PDA

View Full Version : eko vibra sae 10 ???????



tzimidis
25/07/2014, 23:44
έδωσα το μηχανάκι μου σε φίλο για να κάνει ενα επείγον ταξίδι στα γιάννενα , και ο μαλάκας στο γυρισμό μου είπε ἑίδα ότι ΄ήθελε λίγο λάδι και συμπλήρωσα με ΑΥΤΟ (http://www.eko.gr/uploads/PDF/EKO_VIBRA.pdf) το λάδι" .
τι μαλακία είναι αυτή που έβαλε???? να το αφήσω έτσι μέχρι την επόμενη προγραμματισμένη αλλαγή λαδιών , ή να το αλλάξω άμεσα (βασικά κάπου είδα γραμμένο να μην το αναμιγνύετε με άλλα λάδια γιατί αφρίζει) ??????




EKO VIBRA SAE 10W

Μονότυπο λιπαντικό πολλαπλής χρήσης με απορρυπαντικά πρόσθετα. Κατάλληλο για διάφορες χρήσεις όπως ροντάρισμα, λίπανση συμπιεστών και για τη λίπανση όπου συστηνόταν λιπαντικό που να πληρεί την καταργηθείσα προδιαγραφή API SC/CC.
Ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές:
API SC/CC

PetranGR
26/07/2014, 01:02
έδωσα το μηχανάκι μου σε φίλο για να κάνει ενα επείγον ταξίδι στα γιάννενα , και ο μαλάκας στο γυρισμό μου είπε ἑίδα ότι ΄ήθελε λίγο λάδι και συμπλήρωσα με ΑΥΤΟ (http://www.eko.gr/uploads/PDF/EKO_VIBRA.pdf) το λάδι" .
τι μαλακία είναι αυτή που έβαλε???? να το αφήσω έτσι μέχρι την επόμενη προγραμματισμένη αλλαγή λαδιών , ή να το αλλάξω άμεσα (βασικά κάπου είδα γραμμένο να μην το αναμιγνύετε με άλλα λάδια γιατί αφρίζει) ??????


EKO VIBRA SAE 10W

Μονότυπο λιπαντικό πολλαπλής χρήσης με απορρυπαντικά πρόσθετα. Κατάλληλο για διάφορες χρήσεις όπως ροντάρισμα, λίπανση συμπιεστών και για τη λίπανση όπου συστηνόταν λιπαντικό που να πληρεί την καταργηθείσα προδιαγραφή API SC/CC.
Ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές:
API SC/CC

και εγώ έτσι ξέρω οτι πρέπει να αλλάχτούν ,γιατί δεν πρέπει να ανακατεύοντε...

daz
26/07/2014, 02:12
xaxaxa

:lol:

SC? Σοβαρά?

Είναι και 10W/nul !!! :lol:


Παίζει να μη τα χρησιμοποιεί ούτε ο στρατός πλέον για εκείνα τα πανάρχαια m49.

toyar
26/07/2014, 06:48
αμα εχεις τετοιους φιλους..........
κοιτα μηπως εχει ριξει και ζαχαρη στο τεποζιτο:D

spyrakos35
26/07/2014, 08:31
Εγω θα το πουλαγα χτες......

teogtp
26/07/2014, 08:35
Εγω θα το πουλαγα χτες......

Εκει που γραφει "διασκορπιστικοτητα"
εννοει οτι επιταχυνει το σκορπισμα του μοτερ;

spyrakos35
26/07/2014, 08:37
Εκει που γραφει "διασκορπιστικοτητα"
εννοει οτι επιταχυνει το σκορπισμα του μοτερ;

Ρε λες αυτο να φταιει για τα τουονο;

McTalas
26/07/2014, 08:59
Εγω ξερω κατι ιστοριουλες που ηταν ενας καπετάνιος μια φορα και εναν καιρο, και εβαζε στο χρεπι του οτι λαδια εβρισκε απο καραβισια μεχρι παλια. Και ηταν και αεροψυκτο.
Αλλαξε φιλτρο-λαδια και εισαι κομπλε.

lykourgi
26/07/2014, 08:59
Μάθε πόσο συμπλήρωσε. Αν είναι όντως λίγο και δεν πίεσε την μοτοσυκλέτα, μάλλον δεν έχεις πρόβλημα.
Φυσικά πρέπει να αλλάξεις αμέσως λάδια και καλό είναι να κάνεις και μία αλλαγή ακόμη, μετά από λίγη ώρα λειτουργίας του μοτέρ, ώστε να φύγει όλο το ακατάλληλο λάδι.

panavour
26/07/2014, 13:00
ΔΕΝ εχεις κανενα προβλημα.Αλλαξε ομως τα λαδια σου και το φιλτρο σου το συντομωτερο και βαλε οτι σου λεει το μανουαλ της μηχανης.Μην ανησυχεις δεν εχεις παθει ΤΙΠΟΤΑ:)

daz
27/07/2014, 09:03
Ρε παιδιά δεν είπε ότι ανησυχεί μήπως έπαθε κάτι το μοτέρ. Ρώτησε αν πρέπει να τα αλλάξει άμεσα ή στην προγραμματισμένη αλλαγή.

Και η απάντηση "σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει από εδώ κι' από κει" είναι να τα αλλάξεις άμεσα, διότι το κάθε λάδι έχει διαφορετικά πρόσθετα και σε διαφορετική αναλογία το κάθε ένα και αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους ωσάν του γαλάτες στην ψαραγορά του χωριού.

daz
27/07/2014, 09:05
Α! Και το λαδάκι μη το πετάξεις, είναι μια χαρά για να λαδώνεις την αλυσίδα σε αλυσοπρίονα θαμνοκοπτικά κτλ. :lol:

devil's animal
27/07/2014, 10:02
πετας αμεσα λαδια και φιλτρο λαδιου...

παιρνεις ενα φτηνο, ψιλο λαδακι 5w40 (κανα τετραλιτρο) και με ανοιχτη την ταπα απο κατω ριχνεις το λαδακι για να κανεις ενα ξεπλυμα...
το φιλτραρεις με ενα καλσον, και το ξαναβαζεις μεσα (με κλειστη την ταπα αυτη την φορα) στην προβλεπομενη ποσοτητα...
βαζεις μπροστα και το αφηνεις κανα 5 λεπτο...να ανεβασει λαδακι πανω στην κεφαλη και να πιασει και θερμοκρασια λειτουργιας...

σβηνεις, πετας λαδια, αν θες και φιλτρο και βαζεις αυτα που εβαζες συνηθως στην προβλεπομενη κατα manual ποσοτητα...


ετοιμος..
:wave2: