PDA

View Full Version : GLX 90 συμβουλές



froggy_gh
15/07/2014, 02:29
Καλημέρα σε όλους.
Έχω τα εν λόγο παπάκι από το 1993 σαν εργαλείο, περιοδικά, και εκτός από το λαδάκι του ποτέ δεν έβαλα κάτι πάνω του.
Αποφάσισα όμως (και μετά από περίοδο ακινησίας) να κάνω κάποιες αγορές μιας, και απαραίτητα είναι και θέμα ασφάλειας υπάρχει!
Το ότι το μηχανικό κομμάτι δεν το έχω καθόλου (θα με χαρακτήριζα ίσως τραγικό) σίγουρα δεν βοηθάει αλλά νομίζω ότι κάτι θα κάνω.
Συγκέντρωσα λοιπόν τα ακόλουθα για το glx.Θα ήθελα την γνώμη σας αν κάτι είναι λάθος ή αν προτείνεται κάτι άλλο και πιστέψτε με οπουδήποτε γνώμη θα μου είναι υπερπολύτιμη.

1. λάστιχα -αλλαγή απαραίτητη-michellin 2 τεμάχια 60e
2. αλυσίδα -αλλαγή απαραίτητη-περίπου 14e -μάρκα παίζει ρόλο?(γρανάζια μου είπε φίλος ότι είναι οκ. -μετά από 20 χρόνια?)+τεντωτήρες
3. μπαταρία -αλλαγή απαραίτητη-yuasa 20e
4. σιαγώνες ταμπούρου -αλλαγή απαραίτητη-honda genuine part 11e-fuego με 5e
5. μπουζί -αλλαγή απαραίτητη-ngk 3e
6. λάδια -αλλαγή απαραίτητη-10-40 bellray
7. κρύσταλλα μπροστά φλας
8. αμορτισέρ-αλλαγή απαραίτητη,με τα μανίσια η οδήγηση είναι πλέον επικίνδυνη-σκέφτομαι της yss τα μαύρα πχ
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/amortiser-yss-opisthio-honda-glxastrea-33ek
αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα αμορτισέρ γενικά απλά,αέρος,λαδιού,αζώτου.....?
θα ήθελα κάτι απλό φτηνό, έγραψα yss γιατί είναι γνωστή εταιρία και οπτικά μου άρεσαν
(στο net υπάρχουν αυτά με το σήμα yss χαμηλά και αυτά με το σήμα μέσα από την σπείρα.δείχνει κάτι αυτό ή άσχετο?
8. εξάτμιση -αλλαγή απαραίτητη, σάπισε- εδώ τί να πώ?λογικά θα πάω σε ιμιτασιόν στυλ μανίσια 20e για να τελειώνω . δεν με χαλάει, αλλά δεν με χαλάει και κάποια aftermarket συμμαζεμένη, που να μη κάνει φασαρία, να μην είναι πανάκριβη και να μη θέλει μόντες για να τοποθετηθεί-αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
η μόνη που οπτικά μου άρεσε είναι αυτή η apido
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/eksatmisi-apido-racing-honda-glx

gsman
15/07/2014, 09:46
Αυτα που αλλαζεις πιστευω πως ειναι σωστα. Βεβαια αν δεν εχουμε οπτικη-ηχητικη επαφη με το μηχανακι δεν μπορουμε να
ειμαστε σιγουροι αν χρειαζεται τπτ αλλο, πχ αν χτυπαει κανενα καδενακι ας πουμε...
Τα γραναζια μετα απο 20 χρονια θελουν αλλαγη, εκτος και αν το μηχανακι δεν εκανε χλμ.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι, οτι γνησια ανταλλακτικα αλλαξεις πανω απο το μηχανακι,πχ εξατμιση,αμορτισερ να μην τα πεταξεις,φυλαξε τα, μπορει να φτιαχνονται...

αν θες τπτ πραματακια , πχ εξατμισεις κτλ στειλε μου πμ, εχω αρκετουτσικα...

Bowleno
15/07/2014, 12:34
Θεωρώ μια χαρά είσαι,
Μόνο την αλυσίδα, καλύτερα μαζί με τα γρανάζια, πάντα, για να σου κρατήσει.

Η φθορά που έχουν τα γρανάζια (έστω και μικρή) θα φάνε την αλυσίδα πολύ γρήγορα. Άλλωστε για παπί το κόστος τους είναι πολύ μικρό.

froggy_gh
15/07/2014, 18:50
Αυτα που αλλαζεις πιστευω πως ειναι σωστα. Βεβαια αν δεν εχουμε οπτικη-ηχητικη επαφη με το μηχανακι δεν μπορουμε να
ειμαστε σιγουροι αν χρειαζεται τπτ αλλο, πχ αν χτυπαει κανενα καδενακι ας πουμε...
Τα γραναζια μετα απο 20 χρονια θελουν αλλαγη, εκτος και αν το μηχανακι δεν εκανε χλμ.

Αυτο που θελω να σου πω ειναι, οτι γνησια ανταλλακτικα αλλαξεις πανω απο το μηχανακι,πχ εξατμιση,αμορτισερ να μην τα πεταξεις,φυλαξε τα, μπορει να φτιαχνονται...

αν θες τπτ πραματακια , πχ εξατμισεις κτλ στειλε μου πμ, εχω αρκετουτσικα...

Σ'ευχαριστώ πραγματικά πρώτα απ'όλα για την προσφορά σου gsman.
Ότι μανίσιο αλλαχτεί από το glx τώρα ή και αργότερα θα φυλαχτεί ευλαβικά και καλά το λές, ίσως να μπορεί να επισκευαστεί αν όχι από μένα ίσως σε ένα νέο σπιτικό από κάποιον πιο μερακλή-γνώστη.(αχ την ποδιά γιατί δεν την έχω...)
Χιλιόμετρα έχει λίγα για 20 χρόνια αλλά νομίζω καλά είναι τελικά να τα αλλάξω τα γρανάζια μια φορά,φτηνά είναι.

froggy_gh
15/07/2014, 18:58
Θεωρώ μια χαρά είσαι,
Μόνο την αλυσίδα, καλύτερα μαζί με τα γρανάζια, πάντα, για να σου κρατήσει.

Η φθορά που έχουν τα γρανάζια (έστω και μικρή) θα φάνε την αλυσίδα πολύ γρήγορα. Άλλωστε για παπί το κόστος τους είναι πολύ μικρό.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου φίλος!Ευχαριστώ.

Χαίρομαι που το πράμα προχωράει.Λέω αύριο να κάνω τις παραγγελίες, τελικό κόστος 230-240€ χωρίς μεταφορικά.
Πιστεύω σε μία εβδομάδα από τώρα να έχω ολοκληρώσει...:)