PDA

View Full Version : Προβλημα ψυξης ή yamaha cafe...



amyroukai
14/07/2014, 13:11
Απο την ετήσια και 'δώθε είχα παρατηρήσει αυξημένη θερμοκρασία στο μοτέρ. Στην ετησια δούλευε υπερωριες ο βεντιλατερης (sic) και στην επιστροφή είδα οτι έλειπε και παραφλου. Συμπληρωνω, μετά λίγες μέρες τα ίδια, παίζαμε το παιχνίδι της υπομονής. Κάποια στιγμή σε φανάρι ακούω ενα ΦΣΣΣΣ και βλέπω το σωληνάκι της υπερχειλισης να πετάει νερά και ατμό, ακριβως σαν τις καφετιερες που κανουν αφρογαλα για καπουτσίνο. Την καπουτσινισαμε λέω... Βγάζω οξω τον θερμοστάτη, τον βάζω σε βραστό νερό, ανοίγει. Όχι τέρμα, αλλά αποκρίνεται στην θερμοκρασία. Γεμιζω παραφλου (θερμοστάτης εκτός) και σημερις παρατηρώ εκ νέου απόρριψη παραφλου απο το σωληνάκι... Δεν είχε ατμό, απλά πέταξε νερά. Όσο πήγαινα εθνική και ανοιχτό δρόμο, όλα καλά. Με το που μπήκα Αθήνα και παρκαρω, βλέπω το μονοπάτι των υγρών...

Ιδέα #1 ψυγείο υπολειτουργεί. Καθάρισμα με σπιτικά υλικά παίζει;

Ιδέα #2 αντλια νερου υπολειτουργεί. Πως την δοκιμαζουμε σαν παροχή;

Ιδέες άλλες περί του τις πταίει;

teogtp
14/07/2014, 13:20
Μηπως φλατζα κεφαλης και βραζει τα νερα;

amyroukai
14/07/2014, 13:55
Μηπως φλατζα κεφαλης και βραζει τα νερα;δεν θα έπρεπε να βγάλει νερά στο λάδι τοτε; η λάδι στο ψυγείο;

teogtp
14/07/2014, 14:01
Όχι απόλυτα εξαρτάται από πια μεριά "εκλασε" φλάντζα.

amyroukai
14/07/2014, 14:33
Νιε βρε πλιμ, αλλά αν περνούσε η συμπίεση στο κύκλωμα ψύξης, δεν θα πετούσε τα νερά συνέχεια, όχι μόνο όταν κολλάει σε κίνηση; μπορεί να λέω και χαζα, ξέρω γω.

Αν κατεβασω κεφαλή αλλαζω και τσιμουχακια βαλβιδων , βολευει. Θα προτιμούσα να το αποφυγω όμως.

teogtp
14/07/2014, 14:35
Νιε βρε πλιμ, αλλά αν περνούσε η συμπίεση στο κύκλωμα ψύξης, δεν θα πετούσε τα νερά συνέχεια, όχι μόνο όταν κολλάει σε κίνηση; μπορεί να λέω και χαζα, ξέρω γω.

Αν κατεβασω κεφαλή αλλαζω και τσιμουχακια βαλβιδων , βολευει. Θα προτιμούσα να το αποφυγω όμως.

Μου έχει τύχει σε αμάξι ακριβώς το ίδιο.
Γι αυτό στο αναφέρω.

Pan (dvs)
14/07/2014, 14:40
Για δες αν ολα τα κολαρα εχουνε την ιδια περιπου θερμοκρασια.

sapila racing
14/07/2014, 14:48
Πρώτα απ όλα άλλαξε την τάπα.
Αν είσαι και λίγο τυχερός θα την βγάλεις φτηνα. :wave2:

amyroukai
14/07/2014, 16:24
Πρώτα απ όλα άλλαξε την τάπα.
Αν είσαι και λίγο τυχερός θα την βγάλεις φτηνα. :wave2:
η τάπα είναι out of production :(
θα δω αν ταιριάζει από άλλο.

