PDA

View Full Version : Προσεχώς R1 07-08.Τι να προσέξω,προβλήματα αυτών;



Σελίδες : [1] 2

7Tolis
11/07/2014, 21:05
Πάει καιρός που καβαλούσα αυτό που γούσταρα.Πιθανότατα έγινε ανταλλακτικά απο τότε που το σήκωσαν.Στην αρχή θύμωσα,έγινα έχθρικός προς όλους.Ο καιρός πέρασε,είχα ηρεμήσει (;) αλλα όταν άκουγα για κλοπή γυρνούσα πίσω στον θυμό.Την φόρμα μου την χάρισα σε έναν φίλο μου πιστευωντας πως δεν θα μου χρειαστεί ξανά.Αδαή Τόλη,η σπίθα δε σβήνει ευκολα.Παράλληλα στέριωσα και σε μια σχέση και όλα καλά.Κατα καιρούς αναπολώ τις βόλτες που κάναμε με την Ρωξάνη τότε αρχές δεκαετίας.4 + χρόνια πρίν μαθαίνω πως θα γίνει κίνηση στην υπηρεσία μου για τμήμα μηχανών.Τι, ποιος, που ρε παιδια;Καταθέτω βιογραφικο και μπαίνω.Μεγάλη χαρά πήρα τότε μιας και θα οδηγούσα ξανα μηχανή.Ενθουσιασμός,εκπαίδευση και απόδοση στο τμήμα-ομάδα.Τα χρόνια συνέχισαν να περνούν.Συχνα κάναμε την κουβέντα στο σπίτι πως καλύτερα περνουσαμε όσο υπήρχε η μηχανη και ας ήταν άβολη για 2.Υπήρχε.Ηταν εκεί να μας αδειάσει το μυαλό και να μας χαρίσει χαμόγελο ζητώντας σχεδόν τίποτα πλήν των βασικών.Λεφτά μόνο για να περνάμε πλέον.Το TDM ποτέ δεν με γέμισε.ειναι χωρίς προσωπικότητα.Ειδα κάποια στιγμη το νεο v-strom.Ωραίο λεω είναι αυτό.Θα βάζω και τη γυναίκα πίσω και όλα θα κυλήσουν απο εκεί που είχαν σταματήσει.Τηλεφωνώ σε έναν φίλο μου της οικογένειας R6-1 και του λέω για το strom και ο,τι το σκέφτομαι πολύ ζεστά.Ρε συ Τόλη μου λεει είσαι σίγουρος;Αφου αλλού αγαπάς.Με έβαλε σε σκέψεις,με κέρδισε...την γυναίκα την έχω σκέφτηκα,το ξέκωλλο-γκέισα δεν έχω.Δεν κοιμήθηκα το βράδυ.Εικόνες πλημμύριζαν το μυαλό μου.Η απόφαση πάρθηκε,χρειάζομαι ένα R.Eίμαι ήδη στο ψάξιμο και ας χρεωθώ.Δεν με πήραν τα χρόνια.Εχω καταλήξει σε R1 07-08.Ζητώ την γνώση των ιδιοκτητών στο τι θα πρέπει να προσέξω όχι κατα την αγορά αλλα,στη χρήση.Τι να περιμένω να σκάσει ως πρόβλημα.Που είναι η αδυναμία των μοντέλων αυτών ωστε να έχω το νου μου.Δεν ξέρω αν σας κούρασα ή αν σας θυμισα τον εαυτό σας αλλά έτσι είμαι αυτή τη στιγμή.Οβεργουελμντ που λένε και στο χωριό μου.

Aυτό άκουγα όση ώρα έγραφα.ταξίδι. https://www.youtube.com/watch?v=WsKZd8Y5RvI

Arxagelos
11/07/2014, 21:42
http://www.r1-forum.com/forums/forumdisplay.php?f=105&order=desc
http://www.r1-forum.com/forums/showthread.php?t=234200
:a014:

Vice
12/07/2014, 12:48
Οι περισσότεροι ήμασταν στην ίδια φάση με εσένα. Άλλους τους κέρδισε η λογική και άλλους το συναίσθημα. Εγώ τα βρήκα κάπου στην μέση.

Πρώτος κανόνας στην μηχανή είναι να πάρεις αυτό που θελεις εσύ και μόνο εσύ. Μετά κοιτάς αν σε παίρνει οδηγικά και οικονομικά και μετά κάνεις την επιλογή σου.

Το R1 εκτός απο τα γενικά έξοδα μιας 1000ρας supersport μηχανής ( ξέρεις ποιά είναι) το μόνο που έχω δεί να χαλάει σε 2-3 φιλαράκια μου είναι το πηνίο στα 25.000-30.000 χλμ περίπου. 500-700 ευρώ κόστος. Κατα τα άλλα ξέρω παιδί με r1 που έχει ξεπεράσει τα 100.000 χλμ και εκεί πάνω τεζάρησε το μοτέρ οπότε με ενα ρεκτιφιέ ήρθε στα ίσια του.

Arxagelos
12/07/2014, 15:27
Vice για τα πηνία ξέρω οτι το πρόβλημα το είχαν τα 2004-06 και τα αντίστοιχα fazer 1000 που φοράνε τον ίδιο κινητήρα, όχι για το 07-08 μοντέλο. Οι φίλοι σου 07-08 έχουν που τους καήκανε?
Και πάλι για τα πηνια δεν ειναι γενικό φαινόμενο, πχ δεν εχουν αναφερθεί πολλά στο εξωτερικό αλλά τα περισσότερα Ελλάδα, και φημολογείται οτι φταίνε οι υψηλές θερμοκρασίες και το ξεκίνα σταμάτα μέσα στην πόλη.

notakos600
12/07/2014, 15:28
Οι περισσότεροι ήμασταν στην ίδια φάση με εσένα. Άλλους τους κέρδισε η λογική και άλλους το συναίσθημα. Εγώ τα βρήκα κάπου στην μέση.

Πρώτος κανόνας στην μηχανή είναι να πάρεις αυτό που θελεις εσύ και μόνο εσύ. Μετά κοιτάς αν σε παίρνει οδηγικά και οικονομικά και μετά κάνεις την επιλογή σου.

Το R1 εκτός απο τα γενικά έξοδα μιας 1000ρας supersport μηχανής ( ξέρεις ποιά είναι) το μόνο που έχω δεί να χαλάει σε 2-3 φιλαράκια μου είναι το πηνίο στα 25.000-30.000 χλμ περίπου. 500-700 ευρώ κόστος. Κατα τα άλλα ξέρω παιδί με r1 που έχει ξεπεράσει τα 100.000 χλμ και εκεί πάνω τεζάρησε το μοτέρ οπότε με ενα ρεκτιφιέ ήρθε στα ίσια του.

Κανόνας είναι τα 100Κ Km ή η εξαίρεση, γιατί είχαν ακουστεί πολλά για μπιέλες από τα 20Κ.

7Tolis
13/07/2014, 09:24
Οι περισσότεροι ήμασταν στην ίδια φάση με εσένα. Άλλους τους κέρδισε η λογική και άλλους το συναίσθημα. Εγώ τα βρήκα κάπου στην μέση.

Πρώτος κανόνας στην μηχανή είναι να πάρεις αυτό που θελεις εσύ και μόνο εσύ. Μετά κοιτάς αν σε παίρνει οδηγικά και οικονομικά και μετά κάνεις την επιλογή σου.

