PDA

View Full Version : Yamaha X-Max θόρυβος/μουγκριτό στα 110Χμ



DjGeNeSiS
11/07/2014, 14:25
Παιδιά καλησπέρα,
Μια γρήγορη ερώτηση.
Μόλις αγόρασα ένα X-MAX250 μεταχειρισμένο με 31000km.
Όταν πηγαίνει με περίπου 110 χιλιόμετρα στην εθνική, νοιώθω ένα μουγκρητό/βόμβο στον κινητήρα μέχρι τα 120χμ.
Παρατήρησα ότι αν έχει ανηφόρα το κάνει στα 105 χιλιόμετρα περίπου.
Τι είναι? Να ανησυχώ?

byron
11/07/2014, 15:08
Πιθανότατα από το φυγοκεντρικό

DjGeNeSiS
11/07/2014, 15:43
φυγοκεντρικό;

teogtp
11/07/2014, 19:43
φυγοκεντρικό;

Ειναι η μεταδοση του σκουτερ.
Φυγοκεντρικο-μπιλλιες.
Καπου σε αυτα τα χλμ.αλλαζονται.

DjGeNeSiS
14/07/2014, 16:11
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τι ανταλλακτικά θα χρειαστώ? Ειναι μεγάλη η δουλειά? Θα χρειαστεί να αλλάξω μόνο τις μπίλλιες η ολόκληρο τον συμπλέκτη?
Βρίσκονται πουθενά εδώ οι μπίλιες και το φυγοκεντρικό?
320001

το μάνουαλ είναι εδώ: στην 5-38 είναι;
http://www.ekoinstal.com/skutery/Yamaha%20X-MAX%20250%20Service%20Manual%20EN.PDF

byron
15/07/2014, 00:15
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τι ανταλλακτικά θα χρειαστώ? Ειναι μεγάλη η δουλειά? Θα χρειαστεί να αλλάξω μόνο τις μπίλλιες η ολόκληρο τον συμπλέκτη?
Βρίσκονται πουθενά εδώ οι μπίλιες και το φυγοκεντρικό?
320001

το μάνουαλ είναι εδώ: στην 5-38 είναι;
http://www.ekoinstal.com/skutery/Yamaha%20X-MAX%20250%20Service%20Manual%20EN.PDF

Στο διάγραμμα φαίνεται ολο το σύστημα. Φερμουιτ, ιμάντας, μπίλλιες αλλάζονται, ίσως και άλλα που δεν γνωρίζω. Απ' όσο έχω δει πάντως δεν είναι δουλειά για ερασιτέχνη. Μάλλον θα πρέπει να το πας σε συνεργείο.

DjGeNeSiS
15/07/2014, 11:19
Το θέμα είναι οτι επειδή μένω στην Νορβηγία και τα ανταλλακτικά κοστίζουν 3-4 φορές περισσότερο απο ότι στην Ελλάδα ή στην Αγγλία, και κατά την εισαγωγή τους υπόκεινται σε φόρο ταξινόμισης, προσπαθώ να μαζέψω όσα πιό πολλά μπορώ απο Αγγλία για να τα πάω στο μηχανικό έτοιμα. Υπάρχει ΜΌΝΟ ενας αντιπρόσωπος ΥΑΜΑΗΑ στη Νορβηγία και αν δεν έχει αυτός τα ανταλλακτικά (που τα βάζει σε ότι τιμή γουστάρει) μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις κανένα μήνα.
Θα πάω στο συνεργείο και θα ρωτήσω τι χρειάζεται εντωμεταξύ θα αγοράσω:
Μπίλιες
Υμάντα
Τακάκια μπρός πίσω
Φίλτρα αέρα και λαδιών
...αλλο?

zannisvel
15/07/2014, 11:29
Το θέμα είναι οτι επειδή μένω στην Νορβηγία και τα ανταλλακτικά κοστίζουν 3-4 φορές περισσότερο απο ότι στην Ελλάδα ή στην Αγγλία, και κατά την εισαγωγή τους υπόκεινται σε φόρο ταξινόμισης, προσπαθώ να μαζέψω όσα πιό πολλά μπορώ απο Αγγλία για να τα πάω στο μηχανικό έτοιμα. Υπάρχει ΜΌΝΟ ενας αντιπρόσωπος ΥΑΜΑΗΑ στη Νορβηγία και αν δεν έχει αυτός τα ανταλλακτικά (που τα βάζει σε ότι τιμή γουστάρει) μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις κανένα μήνα.
Θα πάω στο συνεργείο και θα ρωτήσω τι χρειάζεται εντωμεταξύ θα αγοράσω:
Μπίλιες
Υμάντα
Τακάκια μπρός πίσω
Φίλτρα αέρα και λαδιών
...αλλο?

