του στροφάλου.

Τίποτα δε μ' άρεσε και έκανα ότι ακριβώς έλεγε το μανουάλι. Δεν ξέρω, αφού εμένα δε μου κόβει παραπάνω έκανα ότι λέει ο κατασκευαστής.
Στα παλιότερα μοντέλα έδινε μεγαλύτερες ροπές γι' αυτή τη βίδα ενώ στα καινούρια αποφάσισε να την ελαττώσει. Οπότε ούτε παραπάνω την έσφιξα.

Στα 80Nm που λέει το μανουαλ η προεξοχή της ασφάλειας που "έκατσε" στην πλευρά της βίδας ήταν η δεξιά και όχι η αριστερή, ενώ τα σημάδια στη βίδα (απ' την προηγούμενη ασφάλεια) φανέρωναν ότι είχε γυρίσει μισή στροφή παραπάνω.

Φρέσκο λαδάκι καινούριο αντιπηκτικό ένα φιλτράκι αέρα και τώρα δουλεύει πάλι σαν seico.


Παρεμπίπτοντος οι δίσκοι μου είναι σαν καινούριοι και τα ελατήρια είναι πάνω απ' τη μέση της ζωής τους.
Κάποια στιγμή θα τσεκάρω και ρουλεμάν λαιμού, μοχλικού και ψαλιδιών. Ανταλλακτικά όμως όχι από εδώ. Μου έπιασε τον κώλο ο ντόπιος. :lol:



Να αλλάξω φίλτρο λαδιού σε καμιά 500αριά χλμ?

virus
16/07/2014, 23:01
Διάβασα και άκουσα τα πάντα. Ειδικά αυτά που άκουσα ήταν ο φόβος και ο τρόμος.

Βάλε μου είπαν (όταν πήγα να πάρω τη φλάτζα και την ασφάλεια), locktight. Οκ το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά αποφάσισα να μην βάλω.
Αν δεν έχεις locktight βάλε φλατζόκολλα. Αν δεν έχεις φλατζόκολλα βάλε χρώμα για σίδερα, αλλά πλύνε πρώτα τη βίδα με ασετόν καθαρό για να φύγει το λάδι και να κολλήσει το χρώμα.
Επίσης μου πρότειναν να βάλω άλλη βίδα ασφαλείας. Όταν είπα ότι είναι 36αρα ψιλόπαση και η αφτερ θα είναι τεράστια μου απάντησε ότι δεν πειράζει έχει περιθώριο εκεί. :lol: Δεν ασχολήθηκα άλλο. Ούτε περιθώριο έχει, ούτε τις ίδιες ροπές χρησιμοποιείς με διαφορετικής σκληρότητας βίδα ούτε υπήρχε περίπτωση να βάλω έχτρα βάρος στην βίδα του στροφάλου.


οταν τα ακουω αυτα τα μακελεμενα νευριαζω:confused:


Τίποτα δε μ' άρεσε και έκανα ότι ακριβώς έλεγε το μανουάλι. Δεν ξέρω, αφού εμένα δε μου κόβει παραπάνω έκανα ότι λέει ο κατασκευαστής.
Στα παλιότερα μοντέλα έδινε μεγαλύτερες ροπές γι' αυτή τη βίδα ενώ στα καινούρια αποφάσισε να την ελαττώσει. Οπότε ούτε παραπάνω την έσφιξα.

Στα 80Nm που λέει το μανουαλ η προεξοχή της ασφάλειας που "έκατσε" στην πλευρά της βίδας ήταν η δεξιά και όχι η αριστερή, ενώ τα σημάδια στη βίδα (απ' την προηγούμενη ασφάλεια) φανέρωναν ότι είχε γυρίσει μισή στροφή παραπάνω.

δυο τρια νιουτονακια μπορεις να τα δινεις. κακο δεν κανουν.



Κάποια στιγμή θα τσεκάρω και ρουλεμάν λαιμού, μοχλικού και ψαλιδιών. Ανταλλακτικά όμως όχι από εδώ. Μου έπιασε τον κώλο ο ντόπιος. :lol:


μπαρμπα στην αθηνα δεν εχεις;

vaska
17/07/2014, 03:48
Διάβασα και άκουσα τα πάντα. Ειδικά αυτά που άκουσα ήταν ο φόβος και ο τρόμος.

*Βάλε μου είπαν (όταν πήγα να πάρω τη φλάτζα και την ασφάλεια), locktight. Οκ το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά αποφάσισα να μην βάλω.
Αν δεν έχεις locktight βάλε φλατζόκολλα. Αν δεν έχεις φλατζόκολλα βάλε χρώμα για σίδερα, αλλά πλύνε πρώτα τη βίδα με ασετόν καθαρό για να φύγει το λάδι και να κολλήσει το χρώμα.
Επίσης μου πρότειναν να βάλω άλλη βίδα ασφαλείας. Όταν είπα ότι είναι 36αρα ψιλόπαση και η αφτερ θα είναι τεράστια μου απάντησε ότι δεν πειράζει έχει περιθώριο εκεί. :lol: Δεν ασχολήθηκα άλλο. Ούτε περιθώριο έχει, ούτε τις ίδιες ροπές χρησιμοποιείς με διαφορετικής σκληρότητας βίδα **ούτε υπήρχε περίπτωση να βάλω έχτρα βάρος στην βίδα του στροφάλου.

Τίποτα δε μ' άρεσε και έκανα ότι ακριβώς έλεγε το μανουάλι. Δεν ξέρω, αφού εμένα δε μου κόβει παραπάνω έκανα ότι λέει ο κατασκευαστής.
Στα παλιότερα μοντέλα έδινε μεγαλύτερες ροπές γι' αυτή τη βίδα ενώ στα καινούρια αποφάσισε να την ελαττώσει. Οπότε ούτε παραπάνω την έσφιξα.

***Στα 80Nm που λέει το μανουαλ η προεξοχή της ασφάλειας που "έκατσε" στην πλευρά της βίδας ήταν η δεξιά και όχι η αριστερή, ενώ τα σημάδια στη βίδα (απ' την προηγούμενη ασφάλεια) φανέρωναν ότι είχε γυρίσει μισή στροφή παραπάνω.

Φρέσκο λαδάκι καινούριο αντιπηκτικό ένα φιλτράκι αέρα και τώρα δουλεύει πάλι σαν seico.


Παρεμπίπτοντος οι δίσκοι μου είναι σαν καινούριοι και τα ελατήρια είναι πάνω απ' τη μέση της ζωής τους.
Κάποια στιγμή θα τσεκάρω και ρουλεμάν λαιμού, μοχλικού και ψαλιδιών. Ανταλλακτικά όμως όχι από εδώ. Μου έπιασε τον κώλο ο ντόπιος. :lol:



Να αλλάξω φίλτρο λαδιού σε καμιά 500αριά χλμ?

* εγώ θα έβαζα, αλλά μόνο λοκτάιτ, ούτε φλατζόκολλα ούτε χρώμα ούτε μίνιο ούτε μουράβια, μόνο λοκτάιτ
** πόσο πια να είναι αυτό το έξτρα βάρος πάνω στον στρόφαλο?? όχι ότι θα έβαζα αβίαστα παξιμάδι ασφαλείας αλλά αν άνοιγα μετά από 10000 χλμ ας πούμε κι έβρισκα το παξιμάδι χαλαρό, θα το σκεφτόμουν σίγουρα πολύ σοβαρά.
*** Οπότε λοιπόν που καταλήγουμε?? Λάθος κάποιων μαστόρων που έκαναν ότι τους είπε η γκλάβα τους, κάτι άλλο που εσύ γνωρίζεις από τις εργασίες που έχεις κάνει στο μηχανάκι σου???? Αν δεν είναι τπτ από τα 2 καταλήγουμε ότι ο κατασκευαστής έχει είτε λάθος τιμές στην ροπή σφίξης είτε λάθος τρόπο ν' ασφαλίζει αυτό το παξιμάδι??

Για πε, εδώ σε θέλω μάστορα.

daz
17/07/2014, 21:28
* εγώ θα έβαζα, αλλά μόνο λοκτάιτ, ούτε φλατζόκολλα ούτε χρώμα ούτε μίνιο ούτε μουράβια, μόνο λοκτάιτ
** πόσο πια να είναι αυτό το έξτρα βάρος πάνω στον στρόφαλο?? όχι ότι θα έβαζα αβίαστα παξιμάδι ασφαλείας αλλά αν άνοιγα μετά από 10000 χλμ ας πούμε κι έβρισκα το παξιμάδι χαλαρό, θα το σκεφτόμουν σίγουρα πολύ σοβαρά.
*** Οπότε λοιπόν που καταλήγουμε?? Λάθος κάποιων μαστόρων που έκαναν ότι τους είπε η γκλάβα τους, κάτι άλλο που εσύ γνωρίζεις από τις εργασίες που έχεις κάνει στο μηχανάκι σου???? Αν δεν είναι τπτ από τα 2 καταλήγουμε ότι ο κατασκευαστής έχει είτε λάθος τιμές στην ροπή σφίξης είτε λάθος τρόπο ν' ασφαλίζει αυτό το παξιμάδι??

Για πε, εδώ σε θέλω μάστορα.

*Και εγώ το σκέφτηκα για λοκταιτ αλλά ήμουν πολύ περίεργος να δω αν θα αντιμετωπίσω πάλι το ίδιο πρόβλημα αν κάνω ακριβώς ότι λέει ο κατασκευαστής. Αν υπάρξει επόμενη φορά ίσως πέσει λοκταιτ και κανένα nm παραπάνω.

**Το παξιμάδι που έχει τώρα έχει λιγότερο απ' το μισό πάχος ενός 36αριού. Ακόμα και αν βρω κάποιο με διαφορετικό din iso ή jis, σε σχέση με τα κλασικά που κυκλοφορούν, με μικρότερο πάχος, η ασφάλεια θα πρόσθετε λίγο ακόμα. Χώρο δεν είχε για κάτι πιο χοντρό, ελάχιστα πιο χοντρό να ήταν η ασφάλειά του θα ήταν στον αέρα. Μετά πάμε στην σκληρότητα. Δεν πρόσεξα να δω τι σκληρότητας είναι αυτό που έχει και αν το γράφει επάνω. Διαφορετικής σκληρότητας βίδες θέλουν διαφορετικό σφίξιμο. Δεν ξέρω γιατί ο Ιάπωνας μείωσε την ροπή της συγκεκριμένης βίδας, δεν μου λέει ο κερατάς αλλά είπα να μην μπω στη διαδικασία να το ανακαλύψω μόνος μου.
Πόσο βάρος? Μερικά γραμμάρια. Πόσο και αν θα επηρεάσει? Δεν ξέρω! Πιθανότατα μερικά γραμμάρια να μην επηρέαζαν ούτε τους κραδασμούς, ούτε τα ρουλεμάν, ούτε τα γρανάζια ούτε τίποτα. Ή ίσως και όχι. Δεν ξέρω.

***Λάθος μαστόρων δεν είναι σίγουρα γιατί δεν έχει ανοιχτεί ποτέ. Στο μηχανάκι δεν έχει γίνει τίποτα. Καμιά αλλαγή, καμία μετατροπή, κανενός είδους έλεγχος. Ούτε εκεί, ούτε πουθενά.
Να έκανε λάθος αυτός που το συναρμολογούσε? Δύσκολο να το πιστέψω αλλά φοβού τους Ιταλούς και ducati φέροντες. Πάντως όλες οι βίδες εξωτερικά ήταν μαρκαρισμένες που σημαίνει ότι απ' όλες είχε περάσει δυναμόκλειδο. Λες να ξέχασαν να σφίξουν τη βίδα του στροφάλου?
Οπότε πάμε στο σενάριο του λάθους απ' τον κατασκευαστή. Μα σου λέει οτι ο τύπος ασχολήθηκε με το θέμα αυτής της βίδας και αυτός ο κερατάς δεν κάνει λάθος αν ασχοληθεί. Να μη δώσει την απαιτούμενη βαρύτητα την πρώτη φορά μπορεί αλλά αν ασχοληθεί δεύτερη δεν κάνει αλλαγές αν δεν ξέρει γιατί τις κάνει. Οπότε κάποιο λόγο θα είχε. Οπότε δύσκολο να έχει κάνει λάθος εκτός και αν δεν ξέρει τη δουλειά του. Μα τον κινητήρα δεν τον ξέρει κανείς όπως τον ξέρει ο κύριος Yamaha ή ο κύριος minareli. Ρε μήπως δεν έχουν συναντήσει ποτέ τους κάγκουρα αυτοί οι τύποι?

Οπότε?