αν ήταν χαλασμένο το λαστιχάκι δεν θα έχανε και από εκεί υγρά, όταν ανέβαινε η πίεση στο κύκλωμα;

Babis@
15/07/2014, 09:57
Μου έχουν φλατζάρει δύο αμάξια.
Τα συμπτώματα ήταν ίδια ακριβώς μ' αυτά που περιγράφεις.. Δεν πετούσε το παραφλού πάντα. Τη δεύτερη φορά στο σουμπαρού μάλιστα πέρασα έτσι (πετούσε τα νερά που και που) για κανα μήνα μπορεί και παραπάνω.
Ο μηχανικός μού είχε πει ότι είναι δύσκολο να περάσει εξ' αρχής λάδια στην κεφαλή αρά και να δεις άσπρους καπνούς.. Η διάγνωση όμως ήταν φλάτζα.
Μακάρι να μην έχεις κι εσύ τέτοια και να είναι κάτι απλό.

amyroukai
15/07/2014, 13:37
Έχω μιά υποψία. Το fazer έχει ένα χρονοδιακόπτη και αν μείνει ρελαντί πάνω από 2-3 λεπτά μπαίνει το βεντιλατέρ. Επίσης μπαίνει αν σταματημένο χώσεις καμμιά ξερογκαζιά. Αυτό που δεν έχω διαπιστώσει (ή μάλλον δεν συμβαίνει) είναι το να ανάβει βεντιλατέρ με το μοτέρ σε λειτουργία, ζεστό, σε φανάρι... Θα κάνω μιά καλύτερη δοκιμή πηγαίνοντάς το αργά αργά 'δω γύρω (αν και ίσως να μην ζεσταίνεται τόσο πλέον λόγω της αφαίρεσης του θερμοστάτη και της πιο μεγάλης κυκλοφορίας ψυκτικού στο ψυγείο, συνεχώς). Αν δεν ανάψει το βεντιλατέρ σε αργή κίνηση, ίσως φταίει τελικά το σώμα του θερμοστάτη και όχι ο ίδιος ο θερμοστάτης, ίσως να μην δίνει σήμα για έναυση του βεντιλατέρ με τη θερμοκρασία. Οπότε μόλις κολλήσει σε δυό τρία φανάρια, βράζει...

sapila racing
15/07/2014, 13:43
Αφαίρεσες τον θερμοστάτη, ΟΚ καλά του έκανες προσωρινά τουλάχιστον.
Αν δεν αναβει βεντιλατέρ οταν πρέπει μπορεί να φταίει η βαλβίδα που δίνει σήμα στο βεντιλατέρ, ο θερμοστάτης δεν έχει σχέση με το βεντιλατέρ.

amyroukai
15/07/2014, 15:04
@sapila Η βαλβίδα που λες, είναι στο "σώμα" του θερμοστάτη, φισώνει επάνω της το καλώδιο του βεντιλατέρ; Αυτή δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό, πάει με το "σώμα" του θερμοστάτη αν λέμε το ίδιο.

Αν και θυμάμαι ότι πριν βγάλω τον θερμοστάτη έσβηνα από το kill switch σταματώντας και το βεντιλατέρ άναβε σχεδόν αμέσως και δούλευε μέχρι να γυρίσω το κλειδί στο off, τώρα δεν το έχω καταλάβει να μπαίνει, εκτός από την περίπτωση ξερογκαζιάς ή ακινησίας για πολύ.
Τώρα που το άνοιξα, το ψυγείο έχει νερά τέρμα, το δοχείο υπερχείλισης στεγνό και δεν είδα να βγάζει νερά πουθενά στο δρόμο σήμερα, κοιτούσα σε κάθε φανάρι. Βελτίωση, όχι λύση. Αφαιρώντας ένα "εμπόδιο" από την ροή του ψυκτικού καλυτέρευσε το σύστημα. Οπότε να καθαρίσω ψυγείο κάπως μήπως έχει μάκα μέσα (καθόλου περίεργο μετά από σχεδόν 13 χρόνια δουλειάς) και φρενάρει την ροή και δεν ψύχει αποτελεσματικά. Μετά ξαναβάζω θερμοστάτη πίσω και παρατηρώ.
Και μετά μένει αυτό που έλεγε ο Μικές χτες και όλοι οι άλλοι εδώ μέσα δηλαδή, ότι πιάνει μάκα στην φλάντζα και κλείνει τις διόδους νερού στην κεφαλή και υπερθερμαίνει. Ακριβό γμτ.


