PDA

View Full Version : XT600E Αναρτησεις Hagon



zannisvel
22/07/2014, 22:01
Καλησπερα!!!

Ηρθε και η ωρα των αναρτησεων!! Πρωτα θελω να ευχαριστησω τον Stam2 για το τρεξιμο που εριξε για να μπορεσουμε να παρουμε τις εν λογω αναρτησεις. 395€ για ελατηρια μπροστα, λαδι, και το monoshock σεταρισμενο στα κιλα μου απο το εργοστασιο της Hagon.

Σημερα τελειωσα σχετικα νωρις απο τη δουλεια και ειπα να προσπαθησω να αλλαξω τη πισω αναρτηση στο XTακι μου.
Λοιπον εφτιαξα ενα τετραγωνο stand 25x30 απο δοκαρια με το οποιο μπορω και μονος μου να σηκωνω το μηχανακι στον αερα. Βαζω ενα ξυλο στο πλαινο stand το γερνω προς το μερος μου, σπρωχνω το κουτι απο κατω και το ισσοροπω στο κουτι.

Τα σταδια για να αλλαξουμε τη πισω αναρτηση ειναι τα εξης.
Βγαζουμε τα πλαινα πλαστικα, ντεποζιτο
Τη πισω δαγκανα
Τη πισω ροδα
Ξεβιδωνουμε τη πανω βιδα που κραταει την αναρτηση απο πανω (διπλα στο φιλτροκουτι)
Ανεαζουμε το λαστιχενιο καλυμα, βγαζουμε την ασφαλεια απο το κατω μερος, και τραβαμε το πυρο.
Βγαζουμε την αναρτηση

Ακουγεται λιγο πιο ευκολο απο οτι πραγματικα ειναι. Αν ειχα βοηθεια θα ηταν πολυ πιο ευκολο, αλλα δε μπορουσα να κρατηθω αλλο.
Και μερικες photos..

320600
320601
320602

zannisvel
22/07/2014, 22:30
320604
320605

akis_trevor
22/07/2014, 22:47
καλοριζικες..!!!!!
καμια βολτα εκανες;αν ναι γραψε εντυπωσεις.αν οχι,οταν την κανεις,γραψτες :) ..
:beer:

theofilos888
22/07/2014, 22:50
Καλορίζικες! Στη θέση σου θα πήγαινα για στρώσιμο αναρτήσεων μια νυχτερινή!!!

alexxxcbr
23/07/2014, 07:42
Ωραιο το αμορτισερ.Καλες βολτες.:beer:

DrBig
23/07/2014, 08:16
Απο την φωτο χαγκον και μαμα αμορτισερ διπλα διπλα, φαινεται το πρωτο να εχει σημαντικα μικροτερη διαμετρο πιστονιου απο το δευτερο. Ισχυει η ειναι οφθαλμαπατη?

skylaros
23/07/2014, 08:37
Απο την φωτο χαγκον και μαμα αμορτισερ διπλα διπλα, φαινεται το πρωτο να εχει σημαντικα μικροτερη διαμετρο πιστονιου απο το δευτερο. Ισχυει η ειναι οφθαλμαπατη?

Εγώ το αντίθετο βλέπω :dizzy:

DrBig
23/07/2014, 08:38
Εγώ το αντίθετο βλέπω :dizzy:

Μηπως μπερδευεις το πιστονι με τον αξονα?

skylaros
23/07/2014, 08:48
Πολύ πιθανό η ασχετοσύνη μου να τα μπερδεύει. Πιο είναι πιο και τι σημαίνει να είναι πιο μεγάλο ή πιο μικρό ένα πιστόνι ή ένας άξονας ? :beer:

thnasd
23/07/2014, 08:51
395 σου στοίχησαν η πίσω ανάρτηση, μπροστά ελατήρια και τα λάδια τους;;

Sapadak
23/07/2014, 08:52
Απο την φωτο χαγκον και μαμα αμορτισερ διπλα διπλα, φαινεται το πρωτο να εχει σημαντικα μικροτερη διαμετρο πιστονιου απο το δευτερο. Ισχυει η ειναι οφθαλμαπατη?

