PDA

View Full Version : Για ένα φίλτρο αέρος πήγα ,και σφύξιμο βίδες



Σελίδες : [1] 2

PetranGR
24/07/2014, 18:48
Ας πω τον πόνο μου εδώ...

Δεν τρακάρα , όλα έγιναν μέσα στην αυλή μου.

Βρε ένα ωραίο απόγευμα ας κατέβω να στρώσω την μηχανή να την καθαρίσω κιόλας.
Πριν περίπου 3 εβδομάδες άλλαξα τεντωτήρα, όλα κομπλέ άλλαξα και τα λαδάκια μου όλα κομπλέ ξανά.

Σήμερα κατεβαίνω στην αυλή μου ωραία και καλά να αλλάξω φίλτρο, και πως κοιτάω στον τεντώτηρα βλέπω λίγο λάδι γύρω του , σαν να έσταξε ξέρω γω 1ml ...ίσα ίσα να λερώσει γύρω αμάν λέω.Θα το κάνω μετά...

Ξεκινάω αλλάζω φίλτρο κτλ.

Συμβαίνει στο ίδιο λεπτό κάτι με την γιαγιά μου που μένει στο ισόγειο και τρέχαμε λίγο,και ξεχνιέμαι ...

Όλα καλά ευτηχώς (πρώτα ο θεός)

Λέω ντάξει θα ξανα βγάλω την τεντώτηρα θα την καθαρίσω αφού έχω και το εργαλείο για να βγεί και θα την ξανα βάλω,κομπλέ κομπλέ ....



Ιδού το λάθος που έγινε γιατί το μυαλό μου ήταν στην γιαγιά ... ξέχασα 1 ολόκληρο βήμα,πιο ήταν αυτό ;;;;Μα φυσικά να γυρίσω τον στρόφαλο στο σημάδι "Τ" και έχω αφαιρέση ήδη την τεντωτήρα,λέω πάει την π***τσήσα,ας δοκιμάσω να την ξανα βάλω και να το στρίψω μπας και ... το βάζω ξανά όπως θυμόμουν κανονικά με το Manual ,γυρνάω τον στρόφαλο στο "Τ" ακούγονται σαν να γλιστράει κάτι και να ακούγονται ψιλά κρακ κρακ,κοκκαλώνω , και κοκκαλώνει και το κλείδι μαζί και δεν γυρνάει ...

Ωράια λέω, τώρα την έκανα την μακακία ...

Τηλ. τον SHOOTER045 μπας και γλυτώσω τίποτα αλλά ... τίποτα.
Σάλιο δεν υπάρχει ούτε για αστείο οπότε παροπλισμός της μηχανής αφού συνεργείο δεν παίζει ...

Γιατί;Όλο αυτό ,αλλάξα τον τεντωτήρα και ακουγόταν πάλι το κροτάλισμα και με είπαν αλυσίδα τεντωτήρα καδένα,και λέω κουστούμι; 300€ λέω καλά θα το αφήσουμε προς στιγμή και ας κροταλίζει, ΟΡΙΣΤΕ που σήμερα με την αφηρημάδα μου ... θα αναγκαστώ τώρα έτσι και αλλίως να το αλλάξω , και ποιος ξέρει τι άλλο μαζί ...

Ζημιά ; δεν ξέρω και εγώ πόσο...

Απλά ήθελα να πω σε όσους είστε μάστορες,παιδιά ξέρω οτι τα ξέρετε 100000000 καλύτερα απο μένα και άλλοι τα σπουδάσατε,αλλά να ξέρετε με καθαρό μυαλό να τα κάνετε όλα γιατί ..αλλίως; θα πάθετε οτι έπαθα :(

Στενάχωρηθηκα πολύ.

bros400pgm
24/07/2014, 19:01
Εισαι σιγουρος οτι χρειαζεται να ειναι ο στροφαλος σε συγκεκριμενη θεση για να αφαιρεσεις τον τεντωτηρα?

PetranGR
24/07/2014, 19:07
Εισαι σιγουρος οτι χρειαζεται να ειναι ο στροφαλος σε συγκεκριμενη θεση για να αφαιρεσεις τον τεντωτηρα?

Μάλιστα το Manual το ίδιο το λέει ,

"Rotate and allign the "T" mark with the mark of the cranksaft".

toyar
24/07/2014, 19:48
το λογικο ειναι να ειναι στα σημαδια κατα την τοποθετηση οποτε σου λεει φερτο στα σημαδια με τον τεντωτηρα πανω ωστε οταν τον ξαναβαλεις να τσεκαρεις οτι παρεμεινε στα σημαδια
ποιο κλειδι κοκκαλωσε;

PetranGR
24/07/2014, 19:54
το λογικο ειναι να ειναι στα σημαδια κατα την τοποθετηση οποτε σου λεει φερτο στα σημαδια με τον τεντωτηρα πανω ωστε οταν τον ξαναβαλεις να τσεκαρεις οτι παρεμεινε στα σημαδια
ποιο κλειδι κοκκαλωσε;

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου πείς,είμαι λίγο φορτισμένος.

Κλειδί κλείδωσε εννοούσα,οτι το καριδάκι που πήγα να γυρίσω τον στρόφαλο στο "νεκρό σημείο" .

Μπροστά δεν πάει αλλά πίσω πάει ..δηλαδή αν το γυρίσω όπως γυρναέι το ρολόι δεν γυρνάει είναι σφυνομένο ,αν το γυρίσω ανάποδα όμως απο την αντίθετη μεριά γυρνάει άνετα...

toyar
24/07/2014, 20:00
δεν ειμαι σιγουρος για το δικο σου αλλα νομιζω ο στροφαλος γυρναει αριστεροστροφα
βγαλε τον τεντωτηρα φερε τα σημαδια γυρνοντας αριστεροστροφα και ξαναβαλτον
την ωρα που τον βαζεις εχε τον νου σου να μην φυγουν τα σημαδια
οταν τελειωσεις γυρνα το μοτερ με το χερι 2 στροφες και ξανατσεκαρε τα σημαδια

PetranGR
24/07/2014, 20:04
δεν ειμαι σιγουρος για το δικο σου αλλα νομιζω ο στροφαλος γυρναει αριστεροστροφα
βγαλε τον τεντωτηρα φερε τα σημαδια γυρνοντας αριστεροστροφα και ξαναβαλτον
την ωρα που τον βαζεις εχε τον νου σου να μην φυγουν τα σημαδια
οταν τελειωσεις γυρνα το μοτερ με το χερι 2 στροφες και ξανατσεκαρε τα σημαδια

Το δοκίμασα ήδη αυτό .Αλλά δεν ...

Μόλις το γυρνάς προς τα πίσω το φαίρνεις στα σημάδια κτλ. και το ξανα βάλεις ,και μετά τον ξανα γυρίσεις , τότε ξανά σταματάει στο σημείο το οποίο το είχες αφήσει ,δηλαδή αν το γυρίσεις 2 στροφές πίσω,και ξανά 2 στροφές μπροστά θα σταματήσει πάλι εκεί στο ίδιο σημείο.

