PDA

View Full Version : Περί ΔΝΤ, τρόικες, εφορίες ΚΛΠ...



Σελίδες : [1] 2

nikos_abel
29/07/2014, 07:59
...δεν έχουμε ανοίξει ακόμα κάτι καινούριο να βάζουμε τη γκρίνια μας;:D


http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=318199&catid=13

Με αυτά τα


Συνολικά θα πληρωθούν φέτος 3,7 δισ. για τον φόρο εισοδήματος, άλλα 2,6 δισ. για τα ακίνητα και 1,5 δισ για τα τέλη.
Οι φόροι μέσα στο επόμενο εξάμηνο ούτε λίγο ούτε πολύ φτάνουν τα 7,9 δισ ευρώ.

είναι που ξεχρεώσαμε, σακσες στόρυ, μπράβο από τους εταίρους, πλεονάσματα κλπ;

Γιατί από αυτά τα λεφτά, από μένα τουλάχιστον, θα πάρουν ότι είναι να πάρουν όταν και αν περισσέψουν.

notakos600
29/07/2014, 08:18
Το παιχνίδι τελείωσε και το παραμύθι το ίδιο.
Να ευχηθούμε μόνο να μη δούμε ποτέ σκηνές Ουκρανίας και Συρίας στη χώρα μας.
Πιστεύω πως το επόμενο κεφάλαιο της ιστορίας αφορά ταραχές και σκηνές χάους.
Η κοινωνία βράζει, το θέμα είναι πότε θα σκάσει...

MG-KTiNoS
29/07/2014, 08:19
Mε βαζελίνο ή χωρίς Βαζελίνο?

notakos600
29/07/2014, 08:22
Mε βαζελίνο ή χωρίς Βαζελίνο?

Εσύ κάτι έκανες εχθές το βράδυ, παραδέξου το. :lol:

amyroukai
29/07/2014, 08:34
Εσύ κάτι έκανες εχθές το βράδυ, παραδέξου το. :lol:
Ναι αλλά το έκανε με βαζελίνο ή χωρίς;

Περί φόρων... Άστα να πάνε. Πρακτικά, ωφελημένοι ακόμα όσοι μπορούν και βγάζουν μαύρα, για όσο μπορούν να τα παίρνουν ακόμα...

nickald
29/07/2014, 08:34
Η κοινωνία βράζει, το θέμα είναι πότε θα σκάσει...

Με το φρεντο στο χερι ταραχες δεν γινονται...

Η κοινωνια βραζει και πρωτη προτεραιοτητα της ειναι να εξασφαλισει καλη ξαπλωστρα....

theofilos888
29/07/2014, 08:34
Το παιχνίδι τελείωσε και το παραμύθι το ίδιο.
Να ευχηθούμε μόνο να μη δούμε ποτέ σκηνές Ουκρανίας και Συρίας στη χώρα μας.
Πιστεύω πως το επόμενο κεφάλαιο της ιστορίας αφορά ταραχές και σκηνές χάους.
Η κοινωνία βράζει, το θέμα είναι πότε θα σκάσει...

Η κοινωνία βράζει στον καναπέ και στην ξαπλώστρα! Για να υπάρξουν ταραχές θα πρέπει κάποιος να δώσει το έναυσμα. Τη λεγόμενη σπίθα. Όλοι είναι ήρεμοι στα σπίτια τους και παλεύουν να τα φέρουν βόλτα. Καμία έκρηξη δεν βλέπω. Εμάς τα πρόβατα βλέπω να πληρώνουμε νοίκι στα ιδιόκτητα σπίτια μας!!!

toyar
29/07/2014, 08:36
σιγα μη βραζει η κοινωνια.........
το παραμυθι αλλαζει ροτα, η βιαιη ανακατανομη πλουτου μπηκε στις ραγες, οι παρα πολλοι πληρωσαν ακριβα παλιες αμαρτιες ολων, οι λιγοι και καλοι εμειναν ξανα στο απυροβλητο, μερικα τελειωμενα θυματα στην πυρα για να ηρεμει το πληθος και η ζωη συνεχιζεται μεχρι την επομενη <<κριση>> η οποια θα διαδεχθει την νεα περιοδο πλασματικης ευημεριας που -μας λενε οτι- μολις ξεκιναει
η φωτια εσβησε παιρνοντας μαζι της πολλα θυματα και το μαγαζι (πολιτικοι) ξανανοιγει περιμενοντας ξανα τους αδημονουντες πελατες (ψηφοφορους)
εκτος αν πιστευει κανεις οτι οι μεν και οι δε αλλαξαν μεσα σε 5 χρονια διαμορφωμενη νοοτροπια αιωνων:wave2:

notakos600
29/07/2014, 08:39
Καλά κι εγώ στις ξαπλώστρες τους βλέπω όλους και όλες, για τους άλλους μιλάω, που η ΔΕΗ τους έκοψε το ρεύμα, δεν έχουν να φάνε και ως γνωστόν η πείνα είναι κακός σύμβουλος. Δεν είναι αμελητέα ποσότητα όπως και να το κάνεις.

bulmont
29/07/2014, 09:30
Καλά κι εγώ στις ξαπλώστρες τους βλέπω όλους και όλες, για τους άλλους μιλάω, που η ΔΕΗ τους έκοψε το ρεύμα, δεν έχουν να φάνε και ως γνωστόν η πείνα είναι κακός σύμβουλος. Δεν είναι αμελητέα ποσότητα όπως και να το κάνεις.



Aυτούς όμως, τους έχουν ευνουχίσει, τους έχουν κάνει να ντρέπονται τόσο πολύ,
να νιώθουν υπεύθυνοι γιά την κατάντια την δική τους (σε κάποιες περιπτώσεις σωστά)
αλλά και υπεύθυνοι γιά την κατρακύλλα της χώρας

Οπότε είναι μιά μάζα που δύσκολα θα συσπειρωθεί γιά να παλέψει γιά κάτι......Σίγουρα
όμως θα είναι ένα πολύ οργισμένο κομμάτι όταν ξεκινήσει κάτι......

TROOPER
29/07/2014, 09:38
Aυτούς όμως, τους έχουν ευνουχίσει, τους έχουν κάνει να ντρέπονται τόσο πολύ,
να νιώθουν υπεύθυνοι γιά την κατάντια την δική τους (σε κάποιες περιπτώσεις σωστά)
αλλά και υπεύθυνοι γιά την κατρακύλλα της χώρας

Οπότε είναι μιά μάζα που δύσκολα θα συσπειρωθεί γιά να παλέψει γιά κάτι......Σίγουρα
όμως θα είναι ένα πολύ οργισμένο κομμάτι όταν ξεκινήσει κάτι......

και σε συνδυασμο με την αμορφωσια και την ελειψη κριτικης ικανοτητας πολυ φοβαμαι οτι οταν ξεκινησει κατι θα παει και προς την λαθος κατευθυνση πραγμα βεβαια που παντοτε συνεβαινε ασχετα το πως εμφανιζοτανε στους πολλους το πραμα.

ggs
29/07/2014, 09:40
και σε συνδυασμο με την αμορφωσια και την ελειψη κριτικης ικανοτητας πολυ φοβαμαι οτι οταν ξεκινησει κατι θα παει και προς την λαθος κατευθυνση πραγμα βεβαια που παντοτε συνεβαινε ασχετα το πως εμφανιζοτανε στους πολλους το πραμα.


Παντως , αν ξεκινήσει κάτι , από το Καπανδριτι θα ξεκινήσει… να μου το θυμηθείτε… :lol:

skylaros
29/07/2014, 09:58
και σε συνδυασμο με την αμορφωσια και την ελειψη κριτικης ικανοτητας πολυ φοβαμαι οτι οταν ξεκινησει κατι θα παει και προς την λαθος κατευθυνση πραγμα βεβαια που παντοτε συνεβαινε ασχετα το πως εμφανιζοτανε στους πολλους το πραμα.

Το αυτό! Και δε μπορεί τίποτα να το αντιμετωπίσει αυτό. Αν γίνει κάτι ( που πολύ το θέλω) θα φτάσουμε να ντρεπόμαστε ακόμα περισσότερο για τον ίδιο τον άνθρωπο. Οι εξελίξεις πάντα θα μας προσπερνάνε και δυστυχώς μια λύση υπάρχει, αντιδομές... να υπάρχει παράδειγμα πως μπορεί κάτι να λειτουργήσει διαφορετικά.

alexxxcbr
29/07/2014, 10:07
Θα παρουν τα 3 μας.:bawl::lol:

taisteal
30/07/2014, 02:04
Θα παρουν τα 3 μας.:bawl::lol:


Αυτο που το λενε ολοι,οτι θα παρουν τα 3 μας κτλ,και στο τελος τρεχουν και πληρωνουν τα παντα,μου θυμιζει
τις εκλογες,που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ψηφισε τον μαλακα τον Σαμαρα,τον εμετικο Βενιζελο...
Ε πως στον πεολα βγαινουν τοτε γ@μω τη ποοοοτανα μου γ@μω;;;;
Alex δεν παει σε σενα αυτο,γενικολογω..

Μια σκεψη εκανα..

Θα παω να αραξω σε καμμια παραλια κι εγω..


:)

amyroukai
30/07/2014, 10:18
τις εκλογες,που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ψηφισε τον μαλακα τον Σαμαρα,τον εμετικο Βενιζελο...
Ε πως στον πεολα βγαινουν τοτε γ@μω τη ποοοοτανα μου γ@μω;;;;
Είναι μαγικό. Κάτι σαν τα αυγά. Κανείς δεν τα ψηφίζει και κανείς δεν τα στηρίζει αλλά όλο ανεβαίνουν. Αμπρα κατάμπρα....

Αυτό πάντως δεν σταματά να με εκπλήσσει πως οι ίδιοι άνθρωποι που λένε ότι την βγάζουν δύσκολα συνεχώς ανεβάζουν ταξιδάκια/ταβέρνες/μπαράκια κλπ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Πως γκένεν ατό που λέει και ο Βάσκας, δεν το έχω αντιληφθεί και όταν ξαναδώ κανέναν τέτΧιον από κοντά θα ρωτήσω γιατί πολύ ριγμένος νιώθω που δεν ξέρω το μυστικό.

TROOPER
30/07/2014, 10:22
Αυτο που το λενε ολοι,οτι θα παρουν τα 3 μας κτλ,και στο τελος τρεχουν και πληρωνουν τα παντα,μου θυμιζει
τις εκλογες,που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ψηφισε τον μαλακα τον Σαμαρα,τον εμετικο Βενιζελο...
Ε πως στον πεολα βγαινουν τοτε γ@μω τη ποοοοτανα μου γ@μω;;;;
Alex δεν παει σε σενα αυτο,γενικολογω..

Μια σκεψη εκανα..

Θα παω να αραξω σε καμμια παραλια κι εγω..


:)

το φαινομενο ειναι συνεχεια των ''κομμενων χεριων'' των δεκαετιων 80-90.

alexxxcbr
30/07/2014, 11:03
Αυτο που το λενε ολοι,οτι θα παρουν τα 3 μας κτλ,και στο τελος τρεχουν και πληρωνουν τα παντα,μου θυμιζει
τις εκλογες,που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ψηφισε τον μαλακα τον Σαμαρα,τον εμετικο Βενιζελο...
Ε πως στον πεολα βγαινουν τοτε γ@μω τη ποοοοτανα μου γ@μω;;;;
Alex δεν παει σε σενα αυτο,γενικολογω..

Μια σκεψη εκανα..

Θα παω να αραξω σε καμμια παραλια κι εγω..