Το R1 εκτός απο τα γενικά έξοδα μιας 1000ρας supersport μηχανής ( ξέρεις ποιά είναι) το μόνο που έχω δεί να χαλάει σε 2-3 φιλαράκια μου είναι το πηνίο στα 25.000-30.000 χλμ περίπου. 500-700 ευρώ κόστος. Κατα τα άλλα ξέρω παιδί με r1 που έχει ξεπεράσει τα 100.000 χλμ και εκεί πάνω τεζάρησε το μοτέρ οπότε με ενα ρεκτιφιέ ήρθε στα ίσια του.

Nαι γνωρίζω το κόστος συντήρησης λόγω του ο,τι είχα και παλιότερα ss.έχω κάνει τα κουμάντα μου για φύλαξη,αγορά κτλ.Οπότε,έχουμε και λέμε.1) πιθανότητα πηνίων.Βατή ζημιά it's ok so far.

Nikos988
13/07/2014, 11:17
Σου γράφω ότι έγραψα σε διπλανό forum σχετικά με το R1 ως κάτοχος:

Σχετικά με R1 07-08 (ίδιο μοντέλο) έχω να πω τα εξής: ροπή χαμηλά έχει αρκετή! Πολύ περισσότερη από Fazer 1000 του 06!
Διαφορετικός κινητήρας από R1 04-06, πιο πολύστροφος (16βάλβιδος αντί για 20βάλβιδος), με περισσότερη δύναμη και ροπή, 6πίστονες δαγκάνες, διαφορετικές αναρτήσεις. Τραβάει με έκτη από τις 2.000 στροφές χωρίς κόμπιασμα. Αυτό με μαμά γρανάζι, που σημαίνει ότι η πρώτη στα κόκκινα (σχεδόν 14.000 στροφές) βγάζει 165 ΚΜ/H. Αν βάλεις ένα δόντι μικρότερο μπροστά, σούζα το αλογάκι χαλαρά!!! Τώρα, με γκάζι σηκώνεται μετά τις 7.000 - 8.000 στροφές!!!
Σε σχέση με R1 09 και μετά, πιο ελαφρύ και πιο δυνατό (σε πραγματικά νούμερα και όχι στα χαρτιά). Το 09 έχει πιο κοντές σχέσεις προκειμένου να δείχνει πιο ζωντανό και φυσικά έχει φοβερό ήχο (με αλλαγμένες εξατμίσεις).
Από άνεση δεν είναι άσχημο, πάντα στα πλαίσια των SS. Από συντήρηση και κόστος χρήσης, σταθερά 8lt/100ΚΜ στην πόλη με νορμάλ οδήγηση, ταξίδι με 160-180ΚΜ/Η πέφτει άνετα στα 7lt/100KM.
Λάδια κάθε 5.000ΚΜ, φίλτρο λαδιού κάθε 10.000ΚΜ (εγώ αλλάζω κάθε 5.000ΚΜ μαζί με τα λάδια), φίλτρο αέρος κάθε 20.000ΚΜ, βαλβίδες στα 40.000ΚΜ.
Μέχρι στιγμής (47.500 ΚΜ αγορασμένο καινούριο το 2010) δεν μου έχει βγάλει ζημιά, παρόλο την άσχημη χρήση (κάθε μερα δικάβαλο, 30 ΚΜ τουλάχιστον με διαδρομή Χαλάνδρι-Κέντρο-Καλλιθέα και το αντίθετο, με βροχή, καύσωνα κ.λ.π.). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα φτύνει κάθε χρόνο η μικρή μπαταρία που έχει (R1-10A, Fazer-14A). Κάποια, έβγαλαν πρόβλημα στα πηνία-βολάν. Ξεκολλάνε οι μαγνήτες και τα κάνουν ...τάνα! Κόστος επισκευής περίπου στο χιλιάρικο, το θέμα είναι να βρεις μάστορα σωστό που θα σου ανοίξει το μοτέρ και θα σου το καθαρίσει από τυχόν υπολλείματα των μαγνητών. Αλλιώς, μετά από λίγο...κόλλημα μοτέρ!!! Το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι σχετικά σύνηθες στα Fazer 1000 από 06 και μετά.

Αυτά και καλές βόλτες!!!

988

z_armagedon
13/07/2014, 12:01
Τόλη καλημέρα, καλή Κυριακή!

Καλά κάνεις, καλά σκέφτεσαι καλά θα πράξεις ότι και αν πάρεις. Η μοτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα και φρόντισε να πάρεις αυτό που εσύ γουστάρεις, κανένας άλλος.
Απλά επειδή θα έχεις να δώσεις αναφορά μόνο στον εαυτό σου και δε σε παίρνει για δικαιολογίες μετά, φρόντισε να κάνεις ένα μίνι συμβούλιο με τον Τόλη και μόνο.
Τι ύψος έχεις, τα κιλά σου, η φυσική σου κατάσταση είναι τα πιο βασικά μετά την απόφαση.
Δες να σου κάνει η ρένα γιατί αν είσαι ψηλός ή βαρύς δε θα τα βρείτε.
Επίσης καμία σχέση με το TDM οπότε βρες να οδηγήσεις μια πριν την πάρεις.
Τι είχες πριν και στο έκλεψαν? Μήπως πρέπει να πας στο ίδιο? Μήπως όχι?
Δε θα σου μιλήσω για χρήση, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι όλα κάνουν για όλα.
Ηλικία? Από μέση πως πας?
Η γυναίκα σου ακολουθεί? Της αρέσει ή το κάνει για σένα?
Ψαξτα λίγο όλα αυτά μόνος με καφέ και τσιγάρο και πράξε ότι σε κάνει να νιώθεις όμορφα.
Μια φορά ζούμε. Το χρωστάμε στον εαυτό μας.

z_armagedon
13/07/2014, 12:17
Όσο για τις ζημιές μη μασάς.
Ότι είναι να σου βγάλει θα στο βγάλει.
Πήρα καινούριο tuono και μέσα σε ενάμιση χρόνο με άφησε 7 φορές!!! Αλλά αλήθεια σου λέω το χάρηκα το μηχανάκι. Και το χάρηκε και η γυναίκα μου. Και όταν το σκέφτομαι ευχαριστώ τον Γιώργο που με "γαργάλησε" και το πήρα. Οι χαρές που μου έδωσε ήταν πολύ περισσότερες από τις πίκρες οπότε κέρδισα!
Και απλά για την ιστορία φίλος από το φόρουμ με ίδιο μοτοσακό δεν έπαθε τίποτα!!! Σε μένα απλά έτυχε. Δε θα βάλω το κεφάλι κάτω, και αυτά μέσα στο παιχνίδι είναι, και αν το σκεφτείς με το δικό μου - ίσως λανθασμένο τρόπο - είναι ωραία. Αν μη τι άλλο γνωρίζεις νέους ανθρώπους και κάνεις καινούριες φιλίες. Ρώτα όδηγούς της Ιντεραμέρικαν για τον Σωτήρη, όλοι με ξέρουν!!!

Καλές βόλτες να έχετε ότι και αν πάρεις!!!!!!!!!!!

Παρωχημένος mode on: https://www.youtube.com/watch?v=siwpn14IE7E Παρωχημένος mode off... ΠΟΤΕ!!!!!!

:beer::beer::beer:

Arxagelos
13/07/2014, 13:19
Τα φαζερ 1000 μέχρι και το 2014 μοντέλο απ όσο ξέρω, που παρουσιάσανε πρόβλημα πηνια-βολαν φοράνε τον κινητήρα απο το 2004-2006 μοντέλο τον 20βαλβιδο και όχι τον 16βαλβιδο του 2007-08.
Το πιο σύνηθες πρόβλημα κυρίως σε 07 μοντέλα είναι ο οδηγός των βαλβίδων κυρίως στον 4ο κύλινδρο που κατα καιρούς ακούγεται ένας χαρακτηριστικός θόρυβος απο το μοτερ που αργότερα κόβει βαλβίδα και τα παίρνεις όλα στο χέρι.
Γι αυτό έβαλα το πιο πανω link απο το R1-forum αλλά απ ότι βλέπω δεν μπήκε κανείς στον κόπο να του ρίξει μια ματιά. Τώρα αν είναι σε συγκεκριμένες παρτίδες δεν το ξέρω κάτσε και διάβασε το link.
Anyway 7Tolis προσανατολίσου για 2008 μοντέλο και οχι 07 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Nikos988
13/07/2014, 14:00
Τα φαζερ 1000 μέχρι και το 2014 μοντέλο απ όσο ξέρω, που παρουσιάσανε πρόβλημα πηνια-βολαν φοράνε τον κινητήρα απο το 2004-2006 μοντέλο τον 20βαλβιδο και όχι τον 16βαλβιδο του 2007-08.
Το πιο σύνηθες πρόβλημα κυρίως σε 07 μοντέλα είναι ο οδηγός των βαλβίδων κυρίως στον 4ο κύλινδρο που κατα καιρούς ακούγεται ένας χαρακτηριστικός θόρυβος απο το μοτερ που αργότερα κόβει βαλβίδα και τα παίρνεις όλα στο χέρι.
Γι αυτό έβαλα το πιο πανω link απο το R1-forum αλλά απ ότι βλέπω δεν μπήκε κανείς στον κόπο να του ρίξει μια ματιά. Τώρα αν είναι σε συγκεκριμένες παρτίδες δεν το ξέρω κάτσε και διάβασε το link.
Anyway 7Tolis προσανατολίσου για 2008 μοντέλο και οχι 07 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Το FAZER1000 από 06 και μετά, όντως φοράει τον 20βάλβιδο από R1 04-06 αλλά τα πηνία βολάν είναι τα ίδια σε FAZER1000 06- και R1 04-08. Αλλάζουν από R1 09 και μετά.
Σε R1 07 φίλου μου, του έβγαλε ζημιά στα πηνία-βολάν και μετά (λόγω μη καλού καθαρίσματος από τους μαγνήτες) του κόλλησε!

988

Arxagelos
13/07/2014, 17:16
Απο τον επίσημο κατάλογο της Yamaha:

R1 2004-06
1. 5VY-81450-00-00 ROTOR ASSY(Βολάν)
2. 5VY-81410-00-00 STATOR ASSY(πηνία)

R1 2007-08
1. 5VY-81450-00-00 ROTOR ASSY
2. 2D1-81410-01-00 STATOR ASSY

Όπως βλέπεις μόνο το βολάν είναι ίδιο και έχουν και τον ίδιο κωδικό, τα πηνία έχουν διαφορετικό κωδικό που σημαίνει ότι προφανώς είναι διαφορετικά στο 07-08.
Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω man, αν σου χαλάσανε και στο 07 πάω πάσο, απλά το θέμα με τα πηνία ήξερα οτι το είχε το 20βαλβιδο μοτερ και οχι στο 16βαλβιδο.

Edit: Αλλά τελικά έχεις δίκιο γιατί το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται στα πηνία αλλά στο βολάν που ξεκολλάνε οι μαγνήτες, και εφόσον έχουν ίδιο βολάν θα έχουν και το ίδιο θέμα ασχέτως αν εχουν διαφορετικά πηνια.

7Tolis
13/07/2014, 17:48
Γι αυτό έβαλα το πιο πανω link απο το R1-forum αλλά απ ότι βλέπω δεν μπήκε κανείς στον κόπο να του ρίξει μια ματιά. Τώρα αν είναι σε συγκεκριμένες παρτίδες δεν το ξέρω κάτσε και διάβασε το link.
Anyway 7Tolis προσανατολίσου για 2008 μοντέλο και οχι 07 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
To διάβασα το R1-Forum απλα με κάποιες ορολογίες δυσκολευτηκα.Ευχαριστώ.


Τόλη καλημέρα, καλή Κυριακή!


Τι είχες πριν και στο έκλεψαν? Μήπως πρέπει να πας στο ίδιο? Μήπως όχι?
Δε θα σου μιλήσω για χρήση, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι όλα κάνουν για όλα.
Ηλικία? Από μέση πως πας?
Η γυναίκα σου ακολουθεί? Της αρέσει ή το κάνει για σένα?
Ψαξτα λίγο όλα αυτά μόνος με καφέ και τσιγάρο και πράξε ότι σε κάνει να νιώθεις όμορφα.
Μια φορά ζούμε. Το χρωστάμε στον εαυτό μας.
-R6 είχα.Δοκίμασα R6 του 07 και δεν είχα το ίδιο feeling όπως παλιότερα συν ο,τι δεν μου αρέσει.Η Γυναίκα ακολουθούσε και θα ακολουθήσει (αν θέλει.Αν δεν θέλει θα βάλω και μονόσελο.)
Για R1 κοιτάζω μιας και εμπιστευομαι την yamaha αλλα και την σειρά R.
-Βαρύς ήμουν και με το προηγούμενο βαρυς και τώρα δεν είχα θέμα ποτέ.
Ευχαριστώ πολύ.

Vice
14/07/2014, 09:17
Σε αυτά που αναφέρομαι ήταν του 2005 ή 2006. Πάντως έχουν 20v Genesis οπότε παραπάνω δεν είναι με τπτ. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει και το βολάν με τα πηνία στο μεταγενέστερο.

7Tolis
14/07/2014, 23:07
Ξέχασα το εξής.Απο ασφάλεια για έτος 08 μαζι με κλοπή τι τιμές παίζουν;Ανα εξάμηνο πάει ανα χρόνο;Εχω μείνει λίγο πίσω σε αυτά.

Arxagelos
15/07/2014, 09:59
Εχθές πήγαμε με έναν φίλο μου που θέλει να πάρει R1 να δούμε ένα, και σε συζήτηση με τον ιδιοκτήτη μου είπε οτι μέχρι τώρα στα 22.000 έχει ήδη αλλάξει 2 φορές πηνία βολάν. Πρώτο χέρι το μηχανάκι απο επίσημη αντιπροσωπεία μαυρο του 2007 μοντέλο. Ο ίδιος ισχυρίστηκε οτι έφταιγε το power commander, αλλά χλομό το κόβω.
Φτου φτου φτου μακρυά απο μας, 49.000χιλ το δικό μου και δεν μου χει παρουσιάσει τίποτα. :eleison:

7Tolis
15/07/2014, 12:07
Τέτοια λέγε μου να μη ξέρω κατά που να κάνω μετά. Ενός φίλου μου δεν του έχει βγάλει τίποτα. Ρε το πουλάς του λέω; όχι λέει. Οχιά Ρε ασταδιαλαααα.

notakos600
16/07/2014, 16:55
Τέτοια λέγε μου να μη ξέρω κατά που να κάνω μετά. Ενός φίλου μου δεν του έχει βγάλει τίποτα. Ρε το πουλάς του λέω; όχι λέει. Οχιά Ρε ασταδιαλαααα.