Στον άλλο έλυσε η βίδα στα 16.000 χλμ, εμένα στα 70.000. Ο άλλος είχε και κάτι βίντεο με σούζες, εγώ σούζες δεν κάνω. Χρησιμοποιώ όμως το μηχανάκι μου κανονικά, δεν το σέρνω απ' το Α στο Β. Θα χουφτώσω το γκάζι με πρώτη να σηκωθεί για να περάσω στεγνός το νερόλακο ή θα τσιμπίσω συμπλέκτη στην δευτέρα. Μήπως τελικά αυτά τα χτ αν τα χρησιμοποιήσεις σαν κτμ αρχίσουν να βγάζουν διάφορα κουλά? Μήπως στο ίδιο πεδίο χρήσης τα κτμ είναι πιο αξιόπιστα? Ίσως και όχι. Δεν ξέρω δεν απαντώ. Πιθανότατα η βίδα να έλυσε απ' το χούφτωμα του γκαζιού με μικρές ταχύτητες. Εκεί πήγε το μυαλό μου απ' την αρχή και είναι το πιο πιθανό σενάριο με δευτερο επικρατέστερο το σφάλμα του Ιταλού που δεν πήδηξε την προηγούμενη και τρίτο το μη σφάλμα του κατασκευαστή που δεν πρόβλεψε πως η λάθος (extreme) χρήση δρα αθροιστικά στο πρόβλημα.
Αν δε χρειαστεί να δαπανήσω πάλι 2-3 ώρες και 20 ευρώ του Ιταλού δεν του σηκώνεται. Αν αντιμετωπίσω πάλι πρόβλημα ο Ιάπωνας μ@λ@κίζεται. Λάθος του χρήστη πάντως αποκλείεται αν είναι. Αν ήταν καλύτερα να τα πουλήσουμε και να μάθουμε πλέξιμο.

A! Και δεν είμαι μάστορας. Μάστορας θα γίνω μόνο όταν τα μάθω όλα και δεν κάνω λάθος ποτέ. :lol:

daz
17/07/2014, 21:29
Μλκ μουράβια έπρεπε να βάλω, έχεις δίκιο. Πως δεν το σκέφτηκα ο άθλιος! :lol:

MISKIN
17/07/2014, 21:45
Τώρα είναι αργά για να το τσεκάρεις, αλλά μήπως είχε μπόσικα μεταξύ παξιμαδιού και άξονα; Ξέρεις δεν είναι δύσκολο να σου φύγουν 2-3 δεκατάκια, ιδίως αν είσαι Ιταλός.. :D

daz
17/07/2014, 21:58
Miskin δεν κατάλαβα.

MISKIN
17/07/2014, 22:22
Παξιμάδι και άξονας πάντα έχουν μια ανοχή μεταξύ τους έτσι ώστε να μήν είναι πολύ σφιχτή αλλά ούτε και πολύ χαλαρή η μεταξύ τους "επαφή"! Αν το σπείρωμα του άξονα είναι στη μικρότερη επιτρεπτή ανοχή (ή και εκτός ανοχής για μερικά εκατοστά του χιλιοστού) και το παξιμάδι στη μεγαλύτερη, τότε η μεταξύ τους "σχέση" μπορεί υπό συνθήκες να είναι προβληματική. Ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να καταλάβεις με το χέρι αν το μπόσικο ήταν παραπάνω από το επιτρεπτό αλλά εμπειρία έχεις, ίσως να το παρατήρησες.

daz
17/07/2014, 22:53
Δεν έλεγξα το κενό αλλά δε με προβλημάτισε κάτι όταν τη βίδωνα ή ξεβίδωνα. Βέβαια για να αντιληφθώ χαλαρή εφαρμογή χωρίς να ελέγξω θα έπρεπε να έχει μεγάλο κενό.

Για να χαλαρώσει η βίδα χωρίς να αστοχήσει η ασφάλεια πρέπει να "πηδήξει" σπείρωμα. Τα σπειρώματα τα έλεγξα οπτικά και δεν είχαν τίποτα. Και στον άξονα και στο παξιμάδι. Την μεταξύ τους εφαρμογή όμως δεν την έλεγξα, δεν πήγε το μυαλό μου. Το βίδωμα και το ξεβίδωμα γινόταν χωρίς να μαγκώνει η βίδα, πράγμα που σημαίνει και στην πράξη ότι τα σπειρώματα δεν είχαν κάνει κεφάλι. Αν είχε πηδήξει σπείρωμα δε θα το είχε φάει λίγο ώστε η βίδα να μην γυρίζει αβίαστα?
Ή τουλάχιστον δε θα ήταν ορατό με το μάτι?

MISKIN
17/07/2014, 22:59
Δε γίνεται να "πηδήξει" σπείρωμα και να μη γρανιάρει ένα από τα δυο. Οπότε ξέχνα τα "πηδήματα".... ;)
Τεσπα πιστεύω ότι έπραξες σωστά που πήγες με το βιβλίο. Ούτως ή άλλως αν χαλαρώσει πάλι θα το προλάβεις λόγω ήχου. Τότε βλέπεις και κάνεις. Η Loctite πάντως είναι μια αξιόπιστη λύση.

sonic22
18/07/2014, 08:52
Σφυρι-καλεμι, φλατζοκολα και loctite.
Τα αγαπημενα εργαλεια του Ελληνα μαστορα.

MISKIN
18/07/2014, 10:22
Αν μαλακιστεί ο Ιταλός μάστορας-κατασκευαστής τότε ο Έλληνας μάστορας-επισκευαστής πρέπει να βρει μια λύση.

vaska
18/07/2014, 11:22
*Και εγώ το σκέφτηκα .......................μάθω όλα και δεν κάνω λάθος ποτέ. :lol:

Κ@υλωμένος για έκθεση είσαι κουφάλα, τι σεντόνι είναι αυτό???

Μαζί σου σε όλα, ρώτησα όμως γιατί δεν ήξερα τι εργασίες συντήρησης έχουν γίνει στο μηχανάκι σου. Από την άλλη, σκέφτεσαι για κραδασμούς στον στρόφαλο μόνο αν το παξιμάδι που θα βάλεις έχει ανομοιόμορφη κατανομή βάρους (που στα κλασικά της αγοράς δεν είναι συνηθισμένο). Μόνο ο ανύπαρκτος χώρος εκεί μέσα στα άδυτα εντόσθια του κινητήρα σου θα ήταν για μένα πρόβλημα και ανασταλτικός παράγοντας στο να βάλω αυτασφαλιζόμενο.
Πάντως πολύ καλά έκανες και πήγες by the book. Και το παρατηρείς.
Τώρα για το τι φταίει ίσως να μην μάθεις ποτέ, αλλά το όποιο χούφτωμα του γκαζιού σίγουρα δεν φταίει. Πόση μάζα να έχει το γμμνο και πόσο απότομα ν' ανέβουν οι στροφές (Για ΧΤ μιλάμε) που να λύσει λόγω αδράνειας??

daz
18/07/2014, 13:27
Σφυρι-καλεμι, φλατζοκολα και loctite.
Τα αγαπημενα εργαλεια του Ελληνα μαστορα.

Εδώ που τα λέμε τα κάνουν όλα και συμφέρουν. :lol:


Αν μαλακιστεί ο Ιταλός μάστορας-κατασκευαστής τότε ο Έλληνας μάστορας-επισκευαστής πρέπει να βρει μια λύση.

Είπαμε αν θέλει o Έλλην μπορεί να κάνει μέχρι και τα κατάνα κοφτερότερα. :D


Κ@υλωμένος για έκθεση είσαι κουφάλα, τι σεντόνι είναι αυτό???

...
Τώρα για το τι φταίει ίσως να μην μάθεις ποτέ, αλλά το όποιο χούφτωμα του γκαζιού σίγουρα δεν φταίει. Πόση μάζα να έχει το γμμνο και πόσο απότομα ν' ανέβουν οι στροφές (Για ΧΤ μιλάμε) που να λύσει λόγω αδράνειας??

Sorry Vaska μου, παρασούρθηκα.

Γι' αυτό είπα το χούφτωμα με μικρές ταχύτητες. :smokin:

pinezas
19/07/2014, 21:28
καλησπερα σε ολους .daz θελω να σε ευχαρηστισω για τις πολιτιμες πλιροφοριες τις βλαβης.Εχω και εγω μια χτ 660 ζ 2009 και μου παρουσιαστικε ο ιδιος θορυβος πριν μερικες μερες.Το πηγα μαστορα και μολις το ακουσε μου λεει ,δεν ειναι τπτ εχει φυγει η βιδα τις καμπανας,πολυ σιχνο προβλημα στα χτ!απλος προσεχε και αν ο θορυβος μεγαλωση σβηστω και φερτο!εκει με κουφανε γιατη τη ειναι η μηχανη παστελι να το βαλω στην τσεπη και να το παω ,οπως το γιατη δεν μου εφτιαξε αμεσως την βλαβη , η μηχανη εχει 56000χλμ και δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. ευχαριστω που ανεχθικατε την ανορθογραφια μου

daz
19/07/2014, 21:57
καλησπερα σε ολους .daz θελω να σε ευχαρηστισω για τις πολιτιμες πλιροφοριες τις βλαβης.Εχω και εγω μια χτ 660 ζ 2009 και μου παρουσιαστικε ο ιδιος θορυβος πριν μερικες μερες.Το πηγα μαστορα και μολις το ακουσε μου λεει ,δεν ειναι τπτ εχει φυγει η βιδα τις καμπανας,πολυ σιχνο προβλημα στα χτ!απλος προσεχε και αν ο θορυβος μεγαλωση σβηστω και φερτο!εκει με κουφανε γιατη τη ειναι η μηχανη παστελι να το βαλω στην τσεπη και να το παω ,οπως το γιατη δεν μου εφτιαξε αμεσως την βλαβη , η μηχανη εχει 56000χλμ και δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. ευχαριστω που ανεχθικατε την ανορθογραφια μου

Πολύ συχνό πρόβλημα? Εγώ πάντως δεν το έχω ξανα ακούσει ούτε βρήκα πολλές πληροφορίες. Θα ρωτήσω όμως σε κάποιο εξουσιοδοτημένο ή αντιπροσωπία πόσο συχνα αντιμετώπισαν αυτή τη βλάβη γιατί είμαι περίεργος.

Δεν είναι η βίδα της καμπάνας. Η βίδα του στροφάλου είναι και μην το αφήσεις γιατί αν φύγει η ασφάλεια θα στα βγάλει όλα από κάτω. Να το πας για επισκευή χωρίς δευτερη σκέψη και χωρίς να το κινήσεις μέχρι τότε.

Επίσης πες μας αν θέλεις πόσο θα σου κοστίσει και ρώτα τον μάστορα που πιστεύει ότι οφείλεται η συγκεκριμένη βλάβη και αν έχει σκοπό να τη επιδιορθώσει κάνοντας κάτι παραπάνω από το να σφίξει την βίδα και να βάλει καινούρια ασφάλεια, όπως έκανα εγώ.

Καλως ήρθες στο φόρουμ. :beer:

daz
19/07/2014, 22:07
Επίσης να του πεις ότι θέλεις τις ασφάλειες της βίδας της καμπάνας και του στροφάλου. :D

Αν σε ρωτήσει τις τις θέλεις πες του ότι θέλεις να τις κρεμάσεις στα κλειδιά σου. :lol:

pinezas
19/07/2014, 23:28
τον ρωτησα γιατι εβγαλε την βλαβη,και μου απαντησε οτι εχει πολυ διναμη ο κινιτηρας:bawl:και δεν εχουν καταφερη ακομα να τον ασφαλησουν σωστα!απο δευτερα θα σας πω τα νεα,παντος ξενερωσα πολυ με την παρτιτου γιατη κατη μου ειπε οτι ακουη και λιγο τις βαλβιδες και να τα κανουμε πακετο βλαβη και βαλβιδες,δλδ αντι στα 60000χλ απο τα 56000.και με αφισε να φιγω σαν μαλακας ενω θα μπορουσα να παρω τον κινιτηρα στο χερη......τι να πω :confused:

daz
20/07/2014, 00:40
τον ρωτησα γιατι εβγαλε την βλαβη,και μου απαντησε οτι εχει πολυ διναμη ο κινιτηρας:bawl:και δεν εχουν καταφερη ακομα να τον ασφαλησουν σωστα!
απο δευτερα θα σας πω τα νεα,παντος ξενερωσα πολυ με την παρτιτου γιατη κατη μου ειπε οτι ακουη και λιγο τις βαλβιδες και να τα κανουμε πακετο βλαβη και βαλβιδες,δλδ αντι στα 60000χλ απο τα 56000.και με αφισε να φιγω σαν μαλακας ενω θα μπορουσα να παρω τον κινιτηρα στο χερη......τι να πω :confused:

:lol:


Και ψάαααααχνουμε εμείς σα μλκες να βρούμε γιατί χαλάρωσε το παξιμάδι. Ε δε ρωτήσαμε ένα μάστορα να μας πει! Καλά να πάθουμε! :lol:

Λοιπόν το παξιμάδι χαλάρωσε απ' την υπερβολική δύναμη του χτ που ούτε μετά από 10 χρόνια δεν κατάφεραν να δαμάσουν οι σχιστομάτιδες! Φαντάζομαι όμως πως τώρα το εργαλείο έχει βρει το μάστορά του και θα στρώσει. Αν τον δεις να κρατάει τίποτα μουράβια στα χέρια του, πάρτο και τρέχα. :lol:


Δε θα τον έπαιρνες στο χέρι, σε τζαμποσακούλα θα τον έπαιρνες! 4000 χλμ με χαλαρό παξιμάδι στροφάλου!!!!

vaska
20/07/2014, 00:56
τον ρωτησα γιατι εβγαλε την βλαβη,και μου απαντησε οτι εχει πολυ διναμη ο κινιτηρας:bawl:και δεν εχουν καταφερη ακομα να τον ασφαλησουν σωστα!απο δευτερα θα σας πω τα νεα,παντος ξενερωσα πολυ με την παρτιτου γιατη κατη μου ειπε οτι ακουη και λιγο τις βαλβιδες και να τα κανουμε πακετο βλαβη και βαλβιδες,δλδ αντι στα 60000χλ απο τα 56000.και με αφισε να φιγω σαν μαλακας ενω θα μπορουσα να παρω τον κινιτηρα στο χερη......τι να πω :confused:

Ξεχάστε ροπόκλειδα και ροπές κατασκευαστή, για το κτήνος η Ιαπωνία άλλαξε τις οδηγίες. Ηλεκτροκόλληση λένε οι σχιστομάτιδες, είναι η μόνη λύση!

