PDA

View Full Version : Με τι κατεβάζουμε?



ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
11/07/2014, 08:19
Αφορά τα παπιά.
Τα περισσότερα που βλέπω στον δρόμο μεγάλο ποσοστό οδηγών κατεβάζει με την μύτη του ποδιού ταχύτητα και όχι με την φτέρνα.

Τουλάχιστον για εμένα είναι λαθος. Ποια είναι η άποψη σας.

ΥΓ επίσης βλέπω πολλούς να οδηγούν με μόνιμα το μεγάλο (δάχτυλο του αρ. χεριού) πάνω στην κόρνα.
Ήμαρτον παιδιά.

chester24
11/07/2014, 08:26
Το θεμα ειναι το πως βολευει τον καθενα... Αν μαθεις με την μυτη του ποδιου ετσι θα κατεβαζεις.. Για να κατεβασεις με την φτερνα (που κατ εμε ειναι το πιο γρηγορο αλλα και βολικο) πρεπει να σηκωσεις το πισω μερος του λεβιε, ωστε να μπορεις να το πατας με την φτερνα...


Τωρα για την κορνα... Περι ορεξεως πατησεως την κορνα συνεχως στο φαναριον και στο παραβιαζομενο ΣΤΟΠ κατα του στενου... Γιαυτο το βλεπεις ετσι συνεχεια.

:D

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
11/07/2014, 08:33
Η ένσταση μου μύτη φτέρνα έχει να κάνει με το εξής.
Πρώτον είναι όλο το πόδι στον αέρα, αρα δεν έχουμε καλή επαφή με την μοτο,και δεύτερον σίγουρα θα (ακουμπήσουμε) το πόδι του συνεπιβάτη μας.

Υγ η κόρνα και η μουτζα είναι για εμένα ότι χειρότερο από θέμα (ευγένειας) οδηγού. Αυτο &και μότο.
Ναστε καλά.
Υγ2 ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ.

Bowleno
11/07/2014, 08:35
Για να μπορείς να κατεβάζεις με την φτέρνα σωστά είπε ο από πάνω, θέλει σήκωμα πίσω ο λεβιές αλλά μετά άντε να πατήσεις τον λεβιέ μπροστά... πιάνει σχεδόν έδαφος, άλλος μπελάς αυτός.....

SHOOTER045
11/07/2014, 08:46
Έχω παπί παρά πολλά χρόνια

Κάποτε το δοκίμασα αυτό
Σήκωσα η μάλλον κατέβασα το εμπρός μέρος τού μοχλού, πράγμα που δεν με βολευε καθόλου,και το ξαναφερα στα ίσα
Κάποιους τους βολεύει όμως, ενώ πολλοί wanna be racer kagkourous βάζουν λεβιέ από Μοτο

chester24
11/07/2014, 08:50
Στα πιο καινουρια παπακια, το πισω μερος ειναι ηδη πιο ψηλα, οποτε με μια μετατοπιση του λεβιε θα ειναι οκ... Στα παλιοτερα, οντως αλλζες ταχυτητα και εξυνε κατω χαχαχαχ

McGyver
11/07/2014, 08:55
Όποιος μπορεί και κατεβάζει ταχύτητα σε παπί με τη φτέρνα σημαίνει πως φοράει κανονικό παπούτσι και όχι (τουλάχιστον) μποτάκι μοτοσικλέτας. Αυτό είναι το λάθος.

:wave2:

GIXXERAKIAS
11/07/2014, 09:00
Όταν είχα παπί ποτέ δεν κατέβαζα με την φτέρνα.Μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο σαν κίνηση του όλου μυικού συστήματος.Σήκωνα το πόδι μου με την μύτη πάταγα τον λεβιέ πίσω που είναι και το πιό σωστό.

Wannabe racer δεν υπάρχει,είναι όπως βολεύεται ο καθένας.Προσωπικά αν ξαναπάρω παπί θα βάλω λεβιέ από μηχανή γιατί είναι ότι πιό σωστό από άποψη κίνησης του ποδιού χωρίς να φεύγει από τον μαρσπιέ και επειδή έχω συνηθίσει από την μηχανή.:)

bruno
11/07/2014, 09:03
Η κορνα είναι σωτηρια,ειδικα για ένα μικρο μηχανακι μες την πολη,δεν είναι θεμα ευγενειας,αυτό εχει να κανει βεβαια ποσο και ποτε την πατας.Στο δικο μου παπι,το εχω χαμηλα μπτοστα,ψηλα πισω,δεν σηκωνω το ποδι από το πατακι ουτε βρισκει καπου.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
11/07/2014, 09:07
Παρένθεση που δεν έγραψα στην αρχή.
Σε άλλη θέση θα είναι το πέλμα επάνω στον μασπιε στο ανέβασμα και σε άλλη στο κατέβασμα.

Αλλά πάντα θα πατάει στον μασπιε.Ποτέ στον αέρα.

ggs
11/07/2014, 09:12
Όποιος μπορεί και κατεβάζει ταχύτητα σε παπί με τη φτέρνα σημαίνει πως φοράει κανονικό παπούτσι και όχι (τουλάχιστον) μποτάκι μοτοσικλέτας. Αυτό είναι το λάθος.

:wave2:

εχει δικιο ο Mc

319906

:lol:

TROOPER
11/07/2014, 11:49
Όποιος μπορεί και κατεβάζει ταχύτητα σε παπί με τη φτέρνα σημαίνει πως φοράει κανονικό παπούτσι και όχι (τουλάχιστον) μποτάκι μοτοσικλέτας. Αυτό είναι το λάθος.

:wave2:

κατεβαζω με φτερνα και φοραω παντα μποτες/μποτακια μοτοσυκλετας.

δεν θεωρω ομως οτι τιθεται θεμα σωστου η λαθους.

