PDA

View Full Version : Patch Panels



zannisvel
18/07/2014, 15:40
Ρε παιδια υπαρχουν patch panels που να εχουν θηλυκο (ετσι ωστε να μπαινει το βησματακι κατευθειαν) πισω αντι να χρειαζεται να ενωνω καλωδιακι καλωδιακι? Ειχαμε κατι τετοια στο πανεπιστημιο για τα Labs και τωρα πρεπει να μεταφερω ολο το Server rack σε αλλο δωματιο και δε θελω να φαω τη μιση μου ζωη με τα καλωδια. Ασε που δεν προλαβαινω να το κανω μεσα σε ενα ΣΚ και τη δευτερα να μπορει το γραφειο να δουλεψει.

Ευχαριστω ρε παιδες

zannisvel
18/07/2014, 15:56
Patch panel feed-through νομιζω λεγεται αλλα δε ξερω αν το πουλανε στην Ελλαδα.

ggs
18/07/2014, 16:08
κατι τετοιο θες ?

320283

ψαξε

Δημουλας

κατουμας

καρακιτσης

simeon
18/07/2014, 16:32
check: PANDUIT CC688BL

zannisvel
18/07/2014, 16:52
κατι τετοιο θες ?

320283

ψαξε

Δημουλας

κατουμας

καρακιτσης

Αυτο ακριβως ψαχνω
Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!

zannisvel
18/07/2014, 16:57
check: PANDUIT CC688BL

Ευχαριστω πολυ!!

Αλλα μαλλον δεν το εχει κανεις εδω....
Μηπως εχετε καποιο αλλο μαγαζι κατα νου που μπορει να τα εμπορευεται?

zannisvel
18/07/2014, 18:28
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρακαμψω τα patch panel και να ενωσω τα καλωδια κατευθειαν στα switches. Τα switches να μπουν ανα ενα και απο ενα spiral cable manager να βγαινουν τα 24 καλωδια για το καθε switch απο τη κατω μερια. Και οταν βρω τα feed through να τα βαλω.
Τι λετε?

ggs
18/07/2014, 20:28
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρακαμψω τα patch panel και να ενωσω τα καλωδια κατευθειαν στα switches. Τα switches να μπουν ανα ενα και απο ενα spiral cable manager να βγαινουν τα 24 καλωδια για το καθε switch απο τη κατω μερια. Και οταν βρω τα feed through να τα βαλω.
Τι λετε?
λεμε οτι αυτες ειναι λυσεις στο ποδαρι και μονο για προσωρινη αντιμετωπιση καταστασεων πανικου.
(ουτε και τα feed through PP )
αν δεν εχεις χρονο, βαλε το δικτυο να παιξει οπως μπορεις και ΑΜΕΣΑ να σου βρουν χρονο και χρημα να κανετε σοβαρη δομημενη καλωδιωση τερματισμενη απο ανθρωπους που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ .

Ichigo
18/07/2014, 20:29
http://www.alphatel.gr/

τι τον θέλετε τον εξειδικευμένο τηλ/κο εξοπλισμό όταν δεν είστε ικανοί ούτε στο google να ψάξετε... :smokin:

George_Sp
18/07/2014, 21:06
Ζαννή αν χρειάζεσαι βοήθεια στον τερματισμό τον patch panels πες μου. :)

zannisvel
18/07/2014, 21:38
Διακρινω μια ειρωνια στις απαντησεις... η οποια δεν χρειαζεται, μακαρι να κανω λαθος.
Μπορει να μην εχω μεγαλη εμπειρια στο χωρο αλλα δε νομιζω οτι αυτο με κανει ανιδεο. Εχω πιεση χρονου και ενα project το οποιο δεν ειναι ενος ατομου και εχει πεσει ολο πανω μου. Τα καλωδια τελειωνουν με φισακι RJ45, Προσπαθω να μην εχει η εταιρια downtime και εψαχνα τροπο να το καταφερω. Ναι, ειμαι αγχωμενος και μπορει να πηρα καποιες αποφασεις οι οποιες να μην ηταν και πολυ σωστες.
Thanks για τις απαντησεις!! :)

simeon
18/07/2014, 22:36
αυτο που σου ανεφερα ειναι CAT6 αν ρωτησεις καυκα (η σε αυτα τα μαγαζια που αναφερονται παραπανω) το αντοιστοιχο CAT5 λογικα θα βρεθει πολυ ποιο ευκολα(δεν εχω προχειρο τον κωδικο τωρα)
;)

panavour
18/07/2014, 22:57
Διακρινω μια ειρωνια στις απαντησεις... η οποια δεν χρειαζεται, μακαρι να κανω λαθος.
Μπορει να μην εχω μεγαλη εμπειρια στο χωρο αλλα δε νομιζω οτι αυτο με κανει ανιδεο. Εχω πιεση χρονου και ενα project το οποιο δεν ειναι ενος ατομου και εχει πεσει ολο πανω μου. Τα καλωδια τελειωνουν με φισακι RJ45, Προσπαθω να μην εχει η εταιρια downtime και εψαχνα τροπο να το καταφερω. Ναι, ειμαι αγχωμενος και μπορει να πηρα καποιες αποφασεις οι οποιες να μην ηταν και πολυ σωστες.
Thanks για τις απαντησεις!! :)


Δεν ειναι ειρωνια,ειναι αθωο πειραγματακι ,ετσι για να γινεται κουβεντα και να περναει η ωρα πραγμα συνηθισμενο στο φορουμ.:beer:

wthanasis
12/08/2014, 22:41
Δεν ξέρω για πόσα καλώδια μιλάμε, αλλά αν δεν είναι μεγάλος ο αριθμός (πάνω από 48 πχ) και αφού είναι ήδη τερματισμένα, γιατί δεν βάζεις τα δίκτυα απευθείας στο/στα switches και τυχόν τηλέφωνα με μούφες RJ45-->RJ45 ή RJ45-->RJ11 που είναι πάμφθηνες, για να κάνεις τη δουλειά σου άμεσα?
Αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία για το πως και τι στείλε μου email. wthanasis@hotmail.com

vaska
13/08/2014, 16:18
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρακαμψω τα patch panel και να ενωσω τα καλωδια κατευθειαν στα switches. Τα switches να μπουν ανα ενα και απο ενα spiral cable manager να βγαινουν τα 24 καλωδια για το καθε switch απο τη κατω μερια. Και οταν βρω τα feed through να τα βαλω.
Τι λετε?

Βρε Ζαννή δεν το είχα δει καθόλου το θέμα. Απαντάω αν και βασικά στον βρόντο μιας και θα την έχεις ήδη κάνει την δουλειά. για να σου φύγει το άγχος να σου πω ότι αν και είμαι πολύ υπέρ της δομημένης καλωδίωσης και παντού βάζω και ράκ και πατς πάνελ και καμπίνες, έχω 2 λογιστικά γραφεία που έκαναν μετακόμιση και ο καινούριος χώρος ήταν ανέτοιμος και αυτοί έπρεπε να δουλέψουν οπότε τα στήσαμε πρόχειρα κατευθείαν πάνω στα σουίτς. Ακόμα έτσι είναι κι έχουν περάσει 3 χρόνια.