PDA

View Full Version : γραναζια.......κουβέντα να γινεται



spyroszx
16/07/2014, 12:12
Λοιπον έχουμε και λεμΕ. Κ7 750 μόνο χρήση πίστας . Το μηχανακι φοράει μαμισιο αλισυδογραναζα ως προς το πάχος της αλυσίδας και το έχω κοντινει ένα δόντι μπροστά. Στην ευθείουλα πριν τα Πιτ έρχομαι με 3η και πάρει κοφτη αρκετά μέτρα με σκοπό να γλυτώσω την αλλαγή πάνω και μετά κάτω. Το ίδιο ,αλλα με 2ερα γίνεται και μετά την Κ1.
Η ερώτηση τώρα ειναι η εξής. Θα αλλάξω αλυσίδα γρανάζια και θα βάλω 520 οπότε και λογικά το μηχανακι θα γίνει πιο ευστροφο ,σκέφτομαι λοιπον να το μακρινω με σκοπό να γλυτώσω αυτές τις δυοωαλλαγες που περιέγραψα πιο πάνω. Ποσά δόντια να αλλάξω?

lykourgi
16/07/2014, 13:16
Αυτό το έχεις δει;

http://www.gearingcommander.com/

Βάζεις ότι δεδομένα θες και σου υπολογίζει τις άλλαγες.

amyroukai
16/07/2014, 13:16
Αφού το κόντυνες και χτυπάς κόφτη πριν το σημείο που θα ήθελες να έχεις συνεχή επιτάχυνση, σημαίνει πως είναι πολύ κοντό. Άρα πρέπει να το μακρύνεις πάλι για να σε φτάνει η τρίτη στον κόφτη οριακά μέχρι το σημείο των φρένων, έτσι ώστε να μην χρειάζεσαι αλλαγή σε 4η πριν φρενάρεις και να μην το ταλαιπωρείς κοφτιασμένο (και μάλλον να χάνεις και πιο πολύ χρόνο από όσο θα κόστιζε η αλλαγή σε 4η, πέρα από την ταλαιπωρία στο μοτέρ δηλαδή). Πιθανώς θα φτιάξει και το άλλο σημείο με την 2α.

Το πόσο πιο μακρύ θα το κάνεις δεν μπορεί να στο πει κανείς χωρίς παραπάνω στοιχεία, αλλά το ότι το κόντυμα δεν του ταιριάζει σε αυτό που κάνεις φαίνεται από αυτά που γράφεις. Οι έμπειροι των μεγάρων φαντάζομαι πως θα σου πουν και εκείνοι και σίγουρα η γνώμη τους θα βαρύνει περισσότερο.

Bladerunner
16/07/2014, 14:03
Μιλάς για Μέγαρα προφανώς.

Στο τέρμα της μεγάλης ευθείας, στα φρένα για την Κ6, με τι σχέση και στροφές είσαι;

Γενικά, η θεωρία είναι όπως την περιέγραψε ο amyroukai. Σημείο αναφοράς πρέπει να έχεις τις μεγαλύτερες ευθείες της πίστας. Εφόσον δεν παίζεις με γρανάζια κιβωτίου αλλά με της μετάδοσης, ή θα συμβιβαστείς με μια μέση λύση ή θα το προσαρμόσεις στις ανάγκες της μεγαλύτερης ευθείας. Εκεί που κρύβεται ο πολύς ο χρόνος δηλαδή.

Pan (dvs)
16/07/2014, 14:23
Ελπιζω να μην σου χαλασω το θεμα αν ρωτησω τι καταφερνουμε με την αλλαγη των γραναζιων.Κερδιζουμε κατι και αν ναι τι ειναι αυτο.Τις απαντησεις τις ξερω λιγο πολυ,αλλα θα τις ηθελα απο καποιους που εχουνε ασχοληθει και γνωριζουνε το αντικειμενο.


ΥΓ Αν ειμαι εκτος,διαγραφη η μεταφορα,απο τον αρμοδιο.

spyrakos35
16/07/2014, 15:58
Λογικα εχεις το μαμα μπροστα.

Σου λειπει ενα πισω γραναζι ενα δοντι πιο μικρο για να κανεις τις δοκιμες σου....

