PDA

View Full Version : Zx6r 2005 παράξενος ήχος απο το μοτέρ



Gamasakias
27/07/2014, 18:51
Τις τελευταίες ημέρες άρχισα να κάνω σούζες με αποτέλεσμα να κάνω συμπλεκταρισματα συνέχεια και ΝΑΤΟ πηγαίνω με Δευτέρα μέχρι κόφτη μέσα απο λίγη ώρα ενώ το είχα σκισει , παρατήρησα οτι όταν δίνω γκάζια στην νεκρά όπως πέφτουν οι στροφές ακούγεται ένα γκρρρ γκρρρ , σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί δεν μπορώ ν κοιμηθώ το έχω ένα μήνα στο ρελαντί δεν ακούγεται τπτ , όταν ανοίγω έν κίνηση μετά τις 7-8κ στροφές το ακούω σαν να ζορίζεται και να δουλεβει βαριά

skylaros
27/07/2014, 18:56
ότι και να ακούσεις μη νευριάσεις ...

devil's animal
27/07/2014, 19:35
το μοτερ εχει λαδια μεσα?

DrBig
27/07/2014, 19:54
το μοτερ εχει λαδια μεσα?

Λαδια βαζεις αν θελεις, αλλα δεν ειναι απαραιτητο. Το αυτο ισχυει για φιλτρο αερα κλπ

devil's animal
27/07/2014, 21:48
Λαδια βαζεις αν θελεις, αλλα δεν ειναι απαραιτητο. Το αυτο ισχυει για φιλτρο αερα κλπ

α,οκ...
my bad...:a09:

Gamasakias
27/07/2014, 22:10
Έβαλα ημισυνθετικο αμέσως όταν το πείρα , δεν ξέρω αν έπαθε κάτι ο συμπλέκτης η ειναι κανένας τεντωτηρας η καδενα ολόκληρη , γίνεται έντονο μετά τουs 90c και όταν το καβαλάω αρκετή ώρα ,ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Gamasakias
27/07/2014, 22:46
το κοιτάω κάθε πρωί για λάδια ,το πήγα σε μηχανικό και δεν μπορούσε να καταλάβει τον ήχο , αλλά εγω τη νιώθω τη διάφορα και πηγαίνω συνεχώς κάτω απο 6-7κ στροφές ,μέχρι να βρω τι ειναι

daz
27/07/2014, 22:48
Πήγες σε κανενα μηχανικό να το αφουγκραστεί? Εμείς τι να καταλάβουμε με ένα γρρρρ που μας λες οτι κάνει? Μόνο ότι τσαντίστηκε από το πολύ σκίσιμο μπορούμε να υποθέσουμε.

devil's animal
27/07/2014, 22:50
το κοιτάω κάθε πρωί για λάδια bigcry

μεγαλο κλαμα ο γιατρουλης..
:bawl::bawl::bawl:


παλικαρι, πηγαινε να το ακουσει ενας μηχανικος...και να το κανει και μια βολτα...
οσο και να προσπαθησεις να μεταφερεις τον ηχο που ακους ή την αισθηση που σου δινει, δεν θα μπορεσει να βγει συμπερασμα απο το πληκτρολογιο...

Gamasakias
27/07/2014, 22:56
Στο ρελαντί δεν ακούγεται και ο ήχος αυτός ακούγεται μετά πο αρκετή ώρα χρήσης σκέφτομαι μήπως υπάρχει περίπτωση να έπαθε κάτι ο τεντωτηρας ; Υπάρχει τέτοια περίπτωση ; Ακούγεται κάτω απο το ντεπόζιτο όπως δίνω γκάζι ενώ έχω νεκρά , όταν πεφτουν. Οι στροφές δουλέβει ανώμαλα και όχι όπως το έχω συνηθησει

Gamasakias
27/07/2014, 22:58
Το έχω σε βίντεο πως μπορώ ΝΑΤΟ δείξω μήπως με βοηθήσεις ;

Grafton 505
27/07/2014, 23:01
βεντιλατέρ .....

Gamasakias
27/07/2014, 23:04
Όταν δίνεις γαζί ανεβαίνει και κατέβενει ταυτόχρονα με τις στροφές η ταχύτητα του βεντιλατερ ;

PetranGR
27/07/2014, 23:07
βάζω στοίχιμα με απόδοση στο 1,20€ οτι είναι καδένας-τεντότηρας.

Για να το έσκικες κόφτες κτλ κτλ. με σούζες όχι απλά ζόρισες την καδένα,την πήδηξες κιόλας μη σε πώ...

Για πάνε να δείς σε μηχανικό ...

Gamasakias
27/07/2014, 23:18
An sou steilw ena video me Kalo hxo pezei me voh8hseis perissotero?

PetranGR
27/07/2014, 23:20
An sou steilw ena video me Kalo hxo pezei me voh8hseis perissotero?

Ναι,βάλε το στο youtube,και στείλε μου αν είναι.

Gamasakias
27/07/2014, 23:31
Sto esteila sto email

PetranGR
27/07/2014, 23:32
Το είδα το βίντεο σου στο mail μου ακούγεται πολύ καθαρά.

Αν σε πώ οτι όσο πάνε ανεβαίνουν οι πιθανότητες;
Έχεις ακριβώς τον ίδιο ήχο κροταλίσματος στον κινητήρα με εμένα,αν και μηχανικός ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ.
Αλλά τόσες φορές που ρώτησα μηχανικούς κτλ. και άτομα το κροτάλισμα συνήθως έρχετε απο σκήσιμο κτλ.κτλ. και είναι όταν η καδένα εσωτερικά αρχίσει να την ακούει,εσύ με τις σούζες κτλ. την έκανες "να την ακούσει".

Πάνε σε μηχανικό για 100 % ,να σε πεί τι και πως,γιατί ξανα λέω μηχανικός ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ , απλά τυχαίνει να έχεις τον ίδιο ήχο με εμένα στον κινητήρα σε ένα εύρως στροφών.

https://www.youtube.com/watch?v=skr_HJQ0sVg

κάτι τέτοιο ακούγεται σε εσένα,αλλά πολύ λιγότερο ,σαν να ετοιμάζετε...

Αυτά απο εμένα, ελπίζω να ΜΗΝ είναι καδένα κτλ. γιατί κοστίζει όσο να'ναι

Gamasakias
27/07/2014, 23:35
Apoklietai na einai mono tentwthras? an Kai na sou pw thn alh8eia exei 52000k kai borei na exei er8ei h wra tis , an einai kadena Gia ti Kostos episkevis milame ?
Euxaristw

PetranGR
27/07/2014, 23:39
Apoklietai na einai mono tentwthras? an Kai na sou pw thn alh8eia exei 52000k kai borei na exei er8ei h wra tis , an einai kadena Gia ti Kostos episkevis milame ?
Euxaristw

Ο τεντωτήρας πχ σε εμένα έχει 110€ με φλάτζα καινούργια (8€).
Απο εκεί και πέρα αν είναι και καδένα , η καδένα μου έχει 70€ περίπου,όσο για το κόστος επισκεύης μπορεί να ξεπεράσει και τα 150€ γιατί θέλει άνοιγμα μοτέρ κτλ. κτλ. από όσα γνωρίζω.

Μπορεί να είναι και μόνο τεντωτήρας μπορείς να τον αλλάξεις και μόνος με το Manual ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ, Σιγά σιγά,γιατί θα την πατήσεις και εσύ όπως και εγώ και θα τρέχεις μετά...

daz
28/07/2014, 00:19
Νταξ βγάλαμε άκρη. :lol:

:beer:

SHOOTER045
28/07/2014, 00:34
που σαι gamasakia
πηγαινε στον πετρο
εχει εργαλεια
γνωσεις
εμπειρια
θα στο φτιαξει σενιο....:D



















σαν το δικο του...........:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:

PetranGR
28/07/2014, 01:23
που σαι gamasakia
πηγαινε στον πετρο
εχει εργαλεια
γνωσεις
εμπειρια
θα στο φτιαξει σενιο....:D



















σαν το δικο του...........:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:



βρε αί κάνε τούμπες εσύ ,να μαστορέψω το δικό σου θες;

είπαμε δεν ξανα κάνω δουλειά αν δεν έχω καθαρό κεφάλi :P

SHOOTER045
28/07/2014, 01:28
oι καλοι μαστορες με μπυρες και τσιπουρα φτιαχνουν τα μοτορια......

PetranGR
28/07/2014, 01:31
oι καλοι μαστορες με μπυρες και τσιπουρα φτιαχνουν τα μοτορια......

έτσι θα το έφτιαχνα σίγουρα,απλά δεν ξέρω μετά αν θα είχε όλα τα άλογα ή θα είχαν ψωφίσει καμία 30αριά...

notakos600
28/07/2014, 09:57
oι καλοι μαστορες με μπυρες και τσιπουρα φτιαχνουν τα μοτορια......

Καλός μάστορας δεν είμαι, αλλά αν είναι μια από ''εκείνες'' τις ημέρες (που δεν γουστάρω ούτε τ' άντερά μου από θέμα διάθεσης) με το δεύτερο μπιρόνι, μυστήριο πράγμα, έρχεται η χαλάρωση και ο διαλογισμός. Ε λοιπόν μετά μπορώ να λύσω και να δέσω μοτέρ με την υπομονή και την ηρεμία Ινδού. Το λίγο αλκοόλ σε φέρνει στα ωραία σου και αναδεικνύεται το δημιουργικό κομμάτι του εγκεφάλου, το πολύ τα κάνει όλα πουτ@να...

skylaros
28/07/2014, 10:07
Το ίδιο λένε και για το χασισέλαιο και τα ψυχοτρόπα :p

daz
28/07/2014, 10:09
έτσι θα το έφτιαχνα σίγουρα,απλά δεν ξέρω μετά αν θα είχε όλα τα άλογα ή θα είχαν ψωφίσει καμία 30αριά...

Έχε το νου σου στο στάβλο με τα άλογα πετράν.

PetranGR
28/07/2014, 10:43
Μπα... θα είχαν πεθάνει τα μισά αν έπινα και μπυρίτσα επειδη εσείς είστε αλκοόλες δεν φταίω εγώ. Ουυυυυυυ

Gamasakias
28/07/2014, 12:21
Paidia gnwrizetai kapio kalo mixaniko Gia ninja mou konta glifada mexri agio dimitrio ?
Ektos apo ton Petran

Bowleno
28/07/2014, 12:28
Paidia gnwrizetai kapio kalo mixaniko Gia ninja mou konta glifada mexri agio dimitrio ?
Ektos apo ton Petran

Είπαμε, ο Petran ΔΕΝ είναι μηχανικός, άλλο ανέκδοτο που δοκίμασε να κάνει τον μηχανικό στο μΕχανάκι του .....:D

notakos600
28/07/2014, 14:13
Είπαμε, ο Petran ΔΕΝ είναι μηχανικός, άλλο ανέκδοτο που δοκίμασε να κάνει τον μηχανικό στο μΕχανάκι του .....:D

Κι όμως, από τα λάθη μας μαθαίνουμε. :beer:

Bowleno
28/07/2014, 14:14
Κι όμως, από τα λάθη μας μαθαίνουμε. :beer:


Έτσι :beer:

PetranGR
28/07/2014, 15:33
Είπαμε, ο Petran ΔΕΝ είναι μηχανικός, άλλο ανέκδοτο που δοκίμασε να κάνει τον μηχανικό στο μΕχανάκι του .....:D


βρε μια χαρά τον έκανα και έφτιαξα αυτό που ήθελα πριν καιρό αλλά τώρα έκανα μαλακία , επειδή είχα ζορισμένο μυαλό...


Κι όμως, από τα λάθη μας μαθαίνουμε. :beer:

Ναι , συμφωνώ !!! Επόμενη φορά θα ανάβω κεράκια τελετής για μύηση ...


Έτσι :beer:

SHOOTER045
28/07/2014, 15:37
Καλός μάστορας δεν είμαι, αλλά αν είναι μια από ''εκείνες'' τις ημέρες (που δεν γουστάρω ούτε τ' άντερά μου από θέμα διάθεσης) με το δεύτερο μπιρόνι, μυστήριο πράγμα, έρχεται η χαλάρωση και ο διαλογισμός. Ε λοιπόν μετά μπορώ να λύσω και να δέσω μοτέρ με την υπομονή και την ηρεμία Ινδού. Το λίγο αλκοόλ σε φέρνει στα ωραία σου και αναδεικνύεται το δημιουργικό κομμάτι του εγκεφάλου, το πολύ τα κάνει όλα πουτ@να...

Έτσι ακριβώς μάστορα
και μια που έμαθε ο Πέτρος τις καδένες, θα του πάω το ποδήλατο να μου περάσει την αλυσίδα...

Bowleno
28/07/2014, 15:43
Έτσι ακριβώς μάστορα
και μια που έμαθε ο Πέτρος τις καδένες, θα του πάω το ποδήλατο να μου περάσει την αλυσίδα...

Πήγαινέ του και ένα τσίπουρο (από το καλό, όμως, ξέρεις εσύ) και βάλτον να πιει μόνο 2 ποτηράκια.... θα στην κάνει ποίημα την καδένα :p

teogtp
28/07/2014, 15:44
Έτσι ακριβώς μάστορα
και μια που έμαθε ο Πέτρος τις καδένες, θα του πάω το ποδήλατο να μου περάσει την αλυσίδα...

:nono:
Να παρεις την Σοφαρα και να διαλεξει (http://www.facadoro.com/)..............
:p

Bowleno
28/07/2014, 15:47
βρε μια χαρά τον έκανα και έφτιαξα αυτό που ήθελα πριν καιρό αλλά τώρα έκανα μαλακία , επειδή είχα ζορισμένο μυαλό...



Μπρε εσύ δεν τόνισες και με bold γράμματα στο παλικάρι που δημιούργησε το θέμα (και το οποίο του κάναμε πουτάνα :D ) οτι ΔΕΝ είσαι μηχανικός;

Πλακίτσα, ρε, μην μασάς, τσάκω μια :beer:

Bowleno
28/07/2014, 15:49
:nono:
Να παρεις την Σοφαρα και να διαλεξει (http://www.facadoro.com/)..............
:p

Εσύ τώρα, γιατί θέλεις να τον βάλεις σε μπελά τον άνθρωπο; αν διαβάζει η Σοφάρα εδώ......το σκέφτηκες; :p

teogtp
28/07/2014, 15:51
Εσύ τώρα, γιατί θέλεις να τον βάλεις σε μπελά τον άνθρωπο; αν διαβάζει η Σοφάρα εδώ......το σκέφτηκες; :p

Σκεψου οτι ετσι αγοραζεις "κανονακια"...........


































και ο μητσος θελει αρκετα.:D

PetranGR
28/07/2014, 16:22
αν φέρεις το ποδήλατο θα στο κάνω λουλούδι να είσαι σίγουρος κύριε ...τσάμπα πρωταθλητισμό έκανα; όλη μέρα ασχολιόμουν με το ποδήλατο εκείνες τις εποχές ,τώρα με πείρανε τα χρόνια :P :P :P

SHOOTER045
28/07/2014, 16:36
Εσύ τώρα, γιατί θέλεις να τον βάλεις σε μπελά τον άνθρωπο; αν διαβάζει η Σοφάρα εδώ......το σκέφτηκες; :p

τσου εδω δεν εχει προσβαση
η Σοφαρα



πετρο αφου περασεις την αλυσιδα θα την λαδωσεις κιολας,ξερεις η να κατεβασω το μανιουαλ?













και αν ερθεις παρε και διανυκτερευση γιατι θα σε κανω λασπη...........

PetranGR
28/07/2014, 16:37
τσου εδω δεν εχει προσβαση
η Σοφαρα
πετρο αφου περασεις την αλυσιδα θα την λαδωσεις κιολας,ξερεις η να κατεβασω το μανιουαλ?
και αν ερθεις παρε και διανυκτερευση γιατι θα σε κανω λασπη...........

ωχ!

Κατάλαβα,θα κοιμηθώ στην θεία μου στο τρυφίλι ...

spyrakos35
28/07/2014, 19:01
αν φέρεις το ποδήλατο θα στο κάνω λουλούδι να είσαι σίγουρος κύριε ...τσάμπα πρωταθλητισμό έκανα; όλη μέρα ασχολιόμουν με το ποδήλατο εκείνες τις εποχές ,τώρα με πείρανε τα χρόνια :P :P :P

Μια αλυσιδιτσα τοση δα ομως δεν.....

:lol:

teogtp
28/07/2014, 20:34
Μια αλυσιδιτσα τοση δα ομως δεν.....

:lol:

Μα τώρα!
Κωλογιαπωνεζοι ρπστμ! Τι τις θέλανε τις αλυσίδες;
Καλά ήταν τόσα χρόνια με τα cam gear train.....

PetranGR
28/07/2014, 20:41
Μια αλυσιδιτσα τοση δα ομως δεν.....

:lol:

Αυτή η αλυσιδίτσα βρίσκετε μέσα σε σκοτεινά μονοπάτια όμως,που η γνώση και τα χέρια ακόμα δεν αξιώθηκαν να πιάσουν ... είμαι νινι ακομα!

chr1s_86
28/07/2014, 21:54
Μα τώρα!
Κωλογιαπωνεζοι ρπστμ! Τι τις θέλανε τις αλυσίδες;
Καλά ήταν τόσα χρόνια με τα cam gear train.....

Cam Gear Train έχουν λίγοι και εκλεκτοί... :smokin:

SHOOTER045
29/07/2014, 00:48
Αυτή η αλυσιδίτσα βρίσκετε μέσα σε σκοτεινά μονοπάτια όμως,που η γνώση και τα χέρια ακόμα δεν αξιώθηκαν να πιάσουν ... είμαι νινι ακομα!

http://youtu.be/QhSDPqXiqwM

PetranGR
29/07/2014, 00:51
http://youtu.be/QhSDPqXiqwM

βρε αθεόφοβε!