PDA

View Full Version : Ο νόμος του murphy...



rider
19/07/2014, 13:18
αν είναι να γίνει η στραβη τελικά ολο το συμπαν θα συνομωτήσει για να γίνει ακριβώς αυτο!
Ξυπνημα σήμερα νωρίς, γυάλισμα-κερωμα το GSXR για να φυγω σ/κ χαλκιδική. Τηλ απο μια φίλη:

-ελα, κερνάω καφε!
-μπα, ασε θα φυγω Χαλκιδικη
-ελα για καφε και φυγε μετά!
-ελεγα να φυγω τωρα να μην μπλέξω με τους μλκς του σαββατοκυριακου
-σιγά το πραγμα, με τη μηχανη 10 λεπτακια θα κάνεις...
-οκ, ερχομαι για λιγο.

ειμαι λοιπόν στο δρόμο λιγο πριν φτάσω. Μπροστά μου ενα αυτοκίνητο, μολις βγαίνουμε απο στροφή κοκκαλώνει τα φρένα καθως ερχόταν απο απέναντι του ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΕ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ άλλο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να φρενάρω (γλυστρισε το μπροστινο λίγο) να τον ακουμπήσω στον προφυλακτήρα και να ξαπλωθω παρέα με τη μηχανή... Ευτυχως ουτε γρατσουνια σε μένα αλλα στο Gsxr γδάρθηκε και έσπασε λιγο το fairing απο την αριστερη πλευρά καθώς και το πλαίνο καπάκι και η μανέτα.

Ο τυπος που ερχόταν ανάποδα είπε οτι αλλαξε τελευταια στιγμή το δρόμο του και δεν ηξερε την περιοχη (είχε και λαική αγορα) οποτε μπερδευτηκε και μπηκε αναποδα για να ξαναβγει στην πορεία του.

καλέσαμε τροχαία, ασφαλιστικές, εγινε καταγραφη του συμβάντος όπου στην περιγραφη της τραχαίας αναγράφεται οτι το ατύχημα προκλήθηκε με υπαιτιοτητα αυτου που μπήκε ανάποδα στον μονόδρομο. Το ίδιο δήλωσε και ο μπροστινος μου που τον ακούμπησα. Φυσικά αυτός που το προκάλεσε δεν είχε καν επαφή, ο μπροστινός μου μια ελαχιστη γρατσουνια απο το fairing μου κι εγώ οπως το υπολογίζω γύρω στα 800€ ζημιά!

Τώρα λοιπόν τι γίνεται??? Δκαιούμαι αποζημίωση η θα ακυρώσουμε τις διακοπές μας για να φτιάξουμε τη μηχανή (κινειται κανονικότατα χωρίς πρόβλημα αλλα δεν μπορώ να την βλέπω γρατζουνισμένη!!)

(φώτο με την ζημιά σε λιγο....)

amyroukai
19/07/2014, 13:24
Ναι δικαιούσαι, αν πάει με φιλική θα είναι και άμεσο. Αν σε παιδέψουν με δικαστήρια ΠΑΛΙ δικαιούσαι αλλά θ'αργήσει.


α, και περαστικά στο κορίτσι.

rider
19/07/2014, 13:28
320340

320341

rider
19/07/2014, 13:29
Ναι δικαιούσαι, αν πάει με φιλική θα είναι και άμεσο. Αν σε παιδέψουν με δικαστήρια ΠΑΛΙ δικαιούσαι αλλά θ'αργήσει.
α, και περαστικά στο κορίτσι.

ξέχασα να αναφέρω οτι και οι δύο ασφαλιστικές των άλλων δεν συμμετέχουν στον φιλικό διακανονισμό (Intersalonica και Alpha insurance)

Μακάρι να έχεις δίκιο....

TROOPER
19/07/2014, 13:41
περαστικα στην τσεπη και καλα ξεμπερδεματα.

m@kro
19/07/2014, 13:43
Περαστικα......

roukos_x
19/07/2014, 13:46
δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα η εμπειρια μου λεει, οτι αν δεν εχεις επαφη με αυτον που το προκαλεσε δεν σε αποζημιωνουν...
μακαρι να βγω λαθος βεβαια!!

περα απολα αυτα..δεν μπορω να πω οτι δεν σε καταλαβαινω...ξενερα, αλλα αποτι ειδα στις φωτο δεν ειναι τπτ που θα σε εμποδισει
να κανεις αυτα που ειχες κανονισει..
πηγαινε το ταξιδακι σου κ περνα καλα!
τα πλαστικα μπορουν να περιμενουν...
καλα να περασεις!!!
:beer:

SHOOTER045
19/07/2014, 14:03
Αν και δεν είναι η ειδικότητα μου(μπορω να μάθω αν χρειαστεί τιμο )
Νομίζω αποζημιωνεσαι κανονικά, από την δική σου, και μετά κινείται αυτή εναντίον του αλλου
Δεν ξέρω αν βγάΖοντας τα πλαϊνά φεριγκ έχεις θέματα, αν κινείται βγαλτα, αλλιώς το ραγισμένο μπορεί να κομματιαστει

Billymuse
19/07/2014, 14:12
Eσύ να σαι καλά και όλα θα πάνε καλα :beer:

devil's animal
19/07/2014, 14:13
περαστικα στην τσεπη σου γι'αρχη...και κοιτα να την παλεψεις με την ψυχολογια σου...γιατι απ'οτι καταλαβα την ειχες σε κατασταση μπιμπελο...
μην αγχωνεσαι..αυτα ειναι πταισματα...πηγαινε διακοπες εστω και ετσι και μετα φτιαχτη και κυνηγησε το...

vaska
19/07/2014, 14:57
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο κοκ που ξέρω εγώ λέει ότι ο από πίσω φταίει και το αιτιολογεί στο ότι δεν υπήρχε η προβλεπόμενη απόσταση από τον προπορευόμενο και ίσως όχι η προβλεπόμενη ταχύτητα. Μακάρι να κάνω λάθος

Bob_o_mastoras
19/07/2014, 15:43
Φιλε περαστικα. Νομιζω δυστυχως πως ειναι οπως τα λεει ο Βασκα. Ασχετως με το τι εγινε μπροστα ο κοκ θεωρει δικη σου υπαιτιοτητα το να μην προλαβεις να φρεναρεις εγκαιρως και να συγκρουστεις με προπορευομενο οχημα.