:)

Ετσι ακριβως...Εγω τους εχω γραμμενους προς το παρον...Μετα την αναπτυξη θα δουμε.:smokin:

christof40
30/07/2014, 11:22
τα λογια ειναι τσαμπα και ακινδυνα.....σχεδον
ασε που μας δινει και ενα αισθημα επαναστασης και ηρωισμου....
καλα τα λετε ολοι και δεν τα λετε μονο εσεις,τα λενε και οι ξενοι....
http://www.youtube.com/watch?v=ehASjIN1lsc

πυξιδας990
30/07/2014, 11:56
ολοι διαμαρτυρονται,αλλα οταν ερχονται εκλογες οι μισοι δεν πανε να ψηφισουν,και μολις περασουν οι εκλογες ξαναδιαμαρτυρονται.ετσι δεν γινεται δουλεια,γι αυτο βγαινουν τα εκαστοτε ποσοστα..............................

taisteal
30/07/2014, 13:34
ολοι διαμαρτυρονται,αλλα οταν ερχονται εκλογες οι μισοι δεν πανε να ψηφισουν,και μολις περασουν οι εκλογες ξαναδιαμαρτυρονται.ετσι δεν γινεται δουλεια,γι αυτο βγαινουν τα εκαστοτε ποσοστα..............................


Ειδα και οταν ψηφιζαν ολοι,τις εποχες που οι αφισες εκαναν παρτυ κολλημενες πανω στα καπο των αυτοκινητων..
Δεν εχει να κανει ουτε με ηρωισμους,ουτε με το αισθημα της επαναστασης Χρηστο,εχει να κανει με την βρωμα και την σαπιλα που
κυβερνα τα παντα πλεον.
Οποιος μπορει να αντισταθει,με οποιον τροπο,ας το κανει,χωρις επαρσεις και σημαιες.

freco
30/07/2014, 15:35
Μια περίληψη του πως φτάσαμε εδώ διάβασα στο http://www.anoixtomialos.gr/2014/07/blog-post_17.html
Δεν την ασπάζομαι επακριβώς, αλλά νομίζω πως αξίζει να τη διαβάσει κανείς μαζί με άλλες και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Το παιχνίδι είναι στημένο. Δύο κόμματα με διαφορά στο πρόσωπο και στο χρώμα κι ένα τρίτο να σιγοντάρει. Οι υπόλοιποι... απλοί εποχικοί κομπάρσοι.
Στις εκλογές τα "μεγάλα" κόμματα παίρνουν 20 και κάτι τοις εκατό από αυτούς που συμμετέχουν. Αυτό σημαίνει ότι περίπου 1 στους 10 τους εκλέγει.
Είναι δημοκρατία αυτό;
Μπορείς να κάνεις κάτι;
Υπάρχει κάποιος "ηγέτης" με γεμάτα παντελόνια που να μας εμπνέει εμπιστοσύνη και να σκέφτεται κάτι άλλο εκτός την πάρτη του;
Κι αν υπάρξει θα επιβιώσει;

Έτσι φτάσαμε στο "σκάσε και κολύμπα Έλληνα".

Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι από τους ηλίθιους που ψηφίζω πάντα για να είμαι ήσυχος με τη συνείδηση μου. Έγω το μήνυμα το στέλνω, άσχετα με το ότι δεν βρίσκει ποτέ παραλήπτη.

amyroukai
30/07/2014, 15:54
Ολα τα κόμματα λένε οτι ελαβαν το μήνυμα των εκλογών. Μάλλον το λαμβανουν παραποιημενο, ως "μπράβο σας κι άλλο".

taisteal
30/07/2014, 15:58
Ολα τα κόμματα λένε οτι ελαβαν το μήνυμα των εκλογών. Μάλλον το λαμβανουν παραποιημενο, ως "μπράβο σας κι άλλο".



Καθολου παραποιημενο.
Ο λαος διαλεξε.
Και πλεον με εντολη Σαμαρα συνεχιζουνε την αναπτυξη..

amyroukai
30/07/2014, 16:11
Δεν το είχα καταλάβει :)


Εντιτ: μια που λέμε για λάθος μηνύματα... Αυτός ο μλκς, πόσα ναρκωτικά πήρε και κάηκε έτσι άσχημα; http://topontiki.gr/article/80048

freco
30/07/2014, 16:30
...Ο λαος διαλεξε...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

taisteal
30/07/2014, 16:45
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:


Πες μου που διαφωνεις.

MG-KTiNoS
30/07/2014, 17:08
Χτες αποπειράθηκε ν αυτοκτονήσει η γειτόνισσα μου απέναντι.
68 ετών περίπου
2 παιδιά άνεργα
το 1 άρρωστο.
Τα ζούσαν με τις συντάξεις που κουτσούρεψαν (τη δική της και του άντρα της)
Ευτυχώς την πρόλαβαν.
Της έκαναν πλύση στομάχου και γλύτωσε στο παραπέντε.


Είναι παράξενο όταν σου χτυπάει την πόρτα.
:(

panavour
30/07/2014, 17:30
Ο καθε λαος αξιζει αυτους τους ηγετες που ψηφιζει(οσοι πανε δηλαδη να ψηφισουν,οι υπολοιποι δεν δικαιουνται δια να ομιλουν).Αν ηθελε κατι αλλο θα ψηφιζε κατι αλλο.Δυσκολο βεβαιως να συμβει αυτο,διοτι συνηθως απο βατραχους δεν βγαινουν κυκνοι.Αυτα μονο στα παραμυθια γινονται if you know what i mean που λενε και οι χαζοι-για μας τους εξυπνους- ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.:D:D

MG-KTiNoS
30/07/2014, 18:01
Ο καθε λαος αξιζει αυτους τους ηγετες που ψηφιζει(οσοι πανε δηλαδη να ψηφισουν,οι υπολοιποι δεν δικαιουνται δια να ομιλουν).Αν ηθελε κατι αλλο θα ψηφιζε κατι αλλο.Δυσκολο βεβαιως να συμβει αυτο,διοτι συνηθως απο βατραχους δεν βγαινουν κυκνοι.Αυτα μονο στα παραμυθια γινονται if you know what i mean που λενε και οι χαζοι-για μας τους εξυπνους- ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.:D:D

Αυτή η ιστορία με το ποιός ψηφίζει έχει γίνει πια τόσο βαριά όσο και η ζωή μας

Λοιπόν απλά πράγματα.

Το εκλογικό σώμα το 73 λοιπό ήταν 5 840 000
Το εκλογικό σώμα το 2104 είναι 9.907.995.
----------------------------------------------------------------------
4 000 000 παραπάνω
Ποιοί είναι αυτοί οι άνθρωποι?
Επί το πλείστων λοιπόν είναι Ελληνοποιημένοι.
Άρα άνθρωποι οι οποίοι χρωστούσαν στα 2 μεγάλα κόμματα.

Από εκεί και μετά η αποχή στην Ελλάδα ήταν στανταράκι 30% και τελικά έφτασε περίπου στο 50% σήμερα.
Φυσικά αυτοί που ΔΕΝ ψηφίζουν ΔΕΝ είναι οι Ελληνοποιημένοι γιατί αυτοί χρωστάνε και δε μπαίζει.
Σου φτάνουν αυτά ή να συνεχίσω ως χειραγώγηση του εκλογικού αποτελέσματος ή να συνεχίσω με τις συνεχείς εναλλαγές του εκλογικού νόμου, τα ρουσφέτια, τον κοινωνικό αποκλεισμό των ιδεολογικά αντίθετων, τον έλεγχο των ΜΕΕ κλπ κλπ κλπ ?

Χέστε με λοιπόν με το ποιός ψηφίζει.
Αν οι εκλογές μπορούσαν να χαθούν δεν θα υπήρχαν (παραφράζοντας)

TROOPER
30/07/2014, 19:06
καταλαβετε οτι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη (με την οποια συμφωνω ασχετα αν για λογους τακτικης προσωπικα πραττω διαφορετικα) ΕΙΝΑΙ πολιτικη πραξη!

alexxxcbr
30/07/2014, 19:15
Kαι ΟΛΟΙ να ψηφισουν παλι οι ΙΔΙΟΙ θα βγουνε.Ακομα πιστευετε οτι ζουμε σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?

bulmont
30/07/2014, 20:19
Kαι ΟΛΟΙ να ψηφισουν παλι οι ΙΔΙΟΙ θα βγουνε.Ακομα πιστευετε οτι ζουμε σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?




Mα και ένας ( 1 ) να πάει να ψηφίσει πάλι οι ίδιοι θα βγούνε..................................

freco
30/07/2014, 20:42
καταλαβετε οτι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη (με την οποια συμφωνω ασχετα αν για λογους τακτικης προσωπικα πραττω διαφορετικα) ΕΙΝΑΙ πολιτικη πραξη!

Πολιτική πράξη είναι όταν έχει νόημα και φέρνει αποτέλεσμα. Στη δημοκρατία ίσως έχει κάποιο νόημα. Σήμερα εδώ εκλαμβανεται ως ωχαδερφισμος.
Επιβάλλεται να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει το μέλλον των παιδιών μας.
Υπό άλλες συνθήκες, συμφωνώ απόλυτα.
Η πράξη όμως δείχνει ότι μεταφράζεται στο "σκάσε και κολύμπα".
Για μένα οποίος δεν ψηφίζει (στην παρούσα φάση) είναι άξιος της μοίρας του και δυστυχώς και της δικής μου.

nickald
30/07/2014, 20:46
Δηλαδη καποιος που διαφωνει με το παρον πολιτικο συστημα πρεπει να ψηφιζει για να μην μεταφραζεται η σταση του ως σκασε και κολυμπα?

Και πως θα εκφρασει αυτος την διαφωνια του με το συστημα (πολιτικο ή ακομα και το ιδιο το συστημα εκλογης) ??

TROOPER
30/07/2014, 20:58
Πολιτική πράξη είναι όταν έχει νόημα και φέρνει αποτέλεσμα. Στη δημοκρατία ίσως έχει κάποιο νόημα. Σήμερα εδώ εκλαμβανεται ως ωχαδερφισμος.
Επιβάλλεται να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει το μέλλον των παιδιών μας.
Υπό άλλες συνθήκες, συμφωνώ απόλυτα.
Η πράξη όμως δείχνει ότι μεταφράζεται στο "σκάσε και κολύμπα".
Για μένα οποίος δεν ψηφίζει (στην παρούσα φάση) είναι άξιος της μοίρας του και δυστυχώς και της δικής μου.

δλδ το οτι ψηφιζει, οσος κοσμος ψηφιζει, οσα χρονια ψηφιζει εκ του αποτελεσματος συμπεραινουμε οτι εχει νοημα, και φερνει και αποτελεσμα? και δλδ το να ψηφισω ειναι πολιτικη πραξη απο τη στιγμη που ψηφιζω με κριτηρια προσωπικου συμφεροντος, ρουσφετιου κλπ? αρα θες να μου πεις οτι το να αρνηται καποιος να διαλεξει τον γαμια του ΔΕΝ ειναι πολιτικη πραξη αλλα πολιτικη πραξη ειναι το να κοιταξει το βολεμα του? και μετα περιμενετε και καλυτερο μελλον για τα παιδια σας? (εγω δεν εχω).

για μενα οποιος ψηφιζει σε καθε φαση περιμενοντας να βελτιωσει κατι (οτιδηποτε) ειναι απλα για γελια.

cosgili
30/07/2014, 21:09
Πολιτική πράξη είναι όταν έχει νόημα και φέρνει αποτέλεσμα. Στη δημοκρατία ίσως έχει κάποιο νόημα. Σήμερα εδώ εκλαμβανεται ως ωχαδερφισμος.
Επιβάλλεται να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει το μέλλον των παιδιών μας.
Υπό άλλες συνθήκες, συμφωνώ απόλυτα.
Η πράξη όμως δείχνει ότι μεταφράζεται στο "σκάσε και κολύμπα".
Για μένα οποίος δεν ψηφίζει (στην παρούσα φάση) είναι άξιος της μοίρας του και δυστυχώς και της δικής μου.