1 δοντι μπροστα αντιστοιχει σε 2κατι δοντια πισω....

spyroszx
16/07/2014, 16:01
Εχει αλλει κάποιος από όσους απάντησαν από μαμισιο βήμα αλυσίδας (525-530)σε 520για να ξέρει την διάφορα σε αυτό που ρωτάω ?

devil's animal
16/07/2014, 16:06
Λοιπον έχουμε και λεμΕ. Κ7 750 μόνο χρήση πίστας . Το μηχανακι φοράει μαμισιο αλισυδογραναζα ως προς το πάχος της αλυσίδας και το έχω κοντινει ένα δόντι μπροστά. Στην ευθείουλα πριν τα Πιτ έρχομαι με 3η και πάρει κοφτη αρκετά μέτρα με σκοπό να γλυτώσω την αλλαγή πάνω και μετά κάτω. Το ίδιο ,αλλα με 2ερα γίνεται και μετά την Κ1.
Η ερώτηση τώρα ειναι η εξής. Θα αλλάξω αλυσίδα γρανάζια και θα βάλω 520 οπότε και λογικά το μηχανακι θα γίνει πιο ευστροφο ,σκέφτομαι λοιπον να το μακρινω με σκοπό να γλυτώσω αυτές τις δυοωαλλαγες που περιέγραψα πιο πάνω. Ποσά δόντια να αλλάξω?


προφανως και το ενα δοντι μπροστα σου επεσε πολυ κοντο...
αρα βαζεις ξανα το μαμα μπροστα και παιζεις με το πισω, στο οποιο ειναι πιο ανεπαισθητες οι διαφορες οταν αλλαζεις 1 δοντι...

συνεπως μαμα μπροστα και ξεκινας με 2 δοντια κοντυτερο πισω (αυτο σημαινει οτι βαζεις γραναζι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κατα 2 δοντια απο το μαμα) και αν δεις οτι ειναι αρκετα κοντο και παλι, πας σε ενα δοντι...

amyroukai
16/07/2014, 17:50
...το έχω κοντινει ένα δόντι μπροστά. Στην ευθείουλα πριν τα Πιτ έρχομαι με 3η και πάρει κοφτη αρκετά μέτρα με σκοπό να γλυτώσω την αλλαγή πάνω και μετά κάτω. Το ίδιο ,αλλα με 2ερα γίνεται και μετά την Κ1...


Στο τέρμα της μεγάλης ευθείας, στα φρένα για την Κ6, με τι σχέση και στροφές είσαι;


συνεπως μαμα μπροστα και ξεκινας με 2 δοντια κοντυτερο πισω (αυτο σημαινει οτι βαζεις γραναζι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κατα 2 δοντια απο το μαμα) και αν δεις οτι ειναι αρκετα κοντο και παλι, πας σε ενα δοντι...

Συνοψίζω γιατί έχει ενδιαφέρον αυτό. Blade λέει ότι είναι με 2α και με 3η εκεί που τον ενδιαφέρει "αρκετά μέτρα" στον κόφτη. Και το ένα εμπρός αντιστοιχεί περίπου σε τρία δόντια πίσω. Άρα λογικά και τα δύο δόντια πιο κοντό θα είναι κοντό.

Άρα, μήπως να δοκίμαζε το στοκ γρανάζωμα σε ένα τρακ ντέι τώρα που θα ξαναρχίσουν πριν βάλει τα 520 και αν δει ότι φτάνει στο τέλος της ευθείας με μεγάλη περίσσεια στροφών, να το κοντύνει πίσω; Εμένα αυτό το "αρκετά μέτρα κόφτη" με υποψιάζει στο ότι ίσως το στοκ γρανάζωμα να είναι "κουτί".

sapila racing
16/07/2014, 19:06
Εμένα αυτό το "αρκετά μέτρα κόφτη" με υποψιάζει στο ότι ίσως το στοκ γρανάζωμα να είναι "κουτί".

Μπα, το στοκ είναι πολύ μακρύ.