Να σε ρωτησω αφου το μηχανακι λειτουργει, γιατι δεν το πας στο μηχανικο να το κοιταξει και αφου σου πει τι πρεπει να αλλαξεις, τοτε αρχιζεις και παιρνεις. Μπορει να μην ειναι και τιποτα και απλα σε αυτη τη ταχυτητα κατι να συντονιζεται και να δημιουργει το συγκεκριμενο προβλημα. Διαδικτυακα ειναι σχεδον απιθανο να βρει κανεις τι εχει το μηχανακι σου, εκτος και αν ειναι ο Dr. House της Yamaha. Ασε που αν το thread γινει λιγο πιο "εμπορικο" σε βλεπω να παιρνεις ανταλακτικα για να φτιαξεις αλλα 2 Xmax απο την αρχη.

:beer:

byron
15/07/2014, 11:32
Το θέμα είναι οτι επειδή μένω στην Νορβηγία και τα ανταλλακτικά κοστίζουν 3-4 φορές περισσότερο απο ότι στην Ελλάδα ή στην Αγγλία, και κατά την εισαγωγή τους υπόκεινται σε φόρο ταξινόμισης, προσπαθώ να μαζέψω όσα πιό πολλά μπορώ απο Αγγλία για να τα πάω στο μηχανικό έτοιμα. Υπάρχει ΜΌΝΟ ενας αντιπρόσωπος ΥΑΜΑΗΑ στη Νορβηγία και αν δεν έχει αυτός τα ανταλλακτικά (που τα βάζει σε ότι τιμή γουστάρει) μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις κανένα μήνα.
Θα πάω στο συνεργείο και θα ρωτήσω τι χρειάζεται εντωμεταξύ θα αγοράσω:
Μπίλιες
Υμάντα
Τακάκια μπρός πίσω
Φίλτρα αέρα και λαδιών
...αλλο?

Στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα δύο εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Yamaha, θα τους έλεγα τα παραπάνω και θα ζητούσα να μου φτιάξουν μια λίστα σύμφωνα με το service manual και ότι προβλέπεται να αλλάξει στα χλμ που είσαι.
Πιθανόν να χρειαστούν λαστιχάκια, τσιμουχάκια, o-ring αλλά μόνο κάποιος μηχανικός θα στα πει αυτά.

DjGeNeSiS
15/07/2014, 11:48
Στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα δύο εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Yamaha, θα τους έλεγα τα παραπάνω και θα ζητούσα να μου φτιάξουν μια λίστα σύμφωνα με το service manual και ότι προβλέπεται να αλλάξει στα χλμ που είσαι.
Πιθανόν να χρειαστούν λαστιχάκια, τσιμουχάκια, o-ring αλλά μόνο κάποιος μηχανικός θα στα πει αυτά.

Αυτό ακριβώς θα κάνω. Στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο θα πάω και θα πάρω μια λίστα.
Τα λαστιχάκια και ο΄ρινκάκια κλπ θα τα πάρω απο τη ΥΑΜΑΗΑ αυτό δε με πειράζει. Τα χοντρά θα πάρω απ'έξω.
Για το θόρυβο ρώτησα για να ξέρω τι λεφτά να περιμένω να ακούσω για να κάνω τα κουμάντα μου.
Έχω τρομάξει με το ΚΤΜ μου :P

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

buckley
15/07/2014, 11:52
Νορβηγία ! τι είπες τώρα ρε μάγκα ,απορώ πως δεν την σχολίασε ο Βύρωνας ,δεν θάχει όρεξη μάλλον...
Αν σου πουν υψηλή τιμή ,κάθε εμπόδιο για καλό ,δες καμμιά μοτό !

DjGeNeSiS
15/07/2014, 13:39
Νορβηγία ! τι είπες τώρα ρε μάγκα ,απορώ πως δεν την σχολίασε ο Βύρωνας ,δεν θάχει όρεξη μάλλον...
Αν σου πουν υψηλή τιμή ,κάθε εμπόδιο για καλό ,δες καμμιά μοτό !

Δέ βολεύει η Μοτο ρε Buck, λές να μη τρελένομαι που χω το ΚΤΜακι μου στη Κρήτη να μαραζώνει?
Οι αποστάσεις είναι μικρές εδώ, μέχρι να το βάλω μπροστά και να πάω δουλειά ουτε καν θα έχει ζεσταθει...

DjGeNeSiS
15/07/2014, 13:57
Εχμμ..... για το χιόνι 7 μήνες το χρόνο μίλησα?

Sapadak
15/07/2014, 14:10
Εχμμ..... για το χιόνι 7 μήνες το χρόνο μίλησα?

Ευκαιρία για ντριφτ δηλαδης? :lol:

DjGeNeSiS
15/07/2014, 22:43
Ευκαιρία για ντριφτ δηλαδης? :lol:

Τελευταια φορά που το δοκίμασα με ενα SV1000, άλλαξα μανέτα συμπλέκτη, μαρσπιέ, ακρόμπαρο, μανητάρι πλαισίου, φέρινγκ, αριστερο τελικό .......
Εμμμ.. .ναιιιιιι.......