PDA

View Full Version : Τι μηχανακι να παρω?



dwra
11/07/2014, 23:05
Πριν λιγο καιρο ρωτησα για σχολη οδηγων και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη απο αυτην που μου προτεινατε!τωρα ψαχνω για μηχανακι.τι να παρω???το διπλωμα που θα βγαλω τωρα ειναι το Α2 μου ειπαν επειδη ειμαι 20ετων δεν μπορω να βγαλω το Α. τι μηχανακι να παρω??ειδα και κατι βεσπες και μου αρεσαν.ειναι καλα αυτα?? ευχαριστω!

SHOOTER045
12/07/2014, 00:02
ΧΤΧ 125
Varadero 125
Cbr 125
Yzf 125

MG-KTiNoS
12/07/2014, 00:09
βέσπα με καλάθι

Bob_o_mastoras
12/07/2014, 00:52
Πες μας τι μηχανακι θες πανω-κατω και με τι δυνατοτητες και ποια θα ειναι η χρηση του και θα σου πουμε ιδεες.
Ολα καλα με τον Χατζιδη δηλαδη;;

MAIK72
12/07/2014, 01:37
Estrella 250
Gn 125
SYM WOLF 125 CLASSIC

KotsosDR
12/07/2014, 03:26
Honda chally 50 cc αυτοματο :) (με καλαθακι )

panavour
12/07/2014, 06:23
Πριν λιγο καιρο ρωτησα για σχολη οδηγων και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη απο αυτην που μου προτεινατε!τωρα ψαχνω για μηχανακι.τι να παρω???το διπλωμα που θα βγαλω τωρα ειναι το Α2 μου ειπαν επειδη ειμαι 20ετων δεν μπορω να βγαλω το Α. τι μηχανακι να παρω??ειδα και κατι βεσπες και μου αρεσαν.ειναι καλα αυτα?? ευχαριστω!

παρε για αρχη κανα σκουτερακι μεχρι 125 να μαθεις και να κανεις τη δουλεια σου και μετα απο κανα χρονο ξαναρωτα μας:):):)

daz
12/07/2014, 10:06
Οι βέσπες καλές είναι αλλά φαντάζομαι εννοείς σκουτεράκι ε?

Δώρα πάρε ένα τετράχρονο σκουτεράκι 125cc. Εκτός απ' το χώρο κάτω απ' τη σέλα πρόσεξε να έχει και μεγάλες ρόδες. Αν μας πεις budget κάποιοι από εδώ θα μπορέσουν να σου προτείνουν και μάρκα σε καινούριο ή μεταχειρισμένο.

Όχι δεν είναι όλα καλά. Υπάρχουν πολλά κινέζικα στην αγορά.

Να πάρεις και κρανάκι.

Nikos.M
12/07/2014, 10:36
Νομίζω οτι το Α2 είναι το 400αρι που λένε δηλαδή μέχρι 60κατι άλογα αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Vice
12/07/2014, 12:58
Αναλόγως ποιό είναι το στύλ σου. Μας ρωτάς να σου πούμε τι θέλεις να πάρεις ή τι πρέπει; Το μόνο που εχουμε να κάνουμε είναι προτάσεις.

Εγώ προτείνω Yamaha Mt-125 για ποιό αλήτικο στύλ & το Honda CBR125R για την πιο ολοκληρωμένη είσοδο στον κόσμο της μηχανής.

Εσύ κοιτάς την το γούστο σου και την τσέπη σου και αποφασίζεις.

Αν δεν είσαι έτοιμη για μοτοσυκλέτα τότε πάς σε σκούτερ, αυτόματο, ανετο, με χώρους για ψιλοπράγματα κτλ.

Κοινώς είσαι χαλαρών τόνων ή είσαι το όνειρο κάθε άντρα μηχανόβιου; :D

It's your choice!!!!

dwra
12/07/2014, 19:42
τις ειδα αυτες που ειπατε αλλα μου φαινονται πολυ μεγαλες..απ οτι εψαξα και βρηκα μου αρεσε εμφανισιακα το PEUGEOT V-CLIC .ειναι καλο?? το βρηκα με 1000ε περιπου.η κατι παρομοιο εμφανισιακα ετσι απλο..για μες την πολη κυριως..δεν ξερω τι αλλο χρειαζεται να κοιταξω..αα και να ειναι οσο ασφαλες γινεται

dwra
12/07/2014, 19:47
Πες μας τι μηχανακι θες πανω-κατω και με τι δυνατοτητες και ποια θα ειναι η χρηση του και θα σου πουμε ιδεες.
Ολα καλα με τον Χατζιδη δηλαδη;;

ναι οντως ειναι πολυ καλος.αφου δεν με βολευαν οι ωρες που γινονταν τα θεωριτικα και κανονισε για μενα εχτρα αλλες ωρες!πολυ εξυπηρετικος!

