PDA

View Full Version : xontro ladi gia meiosi toy kapsimatos tou ladiou



pikachukaki
19/10/2005, 23:14
meta apo mia sizitisi me ena texniko kai afotou tou ejigisa ti megali istoria tou moter mou kai tin allagi tou pistoniou opos kai to ntoumani pou bgazei i ejatmisi mou eipe na pao na agoraso ena ladi "SLI"?!?!?! kapos etsi den thimame!!ti akribos kanei ayto???mou eipe oti einai san meli kai meionei to kaspimo tou ladiou!dld menei pano sto pistoni kai meionei ta kena sto pistoni-kilindro kai meionei to moter sto na keei ladia???

OldMan
20/10/2005, 15:23
:wave2: :lol: :wave2:

Ρε Πικατσουκάκι, τους ψάχνεις πολύ τους Μηχανικούς και τους Τεχνικούς που συμβουλεύεσαι ???

Λεβέντη μου (γιατί είσαι και παρεξηγιάρης...), όταν ένα μοτέρ "καίει λάδια", σίγουρα το μόνο που ΔΕΝ φταίει είναι το ιξώδες του λαδιού...!!!
(Εκτός και αν το κυκλοφορείς στην Σαχάρα με 10άρι μονόβαθμο...).

Και - άμα δεν βαριέσαι - βάλε αυτό το "μέλι" που σου είπε ο "Τεχνικός" και φωναξέ τον ένα Χειμωνιάτικο πρωϊνό να σου βάλει μπροστά το μηχανάκι !!!:lol:

:wave2: :beer: :wave2:

pikachukaki
21/10/2005, 05:24
nai re pappou ti kanei ayto to ladi??kai giati na min parei mpros i mixani??ante mou les na min to balo,alla pes mou re g@moto kai ti kanei na jero kai ego o dismiros!!

p.s pappou i pliroforia kinite eletheri diamirase tin!

crazykiller
21/10/2005, 05:33
Θα σου πρότεινα να έλεγες στον μηχανικό που στο πρότεινε να σου πεί τι κάνει αυτό το μαγικό λάδι!!!!

Αλλα πρίν τον ρωτήσεις διάβασε το άρθρο του Oldman νομίζω περί λαδιών.

Εγώ γουστάρω κάτι τέτοιους μηχανικούς ειδικά αν έχει και κόσμο όταν μου λένε τέτοια "εμπειρικά αποφθέγματα". Πέφτει πολύ γέλοιο ... και ρεζιλίκι.....

crazykiller
21/10/2005, 05:42
Τώρα τελευταία ασχολούμε με τις αναρτήσεις, οπότε κάνω ένα σωρό αλλαγές στο σετάρισμα.

Έβγαλά βόλτα την μηχανή να δοκιμάσω τι αλλαγές επιφέρει το ρύθμισμα του sag, και ήμουν κοντά στο συνεργείο , οπότε λέω στο μάστορα πιάσε ένα 22 να ανεβάσω λίγο την προφόρτιση του μπροστινού, άλλά πριν το κάνει ήρθε να δει το πόσο σκληρό!!!! είναι το μπροστινό. Πιάνει το τιμόνι, πατάει φρένο, το πιέζει μια δυο φορές, και βγάζει το εξής επιστημονικά τεκμηριωμένο συμπέρασμα: "Ναι θέλει σφίξιμο, είναι πολύ μαλακό"!!!

Είδες ρε η εμπειρία τι κάνει!!! Τσάμπα καθόμαστε όλοι εμείς και διαβάζουμε το ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ δουλεύει το κάθε τι........

Έτσι και ο δικός σου ο μάστορασς......

stefanos
21/10/2005, 08:31
Βρέ όλοι ειδικοί έχουμε γίνει.
Μην κατηγορείται τα μαστόρια γιατί τις περισσότερες φορές φταίει η κεφάλα μας.
Ο τελευταίος μάστορας όσο άσχετος και να είναι αν δεί μοτέρ να καίει λάδι το πρώτο πράγμα που θα πεί θα είναι ρεκτιφιέ να μην πώ οτι ο δικός μου θα πεί "γενική" με μια τρελλή λαμψη στο μάτι.
Απο εκεί και πέρα βέβαια αν ο πελάτης έχει ΄10€ πάνω του τι να κάνει να τον στείλει για τσίχλες στο περίπτερο και να τον χάσει?
Βάλε ένα πιο χοντρό λαδάκι θα σου πέι.

