PDA

View Full Version : Βιασμένη δισκόπλακα



LOUKILOUK
18/07/2014, 02:46
Παίδες επικαλούμε την βοήθεια σας μιας μιας και έκατσε στραβή...δισκόπλακα.
Το χρονικό έχει ως εξείς...ξεκινάω το απόγευμα για μια δουλειά και διαπιστώνω ότι η μπροστά δεξιά δισκόπλακα είναι χτυπημένη και στραβωμένη. Αυριο θα βάλω και φωτό μιας και σήμερα γύρισα βράδυ και δεν θα φαίνονταν καλά. Προφανώς, μιας και τίποτε άλλο δεν μεσολάβησε από την τελευταία φορά που την οδήγησα μια χαρά, κάποιος προσπάθησε να παραβιάσει την κλειδαριά που ήταν πάνω σε αυτή την δισκόπλακα.
Τα ερωτήματα τώρα είναι τα εξής...
α. Παίζει να αλλαχτεί μόνο η χτυπημένη δισκόπλακα ή θα πρέπει να αλλάξω και τις δύο? μιλάμε για φέιζερ600 μοντ 99.
β. Αξίζει να πάω για μαμά δίσκους ή να ψάξω και αφτερμάρκετ?
γ. Εχει κάποιος να προτείνει κάτι συγκεκριμένο σε μαγαζί ινετρνετικό ή μη?
δ. Τα τακάκια ήταν πρόσφατα αλλαγμένα...τι κάνουμε?

Αυτά προς το παρόν, θα φροντίσω να βάλω και φωτό για να έχετε καλύτερη εικόνα της καταστασής της. Το παράξενο επίσης είναι ότι μοιάζει να προσπάθησαν να κόψουν το δισκόφρενο...!!!! τι σκατά σκέφτονταν?
Thanks anyway

7Tolis
18/07/2014, 05:57
Βάλε μια μαμά δισκόπλακα και είσαι κομπλέ. Αν βάλεις aftermarket θα πρέπει να αλλάξεις και τις 2 τότε.

SHOOTER045
18/07/2014, 06:35
Προφανώς χρησιμοποίησαν λοστό ή κάτι τέτοιο, γι αυτό και στράβωσε
Πάρε έναν μαμά για να είναι και όμοιοι

RaGe_Raptor
18/07/2014, 08:45
μια oem δισκόπλακα και τακάκια τα ίδια και είσαι κομπλέ..

TROOPER
18/07/2014, 11:22
οτι ειπε τολις και τζιξερμαν.

LOUKILOUK
18/07/2014, 11:29
Kαλώς... μία μαμά...το πιασα...
Τις δίνουν μεμονομένα φαντάζομαι...γιατί χτες στα γρήγορα μόνο σετάκια είδα.
Ευχαριστώ πολύ παίδες.

υ.γ. καμιά πρόταση για φτηνή αγορά έχουμε?

Bowleno
18/07/2014, 11:46
υ.γ. καμιά πρόταση για φτηνή αγορά έχουμε?

Α, πολλά θες εσύ.....

Και oem και φτηνά; δύσκολο.... εκτός αν βρεις μεταχείρω

Julius
18/07/2014, 11:48
Kαλώς... μία μαμά...το πιασα...
Τις δίνουν μεμονομένα φαντάζομαι...γιατί χτες στα γρήγορα μόνο σετάκια είδα.
Ευχαριστώ πολύ παίδες.

υ.γ. καμιά πρόταση για φτηνή αγορά έχουμε?

ebay.co.uk :p

LOUKILOUK
18/07/2014, 12:01
Α, πολλά θες εσύ.....

Και oem και φτηνά; δύσκολο.... εκτός αν βρεις μεταχείρω

Τρία χρόνια στη Σκωτία μάλλον επηρέασαν...:lol:;)

Αυτό θα κοιτάξω πρώτο Julious...:beer::wave2:

p@nos
18/07/2014, 15:50
μια μεταχειρισμενη ψαξε και βαλε...απλα προσεξε μην ειναι στραβη αυτη που θα παρεις...

spyro
18/07/2014, 16:54
οτι είπε ο Τρούπερ

daz
18/07/2014, 17:27
.... Το παράξενο επίσης είναι ότι μοιάζει να προσπάθησαν να κόψουν το δισκόφρενο...!!!! τι σκατά σκέφτονταν?
Thanks anyway

Να σπάσουν το δισκόφρενο.

Δουλευουν με το πιο εύκολο.

Ευτυχώς έπεσες σε ψιλοάσχετους.

LOUKILOUK
18/07/2014, 20:40
Να σπάσουν το δισκόφρενο.

Δουλευουν με το πιο εύκολο.

Ευτυχώς έπεσες σε ψιλοάσχετους.

Ερασιτέχνες σίγουρα...αλλά άντε και το σπάσανε το δισκόφρενο...μετά θα μπορεί να γυρίσει ο μπροστινός τροχός? πώς θα το απομακρύνουν? πώς θα το οδηγήσουν? ϊσως να μην καταλαβαίνω γιατί δεν είμαι κλεφτρόνι αλλά με την λογική μου βλέπω κενά στην "δουλειά" που πάνε να κάνουν...
Βασικά ρωτάω γιατί πιστευω ότι αν καταλάβω τον τρόπο που σκέφτονται ίσως καταφέρω να αποτρέψω ή έστω καθυστερήσω το αναπόφευκτο...

daz
18/07/2014, 21:01
Δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι αν το βγάλουν, η δαγκάνα είναι υπόθεση 2 βιδών.

