PDA

View Full Version : Θα πάθω εγκεφαλικό! Επιλογή στα 50 κυβικά



Korlando
26/07/2014, 14:57
Πρώτα θα ήθελα να σας πω ένα "γειά" γιατί είμαι καινούργιος εδώ.
Είμαι 17 χρονών και οδηγούσα εδώ και ένα χρόνο honda dio3zx 65cc. Λόγω πολλών προβλημάτων που είχε, αναγκάστηκα να το πουλήσω πρωτού μου αδειάσει εντελώς τις τσέπες σε επισκευές. Γι'αυτό το λόγο ψάχνω περισσότερο καινούργια μοντέλα μεταχειρισμένα του 2007 και νεότερα γιατί α) σε 1 χρόνο η μηχανή θα μείνει στο πατέρα μου γιατί πάω στρατό και β) δεν αξίζει να δώσω πολλά λεφτά για μηχανή 50 κυβικών.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά "μοντιφαρισμένα" μοντέλα και δυστυχώς κάποια από αυτά που βρίσκω δεν είναι σόι.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου έχουν κάνει εισηγήσεις για πολλά μοντέλα τα οποία δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι καλά. Ως μέτρο σύγκρισης έχω την Gilera runner 2007/2008 γιατί στο χωριο που μένω όλοι αυτές έχουν και είναι ευχαριστημένοι.

Aerox - Πολύ πιο φθηνές από τις gilera αλλά έχω ακούσει πως ενώ όταν ξυπνήσεις είναι όλα οκ, μέχρι το βράδυ με τα βίας θα κινείται
Αprilia rs50 - Ίδια τιμή αλλά δεν έχουν την ίδια τελική
Longjia καινούργια. Βρήκα καινούργια αλλά με λίγα λεφτά παραπάνω αλλά δεν ξέρω τίποτα γι 'αυτές. Εδώ θέλω βοήθεια!

Το εγκεφαλικό όμως έρχεται εδώ: Αν εξερέσουμε την aprilia & longjia, οι περισσότερες gilera/aerox είναι στημένες για κόντρες. Οι περισσότερες μεταχειρισμένες είναι πάνω από 50cc με εξαρτήματα malossi. Το αν είναι σόι οι μηχανές αυτές το ελέγχουμε σε μηχανικό. Αν όμως είναι σόι, και πράγματι η ποιότητα είναι καλύτερη από μια εργοστασιακή, υπάρχει το ενδεχόμενο να καίει περισσότερη βενζίνη!

Επίσης, η μηχανή που θα πάρω πρέπει να έχει κάποια τελική ταχύτητα διότι καθημερινά φεύγω από το χωριό.




Εδώ θα ήθελα μια συμβουλή! :dizzy:

kostaskk
26/07/2014, 15:11
μακριά απο αυτα που λες.

aprilia sx 50 ή derbi drd 50

μετα rs 50 ή το αντιστιχο derbi

μετα ολα τ αλλα
στο τελος τα σκουτερ

ποιο καλα να παρεις καινουργιο ή καποιο που το ειχε μεγαλος ανθρωπος ή με λιγα χιλιομετρα
οι ηλικιες που τα οδηγανε σημαινει οτι πολυ συχνα δεν θα εχουν το σωστο στρώσιμο,συντήρηση ενω θα σκιζονται τρελα παντου και παντα
με λιγα λογια οδηγούνται απο καυλωμενους ασχετους

τσεκαρε τον ιδιοκτητη και αναλογα πραξε
καλητερα 50 αρι.. αν παρεις 80αρι αυτο ισως σημαινει οτι ειχε φρακαρει καποτε σαν 50αρι
και αν ειχε φρακαρει πιθανον να ξαναφρακαρει

επισης τα χιλιομετρα στα 80αρια παιζουν ρολο καθος η αλλαγη πιστονιων και ελατυριων εκει ειναι ποιο συχνη

SHOOTER045
26/07/2014, 21:55
Γιατί δεν κοιτάς για παπί?

Korlando
27/07/2014, 00:46
Γιατί δεν κοιτάς για παπί?
το έχω ήδη σκεφτεί αλλά στις περιοχές μου είναι δυσεύρετα. Αυτά τα λίγα που είναι καλά είναι συνήθως τα z ή crypton τα οποία εκτός του ότι είναι πέραν των 50 κυβικών είναι και πανάκριβα. Τα υπόλοιπα είναι ως συνήθως κινέζικα/ταϊβανέζικα

SHOOTER045
27/07/2014, 00:56
ποσα διαθετεις?

Korlando
27/07/2014, 01:13
maximum μέχρι 1000 ευρώ. Φυσικά ο πατέρας μου μου είπε αν χρειαστώ κάτι επιπλέον για κάποιο καινούργιο θα με βοηθήσει αλλά δεν θέλω να ξοδέψω πολλά

SHOOTER045
27/07/2014, 02:14
κοιτα για κανενα HONDA c-glx/50

η κατι τετοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4902670/

Korlando
28/07/2014, 19:26
Κάπως μικρό μου φαίνεται. Επίσης για daytona τώρα μπορώ να βρώ honda chaly με μηχανή daytona.

Σκέφτομαι πολύ για την aprilia rs50. Το μοντέλο 2009 κατά πόσο αξιόπιστο είναι;

DAYMAN
29/07/2014, 14:34
οχι και εγκεφαλικο 17 ετων για ενα μηχανακι!

lucien
29/07/2014, 14:38
Πρώτα θα ήθελα να σας πω ένα "γειά" γιατί είμαι καινούργιος εδώ.
. Γι'αυτό το λόγο ψάχνω περισσότερο καινούργια μοντέλα μεταχειρισμένα του 2007 και νεότερα γιατί α) σε 1 χρόνο η μηχανή θα μείνει στο πατέρα μου γιατί πάω στρατό :dizzy:

Rs 50 για τον father? δεν τον λυπάσαι τον άνθρωπο να κυκλοφορεί με RS?

Korlando
29/07/2014, 20:01
οχι και εγκεφαλικο 17 ετων για ενα μηχανακι!
Το εγκεφαλικό δεν θα το πάθω για να επιλέξω ένα μηχανάκι. Το εγκεφαλικό θα το πάθω διότι έχω λίγο χρόνο διαθέσιμο και πολλά μοντέλα τα οποία δεν ξέρω καν αν είναι καλά και με τρελαίνουν όλοι οι γύρω. Αλλά η αλήθεια, ήμουν λίγο υπερβολικός. χαχαχα :)


Rs 50 για τον father? δεν τον λυπάσαι τον άνθρωπο να κυκλοφορεί με RS?
Άστον father! Ο father και διαστημόπλοιο οδηγεί!