Δεξιόστροφα γυρνάει ο δικός μου για να έρθει στο "νεκρό" σημείο.

theofilos888
24/07/2014, 20:43
Σταμάτα να γυρνάς το στρόφαλο χωρίς τεντωτήρα! ΤΩΡΑ! Άν υπάρχει μία περίπτωση να μήν το έχεις ξεχρονίσει, τη ροκανίζεις επικίνδυνα! Πήγαινέ το σε μάστορα και προς θεού ΜΗΝ το βάλεις μπροστά!

PetranGR
24/07/2014, 20:46
Σταμάτα να γυρνάς το στρόφαλο χωρίς τεντωτήρα! ΤΩΡΑ! Άν υπάρχει μία περίπτωση να μήν το έχεις ξεχρονίσει, τη ροκανίζεις επικίνδυνα! Πήγαινέ το σε μάστορα και προς θεού ΜΗΝ το βάλεις μπροστά!

1 φορά την γύρισα χωρίς τον τεντωτήρα και αυτό για 1 στροφή και δεν ...

Μετά τον ξανα έβαλα και έγινε οτι είπα.
Αύριο πρώι πάει μάστορα... λογικά έφυγε απο τον χρονισμό ...αλλά φοβάμαι μην βγεί και τίποτα άλλο...

τσουλόντας αύριο θα το πάω μερικά μέτρα πιο κάτω είναι στην κατηφόρα μου το συνεργείο.

PetranGR
24/07/2014, 20:51
Σταμάτα να γυρνάς το στρόφαλο χωρίς τεντωτήρα! ΤΩΡΑ! Άν υπάρχει μία περίπτωση να μήν το έχεις ξεχρονίσει, τη ροκανίζεις επικίνδυνα! Πήγαινέ το σε μάστορα και προς θεού ΜΗΝ το βάλεις μπροστά!

το πιο λογικό θα χρειαστώ μόνο συγχρονισμό βαλβίδων ;

ή θα χρειαστέι τελικά να αλλάξω και την καδένα με τις γλιστριέρες;

SHOOTER045
24/07/2014, 20:53
Όπως σου είπε ο Θεόφιλος ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΎΡΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΊΟ

PetranGR
24/07/2014, 20:54
Όπως σου είπε ο Θεόφιλος ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΎΡΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΊΟ

αυτό είναι το μόνο σίγουρο ... απλά κοιτάω και λίγο πιο "πέρα" και ψάχνω έστω πληροφοριακά τι μπορεί να χρειαστεί ...

theofilos888
24/07/2014, 20:58
το πιο λογικό θα χρειαστώ μόνο συγχρονισμό βαλβίδων ;

ή θα χρειαστέι τελικά να αλλάξω και την καδένα με τις γλιστριέρες;

Ναι θα χρειαστεί σίγουρα χρονισμό βαλβίδων. Καδένα και λοιπά είναι στην κρίση σου αν θα τα αλλάξεις. Μάλλον όμως θα γλιτώσεις από εργατικά μιας και το μηχανάκι θα είναι ανοιχτό!
Δουλειά πάνω στη μηχανή ΜΟΝΟ με καθαρό μυαλό! Αλλιώς τα αποτελέσματα δεν είναι και τα καλύτερα!!!!

PetranGR
24/07/2014, 20:59
Ναι θα χρειαστεί σίγουρα χρονισμό βαλβίδων. Καδένα και λοιπά είναι στην κρίση σου αν θα τα αλλάξεις. Μάλλον όμως θα γλιτώσεις από εργατικά μιας και το μηχανάκι θα είναι ανοιχτό!
Δουλειά πάνω στη μηχανή ΜΟΝΟ με καθαρό μυαλό! Αλλιώς τα αποτελέσματα δεν είναι και τα καλύτερα!!!!

το έμαθα σήμερα πίστεψε με.

Τεντωτήρα άλλαξα και δεν έχει ούτε 2 εβδομάδες.

Αλλά το κροτάλισμα πάλι ακουγόταν ...οπότε με βλέπω και για καδένα ...

amyroukai
24/07/2014, 22:02
Εγώ να πω τη μλκία μου; Θα άνοιγα ψευτοκάπακο κεφαλή, μετά θα δοκίμαζα να φέρω και τους εκκεντροφόρους στα σωστά τους σημάδια, να ξαναπεράσω την αλυσίδα στα δόντια τους, τεντωτήρα στη θέση του και θα δοκίμαζα να δώσω πάλι στροφή με το κλειδί.

theofilos888
24/07/2014, 22:08
Εγώ να πω τη μλκία μου; Θα άνοιγα ψευτοκάπακο κεφαλή, μετά θα δοκίμαζα να φέρω και τους εκκεντροφόρους στα σωστά τους σημάδια, να ξαναπεράσω την αλυσίδα στα δόντια τους, τεντωτήρα στη θέση του και θα δοκίμαζα να δώσω πάλι στροφή με το κλειδί.


Ναι οκ. Μαζί σου! Και εγώ το ίδιο θα έκανα. Αλλα άμα του έχει φύγει ένα δόντι; Άστον να πάει στο μάστορα, να πάρει εκείνος την ευθύνη.

amyroukai
24/07/2014, 22:09
να πάει οδοντίατρο τότε ρε :bawl:


πέρα από την πλάκα. Και δόντι να έχει πηδήξει η αλυσίδα, αν ο στρόφαλος δείχνει σωστά και οι εκκεντροφόροι επίσης σωστά (οι δικοί μου πχ έχουν ένα σημαδάκι που πρέπει να είναι οριζόντιο - σε ευθεία με το καπάκι) τότε περνάς την αλυσίδα και είσαι κομπλέ... Κατά μάνιουαλ πάντα.

PetranGR
24/07/2014, 22:27
Ναι οκ. Μαζί σου! Και εγώ το ίδιο θα έκανα. Αλλα άμα του έχει φύγει ένα δόντι; Άστον να πάει στο μάστορα, να πάρει εκείνος την ευθύνη.


να πάει οδοντίατρο τότε ρε :bawl:


πέρα από την πλάκα. Και δόντι να έχει πηδήξει η αλυσίδα, αν ο στρόφαλος δείχνει σωστά και οι εκκεντροφόροι επίσης σωστά (οι δικοί μου πχ έχουν ένα σημαδάκι που πρέπει να είναι οριζόντιο - σε ευθεία με το καπάκι) τότε περνάς την αλυσίδα και είσαι κομπλέ... Κατά μάνιουαλ πάντα.

μαζί σας παιδιά,αλλά οι γνώσεις μου σταματάνε εώς εκεί ,δεν μπορώ να το κάνω αυτό καθώς δεν γνωρίζω τόσο είς βάθος τα μηχανικά.

