PDA

View Full Version : Βοηθεια!! Ελευθερωστε το μηχανακι μου!!!!



CMOS
26/07/2014, 11:47
Καλησπερα...
Η 12 ετων abus αλυσιδα μου, αφου προστατευσε επιτυχως 5 μηχανες, εφτασε η ωρα που ...ξεμεινα απο κλειδια :(
Εσπασε το κλειδι μεσα, κ αν κ ηταν το τελευταιο δεν ειχα προνοησει να βγαλω αντικλειδι.
Τωρα μου εχει "κλειδωσει" το μηχανακι μου στη πιλοτη της πολυκατοικιας μου, με σπασμενο το κλειδι μεσα κ δε μπορω να το χρησιμοποιησω.
Λοιπον τι επιλογες εχω;
Ειναι αρκετα χοντρη για κοπει....
Αν παρω κλειδαρα θα τα καταφερει να την ανοιξει κ ποσα θα μου παρει;
Υπαρχει καποιος αλλος φτηνος τροπος να ελευθερωσω το μηχανακι μου;
(Περιτο να αναφερω οτι εχω την αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μου...)

cosgili
26/07/2014, 12:01
Καλησπερα...
Η 12 ετων abus αλυσιδα μου, αφου προστατευσε επιτυχως 5 μηχανες, εφτασε η ωρα που ...ξεμεινα απο κλειδια :(
Εσπασε το κλειδι μεσα, κ αν κ ηταν το τελευταιο δεν ειχα προνοησει να βγαλω αντικλειδι.
Τωρα μου εχει "κλειδωσει" το μηχανακι μου στη πιλοτη της πολυκατοικιας μου, με σπασμενο το κλειδι μεσα κ δε μπορω να το χρησιμοποιησω.
Λοιπον τι επιλογες εχω;
Ειναι αρκετα χοντρη για κοπει....
Αν παρω κλειδαρα θα τα καταφερει να την ανοιξει κ ποσα θα μου παρει;
Υπαρχει καποιος αλλος φτηνος τροπος να ελευθερωσω το μηχανακι μου;
(Περιτο να αναφερω οτι εχω την αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μου...)

τροχός και καθάρισες:wave2:

CMOS
26/07/2014, 12:25
Ποιος επαγγελματιας εχει τετοιο; κλειδαρας; που να απευθηνθω; ευχαριστω!

toyar
26/07/2014, 12:43
αν δεν μπορεις με μαγνητη ή με μυτοτσιμπιδο να βγαλεις το σπασμενο κλειδι ζητας απο κλειδαρα να στο κανει και να σου βγαλει και καινουρια κλειδια
αφου θα τον πληρωσεις τουλαχιστον να σωσεις την αλυσιδα σου

Bob_o_mastoras
26/07/2014, 12:55
Ποιος επαγγελματιας εχει τετοιο; κλειδαρας; που να απευθηνθω; ευχαριστω!

Πολλοι εχουν τροχο. Ακομα και εγω που δεν ειμαι επαγγελματιας. :lol:
Παρε και ενα δισκο για κοπη μεταλου και οκ. Αλλα μετα τελος η αλυσιδα.
Αν θες να τη σωσεις, φωναζεις κλειδαρα και τον ρωτας ποσο θα κοστισει. Αν σου πει "κερατα"... παρε καινουργια αλυσιδα.

CustomBoy
26/07/2014, 16:40
με ισχυρό μαγνητη τη βλέπω τη δουλεια...παρε κανα εμπιστο κλειδαρά και ρώτα..

Pan (dvs)
26/07/2014, 21:08
Ενας σιδερας με τον τροχο θα κανει δυο λεπτα και πολυ θορυβο.

chester24
30/07/2014, 08:50
Επειδη η αλυσιδα σε εχει βγαλει τοσα χρονια ΚΑΙ ΑΞΙΖΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ, πιστευω πως ειναι καλο να μην βαλεις τροχο επανω, ουτε για εναν κρικο.

Παρε εναν κλειδαρα να σου κανει την δουλεια ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΕΣΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΩΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ...

Αυτα απο μενα.....

2stroker
31/07/2014, 17:35
οι αλυσιδες κοβονται ΟΛΕΣ ,απλα αλλες κοβονται σε 5'' και αλλες σε 15''.Oποτε παιρνεις ενα τροχο και τελειωνει η ιστορια.Αν δε θες τοση φασαρια και εισαι και πιο σκληροπυρηνικος παρε σπρει αζωτου! :lol:

Dbnn
31/07/2014, 19:09
320976

:a01::a01::a01::a01:

Bob_o_mastoras
31/07/2014, 19:52
Makita ρεεε!!!

agnanterisrt
01/08/2014, 15:11
metabo ρεεε!!!