RaGe_Raptor
19/07/2014, 15:55
Πάντως η ζημιά είναι 150€ max

daz
19/07/2014, 16:13
Πάντως η ζημιά είναι 150€ max

Και εγώ αυτό ήθελα αν ρωτήσω. Τα 800 πως προέκυψαν?

PetranGR
19/07/2014, 16:18
είσαι "τυχερός" εν μέρη γιατί το ξέρω παρόμοιο συμβάν παλαιότερα από φίλο που αποζημιώθηκε κανονικά τα πάντα.

Καταρχίν όμως περαστικά στην κούκλα σου ρε μαν :( Ακόμα για καφέ δεν πήγαμε.Κρίμα το θυρίο να γρατζουνιστεί.

Στο διατ ταύτα σε γνωστό μου - φίλο είχε τύχει ίδιο συμβάν αλεξανδρούπολη και πάλι τα ίδια μπροστά κοκκάλωσε ενώ ο άλλος ήταν σε μονόδρομο ,και τα πήρε κανονικά απο την ασφαλιστική.Ας ελπίσω να συμβεί το ίδιο και σε εσένα.

rider
19/07/2014, 17:41
Πάντως η ζημιά είναι 150€ max

Τιμή αντιπροσωπείας για τα κομμάτια του fairing συν το καπάκι 780€... Συν Μανέτα συν εργασία υπολογίζω γύρω στα 800-900 σύνολο. Κι εγω τρόμαξα με την τιμή αλλα δυστυχώς τόσο βγαίνει...

roukos_x
19/07/2014, 17:48
καπακι?? γτ? ραγισε? εσπασε?
αν δεν επαθε τπτ απο αυτα μην το αλλαξεις...
αν παλι επαθε καμια ρωγμη στο φτιαχνουν σε μια μερα μεσα με πολυ λιγοτερα...

rider
19/07/2014, 17:52
Γδαρθηκε...δεν μπορώ να το βλέπω έτσι. Οταν θα γίνει θα γίνουν όλα. Τόσο καιρο την προσέχω σαν τα ματια μου... Ακομα και τις εσοχές που δεν δίνει χέρι τις καθαρίζω με μπατονετα!! Κουσούρι ξέρω αλλα...

TROOPER
19/07/2014, 18:46
Τιμή αντιπροσωπείας για τα κομμάτια του fairing συν το καπάκι 780€... Συν Μανέτα συν εργασία υπολογίζω γύρω στα 800-900 σύνολο. Κι εγω τρόμαξα με την τιμή αλλα δυστυχώς τόσο βγαίνει...

γι' αυτο σε αυτα τα μηχανακι βαζουμε ενα κινεζικο κουστουμι με 400 ευρω απο κινα και ησυχαζουμε ;)

amyroukai
19/07/2014, 18:52
γι' αυτο σε αυτα τα μηχανακι βαζουμε ενα κινεζικο κουστουμι με 400 ευρω απο κινα και ησυχαζουμε ;)
Αν βάλεις κινέζικο από άλλη χώρα, μήπως είναι φτηνότερο;



Τα πλαστικά σου φτιάχνονται πάντως, δεν θέλουν σώνει και καλά αλλαγή.

amyroukai
19/07/2014, 18:55
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο κοκ που ξέρω εγώ λέει ότι ο από πίσω φταίει και το αιτιολογεί στο ότι δεν υπήρχε η προβλεπόμενη απόσταση από τον προπορευόμενο και ίσως όχι η προβλεπόμενη ταχύτητα. Μακάρι να κάνω λάθος

μπορείς να το δικαιολογήσεις με το ότι σε τρόμαξε ο απέναντι, προβλέπεται από τον ΚΟΚ αυτό.
Επίσης αν η έκθεση της τροχαίας λέει ότι για ΟΛΟ το ατύχημα φταίει ο απέναντι, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πουν οι ασφαλιστικές.

Bowleno
19/07/2014, 19:14
μπορείς να το δικαιολογήσεις με το ότι σε τρόμαξε ο απέναντι, προβλέπεται από τον ΚΟΚ αυτό.
Επίσης αν η έκθεση της τροχαίας λέει ότι για ΟΛΟ το ατύχημα φταίει ο απέναντι, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πουν οι ασφαλιστικές.

Η έκθεση της τροχαίας απλά περιγράφει τις συνθήκες και μόνο, δεν βγάζουν πόρισμα περί ευθύνης.

το ποιός φταίει και σε τι ποσοστό, αποφασίζεται στα δικαστήρια και μόνον. (αν δεν τα βρουν οι ασφαλιστικές η ο παθών θέλει να το τραβήξει και για άλλα τυχόν έξοδα όπως ταξί για μετακινήσεις κ.λ.π)

@rider, περαστικά ρε μαν, και προσπάθησε να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι τα μηχανάκια και τα αμάξια είναι λεφτά στον δρόμο και ότι υπάρχουν για να μας υπηρετούν και όχι να τα υπηρετούμε... θα είσαι πολύ καλύτερα έτσι

DAN_DAN
19/07/2014, 19:38
Νομίζω ότι από τη στιγμή που δεν υπήρχε επαφή μεταξύ αυτού που φτάει και αυτού που την πάτησε, έτσι και αλλιώς δεν ισχύει ο φιλικός διακανονισμός. Πρέπει να κάνει αυτός δήλωση στην ασφαλιστική του και να τα πάρεις από εκεί. Καλά ξεμπερδέματα

RaGe_Raptor
19/07/2014, 20:47
Αν είναι να πληρώσεις 900€ κάνε μια βόλτα μέχρι την Άσπρη Άμμο Καβάλας και θα τρίβεις τα μάτια σου και για το αποτέλεσμα και για την τιμή.όχι ότι δεν υπάρχουν βαφείς τόσο καλοί στη Θες/νίκη αλλά θέλοντας να δώσω έμφαση στη διαφορά τιμής έδωσα αυτό το ακραίο παράδειγμα.οπότε αν στα πληρώσει η ασφαλιστική όλα καινούρια.αν πάλι όχι ψάξου.πλαστικάκια είναι τπτ το ιδιαίτερο.

rider
19/07/2014, 21:32
Σας ευχαριστω όλους.
Η αλήθεια ειναι ότι στεναχωρέθηκα περισσότερο για το χαζό του τρακαρισματος... Κάθε σ/κ σχεδόν κάνω περίπου 300+ χιλιόμετρα σε γρήγορους ρυθμούς και την πάτησα απο υπαιτιότητα αλλου μές στην πόλη με ελάχιστα χιλιόμετρα. Όλη τη βδομάδα δουλεια, τα απογευματακια κάθομαι στο γκαράζ και την περιποιούμαι κ το σ/κ οι εκδρομουλες με τη μηχανη ειναι για μένα το καλύτερο φορτισμα των μπαταριών για την επόμενη βδομάδα.
Πάντως και σήμερα δεν έμεινα τελικα Θεσσαλονίκη, την κοπανησα για ορεινή Χαλκιδική κ μόλις έφτασα μαρμαρα. Το χειρότερο πάντως ειναι η ψυχολογία στην οδήγηση... Ξέροντας ότι έπεσε, μπορει να ειναι μόνο τα πλαστικά, αλλα με έπιανα στον δρόμο να πηγαίνω πιο φυλαγμένα, πιο φοβισμένα. Γι αυτο και θέλω να την φτιάξω όσο γίνεται γρηγορότερα και με όλα καινούργια. Μου δίνει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη οταν ξέρω ότι όλα ειναι τέλεια. Ελπίζω, αν και αμφιβάλλω, να με καλύψει η ασφάλεια και να μην ματώσει η τσέπη !

Bob_o_mastoras
19/07/2014, 23:48
Μα τα περισσοτερα ατυχηματα στατιστικα γινονται σε αποσταση λιγων χιλιομετρων απο το σπιτι του καθενος. Ειδικα αμα μενεις σε πολη δε το συζηταω και ειδικα αμα ειναι Ελληνικη.
Για να μην στεναχωρουμε τους συνανθρωπους μας λοιπον και να μην προκαλουμε ατυχηματα ΔΕΝ μπαινουμε σε μονοδρομο αναποδα!!:a26:
Κανουμε τον κυκλο και καιμε μερικα mg βενζινη παραπανω.
Ααα ρε Ελλαδα :(

vaska
20/07/2014, 01:00
Σας ευχαριστω όλους.
Η αλήθεια ειναι ότι στεναχωρέθηκα περισσότερο για το χαζό του τρακαρισματος... Κάθε σ/κ σχεδόν κάνω περίπου 300+ χιλιόμετρα σε γρήγορους ρυθμούς και την πάτησα απο υπαιτιότητα αλλου μές στην πόλη με ελάχιστα χιλιόμετρα. Όλη τη βδομάδα δουλεια, τα απογευματακια κάθομαι στο γκαράζ και την περιποιούμαι κ το σ/κ οι εκδρομουλες με τη μηχανη ειναι για μένα το καλύτερο φορτισμα των μπαταριών για την επόμενη βδομάδα.
Πάντως και σήμερα δεν έμεινα τελικα Θεσσαλονίκη, την κοπανησα για ορεινή Χαλκιδική κ μόλις έφτασα μαρμαρα. Το χειρότερο πάντως ειναι η ψυχολογία στην οδήγηση... Ξέροντας ότι έπεσε, μπορει να ειναι μόνο τα πλαστικά, αλλα με έπιανα στον δρόμο να πηγαίνω πιο φυλαγμένα, πιο φοβισμένα. Γι αυτο και θέλω να την φτιάξω όσο γίνεται γρηγορότερα και με όλα καινούργια. Μου δίνει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη οταν ξέρω ότι όλα ειναι τέλεια. Ελπίζω, αν και αμφιβάλλω, να με καλύψει η ασφάλεια και να μην ματώσει η τσέπη !

Να με συγχωρήσεις που θα ακουστώ κακός αλλά δεν είναι υπαιτιότητα άλλου όπως περιγράφεις την χύμα. Περισσότερο δικιά σου μου ακούγεται.

Τες πα περαστικά να είναι και αφού είναι μόνο τα πλαστικά, είσαι οκ.
:wave2:

rider
20/07/2014, 02:51
Συγχωρεμένος... Απλά μου προξενεί εντύπωση ότι είσαι ο μόνος που το βλέπει έτσι. Ακομα και το παλικάρι που ερχόταν ανάποδα παραδέχτηκε ότι απο δική του υπαιτιότητα έγινε η "χύμα" όπως και όλοι όσοι ήταν παρόν στο συμβάν συμπεριλαμβανομένων και των ανδρών της τροχαίας... Όπως κ να χει σ ευχαριστω για τα περαστικά και με τις ευχές μου να μην εμπλακεις ποτέ σε κάτι αντίστοιχο. :beer:

spyrakos35
20/07/2014, 10:03
Μην αλλαξεις πλαστικα και ασε το καπακι με τις γρατζουνιες......

Καποτε αλλαζα πλαστικα με υποψια γρατζουνιας..... Τωρα (πιο σοφος γαρ- λεμε τωρα) απλα το φτιαχνω..... Ειναι μονο στο μυαλο σου το προβλημα....

Τα 700€ διαφορα, φατα στις βενζινες, στις πουτ@νες η οπου αλλου θες....

SHOOTER045
20/07/2014, 10:33
Μην αλλαξεις πλαστικα και ασε το καπακι με τις γρατζουνιες......


Τα 700€ διαφορα, φατα στις βενζινες, στις πουτ@νες η οπου αλλου θες....




Δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα....

Bob_o_mastoras
20/07/2014, 13:09
Φιλε Rider εννοειτε μακαρι να δικαιωθεις.
Απλα εκει που κολλαμε μαλλον εγω και ο Βασκα ειναι στο οτι εσυ απλως ακολουθουσες το προπορευομενο αυτοκινητο.
Προφανως πρακτικα την υπαιτιοτητα για το ατυχημα τη φερει ο λαλακας που μπηκε αναποδα στο μονοδρομο, το θεμα ειναι ομως πως μεταφραζεται νομικα βαση του κοκ. Αν πχ στη θεση του προπορευομενου αυτοκινητου ησουν εσυ, και αναγκαζοσουν να πατησεις φρενα πανικου με αποτελεσμα να πεσεις ή να ακουμπησεις τον μπροστα που ερχοταν αντικανονικα φυσικα δεν θα υπηρχε θεμα αμφισβητισης του ποιος πληρωνει τη ζημια. Τωρα ομως η ασφαλιστικη του λαλακα μπορει να ισχυριστει, για να γλυτωσει την αποζημιωση, οτι εσυ θα επρεπε να τηρουσες μια αποσταση ασφαλειας απο το αυτοκινητο μπροστα, μιας και ησουν απλα ενα επερχομενο τριτο οχημα, ικανη να σου επιτρεψει να σταματησεις σε καθε περιπτωση. Αλλωστε κατι τετοιο οριζει και ο κοκ.
Για σιγουρια μιλα με την ασφαλιστικη σου και το δικηγορο σου.
Σε καθε περιπτωση ευχομαι να αποζημιωθεις πληρως και γρηγορα και hit the road once again.

cityfly
20/07/2014, 13:33
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο κοκ που ξέρω εγώ λέει ότι ο από πίσω φταίει και το αιτιολογεί στο ότι δεν υπήρχε η προβλεπόμενη απόσταση από τον προπορευόμενο και ίσως όχι η προβλεπόμενη ταχύτητα. Μακάρι να κάνω λάθος

όχι ακριβώς, ο πίσω ευθύνεται στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά όχι πάντα, το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να αποδείξεις ότι φταίει ο μπροστά κι εκεί συνήθως τα πράγματα μπλέκουν.
Εδώ φαίνεται ότι ίσως μπορεί να αποζημειωθεί, ίσως να ζητήσουν συνυπαιτιότητα οι ασφαλιστικές αλλά αξίζει να το παλέψει

faraway
20/07/2014, 13:52
Πολύ δύσκολη περίπτωση από άποψη ασφαλιστικών .

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να προσπαθήσεις , αλλά είναι δύσκολο ασχέτως αν οι εταιρείες ανήκουν στο φιλικό ή όχι .
Εξάλλου όταν εμπλέκονται 3 οχήματα και άνω ο φιλικός δεν ισχύει . ;)

rider
20/07/2014, 16:44
μιλησα με φίλο δικηγόρο καθως και με μια φίλη που εργαζόταν χρόνια σε τμημα αποζημιώσεων ασφαλιστικης εταιρείας και υποστήριξαν και οι δύο οτι εχω πολλές πιθανότητες να αποζημιωθώ... Σε παρόμοια περιστατικά υπήρξαν πληρης αποζημιώσεις και σε ορισμένα περιστατικα που θεωρηθηκε ως συνυπαιτιότητα ορίστηκε μερική αποζημίωση... θα δείξει. Θα ενημερώσω για ό,τι νεότερο.

παντως ακόμα και πληγωμένη την καναμε την βόλτα μας... φυσικά ήρθε και αυτός ο π@υστ*ς ο Murphy μαζι και φάγαμε δύο καλές νεροποντές!
εδώ κάπου μετά την Αρναία:

320411

320413

vaska
20/07/2014, 18:18
Φιλε Rider εννοειτε μακαρι να δικαιωθεις.
Απλα εκει που κολλαμε μαλλον εγω και ο Βασκα ειναι στο οτι εσυ απλως ακολουθουσες το προπορευομενο αυτοκινητο.
Προφανως πρακτικα την υπαιτιοτητα για το ατυχημα τη φερει ο λαλακας που μπηκε αναποδα στο μονοδρομο, το θεμα ειναι ομως πως μεταφραζεται νομικα βαση του κοκ. Αν πχ στη θεση του προπορευομενου αυτοκινητου ησουν εσυ, και αναγκαζοσουν να πατησεις φρενα πανικου με αποτελεσμα να πεσεις ή να ακουμπησεις τον μπροστα που ερχοταν αντικανονικα φυσικα δεν θα υπηρχε θεμα αμφισβητισης του ποιος πληρωνει τη ζημια. Τωρα ομως η ασφαλιστικη του λαλακα μπορει να ισχυριστει, για να γλυτωσει την αποζημιωση, οτι εσυ θα επρεπε να τηρουσες μια αποσταση ασφαλειας απο το αυτοκινητο μπροστα, μιας και ησουν απλα ενα επερχομενο τριτο οχημα, ικανη να σου επιτρεψει να σταματησεις σε καθε περιπτωση. Αλλωστε κατι τετοιο οριζει και ο κοκ.
Για σιγουρια μιλα με την ασφαλιστικη σου και το δικηγορο σου.
Σε καθε περιπτωση ευχομαι να αποζημιωθεις πληρως και γρηγορα και hit the road once again.

Αυτό ακριβώς κι επίσης έχετε κατά νου πόση είναι η ανώτατη ταχύτητα μέσα στην πόλη και πόση η απόσταση από το προπορευόμενο που ορίζει ο κοκ??