Το σημαντικότερο συνταγματικό δικαίωμα είναι το εκλέγειν...
Το να επιλέξω να μην δώσω την ψήφο μου σε σε κάποιον από τους πολιτευόμενους, είναι καθαρά πολιτική πράξη από τη στιγμή που το κάνω συνειδητά, γιατί κανένας τους δεν με εκφράζει. Πως μου ζητάς να μετριάσω τις απαιτήσεις μου απέναντι σε κάποιον ο οποίος θα είναι ο αντιπρόσωπος μου στο νομοθετικό όργανο του πολιτικού μου συστήματος?

Όχι αδερφέ. Μέχρι να βρεθεί κάποιος που να πληρεί τις προδιαγραφές που εγώ απαιτώ από τον αντιπρόσωπο μου, έχω κάθε δικαίωμα να απέχω από την εκλογική διαδικασία. Και ο κάθε εσύ λοιπόν, δεν μπορείς να με κατηγορείς για ωχαδερφισμό, γιατί με το ίδιο σκεπτικό, μπορώ να σε τσουβαλιάσω με το υπόλοιπο εκλογικό σώμα και να σου προσάψω ευθύνες για τα αποτελέσματα των επιλογών σου.

ΥΓ το "εσύ" στο κείμενο δεν έχει κανένα προσωπικό χαρακτήρα. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Είναι γενική αναφορά σε όλους όσους κατηγορούν τους απέχοντες για αδιαφορία:wave2:

gcrook
30/07/2014, 21:09
Παντως αν βρισκαμε καμια δεκαρια τυχαιους τυπους μαλλον ας πουμε για παραδειγμα 10 αναρχικους που ειχαν την τυχη πχ να μπουκαρουν φασιστες στα αυτοδιαχειζομενα τους να τους μαχαιρωσουν και απο κατω οι μπατσοι να περιμενουν να τους φυγαδευσουν (τους ακτιβιστες οχι τους αναρχικους),
και τους καναμε την εξης ερωτηση "Τωρα αγαπη μου μου που ξερεις απο πρωτο χερι οτι το κρατος δεν ειναι αδιαφορο, (αρα ουτε και οι εκλογες κατα ΜΙΑ εννοια) αν γυριζες τον χρονο 3 χρονια πισω θα πηγαινες να ψηφισεις; ".πιστευω οτι θα υπηρχαν καταφατικες
απαντησεις.
Μπορει και wishful thinking αλλα δε βαριεσαι,εγω ετσι και αλλιως στις επομενες δεν με βλεπω να ψηφιζω (με τα σημερινα δεδομενα),αλλα την βαζελινη μου την εχω προχειρη.

nick_VFR
30/07/2014, 21:31
Δηλαδη καποιος που διαφωνει με το παρον πολιτικο συστημα πρεπει να ψηφιζει για να μην μεταφραζεται η σταση του ως σκασε και κολυμπα?

Και πως θα εκφρασει αυτος την διαφωνια του με το συστημα (πολιτικο ή ακομα και το ιδιο το συστημα εκλογης) ??

Με το να ΜΗΝ ψηφίζεις δηλαδή, εκφράζεις διαφωνία με το σύστημα; Πώς ακριβώς; Ποιος "ακούει" την διαφωνία σου και ποιος ασχολείται με αυτήν;

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να ασχολείται ιδιαίτερα με τα ποσοστά αποχής, όσο υψηλά και αν είναι. Ούτε πιστεύω ότι μπορεί να τεθεί (εύκολα) θέμα από τον ίδιο τον λαό περί νομιμοποίησης μιας κυβέρνησης επειδή στις τελευταίες εκλογές ψήφισαν μόνο 100 άτομα π.χ. και να επιχειρηθεί ανατροπή της.

Είναι σχεδόν σαν να είσαι στην μέση του ωκεανού και να φωνάζεις "ΒΟΗΘΕΙΑ!!!" ελπίζοντας ότι η φωνή σου θα φτάσει στην ακτή και κάποιος θα την ακούσει!

Και ένα μικρό μυστικό: οι πολιτικοί μας (ειδικά οι υπεύθυνοι για τα χάλια μας) τρέμουν την αρνητική ψήφο πολύ περισσότερο από την αποχή! Αν κάποιος δεν θα τους ψηφίσει, προτιμούν χίλιες φορές αυτός ο κάποιος να μην πάει να ψηφίσει καθόλου! Τυχαίο; Φυσικά και όχι! Αφού κάθε ψήφος που δεν πάει σε αυτούς όχι μόνο αυξάνει τα ποσοστά των αντιπάλων τους αλλά ΜΕΙΩΝΕΙ ταυτόχρονα τα δικά τους ποσοστά. Όταν λέμε π.χ. ότι το ΠΑΣΟΚ έπιασε 48% σε κάποιες εκλογές, αυτό το ποσοστό (βάσει του οποίου κέρδισε και σχημάτισε κυβέρνηση) αυτό το ποσοστό είναι επί του συνόλου των ΕΓΚΥΡΩΝ ψηφοδελτίων και όχι επί του συνόλου του εκλογικού σώματος, διότι στην δεύτερη περίπτωση, τα ποσοστά θα ήταν σημαντικά μικρότερα! ;)


Προσωπικά πάντα ψήφιζα και θα συνεχίζω να ψηφίζω. Όποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα για το πώς να επηρεάσουμε τα πράγματα, ας την πει.

nickald
30/07/2014, 21:41
.

Δεν θα μπλεχτω σε κουβεντα η κοτα εκανε το αβγο ή το αβγο την κοτα....

Στο ψητο.... τι κανω εγω που δεν γουσταρω το παρον πολιτικο συστημα ή τον τροπο εκλογης των αντιπροσωπων ή δεν θεωρω κανεναν απο τους υποψηφιους αξιους της ψηφου μου?

Παω να ψηφισω γιατι το συστημα δεν φοβαται την αποχη αλλα την συμμετοχη?

Και αληθεια το "συστημα" ποιοι ειναι?

Καποτε ειχε πει καποιος οτι αν η ψηφος ειχε την δυνατοτητα να αλλαξει κατι, θα ηταν παρανομη....

akis_trevor
30/07/2014, 21:48
Στο ψητο.... τι κανω εγω που δεν γουσταρω το παρον πολιτικο συστημα ή τον τροπο εκλογης των αντιπροσωπων ή δεν θεωρω κανεναν απο τους υποψηφιους αξιους της ψηφου μου?



κανε τον κοπο και πηγαινε και ριχτο ακυρο...

gior-gos
30/07/2014, 22:25
Τα μεγαλα ποσοστα αποχης

ειναι μια ωραιοτατη αφορμη και για πραξικοπημα

Αφου κυριοι δεν εχετε καμια προτιμηση... :ZZZ: :a12:

Αναλαμβανουμε εμεις!!! :a9:

:a06:

amyroukai
31/07/2014, 01:17
κανε τον κοπο και πηγαινε και ριχτο ακυρο...Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.

akis_trevor
31/07/2014, 07:39
Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.

Σωστα,απλα απο συνηθεια στις δευτερες κυριακες το ειπα.
Παντως επειδη ειναι ετσι τα πραγματα,ειναι λαθος κατ εμε να μην πηγαινουμε να ψηφισουμε...

cosgili
31/07/2014, 08:20
Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.

Το λευκό συναινεί στην απόφαση του συνόλου. Το δεν ψηφίζω (τουλάχιστον από μένα) είναι "δεν αξίζει κανένας την ψήφο μου":wave2:

skylaros
31/07/2014, 08:22
Ρε παιδιά έχω φούσκωμα σήμερα, είναι και δύο μέρες που δεν έχω πάει τουαλέτα, είναι που χθες έφαγα και τα άντερα μου, είναι που είμαι στη δουλειά και δε μπορώ να αδειάσω με την ησυχία μου ... τι μου προτείνετε ? :p Κάπως έτσι σκέφτομαι όταν παίζει κάλπη στη μέση...

Αν είσαι πολιτικό ον και πράττειw καθημερινά με τις δράσεις σου ή ακόμα και με τον ίδιο τον τρόπο ζωής σου, τότε ποιο το νόημα να πας να ψηφίσεις; να μπεις στη διαδικασία να συμμετέχεις σε κάτι που απλά διαφωνείς; Αν πάλι κάθεσαι στον καναπέ και η επαναστατικότητα σου τελειώνει στην ψήφο ok τράβα ρίξε να τελειώνουμε!

teogtp
31/07/2014, 08:47
Επειδη ειμαι χαζος και δεν καταλαβαινω....
Με το να "γυρναμε" την πλατη στο συστημα βοηθαμε στο να αλλαξουν τα πραγματα σε αυτον τον τοπο;
Η δινουμε μια ωραιοτατη δικαιολογια στα λαμογια να πανυγηριζουν για σαρωτικες νικες και λοιπες μαλακιες;
Δεν γουσταρουμε τους απατεωνες ΔΕΝ τους ψηφιζουμε.Απλο!
Ριχτο σε μια απο τις πολλες τρελιτσες κομματα που κυκλοφορουν.
Εγω για παραδειγμα γουσταρω Βεργη.
Χαλαστε τους την σουπα να μην τους βγαινει η "καθαρη"(μπιριμπικος ορος....) να δω μετα τι θα σκαρφιστουν........

nikos_abel
31/07/2014, 08:49
Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.


Ρε τι άβαταρ έβαλες :lol:




Καταρχήν,


Το δικαίωμα της ψήφου είναι υποχρεωτικό

άρα είναι παράνομο να μην ψηφίσεις και μάλιστα έχεις και νομικές συνέπειες (ποιες είναι, γκουγλάρετε, βαριέμαι να ψάξω)

Επίσης, όσοι θεωρείτε ότι με την αποχή σας εκφράζετε την αντίθεσή σας με το υπάρχον δημοκρατικό πολιτικό σύστημα,
τότε είστε εχθροί της δημοκρατίας μας και συνεπώς είστε συνταγματικά παράνομοι και επικίνδυνοι.

Οι υπόλοιποι λευκοί-άκυροι-λοιποί, είστε απλά αδιάφοροι οπότε ότι σας τύχει σας αξίζει.

Η δημοκρατία κοι είναι απόλυτη και σωστή και δε σηκώνει αμφισβητήσεις.

cosgili
31/07/2014, 09:03
Ρε τι άβαταρ έβαλες :lol:




Καταρχήν,



άρα είναι παράνομο να μην ψηφίσεις και μάλιστα έχεις και νομικές συνέπειες (ποιες είναι, γκουγλάρετε, βαριέμαι να ψάξω)

Επίσης, όσοι θεωρείτε ότι με την αποχή σας εκφράζετε την αντίθεσή σας με το υπάρχον δημοκρατικό πολιτικό σύστημα,
τότε είστε εχθροί της δημοκρατίας μας και συνεπώς είστε συνταγματικά παράνομοι και επικίνδυνοι.

Οι υπόλοιποι λευκοί-άκυροι-λοιποί, είστε απλά αδιάφοροι οπότε ότι σας τύχει σας αξίζει.

Η δημοκρατία κοι είναι απόλυτη και σωστή και δε σηκώνει αμφισβητήσεις.