Και εγώ έτσι το βλέπω :s

Επίσης βλέπω πολυ μικρότερο ελατήριο

DrBig
23/07/2014, 08:58
Πολύ πιθανό η ασχετοσύνη μου να τα μπερδεύει. Πιο είναι πιο και τι σημαίνει να είναι πιο μεγάλο ή πιο μικρό ένα πιστόνι ή ένας άξονας ? :beer:

Η διαμετρος του πιστονιου οριζει σε πολυ μεγαλο βαθμο την ποιοτητα λειτουργιας. Ειναι η διαμετρος του πανω μερους της αναρτησης. Οσο μεγαλυτερη η διαμετρος του πιστονιου τοσο το καλλιτερο. Αν το μαμα αμορτισερ εχει μεγαλυτερη διαμετρο και επισκευαζεται, τοτε θα δουλευει καλλιτερα απο το χαγκον, ειδικα σε βαθος χρονου.
Ο αξονας ειναι το χρωμιωμενο ματζαφλαρι που βγαινει απο κατω.

Ον-οφφ μηχανακια θελουν συνηθως 46μμ + πιστονια, τα στρητ βολευονται με 40μμ. Η ολινς βγαζει αναρτησεις για καποια μοντελα με 50ρια πιστονια.

DrBig
23/07/2014, 09:04
Και εγώ έτσι το βλέπω :s

Επίσης βλέπω πολυ μικρότερο ελατήριο

Πρεπει να παιζει καποια οφθαλμαπατη λογω γωνιας φωτογραφιας γιατι φαινεται και κοντυτερο, αλλα η διαμτερος πρεπε να ειναι σημαντικα μικροτερη. Η αποψη μου για τα χαγκον δεν ειναι παντως η καλλιτερη, τα θεωρω υποδεεστερα των μαμα, αλλα μονο ενα μηχανακι εχω οδηγησει με χαγκον κι αυτο πριν αρκετα χρονια.

zannisvel
23/07/2014, 09:30
Thanks ολους!!!
Λοιπον τα αμορτισερ εχουν την ιδια διαμετρο και ακριβως το ιδιο μηκος. Το ελατηριο ειναι οντως πιο κοντο αλλα λιγο πιο χοντρο (90-180 νομιζω), δεν ξερω γιατι. Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι θετικες και για πρωτη φορα νιωθω οτι εγω το παω το ΧΤ και οχι αυτο εμενα. Δεν εχω καθολου χοροπηδητα (bouncing) στο πισω, βεβαια πρεπει να αλλαχθει αμεσα και το μπροστα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη.
Επισης σηκωθηκε λιγο (1-2cm),
Σαν να νιωθω οτι μαλακωσε και λιγο γιατι τις λακουβες δεν τις ενιωθα τοσο στη μεση οσο πριν. Μπορει να ειναι και δουλεια του προοδευτικου ελατηριου. Θα δειξει!!

€395 ηταν για ολα μαζι με το ΦΠΑ.

zannisvel
23/07/2014, 09:32
Επισης να πω οτι ψηλωσε οταν το μηχανακι ειναι σε σταση. Οταν ανεβηκα δε μπορω να πω οτι ενωσα διαφορα.
Τελος να πω οτι η αναρτηση ειναι ρυθμιζομενη!!!:)

DrBig
23/07/2014, 09:33
καλοριζικο λοιπον!

Bob_o_mastoras
23/07/2014, 14:06
Με γεια με γεια!!!! Η καλυτερη αναβαθμιση!!! Να τα χαιρεσαι!!!
:beer:

Billymuse
23/07/2014, 14:47
Mε γειές αγορίνα :beer:

sapila racing
23/07/2014, 14:50
Καλές βόλτες! Αλλαξε και τα εμπρός να δείς ολη τη διαφορά.
:beer:

zannisvel
23/07/2014, 15:38
Ευχαριστω!!!! :beer:

Σημερα θα ερθει ενας φιλος απο το σπιτι και αν μας παιρνει η μερα θα κανουμε και το μπροστινο. Θα βαλω και καλυτερες photos οταν θα εχω λιγο χρονο!!!
:wave2:

sam4g
23/07/2014, 16:22
μεγειες μεγειες!! αντε να ακουσουμε ολοκληρωμενη άποψη μπας και βρουμε τα λεφτα να κανουμε κι εμεις την αναβαθμισούλα!!