OldMan
21/10/2005, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
..τις περισσότερες φορές φταίει η κεφάλα μας...

:sad: :sad: :sad:

ΟΛΕΣ τις φορές φταίει η κεφάλα μας, Πατέρα...

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
21/10/2005, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από pikachukaki
pappou i pliroforia kinite eletheri diamirase tin!

Pikatchukaki, eimai poly megalos gia na kanw delivery plhroforiwn...

Η πληροφορία, από μόνη της, ΔΕΝ λέει απολύτως τίποτε !!!

Μόλις αλλάξει κάποιο δεδομένο στην υπόθεση, θα ζητάμε και πάλι νέες πληροφορίες...
.
.
.
.
.
.
.
Ama den valoume kato tin kefala mas na doulepsei, gamimeni tin ehoume tin ypothesi !!!

:wave2: :beer: :wave2:

avm
21/10/2005, 20:55
Δεν ξερω αν μπορει να τεκμηριωθει αυτο που λεει το μαστορι...
Ενα ειναι σιγουρο με το πιο ''χοντρο'' λαδι : Αυξανεται η συμπίεση.
Μη βιαζεστε να τον κρινετε παντως τον τυπο αυθαιρετα λεω εγω.
Η λογικη μου λεει οτι αυξημενη συμπιεση σημαινει και λιγοτερο λαδι προς τα πάνω.....που θα καει βεβαιως-βεβαιως....
Τώρα τι γίνεται με διόδους, φιλτρα λαδιου, τρόμπες κλπ με το πιο χοντρο λάδι ειναι αλλουνου παπά βαγγέλιο.
Παντως σιγουρα υπάρχουν μερικα ''κολπακια'' της δουλειας
που μοιάζουν απιστευτα κι ομως ισχυουν..

Παραθέτω ενα μικρο παράδειγμα που το κανω στην πράξη για
να βαλω διχρονα με ξεσκισμενο κυλινδρο μπροστα.Οταν λεω ξεσκισμενο εννοω να λες τωρα αυτο τι ειναι γυρνωντας το στροφαλο ; ηλεκτρικο μοτερακι ;

Ξεβιδωνω μπουζι - τσιραω λαδακι 30αρι μεσα- ανεβαζω το εμβολο
πανω να πιασει το λαδι στα ελλατηρια. Βαζω μπροστα οταν δεν θα υπηρχε περιπτωση να παρει χωρις λαδι. Μετα ζεσταινεται και βελτιωνεται καπως το χααασμα(αφου εχει ντουμανιασει ο κοσμος).

Αν το παρακανεις με το λάδι και τραβηξεις τη σχοινια το πιθανοτερο ειναι να φας κανα χερι απο την συμπιεση.....

Πιθανως να εχει αναφερθει η παραπανω μεθοδος στο forum,
ελπιζω να μην εγινα βαρετος.

Τωρα απο την αλλη pikachukaki γιατι δεν το φτιαχνεις το
μοτο να ξεμπερδευεις...;;
Αυτα ολα ειναι λυσεις προσωρινες .

pikachukaki
22/10/2005, 05:34
klasiko moto forum!les kati kai sou lene 15xilades alla pragmata!to an einai malakia tou mastora ayto den to jero i an den einai!ego aplos leo ti mou eipe kai san kalo paidi perimeno na mou peite an einai na to balo i oxi!to giati kai pos einai allou papa eyaggelio!lete lete lete kai sto telos den boithate kanena!den einai oloi edo mesa teliofiti mixanologias sto politexni athinon oi perissoteroi einai asxeti opos kai ego!mou eipe bale ena ladi pou legete sli kai eipa na rotiso edo mesa na do ti pezei!kai meta apo 10 apantiseis kaneis ma kaneis den apantise me akribia to ti kanei kai giati mou eipe na to kano!