Nikos.M
12/07/2014, 19:51
Φιλέ μου το Α2 είναι όντος το 400αρι . Γιατί δεν κοιτάς για κάτι μεγαλύτερο;;

Μικe777
12/07/2014, 20:01
:a014:

dwra
12/07/2014, 20:03
γιατι να παρω κατι μεγαλυτερο?επειδη δεν γνωριζω.τι πλεονεκτηματα εχουν δλδ τα μεγαλυτερα?

Tedvj23
12/07/2014, 20:32
ΠΑρε ενα μικρο scooter που ετσι και αλλιως αυτα κοιτας και μην το πολυ ψαχνεις να κανεις την δουλεια σου..

SHOOTER045
12/07/2014, 20:43
Από σκούτερ δεν κατέχω....

dwra
12/07/2014, 20:49
ποιο ομως?οτι και να παρω το ιδιο ειναι?

SHOOTER045
12/07/2014, 21:00
Βλέπω να κυκλοφορανε kymco agility και sym τα οποία λένε ότι είναι αξιόπιστα

Nikos.M
12/07/2014, 23:14
Χαχαχαχα
Καλά μην νομίζεις οτι με ενα 600αρι για παράδειγμα μονοκύλινδρο μαματο που να είναι περίπου 40+- άλογα θα δεις κάνα τρελό γκάζι. Και απο την αλλη τα εχεις μια full size μηχανή και όχι παπομηχανη καθώς και φρένα και αναρτήσεις.

sam4g
13/07/2014, 09:40
Το sym symphony ειναι πολυ καλό. Το είχε φίλος μου και δεν έβγαλε το παραμικρό προβλημα. Κοίτα το 150 sr. Μακριά απο Peugeot.

Bob_o_mastoras
13/07/2014, 11:21
Λοιπον Δωρα! Καλημερα!
Πρωτον: Μακρια απο τα Peugeot. (και τα Piaggio θα ελεγα εγω)
Δευτερο: Αν θες σκουτερ να εχει και στυλ και ομορφια αλλα να μην ειναι ευπαθες σε βλαβες κοιτα το Honda το PCX.
Αν δεν σε ενδιαφερει τοσο η εμφανιση (που δεν νομιζω αφου το ματι σου επεσε στο Peugeot) κοιτα το Honda Sh 125.
Και τα δυο ειναι πολυ καλα σα σκουτερ (οδηγηση, οικονομια) και πολυ αξιοπιστα. Το μονο σημειο που πασχουν ειναι ο καπως περιορισμενος αποθηκευτικος χωρος κατω
απο τη σελα. Χωραει ενα κρανος τυπου jet δηλαδη και μερικα μικροπραγματα.
Τριτον: Αν θελεις μια πιο οικονομικη λυση που να διατηρει καποια αξιοπιστια (αρκετη θα ελεγα) κοιταξε και κανενα απο τις σειρες της Kymco. Τα εχω δουλεψει σε ενοικιαζομενα και ειναι πολυ καλα ειδικα για τα λεφτα τους.
Τεταρτον: Οτι και να κανεις ΜΗΝ παρεις κινεζικο!!!
Πεμπτο: Προτιμησε οπωσδηποτε σκουτερ με 16αρηδες (μεγαλους) τροχους. Προσφερουν ευσταθεια και ασφαλεια σε ευθεια, στροφες, φρενα, λακουβες κλπ.

Γενικοτερα γνωμη μου ειναι οτι αν θελεις κατι σε σκουτερ απο μαρκες κοιτας Honda, Yamaha, (suzuki sixteen γνωμες κανεις;;; ) και για φθηνοτερα Kymco και Sym.

Αν δεν θες σκουτερ, μετα ειναι μεγαλη κουβεντα. Πες και το συζηταμε.
:beer:

MAIK72
13/07/2014, 11:28
Σαν οδηγός βέσπας θα συμφωνήσω με τον mastora :nono:
Η βέσπα είναι για πολύ χαλαρές καταστάσεις με τα μικρά ροδάκια :)

dwra
13/07/2014, 17:13
γιατι οχι Peugeot και κινεζικα?