Δεν εκφράζω την αντίθεση μου με το πολιτικό σύστημα, αλλά με τους υποψήφιους συνδυασμούς;)

skylaros
31/07/2014, 09:06
Αυτοί δηλαδή που εκφράζουν αντίθεση με το πολιτικό σύστημα θα πρέπει να περνάνε κάθε μέρα από τον 4ο της ΓΑΔΑ ?

ggs
31/07/2014, 09:09
Ψυχραιμια …. Άλλωστε για τον ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ, σύντροφοι…
VENCEREMOS

320954

freco
31/07/2014, 09:10
δλδ το οτι ψηφιζει, οσος κοσμος ψηφιζει, οσα χρονια ψηφιζει εκ του αποτελεσματος συμπεραινουμε οτι εχει νοημα, και φερνει και αποτελεσμα? και δλδ το να ψηφισω ειναι πολιτικη πραξη απο τη στιγμη που ψηφιζω με κριτηρια προσωπικου συμφεροντος, ρουσφετιου κλπ? αρα θες να μου πεις οτι το να αρνηται καποιος να διαλεξει τον γαμια του ΔΕΝ ειναι πολιτικη πραξη αλλα πολιτικη πραξη ειναι το να κοιταξει το βολεμα του? και μετα περιμενετε και καλυτερο μελλον για τα παιδια σας? (εγω δεν εχω).

για μενα οποιος ψηφιζει σε καθε φαση περιμενοντας να βελτιωσει κατι (οτιδηποτε) ειναι απλα για γελια.

Δεν έχει νόημα και αποτέλεσμα ??? Αυτό που ζούμε σήμερα πως έγινε? Από θαύμα? Οι βολεμένοι συνεχίζουν ακάθεκτοι κι εμείς βυθιζόμαστε στα σκατά.


Δηλαδη καποιος που διαφωνει με το παρον πολιτικο συστημα πρεπει να ψηφιζει για να μην μεταφραζεται η σταση του ως σκασε και κολυμπα?

Και πως θα εκφρασει αυτος την διαφωνια του με το συστημα (πολιτικο ή ακομα και το ιδιο το συστημα εκλογης) ??

Ας αφήσει να αποφασίζουν οι πληρωμένοι αλλοδαποί και οι παρτάκηδες για το μέλλον του λοιπόν.


Το σημαντικότερο συνταγματικό δικαίωμα είναι το εκλέγειν...
Το να επιλέξω να μην δώσω την ψήφο μου σε σε κάποιον από τους πολιτευόμενους, είναι καθαρά πολιτική πράξη από τη στιγμή που το κάνω συνειδητά, γιατί κανένας τους δεν με εκφράζει. Πως μου ζητάς να μετριάσω τις απαιτήσεις μου απέναντι σε κάποιον ο οποίος θα είναι ο αντιπρόσωπος μου στο νομοθετικό όργανο του πολιτικού μου συστήματος?

Όχι αδερφέ. Μέχρι να βρεθεί κάποιος που να πληρεί τις προδιαγραφές που εγώ απαιτώ από τον αντιπρόσωπο μου, έχω κάθε δικαίωμα να απέχω από την εκλογική διαδικασία. Και ο κάθε εσύ λοιπόν, δεν μπορείς να με κατηγορείς για ωχαδερφισμό, γιατί με το ίδιο σκεπτικό, μπορώ να σε τσουβαλιάσω με το υπόλοιπο εκλογικό σώμα και να σου προσάψω ευθύνες για τα αποτελέσματα των επιλογών σου.

ΥΓ το "εσύ" στο κείμενο δεν έχει κανένα προσωπικό χαρακτήρα. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Είναι γενική αναφορά σε όλους όσους κατηγορούν τους απέχοντες για αδιαφορία:wave2:

Εσύ (γενικότερα, όχι προσωπικά) μπορείς να περιμένεις το "μεσσία". Και ναι, ευθύνομαι κι εγώ για το αποτέλεσμα καλό ή κακό. Όποιος θέλει μπορεί (να νομίζει) ότι παραμείνει ανεύθυνος. Γιατί και ο απών διαμορφώνει το αποτέλεμα.


Με το να ΜΗΝ ψηφίζεις δηλαδή, εκφράζεις διαφωνία με το σύστημα; Πώς ακριβώς; Ποιος "ακούει" την διαφωνία σου και ποιος ασχολείται με αυτήν;

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να ασχολείται ιδιαίτερα με τα ποσοστά αποχής, όσο υψηλά και αν είναι. Ούτε πιστεύω ότι μπορεί να τεθεί (εύκολα) θέμα από τον ίδιο τον λαό περί νομιμοποίησης μιας κυβέρνησης επειδή στις τελευταίες εκλογές ψήφισαν μόνο 100 άτομα π.χ. και να επιχειρηθεί ανατροπή της.

Είναι σχεδόν σαν να είσαι στην μέση του ωκεανού και να φωνάζεις "ΒΟΗΘΕΙΑ!!!" ελπίζοντας ότι η φωνή σου θα φτάσει στην ακτή και κάποιος θα την ακούσει!

Και ένα μικρό μυστικό: οι πολιτικοί μας (ειδικά οι υπεύθυνοι για τα χάλια μας) τρέμουν την αρνητική ψήφο πολύ περισσότερο από την αποχή! Αν κάποιος δεν θα τους ψηφίσει, προτιμούν χίλιες φορές αυτός ο κάποιος να μην πάει να ψηφίσει καθόλου! Τυχαίο; Φυσικά και όχι! Αφού κάθε ψήφος που δεν πάει σε αυτούς όχι μόνο αυξάνει τα ποσοστά των αντιπάλων τους αλλά ΜΕΙΩΝΕΙ ταυτόχρονα τα δικά τους ποσοστά. Όταν λέμε π.χ. ότι το ΠΑΣΟΚ έπιασε 48% σε κάποιες εκλογές, αυτό το ποσοστό (βάσει του οποίου κέρδισε και σχημάτισε κυβέρνηση) αυτό το ποσοστό είναι επί του συνόλου των ΕΓΚΥΡΩΝ ψηφοδελτίων και όχι επί του συνόλου του εκλογικού σώματος, διότι στην δεύτερη περίπτωση, τα ποσοστά θα ήταν σημαντικά μικρότερα! ;)

Προσωπικά πάντα ψήφιζα και θα συνεχίζω να ψηφίζω. Όποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα για το πώς να επηρεάσουμε τα πράγματα, ας την πει.

+990

nikos_abel
31/07/2014, 09:10
Δεν εκφράζω την αντίθεση μου με το πολιτικό σύστημα, αλλά με τους υποψήφιους συνδυασμούς;)

Για αυτό έχει προβλεφθεί το λευκό. Είναι σα να λες "όλοι τα ίδια είσαστε". Το άκυρο υπάρχει για να αποφευχθεί η αναγνώριση του ψηφοφόρου.

Από την άλλη βέβαια, αυτό που δεν καταλαβαίνω πια είναι γιατί η ψηφοφορία να είναι υποχρεωτικά μυστική.
Θεωρώ ότι είναι δικαίωμά μου αλλά όχι υποχρέωση.
Στο κάτω κάτω, είναι έλλειψη ανάληψης ευθύνης. Σκεφτήτε αν η ψηφοφορία ήταν φανερή, πόσοι από τους γκρινιάρηδες
που λέμε δε θα τολμούσαν να πουν λέξη.

Από αυτή τη σκοπιά, η αποχή είναι σαφώς πιο υπεύθυνη, καθώς μη πηγαίνοντας στο παραβάν, δηλώνω σαφέστατα και επώνυμα τη
πολιτική μου θέση (έστω κι αν αυτή είναι ότι προτιμώ να πίνω φραπέ εκέινη τη μέρα).

nickald
31/07/2014, 09:24
Το λευκό συναινεί στην απόφαση του συνόλου. Το δεν ψηφίζω (τουλάχιστον από μένα) είναι "δεν αξίζει κανένας την ψήφο μου":wave2:

Το λευκό και το άκυρο είναι συμμετοχή σε μια διαδικασία η οποία δεν με εκφράζει, την θεωρώ σάπια και στημένη.

amyroukai
31/07/2014, 09:57
LOL και τρία ομιτζι.

Το δεν πάω να ψηφίσω σημαίνει απλά δεν με ενδιαφέρει ποιός θα με κυβερνήσει. Το ότι ΚΑΠΟΙΟΣ θα κυβερνήσει είναι σίγουρο. (Ή το ότι κάποιος θα φαίνεται ότι κυβερνάει, αν το προτιμάτε). Το δεν συμμετέχω γιατί δεν με εκφράζει κανείς, το θεωρώ λάθος, αλλά ο καθ' ένας έχει την ευθύνη και για τα λάθη του και μπορεί αν είμαι εγώ μειοψηφία που ψηφίζω να είμαι εγώ λάθος (δημοκρατία γαρ, επικρατεί η "σωστή" γνώμη των πολλών). Επειδή χρόνια γελάω με την αμερική που εκλέγει πρόεδρο το 23% των κατοίκων (αντίστοιχη ξεφτίλα το πρόσφατο δημοψήφισμα στην ουκραΐνα), δεν θα ήθελα να ξεφτιλιστούμε έτσι και 'δώθε.

Το απλό ζήτημα για εμένα είναι: Έχω ένα εργαλείο στα χέρια μου. Καλό; Κακό; Αυτό έχω. Αν δεν το χρησιμοποιώ, δεν έχω λόγο να διαμαρτύρομαι γιατί το χρησιμοποίησαν όλοι οι άλλοι και μου χάλασαν και το δικό μου κατασκεύασμα. Τα περί επανάστασης κλπ τα θεωρώ κωμικά. Όπως και την "διαμαρτυρία" μέσω του φασισμού.


@Νίκο-αβελ Δεν σου αρέσουν οι επαναστατικές πατάτες με φέτα σε συγχρονισμό; Έλα Καπανδρίτι σου λέω :lol:

TROOPER
31/07/2014, 10:02
Ρε τι άβαταρ έβαλες :lol:




Καταρχήν,



άρα είναι παράνομο να μην ψηφίσεις και μάλιστα έχεις και νομικές συνέπειες (ποιες είναι, γκουγλάρετε, βαριέμαι να ψάξω)

Επίσης, όσοι θεωρείτε ότι με την αποχή σας εκφράζετε την αντίθεσή σας με το υπάρχον δημοκρατικό πολιτικό σύστημα,
τότε είστε εχθροί της δημοκρατίας μας και συνεπώς είστε συνταγματικά παράνομοι και επικίνδυνοι.

Οι υπόλοιποι λευκοί-άκυροι-λοιποί, είστε απλά αδιάφοροι οπότε ότι σας τύχει σας αξίζει.

Η δημοκρατία κοι είναι απόλυτη και σωστή και δε σηκώνει αμφισβητήσεις.

1.δεν ειναι παρανομο ΠΛΕΟΝ να μην ψηφιζεις, γι' αυτο δεν εχεις και νομικες συνεπειες
2.πιο ακριβως ειναι το δημοκρατικο πολιτικο συστημα? αν κανουμε ετυμολογικη αναλυση στη λεξη δημοκρατια θα δουμε οτι ειναι συνθετη. 1ο συνθετικο:δημος, 2ο συνθετικο:κρατω δλδ κρατει ο δημος. τωρα αν εσυ βλεπεις να ''κρατει'' κανενας δημος οτιδηποτε περαν των @@ του. παω πασο. κατ' εμε υπαρχει μια κατ΄επιφαση δημοκρατια η και ναι με βρισκει αντιθετο. τωρα αν οποιος ειναι αντιθετος με το εκτρωμα αυτο πρεπει να βγαινει και παρανομος, δεν σου κρυβω οτι πλεον βλεπω ελπιδα. αλλα νομιμοποιηθηκαν τοτε οι παρανομοι και πλεον δεν υπαρχει καμια ελπιδα παρα να πιεις στον καφεναι καμια μπυρα.


Δεν έχει νόημα και αποτέλεσμα ??? Αυτό που ζούμε σήμερα πως έγινε? Από θαύμα? Οι βολεμένοι συνεχίζουν ακάθεκτοι κι εμείς βυθιζόμαστε στα σκατά.

Ας αφήσει να αποφασίζουν οι πληρωμένοι αλλοδαποί και οι παρτάκηδες για το μέλλον του λοιπόν.