p.s signomi gia tin apantisi alla kai me alla posts mou to idio egine
thanks

avm
22/10/2005, 14:30
Το μηχανακι δικο σου ειναι εσυ θα αποφασισεις αν θα το βαλεις.
Το χοντρο λαδι αυξανει τη συμπιεση αν ξερεις τι σημαινει συμπιεση.
Το λαδι που καιγεται σε ενα φαγωμενο κυλινδρο καιγεται επειδη περναει προς τα πανω στο θαλαμο καυσης την ωρα που το εμβολο κατεβαινει προς τα κατω.Η και αν οι οδηγοι των βαλβιδων ειναι πολυ φαγωμενοι..αλλα κυριως απο το εμβολο.
Πιο απλά να τα πω δεν μπορω. Εγω θα το βαζα παντως αλλα σαν προσωρινη λυση πριν του κανω ρεκτιφιε.Αλλα ΕΓΩ μιλαω για τον εαυτο μου και δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου.....
Απλα προσπαθησα να σου εξηγησω με ποια λογικη σου ειπε αυτα που σου ειπε το μαστορι.Τωρα αν δεν καταλαβες το προηγουμενο
post μου δε φταιω.

OldMan
22/10/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από pikachukaki
...ego aplos leo ti mou eipe kai san kalo paidi perimeno na mou peite an einai na to balo i oxi!to giati kai pos einai allou papa eyaggelio...

:mad: :D :mad:

Δεν κάνεις καμιά βόλτα από το Cosmopolitan, να ρωτήσεις και σου πούνε τι να κάνεις...!!!

Εδώ μάλλον έχεις μπλέξει με "περίεργους" που τους ενδιαφέρει περισσότερο το "πως" και το "γιατί" !!!

pikachukaki
22/10/2005, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από avm
Το μηχανακι δικο σου ειναι εσυ θα αποφασισεις αν θα το βαλεις.
Το χοντρο λαδι αυξανει τη συμπιεση αν ξερεις τι σημαινει συμπιεση.
Το λαδι που καιγεται σε ενα φαγωμενο κυλινδρο καιγεται επειδη περναει προς τα πανω στο θαλαμο καυσης την ωρα που το εμβολο κατεβαινει προς τα κατω.Η και αν οι οδηγοι των βαλβιδων ειναι πολυ φαγωμενοι..αλλα κυριως απο το εμβολο.
Πιο απλά να τα πω δεν μπορω. Εγω θα το βαζα παντως αλλα σαν προσωρινη λυση πριν του κανω ρεκτιφιε.Αλλα ΕΓΩ μιλαω για τον εαυτο μου και δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου.....
Απλα προσπαθησα να σου εξηγησω με ποια λογικη σου ειπε αυτα που σου ειπε το μαστορι.Τωρα αν δεν καταλαβες το προηγουμενο
post μου δε φταιω.

eidate ti oraia pou ta eipame tora!!mou dosate na katalabo to pos kai giati!!einai poly apla ta pragmata!!tora alli erotisi eipes mexri na to kaneis rektifie epeidi ta lypame ta 400katostarika meta ta 1500eyra pou edosa giati prepei na einai prosorini lisi den ginete na douleyei etsi???

avm
22/10/2005, 20:47
Και για ποιον με περασες ; Για τον μαντη Καλχα ή για την Πυθια;;;
Δεν λεμε οτι ο κινητηρας σου θα φτιαχτει ως δια μαγειας....
Απλως θα μπαλωσεις καπως τα πραγματα.
Που να ξερω ποσο θα σε κρατησει ακομα. Χανεις τιποτα να το βαλεις ; Αν δεις βελτιωση στα ντουμανια συνεχισε το. Αν οχι
χυσε τα λαδια και βαλε οτι ειχε και πριν και οπου αντεξει αφου απ οτι καταλαβα δεν εισαι διαθετειμενος να τα ''σκασεις'' .Και καλα
κανεις μαλλον(δεν ειχα δει την ιστορια του Zeal σου...τωρα το 'δα).