Τα κολάρα πάντως, τόσο αυτό που οδηγεί στο ψυγείο, όσο αυτό που γυρνάει από το ψυγείο καθώς και ένα μικρό που πάει από την αντλία νερού κατ'ευθείαν στην κεφαλή, ζεματιστά. Θερμόμετρο δεν έχω να δω διαφορές.

Τι λέγαμε; Α ναι. Banditάρα γμτ. Λαδάκι και τέλος...

MG-KTiNoS
15/07/2014, 15:11
η τάπα είναι out of production :(
ΚΛΕΨΕ ΜΙΑ....

:a29:










:lol:

amyroukai
15/07/2014, 15:19
ΚΛΕΨΕ ΜΙΑ....

:a29:

:lol:

Και μετά θα παρκάρω και σε ένα γκαράζ. :P

sapila racing
15/07/2014, 16:02
@sapila Η βαλβίδα που λες, είναι στο "σώμα" του θερμοστάτη, φισώνει επάνω της το καλώδιο του βεντιλατέρ; Αυτή δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό, πάει με το "σώμα" του θερμοστάτη αν λέμε το ίδιο.



ΟΚ απ ότι βλέπω στο Fazer ο διακόπτης του βεντιλατερ ειναι όντως πάνω στον θερμοστάτη.
Διαβάζω επίσης οτι γενικά σε αυτη την μοτο, το βεντιλατερ βαραει υπερωρίες απο μαμα.

Για να τσεκάρεις τον διακόπτη του βεντιλατερ απλά βγάλε τα καλώδια και γεφύρωσέ τα.
Εφ όσον λες οτι ανάβει όμως, δεν νομίζω να είναι εκει το πρόβλημα.
Η τάπα παλι μπορεί να σε κοροιδεύει εύκολα. Μπορεί να έχει χαλαρώσει το ελατήριο και να μην κρατάει πίεση και σε αυτην την περίπτωση απλά χάνεις σιγά σιγά υγρά γιατί το κυκλώμα δεν κρατάει την σωστή πίεση οπότε τα υγρά βράζουν.
Για το ψυγείο βρες/δανείσου η πήγαινε σε καποιον που έχει θερμόμετρο υπέρυθρων με lazer και αν υπάρχει βούλωμα κάπου θα το δείς πανεύκολα.

virus
15/07/2014, 17:25
παιρνει ευκολα μπροστα τσακμακι; και παντα;

amyroukai
15/07/2014, 18:47
virus Τα "καμπιλατέρ" είναι πειραγμένα (φαίνεται από τις μακελεμένες σταυρόβιδες) και δεν ξέρω τι έχουν κάνει. Πάντως από μαμά έχει "λάθος" στάθμες στα φλοτέρ και ειδικά στο πλαϊνό σταντ παρκαρισμένο πλημμυρίζει τα μπωλ και θέλει το χρόνο του να πάρει, αν το παρκάρω στο μεσαίο παίρνει πιο εύκολα. Αφού μιζάρει 5-6 δευτερόλεπτα (κρύο) παίρνει. Ζεστό πιο εύκολα. Και τώρα καλοκαίρι κρατάει ρελαντί σχεδόν αμέσως. Αλλά έτσι ήταν από τότε που το πήρα, δεν έχει αλλάξει χούγια εδώ και... 90,000 χιλιόμετρα. :)

virus
16/07/2014, 05:10
παλι καλα. διοτι κι αυτο ειναι συμπτωμα μαζι με τον ασπρο καπνο για φλατζα. μακαρι ναναι ταπα οπως ειπε κι ο σαπιλας. τι νουμερο σου γραφει πανω στην ταπα; εχω καναδυο ταπες αν θες να δοκιμασεις καμια να δεις αν φταιει οντως. δηλαδη bar.

OldMan
16/07/2014, 14:20
Τα "καμπιλατέρ" είναι πειραγμένα (φαίνεται από τις μακελεμένες σταυρόβιδες) και δεν ξέρω τι έχουν κάνει.
Ενα ενα μας τα λες όμως...