Bob_o_mastoras
01/08/2014, 15:18
Καλησπερα...
Η 12 ετων abus αλυσιδα μου, αφου προστατευσε επιτυχως 5 μηχανες, εφτασε η ωρα που ...ξεμεινα απο κλειδια :(
Εσπασε το κλειδι μεσα, κ αν κ ηταν το τελευταιο δεν ειχα προνοησει να βγαλω αντικλειδι.
Τωρα μου εχει "κλειδωσει" το μηχανακι μου στη πιλοτη της πολυκατοικιας μου, με σπασμενο το κλειδι μεσα κ δε μπορω να το χρησιμοποιησω.
Λοιπον τι επιλογες εχω;
Ειναι αρκετα χοντρη για κοπει....
Αν παρω κλειδαρα θα τα καταφερει να την ανοιξει κ ποσα θα μου παρει;
Υπαρχει καποιος αλλος φτηνος τροπος να ελευθερωσω το μηχανακι μου;
(Περιτο να αναφερω οτι εχω την αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μου...)

Τελικα τι εγινε;; Ελευθερωθηκε;; Και πως;;

byron
01/08/2014, 15:20
Τελικα τι εγινε;; Ελευθερωθηκε;; Και πως;;

Εδειξε στην αλυσίδα τα post-άκια σας και έφτυσε το κλειδί μόνη της.

Bob_o_mastoras
01/08/2014, 15:21
Εδειξε στην αλυσίδα τα post-άκια σας και έφτυσε το κλειδί μόνη της.

:bawl::bawl:

CMOS
27/08/2014, 20:37
Καλησπερα...
Αφου προσπαθησα να βγαλω με μαγνητη το κλειδι, διαπιστωσα οτι ειναι χαλκινο κ δε το πιανει.
Στη συνεχεια προσπαθησα με σφυρι κ ελαφρια χτυπηματα απο την αντιθετη πλευρα, να βγαλω το σπασμενο κλειδι εξω... χωρις αποτελεσμα (Οι abus εχουνε κατι σαν βλεφαρο στη κλειδαροτρυπα για βροχες κ βρωμιες, κ το κλειδωσε μεσα).
Αποφασισα οτι η μονη λυση ειναι να κοπει...
Βρηκα ενα φιλο που εχει ενα τροχο, κ ενας ηχος ενος (!!!) δευτερολεπτου, ηταν αρκετος για να κοψει την αλυσιδα σαν βουτυρο... δε σας κρυβω οτι απογοητευτηκα με το ποσο ευκολα κοπηκε. :(
Το μηχανακι μου τελικα ελευθερωθηκε μολις πριν 2 μερες, αγορασα μια νεα αλυσιδα (σαν αυτες στα καραβια :P ), που μου συνεστησε ο φιλος με τον τροχο, οτι ειναι οι μονες που κοβονται δυσκολα, και ενα λουκετο σαν αυτα στις βιτρινες, και ολα καλα.
Για να μη λετε οτι δε σας σκεφτηκα... εβγαλα κ φωτογραφιουλα :) :) :)


322341

Orfeus
27/08/2014, 20:42
Για τετοια αλυσιδουλα συζηταγαμε??Κ που προστατευσε οτι προστατευσε 12 χρονια θα ελεγα τυχη ηταν.Sorry κιολας.

CMOS
27/08/2014, 20:47
Περα απο μια επιτυχημενη κλοπη που μου ετυχε οταν ημουν παιδι, δεν ειχα ξανα καμια επιθεση στις αλυσιδες μου. Ολες χαλουσανε απο μονες τους, οχι απο επιθεσεις...
Εφοσον ειδα ποσο ευκολα κοβεται, ναι μαλλον ηταν τυχη το οτι δε μου σηκωσανε τοσα χρονια καποια μηχανη (αν κ ειχα παντα κ το diskblock)....
Τη συγκεκριμενη αλυσιδα μεχρι που την εκοψα, ηταν το ιδιο καλη λειτουργικα οσο τη πρωτη μερα που την αγορασα, για μενα αυτο αρκει για να πω οτι ηταν καλη.

7Tolis
27/08/2014, 21:48
Δώσε πληροφορίες για την καραβίσια. Τιμή, μαγαζί πχ.

CMOS
27/08/2014, 22:14
Το κλειδι εσπασε στα χερια ενος φιλου που του δανεισα το μηχανακι, και ως ανταλαγμα μου πηρε αυτος τη νεα αλυσιδα κ το λουκετο, δε γνωριζω να σου πω τιμη αλλα μπορω να μαθω.
Θα βγαλω κ μια φωτο να ξερουμε γιατι μιλαμε ;)

PetranGR
27/08/2014, 22:14
συμφωνώ δώσε τιμή για καραβίσια γιατί έχουμε την ίδια ABUS :p

Μάθε τιμή χθες!