Μην το παρακανεις στις γκαζιες ομως αν το βαλεις .
Δεν μπορουμε να ξερουμε με ενα πολυ χοντρο λαδι τη συμπεριφορα των διοδων λιπανσης - φιλτρου λαδιου-τρομπας .
Λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα απλα μου δημιουργει μια αμφιβολια και θεωρω οτι πρεπει να το πω.

Για να στο λεει παντως θα το χει ξανακανει....

OldMan
24/10/2005, 11:33
:look: :confused: :look:

Για να καταλάβω κάτι ρε Κορίτσια ...

Έχουμε ένα μοτέρ, το οποίο δουλεύει με ανοχές που ο κατασκευαστής του θα έκανε χαρακίρι αν τις έβλεπε...

Αντί να πάμε και να το φτιάξουμε (ή να το πετάξουμε...), θα του βάλουμε "χοντρύτερα" λάδια ???
(Και μάλιστα αυτό το "μαγικό" μέλι ???).

Έτσι και κάνει πως περνάει μια μικρή ποσότητα αυτού του "πράγματος"στον θάλαμο καύσης (που θα περάσει, εφόσον το μοτέρ είναι "βρακί"...), πιστεύετε ότι το πιστόνι (και η μπιέλα και ο πείρος και το κομβίο...) δεν θα στεναχωρηθούν στην φάση της συμπίεσης ???
(Τα λάδια έχουν την κακή συνήθεια να είναι ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΑ !!!)

akaposto
24/10/2005, 14:52
άμα το μηχανάκι σου είναι χρέπι,και καίει το λάδι σαν τρελό,μπορεί να δοκιμάσεις το
μαγικό 'μέλι' ,πάντως να δώσει οριστική λύση χλωμό,
γιατί αν ήταν έτσι όλοι αυτό θα έκαναν
και δεν πήγαινε κανείς να τα σκάσει για ρεκτιφιέ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(Τα λάδια έχουν την κακή συνήθεια να είναι ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΑ !!!)

+1 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κακία συνήθεια όπως το κάπνισμα?

pikachukaki
25/10/2005, 15:16
na kano mia apognosmeni erotisi!!!tis teleytaies meres exei braxikiklosi to proto mpouzi dld to mpouzi tou "xalasmenou"kilindrou!me apotelesma i ejatmisi na ginete san 2xronou!meta ta posts sas den skopeyo na balo ayto to xontro ladi pou mou eipe o mastoras aplos thelo na rotiso sxetika me to rektifie!exo problima me ton proto kilindro mias kai to pistoni den einai diko tou!mporo na allaxo pistoni kai na kano rektifie mono se ayton to kilindro i tha yparxi problima meta me tin ypolipi omoda mias kai ayto to pistoni tha einai megalitero kata miso ponto??

stefanos
25/10/2005, 16:33
Το κόστος εμπεριέχει και μια εργασία μονταρίσματος και λυσίματος κινητήρα φλάτζες, λάδια, το οποίο είναι ίδιο ακόμα και αν επέμβεις σε ένα κύλινδρο.
Απο την άλλη υπάρχει και μια διαφορά μια και ο καινούργιος θα τραβάει τους υπόλοιπους και γενικά δεν είναι καλό μην το κάνεις, θα προβληματίσεις όλο το μοτέρ.
Και επειδή δεν μου αρέσει αυτό που περνάει για ρεκτιφιέ και είμαστε οκ μιας και δεν θα είμαστε οκ πουθενά, έχουμε και κουζινέτα σε στροφάλους και μπιέλες που θα έχουν ταλαιπωρηθεί και εκκεντροφόρους και και και , και πάει μακριά η βαλίτσα και φτάνει στο "γενική μοτέρ" και γιατί να σπρώξεις τόσα λεφτά,ίσως αν έβρισκες κανα μοτεράκι καλύτερα και φτηνότερα να πορευτείς.

pikachukaki
25/10/2005, 16:42
epeidi exo idi allaxei moter den to janakano!tora me ayta pou mou eipes pali den ajizei na to kano!opote ego san paidi leo na to paratiso etsi na pao san efibos na bgalo to diplomataki mou gia to amaxaki kai otan me fotisei o theos na paro diploma gia megali na psiso to paterouli mou na mou parei ekei tin onoiremeni r6!!!

eyxaristo olous gia tis apantiseis!!