Μακάρι φίλος ν' αποζημιωθείς στο 100% και να μην βρεθεί κανένας μαλάκας στην πορεία σου να σου στερήσει ούτε 1 ευρώ, μακάρι να ξανακάνεις την καλή σου κούκλα όπως ήταν πριν. Ποιος δεν το θέλει??

amyroukai
20/07/2014, 21:15
Ο κοκ προβλέπει το "είδα τον μλκ να έρχεται αναποδα, με τρόμαξε, φρεναρα και έπεσα", δείτε το σχετικό του Στέλιος Τέρι.

vaska
20/07/2014, 21:36
Ο κοκ προβλέπει το "είδα τον μλκ να έρχεται αναποδα, με τρόμαξε, φρεναρα και έπεσα", δείτε το σχετικό του Στέλιος Τέρι.

Ρε Γιάννη, ο άνθρωπος πίσω από προπορευόμενο ήταν, μπλοκάρισε κι έπεσε, ποιόν μλκ και τι ανάποδα λέμε???

Τέλος πάντων το κουράσαμε αρκετά, ας μην τον γκαντεμιάζουμε τον φίλο, μακάρι όπως είπα και πριν να αποζημιωθεί στο ακέραιο και να είναι το τελευταίο που του συμβαίνει.

Ίσως να φταίει που είμα επηρεασμένος από το δικό μου "βλέποντάς το" με τα μάτια του Ιαβέρη, που σε όλα έχει απόλυτο δίκιο. Κι εμένα από παράδρομο βγήκε κάθετα σε κεντρικό δρόμο που είχα προτεραιότητα και δεν πρόλαβα να κάνω κιχ, αλλά είχα μπόλικα και τα μπόλικα μέσα στην πόλη είναι ανεπίτρεπτα.

Τέλος από μένα, δεν είναι και του στυλ μου να κάνω τον διαβολοδικηγόρο, μακάρι να πάνε όλα αίσια για τον φίλο και ν΄αποκαταστήσει την κούκλα του στο 110 %.

:wave2:

amyroukai
20/07/2014, 21:52
Βασιλακ' δεν κοιτάς ντιπ πέρα απο τον προφυλαΧτηρα του μπροστινού όταν οδηγας;

rider
20/07/2014, 22:05
Αυτό ακριβώς κι επίσης έχετε κατά νου πόση είναι η ανώτατη ταχύτητα μέσα στην πόλη και πόση η απόσταση από το προπορευόμενο που ορίζει ο κοκ??



Ρε Γιάννη, ο άνθρωπος πίσω από προπορευόμενο ήταν, μπλοκάρισε κι έπεσε, ποιόν μλκ και τι ανάποδα λέμε???

αλλά είχα μπόλικα και τα μπόλικα μέσα στην πόλη είναι ανεπίτρεπτα.



Βασιλακ' δεν κοιτάς ντιπ πέρα απο τον προφυλαΧτηρα του μπροστινού όταν οδηγας;

τα χιλιόμετρα ηταν κάτω απο 30 καθως ηταν ακριβώς μετά απο μια στροφη οταν μπλοκάρισε ο μπροστινός μου βλέποντας το αλλο αυτοκίνητο κι εγώ ημουν ακριβως στην κορυφη της στροφής. Αλλα η ασφαλτος σ εκεινο το σημειο ειναι κυριολεκτικά γυαλί... οπως και να χει για να μην το κουράζουμε με υποθέσεις θα δουμε τι κατάληξη θα έχει η όλη ιστορία.

Και πάλι ευχαριστώ σε όλους :wave2:

devil's animal
20/07/2014, 23:43
Βασιλακ' δεν κοιτάς ντιπ πέρα απο τον προφυλαΧτηρα του μπροστινού όταν οδηγας;

αυτο που λεει ο Βασιλης εχει λογικη γιατι δεν τρακαρε το αμαξι που ηταν μπροστα απο τον φιλο μας με το οχημα που κινουταν αναποδα στον μονοδρομο...
αν το παμε καθαρα βαση ΚΟΚ, τοτε φταιει το μηχανακι...

καποιος εκανε μ@λακια και μπηκε αναποδα σε μονοδρομο...κατακριτεο, κληση κλπ...
το πρωτο οχημα που ερχοταν κανονικα αντιληφθηκε τι εγινε και σταματησε εγκαιρως χωρις συγκρουση...
το 2ο οχημα που ακολουθουσε, εν προκειμενω η μηχανη του rider, δεν ειχε την απαιτουμενη αποσταση και επεσε στο πισω μερος του πρωτου οχηματος...


επισης το "είδα τον μλκ να έρχεται αναποδα, με τρόμαξε, φρεναρα και έπεσα" δεν εχει καμια σχεση με το "είδα τον μλκ να έρχεται αναποδα, με τρόμαξε, φρεναρα και έπεσα στο προπορευομενο οχημα που ειχε προλαβει και ειχε σταματησει εγκαιρως"...
αν δεν υπηρχε το αμαξι μπροστα του, ισως ηταν καλυτερα τα πραγματα...


χωρις να θελω και εγω να κανω τον δικηγορο του διαβολου (καθ'οτι εκτελω χρεη pet:lol::a39: ) ελπιζω να αποζημιωθει ο rider γιατι οπως και να το κανεις, τετοια σκηνικα δεν μπορεις να πεις οτι τα συναντας καθε μερα + οτι το grip της ελληνικης ασφαλτου ειναι στον χειροτερο βαθμο...

spyrakos35
21/07/2014, 07:31
Τα 700€ διαφορα, φατα στις βενζινες, στις πουτ@νες η οπου αλλου θες....


Δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα....


άμα γουστάρεις τραβέλια ρε αγόρι, φάτα στα τραβέλια, τι με νοιάζει εμεναΝΕ????

:p

manhunter
21/07/2014, 12:13
(καθ'οτι εκτελω χρεη pet:lol::a39: )

Τι μλκς :lol::lol::lol::lol::lol:

vaska
21/07/2014, 13:54
(καθ'οτι εκτελω χρεη pet:lol::a39: )

Τι μλκς :moutza:

nick_VFR
21/07/2014, 22:25
Αν βάλεις κινέζικο από άλλη χώρα, μήπως είναι φτηνότερο;



Τα πλαστικά σου φτιάχνονται πάντως, δεν θέλουν σώνει και καλά αλλαγή.