:plaf::eleison:

daz
20/07/2014, 00:56
Και επειδή το τσουβάλιασμα ποτέ δε μου άρεσε υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι εκεί έξω και καλοί μηχανικοί. Αυτόν όμως που μου λέει τέτοιες μαλακίες, εγώ δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ ακόμα και αν είναι ο καλύτερος. Παντρεμένος με την κόρη του να ήμουν σε άλλον θα το πήγαινα. :lol:

daz
20/07/2014, 01:07
Ξεχάστε ροπόκλειδα και ροπές κατασκευαστή, για το κτήνος η Ιαπωνία άλλαξε τις οδηγίες. Ηλεκτροκόλληση λένε οι σχιστομάτιδες, είναι η μόνη λύση!

:plaf::eleison:

Μια πονταρισιά και καθάρισες. Δεν υπάρχει άλλη τεχνολογία που να μπορει να συγκρατήσει τις δυνάμεις που αναπτύσσονται στην καρδιά του κτήνους που λέγεται ΧΤ. :lol:

T' ακούτε γατάκια με τα κτμ?

vaska
20/07/2014, 01:09
Και επειδή το τσουβάλιασμα ποτέ δε μου άρεσε υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι εκεί έξω και καλοί μηχανικοί. Αυτόν όμως που μου λέει τέτοιες μαλακίες, εγώ δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ ακόμα και αν είναι ο καλύτερος. Παντρεμένος με την κόρη του να ήμουν σε άλλον θα το πήγαινα. :lol:

Το σκέφτεσαι σοβαρά τώρα με την κρίση ε?? Να μοιραστούν τα έξοδα.

Όχι ρε μλκ μην το κάνεις, καμένος είμαι δυο φορές και μείωση εξόδων δεν είδα, τουναντίον.

:pantofla:

pinezas
20/07/2014, 01:29
παιδια εργαζομαι στην επαρχια και τα πραγματα εδω ειναι δισκολα.και λογο κρισεις εχουν γινει και χειροτερα,εχω αλαξει 3 σεινεργια κανεις δεν ειναι επαγελματιας,φτιαχνουν 1000αρια και σκανε κατι παπουδες με κατι χρεπια ,τα παρατανε ολλα και ασχολουντε με το χρεπι για να παρουν το5λιρο.δεν τους κατηγορω πρεπει να βγαλουν το μεροκαματο,αλλα μου επεξε πουστια αφου το προβλιμα ειναι σοβαρο και δεν μου κρατισε την μοτο.και καλα που ενιμερωθικα απο εσας εδω........Φιλος ανεβασε καινουργια μιχανη απο αντιπροσωπια yamaha και η αλισιδα εσερνε!!!!!!το παιδι δεν ηξερε τπτ καλα που του το ειπα εγω,και εγω ασχετος ειμαι αλλα ενταξη για αλισιδες και τπτ αερα στα λαστιχα τα καταφερνω:D

vaska
20/07/2014, 19:14
Ρε Αποστόλ, τώρα που κάθομαι και ξανασκέφτομαι την όλη κατάσταση, δεν θα έπρεπε να έχει ανάποδο σπείρωμα ο στρόφαλος έτσι ώστε με τις απότομες επιταχύνσεις να σφίγγει και όχι να λύνει το παξιμάδι??

Ή τελικά έχει σπείρωμα ανάποδο της φοράς περιστροφής οπότε υπεύθυνη για το λύσιμο είναι η αδράνεια κατά το απότομο σταμάτημα του κινητήρα όταν σβήνει??

daz
20/07/2014, 20:42
Ρε Αποστόλ, τώρα που κάθομαι και ξανασκέφτομαι την όλη κατάσταση, δεν θα έπρεπε να έχει ανάποδο σπείρωμα ο στρόφαλος έτσι ώστε με τις απότομες επιταχύνσεις να σφίγγει και όχι να λύνει το παξιμάδι??

Ή τελικά έχει σπείρωμα ανάποδο της φοράς περιστροφής οπότε υπεύθυνη για το λύσιμο είναι η αδράνεια κατά το απότομο σταμάτημα του κινητήρα όταν σβήνει??

Δεν ξέρω Βιλλ. Αποκλείεται να είναι απ' το σβήσιμο.
Η βίδα έχει κανονικό πάσο.

Ίσως το ανάποδο πάσο να ήταν λύση!

vaska
20/07/2014, 20:44
Δεν ξέρω Βιλλ. Αποκλείεται να είναι απ' το σβήσιμο.
Η βίδα έχει κανονικό πάσο.

Ναι αλλά ο στρόφαλος πως γυρίζει??? Δεξιόστροφα??

Τι να πω, ψάχνω να βρω λογική εξήγηση για το τι το προκάλεσε??

daz
20/07/2014, 21:38
Ναι ο άξονας του στροφάλου όταν τον κοιτάς απ' την δεξιά μεριά, γυρίζει δεξιόστροφα. Όπως και η βίδα.

daz
20/07/2014, 21:55
Ίσως η αδράνεια, ίσως οι κραδασμοί, ίσως και τα δύο. Αυτό το πρόβλημα το έλυσε η yamaha το 2006 βάζοντας την ροδέλα ασφαλείας. Αργότερα μείωσε τα nm αυτής της βίδας. Στο χτ660.com 2 φαινόμενα έχουν παρουσιαστεί. Ένα το 2007 και άλλο ένα αυτού του τύπου με τα βίντεο που πόσταρα πριν. Βρήκα όμως και άλλο ένα σε άλλο φόρουμ (χωρίς να ξερω σίγουρα αν είναι ο ίδιος ή όχι) όπως και σε ένα aprilia φορουμ του εξωτερικού (για κάποιο srada? Αυτά έχουν τον κινητήρα του χτ?)

Το πρόβλημα είναι γνωστό όπως φαίνεται αλλά σπάνιο και γι' αυτό δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες.

Βιλλ δεν πιστεύω ότι θα ξαναέχω πρόβλημα μέχρι να το ανοίξω για ελατήρια ή για δίσκους.

Επίσης μπορώ να ελέγξω την ασφάλεια χωρίς να βγάλω το καπάκι, αφαιρώντας μόνο τα υγρά του ψυγείου και την τρόμπα νερού η οποία δεν έχει ούτε φλάντζα. Το πολύ πολύ να της αλλάξω το ελαστικό o-ring, αν χρειαστεί.

vaska
21/07/2014, 18:12
Ίσως η αδράνεια, ίσως οι κραδασμοί, ίσως και τα δύο. Αυτό το πρόβλημα το έλυσε η yamaha το 2006 βάζοντας την ροδέλα ασφαλείας. Αργότερα μείωσε τα nm αυτής της βίδας. Στο χτ660.com 2 φαινόμενα έχουν παρουσιαστεί. Ένα το 2007 και άλλο ένα αυτού του τύπου με τα βίντεο που πόσταρα πριν. Βρήκα όμως και άλλο ένα σε άλλο φόρουμ (χωρίς να ξερω σίγουρα αν είναι ο ίδιος ή όχι) όπως και σε ένα aprilia φορουμ του εξωτερικού (για κάποιο srada? Αυτά έχουν τον κινητήρα του χτ?)

Το πρόβλημα είναι γνωστό όπως φαίνεται αλλά σπάνιο και γι' αυτό δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες.

Βιλλ δεν πιστεύω ότι θα ξαναέχω πρόβλημα μέχρι να το ανοίξω για ελατήρια ή για δίσκους.

Επίσης μπορώ να ελέγξω την ασφάλεια χωρίς να βγάλω το καπάκι, αφαιρώντας μόνο τα υγρά του ψυγείου και την τρόμπα νερού η οποία δεν έχει ούτε φλάντζα. Το πολύ πολύ να της αλλάξω το ελαστικό o-ring, αν χρειαστεί.

Μακάρι ρε Αποστόλ. Οι δίσκοι πότε προβλέπονται??

daz
21/07/2014, 19:32
Μακάρι ρε Αποστόλ. Οι δίσκοι πότε προβλέπονται??


Η φθορά τους δεν ήταν μεγάλη αλλά αυτό πάει ανάλογα με την χρήση. Μπορεί να τους κάψω και σε 10.000 μπορεί να βγάλουν και άλλα 100.000.
Τους μέτρησα με παχύμετρο και η φθορά τους είναι πάνω απ' τη μέση των ανοχών που δίνει ο κατασκευαστής. Τα ελατήρια, είναι και αυτά πάνω απ' το όριο.

Σε ξένα φόρουμ που διαβάζω για κάποιους κινητήρες που έχουν 170.000 το μόνο που χρειάστηκαν είναι ένα σετ ελατήρια κάπου στα 120.000. Απ' τα 100.000 η κατανάλωση λαδιού αυξανόταν μέχρι που έγινε υπερβολική, οπότε και αλλάχθηκαν τα ελατήρια. Στην αλλαγή ελατηρίων ο κύλινδρος ήταν σαν καινούριος και όλα τα υπόλοιπα εντός ορίων κατασκευαστή. Τίποτε άλλο δεν χρειάστηκε.

Ως τώρα, στα 70.000 που είμαι, η κατανάλωση είναι ανύπαρκτη, εως αμελητέα μετά από ταξίδια με γοργούς ρυθμούς.

Έτσι όπως διαμορφώθηκε η τιμή του χιλιομέτρου τα τελευταία χρόνια, σώθηκε το παλιομηχανάκι. :lol:

pinezas
21/07/2014, 21:34
καλησπερα,κατοπην πρωεινου τηλ στον μηχανικο θα φτιαχτη μονο η βλαβη και οι βαλβιδες θα γινουν κανονικα στης 60χιλ.βγηκαν λαδια,παραφλου,αντλια νερου και καμπανα, ελενχει και της 3βιδες καμπανα,στροφαλου,και αντιβαρο στροφαλου με το χερη και ειναι οκ.Πιανει δυναμοκλειδο και η βιδα του αντιβαρου πεφτη αμεσως,μου λεει αυτη ηταν σχεδον ξεβιδοτη και μαλλον αυτη βαραγε,και οι αλλες 2 βιδες ηταν ψιλολασκα,τον ρωταω γιατη?και μου λεει αγνωστο η ΥΑΜΑΗΑ στα προτα χτ εβαζε λοκτιτε αλλα μετα σταματισε,ειχε εντοπισει το προβλιμα και εκανε αυτο το ιδιο θα κανουμε και εμεις και δεν θα εχεις ποτε πια αυτο το προβλημα.Βαζη και στης 3 βιδες λοκτιτε της ιδιες ασφαλειες(μια χαρα φενοντοσαν)και βιδονη με δυναμοκλειδο οσο παει(δεν νομιζω να ενδικνετε αλλα τη να κανουμε)φυσικα στο τελος εφαγα την παπαρα γιατη νομιζε οτι ειχε φλατζα αλλα δεν ειχε και γιρισα πισω στο χωριο με λεωφοριο 30 χιλ το περιμενα και 3 ωρες,για ποσο χρεωσε θα σας πω αυριο η φλατζα μου ειπε 15 και ακομα δεν ξερουμε αν πετιχε το πειραμα:eleison:

vaska
21/07/2014, 21:50
Έτσι όπως διαμορφώθηκε η τιμή του χιλιομέτρου τα τελευταία χρόνια, σώθηκε το παλιομηχανάκι. :lol:

Μεγάλη αλήθεια αυτή ρε
:wave2:

daz
22/07/2014, 16:06
καλησπερα,κατοπην πρωεινου τηλ στον μηχανικο θα φτιαχτη μονο η βλαβη και οι βαλβιδες θα γινουν κανονικα στης 60χιλ.βγηκαν λαδια,παραφλου,αντλια νερου και καμπανα, ελενχει και της 3βιδες καμπανα,στροφαλου,και αντιβαρο στροφαλου με το χερη και ειναι οκ.Πιανει δυναμοκλειδο και η βιδα του αντιβαρου πεφτη αμεσως,μου λεει αυτη ηταν σχεδον ξεβιδοτη και μαλλον αυτη βαραγε,και οι αλλες 2 βιδες ηταν ψιλολασκα,τον ρωταω γιατη?και μου λεει αγνωστο η ΥΑΜΑΗΑ στα προτα χτ εβαζε λοκτιτε αλλα μετα σταματισε,ειχε εντοπισει το προβλιμα και εκανε αυτο το ιδιο θα κανουμε και εμεις και δεν θα εχεις ποτε πια αυτο το προβλημα.Βαζη και στης 3 βιδες λοκτιτε της ιδιες ασφαλειες(μια χαρα φενοντοσαν)και βιδονη με δυναμοκλειδο οσο παει(δεν νομιζω να ενδικνετε αλλα τη να κανουμε)φυσικα στο τελος εφαγα την παπαρα γιατη νομιζε οτι ειχε φλατζα αλλα δεν ειχε και γιρισα πισω στο χωριο με λεωφοριο 30 χιλ το περιμενα και 3 ωρες,για ποσο χρεωσε θα σας πω αυριο η φλατζα μου ειπε 15 και ακομα δεν ξερουμε αν πετιχε το πειραμα:eleison:

Πλάκα κάνεις? Εντάξει καλά έκανε και έβαλε λοκτιτε αλλά ποιος ο λόγος να σφίξει με δυναμόκλειδο "όσο πάει". Ας την έσφιγγε λίγο περισσότερο, αφού δεν έβαλε λιπαντικό στο σπείρωμα, αλλά όσο πάει? Αν βάλει και μια προέκταση μπορεί να πάει και παραπάνω, το σκέφτηκες? Anyway δεν ξέρω! Εγώ απλά προβληματίζομαι με ότι δεν καταλαβαίνω. Σου υπενθυμίζω επίσης οτι η ίδια η yamaha, μείωσε την ροπή αυτής της βίδας. Στα γρανάζια έβαλε αλουμίνιο ή δέρμα ή έβαλε κανένα κατσαβίδι?



Καλά για τις ίδιες ασφάλειες που φαινόντουσαν μια χαρά δεν το συζητάω. Ένα καφέ σε καφενέ κοστίζουν γμτο. Αφού παράγγειλε την φλάντζα ας παραγγείλει και αυτές.
Καλύτερα να μην έβαζε λοκτιτε παρά που έβαλε τις ίδιες ασφάλειες.

Και δεν είναι καθόλου εντάξει. Και η δική μου μια χαρά φαινόταν μέχρι που ξαφνικά έσπασε. Αυτές οι ασφάλειες έχουν έξτρα σκληρότητα και ως γνωστόν όσο πιο σκληρό είναι κάτι τόσο λιγότερο ανεκτικό είναι στο λύγισμα.
Και αν δε σπάσει αδυνατίζει τόσο πολύ που μπορεί κάλιστα να σπάσει όταν θα φάει καμιά κλωτσιά απ' τον στρόφαλο ή να λυγίσει πολύ πιο εύκολα και να ανοίξει.

Λοκτιτε και καινούριες ασφάλειες θέλει μαζί με κανένα Nm παραπάνω. Τίποτε άλλο. (αν τελικά οι οδηγίες του κατασκευαστή δεν είναι αρκετές)

Για να μη σε ανησυχώ άδικα, ίσως να έσφιξε τις βίδες τόσο ώστε να χρησιμοποίησε τα δεύτερα αυτάκια τις ασφάλειας και όχι τα ίδια.



Επίσης όταν η yamapa χρησιμοποιούσε λοκτιτε δεν έβαζε ασφάλεια σε αυτή τη βίδα όπως δεν είχαν ασφάλεια και τα παλιά χτ600. (Είχαν παραπάνω ροδέλες όμως που παίζουν και αυτές το ρόλο τους)





Τεσπα. ΧΤ είναι τι θα πάθει? :lol:

notakos600
22/07/2014, 16:11
ΚΤΜ είναι το ΧΤ να χαλάσει;:lol:
Πλακώστε τα στα γκάζια αλύπητα, δεν σπάνε, δεν χαλάνε λέμε.:beer:

pinezas
23/07/2014, 00:26
Σε ολλα τα παραπανω ειχεις απολυτο δικιο οπως και σε ολλα τα προηγουμενα,τουλαχιστον του καταλογιζω οτι βρικε ευκολα την βλαβη και γιαυτο τον εμπιστευτικα,επισεις και οτι το επομενο συνεργιο αν εφευγα θα ηταν στην αθηνα και αυτο δεν θα το ηθελα,στης βιδες του αντιβαρου ,και της καμπανας εσφιξε με το δυναμοκλειδο οσπου να μην μπορει να σφιξη αλλο.Στον στροφαλο την βιδωνε και μαζι μετακινουνταν και το γραναζι του αντιβαρου .Η φλατζα δεν εφτασε σημερα :a9:επομενως δεν ξερουμε τη εχει γινει αν τελικα δουλεψη σωστα ολλο αυτο.Την μηχανη αυτη την προτημισα πρωτα γιατη ειναι κουκλα :a2:και γιατη πιστευα λανθασμενα οτι μετα απο τοσα χρονια εμπειριας ολλων τον μηχανικον πανο σε αυτον τον κινιτηρα δεν θα ειχα καπιο προβλημα ,αλλα δυστιχος ειναι πολυ λιγοι αυτοι που πραγματικα αγαπουν την δουλιατους οχι μονο σε αυτον τον κλαδο αλλα σε ολη την βαθμιδα της ελληνικης πραγματικοτιτας.Εξαλου για καπιον που δεν ξερη οπως εγω μπορει να υπαρχει δολος απο τον μυστη,για μελλοντικη δουλια.Οπως και να εχει εγω βγηκα κερδισμενως απο αυτη την σηζιτησει και σας ευχαριστω!

daz
23/07/2014, 16:22
Κατ' αρχήν μη νομίζεις ότι έσφιξε με δυναμόκλειδο. Το δυναμόκλειδο μετράει ροπή και κάνει κλικ όταν φτάσει εκεί που το έχεις ρυθμίσει για να σταματήσεις. Αυτό που είχε στα χέρια του πρέπει εκτελούσε χρέη μακριάς καστάνιας και τίποτε άλλο.

Για τη βίδα της καμπάνας δεν έχει ακουστεί τίποτα, για ποιόν λόγο την έσφιξε στα όρια του εγκεφαλικού με ένα ματσούκι μισού μέτρου? Αυτό το βιδώνω μέχρι να μην πάει άλλο είναι ότι χειρότερο (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για την βίδα).

Για τη βίδα του στροφάλου δεν το κατάλαβα. Αν μετακινούνταν και το γρανάζι του αντίβαρου σημαίνει ότι γύριζε ο στρόφαλος. Τι έσφιξε λοιπόν?
Αυτή είναι η βίδα που ήθελε σφίξιμο.

Κοίτα δεν θέλω να βγάλω συμπεράσματα από το πληκτρολόγιο γιατί ίσως κατάλαβες κάτι λάθος και το μετέφερες λάθος. Διάβασες τα ποστ, κρίνε μόνος σου.

Εγώ ίσως είμαι υπερβολικός, ισως αυτό να οφείλεται και στην άγνοιά μου δεν ξέρω.




Δε νομίζω πάντως να έκανε κάτι με δόλο για να σε κάνει πελατάκι ούτε πιστεύω πως ότι έκανε θα σου δημιουργήσει απαραίτητα πρόβλημα στο μέλλον.

Άντε να το φτιάξεις σύντομα και καλές βόλτες.

pinezas
23/07/2014, 22:15
XA AXAAAAXXAXAXAAAAAA!!!!!!!Σημερα πηρα το εργαλειο:rotflmao:Οταν το εβαλα μπροστα το κροταλιασμα ειχε εξαφανηστει!ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ!!!!!!Του λεω ρε μεγαλε τη εγινε εδω!Μια χαρα μου λεει δεν ακουγετε τπτ!Του λεω ΟΚ τη σου χρωσταω? 70. - 15 φλατζα 55 εργατικα. Οριστε 70 Φευγοντας μου λεει οτι ενταξη δεν ειναι και καινουργιο να ακουγετε σαν βελουδο!Με την πρωτη ευκαιρια εφιγα για πειραια σε συμβεβλημενο συνεργειο γιατη δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα!Η πλακα ειναι που ειμαι εξω απο το μαγαζη και ως οτου βαλλω γαντια κρανος,ερχετε ενας πιτσιρικας με τον ιδιο ακριβως θορυβο που ειχα εγω! και του απανταει φιλε δεν ειναι τπτ βιδες καμπανας ,στροφαλου ,μολις τωρα το εφτιαξα στο παληκαρη:alien:

daz
23/07/2014, 23:26
XA AXAAAAXXAXAXAAAAAA!!!!!!!Σημερα πηρα το εργαλειο:rotflmao:Οταν το εβαλα μπροστα το κροταλιασμα ειχε εξαφανηστει!ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ!!!!!!Του λεω ρε μεγαλε τη εγινε εδω!Μια χαρα μου λεει δεν ακουγετε τπτ!Του λεω ΟΚ τη σου χρωσταω? 70. - 15 φλατζα 55 εργατικα. Οριστε 70 Φευγοντας μου λεει οτι ενταξη δεν ειναι και καινουργιο να ακουγετε σαν βελουδο!Με την πρωτη ευκαιρια εφιγα για πειραια σε συμβεβλημενο συνεργειο γιατη δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα!Η πλακα ειναι που ειμαι εξω απο το μαγαζη και ως οτου βαλλω γαντια κρανος,ερχετε ενας πιτσιρικας με τον ιδιο ακριβως θορυβο που ειχα εγω! και του απανταει φιλε δεν ειναι τπτ βιδες καμπανας ,στροφαλου ,μολις τωρα το εφτιαξα στο παληκαρη:alien:

Ε ρε φίλε!

Τι εννοείς κάνει σαν τρακτέρ? Έχει πολλούς κραδασμούς και τραχιά λειτουργία?

Έβγαλε καθόλου τα γρανάζια του αντικραδασμικού και του στροφάλου? Αν ναι, τότε δεν χρόνισε σωστά τον αντικραδασμικό.



Και ο πιτσιρικάς με το ίδιο? Τι έγινε ρε επιδημία έπεσε ή τελικά τα χτ είναι αξιόπιστα γιατί κανείς δε γράφει τα προβλήματά τους ώστε να μη μας κοροιδευουν οι Ευρωπαίοι ότι κουβαλάμε τζάμπα βάρος και ψόφια άλογά χωρίς λόγο? :lol:

Του πιτσιρικά δεν του ψιθύρισες φίλε πάρτο και τρέχα πριν το πιάσει στα χέρια του? :lol:

Έλεγξε και τα λάδια ρε φίλε. Τα ίδια σου έβαλε και προφανώς συμπλήρωσε με ότι είχε, την ποσότητα που έχασε.
Όταν το φτιάξεις, επειδή και ο επόμενος πιθανότατα θα συμπληρώσει, κάνε μερικά χλμ και άλλαξε λάδια και φίλτρο. Δεν κάνει να έχεις 3 διαφορετικές μάρκες λάδια και επιπλέον ίσως κανένα κομματάκι φλάτζα από επιπολαιότητα έπεσε μέσα και την συγκράτησε το φίλτρο.

Περιμένουμε να μας πεις πως εξελίχθηκε το δράμα και τι μαλακία είχε γίνει.

Μου φαίνεται πιο πιθανό είναι να βρεις σωστή εξυπηρέτηση σε κρατικό νοσοκομείο παρά σε συνοικιακό συνεργείο.

Ελπίζω η Αθήνα να μην είναι μακριά. Μην το τρέξεις καθόλου, μη το ζορίσεις, μην ανεβάσεις στροφές ούτε στο ρελαντί.

daz
23/07/2014, 23:33
Χαρά στην υπομονή σου. Λιγότερο θα εκνευριζόμουν με αυτόν που θα μου το έκλεβε γιατί τουλάχιστον δε θα το έκανε μπροστά στα μάτια μου και δε θα μου ζητούσε να τον πληρώσω για να μου το επιστρέψει.

pinezas
24/07/2014, 00:34
Έχει πολλούς κραδασμούς και τραχιά λειτουργία? ΑΥΤΟ ακριβως!τα γραναζια δεν τα εβγαλε καθολου.Ο πιτσιρικας ειχε τον ιδιο θορυβο που ειχα εγω στην αρχη ,μεχρη και εγω καταλαβα τη προβλημα ειχε:D.Του πιτσιρικα δεν του ειπα τπτ γιατη τον ηξερε! και καπου κολοσα.ΟΚ και σε ευχαριστω... ΑΝΑΜΕΝΕΤΕ

daz
24/07/2014, 01:04
τα γραναζια δεν τα εβγαλε καθολου.

Αν δεν έβγαλε τα γρανάζια του στροφάλου ή το γρανάζι του αντικραδασμικού τότε δεν οφείλεται σε λάθος χρονισμό αυτών. Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται.

Αναμένουμε..