Θα το πάω στον μάστορα εδώ κάτω τον "επιστήμονα" να με πεί εκείνος τι και πως,θα του πω τι έκανα μεν και θα με πεί τι θα χρειαστεί να κάνουμε.ο ΘΕΌΣ βοηθός γιατί τελικά καλά λένε οτι με φουσκωμένο μιαλό κάνεις λάθη ...χωρίς να το καταλάβεις...

amyroukai
24/07/2014, 22:40
οι γνώσεις μου τελειώνουν εκεί που τελειώνει το μάνιουαλ Πετράν. Δεν έχω ανοίξει ποτέ μόνος μου μοτέρ, αλλά αφού ο άη μανουάλης ο γιαμάχας της ιβάτα τζαπάν λέει κάνε αυτό (για αλλαγή timing chain πχ) αυτό θα δοκίμαζα πρώτα. Σε τελική ανάλυση, τι παραπάνω θα κάνει το όποιο παλικαράκι βάλει χέρι;

Και επειδή έχω δει τοπικούς μάγους χωρίς το μάνιουαλ, άλλοι πετυχαίνουν λόγω κωλοφαρδίας, άλλοι λόγω εμπειρίας, άλλοι κάνουν ΤΙΣ μαλακίες λόγω ξερολίας... δεν το παίρνεις μαζί σε ένα στικάκι;

PetranGR
24/07/2014, 22:43
οι γνώσεις μου τελειώνουν εκεί που τελειώνει το μάνιουαλ Πετράν. Δεν έχω ανοίξει ποτέ μόνος μου μοτέρ, αλλά αφού ο άη μανουάλης ο γιαμάχας της ιβάτα τζαπάν λέει κάνε αυτό (για αλλαγή timing chain πχ) αυτό θα δοκίμαζα πρώτα. Σε τελική ανάλυση, τι παραπάνω θα κάνει το όποιο παλικαράκι βάλει χέρι;

Και επειδή έχω δει τοπικούς μάγους χωρίς το μάνιουαλ, άλλοι πετυχαίνουν λόγω κωλοφαρδίας, άλλοι λόγω εμπειρίας, άλλοι κάνουν ΤΙΣ μαλακίες λόγω ξερολίας... δεν το παίρνεις μαζί σε ένα στικάκι;

εκτυπωμένο το έχω το manual με βάση αυτό έχω κάνει οτι έχω κάνει στην μηχανή μου .

Αλλά να μπλέξω τώρα μέσα στον κινητήρα δεν βάζω χέρι χωρίς να μην ξέρω που πάνε τα 4,και με βάση τι πρέπει να κάνω εν μέρη.

Οπότε καλύτερα μάστορα,και ότι γίνει έγινε.

Το πρωί θα σας βγάλω ετυμηγορία..

tsompanis
24/07/2014, 22:52
Εντάξει δεν έπαθες και τίποτα.και είσαι και δίπλα απο τον μάστορα!
Μην αγχώνεσαι άδικα...

όπα εντιτ... τώρα το είδα.Ο...Αγχώδης !:lol:

SHOOTER045
24/07/2014, 22:56
Εντάξει δεν έπαθες και τίποτα.και είσαι και δίπλα απο τον μάστορα!
Μην αγχώνεσαι άδικα...

όπα εντιτ... τώρα το είδα.Ο...Αγχώδης !:lol:
Τελικά αυτά για τους πόντιους έχουν κάποια βάση...

Grafton 505
24/07/2014, 22:57
Όταν έβγαλες τον τεντωτήρα, δεν είχες γυρίσει τον στρόφαλο, σωστά ;
Πριν τον ξαναβάλεις τον πείραξες τον στρόφαλο ;

PetranGR
24/07/2014, 23:08
Εντάξει δεν έπαθες και τίποτα.και είσαι και δίπλα απο τον μάστορα!
Μην αγχώνεσαι άδικα...

όπα εντιτ... τώρα το είδα.Ο...Αγχώδης !:lol:

Ναι μερικά μέτρα στην κατηφόρα μου είναι άντε να είναι 200 μέτρα...

Αλλά ναι ο αγχώδης για τα οικονομικά είμαι εγώ..παρόν!



Τελικά αυτά για τους πόντιους έχουν κάποια βάση...

εσύ μην μιλάς,και ετοιμάσου αν καταφέρω να την φτιάξω θα έρθω να πάμε για φαί


Όταν έβγαλες τον τεντωτήρα, δεν είχες γυρίσει τον στρόφαλο, σωστά ;
Πριν τον ξαναβάλεις τον πείραξες τον στρόφαλο ;

Όχι,νόμιζα οτι το είχα κάνει αλλά τελικά δεν το είχα κάνει .

Ναι,τον πείραξα να τον πάω στο νεκρό σημείο ήταν σχεδόν δίπλα το σημάδι του, και λέω ούτε 2 εκ. δεν θα το σπρωξω με το καρυδάκι ,και έβαλα τον τεντωτήρα,αλλά μετά τίποτα...

Grafton 505
24/07/2014, 23:17
Ναι,τον πείραξα να τον πάω στο νεκρό σημείο ήταν σχεδόν δίπλα το σημάδι του, και λέω ούτε 2 εκ. δεν θα το σπρωξω με το καρυδάκι ,και έβαλα τον τεντωτήρα,αλλά μετά τίποτα...

Ok.
Χειρότερο σενάριο : Να έχεις χτυπήσει κάποια βαλβίδα.
Καλύτερο σενάριο : Να έχει πηδήξει δόντι η αλυσίδα, να έχεις ακουμπίσει κάποια βαλβίδα και τίποτα παραπάνω.

Όπως και να έχει, ο μάστορας θα ξεβιδώσει τους εκκεντροφόρους για να φέρει τα σημάδια εκεί που πρέπει.

PetranGR
24/07/2014, 23:46
Ok.
Χειρότερο σενάριο : Να έχεις χτυπήσει κάποια βαλβίδα.
Καλύτερο σενάριο : Να έχει πηδήξει δόντι η αλυσίδα, να έχεις ακουμπίσει κάποια βαλβίδα και τίποτα παραπάνω.

Όπως και να έχει, ο μάστορας θα ξεβιδώσει τους εκκεντροφόρους για να φέρει τα σημάδια εκεί που πρέπει.

αν χτύπησα βαλβίδα τότε τι ; πάει το μοτέρ ;

spyrakos35
24/07/2014, 23:50
αν χτύπησα βαλβίδα τότε τι ; πάει το μοτέρ ;

Λολ....

Ρε μαστορα.... Αμα δεν το χεις γιατι το χουφτωνεις;

PetranGR
25/07/2014, 00:04
Λολ....

Ρε μαστορα.... Αμα δεν το χεις γιατι το χουφτωνεις;

ρε μάστορα έκατσες να διαβάσεις τι έκανα ;
Όσο για την βαλβίδα είπαμε ξέρω κάποια βασικά πράγματα έστω αλλά έτσι όπως είπε το χειρρότερο σενάριο ,κάνω τον ανήξερο και οτι δεν ξέρω τι είναι η βαλβίδα γιατί δεν θέλω να το πιστέψω...

amyroukai
25/07/2014, 00:17
δεν πάει ρε το μοτέρ.
ΑΝ λέμε (αμφίβολο) έχεις χτυπήσει τόσο γερά την βαλβίδα που να πάθει ζημιά, θα αλλάξεις μιά βαλβίδα (ή όσες χτύπησαν). Αν δεν το ζόρισες, δεν νομίζω να έχει πάθει κάτι τέτοιο.