:lol:

vagz750
28/07/2014, 01:57
Φίλε μου είμαι κάτοχος του R1 08 και μου ξεκόλλησαν οι μαγνήτες του βολάν από το πηνίο στα 20.000km. Από το 2012 και μετά η yamaha το βγάζει ενισχυμένο και σαν ανταλλακτικό κοστίζει 669 ευρό τιμή αντιπροσωπίας

7Tolis
28/07/2014, 08:30
Φίλε μου είμαι κάτοχος του R1 08 και μου ξεκόλλησαν οι μαγνήτες του βολάν από το πηνίο στα 20.000km. Από το 2012 και μετά η yamaha το βγάζει ενισχυμένο και σαν ανταλλακτικό κοστίζει 669 ευρό τιμή αντιπροσωπίας

Ναι το διάβασα αυτό,ευχαριστώ.Ενημερώθηκα και για τον κωδικό του ανταλλακτικού και πλέον κοστίζει 450 ευρώ.

πυξιδας990
28/07/2014, 09:24
r1 08 φιλου,κανα 20000χλμ,πηνια,περασανε μεσα,βαγδατη το μοτερ.

DrBig
28/07/2014, 09:47
βαγδατη το μοτερ.

:bawl:

Dant3
29/07/2014, 00:31
παντως εφοσον το εχουν θεμα υποθετω οτι απλα μπορει καποιος να το ανοιξει προληπτικα και να βαλει αλλη κολλα στους μαγνητες η να κανει καποια ενισχυση με μικρο κοστος
δε καταλαβαινω γιατι περιμενετε να κανει το μπαμ...

7Tolis
29/07/2014, 06:59
Τι 'συμπτώματα' έχει αυτή η βλάβη; εννοώ πως το παίρνεις χαμπάρι ότι κάτι γίνεται λάθος εκεί;

notakos600
29/07/2014, 08:29
Τι 'συμπτώματα' έχει αυτή η βλάβη; εννοώ πως το παίρνεις χαμπάρι ότι κάτι γίνεται λάθος εκεί;

Σβήνει ξαφνικά...

byron
29/07/2014, 08:41
παντως εφοσον το εχουν θεμα υποθετω οτι απλα μπορει καποιος να το ανοιξει προληπτικα και να βαλει αλλη κολλα στους μαγνητες η να κανει καποια ενισχυση με μικρο κοστος
δε καταλαβαινω γιατι περιμενετε να κανει το μπαμ...

Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να πλακωσεις σε κόλλες περιμετρικά τους μαγνήτες και να παραμείνουν μαγνήτες φαντάζομαι.

notakos600
29/07/2014, 08:43
Δεν είναι και ότι πιο εύκολο να πλακωσεις σε κόλλες περιμετρικά τους μαγνήτες και να παραμείνουν μαγνήτες φαντάζομαι.

Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει χώρος για τέτοια μαστορέματα.

DrBig
29/07/2014, 08:46
αν εχει κανεις φωτο απο βολαν δεν την βαζει να δουμε τι και πως?

byron
29/07/2014, 08:51
Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει χώρος για τέτοια μαστορέματα.

Το ξέρω, να φτιάξω την ατμόσφαιρα προσπαθώ.
Σε κάποιο φόρουμ είχα διαβάσει ότι είχαν προσπαθήσει να ενισχύσουν τους μαγνήτες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Το θέμα δεν είναι οι μαγνήτες και η βλάβη, αλλά ότι μπορεί να κάνεις το μηχανάκι κορνίζα αν περάσουν στο μοτέρ, κάτι που δεν είναι δύσκολο.

notakos600
29/07/2014, 08:53
Το βολάν με τους μαγνήτες...

320817

skylaros
29/07/2014, 09:04
Άντε και το κολλάς, δε θα θέλει ζύγισμα μετά? Εμπιστεύεσαι την κόλλα? περίεργο μου κάνει...

THEOD
29/07/2014, 09:04
Το πρόβλημα με το βολάν είναι κοινό για τα R1, τα FZ1 αλλά και για τα FZ8 που φοράνε το ίδιο βολάν. Στο Fazerclub έχουμε αρκετά κρούσματα και σχεδόν κανένα από αυτά δεν έδειξε το παραμικρό σημάδι προειδοποίησης πριν συμβεί. Κατά 99% όταν το πρόβλημα γίνει ακουστό ή όταν το μηχανάκι σβήσει τότε πλέον είναι αργά. Το αν η βλάβη θα περιοριστεί στο βολάν-πηνία ή θα περάσουν στο μοτέρ θραύσματα είναι θέμα τύχης και σχολαστικού καθαρισμού πριν τοποθετηθεί το νέο βολάν. Απ' όσο γνωρίζω κανένας δεν έχει βρει μια αξιόπιστη λύση για να προλάβει το πρόβλημα. Έτσι όπως το κόβω εγώ, η καλύτερη προληπτική αντιμετώπιση του κινδύνου να βρεθείς με ένα άχρηστο μοτέρ στα ξαφνικά είναι η προληπτική αντικατάσταση του βολάν με το νέο-βελτιωμένο που έβγαλε η Yamaha πρόσφατα. Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα, με ρίσκα, και πιθανόν χωρίς αποτέλεσμα.
Το ότι κανονικά θα έπρεπε η Yamaha να το καλύπτει στην εγγύηση ασχέτως χρόνου, ή να το διαθέτει δωρεάν ή σε τιμή κόστους-συμβολική μιας και μιλάμε για καραμπινάτη περίπτωση αστοχίας λόγω κατασκευαστικής ανεπάρκειας, είναι άλλη ιστορία..

notakos600
29/07/2014, 09:10
Μεγάλο φάουλ από τη YAMAHA που δεν τα έβγαλε όλα τα μοντέλα που φοράνε το συγκεκριμένο βολάν ανάκληση.
Τα περισσότερα περιστατικά αφορούν την Ελλάδα και όχι την Ευρώπη ή την Αμερικά ή είναι urban legend;

THEOD
29/07/2014, 09:13
Κατά περίεργο τρόπο, και σύμφωνα με αυτά που ψελλίζουν οι εδώ της Υδροδυναμικής :D (που δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια...) η Ελλάδα δείχνει να κατέχει τα πρωτεία και με διαφορά στο ποσοστό των περιστατικών... Το γιατί δεν το ξέρω...

chr1s_86
29/07/2014, 10:01
Κατά περίεργο τρόπο, και σύμφωνα με αυτά που ψελλίζουν οι εδώ της Υδροδυναμικής :D (που δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια...) η Ελλάδα δείχνει να κατέχει τα πρωτεία και με διαφορά στο ποσοστό των περιστατικών... Το γιατί δεν το ξέρω...

Θερμοκρασία ίσως; :confused:

Arxagelos
29/07/2014, 10:09
Καλά εγώ δεν πιστεύω οτι κατέχουμε τα πρωτεία, και στο R1-forum Αμερική έχει άπειρα περιστατικά και είναι κοινό και γνωστό πρόβλημα, απλά αυτό που με παραξενεύει είναι οτι οι Αμερικάνοι το αντιμετωπίζουν περισσότερο σαν αναλώσιμο και δεν βλέπω να γκρινιάζουν τόσο όσο εμείς εδώ, "shit happens". Άλλος λαός άλλη κουλτούρα τι να πω.

THEOD
29/07/2014, 10:15
Θερμοκρασία ίσως; :confused:

Δεν ξέρω... ακούγεται λογικό αλλά από την άλλη το ίδιο θα έπρεπε να συμβαίνει και σε χώρες με παρεμφερές κλίμα πχ Ισπανία, Ιταλία, συγκεκριμένες πολιτείες της Αμερικής κλπ... Το σίγουρο πάντως είναι ότι υπάρχει κατασκευαστικό σφάλμα-έλλειμα στο βολάν. Απλά η στερέωση των μαγνητών δεν αντέχει επί μακρόν τα φορτία που αναπτύσσονται λόγω περιστροφής, θερμοκρασίας κλπ και κάποια στιγμή αυτοί ξεκολλάνε από το σώμα του βολάν και έρχονται σε επαφή με τα πηνία. Το πόσο "στενή" θα είναι αυτή η επαφή την δεδομένη στιγμή που θα συμβεί, καθορίζει και αν θα αλλάξεις μόνο το βολάν, ή βολάν και πηνία, ή αν θα γίνει το μοτέρ λαμπόγυαλο... Το πότε θα συμβεί αυτό είναι σχετικά απροσδιόριστο. Έχει συμβεί και στα 20.000 χλμ, έχει συμβεί και στα 40.000 χλμ, έχει συμβεί και στα 60.000 χλμ...Λαχείο που λένε...

Στο σχετικό νήμα στο φόρουμ του Fazerclub μπορείτε να διαβάσετε όλη την μέχρι στιγμής αποκτηθείσα εμπειρία σχετικά με το θέμα http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=80&t=15733

skylaros
29/07/2014, 10:29
Αρχέγονα μαγνητικά πεδία, που οι πρόγονοι μας από το Σείριο είχαν δημιουργήσει για να μπορέσουμε μια μέρα ξεκλειδώνοντας το υχώρ μας να επιστρέψουμε στη βάση μας. Τα yamaha είναι Ελληνικές κατασκευές. Ο Ήφαιστος (γνωστός κερατάς, γι αυτό και τα διαπασών που στην πραγματικότητα είναι κερατάκια) ήταν ο κατασκευαστής τους. Επιτηδευμένα μάλιστα μετέφερε την τεχνογνωσία στην Ιαπωνία (που φυσικά και αυτή κάποτε ήταν Ελληνική) για να ενισχυθούν τα μέταλλα από ραδιενεργά ιόντα (τα μέταλλα που "ψήνονται" αργά από ραδιενέργεια γίνονται περισσότερο ανθεκτικά σε κάθε συνθήκη, κάτι που είχε πει και ο Δημόκριτος πρώτος) Το πηνίο αυτό που φαινομενικά χαλάει κύριοι, έχει σχεδιαστεί από το ειδικό τμήμα της ομάδας Ε στη Yamaha για να χαλάσει. H αρχαία προφητεία λέει ότι όταν αντικατασταθεί και το τελευταίο πηνίο σε Yamaha στην Ελλάδα, τότε η πύλη θα ανοίξει, τα ΥΑΜΑΗΑ θα γίνουν ειδικά οχήματα μεταγωγής μας στα πάτρια εδάφη του Σείριου, όπου θα ενωθούμε με τους προγόνους μας και πάλι μέσα σε βαβούρα από ξερογκαζιές!

Arxagelos
29/07/2014, 10:43
:bawl:

DrBig
29/07/2014, 11:52
Καλά εγώ δεν πιστεύω οτι κατέχουμε τα πρωτεία, και στο R1-forum Αμερική έχει άπειρα περιστατικά και είναι κοινό και γνωστό πρόβλημα, απλά αυτό που με παραξενεύει είναι οτι οι Αμερικάνοι το αντιμετωπίζουν περισσότερο σαν αναλώσιμο και δεν βλέπω να γκρινιάζουν τόσο όσο εμείς εδώ, "shit happens". Άλλος λαός άλλη κουλτούρα τι να πω.

και αλλα πορτοφολια...

toyar
29/07/2014, 11:59
προσωπικα αν ειχα το μηχανακι θα αλλαζα βολαν προληπτικα με το υποτιθεμενο βελτιωμενο.......
και σε 3 χρονια θα το ξανααλλαζα;)
δεν μπορεις να ζεις με το αγχος οτι καποια στιγμη θα τα παρεις ολα στη μασχαλη και μαλιστα σε μηχανη υψηλων επιδοσεων
αλλωστε τα 450 ευρω που αναφερθηκαν πιο πανω μπορει να τα αντεξει κανεις σαν κοστος επιπλεον συντηρησης για ενα 1000αρι

7Tolis
29/07/2014, 12:09
Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να προσέξω να φύλαξω ελαστικά ώστε να μαζέψω για το εν λόγω ανταλλακτικό το οποίο μένει και για πούλημα μετά. Like a Boss.

DoctoR_k6
29/07/2014, 12:27
Mε τετοιο θεματακι κ θα προχωρησεις?:eek:
Ειναι δυνατον να βγαζουν αυτα τα προβληματα ακομα?? Ελεος ρε γιαμαπα!!

Αυτη την δαγκανα στο dt την αλλαξανε επιτελους η απο το 80 συνεχιζει??:cry:

notakos600
29/07/2014, 13:58
Αυτη την δαγκανα στο dt την αλλαξανε επιτελους η απο το 80 συνεχιζει??:cry:

Απλά σταμάτησαν να το παράγουν (το dt). :bawl:

daz
29/07/2014, 14:29
Ένα λεπτό ρε παιδιά. Εσείς πάτε να βγάλετε το tuono πιο αξιόπιστο απ' το yamaha.


Ε μα σας παρακαλώ! Διακυβεύεται η αξιοπιστία του φόρουμ με όλα αυτά!

:a39:

byron
29/07/2014, 15:13
Ένα λεπτό ρε παιδιά. Εσείς πάτε να βγάλετε το tuono πιο αξιόπιστο απ' το yamaha.


Ε μα σας παρακαλώ! Διακυβεύεται η αξιοπιστία του φόρουμ με όλα αυτά!

:a39:

Λεπτομέρειες... τι είναι μια αλλαγή βολάν, ένα σπασμένο μοτέρ ή ένα κομμένο πλαίσιο στο fz1 (ή όλα μαζί) ?

notakos600
29/07/2014, 15:14
Λεπτομέρειες... τι είναι μια αλλαγή βολάν, ένα σπασμένο μοτέρ ή ένα κομμένο πλαίσιο στο fz1 (ή όλα μαζί) ?

Γροθιά στο στομάχι ενός yamahakia ή μήπως κλωτσιά στα @@;

7Tolis
29/07/2014, 15:16
Mε τετοιο θεματακι κ θα κι προχωρησεις?:eek:
Ειναι δυνατον να βγαζουν αυτα τα προβληματα ακομα?? Ελεος ρε γιαμαπα!!

Αυτη την δαγκανα στο dt την αλλαξανε επιτελους η απο το 80 συνεχιζει??:cry:
Κανονικότατα. Είναι απλά μια βλάβη η οποία μπορεί να συμβεί μπορεί όχι. Το κόστος δεν είναι τρομακτικό αν συμβεί. Εξάλλου την Yamaha την εμπιστεύομαι πολύ.

byron
29/07/2014, 15:25
Κανονικότατα. Είναι απλά μια βλάβη η οποία μπορεί να συμβεί μπορεί όχι. Το κόστος δεν είναι τρομακτικό αν συμβεί. Εξάλλου την Yamaha την εμπιστεύομαι πολύ.

Μπορώ να ρωτήσω γιατί την εμπιστεύεσαι? Τουλάχιστον στην συζήτηση που γίνεται εδώ και στα μοντέλα που αφορά (που είναι και τα αστέρια της), μάλλον στο φτυσιμο έχει τους κατόχους.

nickald
29/07/2014, 15:38
Μπορώ να ρωτήσω γιατί την εμπιστεύεσαι? Τουλάχιστον στην συζήτηση που γίνεται εδώ και στα μοντέλα που αφορά (που είναι και τα αστέρια της), μάλλον στο φτυσιμο έχει τους κατόχους.

ΩΩΩωωχουυυυ γιατι ειναι Γιαμαχαααααα.... τι δε γκαταλαβαινεις....

Παμε τωρα στο αλλο νημα με το τουονο και το ποσο αναξιοπιστα ειναι τα ιταλικα.....

notakos600
29/07/2014, 15:39
ΩΩΩωωχουυυυ γιατι ειναι Γιαμαχαααααα.... τι δε γκαταλαβαινεις....

Παμε τωρα στο αλλο νημα με το τουονο και το ποσο αναξιοπιστα ειναι τα ιταλικα.....

Μαθαίνεις γρήγορα...:lol:

7Tolis
29/07/2014, 15:41
Η όλη πορεία μου ως κάτοχος μοτοσυκλέτας ήταν με απροβληματιστα Yamaha όπως R6, TDM τα οποία οι όποιες βλάβες ήταν αστείες. Στα 7 χρόνια το R6 χρειάστηκε μια ασφάλεια θερμοστάτη και έναν πολλαπλασιαστή. Κανονικά τα σέρβις του σε επίσημο συνεργείο. Τώρα στη δουλειά που είμαι καβαλαω 4-5 χρόνια TDM το οποίο η συντήρηση είναι για τον γάιδαρο και το εννοώ. Έχει αλλαχτεί τεντωτηρας και ρουλεμάν λαιμού. Έχοντας ζήσει
λοιπον σχεδόν 12 χρόνια με καθημερινή χρήση Yamaha θεωρώ πως για εμένα είναι φουλ αξιόπιστη οπότε και την εμπιστεύομαι.

nickald
29/07/2014, 15:44
Να πω οτι ειχε πιασει 600 σελιδες το νημα να το καταλαβω οτι ξεχασες ολες τις προηγουμενες αναφορες....(εκεινο με την Βαγδατη βεβαια ειναι αξεχαστο)

7Tolis
29/07/2014, 15:58
Είναι απλά μια βλάβη η οποία ΑΝ προκύψει θα ανταπεξέλθω.Στο κάτω κάτω, αυτό είναι που με κάνει να χαμογελώ. Αν θα διάβαζα για πολλές και διάφορες βλάβες ίσως να σκεφτόμουν για κάποιο άλλο. Όμως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει οπότε, μικρό το κακό.

THEOD
29/07/2014, 16:03
Είναι απλά μια βλάβη η οποία μπορεί να συμβεί μπορεί όχι. Το κόστος δεν είναι τρομακτικό αν συμβεί.


Είναι απλά μια βλάβη η οποία ΑΝ προκύψει θα ανταπεξέλθω.

Είναι μια βλάβη προγραμματισμένη να συμβεί. Έχει συμβεί σε σεβαστό ποσοστό κυκλοφορούντων και φαντάζομαι ότι στην διάρκεια του χρόνου οι περισσότεροι θα βρεθούν πρόσωπο μαζί της. Μην ξεχνάς ότι και στο Fazerclub τα πρώτα κρούσματα παρουσιάστηκαν το 2011 (την στιγμή που τα fz1 αρχισαν να κυκλοφορούν από το 06-07) και αφού τα περισσότερα είχαν συμπληρώσει 20-40Κ χιλιόμετρα. Άρα είναι θέμα χρόνου να συμβεί και πολλά "φρέσκα" fz1 και R1 (αλλά και FZ8) θα το βρούν μπροστά τους το επόμενο διάστημα. Το πότε είναι αδιευκρίνιστο...
Και το κόστος δεν το λες μικρό... Σπάνιο να αλλάξεις μόνο βολάν όταν εκδηλωθεί η βλάβη - συνήθως την ακούν ταυτόχρονα πηνία και βολάν και τελικά το κόστος σκαρφαλώνει κοντά στο 1000κο... Και δεν συζητάω καν την περίπτωση η βλάβη (ή η επισκευή της) να οδηγήσει σε σπασμένο μοτέρ...Εκεί απλά τον ήπιες... Αν και εδώ να πω ότι μερικοί που είχαν επιμονή και υπομονή και τραβήχτηκαν πολύ (μα πολύ όμως)με την Μοτοδυναμική κατάφεραν να τα αλλάξουν δωρεάν αν και τυπικά βρισκόντουσαν εκτός εγγύησης.

toyar
29/07/2014, 16:26
εχω ενα γιαρις......
στις 200000+χλμ ζηταει ρουλεμαν πισω τροχου
στα 12 χρονια χρησης χρειαστηκε 2 ηλεκτρομαγνητικες στις πορτες
ολα τα γιαρις που γνωριζω εβγαλαν αυτα τα 2 πραγματα περιπου στο ιδιο διαστημα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο
ειναι αξιοπιστα ή αναξιοπιστα;:a014:

7Tolis
29/07/2014, 16:38
@Theod Σεβαστό αυτό που λες μέχρι ενός σημείου. Αν θα είχαν βαρέσει όλα θα ήταν μαθηματικό αξίωμα τότε. Στον δικό μου μικρό κύκλο έως τώρα κανείς δεν έχει πάθει τίποτα. Σαφώς και δεν μπορείς να αποκλεισεις πως κάτι μπορεί να συμβεί. Λαχείο οπότε ας πούμε καλύτερα.

alexxxcbr
29/07/2014, 16:42
Τσιμπα κανα Κ7-Κ8 καλυτερα.Δεν θα το ρισκαρα με αυτα που ακουω.:wave2:

alexxxcbr
29/07/2014, 16:43
εχω ενα γιαρις......
στις 200000+χλμ ζηταει ρουλεμαν πισω τροχου
στα 12 χρονια χρησης χρειαστηκε 2 ηλεκτρομαγνητικες στις πορτες
ολα τα γιαρις που γνωριζω εβγαλαν αυτα τα 2 πραγματα περιπου στο ιδιο διαστημα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο
ειναι αξιοπιστα ή αναξιοπιστα;:a014:

Μπ@υρδελ@ ειναι.:bawl:

7Tolis
29/07/2014, 16:49
Τσιμπα κανα Κ7-Κ8 καλυτερα.Δεν θα το ρισκαρα με αυτα που ακουω.:wave2:
Αν θα μου άρεσε τόσο όσο, θα το είχα κάνει. Η επιλογή μου είναι δεδομένη και δεν το λέω επιτακτικά ή με στυλ. Απλά αυτό μου αρέσει. Για κάποια άλλη συχνή βλάβη γνωρίζουμε κάτι;Θα ξανασυμβουλευτω τον μάστορα μου

daz
29/07/2014, 17:01
εχω ενα γιαρις......
στις 200000+χλμ ζηταει ρουλεμαν πισω τροχου
στα 12 χρονια χρησης χρειαστηκε 2 ηλεκτρομαγνητικες στις πορτες
ολα τα γιαρις που γνωριζω εβγαλαν αυτα τα 2 πραγματα περιπου στο ιδιο διαστημα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο
ειναι αξιοπιστα ή αναξιοπιστα;:a014:

Οι κουτάκιδες να μετακομίσουν στο άλλο θρεντ παρακαλώ. :lol:


Και εγώ έχω ένα Ευρωπαικό μπουρδελάκι που δε λέει να πάθει τίποτα. Και τι μ' αυτό?

daz
29/07/2014, 17:06
Θα ξανασυμβουλευτω τον μάστορα μου

ΡΕ ΣΥ!!!

Θα μας πάρουν χαμπαρι! Τι κουβέντα είναι αυτή που είπες? Τον "μάστορά σου"? :eek:
Κουμπαριές και φιλίες με μαστόρια κάνουν μόνο οι Κτμαδες και γενικά οι Ευρωπαίοι όχι εμείς.
Σε παρακαλώ, μη μας βγάζεις το όνομα.
Ακούς εκεί ο μάστοράς μου, μετά από δυο Ιαπωνικά.


:evil:

7Tolis
29/07/2014, 17:09
4 Ιαπωνικά. Είχα Suzuki παλιότερα και Honda. Φτου φτου κακά είπα μάστορα; Απεταξάμην

alexxxcbr
29/07/2014, 17:09
ΡΕ ΣΥ!!!

Θα μας πάρουν χαμπαρι! Τι κουβέντα είναι αυτή που είπες? Τον "μάστορά σου"? :eek:
Κουμπαριές και φιλίες με μαστόρια κάνουν μόνο οι Κτμαδες και γενικά οι Ευρωπαίοι όχι εμείς.
Σε παρακαλώ, μη μας βγάζεις το όνομα.
Ακούς εκεί ο μάστοράς μου, μετά από δυο Ιαπωνικά.


:evil:

Εγω που εχω φιλους μαστορους και για τα γιαπωνεζικα και τα ευρωπαικα τι να πω.:cry:
Απο τον ενα στον αλλο τρεχω.:lol:

daz
29/07/2014, 17:15
Εγω που εχω φιλους μαστορους και για τα γιαπωνεζικα και τα ευρωπαικα τι να πω.:cry:
Απο τον ενα στον αλλο τρεχω.:lol:

Εγώ φίλε τα έκοψα αυτά. Ξέρω να το χαλάσω και μόνος μου αν θέλω.
Για το ευρωπαϊκό όμως το καταλαβαίνω!

:lol:

teogtp
29/07/2014, 23:52
Το μονο σιγουρο ειναι πως ακουγαμε αυτες τις ζημιες (πηνια-μοτερ,πλαισια)σε ιταλικο μηχανακι ολοι θα αρχιζαν τα "τραγουδια"......

chr1s_86
30/07/2014, 12:54
Το μονο σιγουρο ειναι πως ακουγαμε αυτες τις ζημιες (πηνια-μοτερ,πλαισια)σε ιταλικο μηχανακι ολοι θα αρχιζαν τα "τραγουδια"......

Πέρα από το χαβαλέ που γίνεται, τα περισσότερα μηχανάκια χαλάνε έτσι κι αλλιώς, ανεξαρτήτως προέλευσης... :D

7Tolis
31/07/2014, 14:52
Το μηχανάκι το πήρα . Αν συμβεί τπτ θα ανοίξω ημερολόγιο βλάβης και θα πω στον PetranGR να αναλάβει αρχιμηχανικός.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

sv1000s
31/07/2014, 14:56
καλους δρομους να εχεις!καλοριζικο το εργαλειο!δε χαλει βρε τσαπαν πραμα λεμε!:beer:

Vice
31/07/2014, 15:50
Μεγειές!!!

zannisvel
31/07/2014, 16:14
Καλοταξιδο!!!! :beer:

Arxagelos
31/07/2014, 18:34
welcome to the dark side of riding...καλοτάξιδο man!:beer:

πυξιδας990
31/07/2014, 19:45
μεγεια.
στην περιοχη κυκλοφορανε 3 fazer και 1 r1.
το r1 παλαιστινη-βαγδατη-χαλεπι χιλιες και μια νυκτες.
τα fazer τη βγαλανε με λιβανο
το ενα κανει ακομα κρουαζερια κυπρο.
και τα 3(2 fazer-r1) βολαν-ξεκολημα πηνιων.
ο ενας με το κοκκινο(fazer) το τραβηξε το θεμα(γραφει και στο forum τους),εκανε ενα χρονο να κυκλοφορησει το μηχανακι,πληρωσε μονο αναλωσιμα.

κατα τα αλλα τα ευρωπαικα στα παιρνουν σιγα σιγα,τα γιαπωνεζικα μπαμ και κατω.χαρακιρι κανονικο

Μαμά_να_στρίψω?
31/07/2014, 19:55
Ωρα καλη σε ολους και welcome me στο φορυμ (αργησα αλλα το εκανα το σαιν απ)
Φίλε Τολη απο καρδιας καλοταξιδο με πολλα και ορθια :D χιλιομετρα.
Κατοχος ενος R1 07 εδω και ενα and a half χρονο,διαβαζα το thread και ειλικρινα εκλαιγα απο τα γελια αλλα δεν σε προλαβα να σε πω 2 κουβεντουλες για το μοτοσακο! ! !
35.000km με 5000km (τα πρωτα) στην Open Α Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α Τ Ι Σ Τ Α( μονο δισκους γιατι τα ειδαν σκουρα απο τις εκινησεις(2-ν ή 2-κ θελει τουτο αμαν)
Ερωτευμενη να ειναι η γυναικα και ανεβαινει οπου να'ναι.
Πέψε ντοκουμεντα να χαρουμε και εμεις με τη χαρα σου! ! !(soon στο ποσοι r1 θα σας τιμησω)

7Tolis
31/07/2014, 21:51
μεγεια.
στην περιοχη κυκλοφορανε 3 fazer και 1 r1.
το r1 παλαιστινη-βαγδατη-χαλεπι χιλιες και μια νυκτες.
τα fazer τη βγαλανε με λιβανο
το ενα κανει ακομα κρουαζερια κυπρο.
και τα 3(2 fazer-r1) βολαν-ξεκολημα πηνιων.
ο ενας με το κοκκινο(fazer) το τραβηξε το θεμα(γραφει και στο forum τους),εκανε ενα χρονο να κυκλοφορησει το μηχανακι,πληρωσε μονο αναλωσιμα.

κατα τα αλλα τα ευρωπαικα στα παιρνουν σιγα σιγα,τα γιαπωνεζικα μπαμ και κατω.χαρακιρι κανονικο


Συμπέρασμα.Ζω επικίνδυνα :D

Ευχαριστώ παίδες για τις ευχές,είναι χρήσιμες.

7Tolis
05/08/2014, 17:16
Την καλή και λογική πράξη την έκανα πάντως. Παρήγγειλα βολάν τον νέο κωδικό οπότε θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η τιμή είναι 478 ευρώ με τη φλατζα και ξεμπερδεύεις μια και καλή.

πυξιδας990
26/08/2014, 09:25
4-0.αλλο ενα με πηνια εδω κατω.

7Tolis
26/08/2014, 09:28
4-0.αλλο ενα με πηνια εδω κατω.
Σε λίγες μέρες περνάω το δικό μου που έχω παραγγείλει(τον νέο κωδικό) οπότε το υπάρχον θα είναι προς διάθεση.

h_900
01/09/2014, 23:11
322478


μια εικονα απο σπασμενο βολαν δεν ξερω αν βοηθαω κατοχος fz1 2008 δεν μου εχει σπασει ακομα αλλα τα περιστατικα ειναι παρα πολλα ,,,,,

επισης επιβεβαιωνω του λεγομενα του theod τον οποιο γνωριζω προσωπικα και εχει δικιο 100 τις 100

παιδια ειναι μεγαλο το κοστος και η μοτοδυναμικη δεν εχει παρει θεση ενω γνωριζει το θεμα επισης η μαμα ευρωπαικη γιαμαχα ολλανδια κανει την πάπια ....ισως και η τζαπάν

και γω γιαμαχάκιας χρονια ειμαι αλλα εχω ξενερωσει πααααρα πολυ

SHOOTER045
02/09/2014, 07:54
το δικο μου που ειχα δεν χτυπησε βολαν
















το ειχε αλλαξει ο προηγουμενος...........:D

7Tolis
04/09/2014, 15:06
Είμαι στο εξουσιοδοτημένο και μπαίνει το νέο βολάν. Οι διαφορές του παλιού με το νέο είναι ότι το νέο είναι ένα σώμα ο μαγνήτης. Θα βάλω φώτο μετά που θα είμαι στο pc.

notakos600
04/09/2014, 15:19
Είμαι στο εξουσιοδοτημένο και μπαίνει το νέο βολάν. Οι διαφορές του παλιού με το νέο είναι ότι το νέο είναι ένα σώμα ο μαγνήτης. Θα βάλω φώτο μετά που θα είμαι στο pc.

Μπράβο και καλά χιλιόμετρα να έχεις με το νέο βολάν.
Τελικά σε αυτή τη ξεφτίλα τη YAMAHA και ειδικά τη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ πόσο θα κόστιζε μια ανάκληση για αλλαγή του βολάν με το βελτιωμένο;
Πόσος κόσμος πλήρωσε από τη τσέπη του τη μαλ@κία τους; Δεν βάζω μέσα το άγχος και τη στενοχώρια.
Φτηνιάρηδες...

7Tolis
04/09/2014, 15:51
Ευχαριστώ notakos. Βασικά δεν μπορώ να τα χώσω μιας και δεν είχα βλάβη, απλά, επέλεξα να το αλλάξω για να μην βρεθώ σε δύσκολη θέση. Οπότε, δεν μπορώ να έχω παράπονο. Ένα αναλώσιμο είναι και that's all.

zannisvel
04/09/2014, 15:56
περιμενουμε και φωτογραφικο υλικο...

so you know...

:beer:

Vice
04/09/2014, 16:01
τρολάρει άγρια η Yamaha

7Tolis
04/09/2014, 18:06
To μαμά 2008 οι πρώτες φωτό.
2008
322559
2008
322560
Σε πολύ καλή κατάσταση έτσι και αλλιώς.Απο κάτω είναι το νέο (2014) το οποιο απλά είναι ένα κυλινδρικό σώμα.Κόστος αγοράς 480 με τη φλάτζα συν 20 ευρώ εργατικά,σύνολο 500 ευρώ και ξενοιάζεις μια για πάντα.
2014
322561

nickald
04/09/2014, 19:46
Ένα αναλώσιμο είναι και that's all.

Γουατ?

Νταξ και τα κυλινδροπιστονα αναλωσιμα ειναι αμα ειναι ετσι....

7Tolis
04/09/2014, 20:30
Γουατ?

Νταξ και τα κυλινδροπιστονα αναλωσιμα ειναι αμα ειναι ετσι....

Ναι είναι.Ολο το μηχανάκι είναι.

akis_trevor
04/09/2014, 22:03
παντως αυτο που ειπες οτι με 500 ευρω ξενοιαζεις μια για παντα καπως μου ηρθε...
αν ειχε ενα μηδενικο λιγοτερο,οκ...

Dant3
04/09/2014, 23:57
Γουατ?

Νταξ και τα κυλινδροπιστονα αναλωσιμα ειναι αμα ειναι ετσι....

Προκειται να βγει ανθρωπος που εχει ενα μηχανακι και εχει προβλημα να το παραδεχτει και να σου πει οτι οντως ειναι προβλημα?
Ε μια απο τα ιδια.
Πεταει ο γαιδαρος?πεταει...
αναλωσιμα τα πηνια?αναλωσιμα...

byron
05/09/2014, 00:34
Ναι είναι.Ολο το μηχανάκι είναι.

Δηλαδή, και σκελετός που κόβει ενίοτε το συγκεκριμένο... αναλώσιμο είναι? Γιατί κι αυτόν με 2 χιλιάρικα τον αλλάζεις και ξενοιαζεις για πάντα (λέμε τώρα...)

Εκτός και το φιλοσοφεις με κρασί και κεριά, ότι μόνο οι άνθρωποι δεν είναι αναλώσιμοι και άλλα ρομαντικά. Δεν διαφωνώ, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα του thread...

7Tolis
05/09/2014, 02:04
Προκειται να βγει ανθρωπος που εχει ενα μηχανακι και εχει προβλημα να το παραδεχτει και να σου πει οτι οντως ειναι προβλημα?
Ε μια απο τα ιδια.
Πεταει ο γαιδαρος?πεταει...
αναλωσιμα τα πηνια?αναλωσιμα...

Πρόληψη λέγεται η λέξη.Αν διαβάσεις το thread φίλε μου πιστευω το ίδιο συμπέρασμα θα βγάλεις.


Δηλαδή, και σκελετός που κόβει ενίοτε το συγκεκριμένο... αναλώσιμο είναι? Γιατί κι αυτόν με 2 χιλιάρικα τον αλλάζεις και ξενοιαζεις για πάντα (λέμε τώρα...)

Εκτός και το φιλοσοφεις με κρασί και κεριά, ότι μόνο οι άνθρωποι δεν είναι αναλώσιμοι και άλλα ρομαντικά. Δεν διαφωνώ, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα του thread...

(λέμε τώρα...) Συ είπας.Οτιδήποτε άψυχο=αναλώσιμο.Κατανοώ οτι δενόμαστε με κάποια άψυχα πράγματα όπως η μηχανή αλλα αν βάλεις κάτω την λογική είναι αναλώσιμο.Το χαμόγελο ειναι αξία ανεκτίμητη.

amyroukai
05/09/2014, 07:31
7τολη έτοιμος για ΚΤΜ είσαι...

nickald
05/09/2014, 07:33
7τολη έτοιμος για ΚΤΜ είσαι...

Οχι ρε..... τα ευρωπαϊκα ειναι αναξιοπιστα και χαλανε....

7Tolis
05/09/2014, 07:48
7τολη έτοιμος για ΚΤΜ είσαι...

Άνετα επαιρνα και ενα τετοιο πορτοκαλι.Δε με χαλάει. :D

Pan (dvs)
05/09/2014, 07:56
Άνετα επαιρνα και ενα τετοιο πορτοκαλι.Δε με χαλάει. :D

O βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται.

7Tolis
05/09/2014, 08:10
Οι απορίες μου στο thread καλυφθηκαν πάντως και ευχαριστώ όσους απάντησαν σοβαρά.

DrBig
05/09/2014, 08:49
7τολη έτοιμος για ΚΤΜ είσαι...

οντως...εχουν το κοινο στοιχειο των 500ευρω για να ξενοιασεις μια για παντα.


7tolis εγω μαζι σου, γινονται ολοι τερενς στη θεση του τερενς κι ας τον δουλευουν :D

amyroukai
05/09/2014, 09:57
Αν με ενα 500 ρικο δεν ξαναχαλαει, ψωνιζω και εγώ, δόκτωρ... :)

DrBig
05/09/2014, 14:01
Αν με ενα 500 ρικο δεν ξαναχαλαει, ψωνιζω και εγώ, δόκτωρ... :)

χωρις φοβο και με πολυ παθος...