Πράγματι... είχα πριν καιρό ένα ατυχηματάκι, ράγισε ένα πλαστικό και το έφτιαξα. Κόστος 50 € και πραγματικά δεν φαίνεται τίποτα!! :D

Και μέχρι να το φτιάξω κανονικά, το είχα κολλήσει με duct tape και είχα κάνει κανά δυο βόλτες! Βέβαια, το VFR ήταν λίγο σαν να γύρισε από τον πόλεμο αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες! :a13:

rider
26/08/2014, 18:57
Murhy's Law Part 2 :

αντε πάλι... επέστρεψα απο άδεια, ξενερωμένος γυρισα απο τη δουλειά και είπα να πεταχτω με τη μηχανή μια βόλτα κέντρο για μια δουλίτσα. Αφήνω τη μηχανή για 15λεπτά και επιστρέφω για να την δώ ξαπλωμένη!!! Δέν θα βρω αυτόν/ην που με εχει καταραστεί??? Πάλι απο την ίδια πλευρά, ενα καινούργιο σπασιματάκι στο ήδη πληγωμένο fairing και ένας σπασμένος καθρέφτης...

Ζητείται αριστερός καθρέφτης απο GSX-R 600 K9 και ματόχαντρο σε όσο δυνατόν μεγαλυτερο μέγεθος... Προσφορές για σκόρδα θα εξεταστουν σοβαρά

Οσο για σένα που έριξες τη μηχανή και σηκώθηκες κι εφυγες πόσο Μ@λ@κ@ς μπορεί να είσαι? Γι αυτο τις κάνετε και τις πληρώνετε τις κωλοασφάλειες....

:a37:

Bob_o_mastoras
26/08/2014, 19:06
Παλι καλα που επεσε απο τη μερια που ειχε πεσει. Τυχερος μες την ατυχια σου!
Φτου φτου φτου φτου :priest::priest::priest::priest::priest:
322316
322317

Billymuse
26/08/2014, 19:07
Murhy's Law Part 2 :

αντε πάλι... επέστρεψα απο άδεια, ξενερωμένος γυρισα απο τη δουλειά και είπα να πεταχτω με τη μηχανή μια βόλτα κέντρο για μια δουλίτσα. Αφήνω τη μηχανή για 15λεπτά και επιστρέφω για να την δώ ξαπλωμένη!!! Δέν θα βρω αυτόν/ην που με εχει καταραστεί??? Πάλι απο την ίδια πλευρά, ενα καινούργιο σπασιματάκι στο ήδη πληγωμένο fairing και ένας σπασμένος καθρέφτης...

Ζητείται αριστερός καθρέφτης απο GSX-R 600 K9 και ματόχαντρο σε όσο δυνατόν μεγαλυτερο μέγεθος... Προσφορές για σκόρδα θα εξεταστουν σοβαρά

Οσο για σένα που έριξες τη μηχανή και σηκώθηκες κι εφυγες πόσο Μ@λ@κ@ς μπορεί να είσαι? Γι αυτο τις κάνετε και τις πληρώνετε τις κωλοασφάλειες....

:a37:

Πφφφ δε πειράζει ρε φίλε τα υλικά οκ κοστίζουν αλλα αντικατησταντε...εσυ να σαι καλα και οσον αφορά τον άλλο να
βρει το αυτοκινητο του σε ανταλακτικά

SHOOTER045
26/08/2014, 19:07
Ρε τιμο τι καντεμιά είναι αυτή
Καμία φωτογραφία, καμία κάμερα παίζει?
Να δεις πανηγύρι μετά

devil's animal
26/08/2014, 19:58
'νταξει...αφου επεσε απο την πληγωμενη μερια...δεν εχεις θεμα...
θα το εφτιαχνες ουτως ή αλλιως...

για σκεψου να επεφτε απο την αλλη και να επρεπε να καλυψεις εσυ μονος σου την ζημια χωρις ασφαλιστικες και τα ρεστα...:cry:

μικρο το κακο...
:μητσοτακης: :μητσοτακης: :μητσοτακης:
:lol:

amyroukai
26/08/2014, 20:34
Δεν σε θέλει, δεν σε θέλει... Αλλά όπως σου είπαν, μέσα στην όλη ατυχία, τυχερός.

rider
26/08/2014, 21:58
ελπίζω μόνο να μην τριτώσει! αρχίσα να σκέφτομαι σοβαρά να παραγγείλω ενα stunt/crash cage ετσι όπως πάει...
Βέβαια σκέφτομαι οτι αν δεν είχα παει διακοπές και το εφτιαχνα και γινόταν το σημερινό θα είχα τρελαθει, οπότε σχετικά μικρό το κακό!
322330

rider
26/08/2014, 23:53
ok, δεν πάει άλλο! εναν παππά ρε σεις!!!!

Μολις γύρισα σπιτι αφου πήγα να μαζέψω ένα φιλο που τον ρίξανε με το σκούτερ στο κέντρο!
Ευτυχώς δεν χτύπησε σοβαρα... Killer παππους που ακολουθουσε οδηγίες της γιαγιάς συνοδηγού που του είπε να στριψει τελευταια στιγμη σε άλη λωρίδα...

:whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag:: whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag:
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

spyrakos35
27/08/2014, 07:55
Βέβαια σκέφτομαι οτι αν δεν είχα παει διακοπές και το εφτιαχνα και γινόταν το σημερινό θα είχα τρελαθει, οπότε σχετικά μικρό το κακό!
322330

Οποτε νο κακό

PetranGR
27/08/2014, 11:59
σφίχτηκα ωρέ...

SHOOTER045
27/08/2014, 14:00
σφίχτηκα ωρέ...

Πφφφφφφφφφ......















Από εσένα ακούστηκε?

Bob_o_mastoras
27/08/2014, 15:42
Πφφφφφφφφφ......















Από εσένα ακούστηκε?

Απο αυτη που εχει στο αβαταρ του μαλλον :lol::lol:

PetranGR
27/08/2014, 16:16
μάλλον...