Eγώ το αποκλείω να γεμίζει η 6η του στην ευθεία των Μεγάρων με ενα κοντό μπροστά.
Σίγουρα το δουλεύει μεχρι 5η στην ευθεία. Θα περιμένω να μας πει κι ο ίδιος βέβαια για να το επιβεβαιώσω.
Δεν έχω εμπειρία απο GSXR 750 αλλά το R6 που έχω το έχω με 520 αλυσιδογράναζα (σημαντικό είναι να μπεί αλουμινένιο πίσω) και ενα δόντι κοντό μπροστά.
Αυτό το γρανάζωμα με βολεύει στις Σέρρες, στα Μεγαρα πιστεύω οτι θέλει ακόμα πιο κοντό.

menelaos46
16/07/2014, 19:40
Σε τι χρόνο γυρνάμε?

amyroukai
16/07/2014, 19:41
Eγώ το αποκλείω να γεμίζει η 6η του στην ευθεία των Μεγάρων με ενα κοντό μπροστά.
Βρε ο άνθρωπος λέει θέλει να τελειώνει την ευθεία με 3η και την Κ1 με 2α.

byron
16/07/2014, 20:04
Βρε ο άνθρωπος λέει θέλει να τελειώνει την ευθεία με 3η και την Κ1 με 2α.

Δεν μιλάει για την ευθεία Κ5-Κ6 που βάζει 5η πιθανότατα, αλλά για το σπαστό ευθειάκι μεταξύ Κ6-Κ8
Θα συμφωνήσω με τον Devils

spyroszx
17/07/2014, 06:52
Γυρνάω στο 4 ψιλά στην ευθεία μπαίνει 4η . Το θέμα ειναι αν το 520 ειναι από μόνο του πιο "κοντό" λόγω βάρους οπότε από αυτό που έχω θα μακρινω 1-3 δόντια πισω

spyrakos35
17/07/2014, 07:25
Θα αλλάξω αλυσίδα γρανάζια και θα βάλω 520 οπότε και λογικά το μηχανακι θα γίνει πιο ευστροφο

μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό??? με απλά λογάκια....

εμείς οι του άξονα είμαστε και λίγο στουρνάρια :look:

DrBig
17/07/2014, 07:46
μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό??? με απλά λογάκια....

εμείς οι του άξονα είμαστε και λίγο στουρνάρια :look:

Υποτιθεται οτι βαζοντας αλυσιδα 520 αντι 525 εχεις ελαφρυτερο συνολο γραναζιων-αλυσιδας και στροφαρει το μηχανημα πιο γρηγορα.
Δεν το εχω δοκιμασει ποτε για να ξερω εκ πειρας ποση ειναι η διαφορα, αλλα πιστευω εντελως ...... ανεπαισθητη.

spyrakos35
17/07/2014, 08:13
Υποτιθεται οτι βαζοντας αλυσιδα 520 αντι 525 εχεις ελαφρυτερο συνολο γραναζιων-αλυσιδας και στροφαρει το μηχανημα πιο γρηγορα.
Δεν το εχω δοκιμασει ποτε για να ξερω εκ πειρας ποση ειναι η διαφορα, αλλα πιστευω εντελως ...... ανεπαισθητη.

:beer:

μερσί

byron
17/07/2014, 12:55
Δεν το εχω δοκιμασει ποτε για να ξερω εκ πειρας ποση ειναι η διαφορα, αλλα πιστευω εντελως ...... ανεπαισθητη.

Ανεπαίσθητη ίσως, σε καθημερινή χρήση.
Μια 525 με μια 520 αν συνδιαστεί με αλουμινένιο γρανάζι, φθάνει το 1 κιλό διαφορά, και ως μη-αναρτώμενο δεν είναι ασήμαντο ιδίως αν κυνηγάει κάποιος χρόνους στην πίστα.

spyroszx
17/07/2014, 13:06
Ανεπαίσθητη ίσως, σε καθημερινή χρήση.
Μια 525 με μια 520 αν συνδιαστεί με αλουμινένιο γρανάζι, φθάνει το 1 κιλό διαφορά, και ως μη-αναρτώμενο δεν είναι ασήμαντο ιδίως αν κυνηγάει κάποιος χρόνους στην πίστα.

Και για να το πούμε και μπακαλιστικα πιάσε ένα μπουκάλι νερό και γυρνά κυκλικά το χέρι σου με κέντρο την μασχάλη. Και μετά κάνε το ιδιο χωρίς να κρατάς βαρος.

