PDA

View Full Version : Αγορά Fazer 600 s2 σε αρχάριο για 1η μηχανή ή όχι;



vaggelis23
16/07/2014, 01:38
Καλησπέρα! Εδώ και ένα περίπου χρόνο προσπαθώ να διαλέξω μια μηχανή που να μου αρέσει και να πάρω την πρωτοβουλία να βγάλω το δίπλωμα και να προχωρήσω στην αγορά!Είμαι 22 χρονών με ύψος 1,95 και βάρος 83 κιλά!Δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία με μηχανές κτλ αλλά πήρα επιτέλους την απόφαση να βγάλω το δίπλωμα και να προχωρήσω μετά στην αγορά μηχανής! Αρχικά μου άρεσε πάρα πολύ η Honda vtr 250cc και ήταν και ο λόγος που ήθελα να ξεκινήσω την όλη διαδικασία!Πρόσφατα όμως έπεσε στην αντίληψη μου η Fazer s2 και σαν να λέμε ερωτεύτηκα!Μ αρέσει πάρα πολύ σαν μηχανή και τα 600 της κυβικά μου φτάνουν και μου περισσεύουν!Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει η ταχύτητα αλλά προτιμώ να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο!Σίγουρα αν και όποτε θα μου δίνεται η ευκαιρία θα το ''πατάω'' πιο πολύ αλλά γενικότερα τη θέλω για μέσα στην πόλη και για καμιά εξόρμηση προς τα έξω (εξοχή) σε δρόμους όμως που δεν επιτρέπουν την ανάπτυξη μεγάλων ταχυτήτων!Για να μην γίνομαι κουραστικός θα ήθελα να μάθω τη γνώση σας για τη συγκεκριμένη μηχανή, αν θα έχω πρόβλημα λόγω ύψους, αν είναι καλή για πρώτη μηχανή σε ένα αρχάριο σαν κι εμένα και ότι άλλη γνώμη φυσικά επί του θέματος καλοδεχούμενη!Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

George_Sp
16/07/2014, 02:11
Καλημέρα Βαγγέλη. Το Fazer δε μπορείς να το αγοράσεις γιατί δεν μπορείς να το οδηγήσεις νόμιμα με Α2 που μπορείς να βγάλεις στην ηλικία που είσαι. Θέλεις Α δίπλωμα το οποίο αν πάρεις σήμερα το Α2 θα μπορείς να το κάνεις Α στα 24.

vaggelis23
16/07/2014, 02:18
Αυτό μου διέφυγε τελείως! Ευχαριστώ πολύ πάντως και να ρωτήσω με όλο το θάρρος, μήπως έχεις κατα νού κάποια αντίστοιχη που να την καλύπτει το δίπλωμα μου;

pipe_smoker
16/07/2014, 07:29
Αυτό μου διέφυγε τελείως! Ευχαριστώ πολύ πάντως και να ρωτήσω με όλο το θάρρος, μήπως έχεις κατα νού κάποια αντίστοιχη που να την καλύπτει το δίπλωμα μου;

Αν δεν κανω λαθος, το vtr 250 το καλυπτει το διπλωμα σου και ειναι ενα παρα πολυ ωραιο μηχανακι.
Εφ'οσον σου αρεσε και ηταν η αρχικη σου επιλογη ξαναγυρνα σε αυτη.

nickald
16/07/2014, 07:41
Αν μιλαμε για καινουρια μηχανη, το MT07 βγαινει σε εκδοση για Α2 (το οποιο λογικα ειναι κατι αναστρεψιμο αργοτερα οταν βγαλεις το κανονικο)

TROOPER
16/07/2014, 07:51
Αν μιλαμε για καινουρια μηχανη, το MT07 βγαινει σε εκδοση για Α2 (το οποιο λογικα ειναι κατι αναστρεψιμο αργοτερα οταν βγαλεις το κανονικο)

+1000

Vice
16/07/2014, 08:06
να υποθέσω οτι το fazer που είδες και ερωτεύτηκες είναι το γυμνό;

με Α2 δίπλωμα η πιο τουμπανη επιλογή είναι το CBR 500R το οποίο όπως έχουμε πεί και σε άλλο θέμα φτιάχτηκε για να καλύψει ακριβώς αυτήν την κατηγορία διπλώματος. Αλλιώς μετά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μικρό του αδερφάκι το HONDA CBR 250R το οποιο είναι εξίσου καλό για την κατηγορία του και σε καλή τιμή για αυτά που προσφέρει. Το εψαξα πρόσφατα και ξέρω.