ήταν παραπονεμένη

rider
27/08/2014, 23:28
συνεχίζουμε ακάθεκτοι!!
Murhy's Law Part 3 :

Μου έκλεψαν την πινακίδα!!!!!
σχόλασα σήμερα, πηγα στο συνεργείο, έβαλα καινουργιο καθρεφτη, ένα γρηγορο καφε και σπίτι.
Τωρα το βράδυ πηγα να πάρω την κοπέλα μου για ένα ποτο οταν μου λέει:"καλα, την πινακίδα πίσω την έβγαλες?"
Kοιτάω και τί να δω? Οι βίδες στη θέση τους και η πινακίδα έλειπε!!
Για να σας προλαβω δεν μου την πηρε τροχαια καθως φαινεται οτι την σπασανε...ειχε υπολειματα απο το μέταλλο στις βίδες! Οπότε τρέχαμε βραδυάτικα στην αστυνομία να το δηλώσουμε.
Τώρα περιμένουμε κάποιες μέρες μηπως εμφανιστει πουθενά και μετά πάμε για καινούργια...

τι να πω ρε γαμωτο, έχει παραγίνει....

teogtp
27/08/2014, 23:57
συνεχίζουμε ακάθεκτοι!!
Murhy's Law Part 3 :

Μου έκλεψαν την πινακίδα!!!!!
σχόλασα σήμερα, πηγα στο συνεργείο, έβαλα καινουργιο καθρεφτη, ένα γρηγορο καφε και σπίτι.
Τωρα το βράδυ πηγα να πάρω την κοπέλα μου για ένα ποτο οταν μου λέει:"καλα, την πινακίδα πίσω την έβγαλες?"
Kοιτάω και τί να δω? Οι βίδες στη θέση τους και η πινακίδα έλειπε!!
Για να σας προλαβω δεν μου την πηρε τροχαια καθως φαινεται οτι την σπασανε...ειχε υπολειματα απο το μέταλλο στις βίδες! Οπότε τρέχαμε βραδυάτικα στην αστυνομία να το δηλώσουμε.
Τώρα περιμένουμε κάποιες μέρες μηπως εμφανιστει πουθενά και μετά πάμε για καινούργια...

τι να πω ρε γαμωτο, έχει παραγίνει....

Πηγαινε και δηλωσε κλοπη,για να μην τρεχεις μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας..........

rider
28/08/2014, 00:01
το έκανα αμέσως μόλις το πήρα χαμπάρι!

akis_trevor
28/08/2014, 00:05
το ενδεχομενο να ειχει ψιλοσπασει και να εφυγε μονη της παιζει η οχι;;;

teogtp
28/08/2014, 00:19
το ενδεχομενο να ειχει ψιλοσπασει και να εφυγε μονη της παιζει η οχι;;;

Η αληθεια ειναι οτι με τοσες απανωτες τουμπες και εγω θα "σπαζομουν"και θα εφευγα................:p

PetranGR
28/08/2014, 00:24
Η αληθεια ειναι οτι με τοσες απανωτες τουμπες και εγω θα "σπαζομουν"και θα εφευγα................:p

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

rider
28/08/2014, 16:31
Η αληθεια ειναι οτι με τοσες απανωτες τουμπες και εγω θα "σπαζομουν"και θα εφευγα................:p

:bawl: δεν έχεις άδικο!
Πάντως αν έιχε σπάσει η πινακίδα απο την πτώση δεν θα είχε σπάσει και η πλαστική βάση της? Δύσκολο να είναι άθικτο το πλαστικό και να έσπασε το μέταλο...
Υπομονη τώρα για κάποιες μέρες και αν δεν έχω νεότερα πάμε για καινούργια.
Με τρόμαξαν πάντως λίγο στην ασφάλεια μιας και μου είπαν να προσέχω πολυ για τη μηχανή, να αλλάξω το μέρος που παρκάρω και μακάρι να μην την έσπασε κανενας για οποιοδήποτε υποπτο λόγο... Μακάρι να μη συμβει σε κανέναν σας αλλά αν τύχει, όπως μου είπαν, ΑΜΕΣΑ στο αστυνομικό τμημα της περιοχής σας να δηλωσετε την απώλεια!!

teogtp
28/08/2014, 17:00
:bawl: δεν έχεις άδικο!
Πάντως αν έιχε σπάσει η πινακίδα απο την πτώση δεν θα είχε σπάσει και η πλαστική βάση της? Δύσκολο να είναι άθικτο το πλαστικό και να έσπασε το μέταλο...
Υπομονη τώρα για κάποιες μέρες και αν δεν έχω νεότερα πάμε για καινούργια.
Με τρόμαξαν πάντως λίγο στην ασφάλεια μιας και μου είπαν να προσέχω πολυ για τη μηχανή, να αλλάξω το μέρος που παρκάρω και μακάρι να μην την έσπασε κανενας για οποιοδήποτε υποπτο λόγο... Μακάρι να μη συμβει σε κανέναν σας αλλά αν τύχει, όπως μου είπαν, ΑΜΕΣΑ στο αστυνομικό τμημα της περιοχής σας να δηλωσετε την απώλεια!!
Μπορει να ηταν η ωρα της.
Απο κραδασμους αυτο το σπανιο κραμα μεταλλου (aluminuputsius trisathlius)την "ακουει" σιγα σιγα και ραγιζει.

amyroukai
28/08/2014, 17:20
Έτσι μου είχε σπάσει και στο Ζ η πινακίδα, αλλά την άκουσα όταν έπεσε και γυρισα να την μαζεψω.