Υπομονή. :lol:

el-Gatto
16/03/2015, 00:29
Απάνου ξανά το θέμα....
...γιατί τον άκουσα κι εγώ τον θόρυβο σήμερα.:rolleyes:

48.000κμ στο οδόμετρο.
Μετά από μια όμορφη Πελλοπονησιακή ασφαλτιάδα ,κ κατα την επιστροφή ,σταματάω στα διόδια της Νεστάνης για να πλερώσει η συμβία κ συνεπιβάτης μου τα διόδια.
Με το που κόβω κάτω απο τα τόλ ,ακούω το γκαπα-κλονκ-γκάπα-κλόνκ ,δίνω βάση στον θόρυβο ,κ περνάω το παραθύρι της υπαλλήλου.:lol:
Που πάς ,μου λεέι η γυναίκα ,να πληρώσουμε τα διόδια.
Γμσ με με τα κολοδιόδια...δεν ακούς πως κοπανάει το μπρδλο.:mad:

Εβαλα λίγο όπισθεν ,πλερώσαμε ,κ συνέχισα.
Στο μυαλό μου ήρθε κατ'ευθείαν αυτό το νήμα με τίτλο "Ηρθε κι η σειρά μου".

Συνέχισα κανονικά κ χωρίς αίσθηση προβλήματος στην πορεία (εκτός απο την πολύ εντονότερη αίσθηση κραδασμών ,στο τιμόνι κυρίως) ,αλλά , κάθε φορά που σταματούσα ,ο θόρυβος ήταν εκεί.
Ακούγεται έντονα στο ρελαντί κ στην προσπάθεια αρχικής ανόδου στροφών απο το ρελαντί ,καθώς στο αρχικό ζόρισμα του κινητήρα να ανεβάσει στροφές με χαμηλή σχέση κ χαμηλή ταχύτητα..
Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρόκειται για το ίδιο θέμα.

Και ερωτώ φίλε daz ,μια κ το'χεις μελετήσει εκ των έσω.

Αν ανοίξω καπάκι για να ελέγξω-σφίξω την συγκεκριμένη βίδα ,είναι απαραίτητο να ξεμοντάρω κ την καμπάνα ,ή μπορώ να παρεμβάλω κόντρα αλουμινίου με την καμπάνα μονταρισμένη ,οπότε απλά να την σφίξω κ να το ξανακλείσω ;
Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που να κάνει ορθότερη-καλύτερη την επέμβαση αφαιρώντας και την καμπάνα;
Πρέπει να ελέγξω κ κάτι άλλο εκτός απο την συγκεκριμένη βίδα;

Δεν έχω ανοίξει ακόμα το μάνιουάλυ ,αλλά ,μια κ το'χεις κάνει ήδη ,χρειάζεται κάποιο ειδικό εργαλείο για την επέμβαση;

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.:wave2:

daz
16/03/2015, 18:26
Πρόσβαση στη βίδα με την καμπάνα επάνω υπάρχει. Η βίδα πιάνει εκεί που έχει ο τύπος το χέρι του.

332445

Για να κλειδώσεις τα γρανάζια όμως, ώστε να την σφίξεις δεν έχεις χώρο. Εκτός και αν κλειδώσεις το γρανάζι που δίνει κίνηση στην καμπάνα με το γρανάζι της καμπάνας. Το μανουαν γράφει να μπλοκάρουμε τα γρανάζια στροφάλου και αντικραδασμικού κάτι το οποίο δε θα μπορέσεις να το κάνεις με την καμπάνα επάνω. Εγώ έβγαλα την καμπάνα γιατί είχα το έργαλείο, είχα χρόνο, ήθελα να τσεκάρω δίσκους και δεν ήξερα τι φταίει! Υπέθετα ότι μπορεί να έφταιγε και η βίδα του αντικραδασμικού ή τα "κλειδιά" των γραναζιών (αυτό το πιράκι που ξεπετάγεται από την βάση του γραναζιού) τα οποία καλό είναι να ελέγξεις αν έχουν κάποια φθορά γιατί βρήκα κάποιες αναφορές και σε αυτά.

Εδώ ένα βίντεο το οποίο αναφέρεται σε αυτά. Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίνε αυτά και όχι η βίδα όμως. Πιθανότατα να υπάρχει χώρος από κάτω για να μπλοκάρεις την καμπάνα με το γρανάζι.

https://www.youtube.com/watch?v=HHNicser7YU

Άλλο ένα βίντεο θα βρεις στο ποστ 30 που γράφω ότι ήθελα να το βρω νωρίτερα. (Δεν μορώ να τσεκάρω και να ποστάρω πολλά βιντεο λόγο mobile σύνδεσης)

Επίσης με την καμπάνα επάνω δε θα μπορέσεις να ελέγξεις το στοπ του μύλου των ταχυτήτων το οποίο ήταν υπεύθυνο στους κινητήρες που είχαν τσαμπουκαλεμένο γρανάζι δευτέρας ή τρίτης.

Αν θέλεις να βγάλεις την καμπάνα θα χρειαστείς πένσα καμπάνας. Αν μπορείς δανείζεσαι από φίλο ή αγοράζεις από ebay με 25 ευρώ ή φτιάχνεις μια. Εναλλακτικά σου στέλνω τι δική μου και όταν τελειώσεις μου την ξαναστέλνεις πίσω. (Με απλό ταχ/μείο κοστίζει 1,5 με 3 ευρώ το δρομολόγιο).

Η σύντομη απάντηση είναι ότι πιθανότατα μπορείς να μπλοκάρεις την καμπάνα με το πρώτο (μικρότερο) γρανάζι κάτι το οποίο δεν ΝΟΜΙΖΩ να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Για οτιδήποτε χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω μη διστάσεις. :wave2:

daz
16/03/2015, 19:23
Αν δεν κατάλαβες αν πρέπει η όχι να τσεκάρεις κάτι άλλο σου λέω πως αν σφίξεις την βίδα με την καμπάνα επάνω και ο θόρυβος εξαφανιστεί (όταν κουνάς την καμπάνα με το χέρι) τότε δεν χρειάζεται να τσεκάρεις τίποτε άλλο. Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα που σου είπα, μιας και θα το ανοίξεις, αλλά όχι σουπερ απαραίτητο. Εγώ ήθελα να ελέγξω και τη λειτουργία στο στοπ του μύλου. Αν δεν κατάλαβες τι είναι αυτό πες μου. Είχα ποστάρει και φωτό στο θρεντ με το σπασμένο γρανάζι 2ας αλλά φαίνεται και στις πρώτες φωτό που πόσταρα στο αρχικό θρεντ.

More info αργότερα. (γράφω όποτε βρίσκω χρόνο) :lol: :wave2:

el-Gatto
16/03/2015, 19:42
Kατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Σκεφτόμουν να προβώ στα ελάχιστα-αναγκαία λυσίματα.
Κι εγώ βλέποντας τα βίντεο κ τις φωτό ,πιθανολογώ οτι θα βρώ τρόπο να μπλοκάρω το σύστημα.
Ακόμα κ μ'ένα λεπτότερο κομάτι αλουμίνιο βαλμένο κάθετα στο επάνω μέρος των γραναζιών που κόμπλαρες κι εσύ.
Ισως να μπορεί να γίνει κ με μια πρώτη στο κιβώτιο κ με ταυτόχρονα πατημένο το πετάλι του φρένου ,ωστε να μπλοκάρει ουσιαστικά όλο το μοτέρ.
Δίσκους δεν πιστεύω οτι υπάρχει λόγος να ελέγξω προς το παρόν.
Αλλά αυτό με το στόπ του μύλου κ το πιθανό κούρεμα ,ακούγεται σοβαρό κ θα'ναι καλό να ελεγχθεί.
Απ'ότι έχω καταλάβει είσαι εκτός Αθήνας ,οπότε θα'ναι ευκολότερο να ψαχτώ να βρώ το εργαλείο κάπου πιό κοντά κ να μην σε ταλαιπωρήσω.
Θα ξεκινήσω να λύνω κ βλέποντας κ κάνοντας.
Οπως κ να'χει ,σ'ευχαριστώ κ πάλι για την όλη διάθεση σου για βοήθεια.:beer:

Θα προσπαθήσω να οπτικοποιήσω την διαδικασία κ να την ανεβάσω εδώ.

el-Gatto
16/03/2015, 20:11
Αν δεν κατάλαβες αν πρέπει η όχι να τσεκάρεις κάτι άλλο σου λέω πως αν σφίξεις την βίδα με την καμπάνα επάνω και ο θόρυβος εξαφανιστεί (όταν κουνάς την καμπάνα με το χέρι) τότε δεν χρειάζεται να τσεκάρεις τίποτε άλλο.

Αυτό το'χα καταλάβει κ πρίν τις απαντήσεις σου ,γι'αυτό κ ρώτησα αν θεωρείς αναγκαίο τα περεταίρω.

Καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα που σου είπα, μιας και θα το ανοίξεις, αλλά όχι σουπερ απαραίτητο.

Οντως καλό θα ήταν ,άλλωστε την αναγκαιότητα ελέγχου των υπολοίπων αφορούσε το ερώτημα μου.

Εγώ ήθελα να ελέγξω και τη λειτουργία στο στοπ του μύλου. Αν δεν κατάλαβες τι είναι αυτό πες μου. Είχα ποστάρει και φωτό στο θρεντ με το σπασμένο γρανάζι 2ας αλλά φαίνεται και στις πρώτες φωτό που πόσταρα στο αρχικό θρεντ.

Φωτό στο "θρεντ με το σπασμένο γρανάζι 2ας" δεν βλέπω.
Και όντως δεν έχω καταλάβει ακριβώς περι τίνος πρόκειται.
Τι ακριβώς θα πρέπει να ελέγξω κ ποιό θα είναι το σημάδι κινδύνου δηλαδή...;
Ειχα σκοπό να το ψάξω βέβαια.
Οι μέχρι τώρα επεμβάσεις μου στα μηχανάκια μου αφορούσαν περιφερειακά-αναλώσιμα-ηλεκτρικά κ λοιπά βασικα.
Τα μοτέρ τα εμπιστευόμουν πάντα σε επαγγελματίες μηχανικούς.
Τα τελευταία 2 χρόνια έχασα την εμπιστοσύνη μου κ στον τελευταίο (κοντινό μου μάστορα) που εμπιστευόμουν ,κ είπα ν'αρχίσω να ενδοσκοπώ σιγά σιγά κ παρα μέσα κ ας πληρώσω για οτι χαλάσω.
Εκτός απο το οτι είναι δικαιότερο απο το να πληρώσω κάποιον για να μου βγάλει μελλοντική ζημιά λόγω τσαπατσουλιάς την οποία κ πάλι θα πληρώσω (κάτι που έχει συμβεί πολλάκις κ ουδείς το παραδέχτηκε) ,μαθαίνω κιόλας κ γουστάρω κι απο πάνω.


More info αργότερα. (γράφω όποτε βρίσκω χρόνο) :lol: :wave2:
Αν και όποτε μπορέσεις κ έχεις διάθεση να παραθέσεις επεξηγηματικές λεπτομέρειες ,θα σου ήμουν υπόχρεος.

daz
16/03/2015, 20:27
Ντου νοτ, Άι ρiπιτ, ντου νοτ ντου ιτ. Μην βάλεις ταχύτητα στο κιβώτιο. Ποτέ ταχύτητα όταν κάνουμε τέτοιες εργασίες (ή αλλαγή γραναζιού κτλ.)

Αν ξεκινήσεις το λύσιμο να έχεις το νου σου σε μια βίδα απ' το καπάκι που είναι πίσω απ' την αντλία νερού, αν θυμάμαι καλά. Όλες οι άλλες είναι εξωτερικές εκτος από μια κρυφή. Φυσικά αντλία νερού και φίλτρο λαδιού θα πρέπει να βγουν. Το ψευτοκάπακο των δίσκων, μη το βγάλεις, βγάλε κατ' ευθείαν το μεγάλο καπάκι.
Για τη βίδα του στροφάλου θα χρειαστείς 36αρι καρυδάκι, όλα τα άλλα στανταράκια νούμερα για Ιαπωνικό.

Ο μοχλός του φρένου ενοχλεί, βγάλε μόνο τις βίδες της τρόμπας και δέσε τον στο σταντ για να φύγει από μπροστά σου. Οι χαλκοροδέλες κανονικά θέλουν αλλαγή, εγώ έβαλα τις ίδιες και δε χάνουν.
Προσοχή στο ξύσιμο της φλάτζας γιατί το αλουμίνιο χαράζεται για πλάκα, αν έχεις χρησιμοποίησε πλαστική ξύστρα. Το νου σου μη σου πέσει κανένα κομμάτι φλάτζα και το κλείσεις μέσα.

Μη ξεχάσεις να αφαιρέσεις υγρά ψυγείου και λάδια κινητήρα.

Για να ξαναβάλεις υγρά πρέπει να αφαιρέσεις το ντεπόζιτο (έχει χώρο ίσα ίσα να βγει η τάπα), κάνε το κόλπο του κλέφτη βενζίνης. Εξαέρωση κάνει μονο του, ξαναέλεγξε όταν ζεσταθεί για συμπλήρωμα.