οσο για την κορνα προσωπικα δεν την χρησιμοποιω εκτος απο εκτακτες περιπτωσεις. στο 99% δεν μου χρειαζεται.

McGyver
11/07/2014, 11:54
κατεβαζω με φτερνα και φοραω παντα μποτες/μποτακια μοτοσυκλετας.

δεν θεωρω ομως οτι τιθεται θεμα σωστου η λαθους.

οσο για την κορνα προσωπικα δεν την χρησιμοποιω εκτος απο εκτακτες περιπτωσεις. στο 99% δεν μου χρειαζεται.

Εσύ δε μετράς.
Ξέρεις λόγω επαγγέλματος μυστικά και τεχνικές που σου επιτρέπουν να πατήσεις πίσω φρένο με τον παράμεσο του αριστερού ποδιού.

Julius
11/07/2014, 11:55
Εσύ δε μετράς.
Ξέρεις λόγω επαγγέλματος μυστικά και τεχνικές που σου επιτρέπουν να πατήσεις πίσω φρένο με τον παράμεσο του αριστερού ποδιού.

:bawl: :bawl: :bawl:

TROOPER
11/07/2014, 12:04
Εσύ δε μετράς.
Ξέρεις λόγω επαγγέλματος μυστικά και τεχνικές που σου επιτρέπουν να πατήσεις πίσω φρένο με τον παράμεσο του αριστερού ποδιού.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

μα τι μαλακας εισαι!!!!!

McGyver
11/07/2014, 12:07
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

μα τι μαλακας εισαι!!!!!

Κουλός...

TROOPER
11/07/2014, 12:12
Κουλός...

:a07::a07:

Julius
11/07/2014, 12:12
Κουλός...

Κουτσός στην προκειμένη περίπτωση

TROOPER
11/07/2014, 12:13
Κουτσός στην προκειμένη περίπτωση

ας το πουμε αναπηρος να ειμαστε μεσα :p

akis_trevor
11/07/2014, 13:45
τα πρωτα (2 ; ) χρονια που οδηγαγα παπι,αλλαζα σαν να μην υπηρχε πισω λεβιες,σαν να ειχε λεβιε μοτοσυκλετας δηλαδη.μεχρι που χαλασα κανα 2 ζευγαρια παπουτσια και το εκοψα.
σε νορμαλ κατεβασματα χρησιμοποιω φτερνα,σε πιο ξαφνικα που θελω γρηγορα κατεβασματα δουλευω και μυτη..

McGyver
11/07/2014, 13:56
σε νορμαλ κατεβασματα χρησιμοποιω φτερνα

Κοντονσιορνιστής κι εσείς φίλτατε;

:lol:

akis_trevor
11/07/2014, 14:02
Κοντονσιορνιστής κι εσείς φίλτατε;

:lol:

εχω κανει και φακιρης :bawl::bawl:

taisteal
11/07/2014, 14:18
Καλα,μονο εγω κανω αλλαγες με το χερι και ξαπλα πανω στη σελα;;;;

:lol::lol:

akis_trevor
11/07/2014, 14:21
Καλα,μονο εγω κανω αλλαγες με το χερι και ξαπλα πανω στη σελα;;;;

:lol::lol:

και στο αλλο χερι τσιγαρο;;:smokin: :bawl:

zannisvel
11/07/2014, 14:44
Καλα,μονο εγω κανω αλλαγες με το χερι και ξαπλα πανω στη σελα;;;;

:lol::lol:

Αν δεν εχεις αλλαξει ταχυτητα με το χερι ψαρωμενος, δεν εχεις οδηγησει παπι. :lol::lol::lol:





ΥΓ: Πλακα κανω φυσικα

LOUKILOUK
11/07/2014, 15:29
Έχουν περάσει και 17 χρόνια βέβαια από τότε που οδηγούσα παπί, αλλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος... Με την μύτη του ποδιού έκανα τις αλλαγές νομίζω, κανενα πρόβλημα, ούτε για τον συνεπιβάτη, ποτέ...
Για την κόρνα τι να πεις...τώρα που το λες πρέπει να τσεκάρω αν δουλευει στο φέιζερ...

amyroukai
11/07/2014, 16:15
Και πάω να απαντήσω "με το μTorrent" και βλέπω ότι η συζήτηση είναι εντελώς μαλακία τελικώς... Τι 'στε σεις μπρε.

Κανένα θρεντάκι πάλι για το πόσα δάχτυλα στη μανέτα του φρένου, θ'ανοίξει; Μόνο μην πείτε "πόσα δάχτυλα βάζω" γιατί δεν ξέρω τι θα βγάλει το πληκτρολόγιό μου :bawl:....

Bladerunner
11/07/2014, 16:49
Δεν πάνε που δεν πάνε βήμα τα παπιά, κατεβάζουμε και ταχύτητες ...

Εκτός κι αν εννοείτε όταν σταματάμε στα φανάρια π.χ. Οκ, το καταλαβαίνω. Με ότι νά 'ναι. Σταματημένοι είμαστε, δεν αλλάζει κάτι.

7Tolis
11/07/2014, 17:03
Και πάω να απαντήσω "με το μTorrent" και βλέπω ότι η συζήτηση είναι ...

Ομοίως. Έτοιμος ήμουν.

pipe_smoker
12/07/2014, 00:56
Απο ζυγη σε μονη με τη μυτη.

Απο μονη σε ζυγη με τη φτερνα.

Σε νεκρα με την καμαρα για να μην πληττω.

sonic22
12/07/2014, 10:21
Αμα ο λεβιες ειναι κοντα με την φτερνα θα εχει προβλημα οταν θα θελει να το σηκωσει σουζα ορθιος στα πατητηρια. Αρα μυτη...