Τουλάχιστον τριτωσε, ο κύκλος της ατυχίας κλείνει.

zannisvel
29/08/2014, 11:30
Rider μηπως να βαλω τη πεθερα μου να σε ξεματιασει? :beer:

rider
29/08/2014, 15:50
και δε τη βάζεις? Θα χασμουριέται για κανένα μήνα μετά με τέτοιο μάτι... Φαντάζομαι δε σε πειράζει ε?? :D

rider
07/09/2014, 12:44
και μερικές photo που φαινεται το σπάσιμο
322635

322636

322637

rider
07/09/2014, 12:57
πήραμε και το χαρτί απο την ασφάλεια και απο Δευτέρα ξεκινάμε διαδικασία για έκδοση νέας πινακίδας

322638

και φυσικά η γκαντεμιά συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς... βροχερός ο καιρός σήμερα και είπα ευκαιρία να ασχοληθω λιγο με τη μοτο. Κατεβηκα λοιπόν στο γκαραζ, γυαλισα το suzuki και είπα να καθαρίσω λιγο και το scooterακι. Αυτο μένει εκτός γκαράζ μπροστα απο την είσοδο γιατι έχουν την κακή συνήθεια κάποιοι να παρκάρουν ακριβώς μπροστα. Ο murhy αυτη τη φορά είπε να αφήσει το Gsx-R και να ασχοληθεί με τη σέλα απο το scooter...

322639

Πταίσμα συγκριτικά με τα υπόλοιπα θα με πείτε αλλα και πάλι....

Οπότε τα κλείδωσα μέσα και τα δυο και αν δεν τα διαβάσει παππάς δεν τα κουνάω!!!!

322640

teo_g7
07/09/2014, 14:35
Μεγάλη τρολια της Ασφαλείας που στο χαρτί γράφει "Ελληνας και ΧΟ"

amyroukai
07/09/2014, 15:26
Μεγάλη τρολια της Ασφαλείας που στο χαρτί γράφει "Ελληνας και ΧΟ"έτσι. Μην πετύχει κανεναν χρυσαυγιτη υπάλληλο στο υπουργείο και δεν του δίνει πινακιδα. Ο φέρων τη βεβαίωση, ημεδαπός και χριστιανός.

teo_g7
07/09/2014, 16:29
έτσι. Μην πετύχει κανεναν χρυσαυγιτη υπάλληλο στο υπουργείο και δεν του δίνει πινακιδα. Ο φέρων τη βεβαίωση, ημεδαπός και χριστιανός.

Έρχονται οι δηλώσεις φρονιματων εχθροί του έθνους κομμουνισταί... Ο καιρός γαρ εγγύς!

Bob_o_mastoras
07/09/2014, 18:36
Το σκισιμο στη σελα μυριζει γατα και στη Τριανδρια-Τουμπα εχει μπολικες! Συμπαθεστατες κατα τα αλλα αλλα γρατζουναν κανα αμαξι και σκιζουν και καμια σελα που και που. Βρισκεις και πατημασιες επανω??

amyroukai
07/09/2014, 19:27
Πολύ μεγαλο για να το έχει κάνει γάτα. Θα είχε και τρύπες πολλές απο νύχια τριγύρω και μασημενο αφρολεξ, παθών.

@τεο_7 ωχ, θα χάσουμε και τον κρίκο δηλαδή; τώρα με Ηλία και ουρανια στο δήμο, θα ανακληθουν οι άδειες λειτουργιας, πλην λεσχών ιστορικής ενημερωσης πολιτων και πατριωτικης δράσης;

rider
07/09/2014, 20:25
δεν θεωρω απίθανο να έγινε απο γάτα καθώς έχουμε κάποια αδέσποτα στη γειτονιά... μου είχαν σκίσει και την κουκούλα απο το αυτοκίνητο. Αλλά το συγκεκριμένο δε μου φαίνεται να ειναι απο γάτα, δεν έχει κανενα άλλο σημάδι, έστω και σαν απο ξυσιμο. Εκτος αν οι γάτες εδω στην Τουμπα κουβαλάνε και κανενα σουγιαδάκι μαζί τους! Με τόσα στραβα τελευταία δεν μπορώ να αποκλείσω τιποτα!!!

amyroukai
07/09/2014, 21:31
Άνοιξε κανένα σελαδικο εκεί κοντά; :)

rider
04/10/2014, 11:52
σε παραδέχομαι ρε murphy!!! Εχεις χιουμορ!!!

αφου ολοκλήρωσα την διαδικασια και παρέλαβα την καινουργια πινακίδα (κοστος 35€ το παράβολο και ότι σας χρεώσει η σχολη οδηγων αν δεν έχετε χρονο να το κανετε μονοι σας) την επόμενη μέρα με πηραν τηλεφωνο απο την ασφάλεια οτι βρήκαν την παλιά!!!

το αστειο της υποθεσης είναι οτι μου είπαν οτι θα έπρεπε να παω να δωσω καταθεση για να κλεισει η υποθεση μιας και θεωρητικα μεχρι να κλεισει η υποθεση η πινακίδα αναζητειται!! Οκ, κουλό αλλα πηγα... την πρωτη φορά δεν μπορουσαν να βρουν που ειχαν την πινακίδα...
Να σημειώσω οτι τους ενημέρωσα οτι εχω εκδοσει καινουργια. Οταν λοιπόν τους ειπα οτι εσεις με πηρατε τηλ οτι την βρηκατε και εγω πλεον έχω άλλο νουμερο γιατι πρεπει να με τραβολογατε ασκοπα, η απάντηση ηταν οτι πρεπει να την δω με τα μάτια μου οτι βρέθηκε (!) και να δωσω κατάθεση. Πραγμα το οποιο αποδείχθηκε την επομενη φορα που ξαναπηγα οτι ηταν λάθος μιας και ειχαν ηδη επικοινωνησει με το συγκοινωνιων και θα προχωρουσε η διαδικασία για καταστροφη της παλιας.

α, η πινακίδα μου είπαν οτι βρέθηκε σε περιοχή της πόλης απο όπου δεν ειχα περάσει με την μηχανη....

Προσοχή στις πινακίδες σας!!! ταλαιπωρία σκετη ειναι η επανεκδοση.... Και ενω ειχα πάρει το πράσινο χαρτι για την άδεια μετά απο φασαρία βρέθηκα πάλι με το άθλιο Α4 συν του ότι πρεπει να αλλάξει και το ασφαλιστηριο....

:yawn: