PDA

View Full Version : Σβησιμο εν κινηση xt600 03



adrianrw7
22/07/2014, 18:02
Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με ενα 600 ενω ειμαι κανονικα σε κινηση ξαφνικα σβηνει κ αφου μιζαρω παιρνει παλι μπροστα μερικες φορες ακουω σκασιμο απο την εξατμιση αφου πατησω γκαζι, παντως δεν το κανει συνεχεια, το εχει ψαξει μηχανικος κ εχει σηκωσει τα χερια εχει αλλαξει πηνια κ ηλεκτρονικη αλλα τιποτα, μηπως ξερει κανεις κατι?

hornettrela
22/07/2014, 18:14
Ειναι κλασσικο προβλημα των ΧΤ απο το 2004 ομως και μετα. Εφταιγε το ΤPS. εισαι σιγουρος οτι ειναι 2003?

toyar
22/07/2014, 18:23
ρευμα..........κανας διακοπτης κεντρικος, σταντ, κανα kill τετοια πραγματα.........

adrianrw7
22/07/2014, 18:30
Το σταντ το εχει βγαλει εκτος μονο ο διακοπτης εχει μεινει για αλλαγη ναι ειναι του 03 δεν ξερω παντως θελει ψαξιμο, ακομα δεν το πηρα κ αμεσως προβλημα

Bob_o_mastoras
22/07/2014, 19:36
Το αεροψυκτο ε;;
Κατι βραχυκυκλωνει και κοβει το ρευμα στιγμιαια μαλλον.
Το σκασιμο απο την εξατμιση πιθανον να οφειλεται σε αυτο. Αν πχ ενω το εχεις αναμενο ανοιγοκλεισεις στιγμιαια το killswitch ριχνει μια μπαλωθια. Μονο στα ανοιγματα απο το γκαζι στο κανει;; Παιρνει παντοτε αμεσως μπροστα αφου σου σβησει;;

nikolas1709
22/07/2014, 19:42
Ειναι κλασσικο προβλημα των ΧΤ απο το 2004 ομως και μετα. Εφταιγε το ΤPS. εισαι σιγουρος οτι ειναι 2003?




TPS σε ΧΤ600 ???????????

notakos600
23/07/2014, 16:39
TPS σε ΧΤ600 ???????????

Εμένα με ρίξανε μάλλον, είναι αερόψυκτο του 2003 και τόσο καιρό κυκλοφορώ χωρίς TPS...
porca miseria :cry:

sam4g
23/07/2014, 16:47
Σου κάνει μπερδέματα πριν σβήσει;; Τα καρμπς σε τί κατάσταση είναι;; Να βγάλεις και τα μπουζί να δεις αν είναι σε καλή κατάσταση.

Πάντως μην ανησυχείς δεν είναι τπτ. Και στον αδερφό μου το έκανε και σ αυτόν μόλις το αγόρασε. Τελικά διορθώθηκε μόνο του. Ίσως ήταν και θέμα βενζίνης.

Τα xt απ ότι έχω καταλάβει έχουν ένα θεματάκι με την αλλαγή ιδιοκτησίας :bawl: Αλλά μόλις συνηθήσουν το νέο αφεντικό είναι σκυλιά!

adrianrw7
23/07/2014, 19:20
Παιδια πηρα το μηχανακι σημερα με αλλαγμενο διακοπτη προς το παρον δεν μου το εχει ξανακανει θα δω στην πορεια ειναι νωρις ακομα

Bob_o_mastoras
23/07/2014, 20:24
Σου κάνει μπερδέματα πριν σβήσει;; Τα καρμπς σε τί κατάσταση είναι;; Να βγάλεις και τα μπουζί να δεις αν είναι σε καλή κατάσταση.

Πάντως μην ανησυχείς δεν είναι τπτ. Και στον αδερφό μου το έκανε και σ αυτόν μόλις το αγόρασε. Τελικά διορθώθηκε μόνο του. Ίσως ήταν και θέμα βενζίνης.

Τα xt απ ότι έχω καταλάβει έχουν ένα θεματάκι με την αλλαγή ιδιοκτησίας :bawl: Αλλά μόλις συνηθήσουν το νέο αφεντικό είναι σκυλιά!

Κατι ξερεις εσυ.. :tooth:

sam4g
24/07/2014, 08:46
Όντως το έμαθα από προσωπική εμπειρία κι ακόμα να με δεχτεί σαν αφεντικό αλλά δεν θα του περάσει. Θα το κάνω δικό μου ο κόσμος να χαλάσει!! :smokin:

notakos600
24/07/2014, 12:06
Όντως το έμαθα από προσωπική εμπειρία κι ακόμα να με δεχτεί σαν αφεντικό αλλά δεν θα του περάσει. Θα το κάνω δικό μου ο κόσμος να χαλάσει!! :smokin:

Πάρε του κάνα λελουδικό, μίλα του τρυφερά και θα καταλάβει. Είναι καλά κορίτσια τα ΧΤ, αυτά τα ΚΤΜια είναι μπαρόβια και άπιστα. :beer:

zannisvel
24/07/2014, 12:15
Σου κάνει μπερδέματα πριν σβήσει;; Τα καρμπς σε τί κατάσταση είναι;; Να βγάλεις και τα μπουζί να δεις αν είναι σε καλή κατάσταση.

Πάντως μην ανησυχείς δεν είναι τπτ. Και στον αδερφό μου το έκανε και σ αυτόν μόλις το αγόρασε. Τελικά διορθώθηκε μόνο του. Ίσως ήταν και θέμα βενζίνης.

Τα xt απ ότι έχω καταλάβει έχουν ένα θεματάκι με την αλλαγή ιδιοκτησίας :bawl: Αλλά μόλις συνηθήσουν το νέο αφεντικό είναι σκυλιά!

:lol::lol:
Ο,τι ποιο εξυπνο εχω διαβασει τελευταια!!!

Bob_o_mastoras
24/07/2014, 13:14
Πάρε του κάνα λελουδικό, μίλα του τρυφερά και θα καταλάβει. Είναι καλά κορίτσια τα ΧΤ, αυτά τα ΚΤΜια είναι μπαρόβια και άπιστα. :beer:

Tα ΚαΤεΜια και ενα λιβαδι λελουδα να τους παρεις τη μ@λακια θα στην κανουν. Το ποτε δεν ξερεις. Γι'αυτο κολλαμε :lol: Νιωθουμε ανασφαλεια.. ενω με το Γιαπωνεζο λες ενταξει, εδεσα το γαιδαρο μου... :tooth:

adrianrw7
24/07/2014, 20:15
Σημερα παλι δεν μου εκανε κατι τελικα μαλλον ο διακοπτης εφταιγε αλλα μην λεω μεγαλα λογια

notakos600
25/07/2014, 08:53
Σημερα παλι δεν μου εκανε κατι τελικα μαλλον ο διακοπτης εφταιγε αλλα μην λεω μεγαλα λογια

Πάντως στο δικό μου, διακόπτη και kill switch μου έβγαζε. Έριχνα σπρευ επαφών στο kill switch αλλά @@, βαριόμουνα και να το λύσω βλέπεις. Αφήνω το kill switch ανοιχτό (στο ΟΝ) και σβήνω από το κλειδί. Ησύχασα και όλα ΟΚ. Μην αγχώνεσαι το μηχανάκι δεν μασάει από τέτοια, άσε τους ΚαΤεΜάδες να τρέχουνε. :lol:

teogtp
25/07/2014, 09:09
Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με ενα 600 ενω ειμαι κανονικα σε κινηση ξαφνικα σβηνει κ αφου μιζαρω παιρνει παλι μπροστα μερικες φορες ακουω σκασιμο απο την εξατμιση αφου πατησω γκαζι, παντως δεν το κανει συνεχεια, το εχει ψαξει μηχανικος κ εχει σηκωσει τα χερια εχει αλλαξει πηνια κ ηλεκτρονικη αλλα τιποτα, μηπως ξερει κανεις κατι?

Φιλαρακι εισαι και πλεονεκτης.....................
Εδω ο αλλος εχει "οργωσει"σχεδον ολη την Αθηνα με τα ποδια.......
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141518&highlight=xt
:D

MadMar
25/07/2014, 14:11
Φίλε μου, είχα το ίδιο πρόβλημα κι εγω. Υποψιάστηκα το kill switch και είπα κάτσε να μην το κλείσω μια μέρα να δω αν θα το ξανακάνει. Απο τότε δεν το ξανάκανε ποτέ κι εγω δεν έχω ξανακλεισει το kill switch. Τσέκαρέ το

Bob_o_mastoras
25/07/2014, 14:15
Μη χρησιμοποιειτε το kill switch γενικοτερα. Σβηνετε με κλειδι. Και αντισκωριακο και σπρει επαφων συχνα. Και στην κλειδαρια.

adrianrw7
25/07/2014, 17:12
Παντα απο το κλειδι σβηνω ποτε απο το kill τωρα με τον αλλο διακοπτη δεν ξερω το πρωι κατι εκανε αλλα οχι ανυσηχητικο η αλλη λυση ειναι να αλλαξω μιζα και η τελευταια λυση ειναι να το παω σ' ενα παπα να το διαβασει."θα ξαναβαψω μαυρη την yamaha μου"...

sam4g
25/07/2014, 17:15
Παντα απο το κλειδι σβηνω ποτε απο το kill τωρα με τον αλλο διακοπτη δεν ξερω το πρωι κατι εκανε αλλα οχι ανυσηχητικο η αλλη λυση ειναι να αλλαξω μιζα και η τελευταια λυση ειναι να το παω σ' ενα παπα να το διαβασει."θα ξαναβαψω μαυρη την yamaha μου"...

Ποιόν άλλο διακόπτη;

sam4g
25/07/2014, 17:15
Παντα απο το κλειδι σβηνω ποτε απο το kill τωρα με τον αλλο διακοπτη δεν ξερω το πρωι κατι εκανε αλλα οχι ανυσηχητικο η αλλη λυση ειναι να αλλαξω μιζα και η τελευταια λυση ειναι να το παω σ' ενα παπα να το διαβασει."θα ξαναβαψω μαυρη την yamaha μου"...

Ποιόν άλλο διακόπτη;

adrianrw7
25/07/2014, 17:24
Εχουμε αλλαξει kill switch μπας κ φταιει αυτος και κανει αυτες τις διακοπες στα ρευματα

sam4g
25/07/2014, 17:34
Όταν λες ότι κάτι έκανε το πρωί τι εννοείς;

Πάντως μη σκας. Και του αδερφού μου ακριβώς τα ίδια έκανε. Δεν ξαναέκλεισε το kill switch κι όλα έφτιαξαν.

adrianrw7
25/07/2014, 17:36
Δεν κλεινω ποτε τον διακοπτη παντα απο κλειδι το πρωι αφου ειχα ανοιχτο το γκαζι σαν να μου εκοψε για λιγο κ μετα οκ

sam4g
25/07/2014, 17:50
Αν δεν είχε προλάβει να ζεσταθεί το μοτέρ μπορεί και να το κάνει.

Πολύ πιθανό είναι να φταίει και η βενζίνη. Μήπως άλλαξες βενζινάδικο;

Τα καρμπσ είναι καθαρά;

adrianrw7
25/07/2014, 18:02
Ναι καθαρο ειναι βεβζινη τωρα βαζω σνεχεια απο 2, 3 αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο κ οταν ειναι ζεστο μου το εχει κανει για να καταλαβεις σαν να μου κοβει κατι στιγμιαια το ρευμα κ μετα κομπλε παταω μιζα κ παιρνει αμεσως δεν εχω γκαζι καθολου

sam4g
25/07/2014, 18:23
Για βενζίνη και καρμπς ρώτησα επειδή είπες οτι σου έκοψε λίγο στο γκάζι. Όχι για σβήσιμο του κινητήρα.

Έλεγξε και μία το φίλτρο αέρα και το ντεπόζιτο για σκουριές ή κάνα σκουπιδάκι.

Κι εγώ δεν είμαι ειδικός. Απλά προσπαθώ να βοηθήσω με τα λίγα που έμαθα διαβάζοντας φορουμ και ξεψαχνίζοντας το net.

Απλά κοίταξε πρώτα τα απλά για να σιγουρευτείς και μετά πας στα πιο βαθιά γτ αν μπλέξεις με μάστορες θα πα΄νε κατ΄ ευθείαν στα βαθιά μπας και βγάλουν κι αυτοι το χαρτζιλίκι τους (προσωπική εμπειρία)

adrianrw7
25/07/2014, 18:33
Να εισαι καλα φιλε μου αλλα ο μηχανικος μου βαζει βγαζει κ γυρναει ανταλλακτικα πισω, παλι καλα δοκιμαζουμε ενα ενα μεχρι να το βρουμε δεν μπορω να κανω κατι αλλο εκτος αν το παω σε αλλον αλλα δεν την παλευω παλι ψαξιμο

Bob_o_mastoras
25/07/2014, 19:34
Το μπουζι και τα μπουζοκαλωδια τα ελεγξες τελικα;; ριξε και σπρεϊ επαφων σε ολες τις φυσες απο την ηλεκτρονικη. Ξανατσεκαρε και το διακοπτη του σταντ.
Και αμα πας στο μαστορα μην του πεις ισως φταιει το α ή το β η ελεγξε μου αυτο ή το αλλο.
Πες του: Βρες τι φταιει! Πες μου ποσο θα κοστισει (αφου συμφωνεις εσυ) και φτιαχ'το.

chr1s_86
30/07/2014, 13:32
Τσέκαρε και την ηλεκτρονική κάτω από τη σέλα, έχω δει σε ΧΤ να έχει κοπεί καλώδιο από τη φύσα της.

adrianrw7
30/07/2014, 21:05
Μετα την αλλαγη του διακοπτη δεν μου εχει ξανακανει κατι μπορει να εφταιγε αυτος για οτι νεοτερο θα ενημερωσω