Αν βγάλεις δίσκους (οπότε θα λύσεις και καμπάνα) να έχεις το νου σου γιατί δεν φτάνει να μπουν μονο με τη σωστή σειρά αλλά και στη σωστή θέση (έχουν εγκοπές και σημάδια). Θα ερμηνεύσεις καλύτερα το σχεδιάγραμμα που έχει το μανουαλ αν έχεις προσέξει την θέση τους πριν τους βγάλεις.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο που ίσως σε βοηθήσει (εσένα ή οποιονδήποτε άλλο αντιμετωπίσει το ίδιο).

Προσπάθησε να καταλάβεις πως χαλάρωσε η βίδα, γιατί εγώ αισθανόμουν πολύ χαζός εκείνες τις μέρες. :lol:

Αν βγάλεις και βίντεο θα είσαι τιτάνας. :beer:

notakos600
16/03/2015, 20:47
@daz
Χαίρομαι να σε διαβάζω, κινητό workshop manual είσαι, εύγε. :beer:

daz
16/03/2015, 20:53
Φωτό στο "θρεντ με το σπασμένο γρανάζι 2ας" δεν βλέπω.
Και όντως δεν έχω καταλάβει ακριβώς περι τίνος πρόκειται.
Τι ακριβώς θα πρέπει να ελέγξω κ ποιό θα είναι το σημάδι κινδύνου δηλαδή...;

Post 46 στο ακριβώς από κάτω στο 47, ο νοτάκος έχει ποστάρει φωτό απ' το ρουλεμάν του stoper που πρέπει να ελέγξεις.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139641&page=4&p=2428854&viewfull=1#post2428854

Post 56 που ακριβώς βρίσκεται το εν λόγο π@πάρι. θα το εντοπίσεις και στις πρώτες φωτό που πόσταρα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139641&page=4&p=2429036&viewfull=1#post2429036

Και γενικά όλη η 4 σελίδα με περισσότερες πληροφορίες σε διάφορους συνδέσμους.

daz
16/03/2015, 21:16
@daz
Χαίρομαι να σε διαβάζω, κινητό workshop manual είσαι, εύγε. :beer:

I wish! :lol:

:beer:

el-Gatto
16/03/2015, 21:20
Α ,καλά ,εγώ έψαχνα φωτό εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143921

Αναλυτικότατα καταιγιστικός φίλε daz .
Φχαριστώ σε πάλι. :beer:
Και ότι άλλο βοηθητικό σου έρθει ,μην διστάσεις να το αναφέρεις. :D

Να φανταστώ δηλ οτι για να γίνει ο έλεγχος θα πρέπει να ξηλωθούν όλα αυτά; :eek:
332472

daz
16/03/2015, 22:01
Το κατάλαβα ότι έψαχνες αυτό το θρέντ. Και εγώ εκείνο βρήκα πρώτο.

Εμένα μου έρχονται διάφορα αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν όντως μπορούν να βοηθήσουν. Για παράδειγμα η χρήση δέρματος αντί για αλουμίνιο ίσως βοηθήσει αν δεν βγάλεις την καμπάνα ενώ ήταν η ενδεδειγμένη λύση της υαμαχα στα προηγούμενα μοντέλα.

Αν βγάλεις καμπάνα θα χρειαστείς και ασφάλεια για το παξιμάδι τις καμπάνας.

Αν βγάλεις το straight key θα ξεχρονιστεί ο στρόφαλος με τον αντικραδασμικό. Πανεύκολο να ξαναγίνει ακόμα και χωρίς μανουαλ απλά βάζεις τις τελείες που εχουν τα δύο γρανάζια μαζί.

Οι δίσκοι του συμπλέκτη καλό ειναι όταν τοποθετούνται να έχουν λάδι μηχανής. (μη τους σκουπίσεις και τους τοποθετήσεις στεγνούς).

Ο έλεγχος μπορεί να γίνει και οπτικά αφού το εν λογο ρουλεμάν φαίνεται εξωτερικά. Αν ψάξεις τα λινκ στο θρεντ που σου είπα ίσως βρεις κι άλλες φωτό με το προβληματικό παπαρίδιο. Αν δεν θέλεις να το λύσεις έλεγξε την λειτουργία του οπτικά.Το να αφαιρεθεί δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, νομίζω ότι θα χρειαστείς και αφαλειοτσίμπιδο.
Ασφαλειοτσίμπιδο νο1 θα χρειαστείς και για το συμπλέκτη (εκεί που πιάνει η ντίζα) αλλά αν δεν έχεις, ειναι τόσο μικρή αυτή η ασφάλεια που μπορείς να την αφαιρέσεις εύκολα.
Σε μια βίδα ίσως χρειαστείς αλενάκι με μύτη μπίλιας.

Γάτε ξέρω πως αισθάνεσαι αν δεν το έχεις ξανακάνει. Μην αγχώνεσαι, είναι πραγματικά πολύ εύκολη δουλειά. Εκτύπωσε το μανουαλ ή τις σελίδες που χρειάζεσαι και φρόντισε να μη σε αγχώνει ο χρόνος. Οτιδήποτε βγάζεις να προσέχεις από πίσω μήπως έχει καμία ροδέλα και πέσει (αυτό γενικά σε ότι κάνεις).

Το μανουαλ είναι τόσο αναλυτικό και καλο που δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν μπορέσω να ξαναβρω τις πληροφορίες που είχα βρει τότε για το στόπερ του μύλου θα ποστάρω.


Βασικά πιστεύω πως αν δεν άφηνες το μηχανάκι να σκορτσάρει και δεν μπλόκαρες τον πίσω τροχό με ταχύτητα μέσα δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα στο στόπερ. Υπάρχουν σκισμένα χτ που δεν νιώθουν ενώ μπορεί σε κάποιον που σέρνεται να διαλύσει.

Edit. Να προσέξεις τα lubrication points και τι λιπαντικό χρειάζονται. Αν βάλεις (να βάλεις) λοκτιτε στην βίδα του στροφάλου να φροντίσεις να καθαρίσεις καλά το σπείρωμα από τα λάδια και να προσθέσεις μερικά νμ παραπάνω λόγο απουσίας λιπαντικού από την ροδέλα και τα σπειρώματα.

el-Gatto
16/03/2015, 22:48
Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα μπορέσω να βρώ τρόπο να σφίξω το επίμαχο σημείο κ χωρίς να βγεί η καμπάνα.
Αλλά ο έλεγχος του π@π@ριδίου είναι σοβαρός λόγος να βγεί κι αυτή.

Το να πάρω μιά ασφάλεια παραπάνω δεν είναι θέμα.
Αλλωστε μπορεί στο σφίξιμο να κάτσει κ στο 2ο άρα κ αχρησιμοποίητο αυτί της παλιάς ασφάλειας ,όπως έκατσε κ στην δική σου περίπτωση ,οπότε δεν θα χρειάζεται καν η καινούργια.

Αν μπορέσω να έχω σαφή άποψη του ρουλεμενακίου χωρίς να τα τραβήξω όλα έξω θα είναι καλή περίπτωση.
Αν κατάλαβα καλά ,εφ'όσον το ρουλεμανάκι αυτό είναι ΟΚ ,τότε δεν υπάρχει κ πρόβλημα. Σωστά ;

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το λύσω τελείως ,απλά το τραβάω αφού λύσω ότι χρείαζεται κ το παίρνω στο χέρι;
Κάτι ροδέλες που έχει στο σχέδιο απο την εσωτερική πλευρά ,μένουν στη θέση τους ή θα τις ψάχνω μέσα στην κάσα;

Τα λίνκ που παρέθεσες τα διάβασα κ κατάλαβα την φιλοσοφία του προβήματος κ σ'ευχαριστώ.

Ασφαλειοτσίμπιδα έχω 4 διαφορετικά νούμερα οπότε μάλλον θα'μαι καλυμένος.
Αλλενάκια με μύτη μπίλιας επίσης έχω τα πάντα όλα.

Αυτό με τις λεπτές ροδέλλες με τάσεις αυτομόλησης το έχω εντριφήσει ,αλλά καλά κάνεις κ το τονίζεις.

Οσο για την χρήση
Οταν νιώσω οτι πάει να σκορτσάρει κατεβάζω πάντα γιατι αφενώς το θέλω ζωντανό ,αφεταίρου γνωρίζω οτι καλύτερα μία κάτω κ στροφές ψηλά ,παρά μια πάνω κ γκαπα-γκούπα.

Γενικά όμως ,το μηχανάκι το'χω χαρεί χωρίς να το λυπάμαι.
Και στο χώμα κ στην άσφαλτο.
Πράγμα που σημαίνει οτι στο χώμα βγάζω κέφια με όσες δυνατότητες διαθέτει ,και στην άσφαλτο γουστάρω να πηγαίνω ας πούμε....σχετικά γλήγορα για μονοκύλινδρο.

Βέβαια η συντήρησή του είναι πολύ πάνω κ πολύ πιό συχνή απο τυπική.

Λιπαντικό όπου αναφέρεται θα βάλω.
Αλλα βασικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω παντού λάδι μηχανής ,κ να μην ασχοληθώ με την προμήθεια ειδικών λιπαντικών.
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό.

Locktite επίσης θα βάλω ,κ μάλλιστα σκεφτόμουν να πάω να πάρω τον τύπο που εφαρμόζεται σε σπειρώματα με λάδι.
Απλή έχω.
Αν χρησιμοποιήσω αυτήν ,με καθαρό σπείρωμα ,για πόσα ΝΜ παραπάνω μιλάμε;

Και να μην ξεχάσω ,κερνάω :beer: :beer: :beer: όποτε βρεθείς προς τας Αθήνας κι έχεις χρόνο κ διάθεση.

daz
17/03/2015, 00:18
Δεν χρειάζεται να τα βγάλεις όλα, όχι. Αυτό πχ που γράφει παραπάνω ότι χρειάζεται 22νμ γιατί να βγει? Το ρουλεμάν χρειάζεται αλλαγή μόνο αν βγει (αυτό στο οποίο μπαίνει ο λεβιές), η τσιμούχα στεγανοποίησης (απ' την άλλη μεριά) χάνει λάδι?
Δες εδώ τι χρειάζεται έλεγχο και την διαδικασία μονταρίσματος (επόμενη σελίδα στο μανουαλ απ' αυτή που πόσταρες). Απ' την άλλη μεριά θα βγει ο λεβιές και νομίζω η ασφάλεια?

http://www.manualslib.com/manual/656491/Yamaha-Xt660r.html?page=301

Μπορεί να έρθω πριν τις γιορτές, θα προσπαθήσω να βρω χρόνο για μια μπύρα ή ένα καφεδάκι, το έχω πει και σε άλλους που θέλουν να με κοπανήσουν για όσα έγραψα στο japan vs Euro :lol: Κοίτα να το έχεις φτιάξει, θέλω βόλτα με το υπερεργαλείο.

daz
17/03/2015, 00:54
Αν χρησιμοποιήσω αυτήν ,με καθαρό σπείρωμα ,για πόσα ΝΜ παραπάνω μιλάμε;


Δεν ξέρω. Όχι πολλά γιατί και το λοκτιτε πριν στερεοποιηθεί προσφέρει περισσότερες λιπαντικές ικανότητες από το στεγνό σπείρωμα. Μεγάλο ποσοστό της δύναμης που ασκούμε στη βίδα πάει στις τριβές με το σπείρωμα και την ροδέλα. Αν η βίδα στην επαφή της με τη ροδέλα έχουν μια ιδέα γράσο μολυβδαινίου (αν δεν έχεις βάλε λάδι) και το σπείρωμα λοκτιτε, μπορεί να μην χρειάζεται τίποτε παραπάνω. Αλλά 5 νμ δεν θα του κάνουν κακό.
Αν θέλεις μπορείς να σφίξεις δυο φορές την μια με λαδι και την δευτερη με λοκτιτε σημαδεύοντας την πρώτη φορά τη θέση της βίδας. Αλλά ειλικρινά δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Ροδέλα να αλλάξεις. Όταν την λύσεις και δεις πως ασφαλίζει θα δεις ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να την αλλάξεις. Αυτή η βίδα μόνο με τρεις τρόπους μπορεί να χαλαρώσει. Πρώτον ανοίγοντας την ασφάλεια, δεύτερον γυρίζοντας μαζί με την ασφάλεια, τρίτον πηδώντας σπείρες.

Αν έχει ανοίξει την ασφάλεια θα το δεις αμέσως, μπορείς να το διαπιστώσεις με το που θα βγάλεις την τρόμπα νερού.
Για να γυρίσει μαζί με την ασφάλεια πρέπει το αυτάκι της ασφάλειας που μπαίνει στην εγκοπή στην οποία μπαίνει και το straight key (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται) να έχει καβαλήσει, να έχει κάνει έναν πληρη κύκλο και να ξανα μάγκωσε εκεί μέσα.
Για να δεις αν έχει πηδήξει σπείρες βίδωσε τις την βίδα μέχρι ένα σημείο που να μην ακουμπάει πουθενά και κούνησε τη βίδα μέσα έξω να δεις τι κενά έχει. Αλλά όπως είπε και ο Μισκιν είναι δύσκολο να γρανάρει (καλά το είπα ρε?) η βίδα χωρίς να το καταλάβεις.