καλές βόλτες!! :beer:

Λευκάδιος
23/07/2014, 18:04
Μερικες αποριες,η τιμη ειναι για αγορα απ'ευθειας απο Αγγλια?Η επαναφορα ρυθμιζεται με αλλεν?Ποσα κλικ εχει?Εγγυηση?
Καλες βολτες :beer:

zannisvel
23/07/2014, 21:52
Μπηκαν και τα μπροστινα.... Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Μολις πηρα καινουριο μηχανακι.
Πρεπει να πω οτι τα καινουρια ελατηρια ηταν 30-40% ποιο μακρυα και δε μπορουσαν να μπουν οι δυο αποστατες. Εβαλα 537 ml στο καθε καλαμι οπως λεει και το manual. Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι μου εστειλαν ακριβως 537+537=1074ml Rock oil SVI 10w.
Εβαλα και τα καλτσακια της Acerbis πανω απο τη γεφυρα και γενικα εγινε αγνωριστο.

Αρχικες εντυπωσεις και photos Θα σας δωσω αυριο πρωι που θα το παω μια καλη βολτα.

Ευχαριστω παιδες!!!
:beer:

zannisvel
23/07/2014, 22:01
Μερικες αποριες,η τιμη ειναι για αγορα απ'ευθειας απο Αγγλια?Η επαναφορα ρυθμιζεται με αλλεν?Ποσα κλικ εχει?Εγγυηση?
Καλες βολτες :beer:

- Απο Αθηνα τις παραγγειλαμε. Τις αναρτησεις τις πηραμε ποιο φθηνα επειδη εγινε ομαδικη παραγγελια. Γυρω στα 450€ τα ειχα βρει απο Αγγλια, αλλα καπου παιζει 299€ το monoshock σε προσφορα απο ενα μαγαζι στο Car.gr εδω στην Αθηνα.
-Ναι με αλλεν ρυθμιζεται απο τη βαση της.
-Δε νομιζω οτι ειναι με κλικ, ηρθε με ενα γατζο που βιδωνεις η ξεβιδωνεις αφου πρωτα λασκαρεις την ασφαλεια.
-Ειναιεπισκευασιμες
-2 χρονια εγγυηση χωρις περιορισμο χιλιομετρων (no questions asked που γραφει και πανω)

:beer:

akis_trevor
23/07/2014, 22:13
στο χα πει ;).κι εγω ειχα αποκτησει αλλη εμπιστοσυνη.βολταρε το λιγο να ερθει στα ισα του και ισως χρειαστει να παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις,θα το βρεις παντως...:beer:

Λευκάδιος
23/07/2014, 22:49
- Απο Αθηνα τις παραγγειλαμε. Τις αναρτησεις τις πηραμε ποιο φθηνα επειδη εγινε ομαδικη παραγγελια. Γυρω στα 450€ τα ειχα βρει απο Αγγλια, αλλα καπου παιζει 299€ το monoshock σε προσφορα απο ενα μαγαζι στο Car.gr εδω στην Αθηνα.
-Ναι με αλλεν ρυθμιζεται απο τη βαση της.
-Δε νομιζω οτι ειναι με κλικ, ηρθε με ενα γατζο που βιδωνεις η ξεβιδωνεις αφου πρωτα λασκαρεις την ασφαλεια.
-Ειναιεπισκευασιμες
-2 χρονια εγγυηση χωρις περιορισμο χιλιομετρων (no questions asked που γραφει και πανω)

:beer:Οταν λεω κλικ εννοω την ρυθμιση επαναφορας που γινεται με το αλλεν,το γατζοκλειδο ρυθμιζει την προφορτιση του ελατηριου ;)
Τα μπροστινα ελατηρια μπαινουν χωρις καθολου αποστατες?

zannisvel
24/07/2014, 08:10
Εχει σημασια πως θα μπουν τα ελατηρια; Οι αποψεις στο Ιντερνετ ειναι 60-40 με το 60% να υποστηριζει πρεπει να μπουν με τα στενα σπειρωματα κατω. Η hagon καπου διαβασα οτι λεει το αντιθετο.
Εγω τα εβαλα με το βαρυ μερος δηλαδη τα στενα προς τα κατω.
Να δοκιμασω και τα δυο και να δω τι ειναι καλυτερα η τελικα υπαρχει σωστος και λαθος τροπος;

spyrakos35
24/07/2014, 08:35
Οπως και σε αλλα πραματα στη ζωη, το θεμα ειναι να μπει.....;)

Καλοριζικες

zannisvel
24/07/2014, 09:33
Οταν λεω κλικ εννοω την ρυθμιση επαναφορας που γινεται με το αλλεν,το γατζοκλειδο ρυθμιζει την προφορτιση του ελατηριου ;)
Τα μπροστινα ελατηρια μπαινουν χωρις καθολου αποστατες?

Πρεπει να εχει 21 clicks αν δεν κανω λαθος αλλα θα σου πω σιγουρα οταν αρχισω να πειραματιζομαι. Τωρα το σοκ ειναι τοσο μεγαλο που πρεπει πρωτα να το συνηθισω και μετα ολα τα αλλα!!
Επισης οι οδηγιες ελεγαν οτι αν το ελατηριο εφτανε πανω απο το καλαμι τοτε τοποθετεις μονο τη ροδελα. Τους αποστατες τους βαζεις αν τα ελατηρια ειναι ιδιου μηκους με τα εργοστασιακα.
:beer:

DrBig
24/07/2014, 09:38
Οπως και σε αλλα πραματα στη ζωη, το θεμα ειναι να μπει.....;)


Ο καθενας με τον πονο του :bawl:

vaska
24/07/2014, 09:44
Οπως και σε αλλα πραματα στη ζωη, το θεμα ειναι να μπει.....;)

Καλοριζικες


Ο καθενας με τον πονο του :bawl:

:bawl::bawl:

Bowleno
24/07/2014, 11:47
:bawl::bawl:

Χ2 :bawl::bawl:

spyrakos35
24/07/2014, 17:31
Ο καθενας με τον πονο του :bawl:

και στο είδος του

:lol:

zannisvel
25/07/2014, 13:58
Εδω ειναι με τα καλτσακια της Acerbis.

Λετε να τα κρατησω η να βαλω τα πλαστικα protectors που βλεπετε στη τελευταια photo?
Ασχετο λιγο με το θεμα αλλα θελω μερικες γνωμες.


320709
320710




320708

theofilos888
25/07/2014, 13:59
Κράτα τα καλτσάκια....

skylaros
25/07/2014, 14:05
Πλαστικά ;) αν είχες τίποτα καλαμάρες οκ αλλά εδώ νομίζω πως ταιριάζουν καλύτερα τα πλαστικά

MadMar
25/07/2014, 14:06
Πολύ όμορφο το xtάκι σου!!! Ειναι σαν να βλέπω το δικό μου σε μπλε ;) Εμφανισιακα μ αρέσει περισσότερο το xt με καλαμίδες αλλα δεν ξέρω κατα πόσο προστατεύουν απο σκονες χώματα κλπ.

lucien
25/07/2014, 14:07
Πλαστικά ;) αν είχες τίποτα καλαμάρες οκ αλλά εδώ νομίζω πως ταιριάζουν καλύτερα τα πλαστικά

++1

Bob_o_mastoras
25/07/2014, 14:11
Γιατι δεν κρατας και τα δυο;; Αν ειναι να κρατησεις ενα παντως, κρατα τα καλτσακια, προστατευουν καλυτερα απο σκονες κλπ και κραταν και τις τσιμουχες πιο φρεσκιες. Αν και εσυ εχεις και τη γεφυρα.

zannisvel
25/07/2014, 14:19
Thanks !!!!

Το θεμα που εχω με τα πλαστικα ειναι οτι επιαναν με τη μια απο τις 2 βιδες που κρατανε τα καλαμια και δεν το εμπιστευομουν. Θα πρεπει να κανω καποια πατεντα για να τα εφαρμοσω και να μην δημιουργουν θεμα. Ο προηγουμενος ειχε βγαλει τη ροδελα και περασε τα πλαστικα αλλα η βιδα δεν ηταν πολυ σφιγμενη για να μην σπασουν και νομιζω οτι θα μπορουσε να παει κατι στραβα και γι'αυτο και πηρα τα καλτσακια.

Bob_o_mastoras
25/07/2014, 14:55
Βαλε μια ροδελα και απο κατω, πριν ακουμπησει το πλαστικο, ενα ελαστικο μικρο o-ring ή κατι δαχτυλιδακια πλακε μικρα πλαστικα που εχουν οι υδραυλικοι για στεγανωση για να μη σπασει.
Και με τις καλτσες καλο ειναι. Απλα γνωμη μου με τα πλαστικα τα καλαμια φαινονται πιο ψαρωτικα.

sam4g
25/07/2014, 16:44
Πάρα πολύ ωραίο το xtακι σου. Ίδιο με το δικό μου αν εξαιρέσεις το φτερό μπροστά. Εμένα μ αρέσει πιο πολύ με τα πλαστικά. Βασικά είναι κάτι που θέλω να κάνω κι εγω στο δικό μου.

Όσον αφορά τη σκόνη και το πόσο προστατεύουν σε σύγκριση με τις κάλτσες δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί αν δεν πατάς χώμα. Οι κάλτσες είναι καλύτερες όπως και οι φυσούνες που φοράνε από τη μαμά yamaha σε περίπτωση που το μηχανάκι είναι enduro και πάει χώμα για προστασία απ το χώμα.

Αλλιώς όλες οι street μηχανές θα έπρεπε να φοράνε αντίστοιχα προστατευτικά για τη σκόνη του δρόμου.

Ό,τι και να βάλεις τελικά καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.. :beer:

nickargas
25/07/2014, 20:33
μιας και εμενα μου εχει κατσει στο μυαλο να αλλαξω πισω αναρτηση μηπως γνωριζετε ποιες ρυθμιζομενες μπορουν να μπουν στο XT απο αλλα μηχανακια? απο wr τπτ τετοιο?
τωρα θα αλλαξω κι εγω μπροστινα και θα παρω με περισσοτερες σπειρες στην μια ακρη (προοδευτικα η' progressive) απο την promoto αλλα λεει οτι ειναι για dj02 xt και το δικο μου ειναι dj021...
θα κανουν η' να μην τα παρω, γιατι 85 ευρα ειναι πολλα για να τα κλαιω...
συνολικο μηκος των μπροστινων μπορεις να μας πεις?
επισης εμενα μου αρεσει με καλτσα πως να το κανουμε... ειμαι της γερμανικης σχολης βαζω καλτσα και στο σανδαλι... χαχχαχαχαχα
παντως πιστευω οτι πρεπει να αλλαξεις φλας... βαλε led 10 ευρω κανουν και δεν χαλανε ποτε... :P

nickargas
22/08/2014, 06:07
Παιδιά θέλω κι εγώ καλύτερες αναρτήσεις για να μπαίνει καλύτερα στις στροφές και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... μπροστινά ελατήρια σκληρά από πού να πάρω? Ή να πάρω προοδευτικά? Βοηθήστε τον κρητικο συνάδελφο και οποίος έρθει κερναω ρακες!!!

stam2
22/08/2014, 08:31
Zannis τώρα είδα το νήμα σου... Χαίρομαι πολύ που κούμπωσαν όλα κι εσύ μαζί επάνω στο μηχανάκι....
Έχε στο νού σου ότι μετά από 1000-1500 χλμ που θα έχει δουλέψει η ανάρτηση καλό είναι να παίξεις πάλι με τις ρυθμίσεις
και να βρεις τη βέλτιστη θέση για σένα. Πειραματίσου με όλα από τα πιο ακραία μέχρι τα πιο μέτρια μέχρι να σου ταιριάξει με τα κιλά σου και την οδήγησή σου. Χαίρομαι που είδα και άλλα θετικά σχόλια από το pb, παρά τις διάφορες κασάνδρες που έχουν γνώμη χωρίς να έχουν εμπειρία....
Το αποτέλεσμα είναι ότι με 395 ευρώ που περιλαμβάνουν και το ΦΠΑ, σετάρισες το μηχανάκι μπρος και πίσω, και έχεις πολλάααα χιλιόμετρα απόλαυσης από δω και πέρα...
Θα γράψω και στο αρχικό νήμα που είχα ανοίξει, εντυπώσεις γενικά από τους εγγλέζους, τι μου άρεσε και τι όχι, αλλά περιμένω feedback και από ένα vstrom το οποίο ταξιδεύει δικάβαλο, υπέρβαρο, σε μεικτό δρόμο, με μία φρεσκοφορεμένη hagon του pb, και θα γράψει 13.000 χλμ μέχρι να ξαναπατήσει Ελλάδα... Εκεί θα έχουμε και αληθινό τεστ αντοχής...

Καλά χιλιόμετρα να έχεις...!

zannisvel
22/08/2014, 12:14
Thanks Stam!!!!

Πρεπει να εχω κανει γυρω στα 1500 με 2000 Km απο τοτε, απο τα οποια 500 δικαβαλος. Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το ΧΤ ακολουθει ανετα Fazer (αυτο ετυχε να εχω για παρεα) σε στροφες χωρις να νιωθεις φοβο και ασταθεια. Μαζι με τη βελτιωση των φρενων θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω στο μηχανακι.

Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι επρεπε να εχω επενδυσει στη υδραυλικη προφορτιση, γιατι για να την αλλαξω πρεπει να βγαλω την πισω ροδα και την αναρτηση. Πριν κανω το ταξιδακι ρυθμισα το sag οσο καλυτερα μπορουσα για δικαβαλος αλλα πραγματικα κουραστηκα... Τωρα εχω μαρκαρει τις δυο ρυθμισεις (μονος και διπλος) αλλα επειδη εχω μπλεξει λιγακι τελευταια το οδηγω στο σκληρο και για μεσα τη πολη ειναι λιγο κουραστικο, αλλα παιχνιδιαρικο. Πρεπει να βρω ενα τροπο που να ρυθμιζεται απο το πλαι, αλλα το φιλτροκουτι ειναι μεσ' τη μεση..

theofilos888
22/08/2014, 13:10
Thanks Stam!!!!

Πρεπει να εχω κανει γυρω στα 1500 με 2000 Km απο τοτε, απο τα οποια 500 δικαβαλος. Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το ΧΤ ακολουθει ανετα Fazer (αυτο ετυχε να εχω για παρεα) σε στροφες χωρις να νιωθεις φοβο και ασταθεια. Μαζι με τη βελτιωση των φρενων θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω στο μηχανακι.

Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι επρεπε να εχω επενδυσει στη υδραυλικη προφορτιση, γιατι για να την αλλαξω πρεπει να βγαλω την πισω ροδα και την αναρτηση. Πριν κανω το ταξιδακι ρυθμισα το sag οσο καλυτερα μπορουσα για δικαβαλος αλλα πραγματικα κουραστηκα... Τωρα εχω μαρκαρει τις δυο ρυθμισεις (μονος και διπλος) αλλα επειδη εχω μπλεξει λιγακι τελευταια το οδηγω στο σκληρο και για μεσα τη πολη ειναι λιγο κουραστικο, αλλα παιχνιδιαρικο. Πρεπει να βρω ενα τροπο που να ρυθμιζεται απο το πλαι, αλλα το φιλτροκουτι ειναι μεσ' τη μεση..

Βγαζεις το φιλτροκουτι και τα καρμπυρατερ κ φορας fcr. Απλοοοοοο;;;;;; χαχαχα

Λευκάδιος
22/08/2014, 13:50
Βγαζεις το φιλτροκουτι και τα καρμπυρατερ κ φορας fcr. Απλοοοοοο;;;;;; χαχαχα

Να φανταστω και χωρις φιλτροχοανη ε?:D
Υπαρχει και ο παραδοσιακος τροπος με σφυρι-κατσαβιδι(αν χωραει) που ομως καταστρεφει τους κοχλιες(ασφαλεια και ρυθμιστη).Εγω αντι για κατσαβιδι εβαζα προεκταση καστανιας ή κατσαβιδι που ειναι μπροστα σαν αλλεν(δεν θυμαμαι πως λεγεται).Αν υπαρχει τροπος να σηκωθει και η πισω ροδα στον αερα ειναι και πιο ευκολο γιατι δεν συμπιεζεται το ελατηριο.

o_gavros
29/08/2014, 13:37
Thanks Stam!!!!

Πρεπει να εχω κανει γυρω στα 1500 με 2000 Km απο τοτε, απο τα οποια 500 δικαβαλος. Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το ΧΤ ακολουθει ανετα Fazer (αυτο ετυχε να εχω για παρεα) σε στροφες χωρις να νιωθεις φοβο και ασταθεια. Μαζι με τη βελτιωση των φρενων θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω στο μηχανακι.

Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι επρεπε να εχω επενδυσει στη υδραυλικη προφορτιση, γιατι για να την αλλαξω πρεπει να βγαλω την πισω ροδα και την αναρτηση. Πριν κανω το ταξιδακι ρυθμισα το sag οσο καλυτερα μπορουσα για δικαβαλος αλλα πραγματικα κουραστηκα... Τωρα εχω μαρκαρει τις δυο ρυθμισεις (μονος και διπλος) αλλα επειδη εχω μπλεξει λιγακι τελευταια το οδηγω στο σκληρο και για μεσα τη πολη ειναι λιγο κουραστικο, αλλα παιχνιδιαρικο. Πρεπει να βρω ενα τροπο που να ρυθμιζεται απο το πλαι, αλλα το φιλτροκουτι ειναι μεσ' τη μεση..