SHOOTER045
25/07/2014, 00:26
Δεν σε βλέπω να κοιμάσαι πετρακη ως αύριο που θα πας στο μαστορα
Όσο για το φαι φτιαξτο εσύ και κανονίζουμε

daz
25/07/2014, 01:21
Καλά ρε αθεόφοβε γύρισες το στρόφαλο χωρίς "την" τεντωτήρα? :lol: Δεν πειράζει, αρκεί που είναι εντάξει η γιαγιά. Η γκόμενα δεν έπαθε κάτι, "συγχρονισμό" χρειάζεται και είσαι κομπλέ. ;)

Το κρακ ήταν επειδή πήδηξε δόντι ο εκκεντροφόρος, και ο στρόφαλος σταματάει συνέχεια στο ίδιο σημείο επειδή το πιστόνι βρίσκει σε κάποια βαλβίδα πριν φτάσει στο ΑΝΣ. Αν δε το ζόρισες, η βαλβίδα-ες σου είναι εντάξει.

Είναι απλό να φτιαχτεί από κάποιον που ξέρει don't worry.

PetranGR
25/07/2014, 01:29
δεν πάει ρε το μοτέρ.
ΑΝ λέμε (αμφίβολο) έχεις χτυπήσει τόσο γερά την βαλβίδα που να πάθει ζημιά, θα αλλάξεις μιά βαλβίδα (ή όσες χτύπησαν). Αν δεν το ζόρισες, δεν νομίζω να έχει πάθει κάτι τέτοιο.

όχι όχι, δεν το γύρισα ούτε με δύναμη ούτε το ζόρισα, ήταν μισό κλικ εν μέρη που μπορούσε να κάνει το έκανα αλλά σταμάτησα μετά γιατί δεν συνέχιζε.


Δεν σε βλέπω να κοιμάσαι πετρακη ως αύριο που θα πας στο μαστορα
Όσο για το φαι φτιαξτο εσύ και κανονίζουμε

πως το ήξερες; προσπάθησα να κοιμήθω μάταια όμως.
θα έρθω χωριό για καφέ :P αν μου μείνει κανένα ευρώπουλο στην άκρη...

Καλά ρε αθεόφοβε γύρισες το στρόφαλο χωρίς "την" τεντωτήρα? :lol: Δεν πειράζει, αρκεί που είναι εντάξει η γιαγιά. Η γκόμενα δεν έπαθε κάτι, "συγχρονισμό" χρειάζεται και είσαι κομπλέ. ;)

Το κρακ ήταν επειδή πήδηξε δόντι ο εκκεντροφόρος, και ο στρόφαλος σταματάει συνέχεια στο ίδιο σημείο επειδή το πιστόνι βρίσκει σε κάποια βαλβίδα πριν φτάσει στο ΑΝΣ. Αν δε το ζόρισες, η βαλβίδα-ες σου είναι εντάξει.

Είναι απλό να φτιαχτεί από κάποιον που ξέρει don't worry.

Ναι, το ξέχασα γιατί έτρεξα μέσα για την γιαγιά μου και νόμιζα οτι το είχα κάνει αμ δε όμως.

Κατάλαβα,πρωί θα δείξει τι θα γίνει ...
Ευχαριστώ όμως για τις πληροφορίες.

Στον επιστήμονα θα το πάω supersportservice ... αν τον ξέρεις daz.

spyrakos35
25/07/2014, 07:13
Βαλε τη γιαγια να πληρωσει τη ζημια τωρα που ολα καλα....

SHOOTER045
25/07/2014, 07:28
Τζάμπα μιλαςο Πέτρος πρέπει να είναι ήδη έξω απ το συνεργείο και περιμένει να ανοίξει

spyrakos35
25/07/2014, 08:19
Τζάμπα μιλαςο Πέτρος πρέπει να είναι ήδη έξω απ το συνεργείο και περιμένει να ανοίξει

:lol:

zannisvel
25/07/2014, 08:28
Ολα καλα θα πανε. Αλλα αφου θα φτασει μεχρι εκει ας αλλαξει και τη καδενα για να φυγει και αυτο απο τη μεση.
:beer:

notakos600
25/07/2014, 08:40
Εκτός αν το κρακ ήταν από την στενή επαφή της ή των βαλβίδων με το πιστόνι...
Αν ήταν δικό μου πάντως θα έβγαζα τη κεφαλή να δω μέχρι που έφτασε η αφηρημάδα μου.
Το να το χρονίσεις και να το ξανακλείσεις είναι το μόνο εύκολο.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, είναι κάτι που συμβαίνει.

teogtp
25/07/2014, 08:42
Βαλε τη γιαγια να πληρωσει τη ζημια τωρα που ολα καλα....
Εισαι μλκς!:lol:

όχι όχι, δεν το γύρισα ούτε με δύναμη ούτε το ζόρισα, ήταν μισό κλικ εν μέρη που μπορούσε να κάνει το έκανα αλλά σταμάτησα μετά γιατί δεν συνέχιζε.



πως το ήξερες; προσπάθησα να κοιμήθω μάταια όμως.
θα έρθω χωριό για καφέ :P αν μου μείνει κανένα ευρώπουλο στην άκρη...
........


Τζάμπα μιλαςο Πέτρος πρέπει να είναι ήδη έξω απ το συνεργείο και περιμένει να ανοίξει

320702

spyrakos35
25/07/2014, 08:45
Ναι ρε, ειμαι μλκς.....

Ζηλεψες ομως....

:bawl:

PetranGR
25/07/2014, 09:51
Τζάμπα μιλαςο Πέτρος πρέπει να είναι ήδη έξω απ το συνεργείο και περιμένει να ανοίξει

Ναι,το έκανα και αυτό πουρνό πουρνό ... περίμενα να ανοίξουν.


:lol:


Ολα καλα θα πανε. Αλλα αφου θα φτασει μεχρι εκει ας αλλαξει και τη καδενα για να φυγει και αυτο απο τη μεση.
:beer:

Ναι,αυτό θα γίνει σίγουρα.


Εκτός αν το κρακ ήταν από την στενή επαφή της ή των βαλβίδων με το πιστόνι...
Αν ήταν δικό μου πάντως θα έβγαζα τη κεφαλή να δω μέχρι που έφτασε η αφηρημάδα μου.
Το να το χρονίσεις και να το ξανακλείσεις είναι το μόνο εύκολο.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, είναι κάτι που συμβαίνει.

Επειδή δεν γνωρίζω απο που μπορεί να ήταν το κράκ για αυτό λέω άσ'το καλύτερα και το πήγα,να έχει άλλος την ευθήνη.


Ναι ρε, ειμαι μλκς.....

Ζηλεψες ομως....

:bawl:

μαλκία είπες χοντρή...και δεν με άρεσε. :mad:

PetranGR
25/07/2014, 09:52
Εισαι μλκς!:lol:




320702


αν ήταν Θεσσαλονίκη είχα πάει ήδη...

zannisvel
25/07/2014, 10:01
Ειχες κανα νεο απο το μαστορα?

PetranGR
25/07/2014, 10:35
Ειχες κανα νεο απο το μαστορα?

Όχι, έχει πολύ δουλειά και σκέψου οτι με είπε οτι θα την πιάσει την Πέμπτη ,δεν πειράζει να σε πώ την αλήθεια μπας και μαζέψω κανένα ψιλό γιατί δεν παίζει διαφορετικά...

έτσι όπως του τα είπα με είπε οτι απλά θέλει χρονισμό στα σίγουρα και θα δεί και θα μου πεί.

Grafton 505
25/07/2014, 20:33
αν χτύπησα βαλβίδα τότε τι ; πάει το μοτέρ ;


δεν πάει ρε το μοτέρ.
ΑΝ λέμε (αμφίβολο) έχεις χτυπήσει τόσο γερά την βαλβίδα που να πάθει ζημιά, θα αλλάξεις μιά βαλβίδα (ή όσες χτύπησαν). Αν δεν το ζόρισες, δεν νομίζω να έχει πάθει κάτι τέτοιο.

Το αυτό. Αφού δεν το ζόρισες, είσαι εντάξει.

Υ.Γ. άλλοι το πρωί ανοίγουν εφημερίδα ή κανένα βιτάμ, εσείς ανοίγετε υπολογιστές ;;;;;:lol:

PetranGR
25/07/2014, 23:56
Το αυτό. Αφού δεν το ζόρισες, είσαι εντάξει.

Υ.Γ. άλλοι το πρωί ανοίγουν εφημερίδα ή κανένα βιτάμ, εσείς ανοίγετε υπολογιστές ;;;;;:lol:

γιατί κοιμήθηκα νομίζεις;

andreastwin
28/07/2014, 19:49
Εγώ να πω τη μλκία μου; Θα άνοιγα ψευτοκάπακο κεφαλή, μετά θα δοκίμαζα να φέρω και τους εκκεντροφόρους στα σωστά τους σημάδια, να ξαναπεράσω την αλυσίδα στα δόντια τους, τεντωτήρα στη θέση του και θα δοκίμαζα να δώσω πάλι στροφή με το κλειδί.
+1000

Dbnn
30/07/2014, 15:16
Εσυ καλά τα λες.... Που να σου πω τι έπαθα εγώ να δεις άγχος.... :lol:

PetranGR
01/08/2014, 18:33
την παρέλαβα σήμερα,

είχε πηδήξει δόντι ,και είχε φρακάρει μέσα.

Μπήκε απο την αρχή ,ρυθμίστηκαν και βαλβίδες,και καπελότα,και 2 μεμβράνες κάπως τις είπε δεν θυμάμαι,όλα μαζί 140€ (με απόδειξη).

Κομπλέ απο εκεί που νόμιζα οτι θα μου βγεί μια περιουσία.

Grafton 505
01/08/2014, 20:26
την παρέλαβα σήμερα,

είχε πηδήξει δόντι ,και είχε φρακάρει μέσα.

Μπήκε απο την αρχή ,ρυθμίστηκαν και βαλβίδες,και καπελότα,και 2 μεμβράνες κάπως τις είπε δεν θυμάμαι,όλα μαζί 140€ (με απόδειξη).

Κομπλέ απο εκεί που νόμιζα οτι θα μου βγεί μια περιουσία.

Σου είπε τι ακριβώς ρύθμισε στις βαλβίδες και τι ρύθμιση έκανε στα καπελώτα ;

Οι μεμβράνες μάλλον είναι φλάτζες.

PetranGR
01/08/2014, 21:01
Σου είπε τι ακριβώς ρύθμισε στις βαλβίδες και τι ρύθμιση έκανε στα καπελώτα ;

Οι μεμβράνες μάλλον είναι φλάτζες.

Ρύθμισε βαλβίδες στην αρχική τους κατάσταση όπως στο Manual και μηδένισε και τον εγκέφαλο από errors; αυτό.

SHOOTER045
01/08/2014, 21:03
Φαντάζομαι να φόρεσες τώρα μια καδένα στο δεξί σαν κόσμημα...

PetranGR
01/08/2014, 21:05
Φαντάζομαι να φόρεσες τώρα μια καδένα στο δεξί σαν κόσμημα...

τι εννοάς κύριος;

amyroukai
01/08/2014, 21:59
Φαντάζομαι να φόρεσες τώρα μια καδένα στο δεξί σαν κόσμημα...
Γιατί να την αλλάξει την καδένα; Δεν χάλασε, απλά έφυγε από την θέση της.


α, και καλές βόλτες :)

Grafton 505
01/08/2014, 22:47
Ρύθμισε βαλβίδες στην αρχική τους κατάσταση όπως στο Manual και μηδένισε και τον εγκέφαλο από errors; αυτό.

Δεν είναι αυτό.
Τέλωσπάντων, καλές βόλτες και προσοχή την επόμενη φορά. Αν δεν θυμάσε σε πιο σημείο της δουλειάς έχεις μείνει, παίρνεις τα βήματα από την αρχή για να είσαι σίγουρος.

Ο Dred εννοάει χρυσή καδένα στο χέρι. you know ???? ;)
:beer:

SHOOTER045
01/08/2014, 23:52
Δεν είναι αυτό
Αλλά πιτσιρικάδες ήταν μόδα να έχουμε στα κλειδιά μας καδένες από παπιά.
Για να θυμάται το γεγονός ας φορέσει μία στο χέρι στο πόδι κάπου τέλος πάντων

PetranGR
02/08/2014, 00:09
Δεν είναι αυτό.
Τέλωσπάντων, καλές βόλτες και προσοχή την επόμενη φορά. Αν δεν θυμάσε σε πιο σημείο της δουλειάς έχεις μείνει, παίρνεις τα βήματα από την αρχή για να είσαι σίγουρος.

Ο Dred εννοάει χρυσή καδένα στο χέρι. you know ???? ;)
:beer:

Όχι,εννοώ οτι αυτά με είπε,γιατί υπάρχει κάτι το οποίο σε παραξένεψε;


Δεν είναι αυτό
Αλλά πιτσιρικάδες ήταν μόδα να έχουμε στα κλειδιά μας καδένες από παπιά.
Για να θυμάται το γεγονός ας φορέσει μία στο χέρι στο πόδι κάπου τέλος πάντων

ααα, τώρα κατάλαβα.
Όχι,δεν έγινε αλλαγή της καδένας,εν μέρη δεν το είχαν σημείωσει,και με ζήτησαν 100 συγνώμη κτλ. αλλά δεν χρειάζετε έτσι και αλλίως με διαβεβαίωσε ο ίδιος ο μάστορας,και είναι γνωστός εδώ πάνω στα μέρη μας,το συνεργείο του κτλ. απλά έχει τσιμπημένες τιμές σχετικά,αλλά όσο ναναι είναι εξουσιοδωτημένο honda κτλ.

zannisvel
02/08/2014, 06:13
Μπραβο ρε Πετραν!!!
Τελος καλο, Ολα καλα!!!!
:beer:

Grafton 505
02/08/2014, 22:53
Όχι,εννοώ οτι αυτά με είπε,γιατί υπάρχει κάτι το οποίο σε παραξένεψε;

Με παρεξένεψε το ''ρύθμισε τα καπελώτα''. Αν με το ''καπελώτα'' εννοεί τα valve lifters, τότε αυτά τα βγάζεις, τα μετράς και αν είναι καλά τα ξαναβάζεις πίσω ή τα αντικαθιστάς.
Δεν μιλάω και την ελληνική γκαραζική .....

PetranGR
02/08/2014, 23:10
Με παρεξένεψε το ''ρύθμισε τα καπελώτα''. Αν με το ''καπελώτα'' εννοεί τα valve lifters, τότε αυτά τα βγάζεις, τα μετράς και αν είναι καλά τα ξαναβάζεις πίσω ή τα αντικαθιστάς.
Δεν μιλάω και την ελληνική γκαραζική .....