Sapadak
16/07/2014, 08:28
Χμμ εμενανε μΕ φαινεται περιεργο να χρεώνουν διαφορετικά χρώματα σε διαφορετική τιμη??!?!?
Πρώτη φορά το παρατηρώ σε μοτοσακο αυτό

320128

pipe_smoker
16/07/2014, 09:38
Αν μιλαμε για καινουρια μηχανη, το MT07 βγαινει σε εκδοση για Α2 (το οποιο λογικα ειναι κατι αναστρεψιμο αργοτερα οταν βγαλεις το κανονικο)

Τι λε ρε!

Πολλά μπράβο στη yamaha.

TROOPER
16/07/2014, 10:35
Τι λε ρε!

Πολλά μπράβο στη yamaha.

το οποιο ειναι ματζοβολο, ευκολο, βολικο, ομορφο!!!

nickald
16/07/2014, 10:58
κι εμενα μου τη δινει η λογικη τους με τα χρωματα παντως..... αν και το βασικο χρωματακι μια χαρα ειναι....

pipe_smoker
16/07/2014, 11:14
το οποιο ειναι ματζοβολο, ευκολο, βολικο, ομορφο!!!

και τσάμπα.

Βρε μια χαρά μηχανάκι είναι για κάποιον που δεν ψάχνει το κάτι παραπάνω σε fun factor ή δύναμη κλπ όπως λέγαμε και με το Βύρωνα στο αντίστοιχο θρεντ.

Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι (αν κατάλαβα καλά από αυτό που είπε ο nickald) το ότι το βγάζουν φιμωμένο για να καλύπτει τo δίπλωμα Α2, και μετά όταν πάρεις το απεριορίστων πας και στο φέρνουν στα ίσα του.

Δεν ξέρω τί άκρη μπορεί να βγάλει κανείς με την τροχαία βέβαια, αλλά αν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο η yamaha και το κάνει επί τούτου, λογικά θα έχει φροντίσει και το θέμα χαρτιών κλπ ώστε να είναι σαφές ότι το μηχανάκι είναι προβλεπέ για Α2.
Δεν είναι η μπούσα που την πήγα στο μαστρομπάμπη στη γωνία και μου την έκανε 24 άλογα να μα την Παναγία σας λέω!

TROOPER
16/07/2014, 11:16
και τσάμπα.

Βρε μια χαρά μηχανάκι είναι για κάποιον που δεν ψάχνει το κάτι παραπάνω σε fun factor ή δύναμη κλπ όπως λέγαμε και με το Βύρωνα στο αντίστοιχο θρεντ.

Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι (αν κατάλαβα καλά από αυτό που είπε ο nickald) το ότι το βγάζουν φιμωμένο για να καλύπτει τo δίπλωμα Α2, και μετά όταν πάρεις το απεριορίστων πας και στο φέρνουν στα ίσα του.

Δεν ξέρω τί άκρη μπορεί να βγάλει κανείς με την τροχαία βέβαια, αλλά αν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο η yamaha και το κάνει επί τούτου, λογικά θα έχει φροντίσει και το θέμα χαρτιών κλπ ώστε να είναι σαφές ότι το μηχανάκι είναι προβλεπέ για Α2.
Δεν είναι η μπούσα που την πήγα στο μαστρομπάμπη στη γωνία και μου την έκανε 24 άλογα να μα την Παναγία σας λέω!

το 'χε ξανακανει με το φειζερ των 70 ιππων, οπου πηγαινες σε ενα συνεργειο, σου βγαζανε ενα στοπ που ουσιαστικα σου περιοριζε την ιπποδυναμη και γινοτανε κανονικο φειζερ. ;)

sapila racing
16/07/2014, 11:25
Χμμ εμενανε μΕ φαινεται περιεργο να χρεώνουν διαφορετικά χρώματα σε διαφορετική τιμη??!?!?
Πρώτη φορά το παρατηρώ σε μοτοσακο αυτό



Δεν είναι κάτι καινούριο. Τα Mat ειναι πιο φτηνά, και συνηθως δεν ειναι βερνικώμενα.
Αυτό το πρωτοξεκίνησε η Ducati με την σειρά Dark στα Monster και μετα στα 749 κλπ.

