PDA

View Full Version : Τί πρόβλημα δημιούργήθηκε στο Scooter μετά από ανάποδη σύνδεση σε πόλους μπαταρίας;



BaCh
28/07/2014, 21:42
Γεια και χαρά παιδιά.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι αρκετά άσχετος από μηχανικά.

Έχω ένα Scooter Jonway Italia 250cc με πρόβλημα στον ανορθωτή (από μέρα σε μέρα περιμένω τον καινούριο που έχω παραγγείλει) που έχει ως αποτέλεσμα η μπαταρία να ξεφορτίζεται συνεχώς.

Για να μη τα πολυλογώ κάποιος ανεκδιήγητος κύριος σε κάποια φάση που δεν έπαιρνε μπροστά (ενώ μιζάριζε κανονικά) αποφάσισε να συνδέσει ανάποδα τους πόλους της μπαταρίας σε ένα αυτοκίνητο. Ακούστηκε ένα "τσαφ" και σταμάτησε να μου μιζάρει.

Το ρελέ σίγουρα δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Ακούγεται κανονικά το "τακ". Επίσης το αντικατέστησα.

Η ασφάλεια που βρίσκεται στον θετικό πόλο μετά τη μπαταρία, ήταν σπασμένη, ωστόσο το συρματάκι της ήταν άθικτο. Δοκίμασα να συνδέσω απευθείας τα καλώδια παρακάμπτοντας την ασφάλεια, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι.

Έχει κανένας ιδέα ποιο θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα και τί κόστος θα είχε η επίλυσή του;

mikes
28/07/2014, 21:51
μαλλον για βραχυκυκλωμενη μπαταρια το βλεπω! αλλαξε την! λογικα δεν θα πρεπει να ξεπερναει τα 50 ευρω για μια σχετικα καλη ποιοτητα!
(στο δικο μου μηχανακι που φοραει ΥΤΧ7 εχει γυρω στα 40..)

παντως ακομα και αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, η μπαταρια σου σιγουρα την εχει ακουσει μετα την αναποδη συνδεση οποτε ούτως η αλλως θα την αλλαξεις

BaCh
28/07/2014, 22:17
μαλλον για βραχυκυκλωμενη μπαταρια το βλεπω! αλλαξε την! λογικα δεν θα πρεπει να ξεπερναει τα 50 ευρω για μια σχετικα καλη ποιοτητα!
(στο δικο μου μηχανακι που φοραει ΥΤΧ7 εχει γυρω στα 40..)

παντως ακομα και αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, η μπαταρια σου σιγουρα την εχει ακουσει μετα την αναποδη συνδεση οποτε ούτως η αλλως θα την αλλαξεις

Βασικά η σύνδεση ήταν στιγμιαία και το "τσάφ" με την λάμψη έγινε από την μεριά του αυτοκινήτου.
Σε ότι αφορά την μπαταρία τώρα, νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες ενδείξεις που δείχνουν ότι μάλλον το πρόβλημα είναι αλλού.
Το φως στο κοντερ ανάβει κανονικά, η κόρνα λειτουργεί, όταν ενώνω τα καλώδια βγάζουν σπινθήρες και δίνει κανονικά τάση στο ρελέ αφού ακούγεται το χαρακτηριστικό "τακ" όταν πατάω την μίζα.

vaska
28/07/2014, 22:27
αν ακούγεται να οπλίζει το ρελέ και δεν μιζάρει, πιθανότατα την έχει ακούσει η μίζα. Βάλε όμως μια καλή μπαταρία πάνω για να τσεκάρεις.

mikes
28/07/2014, 22:35
εγω πηρα επισης σαν δεδομενο τις συνεχεις εκφορτισεις της μπαταριας λογο ανορθωτή! μπορει αυτό το τσαφ που λες να την αδειασε, και ναι μεν εχει ενεργεια για να αναψει το φωτισμο του καντραν η να κορναρει, αλλα δεν φτανει ώστε να γυρισει τη μιζα! την ειχε ακουσει που την ειχε ακουσει από συνεχεις εκφορτισεις, εγινε τωρα κι αυτό και την εστειλε! για να σου εκαψε τη μιζα λιγο χλωμο το βλεπω.. βεβαια δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια, καθως αβυσσος τα ηλεκτρικα της μηχανης, ειδικα όταν μιλαμε για ιταλικα και κινεζικα

zisakos_1986
29/07/2014, 03:57
Φίλε μου μέτρα με ένα πολύμετρο τη μπαταρία σου πρώτα με κλειστό διακόπτη και μετά την ώρα που πατάς μίζα να μας πείς τι αποτελέματα εχεις γι αν δουμε αν φταέι η μπαταρία που κατά 99,9% η μπαταρία σου είναι off. Ο χαλασμένος ανορθωτης συνήθως υπερφορτίζει τη μπαταρία και "βράζει τα υγρά της" λόγω των παραπάνω volt που στέλνει…Σιγουρέψου πρώτα γι'αυτό και μετά δες για ρελέ, παρ'όλο που ακούς το τακ τακ δε σημαίνει οτι είναι οκ πίστεψε με την εχω πατήσει και ενώ η μπαταρία μου ήταν οκ το ρελέ έκανε τον ηχο αλλά δεν όπλιζε σωστά και δεν έμενε οπλισμένο όσο χρειαζόταν να δώσει για να πάρει το μηχανάκι μπροστά!Αν δεν εχείς ιδέα και δεν πιάνουν τα χέρια σου μίλα με κάποιον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων-μηχανών γι'αρχή...

notakos600
29/07/2014, 08:36
Η μπαταρία με το στιγμιαίο τσαφ δεν την ακούει με τη καμία.
Άλλαξε την ασφάλεια που βρίσκεται στον θετικό πόλο της μπαταρίας.
Ούτε το ρελεδάκι της μίζας την ακούει για τον απλούστατο λόγο ότι οπλίζει και αφοπλίζει με συγκεκριμένη πολικότητα.
Από εκεί και πέρα κάνε έναν έλεγχο οπτικά σε καλώδια και κονέκτορες.

Anty12
29/07/2014, 08:44
Από τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας σου, ακολούθα (όσο μπορείς) το καλώδιο προς τα πίσω....όπου βρεις μαυρισμένα/καμμένα/λιωμένα καλώδια ή άλλο εξάρτημα, εκεί έιναι το πρόβλημα.....πολύ πιθανόν σε περισσσότερα από ένα σημεία.....η μπαταρία άν εκφορτίστικε πολλές φορές είναι -όπως και να' χει- για αλλαγή

byron
29/07/2014, 08:46
καθως αβυσσος τα ηλεκτρικα της μηχανης, ειδικα όταν μιλαμε για ιταλικα και κινεζικα

Μιλάμε για το απόλυτο χάος, μιας και το μοντέλο είναι Jinhua Italia :tooth:

notakos600
29/07/2014, 08:55
Όλα φτιάχνονται, ακόμη και με ανταλλακτικά από επώνυμα μηχανάκια.
Αλλιώς, αν δεν είναι μπλε μπορείς να το βάψεις.

daz
29/07/2014, 14:39
Έλα πες, είπες στον Πετράν να σε βοηθήσει να το βάλετε μπροστά?

:lol:

alex14
29/07/2014, 14:44
Μιλάμε για το απόλυτο χάος, μιας και το μοντέλο είναι Jinhua Italia :tooth:

:cry:

:lol:

Bowleno
29/07/2014, 15:22
Μιλάμε για το απόλυτο χάος, μιας και το μοντέλο είναι Jinhua Italia :tooth:


Κινέζικο με ιταλικά ηλεκτρικά η Ιταλικό με Κινέζικα ηλεκτρικά; :uplate::cry::lol:

byron
29/07/2014, 15:27
Κινέζικο με ιταλικά ηλεκτρικά η Ιταλικό με Κινέζικα ηλεκτρικά; :uplate::cry::lol:



Jonway Italia 250cc

:cry::cry::cry:

BaCh
30/07/2014, 09:29
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά.
Όπως είπα αποκλείεται να είναι το ρελέ, γιατί δοκίμασα να χρησιμοποιήσω και άλλο.
Σε ότι αφορά τη μπαταρία το βλέπω κομματάκι δύσκολο γιατί είναι καινούρια και ζήτημα να πρόλαβε να αποφορτήσει 2-3 φορές. Θα δοκιμάσω όμως να συνδέσω τη μπαταρία από τη μηχανή ενός φίλου.

Σε ότι αφορά τώρα την μίζα. Σε περίπτωση που μου είχε χαλάσει, θα ακουγόταν να οπλίζει το ρελέ;

Anty12
30/07/2014, 09:36
Σε ότι αφορά τώρα την μίζα. Σε περίπτωση που μου είχε χαλάσει, θα ακουγόταν να οπλίζει το ρελέ;

Ναι

BaCh
31/07/2014, 06:30
Λοιπόν παιδιά.
Δοκίμασα και σύνδεσα άλλη μπαταρία, και μου κάνει ακριβώς το ίδιο. Επίσης η μπαταρία μου η οποία είναι 2μηνων είναι μεν αφορτιστη, αλλά σε άλλο μηχανάκι μιζαρει κανονικά.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κοιτάξω μόνος μου;
Μένω στο κέντρο της Αθήνας και δεν ξέρω κανένα αξιόπιστο μάστορα, οπότε φοβάμαι μην πέσω σε κανένα που με γδάρει οικονομικά.

toyar
31/07/2014, 06:58
μπαταρια σωστη, ρελε σωστο, οποτε μαλλον θα πρεπει να τσεκαρεις τα καρβουνακια της μιζας
πριν την ανοιξεις προσπαθησε να την γυρισεις με το χερι με τη σωστη φορα

notakos600
31/07/2014, 08:32
Σύνδεσε τη μίζα με τη μπαταρία χωρίς το ρελέ της (απευθείας) για να δεις αν γυρίζει. Αν δεν γυρίζει το μοτέρ κανονικά τότε φταίει η μίζα.
Μανιβέλα έχει το μηχανάκι;
Το μοτέρ γυρίζει;

BaCh
01/08/2014, 11:08
Δυστυχώς ..δυστυχώς ..δυστυχώς, το μηχανάκι δεν έχει μανιβέλα.
Τα όσα μου αναφέρετε για τις δοκιμές με τη μίζα μου φαίνονται τόσο Κινέζικα όσο και το μηχανάκι μου :P
Νομίζω ότι η λύση του μηχανικού είναι μονόδρομος.

BaCh
01/08/2014, 16:57
Παίδες το πήγα σε μηχανικό που δυστυχώς κλείνει σήμερα για διακοπές. Άνοιξε το μηχανάκι και μου είπε ότι έχει καεί η μίζα, αλλά είναι δύσκολο να βρει άμεσα ανταλλακτικό καθότι κινέζικο.

Έπειτα το πήγα και σε έναν άλλο μάστορα που εξ' αρχής μου είχε φανεί αγιογδύτης, και μου είπε ότι η μίζα θα μου κοστίσει 60 με 90€ + 25 τα εργασιακά!
Οπότε αν ξέρετε κανένα τίμιο μάστορα γύρο από την περιοχή των Εξαρχείων, πείτε μου.

By the way, μήπως είναι εύκολο να αλλάξω μόνος μου τη μίζα;

mikes
01/08/2014, 20:57
Έπειτα το πήγα και σε έναν άλλο μάστορα που εξ' αρχής μου είχε φανεί αγιογδύτης, και μου είπε ότι η μίζα θα μου κοστίσει 60 με 90€ + 25 τα εργασιακά!
Οπότε αν ξέρετε κανένα τίμιο μάστορα γύρο από την περιοχή των Εξαρχείων, πείτε μου.

By the way, μήπως είναι εύκολο να αλλάξω μόνος μου τη μίζα;
το αν ειναι ευκολο να αλλαξεις τη μιζα δεν το ξερω μιας και δεν ξερω πως ειναι το μηχανακι σου και συνεπως ποσο ευκολη ειναι η προσβαση στη μιζα! αλλα το ποσο που σου ειπε εμενα προσωπικα μου ακουγεται λογικο, μιας κι εγω που ειχα θεμα με τη δικη μου μιζα, και την εβγαλα μονος μου και την πηγα στο χερι σε μηχανικο, πληρωσα για επισκευη της ιδιας (αλλαγη καρβουνακια) 70 ευρω! (55 ανταλακτικο γνησιο γιαμαχα, και 15 εργασια) οποτε 60 με 90 η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μιζα (αναλογα την ποιοτητα) και 25 εργασια με τοσα πλαστικα λυσιμο, μαλλον λογικη τιμη ειναι..

nightraider
06/08/2014, 04:51
μπορει και να εχει κομπλαρει το κομπλερ