Δες την καινούρια ασφάλεια στο ποστ 19 και την θέση που ασφαλίζει το αυτάκι στο ποστ 30. Το θεωρείς αδύνατο να γύρισε μαζί με την ασφάλεια η βίδα? Δεν ξέρω, 2.5 με 3 ευρώ έχει η ασφάλεια, άλλαξέ τη! (τιμή ακριβώς δεν ξέρω γιατί μου έπιασε τον κώλο ο ντόπιος)

el-Gatto
18/03/2015, 23:59
Το άνοιξα σήμερα.
Εκ πρώτης όψης δεν κουνιόταν τίποτα.
Προσπάθησα επισταμένως κ προς όλες τις κατευθύνσεις να καταφέρω να ταρακουνήσω τον άξονα με τα γρανάζια ,έχοντας στο μυαλό μου το αποτέλεσμα του βιντεακίου που έχεις παραθέσει πιό πίσω ,αλλά ,τίποτα ,ακλόνητο το σύστημα.
Αρχισα να αλλάζω χρώματα ,σκεφτόμενος μην έχει συμβεί κάτι χειρότερο και παραμέσα.
Αλλά γιατί;
Λάδια είχε κ ανέβαζε κανονικά.
Τι άλλο να γινε...
Καθόμουν κ το χάζευα ανοιχτό σαν μπούφος προσπαθώντας να καταλάβω τι μπορεί να έχει συμβεί.
Αναψα ένα τσιγάρο.
Επιασα το παξιμάδι με το χέρι μου κ το κίνησα πολύ ελαφρά αριστερά-δεξιά.
Μου φάνηκε οτι έβλεπα το αυτάκι της εγκοπής να παίζει ελαφρά μέσα στην εγκοπή.
Ρε λες;...
Ανοίγω το αυτί που ασφαλίζει το παξιμάδι ,κ σπάει με τη μια.
Το βγάζω εκτός.
Δοκιμάζω να ξεβιδώσω το παξιμάδι και....ξεβιδώνει απλά κ εύκολα με τη δύναμη του χεριού μου.
80 ΝΜ και με τενοντίτιδα παρακαλώ.
Τελικά πρέπει να'μαι πολύ δυνατός.

Κάθισα κ το μελέτησα πολύ.

Το αυτί που ασφαλίζει το παξιμάδι ήταν εκεί που έπρεπε ,απολύτως εφαπτόμενο με την πλευρά του παξιμαδιού ,κ χωρίς ιχνος υποψίας ανοίγματος.

Να πήδηξε το εσωτερικό αυτάκι που ασφαλίζει την ασφάλεια κ να έκανε μιά ολόκληρη στροφή μαζί με το παξιμάδι ,απλά δεν παίζει.
Δοκίμασα να γυρίσω την ασφάλεια πιέζοντάς την για να πηδήξει το αυτί ,κ δεν βγαίνει απο την εγκοπή ούτε χωρίς το παξιμάδι.

Οπτικό πρόβλημα στα σπειρώματα αξονα-παξιμαδιού ,ΔΕΝ υπάρχει.
Ούτε και η αίσθηση βιδω-ξεβιδω μου δίνει την υποψία γρανιαρίσματος.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι σχεδιαστικό ή κατασκευαστικό λάθος.
ή
δεν έχει εξ'αρχής υπολογιστεί κάτι ,που υπάρχει ανάμεσα στο συνολικό σάντουϊτς εξαρτημάτων που ασφαλίζονται απο την ροπή του συγκεκριμένου παξιμαδιού ,κ το οποίο κάτι αποκτά ανοχές με την χρήση με αποτέλεσμα να δημιουργείται κενό και έτσι να χαλαρώνει το σύστημα.
(κάποια ή κάποιες ροδέλες για παράδειγμα - κάποια έδραση - κάποια πατούρα - κάτι που συμπιέζεται ή φθείρεται και αποσυμπιέζει το σύστημα)
ή
ο προγραμματιστής της γραμμής συναρμολόγησης , ρύθμισε τα αερόκλειδα στα 8 αντί για τα 80 ΝΜ.

Καμπάνα δεν έβγαλα.
Μπόρεσα να δώ το ρουλεμανάκι του στόπερ με φως πεντακάθαρα κάτω απο την καμπάνα.
Είναι κουμπωμένο στη θέση που πρέπει ,και φαίνεται ΟΚ Οπτικά κ όσο μπόρεσα να το πιέσω δεξ-αρ με δάχτυλο δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.
Επειδή τα κμ είναι λίγα για να'χουν θέμα δίσκοι-ελατήρια ,κι επειδή δεν είχα αίσθηση πατιναρίσματος ,σκέφτομαι να μην βγάλω καμπάνα κ να σφίξω μπλοκάροντας το 2ο γρανάζι του άξονα με το μεγάλο γρανάζι της καμπάνας.

Το θέμα είναι ΤΙ γίνεται με το παξιμάδι;;;
Η κόλα δεν νομίζω να κάνει κάτι εκεί.
Οχι με τις δυνάμεις κ τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται εκεί μέσα κ με μπάνιο στο καυτό λάδι.

Να του ρίξω καμιά 100ή ΝΜ για να μείνει στη θέση του απο δω κ μπρός...;

daz
19/03/2015, 00:37
Εγώ υπέθεσα ότι είχε σφιχτεί το παξιμάδι με λάθος ροπή. Αλλά τότε νόμιζα πως μόνο στο δικό μου ή σε ελάχιστα είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Τώρα που βλέπω ότι το πρόβλημα το αντιμετωπίζουν όλοι, ακόμα και χτ, το θεωρώ λίγο απίθανο.

Για το σχεδιαστικό κατασκευαστικό λάθος που λες, σου υπενθυμίζω ότι η υαμαχα έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο παξιμάδι και στο παρελθόν. Παλιότερα δεν έβαζε ροδέλα ασφαλείας και χρησιμοποιούσε μεγαλύτερη ροπή (δεν γνωρίζω άλλες αλλαγές).

Αν κάτι αποκτά μεγαλύτερες ανοχές με την λειτουργία του κινητήρα καθώς αυτός στρώνεται, μετά την δεύτερη φορά που θα σφίξουμε αυτό το παξιμάδι με τον κινητήρα πλέων στρωμένο το πρόβλημα πρέπει να εξαφανιστεί. Δεν ξέρω αν και τι μπορεί να αποκτά ανοχές λόγο φθοράς σε έναν κινητήρα που είναι τόσα χρόνια στην αγορά και το βρίσκω λίγο απίθανο.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που το χτ660.κομ δεν είναι γεμάτο από τέτοιες αναφορές η δεν υπάρχει αναφορά στο θρεντ με τα "γνωστά προβλήματα".

Είμαι περίεργος να δω αν το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει και κάποιος με μοντέλο 10-11 και πάνω.

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Εμένα μου είπαν να βάλω από λοκτιτε μέχρι χρώμα για σίδερα και βίδα ασφαλείας. Άλλη βίδα εκεί δεν μπαίνει, θέλει να είναι ψιλόπαση και με το ίδιο πάχος. Οι βίδες της αγοράς είναι πιο χοντρές που σημαίνει ότι η ασφάλεια θα είναι στον αέρα.

Εγώ δεν έκανα τίποτα παραπάνω. Αν το ξαναέκανα θα έβαζα λοκτιτε και 5νμ περισσότερα. Το πρόβλημα σε 'μένα εμφανίστηκε στα 68Κ, τώρα έχω 76. Όταν και αν φτάσει στα 140Κ θα ξέρω. Το σίγουρο είναι πως για τα επομενα 50Κ δεν θα με αγχώνει. Πιστεύω πως μέχρι να ξανα εμφανιστεί, αν ξανα εμφανιστεί, θα χρειαστεί κανένα σετ ελατήρια ή καδένα ή τσιμουχακια βαλβίδων, οπότε θα έχω την ευκαιρία να το τσεκάρω.

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω. 10νμ δεν νομίζω να σου δημιουργήσουν κάποιο θέμα αλλά παραπάνω!????

daz
19/03/2015, 00:48
Ο Pinezas λαμβάνει?

Τελικά τι έφταιγε που το μηχανάκι δούλευε σαν τρακτέρ μετά την "επισκευή" της χαλαρής βίδας απ' τον μάστορα με το βαρύ χέρι? Ήταν η παραπάνω ροπή που χρησιμοποίησε ή είχε κάνει καμιά άλλη μαλακία?

taisteal
19/03/2015, 00:52
Αν μπει loctite στο παξιμαδι,υπαρχει περιπτωση να λυθει ας πουμε;;
Εγω εβαλα σιγουρα 10 νμ παραπανω δυναμη.

daz
19/03/2015, 01:11
Αν μπει loctite στο παξιμαδι,υπαρχει περιπτωση να λυθει ας πουμε;;
Εγω εβαλα σιγουρα 10 νμ παραπανω δυναμη.

Βασικά δεν ξέρουμε ούτε καν αν ξεβίδωσε η βίδα. Οπότε ότι και να λέμε, ότι και να βάζουμε αν η βίδα δεν ξεβίδωσε τι νόημα έχει?

Κανονικά με το λοκ δεν πρέπει να λυθεί, δεν ξέρω τι παίζει με τις θερμοκρασίες και τα διάφορα μοντέλα λοκτιτε.

el-Gatto
19/03/2015, 10:48
Nα ρωτήσω κ κάτι ακόμα.
Βρήκε κανείς κ τα παξιμάδια σύσφιξης της καμπάνας ή του αντιβάρου εξ'ίσου ξέσφιχτα κατα τον έλεγχο;
Γιατι κάτι τέτοιο δίνει ακόμα έναν λόγο να λυθούν-ελεγχθούν όλα.

taisteal
19/03/2015, 13:49
Nα ρωτήσω κ κάτι ακόμα.
Βρήκε κανείς κ τα παξιμάδια σύσφιξης της καμπάνας ή του αντιβάρου εξ'ίσου ξέσφιχτα κατα τον έλεγχο;
Γιατι κάτι τέτοιο δίνει ακόμα έναν λόγο να λυθούν-ελεγχθούν όλα.



Ελεγξα ολα τα παξιμαδια και του αντιβαρου το βρηκα σχετικα χαλαρο και εννοω οτι ελυσε με καρυδακι χωρις ιδιαιτερη δυναμη,και την
εφτιαξα κι αυτη

el-Gatto
23/03/2015, 21:04
Το λοιπόν.

Τελικά έβγαλα κ δίσκους-ελατήρια για έλεγχο.
Οι δίσκοι ήταν στα 3-3,03 mm (με τιμές manual 2.90-3.10 & limit down 2.80)
Tα ελατήρια ήταν στα 55.60 mm (με τιμή manual 55.60 & limit down 52.82)
Σχεδόν καινούργια όλα δηλ μετά απο 48.000 km.
Το ανφέρω για να υπάρχει ένας "μπούσουλας" για τους ενδιαφερόμενους.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν βρήκα εργαλείο συγκράτησης καμπάνας κάπου γύρω-κοντά μου ,κ βαρέθηκα να τρέχω Σπ.Πάτση.

Με ένα Γερμανικό κλειδί προσπάθησα να ελέγξω ΑΝ έχει κ το παξιμάδι του αντικραδασμικού μαζί με την ασφάλειά του κάποιον ανεπαίσθητο τζόγο ,όπως είχε κ το παξιμάδι του πρωτεύοντος άξονα στροφάλου ,που μάλιστα το διαπίστωνε κανείς με το χέρι.
Καμία ανοχή δεν φάνηκε ,κ η ασφάλειά του φαινόταν στην εξ'αρχής θέση της ,μια κ είχε λυγιστεί περίεργα ,προφανώς λόγω του ότι στα 70ΝΜ δεν έφτασε να κουμπώσει σε εντελώς φλάτ σημείο του παξιμαδιού.

Το ρουλεμανάκι του στόπερ μπόρεσα κ το είδα πεντακάθαρα κάτω απο την καμπάνα κ φαινόταν άψογο κ κουμπωμένο σωστά στη θέση που έπρεπε.
Το έλεγξα για τζόγους σπρώχνοντάς το με το δάκτυλό μου δεξ-αρ ,κ φάνηκε άκρως ΟΚ.

332936

Κατόπιν τούτων αποφάσισα να δέσω.

Παρατήρησα οτι το αυτί της παλιάς ,αλλά κ της καινούργιας ασφάλειας ,που ασφαλίζει στον άξονα για να μήν περιστραφεί ,ήταν μέν λυγισμένο ,αλλά ελαφρός σε αμβλεία γωνία.
Για να μηδενίσω την υποψία πιθανής εξόδου απο την θέση του ,άρα κ περιστροφής του ,με συνέπεια το ξανα-χαλάρωμα του παξιμαδιού ,το έκλεισα σιγά ,σταδιακά κ δοκιμάζοντας το στον άξονα ,μέχρι να νιώσω οτο μπαίνει σφιχτά στην θέση του.