Οπως ειπώθηκε το MT07 ειναι πολύ καλό για τα χρήματα που κοστίζει και αν κι εφ όσον το πουλάνε 'κλειστό' και καλύπτεται απο το μικρό δίπλωμα, είναι οτι πρέπει.

nickald
16/07/2014, 11:40
Για να μην παρεξηγηθω παντως, το ολο θεμα με το Α2 ειναι απο διαφημιση του Μερεμετσακη στο car. Αυτος το αναφερει εκει οτι γινεται....

Περιγραφή


Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΡΕΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ ΤΗΣ.....ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΑΜΑΗΑ
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 74HP ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΤΟΣ(ΠΕΡΙΠΟΥ 1000euro)
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΟΣΕΩΝ ΕΩΣ 72 ΜΗΝΕΣ
YAMAHA MEΡΕΜΕΤΣΑΚΗΣ

Vice
16/07/2014, 11:40
Τότε ας πάρει Fireblade το παιδί και ας το φιμώσει στα 30 άλογα! :) Το πάμε και σε δυναμόμετρο κύρ αστυφύλαξ να το δεις.

320145

Sapadak
16/07/2014, 11:42
Για να μην παρεξηγηθω παντως, το ολο θεμα με το Α2 ειναι απο διαφημιση του Μερεμετσακη στο car. Αυτος το αναφερει εκει οτι γινεται....

Περιγραφή

Νταξ αυτο το 1000ρικο για να το επαναφέρουν, μονο σε μενανε φαινεται υπερβολικο?!?!

TROOPER
16/07/2014, 11:43
Τότε ας πάρει Fireblade το παιδί και ας το φιμώσει στα 30 άλογα! :) Το πάμε και σε δυναμόμετρο κύρ αστυφύλαξ να το δεις.

πανεξυπνο!

το ενα εχει χαρτια για να χρησιμοποιειται απο κατοχους Α2 ενω το αλλο οχι.

νεξτ.

Vice
16/07/2014, 11:46
ελα μωρε που κολλάς τώρα. Έχεις δεί αδεια κυκλοφορίας πως ειναι πλεον; ενα χαρτί Α4 ασπρόμαυρο. Στο κανω στο WORD σε 10 λεπτάκια...πες μου τι θελεις να γράφει πάνω...πες μου....πες μου τι εισαι;;;

TROOPER
16/07/2014, 11:48
ελα μωρε που κολλάς τώρα. Έχεις δεί αδεια κυκλοφορίας πως ειναι πλεον; ενα χαρτί Α4 ασπρόμαυρο. Στο κανω στο WORD σε 10 λεπτάκια...πες μου τι θελεις να γράφει πάνω...πες μου....πες μου τι εισαι;;;

δεν το κανεις πουθενα. εχει πανω στρογγυλη.
ε αν τωρα σου ειναι ευκολο το να πλαστογραφεις δεν το κανεις λιγο πιο σωστα? τυπωσε κανα 2 παλετες απο τα μωβ.

sapila racing
16/07/2014, 11:48
ελα μωρε που κολλάς τώρα. Έχεις δεί αδεια κυκλοφορίας πως ειναι πλεον; ενα χαρτί Α4 ασπρόμαυρο. Στο κανω στο WORD σε 10 λεπτάκια...πες μου τι θελεις να γράφει πάνω...πες μου....πες μου τι εισαι;;;

To thread το άνοιξε κάποιος που ζητάει πληροφορίες για το τι να πάρει, οχι εξυπνάδες για να περναει η ώρα. :nono:

DrBig
16/07/2014, 11:54
Για να μην παρεξηγηθω παντως, το ολο θεμα με το Α2 ειναι απο διαφημιση του Μερεμετσακη στο car. Αυτος το αναφερει εκει οτι γινεται....

Περιγραφή



Α τον κλεφτη....

Vice
16/07/2014, 11:56
απο την στιγμή που ξεκινάμε να μιλάμε για μόντες του μερεμετζάκη και πλάγιες τακτικες νομίζω είμαι υπερβολικός μεν, εντός κλίματος δε. Και λιγο πλακίτσα εκεί με τον Τρούπερ να περάσει η ωρα :D

sapila racing
16/07/2014, 12:02
απο την στιγμή που ξεκινάμε να μιλάμε για μόντες του μερεμετζάκη και πλάγιες τακτικες νομίζω είμαι υπερβολικός μεν, εντός κλίματος δε. Και λιγο πλακίτσα εκεί με τον Τρούπερ να περάσει η ωρα :D

Δεν είναι πατεντα του Μερεμετσάκη ούτε πλάγια τακτική.

'Free 35KW Restrictor Kit for new MT-07’s
Yamaha are therefore pleased to confirm the availability of an A2 35KW Restrictor Kit for the new MT-07 and MT-07 ABS models which complies with the 3rd Directive for Category A2 motorcycles.

The 35KW Restrictor Kit can be provided and fitted free of charge as part of the normal PDI on all new MT-07’s, at the time of purchase by the supplying Yamaha dealer. The new owner receives a 35KW Certificate to confirm that the kit has been fitted and the new machine complies with the current A2 licence legislation.'

Από εδω:
http://www.yamaha-motor.eu/uk/news/index.aspx?id=570935

pipe_smoker
16/07/2014, 12:07
Νταξ αυτο το 1000ρικο για να το επαναφέρουν, μονο σε μενανε φαινεται υπερβολικο?!?!

Σαν πολλά είναι δε λέω.

Αλλά αν βάλεις κάτω ότι κάποιος μπορεί να έχει τόοοοσο μυαλό στο κεφάλι του και τόοοοση εγκράτεια και να ξέρει τί θέλει, παίρνει ένα μηχανάκι μόλις βγάλει το Α2, το οποίο γίνεται ΑΛΛΟ μηχανάκι μόλις βγάλει το απεριορίστων με αυτό το 1000ρικο αντί να πάρει καινούρια μηχανή, και βγάζει άνετα μπόλικα χρονάκια ακόμα.

Τώρα άμα δώσει το 1000ρικο και ναι μεν δυναμώσει η μηχανή αλλά τη βαρεθεί στο εξάμηνο γιατί την έχει ήδη 3-4 χρόνια και θέλει κάτι άλλο (κυρίως γιατί ξέρει πλέον ότι μπορεί να πάρει τα πάντα), ναι τότε είναι μαλακία.

DrBig
16/07/2014, 12:10
Σαν πολλά είναι δε λέω.

Αλλά αν βάλεις κάτω ότι κάποιος μπορεί να έχει τόοοοσο μυαλό στο κεφάλι του και τόοοοση εγκράτεια και να ξέρει τί θέλει, παίρνει ένα μηχανάκι μόλις βγάλει το Α2, το οποίο γίνεται ΑΛΛΟ μηχανάκι μόλις βγάλει το απεριορίστων με αυτό το 1000ρικο αντί να πάρει καινούρια μηχανή, και βγάζει άνετα μπόλικα χρονάκια ακόμα.

Τώρα άμα δώσει το 1000ρικο και ναι μεν δυναμώσει η μηχανή αλλά τη βαρεθεί στο εξάμηνο γιατί την έχει ήδη 3-4 χρόνια και θέλει κάτι άλλο (κυρίως γιατί ξέρει πλέον ότι μπορεί να πάρει τα πάντα), ναι τότε είναι μαλακία.

Αφου συμφωνα με το λινκ του Σαπιλα, το κιτ κοστιζει 150 ευρω :rolleyes:
Και η 'μοντα' του μερεμεμεμεμετσακη θα ειναι το πολυ ενα εξαρτημα στο φιλτροκουτι κι ενα φλασαρισμα...

teogtp
16/07/2014, 12:13
Σαν πολλά είναι δε λέω.

Αλλά αν βάλεις κάτω ότι κάποιος μπορεί να έχει τόοοοσο μυαλό στο κεφάλι του και τόοοοση εγκράτεια και να ξέρει τί θέλει, παίρνει ένα μηχανάκι μόλις βγάλει το Α2, το οποίο γίνεται ΑΛΛΟ μηχανάκι μόλις βγάλει το απεριορίστων με αυτό το 1000ρικο αντί να πάρει καινούρια μηχανή, και βγάζει άνετα μπόλικα χρονάκια ακόμα.

Τώρα άμα δώσει το 1000ρικο και ναι μεν δυναμώσει η μηχανή αλλά τη βαρεθεί στο εξάμηνο γιατί την έχει ήδη 3-4 χρόνια και θέλει κάτι άλλο (κυρίως γιατί ξέρει πλέον ότι μπορεί να πάρει τα πάντα), ναι τότε είναι μαλακία.

Αν καταλαβα καλα το χιλιαρικο το σκας με την τοποθετηση,και μετα οταν θελεις να αφαιρεσεις το κιτ δεν θα υπαρχει επιβαρυνση.
Σωστα;

Vice
16/07/2014, 12:18
Δεν είναι πατεντα του Μερεμετσάκη ούτε πλάγια τακτική.

'Free 35KW Restrictor Kit for new MT-07’s
Yamaha are therefore pleased to confirm the availability of an A2 35KW Restrictor Kit for the new MT-07 and MT-07 ABS models which complies with the 3rd Directive for Category A2 motorcycles.

The 35KW Restrictor Kit can be provided and fitted free of charge as part of the normal PDI on all new MT-07’s, at the time of purchase by the supplying Yamaha dealer. The new owner receives a 35KW Certificate to confirm that the kit has been fitted and the new machine complies with the current A2 licence legislation.'

Από εδω:
http://www.yamaha-motor.eu/uk/news/index.aspx?id=570935

Εστω και έτσι να ειναι, Η άδεια κυκλοφορίας τι θα γράφει; 35kw ή 55kw? Θα γράφει 55kw και θα δειχνεις στην τροχαία και το "σερτιφικέιτ" και καθάρισες ή θα πρέπει να αλλάξεις και την αδεια ΟΤΑΝ το βγάλεις;

Με το ίδιο σκεπτικό μπορεί ΟΝΤΩΣ να πάρει κάποιος το Fireblade και ενα Κιτ του Ebay με certificate του "HONDA Paparikos Tuning parts" οτι το κάνει μισό ίππο και τελειωσε.

Γιατι ως γνωστόν εδώ ειμαστε Ελλάδα και ακολουθούμε τον νόμο και όχι οτι συμφέρει την κάθε Yamaha και Honda κτλ.

Εδώ ρε σεις γράψανε γνωστό μου με hilux επειδή η άδεια του οχηματος γράφει φορτηγό και αυτός είχε διπλωμα κατηγορίας Β. τι με λέτε τώρα;

Γιαυτό καλυτερα μην προτείνετε τέτοια πειραματικά πράγματα στο παιδί και καεί τζάμπα.

ggs
16/07/2014, 12:19
δηλαδή , ο κάτοχος Α2 θα πληρώσει στο τελος 1150 ευρω παραπάνω για την ίδια μηχανή?:hmm:

toyar
16/07/2014, 12:25
εγω καταλαβα οτι οποιος αγοραζει τη μηχανη καινουρια μπορει να ζητησει να ειναι τοποθετημενο το κιτ free of charge δηλαδη τσαμπα
αν καποιος την αγορασει μεταχειρισμενη <<ανοικτη>> μπορει να την <<κλεισει>> με 125 λιρες
στην πρωτη περιπτωση το κιτ ειναι βασικος εξοπλισμος στη δευτερη εξτρα
αυτα στη αγγλια.............

teogtp
16/07/2014, 12:26
Εστω και έτσι να ειναι, Η άδεια κυκλοφορίας τι θα γράφει; 35kw ή 55kw? Θα γράφει 55kw και θα δειχνεις στην τροχαία και το "σερτιφικέιτ" και καθάρισες ή θα πρέπει να αλλάξεις και την αδεια ΟΤΑΝ το βγάλεις;

Με το ίδιο σκεπτικό μπορεί ΟΝΤΩΣ να πάρει κάποιος το Fireblade και ενα Κιτ του Ebay με certificate του "HONDA Paparikos Tuning parts" οτι το κάνει μισό ίππο και τελειωσε.