DrBig
17/07/2014, 13:11
Και για να το πούμε και μπακαλιστικα πιάσε ένα μπουκάλι νερό και γυρνά κυκλικά το χέρι σου με κέντρο την μασχάλη. Και μετά κάνε το ιδιο χωρίς να κρατάς βαρος.

Η διαφορα στο μη αναρτωμενο βαρος μπορει να ειναι αισθητη (κυριως απο την αναρτηση) αλλα απο επιταχυνση νομιζω δεν....

byron
17/07/2014, 14:12
Η διαφορα στο μη αναρτωμενο βαρος μπορει να ειναι αισθητη (κυριως απο την αναρτηση) αλλα απο επιταχυνση νομιζω δεν....

Η θεωρία λέει οτι λόγω μειωμένων τριβών της μετάδοσης έχεις λιγότερους ίππους χαμένους μέχρι τον τροχό με ότι συνεπάγεται αυτό για κάποιον που ψάχνει χρόνους όπως ο φίλος αλλά και τα οφέλη του μειωμένου βάρους στους τροχούς. Μόνο με χρονόμετρο θα βγει άκρη το τι κερδίζει, αλλά όποιο και αν είναι το νούμερο θα είναι θετικό.

p@nos
17/07/2014, 14:44
μια χαρα αισθητη γινεται η διαφορα και στην πραξη...

spyrakos35
17/07/2014, 15:26
Απο βαρος πως παμε συνονοματε;

DrBig
17/07/2014, 16:09
Η θεωρία λέει οτι λόγω μειωμένων τριβών της μετάδοσης έχεις λιγότερους ίππους χαμένους μέχρι τον τροχό με ότι συνεπάγεται αυτό για κάποιον που ψάχνει χρόνους όπως ο φίλος αλλά και τα οφέλη του μειωμένου βάρους στους τροχούς. Μόνο με χρονόμετρο θα βγει άκρη το τι κερδίζει, αλλά όποιο και αν είναι το νούμερο θα είναι θετικό.

Οτσευ.

Η αμφιβολια μου εγκειται στο οτι η αλυσιδα περιστρεφεται με περιπου τρεις φορες μικροτερη ταχυτητα απο τους τροχους, οποτε οι διαφορες στην στροφορμη πρεπει να ειναι αμελητεες. Δεν επιμενω ομως....

devil's animal
17/07/2014, 16:34
Οτσευ.

Η αμφιβολια μου εγκειται στο οτι η αλυσιδα περιστρεφεται με περιπου τρεις φορες μικροτερη ταχυτητα απο τους τροχους, οποτε οι διαφορες στην στροφορμη πρεπει να ειναι αμελητεες. Δεν επιμενω ομως....

στο xr μου (που δεν παει με πολλα χλμ) με αλουμινενιο πισω γραναζι εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με το σιδερενιο...

το μονο μειον ειναι οτι τρωγεται πιο ευκολα και φυσικα ειναι πολυ πιο ευαλωτο στην βρωμα και τα σκουπιδακια...
αν εισαι τυπικος και καθαριζεις/λαδωνεις συχνα σου βγαζει ιδια χλμ με καποιο αλλο...

sapila racing
17/07/2014, 16:55
Οτσευ.

Η αμφιβολια μου εγκειται στο οτι η αλυσιδα περιστρεφεται με περιπου τρεις φορες μικροτερη ταχυτητα απο τους τροχους, οποτε οι διαφορες στην στροφορμη πρεπει να ειναι αμελητεες. Δεν επιμενω ομως....

Η αλυσίδα δεν κανει μια απλή περιστροφή και ειναι αρκετα πολύπλοκο σύστημα για υπολογισμούς.
Παντως το πίσω γρανάζι (και το μερος της αλυσίδας που εφάπτεται στις περίπου 180 μοίρες του σε καθε χρονική στιγμή) περιστρέφεται με ισες στροφές με τον πίσω τροχό, εχει δηλαδή ίδια γωνιακή ταχύτητα.
Το εμπρός έχει περίπου 3πλάσια. Βεβαια οι διάμετροι των γραναζιών είναι σαφώς μικρότερες

Παντως το αποτέλεσμα είναι εμφανές ακόμα και σε απλή χρήση και ειδικά αν βαλεις καποιος 520 απο 530 που είναι super βαριδια.