αυτό εννοούσα,απλά με είπε οτι τα έβγαλε και τα αντικατέστησε όσα χρειαζόντουσαν.

Grafton 505
02/08/2014, 23:13
A ok.
Τέλος καλό, όλα καλά.

spyrakos35
03/08/2014, 06:58
Γιαγια καλα, μοτο καλα, ολα καλα

:D

Pan (dvs)
03/08/2014, 20:25
Τελικα φιλτρο αλλαξες?

SHOOTER045
03/08/2014, 21:59
Κόπηκε η καδένα που σφίγγει το φίλτρο και το άφησε και αυτό..

PetranGR
04/08/2014, 00:05
Γιαγια καλα, μοτο καλα, ολα καλα

:D

ναι ναι ;) χαίρομαι πολύ για αυτό..


Τελικα φιλτρο αλλαξες?

Μάλιστα,έκανε και το service του κανονικά :)


Κόπηκε η καδένα που σφίγγει το φίλτρο και το άφησε και αυτό..

βρε άντε πάνε κάνε τούμπες εσύ μη σε πώ τίποτα,αλλά θα σε στρώσω την γούνα σου αν όλα πάνε καλά και ανέβω πάνω δεν μου την γλυτώνεις...

PetranGR
21/08/2014, 01:06
Όταν αρχίζεις να ακούς την καδένα να κροταλίζει ,εν στάση σε νεκρά κτλ. πόσο άμεσα πρέπει να την αλλάξεις;

Άλλαξα τεντωτήρα όπως είχα πεί αλλά δεν έστρωσε.

Απλά τώρα σάλιο δεν υπάρχει και η μηχανή μου έγινε το μοναδικό μέσω μεταφοράς,γιατί ο ξάδερφος πήρε το παπάκι.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έμαθα και τιμές για :
Καδένα : 65€
Γλύστρα Α οδηγού : 58€
Γλύστρα Β πίσω οδηγού : 38€
Εργατικά δεν θα έιναι κανένα 100€;

Μιλάμε για κουστουμάκι κοντά στα 3...να πάρω τα τρία μου;

Θέλω να μάθω απλά πόσο επικύνδηνο είναι , να ακούς ελάχιστα το κροτάλισμα της καδένας,έχει καμία 500 χλμ. που έχει ξεκινήσει ...

SHOOTER045
21/08/2014, 06:36
Θα ρωτήσω και θα σου πω

theofilos888
21/08/2014, 07:54
Όταν αρχίζεις να ακούς την καδένα να κροταλίζει ,εν στάση σε νεκρά κτλ. πόσο άμεσα πρέπει να την αλλάξεις;

Άλλαξα τεντωτήρα όπως είχα πεί αλλά δεν έστρωσε.

Απλά τώρα σάλιο δεν υπάρχει και η μηχανή μου έγινε το μοναδικό μέσω μεταφοράς,γιατί ο ξάδερφος πήρε το παπάκι.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έμαθα και τιμές για :
Καδένα : 65€
Γλύστρα Α οδηγού : 58€
Γλύστρα Β πίσω οδηγού : 38€
Εργατικά δεν θα έιναι κανένα 100€;

Μιλάμε για κουστουμάκι κοντά στα 3...να πάρω τα τρία μου;

Θέλω να μάθω απλά πόσο επικύνδηνο είναι , να ακούς ελάχιστα το κροτάλισμα της καδένας,έχει καμία 500 χλμ. που έχει ξεκινήσει ...

Με κινδυνο να παρεξηγηθω θα ηθελα να σου πω το εξης: σταματα να αγχωνεσαι με μαλακιες και απολαυσε τη ζωη σου. Ολα ειναι καλα εκτος και αν εμεις τα κανουμε σκατα. Ακουγεται η καδενα σου. Λιγο. Ετσι μας λες. Η δικη μου ακουγεται τα τελευταια 170.000 χλμ. Οταν το αγορασα μου ειπε ο μηχανικος μου, θες καδενα. Ακομα καδενα θελω. Και τεντωτηρα και γλυστρες και τα παντα ολα. Αστο το ρημαδι σου εχει φαει τη ζωη. Κοντευεις να πεθανεις και το χρεπι δεν λεει να στρωσει. Να κανουμε μια ανταλλαγη για ενα μηνα να του στρωσω χαρακτηρα; χαχαχαχαχαχαχαχα :wave2:

andreastwin
21/08/2014, 14:42
πες τα ρε θεοφιλε,τη μηχανη την πηραμε για να την καβαλαμε και οχι για να μας καβαλησει.βαλε ακουστικα με ωραια μουσικουλα και η καδενα θα γινει καινουργια,δεν θα την ακους καθολου.:vroum:

toyar
21/08/2014, 20:34
εμενα το χειμωνα κροταλιζε η καδενα σαν να μην ειχε τεντωτηρα
εφτιαξε μονη της απο την ανοιξη και μετα που ανεβηκε η θερμοκρασια:D

PetranGR
21/08/2014, 22:55
Μην ανησυχείς δεν παρεξηγήσε Θεόφιλε,έτσι είναι ο χαρακτήρας μου ,λόγω ότι έτσι με ανάγκασαν και μεγάλωσα.
Είμαι γενικότερα αγχώδης - νευρολογικά , εκ φύσεως.

Απλά επειδή είμαι ψήρας γενικότερα,θέλω όλα να είναι στην εντέλια,ήταν το όνειρο μου και όπως είπα και σε άλλο θέμα έχω φτάσει στο όριο να το δώσω λόγω οτι δεν παίζουν λεφτά,αλλά αν είναι να το δώσω να προλάβω να το λειτουργήσω μην μου καρφώσει καμία καδένα και γελάω μετά. Ειρωνικά το εννοώ.

Αύριο πρωί θα πάω να λύσω τις διαφορές με τον μάστορα που είχε παιχτεί βλακεία και έχει μεγαλο και καλό όνομα στην πιάτσα,ελπίζω να αναγνωρίσει το λάθος του αλλίως θα αλλάξει το θέμα περί "διαφήμισης" του.

spyrakos35
22/08/2014, 06:03
Εχω καλυτερη λυση.......




















Παρε ντουκάτι.......

Pan (dvs)
22/08/2014, 07:22
Εχω καλυτερη λυση.......


Παρε ντουκάτι.......

Eγω ακομη καλυτερη









Βρες γκομενα......






Και αν εχεις ηδη δεν πειραζει (μια ισον καμμια)

PetranGR
22/08/2014, 07:49
μια κυρά στο κεφάλι και με ερωμένη κάνει ; τις καλημέρες μου!

theofilos888
22/08/2014, 08:00
μια κυρά στο κεφάλι και με ερωμένη κάνει ; τις καλημέρες μου!

Χαχαχαχα πετραν σκισε το μηχανακι στην εγνατια χωρις ελεος και θα στρωσει. Οσο το χαιδευεις τοσο θα ζηταει. ;)

PetranGR
22/08/2014, 08:04
χαχαχα περιμένω τις Σέρρες να μπώ να ξελαμπικάρω!

Pan (dvs)
22/08/2014, 08:35
μια κυρά στο κεφάλι και με ερωμένη κάνει ; τις καλημέρες μου!

Aν ειναι και οι δυο ταυτοχρονα ακομη πιο ενδιαφερον.