Εσύ (γενικότερα, όχι προσωπικά) μπορείς να περιμένεις το "μεσσία". Και ναι, ευθύνομαι κι εγώ για το αποτέλεσμα καλό ή κακό. Όποιος θέλει μπορεί (να νομίζει) ότι παραμείνει ανεύθυνος. Γιατί και ο απών διαμορφώνει το αποτέλεμα.

δεν καταλαβες τι ειπα. ειπα οτι, το οτι μπορει να μην εχει αποτελεσμα δεν σημαινει οτι παυει να ειναι πολιτικη πραξη! δλδ αν ειναι καθε πραξη για να οριστει ως ''πολιτικα υπευθυνη'' να πρεπει να εχει και αποτελεσμα τοτε ας πουμε δεν ειναι πολιτικη πραξη το να ψηφισει κανεις μικρα κομματα. αρα και αυτη η πραξη δεν οριζεται ως πολιτικα υπευθυνη αφου δεν εχει αποτελεσμα!
επισης αυτο που ζουμε μεχρι σημερα εγινε ακριβως επειδη καποιοι περιμενουν τον μεσσια και πανε οποτε τους λενε και ψηφιζουν. για δες τοσα χρονια που η συντριπτικη πλειοψηφια ψηφιζε (και ναι μιλαω για τοτε που οι εκλογες ηταν υποχρεωτικες), τι εβγαινε απο τον καδο που λεγεται καλπη?

βαρεθηκα λοιπον να ακουω το παπατζιλικι οτι οι εμμισθοι ελληνες η αλλοδαποι θα εκλεξουν τον μεσσια. σκατα και σε αυτους και στους μεσσιες που περιμενουν να ρθουν.

φιλικη συμβουλη: μην περιμενετε τσαμπα. δεν θα σας σωσει κανεις. αν σωθειτε μονοι σας εχει καλως. αλλοιως....καλη ανταμωση :wave2:

TROOPER
31/07/2014, 10:04
.............

Το απλό ζήτημα για εμένα είναι: Έχω ένα εργαλείο στα χέρια μου. Καλό; Κακό; Αυτό έχω. Αν δεν το χρησιμοποιώ, δεν έχω λόγο να διαμαρτύρομαι γιατί το χρησιμοποίησαν όλοι οι άλλοι και μου χάλασαν και το δικό μου κατασκεύασμα. Τα περί επανάστασης κλπ τα θεωρώ κωμικά. Όπως και την "διαμαρτυρία" μέσω του φασισμού. ............:

εχεις ενα μυτοτσιμπιδο και πρεπει να αλλαξεις λαστιχο. :wave2:

και απ' οτι εχω παρατηρησει η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει επωνυμο McGyver ;)

ggs
31/07/2014, 10:08
Αρχισαμε παλι τα ΣΕΞπηρικά ερωτήματα «να ψηφίζει κανείς ή να μην ψηφίζει»…
1. Από πού συμπεραίνετε ότι όσοι δεν ψήφισαν (και δεν είναι νεκροί , δέντρα , διπλοεγγεγραμμένοι ) ΑΝ ψήφιζαν , θα ψήφιζαν το «ΚΑΛΟ» το κόμμα ?
2. Από την στιγμη που αποδέχεστε την ψήφο (και τις εκλογές έτσι όπως εχουν διαμορφωθει από τον εκλογικο νομο που υπαρχει) ως το μοναδικό εργαλείο για να «αλλάξουν τα πράγματα» , τοτε γιατι γκρινιαζετε? Ο λαος μιλησε στις προηγούμενες και θα λαλησει ξανα οποτε ξαναγινούν.

Αν θέλετε να «βγείτε στους δρομους» να ξερετε ότι η ΕΛΑΣ δεν θα είναι το ιδιο προσεκτική με εσας όπως ήταν με τον ΑΡΧΙτρομοκρατη , ΑΡΧΙπειρατη , ΑΡΧΙμανδριτη…
Αν ξερετε καλο καρατε και
-Γουστάρετε να περνάτε την μέρα (ή τα 18μηνα) σας στην ΓΑΔΑ
-Μπορείτε να λύνετε γριφους και μαγικα όπως «πως στον μπ@@τσο εγινε το σαμπουαν μολοτοφ» ή «η ΕΛΑΣ εχει εφευρει την τηλεμεταφορα και μπορεί ο ιδιος αστυνομικός να βρίσκεται σε τρία διαφορετικα σημεια ταυτόχρονα»
-αγαπατε τζουρες από CN/CS , εχετε τυμπανα αυτιου από ανθρακονημα , ματια από κεβλαρ , και κεφαλι από ατσαλι , τοτε ντου από παντου (ουτε κρανος για την μηχανη θα θελετε)
-εναλλακτικα , μπορειτε να περνετε δωρεαν και με ασφαλεια την γραμμή «Ομόνοια-Στηλες Ολ. Διος» που βαζει το ΠΑΜΕ.

Όπως και να εχει και μεχρι να ομονοήσουν οι συνελληνΑΙς να αλλαξουν τα πραγματα με την ψηφο τους ή να γινει η επανασταση , ας βοηθησουμε οσους ποδοπατησε η αναπτυξη ερχομενη καλπαζοντας …

skylaros
31/07/2014, 10:09
Για επανάσταση δε ξέρω αλλά εξέγερση θα γίνει σίγουρα. Σε τι βάθος χρόνου κανείς δε μπορεί να το ξέρει, αλλά θα γίνει. Γενικά η θεωρία λέει πως κανείς δε μπορεί να προβλέψει το χρόνο που θα προκύψει κάτι τέτοιο, ούτε και ποια θα είναι η αφορμή (καταλύτης) αλλά μπορεί κανείς εύκολα να καταλάβει πότε βρίσκεται σε μια προεξεγερσιακή περίοδο... Να αγοράζετε κονσέρβες :p

amyroukai
31/07/2014, 10:09
εχεις ενα μυτοτσιμπιδο και πρεπει να αλλαξεις λαστιχο. :wave2:
Άμα έρθουν καμμιά εκατοστή μυτοτσίμπιδα, φτιάχνουμε ένα λοστό. Αν οι άλλοι μυτοτσιμπιδαίοι βγάζουν τα φρύδια τους στον καθρέφτη όσο εγώ αλλάζω λάστιχο, θα μείνω φορέβερ στο δρόμο... Ή θα με πάρει παραμάζωμα το τανκ των "άλλων" που ψηφίζουν.

TROOPER
31/07/2014, 10:14
Άμα έρθουν καμμιά εκατοστή μυτοτσίμπιδα, φτιάχνουμε ένα λοστό. Αν οι άλλοι μυτοτσιμπιδαίοι βγάζουν τα φρύδια τους στον καθρέφτη όσο εγώ αλλάζω λάστιχο, θα μείνω φορέβερ στο δρόμο... Ή θα με πάρει παραμάζωμα το τανκ των "άλλων" που ψηφίζουν.

και αναμεσα σε δυο φανταστικα σεναρια γιατι να διαλεξω το δικο σου και οχι το δικο μου λεει? :lol:

MAIK72
31/07/2014, 10:30
καταλαβετε οτι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη (με την οποια συμφωνω ασχετα αν για λογους τακτικης προσωπικα πραττω διαφορετικα) ΕΙΝΑΙ πολιτικη πραξη!

Αν και με βρίσκει κάθετα αντίθετο η ανάληψη εξουσίας απολυταρχών γιατί μόνο εκεί οδηγεί η αποχή. Μιλάμε για ένα εκφυλισμένο πολιτικό σύστημα ψευτοδημοκρατίας εντολοδόχων και προδοτών και απλά η αποχή τούς βοηθαει να ανέρχονται πιο γρήγορα στην εξουσία. Είδες να νοιάζει το σάπιο πολτικό σύστημα πόσοι θα ψηφίσουν ή ποιοι;; Πιο εύκολο είναι να αλλάξει ψηφοφόρους να μην σου πω λαό παρά το ίδιο πολτικό σύστημα

nikos_abel
31/07/2014, 10:38
1.δεν ειναι παρανομο ΠΛΕΟΝ να μην ψηφιζεις, γι' αυτο δεν εχεις και νομικες συνεπειες

Γιώργη, πες μου που το γράφει αυτό και από πότε γιατί το σύνταγμα ορίζει ότι οι συνέπειες βρίσκονται στο ποινικό κώδικα και δεν έχω χρόνο να το επαληθεύσω.

Το ότι πρακτικά δεν γίνεται τίποτα δε λέει κάτι, εδώ εξώφθαλμες παρανομίες περνάνε στο ντούκου.

Το γεγονός είναι ότι "αυτούς" του απο παν τους συμφέρει η αποχή. Αν και θα ήθελα να μην ψηφίζω, καθώς διαπιστώνω ότι είναι μάταιο,
η ψήφος εκτός των ΠΣΚΝΔ τους πονάει.
Αυτό μου φτάνει.

amyroukai
31/07/2014, 10:40
και αναμεσα σε δυο φανταστικα σεναρια γιατι να διαλεξω το δικο σου και οχι το δικο μου λεει? :lol:
Πάντα το δικό σου να διαλέγεις, να ζεις ξένο σενάριο δεν λέει ποτέ :)

amyroukai
31/07/2014, 10:49
Γιώργη, πες μου που το γράφει αυτό και από πότε γιατί το σύνταγμα ορίζει ότι οι συνέπειες βρίσκονται στο ποινικό κώδικα και δεν έχω χρόνο να το επαληθεύσω.

Το ότι πρακτικά δεν γίνεται τίποτα δε λέει κάτι, εδώ εξώφθαλμες παρανομίες περνάνε στο ντούκου.

Το γεγονός είναι ότι "αυτούς" του απο παν τους συμφέρει η αποχή. Αν και θα ήθελα να μην ψηφίζω, καθώς διαπιστώνω ότι είναι μάταιο,
η ψήφος εκτός των ΠΣΚΝΔ τους πονάει.
Αυτό μου φτάνει.

Βρήκα τούτο σε μιά ιστοσελίδα, είναι από το 2012, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι έκτοτε.

Μέχρι το 2001 στο κείμενο του Συντάγματος στο άρθρο 51 παρ. 5 υπήρχε η εξής διάταξη: «Η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική. Νόμος ορίζει κάθε φορά τις εξαιρέσεις και τις ποινικές κυρώσεις». Όμως με την Συνταγματική Αναθεώρηση του 2001 αφαιρέθηκε η τελευταία φράση περί κυρώσεων και διατηρήθηκε μόνον η εξαγγελία περί υποχρεωτικότητας της ψήφου, καθιστώντας έτσι την διάταξη αυτή ατελή. Ατελής διάταξη (lex imperfecta) κατά το Δίκαιο ονομάζουμε έναν κανόνα δικαίου που στερείται κανονιστικού περιεχομένου, δηλαδή υποχρεωτικότητας μέσω συστήματος κυρώσεων ή άλλων διατυπώσεων, και πρακτικά εννόμων συνεπειών. Έτσι με την απαλοιφή στο Σύνταγμα της δυνατότητας έκδοσης εκτελεστικού νόμου για την υποχρεωτικότητα της ψήφου, υπερισχύει η διάσταση της ψήφου ως δικαιώματος παρά ως πολιτειακής υποχρέωσης του εκλογέα για την εκδήλωση της λαϊκής κυριαρχίας. Αυτό έχει ως συνέπεια ότι πλέον κάθε νόμος ή διάταξη που προβλέπει κυρώσεις, να στερείται Συνταγματικού ερείσματος και συνεπώς να τίθεται ζήτημα αντισυνταγματικότητας των. Έτσι οι κυρώσεις που συνεχίζει να προβλέπει το αρ. 117 του ΠΔ 26/2012 στερούνται νομιμότητας καθότι το ισχύον Σύνταγμα δεν προβλέπει πλέον, τον δια νόμου, περιορισμό του δικαιώματος της ψήφου, είτε με την θετική του διάσταση (συμμετοχή) είτε με την αρνητική του διάσταση (αποχή).