Αν εχουν γαργαλεψει το μίγμα, ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ μπορεί να ανεβαζει θερμοκρασία το μηχανακι..
(και σε συνδυασμό με ανεπαρκή ψύξη, σου χύνεται η σούπα..)

amyroukai
16/07/2014, 19:28
oldman αυτό δεν θα το έκανε εξ αρχής; Θα μου πεις όχι γιατί τότε το ψυγείο ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Με "ησύχασε" για το θέμα φτωχού μείγματος, το οποίο είναι το αποφευκτέο λόγω υπερθερμάνσεων, το ότι είχε/έχει μιά οσμή άκαυστης βενζίνης στο καυσαέριο ακόμα και με καινούρια μπουζί, στο μυαλό μου αυτό σημαίνει πλούσιο, άρα ασφαλές. Και εννοείται ότι μπορεί να τα λέω λάθος.
Ζιγκλέρ Mikuni N102.221 στο ελλαδιστάν δεν έχει, τάδε έφη γούγλης. Την μόντα στα πρότυπα που προτείνει (και δουλεύει) το αμερικάνικο φόρουμ την είχα στα πλάνα από τότε που το πήρα, αλλά αφού δουλεύει και δεν καίει πολύ έμεινε στα "κάποτε θα". 2,93 το ένα και 6.4 ευρώ μεταφορικά από Ηνωμένο Βασίλειο με βλέπω... Ανταλλακτικά άλλα μάλλον δεν θα χρειαστούν γιατί είχα ψωνίσει μιά 4άδα καρμπιρατέρ για κάβα το πάλαι ποτέ και φαίνεται "του κουτιού". Μπορώ θεωρητικά να τα ετοιμάσω και να τα κάνω σκάντζα με αυτά που φοράω.

virus 1.1 γράφει στο ένα "αυτάκι" της τάπας. Αυτό ψάχνουμε, λογικά; Χαζή ερώτηση, αλλά οι τάπες είναι ίδιες ή κάθε μάρκα έχει δικές της; Πχ η δική μου θεωρητικά δεν παράγεται πιά, τα μοντέλα που βγάζει ότι είχαν την ίδια είναι όλα παλιά οπότε οι πιθανότητες να παράγεται για εκείνα μικρές. Τι στο καλό ρε γμτ... Να την πάρω στο χέρι και να πάω Yamaha να μου βρουν μιά που να μοιάζει; Ναι ξέρω, τι λέει ο άσχετος, ζμπαθάτε με δεν έχω ξανασχοληθεί με το πράγμα δαύτο.

Και τώρα που το ξανάνοιξα κατάλαβα τι εννοούσε ο σαπίλας ότι μπορεί να φταίει η τάπα, κατάλαβα από που μπορεί να χάνει, ίσως σηκώνεται το καπάκι που σφραγίζει το ψυγείο από την πίεση και τα βγάζει από την υπερχείλιση, αν έχει κουρασμένο λαστιχάκι ή ελατήριο όντως μπορεί και να γίνεται χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα ψύξης.

toyar
16/07/2014, 20:24
υπαρχουν 2 συνηθσμενα μεγεθη ταπες και δουλευουν ολες σε 3-4 πιεσεις
σε οποιοδηποτε καταστημα ανταλλακτικων πας με τη δικια σου δειγμα και παιρνεις καινουρια
πιθανον το προβλημα να ειναι απο κει αλλα κι αν δεν ειναι τα λεφτα ειναι λιγα
σε παρομοια περιπτωση σε παλιο αυτοκινητο την καθαρισα καλα εσωτερικα και στραβωσα ελαφρα προς τα μεσα τα αυτακια που ασφαλιζει ωστε να παταει το ελατηριο με μεγαλυτερη δυναμη τη βαλβιδα στην εδρα της και να στεγανοποιει

virus
16/07/2014, 22:29
ναι αυτο το νουμερο λεω. 1.1 ειναι η πιεση που δουλευει. εχω ταπα 1.1. πμ να στην δωκω να δεις αν οντως φταιει η ταπα σου :)

OldMan
17/07/2014, 15:52
Εναλλακτικά, πηγαινε στο βενζιναδικο, βγαλε το πανω κολαρό, βαλε το κονφλερ και δωστου 1.1 bar να δεις τι θα γίνει...