Γιατι ως γνωστόν εδώ ειμαστε Ελλάδα και ακολουθούμε τον νόμο και όχι οτι συμφέρει την κάθε Yamaha και Honda κτλ.

Εδώ ρε σεις γράψανε γνωστό μου με hilux επειδή η άδεια του οχηματος γράφει φορτηγό και αυτός είχε διπλωμα κατηγορίας Β. τι με λέτε τώρα;

Γιαυτό καλυτερα μην προτείνετε τέτοια πειραματικά πράγματα στο παιδί και καεί τζάμπα.

Αν ο φιλος σου δεν εκανε ενσταση και πληρωσε το προστιμο ή κοροιδο ειναι ή κατι αλλο θα επαιξε που δεν σου το ειπε.

sapila racing
16/07/2014, 12:32
Το κιτ τοποθετείται δωρεάν σε καινούριες μοτο. Το κόστος των 1000 Ευρω για να βγεί το κιτ μου φαίνεται μούφα του Μερεμετσακη. Ισως για να αποτρεπει το να πηγαινουν κολλητα μετα την αγορά για να το βγάλουν.
Μοτο με αρχική ιπποδύναμη πάνω απο το 2πλάσιο των 35KW δεν γίνονται πλέον νόμιμες για Α2 ακόμα και αν περιοριστούν στον μισό ίππο που εγραψε καποιος παραπανω που εχει ορεξη και χρόνο για σκότωμα.
Οι νόμοι της ΕΕ ισχύουν και στην Ελλάδα πλέον, παρ όλα αυτα μπορεί και να μπλέξεις μέχρι να ξεμπλέξεις.

pipe_smoker
16/07/2014, 13:01
Αφου συμφωνα με το λινκ του Σαπιλα, το κιτ κοστιζει 150 ευρω :rolleyes:
Και η 'μοντα' του μερεμεμεμεμετσακη θα ειναι το πολυ ενα εξαρτημα στο φιλτροκουτι κι ενα φλασαρισμα...


Αν καταλαβα καλα το χιλιαρικο το σκας με την τοποθετηση,και μετα οταν θελεις να αφαιρεσεις το κιτ δεν θα υπαρχει επιβαρυνση.
Σωστα;

Δεν πρόλαβα να δω το λινκ του Σαπίλα.

Vice
16/07/2014, 14:37
Φίλε teogtp πλήρωσε και ειπε και ενα τραγούδι. Πήγε σε δικηγόρο το εψαξε και δεν εβγαινε άκρη αφου το τέρας του δημοσίου είναι ανίκητο. Μπορεί βέβαια να κάνει ενσταση και να διεκδικήσει τα λεφτά του πίσω αλλά πότε, αν και πόσο θα κοστίσει...αστα να πάνε. Ου μπλέξεις!

Τώρα στο θέμα μας απότι φαίνεται τα υπερθετικά μου παραδείγματα βραχυκυκλώνουν κάποιους που δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ, και κάνουν οτι δεν καταλαβαίνουν.τελος πάντων φόρουμ ειναι ο καθένας οπως καταλαβαίνει.

Τα ερωτήματα ομως που παραμένουν είναι:
1.Τι θα γράφει η άδεια του MT-07; Ολα τα kilowatt ή τα μειωμένα;
2.Αν θα γράφει ΟΛΑ, μπορούμε με ενα απλό πιστοποιητικό σαν αυτό που δίνει η Yamaha (που δεν είναι αναγνωρισμένο απο το Ελληνικό κράτος πιθανότατα) να δικαιολογήσουμε την οδήγηση της ή θα έχει ισχύ χαρτιού υγείας και θα μπλέξουμε; Το ξέρεις το έργο...
3.Αν θα γράφει μειωμένα και βγάλουμε μετά το KIT θα πρέπει να αλλάξει και η άδεια;
4.Με το σκεπτικό αυτό δεν μπορώ να πάρω ενα 600αρι με 60-70kw και να βάλω ενα παρόμοιο σύστημα από τον Χ-Ψ-Ζ μαστρογιάννη και να το φιμώσω;

sapila racing
16/07/2014, 14:56
4.Με το σκεπτικό αυτό δεν μπορώ να πάρω ενα 600αρι με 60-70kw και να βάλω ενα παρόμοιο σύστημα από τον Χ-Ψ-Ζ μαστρογιάννη και να το φιμώσω;

Θα σου απαντήσω μονο σε αυτό τα υπόλοιπα απλά δεν χρειάζονται.