LOUKILOUK
30/07/2014, 23:49
Μετά το πέρας των σύντομων διακοπών και μιας και το φέιζερ είναι ακόμα παρκαρισμένο στη θέση του, ξεκινάμε την αναζήτηση δισκόπλακας...
Και ερωτώ...πέραν των FZS600 υπάρχουν άλλα μηχανάκια και αν ναι, ποια, που να έχουν ίδιες δισκόπλακες? FZR, R6, TDM? κάποιο άλλο?

DrBig
31/07/2014, 08:33
Μετά το πέρας των σύντομων διακοπών και μιας και το φέιζερ είναι ακόμα παρκαρισμένο στη θέση του, ξεκινάμε την αναζήτηση δισκόπλακας...
Και ερωτώ...πέραν των FZS600 υπάρχουν άλλα μηχανάκια και αν ναι, ποια, που να έχουν ίδιες δισκόπλακες? FZR, R6, TDM? κάποιο άλλο?

Διαμετρος?

byron
31/07/2014, 09:04
To πιθανότερο είναι πως την φοράνε τα μισά μοντέλα της Yamaha. Τσεκάρησα στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141881 αλλά δεν βρίσκω το μοντέλο. Μήπως δεν είχε πάει US ή μήπως είχε άλλο όνομα?

DrBig
31/07/2014, 09:29
αν ειναι 298 (η 302 δεν θυμαμαι) την φορανε και τα thunderace

LOUKILOUK
02/08/2014, 01:49
To πιθανότερο είναι πως την φοράνε τα μισά μοντέλα της Yamaha. Τσεκάρησα στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141881 αλλά δεν βρίσκω το μοντέλο. Μήπως δεν είχε πάει US ή μήπως είχε άλλο όνομα?

thanks Byron αλλα το ίδιο πακέτο έφαγα και εγώ... δεν το βρίσκω στον κατάλογο...σίγουρα θα παίζουν μοντέλα με συμβατές δισκόπλακες... θα τα βρω που θα μου πάνε...

Άγι το ίδιο σκέφτηκα...θα τσεκάρω το μανουάλι και θα προχωρήσω...
ίσως κάνω και μια επίσκεψη στην τοπική γιαμάχα...
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...:beer:

byron
03/08/2014, 16:28
Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις στο eBay worldwide τις δισκοπλακες του fzs. Οι κινέζικες που θα σου βγάλει, συνήθως στην περιγραφή γράφουν και σε τι αλλά μοντέλα ταιριάζουν.
Για δοκίμασε το...

LOUKILOUK
05/08/2014, 02:26
Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις στο eBay worldwide τις δισκοπλακες του fzs. Οι κινέζικες που θα σου βγάλει, συνήθως στην περιγραφή γράφουν και σε τι αλλά μοντέλα ταιριάζουν.
Για δοκίμασε το...
Ρε φίλε τι να πω...αυτό ακριβώς έκανα σήμερα το πρωί...πήρα μια ιδέα...τελικά όμως έπεσα πάνω σε ένα σάιτ με μεταχείρω από αγγλία και πήρα set αυθεντικές δευτερο χέρι (με 9κ μίλια το μηχανάκι, 3,9mm πάχος) και τις τσίμπησα, ακριβά μεν 120λιριά...αλλά τσάμπα μεταφορικά και σε τρεις μερούλες...άντε γιατί έχω να καβαλήσω 20 μέρες και τρέμει το δεξί μου χέρι από τον καρπό και κάτω....

υ.γ. ελπίζω να το έχω το μηχανάκι ακόμα σε τρεις μέρες...κάθε πρωί που το τσεκάρω σκέφτομαι άντε την γλύτωσε και σήμερα...

byron
05/08/2014, 06:50
Ρε φίλε τι να πω...αυτό ακριβώς έκανα σήμερα το πρωί...πήρα μια ιδέα...τελικά όμως έπεσα πάνω σε ένα σάιτ με μεταχείρω από αγγλία και πήρα set αυθεντικές δευτερο χέρι (με 9κ μίλια το μηχανάκι, 3,9mm πάχος) και τις τσίμπησα, ακριβά μεν 120λιριά...αλλά τσάμπα μεταφορικά και σε τρεις μερούλες...άντε γιατί έχω να καβαλήσω 20 μέρες και τρέμει το δεξί μου χέρι από τον καρπό και κάτω....

υ.γ. ελπίζω να το έχω το μηχανάκι ακόμα σε τρεις μέρες...κάθε πρωί που το τσεκάρω σκέφτομαι άντε την γλύτωσε και σήμερα...

Άντε, καλοφρενάριστες και κράτα την παλιά να την πετάξεις απ΄το μπαλκόνι αν ξανάρθουν τα κωλόπαιδα. :beer:

LOUKILOUK
05/08/2014, 17:11
Thanks για τις ευχές, ελπίζω να τα καταφέρω να την βάλω μόνος μου την άλλη έβδομάδα:beer::wave2:


υ.γ. Δυστυχώς μένω ισόγειο...:(