Ζαννή καλοστριφτο! να το χαρείς όσο θέλεις.
2 ερωτησεις,μάλλον 3:
α)τι παραπάνω εκτός απο σωληνάκια υψηλής μπορεί να γίνει για τα φρένα; (πέρα απο καλά μεταλλικά τακάκια)
β)πόσο θα επιβαρυνόσουν για αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση; για να κάνω μια σούμα να δω αν βγαίνει και μας παίρνει.
γ)τι στο καλό κάνεις ρε φίλε και το διατηρείς έτσι ζωντανό αυτό το χρώμα;;;;;


Αθάνατη ΧΤαρα,μας ταξιδεύεις...
εδω το δικό μου εξω απο το σπίτι του Ξυλούρη.
εχω χάσει το μέτρημα στο πόσα φτερά ασερμπις μπροστά έχουμε αλλάξει επειδή ξεραίνονται,ασπρίζουν ή/και σπάνε.

sapila racing
29/08/2014, 13:42
β)πόσο θα επιβαρυνόσουν για αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση; για να κάνω μια σούμα να δω αν βγαίνει και μας παίρνει.


Το φορτώνεις πολύ? :p
Ετσι κανει και σούζα με 5η φαντάζομαι. :beer:

o_gavros
29/08/2014, 13:45
αν η φωτό θεωρείται πολύ,τότε ντάαααξει μωρε :D

zannisvel
29/08/2014, 14:14
Ζαννή καλοστριφτο! να το χαρείς όσο θέλεις.
2 ερωτησεις,μάλλον 3:
α)τι παραπάνω εκτός απο σωληνάκια υψηλής μπορεί να γίνει για τα φρένα; (πέρα απο καλά μεταλλικά τακάκια)
β)πόσο θα επιβαρυνόσουν για αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση; για να κάνω μια σούμα να δω αν βγαίνει και μας παίρνει.
γ)τι στο καλό κάνεις ρε φίλε και το διατηρείς έτσι ζωντανό αυτό το χρώμα;;;;;


Αθάνατη ΧΤαρα,μας ταξιδεύεις...
εδω το δικό μου εξω απο το σπίτι του Ξυλούρη.
εχω χάσει το μέτρημα στο πόσα φτερά ασερμπις μπροστά έχουμε αλλάξει επειδή ξεραίνονται,ασπρίζουν ή/και σπάνε.

Φιλε Γαυρε,
α)Μετα απο πολλους συνδιασμους εχω καταληξει στα εξης : δισκο braking της σειρας challenge με μεταλλικά τακακια της ιδιας σειρας. Φυσικα μπορει πιο ακριβες μαρκες να εχουν καλυτερα αποτελεσματα. Αλλα σε συνδιασμο με τα καινουρια ελατηρια μπροστα το φρεναρισμα ειναι πολυ καλυτερο απο πριν. Απο τη στιγμη που αλλαχτηκε και η πισω αναρτηση το μηχανακι εχει να σταματησει να κοκαλλωνει πισω, κατι που μου εκανε συνεχεια. Γενικα οι αναρτησεις εχουν βοηθησει σε παρα πολλα πραγματα. Μονο να δεις τα chicken strips στα λαστιχα πριν και μετα, χωρις να εχω αλλαξει το συντηρητικο τροπο οδηγησης μου, θα καταλαβεις. Σωληνακια υψηλης εχω της Venhill και σιγουρα κανουν και αυτα κατι απο τη μερια τους.

β) Η υδραυλικη προφορτιση ηταν 140€ παραπανω. Μου ακουστηκαν πολλα γιατι δεν κυνηγαω να κανω το ΧΤ superbike, απλα να ειναι ενα αξιοπρεπες και ασφαλες μηχανακι. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι θα μου εκανε τη ζωη πολυ πιο ευκολη αν ειχα αυτη την πολυτελεια.

γ) Καλη ποιοτητα βαφης και βερνικι, και το αφηνω οσο λιγοτερο μπορω στον ηλιο. Αν και στο μασκακι και στο δεξια αεραγωγο εσπασε λιγο το χρωμα γιατι κατι μ@λ@κισμεν@ ειχαν ανεβει πανω και τραβαγαν photos και οπως τους επεφτε το ακουμπησαν πανω σε κατι καγκελα και... Anyway...

Aν το μηχανακι παντως χρειαζεται δουλιτσα στις αναρτησεις και αντι το να το πας στο μηχανικο το κανεις μονος σου, το κοστος σου ερχετε μια η αλλη. Για ολα μου πηγε 400€ αν το πηγαινα σε μηχανικο για λαδια, τσιμουχες μπροστινου και service το πισω, τοσο θα μου ερχοταν. Ασε που εμαθα και κατι καινουριο.

Αυτα!! Ελπιζω να μην κουρασα!!

o_gavros
30/08/2014, 17:35
140 παραπάνω,δηλαδή γύρω στα 400-450€ το αμορτισέρ κομπλέ;
είναι πολλά ρε γαμώτο για το ΧΤ,και ειδικά αυτη την εποχή.
Ότι χρειάζεται δουλίτσα στην ανάρτηση χρειάζεται, ειναι σομιές εντελώς το πίσω.
είμαι κι εγώ βαρυκόκκαλο (sic) παιδί και δεν βοηθάει.

Για το κόστος που λες πως γλυτώνεις το ξέρω. με ειχε βοηθησει ο αμυρουκάης κι αλλάξαμε τσιμούχες και λάδια στα καλαμια.
Ελατήρια του είχα βάλει πριν απο χρόνια, WP νομίζω. Καλά κρατάνε ακόμα αυτά.

Φρένα του έβαλα πλάκα και τακάκια EBC και μπορώ να πω ότι δεν είναι άσχημα.ένα σωληνάκι υψηλής σίγουρα θα βελτιώσει και την αίσθηση που αφήνει.

o_gavros
30/08/2014, 17:50
http://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/partdetail.aspx?partno=M62037H

φτάνει τα 600€+ απο ότι βλέπω...
Απαγορευτικό κοστος δυστυχώς :rolleyes:

spyrakos35
31/08/2014, 09:10
Φιλε Γαυρε,
.....

Ο συνδυασμος των δυο παραπανω χαρακτηριστικων απλα ΔΕΝ υπαρχει......

:lol:

nikos_XT600
15/09/2014, 11:41
Ωραιος ο Ζαννης, ενα πληρες θεμα με σωστα ανταλλακτικα!
Με επισες!χαχα
Αλλα μαλλον για του παραχρονου!

o_gavros
23/10/2017, 14:35
Ζαννη αν ευκαιρήσεις, γράψε πως είναι οι αναρτήσεις τώρα που έχουν περασει και μερικά χρονάκια.

zannisvel
03/07/2018, 17:55
Γαύρε το μηχανάκι το έδωσα πέρυσι τον Ιούνιο.
Ακόμα έχω επαφές και με το παιδί που το πήρε.
Έχει φτάσει τα 115Κ χιλιόμετρα, το είχα δώσει με 99Κ λίγο πριν γυρίσει.
Πρέπει να έχει κάνει πάνω απο 40Κ χιλιόμετρα με τις αναρτήσεις αυτές και ακόμα ειναι μια χαρα.
Οσο το ειχα στα χέρια μου δεν είχα κανενα παραπονο και μεταμορφώθηκε το μηχανακι, αλλα αν θες τη γνώμη μου η αναβάθμιση θα πρεπει να ειναι μπρος πίσω.
Οταν είχα βάλει την πίσω αναρτηση δεν είδα τόσο μεγαλη διαφορα αφου μετα το μπροστινό ηταν πολυ μαλακο. Όταν ολοκλήρωσα την αλλαγη και έβαλα και τα ελατηρια μπροστά έπαθα πλάκα με τη διαφορα.
Τα λεφτα ομως ειναι πολλα. Αν σκεφτεις οτι 400 ευρώ ειναι σχεδον το 1/3 της τιμης του.
Γιατι δε κοιτάς μηπως εβγαζες τη μαμα αναρτηση και την έδινες για αλαγή ελατηριου και service, αν θυμαμαι καλα η Kshock το αναλαμβανει αλλα πρεπει να τους το πας στο χερι.
Επίσης ειναι πολυ μανικι το βαλε βγαλε για να τη ρυθμίζεις, αφου δε χωράει τιποτα εκει.
Οτι θέλεις με ρωτάς!!