Αν το 600ρι που θελεις να παρεις έχει παρει έγκριση τύπου για δίπλωμα Α2 με το συστημα που πουλάει ο Χ-Ψ-Ζ μαστρογιάννης, τότε παρτο.

toyar
16/07/2014, 15:06
στην αγγλια:
η yamaha με την αγορα καινουριου αν θες σου βαζει ΔΩΡΕΑΝ ενα κιτ που το προσαρμοζει σε Α2 και σου δινει και αντιστοιχη βεβαιωση προφανως πιστοποιησης για να κυκλοφορεις συμπληρωματικα με την αδεια η οποια δεν εχει λογο να μην αναφερει την κανονικη ισχυ
οταν παρεις το κανονικο διπλωμα αφαιρεις το κιτ αφηνεις τη βεβαιωση σπιτι σου και κυκλοφορεις κανονικα
αν θελεις να το πουλησεις και ο αγοραστης ειναι Α2 τοτε θα εκτιμησει την υπαρξη των παραπανω αλλιως θα τα πληρωσει στην αντιπροσωπεια ως εξτρα 125 λιρες
στην ελλαδα δεν ξερω τι ισχυει αλλα προφανως δεν εχει κανεις παρα να ρωτησει την ελληνικη αντιπροσωπεια

pipe_smoker
16/07/2014, 16:51
Εγω να κανω μια ερωτηση?

Ποιος πιτσιρικας ειναι τοσο Παναγια που αν παρει το φιμωμενο με τα χαρτια τα σωστα τα σενια, την αδεια Α2 κομπλε κλπ, δε θα παει την επομενη μερα στον καθε Μερεμετη-Μερτεζαχερ πώς τον ειπατε και να του χωσει δυο φραγκα στην κωλοτσεπη να του ξεφιμωσει το μηχανακι "ανεπισημως" χωρις να δηλωθει τιποτα στην αδεια?

Οταν τον σταματησει η τροχαια αδεια θα ζητησει (η οποια θα ειναι κομπλε) οχι να τα στησουνε μια στο φαναρι.

Sapadak
16/07/2014, 17:06
Εγω να κανω μια ερωτηση?

Ποιος πιτσιρικας ειναι τοσο Παναγια που αν παρει το φιμωμενο με τα χαρτια τα σωστα τα σενια, την αδεια Α2 κομπλε κλπ, δε θα παει την επομενη μερα στον καθε Μερεμετη-Μερτεζαχερ πώς τον ειπατε και να του χωσει δυο φραγκα στην κωλοτσεπη να του ξεφιμωσει το μηχανακι "ανεπισημως" χωρις να δηλωθει τιποτα στην αδεια?

Οταν τον σταματησει η τροχαια αδεια θα ζητησει (η οποια θα ειναι κομπλε) οχι να τα στησουνε μια στο φαναρι.

Γιατι το ιδιο δε γινετε τα παπια και τους υπερκυβισμούς και τα χτυπημένα νούμερα στη κεφαλή?

toyar
16/07/2014, 17:08
οταν πας σε εξουσιοδοτημενο για σερβις η διαδικασια δηλωνεται στον εισαγωγεα και το σεβις παιρνει εναν μοναδικο κωδικο ωστε να ισχυει η εγγυηση
μηπως το ξεκλειδωμα περναει μονο απο τον εισαγωγεα και για να στο κανει σου παιρνει πισω τη βεβαιωση;
βεβαια οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει..........

pipe_smoker
16/07/2014, 17:40
Γιατι το ιδιο δε γινετε τα παπια και τους υπερκυβισμούς και τα χτυπημένα νούμερα στη κεφαλή?

Βεβαιοτατα.

Αλλα αλλο ενα υπερκυβισμενο παπι που του εβγαλε τα σωθικα ο πιτσιρικοκαγκουρας και του εδωσε εναν ιππο χωρις τις ευλογιες της μαμας εταιρειας, κι αλλο να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στην εκταση που το συζηταμε.


οταν πας σε εξουσιοδοτημενο για σερβις η διαδικασια δηλωνεται στον εισαγωγεα και το σεβις παιρνει εναν μοναδικο κωδικο ωστε να ισχυει η εγγυηση
μηπως το ξεκλειδωμα περναει μονο απο τον εισαγωγεα και για να στο κανει σου παιρνει πισω τη βεβαιωση;
βεβαια οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει..........

Αυτα που ειπες στην αρχη περασανε κι απο το δικο μου κεφαλι, αλλα κατεληξα στην τελευταια φραση που καταληγεις κι εσυ.

amyroukai
16/07/2014, 19:58
στο ΜΟΤΟ περιοδικό πάντως στο σχετικό τεστ λέει ότι το κιτ περιορισμού τοποθετείται χωρίς χρέωση αλλά το ξεφίμωμα είναι στην ευχέρεια του συνεργείου και χωρίς προσυμφωνημένη τιμή. Οπότε ο καθ' ένας ζητάει ότι θέλει. Φαντάζομαι πως θα λειτουργήσει ο ανταγωνισμός και σε αυτό και θα φτηνύνει το ξεφίμωμα.

Red Rider
16/07/2014, 20:37
Μήπως στο χιλιάρικο περιλαμβάνει και την αλλαγή της άδειας στην κανονική ιπποδύναμη ?

pipe_smoker
17/07/2014, 09:44
Μήπως στο χιλιάρικο περιλαμβάνει και την αλλαγή της άδειας στην κανονική ιπποδύναμη ?

Μήπως στο χιλιάρικο περιλαμβάνεται η ΜΗ αλλαγή της άδειας?;)
(βλ. τα ποστ παραπάνω)

Red Rider
17/07/2014, 14:45
Μήπως στο χιλιάρικο περιλαμβάνεται η ΜΗ αλλαγή της άδειας?;)
(βλ. τα ποστ παραπάνω)

Θεωρώ πως το φλασάρισμα και η μοντα στο φιλτροκουτι δεν είναι και επτασφράγιστο μυστικό,και μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε μάστορας μη εξουσιοδοτημένος με πολύ μικρότερο κόστος.
Οπότε ποιο το νόημα να λέει τόσα πολλά χρήματα ?

TROOPER
17/07/2014, 17:01
βασικα δεν εχω καταλαβει τι συζηταμε αλλα ας πω αυτο που θελω...

εχουμε εναν οδηγο με α2 διπλωμα. η γιαμαχα λοιπον εχει βγαλει ενα μηχανακι που τον καλυπτει. βεβαια με μια πατεντα (και καποια φραγκα) ο περιοριστης βγαινει. αυτο λοιπον το μπουρδελακι εχει χαρτια που λενε οτι ειναι καταλληλο να οδηγηθει απο τον εν λογω οδηγο. το αγοραζει και πορευεται.

αργοτερα λοιπον που ο οδηγος αυτος θα κανει επεκταση του διπλωματος προκειμενου να οδηγησει κατι με καλυτερες επιδοσεις θα παει στο συνεργειο και θα βγει ο περιοριστης. ετσι δεν θα ειναι αναγκη να αγορασει καινουργιο μηχανακι.

το καταλαβαμε?

sapila racing
17/07/2014, 17:02
το καταλαβαμε?

Δεν το σπας σε τάληρα αλλη μια ρε φίλε? :D

TROOPER
17/07/2014, 17:10
Δεν το σπας σε τάληρα αλλη μια ρε φίλε? :D

αμα θελετε τα σπαω σε μονα-διπλα να τα βαλετε στον κωλο σας :lol:

pipe_smoker
17/07/2014, 18:28
το καταλαβαμε?

Το καταλαβαμε το καταλαβαμε.

Αλλο/α λεμε.:smokin:

TROOPER
17/07/2014, 19:20
Το καταλαβαμε το καταλαβαμε.

Αλλο/α λεμε.:smokin:

α. οκ. συνεχιστε :D

giannisfitros
21/07/2014, 11:30
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142022

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ FAZER 600