Μην το ψυριζεις.Οσο το πολυπροσεχεις τοσο περισσοτερα θα σου βγαζει.

Greenthing
22/08/2014, 09:44
Αν δεν εχεις στραβωσει καμια βαλβιδα με την περιστροφη του στροφαλου ολα καλα... στην θεση σου θα εβγαζα εκκεντροφορους εντελως θα εφρνα τ και μετα θα χρονιζα αν προσπαθησεις να περιστρεψεις με τους εκκεντροφορους πανω ειναι μεγαλο το ρισκο..

teogtp
22/08/2014, 09:57
Αν δεν εχεις στραβωσει καμια βαλβιδα με την περιστροφη του στροφαλου ολα καλα... στην θεση σου θα εβγαζα εκκεντροφορους εντελως θα εφρνα τ και μετα θα χρονιζα αν προσπαθησεις να περιστρεψεις με τους εκκεντροφορους πανω ειναι μεγαλο το ρισκο..
Κάπου μέσα στο νήμα μας είπε ότι το έφτιαξε το μηχανάκι. ..........

Greenthing
22/08/2014, 09:59
και αν σου πω οτι διαβασα την πρωτη σελιδα και δεν ειδα της υπολοιπες? :D

teogtp
22/08/2014, 10:20
και αν σου πω οτι διαβασα την πρωτη σελιδα και δεν ειδα της υπολοιπες? :D

Νταξ'μωρε δεν εγινε και τιποτα.......
Απλα θα διαβαζε την απαντηση σου και θα νομιζε οτι χαλασε παλι το μηχανακι του...........:lol:

teogtp
22/08/2014, 10:21
και αν σου πω οτι διαβασα την πρωτη σελιδα και δεν ειδα της υπολοιπες? :D

Νταξ'μωρε δεν εγινε και τιποτα.......
Απλα θα διαβαζε την απαντηση σου και θα νομιζε οτι χαλασε παλι το μηχανακι του...........:lol:

PetranGR
22/08/2014, 13:41
Νταξ'μωρε δεν εγινε και τιποτα.......
Απλα θα διαβαζε την απαντηση σου και θα νομιζε οτι χαλασε παλι το μηχανακι του...........:lol:

αν σε πώ οτι το πίστεψα και νόμιζα αυτό το πράγμα;
Δεν είμαι εγώ για τέτοια όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα,και τελικά ήταν κλειστός το συνεργείο.

Απο Δευτέρα , μάλλον θα το κάνω γιατί κροταλίζει σαν ... μην πώ τί.

daz
22/08/2014, 20:14
Τελικά μπορδέλ@ αυτά τα honda!

PetranGR
22/08/2014, 20:44
Τελικά μπορδέλ@ αυτά τα honda!

μπουρδέλο ήταν αυτό που πήρα ;)

Πλεόν έχει συμαζευτεί πολύ,από την κατάσταση που το πήρα.

spyrakos35
22/08/2014, 21:07
Πετράν....

Εχω ενα ζευγαρι ωτοασπιδες.......

PetranGR
22/08/2014, 21:18
Πετράν....

Εχω ενα ζευγαρι ωτοασπιδες.......

βρε λες;

Τώρα πέρα απο την πλάκα και το χιούμορ.

Σε τέτοιους κινητήρες , όταν το ακούς σε όλες τις ταχύτητες ακόμα και με νεκρά κτλ. δεν είναι επικύνδηνο να το αφήσεις έτσι,μην πηδήξει κανένα δόντι και μετά με πηδήξει απο τον κ@λο;

theofilos888
22/08/2014, 21:35
βρε λες;

Τώρα πέρα απο την πλάκα και το χιούμορ.

Σε τέτοιους κινητήρες , όταν το ακούς σε όλες τις ταχύτητες ακόμα και με νεκρά κτλ. δεν είναι επικύνδηνο να το αφήσεις έτσι,μην πηδήξει κανένα δόντι και μετά με πηδήξει απο τον κ@λο;

Σε εχει ηδη πηδηξει. Το να αλλαξεις κ ενα μοτερ σιγα τα ωα. Ρυθμιζομενο τεντωτηρα δεν εχεις;

PetranGR
22/08/2014, 21:59
Σε εχει ηδη πηδηξει. Το να αλλαξεις κ ενα μοτερ σιγα τα ωα. Ρυθμιζομενο τεντωτηρα δεν εχεις;

Όχι,αυτόματο.

Το έχω ακούσει αυτό με τον ρυθμιζόμενο ότι πατάει πάνω στην καδένα,και το πας μέχρι να μην το ακούς πλεόν.

Αξίζει;

theofilos888
22/08/2014, 22:11
Όχι,αυτόματο.

Το έχω ακούσει αυτό με τον ρυθμιζόμενο ότι πατάει πάνω στην καδένα,και το πας μέχρι να μην το ακούς πλεόν.

Αξίζει;

Ναι. Τρελα. Και γλυτωνεις και το λυσε δεσε. Απο αμερικη εχει παρει ενας φιλος. Ι μπει. 3. Ολοι τζαμι.

PetranGR
22/08/2014, 22:22
Ναι. Τρελα. Και γλυτωνεις και το λυσε δεσε. Απο αμερικη εχει παρει ενας φιλος. Ι μπει. 3. Ολοι τζαμι.

Δηλαδή παρότι άλλαξα τεντωτήρα, και κροταλίζει ακόμα.

Και μου είπαν για καδένα και γλίστρες.

Αν βάλω δηλαδή τον μηχανικό τεντωτήρα και τον βάλω ουσιαστικά να πιέσει πιο μέσα την καδένα,θα στρώσει;

daz
23/08/2014, 00:22
Δλδ αποκλείεται να θέλει μόνο καδένα και όχι γλίστρες? Μόνο η καδένα μαζί με τα εργατικά δεν μπορεί με τίποτα να πάει πάνω από 150, καλά τα λέω?

Πως καταλαβαίνουμε ότι φταίει η καδένα και όχι ο τεντωτήρας?

PetranGR
23/08/2014, 00:28
Δλδ αποκλείεται να θέλει μόνο καδένα και όχι γλίστρες? Μόνο η καδένα μαζί με τα εργατικά δεν μπορεί με τίποτα να πάει πάνω από 150, καλά τα λέω?

Πως καταλαβαίνουμε ότι φταίει η καδένα και όχι ο τεντωτήρας?

Ναι,απλά αν κάνεις καδένα,κάνεις και γλίστρες για σιγουριά.

Ο τεντωτήρας μπήκε καινούργιος.

daz
23/08/2014, 02:55
Ναι,απλά αν κάνεις καδένα,κάνεις και γλίστρες για σιγουριά.



Για σιγουριά ε? Σίγουρα? :lol:


Δλδ δεν φαίνεται αν θέλουν άλλαγμα ή όχι? Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι? Τι φθορά έχουν υποστεί? Όταν αλλάξεις καδένα θα δεις. Αν έχουν φάει το 50% της ζωής τους τις αλλάζεις γιατί θα έχουν παραδώσει πνεύμα πριν χτυπήσει πάλι η καδένα. Αν η φθορά τους είναι μηδαμινή δεν τις αλλάζεις. Μήπως τα δίνουν και σετ αυτά όπως τα αλυσιδογράναζα?