DrBig
17/07/2014, 17:07
Η αλυσίδα δεν κανει μια απλή περιστροφή και ειναι αρκετα πολύπλοκο σύστημα για υπολογισμούς.
Παντως το πίσω γρανάζι (και το μερος της αλυσίδας που εφάπτεται στις περίπου 180 μοίρες του σε καθε χρονική στιγμή) περιστρέφεται με ισες στροφές με τον πίσω τροχό, εχει δηλαδή ίδια γωνιακή ταχύτητα.
Το εμπρός έχει περίπου 3πλάσια. Βεβαια οι διάμετροι των γραναζιών είναι σαφώς μικρότερες

Παντως το αποτέλεσμα είναι εμφανές ακόμα και σε απλή χρήση και ειδικά αν βαλεις καποιος 520 απο 530 που είναι super βαριδια.

Η γωνιακη ταχυτητα ειναι ιδια, αλλα η γραμμικη της αλυσιδας 3 φορες μικροτερη. Δηλαδη αν παμε με 210, η αλυσιδα παει με 70 κμ/ω.
Στο περιπου....
Αρα το οποιο οφελος απο το μικροτερο βαρος της 520 ειναι κυριως στην μη αναρτωμενη μαζα και οχι στην επιταχυνση. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το χρονομετρο δεν θα δειξει το οποιο οφελος...

DrBig
17/07/2014, 17:09
Παντως το αποτέλεσμα είναι εμφανές ακόμα και σε απλή χρήση και ειδικά αν βαλεις καποιος 520 απο 530 που είναι super βαριδια.

Εχω μια τετοια σουπερ βαριδι, αλλα η 520 μου φαινεται παπιοαλυσιδα. Δεν νομιζω να συνισταται για μηχανη 1300 κυβικα, η?

sapila racing
17/07/2014, 17:20
Εχω μια τετοια σουπερ βαριδι, αλλα η 520 μου φαινεται παπιοαλυσιδα. Δεν νομιζω να συνισταται για μηχανη 1300 κυβικα, η?

Mπα δεν παίζει για κανονική χρήση στο 1300.
Οχι οτι δεν αντέχει την ιπποδύναμη, αλλά για πόσο? Κι εγω στο 900 πάντα βαζω 530, αλλά στο R6 που ειναι μονο για την πίστα εβαλα 520 κι αλουμινενιο γραναζι.

Στα Motogp παίζει 520 πχ η DID520ERV3 κι εχουν πλέον κοντα 250 ιππους. Μετα τον αγώνα παει στα σκουπίδια βέβαια.
Είναι φυσικά με ειδικη κατεργασία, χωρίς Oring κλπ for Off road use και ειναι και ακριβούτσικη.

kapnias
17/07/2014, 20:40
Γυρνάω στο 4 ψιλά στην ευθεία μπαίνει 4η . Το θέμα ειναι αν το 520 ειναι από μόνο του πιο "κοντό" λόγω βάρους οπότε από αυτό που έχω θα μακρινω 1-3 δόντια πισω


Σε 1000 κ3 που έβαλα 520 δεν κατάλαβα καμια τρελή διαφορά στην πίστα (σερρες οχι μέγαρα).
Απο την αλυσίδα δέν κάνει διαφορά στην απόδοση λόγω διαφοράς βάρους ή είναι αμελητέα.
Η διαφορά είναι στο πίσω γρανάζι που αν θυμάμαι καλά γυρω στο μισο κιλό διαφορά το μαμα με το renthal που είχα βάλει, αλλα και πάλι δεν είχε διαφορά σαν να βάζεις πχ ελαφριές ζάντες ή ελαφριά λάστιχα γιατί ειναι στο κέντρο το βάρος. Οπότε. πως είπε και καποιος άλλος δοκίμασε πρώτα με αυτη την αλυσίδα άλλο γρανάζι και μετά παρε αυτο το σετ σε 520.

menelaos46
17/07/2014, 22:15
Εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις λίγο πιο μακρύ, να δοκιμάσεις δλδ να βάλεις ένα δόντι μείον πίσω αν αυτό δε σε χαλάει κάπου αλλού! :)