TROOPER
31/07/2014, 10:50
Αν και με βρίσκει κάθετα αντίθετο η ανάληψη εξουσίας απολυταρχών γιατί μόνο εκεί οδηγεί η αποχή. Μιλάμε για ένα εκφυλισμένο πολιτικό σύστημα ψευτοδημοκρατίας εντολοδόχων και προδοτών και απλά η αποχή τούς βοηθαει να ανέρχονται πιο γρήγορα στην εξουσία. Είδες να νοιάζει το σάπιο πολτικό σύστημα πόσοι θα ψηφίσουν ή ποιοι;; Πιο εύκολο είναι να αλλάξει ψηφοφόρους να μην σου πω λαό παρά το ίδιο πολτικό σύστημα

η αποχη απο τις εκλογες οδηγει εκει (οπως και η συμμετοχη αλλωστε) γιατι πολυ απλα αντιλαμβανεστε οτι η φωνη σας αρχιζει μια κυριακη στις 7.00 και τελειωνει την ιδια μερα στις 19.00.


Γιώργη, πες μου που το γράφει αυτό και από πότε γιατί το σύνταγμα ορίζει ότι οι συνέπειες βρίσκονται στο ποινικό κώδικα και δεν έχω χρόνο να το επαληθεύσω.

Το ότι πρακτικά δεν γίνεται τίποτα δε λέει κάτι, εδώ εξώφθαλμες παρανομίες περνάνε στο ντούκου.

Το γεγονός είναι ότι "αυτούς" του απο παν τους συμφέρει η αποχή. Αν και θα ήθελα να μην ψηφίζω, καθώς διαπιστώνω ότι είναι μάταιο,
η ψήφος εκτός των ΠΣΚΝΔ τους πονάει.
Αυτό μου φτάνει.

προχωραει ο κοσμος χαριλαε! εχεις μεινει σε αλλες 10ετιες. και τι σημαινει οτι ακομα και αν ισχυει ''το οτι πρακτικα δεν γινεταο τιποτα δε λεει κατι''? προφανως και λεει! λεει οτι δεν γινεται τπτ!

ναι τους ποναει η ψηφος εκτος πσκνδ. το ειδαμε! εναν πονο που νοιωωωωωθουυυυυν!!!!!!!! :lol: τωρα πως γινεται να ματωνει ο δικος μας κωλος...θαυμα-θαυμα!!! :lol:


Πάντα το δικό σου να διαλέγεις, να ζεις ξένο σενάριο δεν λέει ποτέ :)

''ζεις''....ζωη ειναι αυτη? :lol::bawl:

tsompanis
31/07/2014, 10:51
Kαι ΟΛΟΙ να ψηφισουν παλι οι ΙΔΙΟΙ θα βγουνε.Ακομα πιστευετε οτι ζουμε σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?


Aν δεις τα ποστ μέχρι τις επόμενες σελίδες,την παίρνεις χαλαρά την απάντηση!

Κάπου είχα διαβάσει ένα καλό,που έλεγε ότι η μόνη επανάσταση που έκανε ο νεοέλληνας,ήταν να το γυρίσει απο φραπέ σε φρέντο :lol:

Εμένα αυτό που με ανησυχεί,είναι το πλιάτσικο που συνεχίζεται και που ίσως φρέναρε λίγο αν είχε πάρει πλειοψηφία ο Συριζα και πηγαίναμε για εκλογές.Όπως και να είχε με μερικούς προεκλογικούς μήνες και χάιδεμα τα αυτάκια και στην συνέχεια να συντονιστούν οι νέεοι μαλάκες έναν χρόνο αναβολή στο τελειωτικό πήδημα θα τον είχαμε!


Επίσης αυτό που βλέπω στις μεγαλες εταιρίες στον πρωτογενή τομέα αλλά και στις Ενώσεις (και είναι βασικό γιατί αυτές θα θρέψουν ένα ολόκληρο έθνος σε περίπτωση ανάγκης και όχι οι τεχνολογίες κ.λ.π),,, είναι πως έχουν περάσει οι περισσότερες σε ξένα χέρια.
Και τους Ελληνάρες το μόνο που τους νοιάζει μέσα σε αυτές τις αλλαγές,είναι να παραμείνουν απο την μεριά των βολεμένων και να μην μπουν στην πλευρά των "300"ευρώ.

Αν παίξει πάντως επανάσταση,ενημερώστε να κανονίσω να είμαι εύκαιρος
:wave2:

teogtp
31/07/2014, 11:01
Μη συμπεση με το Βοσκοπαρτι ρε κωστα........:tooth:

tsompanis
31/07/2014, 11:11
Μη συμπεση με το Βοσκοπαρτι ρε κωστα........:tooth:

λες?? :lol:

nikos_abel
31/07/2014, 11:33
προχωραει ο κοσμος χαριλαε! εχεις μεινει σε αλλες 10ετιες. και τι σημαινει οτι ακομα και αν ισχυει ''το οτι πρακτικα δεν γινεταο τιποτα δε λεει κατι''? προφανως και λεει! λεει οτι δεν γινεται τπτ!

ναι τους ποναει η ψηφος εκτος πσκνδ. το ειδαμε! εναν πονο που νοιωωωωωθουυυυυν!!!!!!!! :lol: τωρα πως γινεται να ματωνει ο δικος μας κωλος...θαυμα-θαυμα!!! :lol:

Αστοδιαλο ρε νεούδι, γράφει και ο άλλος ο νομικός ο πατατάκιας τα νομικίστικά του και θα ψαρώσουμε.





Με τρώει η προσπάθειά μου να είμαι τυπικός και νόμιμος. Γράφει το σύνταγμα "υποχρεωτικό", ε θεωρούσα ότι ισχύει.

Ατελές και μπαρμπούτσαλα, μαλάκες είναι και επειδή έβλεπαν τα χάλια μας, κάτσε σου λέει να το αφήσω "ατελές" να πίνουν το
φρέντο τους στην υγειά μας.

Μη τους χσω όλους όμως....

MAIK72
31/07/2014, 11:50
η αποχη απο τις εκλογες οδηγει εκει (οπως και η συμμετοχη αλλωστε) γιατι πολυ απλα αντιλαμβανεστε οτι η φωνη σας αρχιζει μια κυριακη στις 7.00 και τελειωνει την ιδια μερα στις 19.00.



δεν το αντιλαμβανόμαστε έτσι με το να έχουμε φωνή έστω και αυτήν τη λίγη όπως το αντιλαμβάνονται αυτοί που απέχουν με την βουβαμάρα και την απάθεια.Θεωρείται πολιτική πράξη η αποχή γιατί η ρήξη θα υπάρξει αλλά με πιο καταστροφικά αποτελέσματα μη αναστρέψιμα με αυτόν τον τρόπο.Μόνο που δεν θα συμμετέχουν πάλι αυτοί που απέχουν ,υποχρεωτικά πλεόν.

TROOPER
31/07/2014, 12:15
Αστοδιαλο ρε νεούδι, γράφει και ο άλλος ο νομικός ο πατατάκιας τα νομικίστικά του και θα ψαρώσουμε.

Με τρώει η προσπάθειά μου να είμαι τυπικός και νόμιμος. Γράφει το σύνταγμα "υποχρεωτικό", ε θεωρούσα ότι ισχύει.

Ατελές και μπαρμπούτσαλα, μαλάκες είναι και επειδή έβλεπαν τα χάλια μας, κάτσε σου λέει να το αφήσω "ατελές" να πίνουν το
φρέντο τους στην υγειά μας.

Μη τους χσω όλους όμως....

εμ...θεωρουσες και νομιζες και κολοκυθια στο πατερο :lol:


δεν το αντιλαμβανόμαστε έτσι με το να έχουμε φωνή έστω και αυτήν τη λίγη όπως το αντιλαμβάνονται αυτοί που απέχουν με την βουβαμάρα και την απάθεια.Θεωρείται πολιτική πράξη η αποχή γιατί η ρήξη θα υπάρξει αλλά με πιο καταστροφικά αποτελέσματα μη αναστρέψιμα με αυτόν τον τρόπο.Μόνο που δεν θα συμμετέχουν πάλι αυτοί που απέχουν ,υποχρεωτικά πλεόν.

διαφωνω εξ ολοκληρου μαζι σου. συμφωνω εξ ολοκληρου με αυτο που εγραψε πιο πριν ο ggs.

αν τη ''βουβαμαρα'' οπως τη λες την καταλαβαινεις απαραιτητα και ως ''απαθεια'' ειναι δικο σου θεμα. εγω εγραψα ''Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη απο την εκλογικη διαδικασια ειναι πολιτικη πραξη''. και αν ειναι συνειδητη επιλογη να εισαι σιγουρος οτι ουτε απαθες ειναι το ατομο που κανει μια τετοια επιλογη ουτε αμετοχο.

nikos_abel
31/07/2014, 12:40
εμ...θεωρουσες και νομιζες και κολοκυθια στο πατερο :lol:

:moutza::lol: εμείς οι (σ)εξωγήινοι αρεσκόμαστε στη λογική


αν τη ''βουβαμαρα'' οπως τη λες την καταλαβαινεις απαραιτητα και ως ''απαθεια'' ειναι δικο σου θεμα. εγω εγραψα ''Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη απο την εκλογικη διαδικασια ειναι πολιτικη πραξη''. και αν ειναι συνειδητη επιλογη να εισαι σιγουρος οτι ουτε απαθες ειναι το ατομο που κανει μια τετοια επιλογη ουτε αμετοχο.

Το πρόβλημα είναι ότι και "αυτοί" συνειδητά μεταφράζουν την αποχή προς όφελός τους.

TROOPER
31/07/2014, 12:42
:moutza::lol: εμείς οι (σ)εξωγήινοι αρεσκόμαστε στη λογική



Το πρόβλημα είναι ότι και "αυτοί" συνειδητά μεταφράζουν την αποχή προς όφελός τους.

loose-loose situation το λενε στο χωριο μου νικο.

nikos_abel
31/07/2014, 12:46
loose-loose situation το λενε στο χωριο μου νικο.

Εγώ κατάλαβα ότι πρέπει να είμαστε από το ίδιο χωριό :lol:

MAIK72
31/07/2014, 12:58
εμ...θεωρουσες και νομιζες και κολοκυθια στο πατερο :lol:



διαφωνω εξ ολοκληρου μαζι σου. συμφωνω εξ ολοκληρου με αυτο που εγραψε πιο πριν ο ggs.

αν τη ''βουβαμαρα'' οπως τη λες την καταλαβαινεις απαραιτητα και ως ''απαθεια'' ειναι δικο σου θεμα. εγω εγραψα ''Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη απο την εκλογικη διαδικασια ειναι πολιτικη πραξη''. και αν ειναι συνειδητη επιλογη να εισαι σιγουρος οτι ουτε απαθες ειναι το ατομο που κανει μια τετοια επιλογη ουτε αμετοχο.

Συνειδητή ή μη δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Το θέμα είναι δικό σου που έκανες εξαρχής τον διαχωρισμό με αυτούς που ψηφίζουν. Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα γιατί ο καθένας θα πρέπει κοιτάει τον εαυτό του. Κάνεις λάθος να λες ότι όσοι ψηφίζουν παραδίδουν τα δικαιώματά τους και δεν συμμετέχουν την επομένη.
Είπα ότι είναι αυτόκαταστροφική πολιτική πράξη κάτι σαν ακαριάιος πολιτικός θάνατος.Αυτό που ακολουθεί όλοι γνωρίζουμε τι είναι. Το χάος. Δεν διαφωνούμε για το αποτέλεσμα που αργά ή γρήγορα θα έρθει. Προσωπικά δεν είμαι έτοιμος ακόμα να γίνομυε Ουκρανία όσο και κι αν αυτό ευχαριστέι την χουντάρα του παγκόσμιου τραπεζικού συστήματος . Και βέβαια είναι συνειδητοποιημένη πολτική αυτοκτονία η αποχή και οδηγεί πιο γρήγορα στην υπερχουντάρα και στο χάος

TROOPER
31/07/2014, 13:13
Συνειδητή ή μη δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Το θέμα είναι δικό σου που έκανες εξαρχής τον διαχωρισμό με αυτούς που ψηφίζουν. Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα γιατί ο καθένας θα πρέπει κοιτάει τον εαυτό του. Κάνεις λάθος να λες ότι όσοι ψηφίζουν παραδίδουν τα δικαιώματά τους και δεν συμμετέχουν την επομένη.
Είπα ότι είναι αυτόκαταστροφική πολιτική πράξη κάτι σαν ακαριάιος πολιτικός θάνατος.Αυτό που ακολουθεί όλοι γνωρίζουμε τι είναι. Το χάος. Δεν διαφωνούμε για το αποτέλεσμα που αργά ή γρήγορα θα έρθει. Προσωπικά δεν είμαι έτοιμος ακόμα να γίνομυε Ουκρανία όσο και κι αν αυτό ευχαριστέι την χουντάρα του παγκόσμιου τραπεζικού συστήματος . Και βέβαια είναι συνειδητοποιημένη πολτική αυτοκτονία η αποχή και οδηγεί πιο γρήγορα στην υπερχουντάρα και στο χάος

εγω δεν εκανα κανενα διαχωρισμο!

εγω ειπα οτι καποιος που ψηφιζει και περιμενει απο αυτο και μονο να δει το φως το αληθινο ειναι πολυ χειροτερος απο καποιον που συνειδητα απεχει.

τωρα τι καταλαβαινει ο καθενας...

MAIK72
31/07/2014, 13:31
εγω ειπα οτι καποιος που ψηφιζει και περιμενει απο αυτο και μονο να δει το φως το αληθινο ειναι πολυ χειροτερος απο καποιον που συνειδητα απεχει.

τωρα τι καταλαβαινει ο καθενας...[/QUOTE]
οχι βέβαια εσύ δεν έκανες κανέναν διαχωρισμό! Ποιος τα λέει αυτά;; :wave2:

TROOPER
31/07/2014, 13:35
οχι βέβαια εσύ δεν έκανες κανέναν διαχωρισμό! Ποιος τα λέει αυτά;; :wave2:

εσυ. και τα λες και λαθος, και για να σε πεισω στο ποστ #31 γραφω επ' ακριβως:


καταλαβετε οτι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη (με την οποια συμφωνω ασχετα αν για λογους τακτικης προσωπικα πραττω διαφορετικα) ΕΙΝΑΙ πολιτικη πραξη!

τωρα μπορεις να πειστεις οτι δεν διαχωρισα κατι.

ggs
31/07/2014, 13:50
χαλαραααα .....

akis_trevor
31/07/2014, 13:55
Εγω νομιζω πως πολλοι χρησιμοποιουν την αποχη για αλλοθι....;)

TROOPER
31/07/2014, 13:58
Εγώ κατάλαβα ότι πρέπει να είμαστε από το ίδιο χωριό :lol:

ναι, τωρα το καταλαβες εσυ αυτο! :lol:

ggs
31/07/2014, 14:17
καποια ποστ σβηστήκαν.
Αμα συνεχιστεί να γίνεται ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αντιπαράθεση με ειρωνείες , καντήλια κ.λ.π , το θεματακι θα κλειδωθεί και θα πάμε όλοι ήσυχοι για BANακι….

sonic22
31/07/2014, 15:10
Τα (κακομαθημενα) 3χρονα που πεφτουνε και χτυπιουνται στα πατωματα και κλαινε γιατι δεν μπορουν να εχουν ολα τα παιχνιδια του μαγαζιου, εχουν καλυτερα επιχειρηματα για να δικαιολογισουν τις πραξεις-"αποψεις" τους.

Pan (dvs)
31/07/2014, 19:06
Kαι ποιοι ειστε εσεις που θα με κατακρινετε που δεν ψηφιζω?
Μηπως ειστε οι ιδιοι που θα με κατακρινετε αν παω και ψηφισω καποια απο τα δημοκρατικα κομματα της βουλης,τα οποια δεν σας αρεσουν?Αν παω και ψηφισω το δημοκρατικο (αφου ειναι στη βουλη) κομμα της χ.α. ειμαστε ενταξει?

Και ποιος σας ειπε οτι επειδη δεν γουσταρω να ψηφισω τον καθε κλεφτη και λωποδυτη, δεν ειμαι Δημοκρατης?Και στο φιναλε αν σας χαλαω τη συνταγη της δημοκρατιας χεστ@@@κα.Αυτη ειναι η δημοκρατια που καποιοι απο εσας φτιαξανε γλυφοντας και ερποντας και σημερα κανουνε την παπια.

Ας κανουνε την αυτοκριτικη τους πρωτα ολοι αυτοι,ας ζητησουνε συγνωμη απο εμενα και τα παιδια μου και μετα θα παω να ψηφιζω με χερια και με ποδια καθε Κυριακη.

Δεν θελω ρε να ψηφισω αυτους που βρισκονται εκει επειδη καποιοι κρινανε οτι ψηφιζοντας τους θα εξυπηρετηθουνε τα συμφεροντα τους καλυτερα.

Δεν ψηφιζω ,αυτη την περιοδο,και το κανω συνειδητα.Σεβαστειτε το και σταματηστε να με κρινετε (εμενα και ολους τους ομοιδεατες μου).Σταματηστε να μου λετε οτι η αποχη μου ευννοει τον εναν η τον αλλον,δεκαρα δεν δινω.

taisteal
31/07/2014, 19:39
Μου μαθατε και τη δημοκρατια τωρα και βγαζετε και λογο για το αν ειναι σωστο η οχι να απεχουμε απο την καλπη..
Αντε,οι περισσοτεροι βολεμενοι χρονια,και τωρα που σας εβαλαν χερι στα ευρα σας κακαριζετε..
Να παει να πνιγει η δημοκρατια σας.-

sonic22
31/07/2014, 21:21
Αν ο κοσμος αυτος δεν φτιαχτικε για εσας, (που λεει και ενα ασμα) και δεν θελετε να συμμετεχετε, τωτε τουλαχιστον μετα να μην γκρινιαζετε για τα αποτελεσματα.
ΚΑΜΙΑ δικαιολογια δεν γινετε δεκτη εφοσον την κρισιμη ωρα προτιμαμε να κρατατε την αποψη-σκεψη σας για παρτη σας.

Και αυτο το λεει ανθρωπος που ψυφιζει κομματα που συνηθως δεν πιανουν ουτε 1% στις εκλογες.



υ.γ. ειδικα για τους τυπους που δεν πανε να ψηφισουν γιατι "δεν εχουν λεφτα για το ταξιδι" ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ και να πανε να ψηφισουν ή να μεταφερουν τα δικαιώματα πιο κοντα.

nick_VFR
31/07/2014, 21:37
Kαι ποιοι ειστε εσεις που θα με κατακρινετε που δεν ψηφιζω?
Μηπως ειστε οι ιδιοι που θα με κατακρινετε αν παω και ψηφισω καποια απο τα δημοκρατικα κομματα της βουλης,τα οποια δεν σας αρεσουν?Αν παω και ψηφισω το δημοκρατικο (αφου ειναι στη βουλη) κομμα της χ.α. ειμαστε ενταξει?

Και ποιος σας ειπε οτι επειδη δεν γουσταρω να ψηφισω τον καθε κλεφτη και λωποδυτη, δεν ειμαι Δημοκρατης?Και στο φιναλε αν σας χαλαω τη συνταγη της δημοκρατιας χεστ@@@κα.Αυτη ειναι η δημοκρατια που καποιοι απο εσας φτιαξανε γλυφοντας και ερποντας και σημερα κανουνε την παπια.

Ας κανουνε την αυτοκριτικη τους πρωτα ολοι αυτοι,ας ζητησουνε συγνωμη απο εμενα και τα παιδια μου και μετα θα παω να ψηφιζω με χερια και με ποδια καθε Κυριακη.

Δεν θελω ρε να ψηφισω αυτους που βρισκονται εκει επειδη καποιοι κρινανε οτι ψηφιζοντας τους θα εξυπηρετηθουνε τα συμφεροντα τους καλυτερα.

Δεν ψηφιζω ,αυτη την περιοδο,και το κανω συνειδητα.Σεβαστειτε το και σταματηστε να με κρινετε (εμενα και ολους τους ομοιδεατες μου).Σταματηστε να μου λετε οτι η αποχη μου ευννοει τον εναν η τον αλλον,δεκαρα δεν δινω.

Μόνο στις τελευταίες ευρωεκλογές κατέβηκαν κάπου 40 συνδυασμοί! :eek:

40 επιλογές είχαμε! Τις εξετάσαμε όλες (έστω, αρκετές από αυτές) και καταλήξαμε ότι ΚΑΜΜΙΑ δεν μας κάνει; Ότι με όλες διαφωνούμε σε τέτοιο βαθμό που δεν αξίζει να στηρίξουμε καμμία και προτιμήσαμε την αποχή; :confused:

DrEvil
31/07/2014, 21:59
Αν ο κοσμος αυτος δεν φτιαχτικε για εσας, (που λεει και ενα ασμα) και δεν θελετε να συμμετεχετε, τωτε τουλαχιστον μετα να μην γκρινιαζετε για τα αποτελεσματα.
Εγω δεν συμμετεχω στο πανηγυρακι αυτο και δεν κρυβομαι πισω απο την ψευδαισθηση.
Αντιθετως καποιος που συμμετεχει, επιβαλλεται να μην γκρινιαζει μετα, γιατι το υσστηματακι ειναι πλειοψηφικο και το στηριζει.


ΚΑΜΙΑ δικαιολογια δεν γινετε δεκτη εφοσον την κρισιμη ωρα προτιμαμε να κρατατε την αποψη-σκεψη σας για παρτη σας.
Δεν επιθυμω να δεχτει καποιος, ο οποιος ειναι μεσα στον κουβα με τα σαπια, κατι για μενα η εμενα.
Αν δε, δεν αντιλαμβανεται οτι η αποχη ειναι αποψη και εμπρακτη αποδειξη αυτης, να χεσω την δημοκρατια.


Και αυτο το λεει ανθρωπος που ψυφιζει κομματα που συνηθως δεν πιανουν ουτε 1% στις εκλογες.
Και απο'αυτο περασα.
Κι αυτο ομως με εκανε να αισθανομαι 'βρωμικος'.

akis_trevor
31/07/2014, 22:00
και δηλαδη πριν απο 10 χρονια ειμασταν ολοι κομπλε;
γιατι εγω δεν ημουν ποτε κομπλε...
σε 10 χρονια θα ξαναειμαστε κομπλε;αν ναι,τι θα ξαναβγαζουμε κυβερνηση;
λεω εγω τωρα...

DrEvil
31/07/2014, 22:03
Εγω δεν συμμετεχω στο πανηγυρακι αυτο και δεν κρυβομαι πισω απο την ψευδαισθηση.
Αντιθετως καποιος που συμμετεχει, επιβαλλεται να μην γκρινιαζει μετα, γιατι το υσστηματακι ειναι πλειοψηφικο και το στηριζει.


Δεν επιθυμω να δεχτει καποιος, ο οποιος ειναι μεσα στον κουβα με τα σαπια, κατι για μενα η εμενα.
Αν δε, δεν αντιλαμβανεται οτι η αποχη ειναι αποψη και εμπρακτη αποδειξη αυτης, να χεσω την δημοκρατια.


Και απο'αυτο περασα.
Κι αυτο ομως με εκανε να αισθανομαι 'βρωμικος'.