οκ θα δω κατι αναμεσα σε Honda Sh 125, Honda Vision και Sym Symphony sr150
σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Bob_o_mastoras
13/07/2014, 19:07
γιατι οχι Peugeot και κινεζικα?

οκ θα δω κατι αναμεσα σε Honda Sh 125, Honda Vision και Sym Symphony sr150
σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Διοτι δεν ειναι αξιοπιστα. Δηλαδη παρουσιαζουν συνεχως βλαβες. Ετσι τα λεφτα που θα γλυτωσεις απο την αγορα ενος κινεζικου π.χ. θα τα δωσεις για επισκευες, θα ταλαιπωρησε με τα συνεργεια και θα μενεις και καποια διαστηματα χωρις μηχανακι.
Επισης δεν εχουν καμια μεταπωλιτικη αξια. Οταν θα θελησεις δηλαδη να το πουλησεις καποια στιγμη για να παρεις κατι αλλο ή για οποιοδηποτε λογο, ενα κινεζικο σκουτερ ή ενα Peugeot θα εχει χασει σχεδον το 80% της αξιας αγορας του.
Το αγοραζεις π.χ. 2000 και το πουλας μετα απο δυο, τρια χρονια με το ζορι 500. Ασε που δεν πωλουνται κιολας ευκολα. Το ιδιο και τα Peugeot.
Απο την αλλη μια αξιοπιστη μαρκα και ενα μοντελο που εμπιστευεται ο κοσμος και κυκλοφορει αρκετα στην Ελλαδα δεν χανει τοσο απο μεταπωλητικη αξια. Παιρνεις δηάδη ενα σεβαστο ποσο απο τα λεφτα σου πισω και βρισκεις αγοραστη πολυ πιο ευκολα.

Αλλα αυτο που πρεπει να σε προβληματιζει περισσοτερο ειναι η αξιοπιστια της μηχανης στην παρουσα φαση. Τα αλλα επονται επι του παροντος, μιας και θα ειναι πρωτο μηχανακι.
Αλλιως θα φας πολλα λεφτα και πολυ ταλαιπωρια. Δεν ειμαστε για τετοια ε;;; ;)

EVI
14/07/2014, 00:33
δες και το Liberty απο σκουτερ.Πιατζιο εχω και τα εχει βγαλει τα λεφτα του 10000 φορες.Ειχαν και προβληματικα μοντελα οντως οπως ολες οι εταιριες ετσι και αλλιως.Κρανος φουλ φεις και γαντια να παρεις και αν εχεις και λεφτα για μπουφαν παρε ΚΑΙ μην κυκλοφορεις με παπουτσια τυπου πεδιλα κλπ να φορας παπουτσια αν οχι μοτοσυκλετιστικα αν δεν εχεις λεφτα να παρεις που να ειναι οσο το δυνατον δεμενα (εννοειτε παντα δεμενο και κρανος) καλοταξιδο οτι και να παρεις :)

EVI
14/07/2014, 00:34
Κοινώς είσαι χαλαρών τόνων ή είσαι το όνειρο κάθε άντρα μηχανόβιου; :D

δλδ εγω που εχω και σκουτερ και μηχανη ? αα μην με μπερδευεις ετσι ειμαι η δεν ειμαι το ΟΝΕΙΡΟ το ιδιο τελικα? :cry::lol:

dwra
14/07/2014, 01:22
Ναι αλλα και το sym που μου προτειναν απ οτι ειδα κατασκευαζεται στην κινα.να το αφησω δηλαδη εξω απο τις επιλογες?

dwra
14/07/2014, 01:39
Ναι κρανος εννοειται! εικονες που εχω δει απο ανοιγμενα κεφαλια, και μηχανακι με φοβο αποφασισα να παρω. Για τα υπολοιπα αξεσουαρ που λες δεν ξερω.Εσυ τα χρησιμοποιεις?και με τα παπουτσια τι κανεις?κουβαλας μαζι σ συνεχεια για ν αλλαζεις?

Γιώργης
14/07/2014, 01:48
Σχεδόν τα πάντα κατασκευάζονται στην Κίνα. Το ζήτημα είναι όμως τι προδιαγραφές θέτει ο κατασκευαστής, πχ κινητά τηλέφωνα πάμπολλα άγνωστης μάρκας κατασκευάζονται στην κίνα αλλά και το iphone κατασκευάζεται στην κίνα όμως με τα στάνταρντς που τους έχουν θεσπίσει οι αμερικάνοι.
Δεν θα πρέπει να αποκλείσεις τα sym μόνο και μόνο απ την χώρα κατασκευής αν όντως σου αρέσουν, εξάλλου είναι αρκετά αξιόπιστα και τίμια σκουτεράκια για τα χρήματα που δίνεις όπως σου είπε και ο μάστορας.