332937

Εβαλα στον άξονα την καινούργια κ με σφιχτό εσωτερικό αυτάκι ασφάλεια.

332938

. . . . .

el-Gatto
23/03/2015, 21:45
Δεν εβαλα κόλα ,με την σκέψη οτι η κόλα μέσα στο καυτό μπάνιο λαδιού ,σίγουρα δεν θα έκανε τίποτα.
Σίγουρα όχι κάτι καλύτερο απο αυτό που έχει την δυνατότητα να κάνει η καινούργια ασφάλεια.
Καθάρισα & Λάδωσα καλά παξιμάδι-ασφάλεια-σπείρωμα.
Εβαλα μιά αλουμινένια λάμα μεταξύ γραναζιού καμπάνας & μεσαίου γραναζιού του άξονα ,μπλοκάρωντας το σύστημα.
Εσφιξα αρχικά στα 80 ΝΜ (όπως λέει το μαν) ,αλλά μου φάνηκε πως έφτασαν σχετικά εύκολα.
Στη σκέψη οτι με τα 80 ΝΜ του κατασκευαστή υπάρχει γενικό πρόβλημα χαλάρωσης ,αποφάσισα με συνοπτικές διαδικασίες να τα κάνω 90 ΝΜ.
Εκεί το αυτάκι της ασφάλειας που πλησίασε περισσότερο στο φλάτ μέρος του παξιμαδιού ,ήθελε 1-2mm ακόμα για να ταιριάξει εντελώς επίπεδα με αυτό.
Του δωσα κι άλλα 3-5 NM ,ευθυγραμμίστηκαν πλήρως ,λύγισα αυτί ,το ισοπέδωσα προσεκτικά στο παξιμάδι ,και αυτά...
ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα 93-95 ΝΜ είναι δικιά μου "έμπνευση" κι εφαρμόστηκαν με δικιά μου ευθύνη ,στο δικό μου μηχανάκι κ ΔΕΝ προτείνονται.

332941

Εννοείται οτι είχα πάρει καινούργια φλάντζα κ είχα καθαρίσει τα πάντα όλα.

332940

Καινούργια λάδια (το μοτέρ στραγγίστηκε ενδελλεχώς) -Καινούργιο φίλτρο λαδιού - Καινούργιο ψυκτικό υγρό

332942

Και με πολύ προσοχή και επιμονή στην λεπτομέρεια έγιναν κ πάλι "Ολα σε ένα νοικοκυρεμένα".:D

Σήμερα το'βαλα μπρος για δοκιμή (μετά απο 2-3 προσευχές κ μ'έναν πυροσβεστήρα δίπλα μου μπας κ κάνει κανα μπούμ):lol:
και ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ όλα ανθηρά. :)
Το μοτέρ πλέον ζουζουνίζει σαν Χόνδα.
ΚΑΜΙΑ σχέση ,ακόμα κ με το πώς δούλευε όταν το πήρα ,που είχε ήδη 22,000km ,κ σαφώς πολύ περισσότερους κραδασμούς κ πιό τραχιά λειτουργία απο σήμερα.

Είμαι σχεδόν σίγουρος λοιπόν οτι η χαλάρωση του συστήματος ξεκινάει νωρίς kmετρικά ,σταδιακά ,ανιχνεύεται απο την αίσθηση αύξησης των κραδασμών ,και επιδεινώνεται με την πάροδο χρόνου κ χρήσης.
Κάτι που με κάνει να προσεγγίσω περισσότερο την αρχική άποψή μου ,οτι ΔΕΝ τίθεται θέμα ξεσφίγματος απο γύρισμα του παξιμαδιού ,αλλά τίθεται θέμα δημιουργούμενων ανοχών που δεν έχουν προβλεφθεί-υπολογιστεί απο τον κατασκευαστή.

Η ουσία είναι οτι το μοτέρ δουλεύει πλέον τόσο γλυκά ,και οι κραδασμοί που περνάνε στο τιμόνι είναι πλέον ελάχιστοι.
Σκέφτομαι να μυνήσω την Γιαμάπα για την επιδείνωση της τενοντίτιδας στα άνω άκρα μου.
Σκέφτομαι επίσης να το κρατήσω το Τενεκεδάκι ,μια κ ο μόνος λόγος πλέον που σκεφτόμουν να το δώσω ,ήταν οτι τα γερικα χέρια μου δεν άντεχαν άλλους κραδασμούς.

Ενα ευχαριστώ σε όσους συνέβαλαν στην δημιουργία αυτού του νήματος ,προσφέροντας γνώση σε μας τους αδαείς.
SPECIAL THANK's to daz :beer: & taisteal :beer:

daz
23/03/2015, 23:27
Λοιπόν, έχουμε τρεις περιπτώσεις. Μία ότι λέει ο κατασκευαστής, μία με λοκτιτε, και μία με 13νμ περισσότερα.

Ας ελπίσουμε ότι οι ανοχές αυτές δεν θα εμφανιστούν ξανά και οφείλονταν στο ότι ο κινητήρας ήταν καινούριος όταν εφαρμόστηκε η αρχική σύσφιξη.

Αν οι ανοχές οφείλονται σε φθορά λόγο χρήσης κρίνονται μάλλον υπερβολικές εφ' όσον είναι αρκετές ώστε να χαλαρώσουν ένα παξιμάδι στα 80νμ. Και τι μπορεί να φθαρεί τόσο πολύ εκεί μέσα?

Γάτε ωραία δουλειά. :beer:

taisteal
23/03/2015, 23:29
O taisteal ηταν εντελως ασχετος με το μηχανακι,τα ευσημα πανε αποκλειστικα στον σουπια για τις πολυτιμες γνωσεις του ;)

Τελος καλο ολα καλα λοιπον.

:beer::beer::beer:

el-Gatto
23/03/2015, 23:54
Παραλειπόμενα:

- Λιανική τιμή φλάντζας > 12,70
- Λιανική τιμή ασφάλειας > 1,30



- Μετά απο κουβέντα που έπιασα με τον υπεύθυνο ανταλλακτικών ,το πρόβλημα είναι ευρέως παρουσιαζόμενο.
Κι όχι μόνο στα ΧΤ ,αλλά κ στα FZR ,κ σε άλλα μοντέλα.

Και λέω εγώ. Γιατί η Γιαμάπα κάνει την "πάπια";;; Ο - Ε - Ο ......
Μετά βγαίνουν κάποιοι κ ειρωνεύονται την σΚαΤέΜ που κάνει ανακλήσεις......



- Στην κουβέντα με τον υπάλληλο της Γιαμάπα ,έβαλα κ το ρουλεμανάκι του στόπερ ,καθώς κ τα κουρεμένα γρανάζια 2ας-3ης.
Μου είπε οτι για τα γρανάζια το γνωρίζει.
Πουλάει τόσο συχνά ,κυρίως 3ης ,που τα'χει κ στόκ.
Αλλά στόπερ ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΟΥΤΕ 1 !!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ του'χουν ζητήσει ποτέ.
Ούτε καν οι μηχανικοί του δικού τους συνεργείου ,που έχουν ανοίξει κι επισκευάσει αρκετά κουρεμένα ΧΤ.

Ρωτώ εγώ ο αδαής:
Είναι δυνατόν ένας έμπειρος κ μάλιστα εξουσιοδωτημένος μηχανικός ,ο οποίος μάλιστα αντιμετωπίζει πολλάκις το πανομοιότυπο πρόβλημα ,να μην έχει ελέγξει ,ή να μην έχει παρατηρήσει το πρόβλημα στο στοχοποιούμενο ρουλεμανάκι;;;
Και μετά απο επαναλαμβανόμενα κουρέματα ,δεν θα 'χε κάποιος μηχανκός ψάξει να δεί απο τι προέρχεται ,κ να ανακαλύψει την πιθανή ευθύνη του ρουλεμανακίου;;;

- Επίσης ,έχοντας αποφασίσει να δέσω χωρίς να λυσω κ το παξιμάδι του αντικραδασμικού ,σε ερώτησή μου αν έχει παρατηρηθεί κι εκεί θέμα χαλάρωσης ,η απάντηση ήταν ΟΧΙ ,γιατί εκεί δεν εφαρμόζονται μεγάλες κ απότομες δυνάμεις όπως στον άξονα του στροφάλου.

daz
24/03/2015, 02:28
Οι ίδιες ακριβώς δυνάμεις εφαρμόζονται απλά οι δυνάμεις αυτές τείνουν να βιδώσουν το παξιμάδι και όχι να το ξεβιδώσουν διότι γυρίζει ανάποδα.

Ναι είναι εύκολο νομίζω να μην παρατηρήσει το χαλασμένο στοπερ και μετά να ξανακουρέψει τα γρανάζια. Αλλά συνήθως την δεύτερη φορά συμβαίνει στον δευτερο ιδιοκτήτη που πιθανότατα θα το πάει σε άλλο μάστορα. :lol:

Δεν κάνει μόνο η yamaha την πάπια, την κάνουν και οι ιδιοκτήτες yamaha.

Οι αναφορές και στα δύο προβλήματα είναι τόσο λίγες που είναι αδύνατον να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Και αν είναι λίγες λόγο σπανιότητας με τόσες χιλιάδες χτ που έχουν πουληθεί, πάει στο διάλο! Αν συμβαίνει σε όλους και το κάνουν γαργάρα τι να πω?

Ο κινητήρας αυτός είναι από το 2004 στην αγορά! Δικαιολογείται να έχει τέτοια προβλήματα?

Πιάνουμε το αυγό και το κουρεύουμε για τα προβλήματα στον κινητήρα του κτμ690 2007-8 που διορθώθηκαν το 9-10 και έχουμε έναν κινητήρα yamaha ίδιο και απαράλλαχτο μια ντουζίνα χρόνια που σπάει όποτε γουστάρει? Δλδ τι? Κορόνα γράμματα θα παίζουμε με καινούρια μηχανάκια Ιαπωνικής τελειότητας? Άντε μην αρχίσω τώρα! :lol:

el-Gatto
24/03/2015, 09:07
Με τους ιδιοκτήτες μπορεί να παίζουν πολλά.
Μπορεί να μην διαβάζουν μοτο-φορουμ.
Μπορεί να διαβάζουν ,αλλά να μην γράφουν ,γενικά.
Μπορεί να μην γράφουν για να μην "στιγματιστεί" το μεκανάκι τους ως προβληματικό.
Μπορεί να το πουλάνε πρίν τη βλάβη ,κ ο επόμενος να θεωρεί οτι η βλάβη βγήκε γιατι είχε πολλά περισσότερα κμ απο αυτά που έγραφε(γυρισμένο κοντέρ) ,πιστεύει οτι την πάτησε ,κάνει μωκο κ δεν ξαναγοράζει μεταχείρω.
Μπορεί να θεωρούν οτι η βλάβη οφείλεται στην "σκληρή" χρήση που έκαναν.
Μπορεί να μην είναι γνώστες τεχνικών (σεβαστόν ,δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουν όλοι μηχανολογία) άνετα ακούνε γ'αυτό το θόρυβο απο τον μάστορα "φίλε μπιέλα ακούγεται κ θέλει λύσιμο μοτέρ" και τον πιστεύουν κ τον πληρώνουν(οχι άνετα αυτό) ,οπότε θεωρούν την περίπτωση "ατυχία" χωρίς να ξερουν το γιατί ,κ προσπαθούν να το αφήσουν πίσω.
Πολλά μπορεί ,κ στην τελική ούτε υπέυθυνοι ενημέρωσης είναι ,κ πληρώνουν κι απ'την τσέπη τους ότι να'ναι για κάτι που ΔΕΝ φταίνε.

Η Γιαμάπα ομως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ,που δεν έχει εκδόσει ανακληση & τεχνική οδηγεία επίλυσης ,για το συγκεκριμένο θέμα.

Το πρόβλημα είναι σίγουρα γενικό.
Να βάλω στην σούμα των εδώ παθόντων τον φίλο κ συμφορουμίτη christof40(σ'έδωσα στεγνά:lol:) ,του οποίου το XTR έβγαλε το ίδιο πρόβλημα κ το έλυσε μόνος του ,μια κι είναι αριστος γνωστης μηχανολογικών ,αλλά επειδή είδε οτι υπάρχουν ήδη αναφορές ,δεν ασχολήθηκε να γράψει κ για το δικό του.
Επίσης σε κουβέντα με άλλον φίλο ,μου ανέφερε οτι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα βγήκε σε Pegaso 660 Strada φίλου του ,πρόσφατα.

Αρα η αστοχία είναι της Minarelli -&- η "Πάπια" της ΓιαΜάπα.

MAIK72
24/03/2015, 09:32
γενικά αυτές οι ασφάλειες είναι λιγάκι προβληματικές και θέλουν προσοχή . Σε γραναζίερα , μπροστινό γρανάζι της honda αν θυμάμαι καλά σε καμπάνα ολόκληρη kawasaki .Συνήθως προχωρούν σε ανικαταστάση με διαφορετική ασφάλεια ή παξιμάδι ή και τα δυο μαζί.