Κι ενα εντιτ, για να ξακαθαρισω πως μολις το διαβασα το θρεντ και απαντησα παραθετοντας εσενα, χωρις να εχω κανενα θεμα η αντιπαραθεση με τις αποψεις σου.
Απλα βημα βρηκα, να πω και γω τα δικα μου.

εντιτ2:
Αυτο πηγαινε για επεξεργασια στο προηγουμενο μηνυμα μου, αλλα ειμαι τοσο αχρηστος που κι αυτο σκατα το εκανα.
Που να ψηφισω κιολας....

nickald
01/08/2014, 07:45
Μόνο στις τελευταίες ευρωεκλογές κατέβηκαν κάπου 40 συνδυασμοί! :eek:

40 επιλογές είχαμε! Τις εξετάσαμε όλες (έστω, αρκετές από αυτές) και καταλήξαμε ότι ΚΑΜΜΙΑ δεν μας κάνει; Ότι με όλες διαφωνούμε σε τέτοιο βαθμό που δεν αξίζει να στηρίξουμε καμμία και προτιμήσαμε την αποχή; :confused:

Νομιζω οτι ολοι εσεις που λετε οτι υπαρχουν πολλες επιλογες και οτι μπορει καποιος να στηριξει τα "μικρα" κομματα πραγματικα δεν εχετε καταλαβει τι σημαινει η ψηφος....

Ψηφος ειναι οτι δεχομαι καποιον να παιρνει αποφασεις για εμενα..... ελα τωρα και πες μου οτι δεχεσαι να παιρνει αποφασεις για την παρτη σου ο Βεργης και ο Χαριζω οικοπεδα-Χαριζω χρεη.... Για να μην πω και για τα κουκουε σουμουτου.....

Και επαναλαμβανω.... η αποχη ειναι αποδοκιμασια του συστηματος... αν συμμετεχεις στο συστημα πως ακριβως το αποδοκιμαζεις?

nikos_abel
01/08/2014, 07:54
Και επαναλαμβανω.... η αποχη ειναι αποδοκιμασια του συστηματος... αν συμμετεχεις στο συστημα πως ακριβως το αποδοκιμαζεις?

Μα δεν προβλέπεται να αποδοκιμάζεις το σύστημα. Υποχρεωτικά είσαι μέρος του και αν θέλεις να μην είσαι να πας να ζήσεις στα βουνά.

Α ναι, ξέχασα, δρομολογείται παγκοσμίως να μην μπορείς να το κάνεις ούτε αυτό, μόνο σε άλλο πλανήτη μπορείς να πας αν θες.
Εδώ στη γη, θα είσαι δημοκράτης. Τέλος.

skylaros
01/08/2014, 08:06
Ετοιμάζω χαρτιά για το δεύτερο κύμα ... https://www.youtube.com/watch?v=qMyv7qLNe6g

teogtp
01/08/2014, 08:33
Νομιζω οτι ολοι εσεις που λετε οτι υπαρχουν πολλες επιλογες και οτι μπορει καποιος να στηριξει τα "μικρα" κομματα πραγματικα δεν εχετε καταλαβει τι σημαινει η ψηφος....

Ψηφος ειναι οτι δεχομαι καποιον να παιρνει αποφασεις για εμενα..... ελα τωρα και πες μου οτι δεχεσαι να παιρνει αποφασεις για την παρτη σου ο Βεργης και ο Χαριζω οικοπεδα-Χαριζω χρεη.... Για να μην πω και για τα κουκουε σουμουτου.....

Και επαναλαμβανω.... η αποχη ειναι αποδοκιμασια του συστηματος... αν συμμετεχεις στο συστημα πως ακριβως το αποδοκιμαζεις?

Κολλησατε με τον Βεργη και καθε Βεργη.
Ο σκοπος ειναι να χαλασει η συνταγη που εχουν ετοιμη οι Προδοτες που μας κυβερνουν.
Οσο για την αποδοκιμασια του συστηματος .......................
αν εχουμε τα ΚΑΚΑΛΑ ας σταματησουμε να πληρωνουμε τους φορους και τα χαρατσια.

sonic22
01/08/2014, 09:02
Δεν επιθυμω να δεχτει καποιος, ο οποιος ειναι μεσα στον κουβα με τα σαπια, κατι για μενα η εμενα.
Αν δε, δεν αντιλαμβανεται οτι η αποχη ειναι αποψη και εμπρακτη αποδειξη αυτης, να χεσω την δημοκρατια.

Ζεις εδω, εχεις καποια χρηματα, μηχανακι, εχεις σπιτι και ιντερνετ και νομιζεις οτι εισαι εξω απο τον κουβα με τα σαπια επιδει απλα δεν ψηφιζεις;

Η αποχη ειναι αποδειξη αδιαφοριας και μονο. Στα αρχαια χρονια αυτοι που δεν συμμετειχαν (για τους οποιους λογους) στα κοινα λεγονταν ΙΔΙΟΤΕΣ με την αινια οτι ηταν πολυ χαζοι για να μπορεσουν να εχουν αποψη και κρυβονταν.

Αν τωρα οι ομοιδεατες σου ή εστω τα κομματα που σε εκφραζουν καλυτερα, δισκολευονται ακομα και ομαδα ποδοσφαιρου να συμπληρωσουν δεν φταιει το συστημα για την καταθληψη σας. Φταιει το οτι οι αποψεις σας ειναι περιθοριακες (αν οχι κατι χειρωτερο).

Τωρα το να μην ψηφιζεις, απλα δινει τα ποσοστα σου στα κυριαρχα κομματα.
Απλο παραδειγμα:
Την ΝΔ τον ιουνιο του 2012 την ψηφισαν 1.825.497 απο συνολο 9.947.976. Αρα ποσοστο 18,35% σωστα;
Οχι. Γιατι αν βγαλεις εξω τους 3.731.078 απεχοντες τα ποσοστα της γινονται 29,66% και ειναι πιο ευκολο να βρει "συνεργατες" (με αντιστοιχα φουσκωμενα ποσοστα) για αυτοδυναμια.

Αρα με την ψηφο σου εδωσες την καλυτερη βοηθεια οχι μονο στο πρωτο κομμα αλλα ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!
Με αλλα λογια εισαι χειροτερος απο αυτον που συνειδητα ψηφιζει ΝΔ ή οτι αλλο.

TROOPER
01/08/2014, 09:21
Κολλησατε με τον Βεργη και καθε Βεργη.
Ο σκοπος ειναι να χαλασει η συνταγη που εχουν ετοιμη οι Προδοτες που μας κυβερνουν.
Οσο για την αποδοκιμασια του συστηματος .......................
αν εχουμε τα ΚΑΚΑΛΑ ας σταματησουμε να πληρωνουμε τους φορους και τα χαρατσια.

κολησατε με τους προδοτες που μας κυβερνουν. σκοπος ειναι να καταλαβετε οτι οποιος κι αν κυβερναει ακομα κι αν δεν ειναι προδοτης πριν κυβερνησει, με το που θα κυβερνησει μετατρεπεται αυτοματα σε ''προδοτης''. δες το ιστορικα και πες ποιος δεν αλλοιωθηκε απο την ληψη εξουσιας.

το θεμα ειναι να κυβερνας εσυ (ο λαος) και αυτος που τωρα κυβερναει και μετατρεπεται αυτοματα σε ''προδοτης'' απλα να εφαρμοζει τις δικες σου αποφασεις. ;)

321001

nikos_abel
01/08/2014, 09:49
κολησατε με τους προδοτες που μας κυβερνουν. σκοπος ειναι να καταλαβετε οτι οποιος κι αν κυβερναει ακομα κι αν δεν ειναι προδοτης πριν κυβερνησει, με το που θα κυβερνησει μετατρεπεται αυτοματα σε ''προδοτης''. δες το ιστορικα και πες ποιος δεν αλλοιωθηκε απο την ληψη εξουσιας.

το θεμα ειναι να κυβερνας εσυ (ο λαος) και αυτος που τωρα κυβερναει και μετατρεπεται αυτοματα σε ''προδοτης'' απλα να εφαρμοζει τις δικες σου αποφασεις. ;)

321001

Δεν αποδέχομαι την μεταφορά που έχει η εικόνα, δεν βλέπω τίποτα κακό στο (συναινετικό) πήδημα από οποιονδήποτε.

TROOPER
01/08/2014, 09:57
Δεν αποδέχομαι την μεταφορά που έχει η εικόνα, δεν βλέπω τίποτα κακό στο (συναινετικό) πήδημα από οποιονδήποτε.

αυτο λεμε. δεν συναινουμε στο πηδημα γιατι θα ειμαστε αυτοι που θα τον φανε. [εκτος αν νομιζανε ολοι αυτοι που συναινουσαν χρονια τωρα οτι τα 4 @@ που βλεπανε αναμεσα στα σκελια τους ηταν δειγμα μεγαλυτερου ανδρισμου και δεν καταλαβαινανε οτι καποιος τους πηδουσε (κλεμενο. απο ποιον δεν σας λεω :D )]

sonic22
01/08/2014, 11:37
Αυτονοητα...

Α. Η ψηφος εγινε υποχρεωτικη γιατι πολυ απλα καποιοι θα μπορουσαν να "μαντρωσουν" διαφωνουντες και να μην τους αφησουν να ψηφησουν, ωστε να νοθευτει το αποτελεσμα. Δεν εγινε για να μας χαλασει την Κυριακη μας.

Β. Η ψηφος ειναι μυστικη για να μην ξερουν οι αλλοι τι πραγματικα ψηφησες. Ως πολιτης μπορεις δημοσια να υποστηριζεις οποιον θες.
Αλλιως, αν εστω και καποιοι εθελοντικα μπορουσαν να αποδείξουν την ψηφο τους , μεσο της ατοπης απαγωγης θα μπορουσαν να δουν ποιος-ποιοι δεν τους ψηφισαν ή τι ψηφισαν

Γ. Κανενα πολιτευμα στον κοσμο δεν ειναι στην πραξη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (democracy). Η ονομαζομενες δημακρατιες στην ουσια ειναι republics.
Πραγματικη δημοκρατια χωρις αντιπροσοπους δεν μπορει να εφαρμοστει σε πληθισμους πανω απο μερικες χιλιαδες. Εκτος και αν μπερδευετε την οχλαγωγια με την δημοκρατια. Δημοψηφισματα ή και καθολικες ψηφοφοριες για συγκεκρημενα θεματα δεν απαγορευονται απο το παρον συστημα. Θεληση χρειαζετε και πιο σωστους-εκπαιδευμενους πολιτες.

Δ. Οποια και αν ειναι τα ιδεολογικα κινητρα καποιου το αποτελεσμα των πραξεων του ειναι αυτα που μετραμε.
Ετσι, αν με την κινηση σας να μην ψηφιζετε βοηθατε το συστημα... ειστε οι καλυτεροι φιλοι του συστηματος και ενδεχομενος συνυπευθηνοι σε μια προσπαθεια ανατροπης της δημοκρατιας (republic) (που τοσο ευκολα απορριπτετε) προς το απολιταρχικοτερο, μιας και το παρον δημοκρατικο συστημα δεν δουλεβει (κατα την αποψη σας).

Ε. Οποιος θεωρει οτι το υπαρχον συστημα ειναι εκ βαθρων λαθος και δεν επισκευαζετε-βελτιωνετε, αναλαμβανει και την ευθηνη να πισει τους υπολοιπους για το ποιο ειναι το σωστοτερο συστημα (και να δεχτει την αντιστοιχη κριτικη απο τους αλλους).
Η γκρινια και ο αρνητισμος ειναι μονο για αυτους που δεν μπορουν ή εχουν δολιους-κρυφους στοχους.
Τα ευχολογια και οι ουτοπιες ειναι για τους μοιρολατρες και δεν χουν καμια αξια.