TROOPER
14/07/2014, 02:02
Ναι κρανος εννοειται! εικονες που εχω δει απο ανοιγμενα κεφαλια, και μηχανακι με φοβο αποφασισα να παρω. Για τα υπολοιπα αξεσουαρ που λες δεν ξερω.Εσυ τα χρησιμοποιεις?και με τα παπουτσια τι κανεις?κουβαλας μαζι σ συνεχεια για ν αλλαζεις?

μια χαρα ειναι το sym.

οσο για αυτο που ρωτας τα σκουτερ εχουνε χωρο για ενα ζευγαρι παπουτσια οποτε αν θες να αλλαξεις μπορεις να τα χεις μαζι σου. οσο για γαντια-μπουφαν καλο ειναι να τα χρησιμοποιεις. η πτωση στην ασφαλτο προκαλει εγκαυματα και αυτα με την σειρα τους περα του οτι πονανε πολυ, αφηνουν και εντονα σημαδια!

EVI
15/07/2014, 13:53
Ναι κρανος εννοειται! εικονες που εχω δει απο ανοιγμενα κεφαλια, και μηχανακι με φοβο αποφασισα να παρω. Για τα υπολοιπα αξεσουαρ που λες δεν ξερω.Εσυ τα χρησιμοποιεις?και με τα παπουτσια τι κανεις?κουβαλας μαζι σ συνεχεια για ν αλλαζεις?

εγω δε φοραω πεδιλα μπαλαρινες κλπ ποτε ...και αν 1-2 φορες μεσα στο καλοκαιρι φορεσω κατι τετοιο δε παω με το μηχανακι.Αλλα οπως σου ειπαν ποιο πανω τα σκουτερ εχουν χωρους για να εχεις παπουτσια εξτρα μαζι σου να φορεσεις.:)

κοιτα πριν 15 μερες με εκλεισε ενας και επεσα με το μικρο μηχανακι....ημουν με λιγα χιλιομετρα και φοραγα γαντια και κρανος.Τα εγκαυματα εχουν αρχισει να περνανε στα χερια και στα ποδια αλλα απο τη μια σιχτιρισα που δεν ειχα βαλει το μπουφαν μου απο την αλλη χαρηκα που φοραγα τα γαντια.Γιατι τουλαχιστον μπορουσα να φαω να δουλεψω κλπ ειχα προστατευσει τις παλαμες και τα δαχτυλα και την εφαγα στους αγκωνες ποιο πολυ.Ειναι αυτα τα μικρα πραγματακια που θα χαρεις μετα που τα εχεις! :)

Bob_o_mastoras
15/07/2014, 15:23
Σχεδόν τα πάντα κατασκευάζονται στην Κίνα. Το ζήτημα είναι όμως τι προδιαγραφές θέτει ο κατασκευαστής, πχ κινητά τηλέφωνα πάμπολλα άγνωστης μάρκας κατασκευάζονται στην κίνα αλλά και το iphone κατασκευάζεται στην κίνα όμως με τα στάνταρντς που τους έχουν θεσπίσει οι αμερικάνοι.
Δεν θα πρέπει να αποκλείσεις τα sym μόνο και μόνο απ την χώρα κατασκευής αν όντως σου αρέσουν, εξάλλου είναι αρκετά αξιόπιστα και τίμια σκουτεράκια για τα χρήματα που δίνεις όπως σου είπε και ο μάστορας.

Ακριβως οπως τα λεει το παιδι. Σχεδον τα παντα ειναι made in China αλλα το θεμα ειναι οτι οι καθ'εαυτου κινεζικες εταιριες ειναι που τα κανουν σαλατα.
Οι υπολοιπες ξενες εταιριες που κατασκευαζουν προιοντα στην Κινα, θετουν τις προδιαγραφες, δινουν την τεχνογνωσια και τα υλικα και παρακολουθουν την κατασκευη, η οποια γινεται απο εξειδικευμενους εργατες πανω στο αντικειμενο.

waaheuya
25/09/2014, 11:42
Εσύ κοιτάς την το γούστο σου και ( เกมบลีช (http://www.gogames.me/))την τσέπη σου και αποφασίζεις