Ρωτάω γιατί μου φαίνεται υπερβολικό αυτό αυτό το ας τα αλλάξουμε όλα για να είμαστε σίγουροι.

Χωρίς τις γλίστρες είναι λιγότερα απ' τα μισά απ' αυτά που υπολογίζεις.

Ας πει κάποιος που ξέρει γιατί εσένα αν σου πουν να αλλάξεις και τις γλίστρες τις αλυσίδας στο πιρούνι θα αρχίσεις να μαζεύεις φράγκα.

daz
23/08/2014, 02:58
Ο τεντωτήρας μπήκε καινούργιος.

Πως καταλαβαίνουμε ότι θέλει τεντωτήρα? Μήπως δεν ήθελε τεντωτήρα αλλά καδένα?
Έχει διαφορά ο θόρυβος που κάνει λόγο τεντωτήρα με αυτό που κάνει όταν η καδένα είναι σώβρακο?

theofilos888
23/08/2014, 05:43
Δηλαδή παρότι άλλαξα τεντωτήρα, και κροταλίζει ακόμα.

Και μου είπαν για καδένα και γλίστρες.

Αν βάλω δηλαδή τον μηχανικό τεντωτήρα και τον βάλω ουσιαστικά να πιέσει πιο μέσα την καδένα,θα στρώσει;

Ναι. Το εχω δει στην πραξη.

PetranGR
23/08/2014, 14:59
ότι με είπαν απο την τελευταία φορά που το είχαν δεί κτλ. ήταν για την καδένα - γλίστρες.

amyroukai
24/08/2014, 09:09
Πάντως Πετράν είσαι μεγάλος μαλάκας με τα άγχη σου και την θορυβοφοβία. :lol:

Εξηγώ: Σε έχει πιάσει τέτοια μανία, που άρχισα και εγώ να σκέφτομαι, τώρα στις 150,000, καδένα έχω αλλάξει αλλά γλίστρες και τεντωτήρα όχι. Και κάτι κροταλάει (sic) ΠΟΛΥ. Και με ζώσανε τα φίδια... Ευτυχώς που άρχισα τις δοκιμές και ανακάλυψα ότι τελικώς κροταλάει το καλάθι του συμπλέκτη, το οποίο φυσικά δεν θα πειράξω και ας φτάσει να κάνει σαν ντουκάτι (λέμε τώρα). Ωφου... :)

PetranGR
24/08/2014, 11:23
Πάντως Πετράν είσαι μεγάλος μαλάκας με τα άγχη σου και την θορυβοφοβία. :lol:

Εξηγώ: Σε έχει πιάσει τέτοια μανία, που άρχισα και εγώ να σκέφτομαι, τώρα στις 150,000, καδένα έχω αλλάξει αλλά γλίστρες και τεντωτήρα όχι. Και κάτι κροταλάει (sic) ΠΟΛΥ. Και με ζώσανε τα φίδια... Ευτυχώς που άρχισα τις δοκιμές και ανακάλυψα ότι τελικώς κροταλάει το καλάθι του συμπλέκτη, το οποίο φυσικά δεν θα πειράξω και ας φτάσει να κάνει σαν ντουκάτι (λέμε τώρα). Ωφου... :)

παλιά δεν λέγανε φίλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά;

Απλά φοβάμαι εν μέρη οτι άν 1/10 έιναι κάτι σημαντικό ,γιατί να μην το αλλάξω; να το αφήσω έτσι και να μου βαρέσει κανένα μοτέρ;τότε τι κάνω;λεφτά δεν υπάρχουν τόσα,αν υπήρχαν έστω και δουλειά να υπήρχε θα το πετούσα θα έπαιρνα άλλο.Έτσι και αλλίως για εμένα είναι το μοναδικό μέσω μεταφοράς.Εννοώ γενικά την μηχανή γιατί δεν με αρέσει το κουτί.

foogr01
24/08/2014, 15:06
@PetranGr: Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ έτσι αγχώδεις είμαι. Όμως και οι άλλοι έχουν δίκιο, κάτι πρέπει να κάνουμε, γιατί στο τέλος δεν ευχαριστιόμαστε τη μηχανή, αλλά τρέχουμε γι' αυτήν. Φαντάσου ότι ό,τι έμαθα να κάνω το κάνω μόνος μου για να σιγουρευτώ ότι θα γίνει τέλεια. Ό,τι δεν ξέρω να κάνω το πάω στο μηχανικό μου και τον πρήζω. Αυτός δε, με όσα του έχω ξώσει (αλλά είναι πολύ καλό παιδί και με ανέχεται), την τελευταία φορά που τον ρώτησα για ένα θόρυβο που άκουγα έφτασε στο σημείο να μου πει να βγω να πάω βόλτα και άμα "σκορπίσει" η μηχανή θα έρθει να με μαζέψει ο ίδιος :lol: :bawl: :rotflmao:

Keep calm !

PetranGR
24/08/2014, 16:19
@PetranGr: Σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ έτσι αγχώδεις είμαι. Όμως και οι άλλοι έχουν δίκιο, κάτι πρέπει να κάνουμε, γιατί στο τέλος δεν ευχαριστιόμαστε τη μηχανή, αλλά τρέχουμε γι' αυτήν. Φαντάσου ότι ό,τι έμαθα να κάνω το κάνω μόνος μου για να σιγουρευτώ ότι θα γίνει τέλεια. Ό,τι δεν ξέρω να κάνω το πάω στο μηχανικό μου και τον πρήζω. Αυτός δε, με όσα του έχω ξώσει (αλλά είναι πολύ καλό παιδί και με ανέχεται), την τελευταία φορά που τον ρώτησα για ένα θόρυβο που άκουγα έφτασε στο σημείο να μου πει να βγω να πάω βόλτα και άμα "σκορπίσει" η μηχανή θα έρθει να με μαζέψει ο ίδιος :lol: :bawl: :rotflmao:

Keep calm !

χαχαχαχα,ωραίο ...εγώ προσπαθώ να μάθω,αλλα σε τέτοια μηχανή φοβάμαι με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω μην κάνω μακακία και μετά τρέχω και δεν φτάνω ή σκοτωθώ πουθενά.

Απο μάστορες, θα γράψω αύριο μέχρι και θέμα για ένα μάστορα που τον ξέρει το νετ στην Θεσσαλονίκη τον οποίο του έχω δώσει πολλά λεφτά , και την τελευταία φορά έγινε ένα θέμα το οποίο αποτελούσε θέμα με την καδένα,και αύριο θέλω να δώ πόσο σωστός είναι σε αυτό που θα του ζητήσω.

Απο εκεί και πέρα, η μηχανή για εμένα όπως και σε όλους μας είναι μέσω μεταφοράς αλλά και μέσω ξεγνιασιάς και να ήρεμεις,εγώ μόνο εκεί πάνω ηρεμώ απο το άγχος μου για αυτό είμαι χιλιομετροφάγος.

Απλά,το να ακούς την καδένα,και να ξες οτι κροταλίζει κτλ. και επειδή όσο να'ναι την πιέζω πίστα κτλ. μην μου πηδήξει κανένα δόντι και με πηδήξει μετά απο πίσω εμένα,για αυτό προσπαθώ να φυλάξω τα ρούχα μου να έχω τα μίσα.