PDA

View Full Version : YAMAHA XTZ TENERE 660 1997!



MiltiadisK.D
29/07/2014, 17:50
Για πείτε οι έχοντες το συγκεκριμένο μοντέλο ή όσοι το είχαν δύο λογάκια για την εν λόγο κυρία,έκανα ψαχτήρι στο google και δεν βρίσκω αρκετές πληροφορίες,τι προβλήματα έβγαζαν,που υστερούσαν,καταναλώσεις κτλ.Μιλάω για το διπλοφάναρο και μόνο το 660(όχι το 750).Επίσης υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά με τα προηγούμενα μοντέλα(τετράγωνο φανάρι).Ευχαριστώ προκαταβολικά παληκάρια.
Α!Ποιά χρονιά σταμάτησε να παράγεταί,το διπλοφάναρο πότε πρωτοβγήκε:beer:

Λευκάδιος
29/07/2014, 20:19
Δεν το ειχα ποτέ αν και εψαχνα για αυτο το μοντελο πριν λιγα χρονια.Μονοφαναρο απο 1991-'93 και διπλοφαναρο '94-'99,περα απ'την διαφορετικη εμφανιση ειναι σχεδον ιδια.Τα τεστ της εποχης ελεγαν για 39 και κατι αλογα στον τροχο και ροπη 5+κιλα.
Αρκετα ικανο σε ασφαλτο και χωμα ιδιαιτερα μετα απο περιποιηση στις αναρτησεις,η θεση οδηγησης ειναι λιγο πισω λογο μεγαλου ντεποζιτου.
Καταναλωση δεν θυμαμαι ακριβως,ηταν παντως στον μεσο ορο της τοτε κατηγοριας που ηταν με καρμπυρατερ.
Απο αξιοπιστια σκυλος μαυρος ΟΜΩΣ μιλαμε για μονοκυλινδρο κοντα 20χρονων.Οποτε μπορει να χρειαζεται ενα φρεσκαρισμα πιστονι/ελατηρια με τα παρελκομενα τους.
Τσεκαρισε επισης την καλη λειτουργια του κιβωτιου ταχυτητων.
Μπορει να ακουστει βαρυ αλλά κατα την γνωμη μου δεν μειονεκτει ιδιαιτερα(σαν καινουργιο) απεναντι στο πιο συγχρονο tenereZ.
Σε περιπτωση που δεν το εχεις δει,μελος του φορουμ εχει παρει προσφατα ενα και σιγουρα θα μπορει να πει αρκετα πραγματα παραπανω.

SHOOTER045
29/07/2014, 20:31
Ψάξε έναν. Kosta 2b έχει ένα τέτοιο

akis_trevor
29/07/2014, 22:10
γιατι δεν κοιτας για το σουπερ τενερε το 750;

SHOOTER045
30/07/2014, 00:52
Αν θέλεις για το 750 σου λέω ότι θες
Το είχα

MiltiadisK.D
30/07/2014, 15:09
Δεν το ειχα ποτέ αν και εψαχνα για αυτο το μοντελο πριν λιγα χρονια.Μονοφαναρο απο 1991-'93 και διπλοφαναρο '94-'99,περα απ'την διαφορετικη εμφανιση ειναι σχεδον ιδια.Τα τεστ της εποχης ελεγαν για 39 και κατι αλογα στον τροχο και ροπη 5+κιλα.
Αρκετα ικανο σε ασφαλτο και χωμα ιδιαιτερα μετα απο περιποιηση στις αναρτησεις,η θεση οδηγησης ειναι λιγο πισω λογο μεγαλου ντεποζιτου.
Καταναλωση δεν θυμαμαι ακριβως,ηταν παντως στον μεσο ορο της τοτε κατηγοριας που ηταν με καρμπυρατερ.
Απο αξιοπιστια σκυλος μαυρος ΟΜΩΣ μιλαμε για μονοκυλινδρο κοντα 20χρονων.Οποτε μπορει να χρειαζεται ενα φρεσκαρισμα πιστονι/ελατηρια με τα παρελκομενα τους.
Τσεκαρισε επισης την καλη λειτουργια του κιβωτιου ταχυτητων.
Μπορει να ακουστει βαρυ αλλά κατα την γνωμη μου δεν μειονεκτει ιδιαιτερα(σαν καινουργιο) απεναντι στο πιο συγχρονο tenereZ.
Σε περιπτωση που δεν το εχεις δει,μελος του φορουμ εχει παρει προσφατα ενα και σιγουρα θα μπορει να πει αρκετα πραγματα παραπανω.
Μου αρέσει περισσότερο το διπλοφάναρο,μία φορά είχα καβαλήσει με αυτό πήρα την επέκταση του διπλώματος μου σε ανεξαρτήτου κυβισμού,μου άρεσε αν και 15ενταετίας,βρήκα ένα στο car.gr λίγο πιο πάνω απο το χιλιάρικο και μου γυάλισε,σήμερα όμως δεν υπάρχρει η αγγελία.Το σκέφτομαι σαν μία οικονομική λύση για να μην κυκλοφορώ με το παπί:D:beer:thanks!

MiltiadisK.D
30/07/2014, 15:12
Ψάξε έναν. Kosta 2b έχει ένα τέτοιο

Θα τον ψάξω Δημήτρη,ευχαριστώ.Για πες για το 750 μιάς και έχει αρκετά στο car.gr σε σχέση με τα 660:)

MiltiadisK.D
30/07/2014, 15:15
γιατι δεν κοιτας για το σουπερ τενερε το 750;

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει και το 750 και όπως προανάφερα έχει αρκετά αξιόλογα στο car.,σίγουρα θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση/συντήρηση ώς δικύλινδρα και είναι πιο τσιμπημένες οι τιμές τους,σας ακούω:):beer:

MiltiadisK.D
30/07/2014, 15:19
Ποιός το έχει πάρει πρόσφατα?,να μας πει και αυτός τη γνώμη τουδεν έχω διαβάσει κάτι,θα κάνω αναζήτηση αμέσως.

SHOOTER045
30/07/2014, 16:02
Το 750 το είχα 4 χρόνια, με 2 γεμίσματα έκανε ΕΔΕΣΣΑ -Αθήνα, μετά που το θυριδωσα έβαλα ΚΝ και ζιγκλερ ήθελε σχεδόν τρία, τελική 200+ πραγματικά είχα 211
Το πήρα με προίκα σωληνακια υψηλής, ελατήρια WP εμπρός που τα άλλαξα με power flex η techno flex - δεν θυμάμαι -πίσω είχε αλλαγμένο αμορτισέρ με πολλές ρυθμίσεις, εγώ έβαλα γέφυρα στο μπροστινό γιατί φοράει καλαμάκια για το βάρος του, δεν μου έβγαλε τίποτα γιατί ο προηγούμενος είχε αλλάξει ήδη ανορθωτη, είναι βαρύ ψηλό αλλά δεν φόβιζει
Φώτο έχω στο προφίλ μου στο φόρουμ

SHOOTER045
30/07/2014, 16:04
Δεν λυπηθηκα για άλλο
Αλλά αυτό ακόμα το ψάχνω...

MiltiadisK.D
30/07/2014, 16:09
Μόλις διάβασα το πόστ του Kostas 2b,αιωρούνται και κάτι παλιές φήμες ότι το 660 ήταν καλύτερο στο σύνολο απο το 750.Για τη χρήση που θέλω αλλά και για Κρήτη πιστεύω καλύτερο είναι το μικρό.

sapila racing
30/07/2014, 16:18
Μόλις διάβασα το πόστ του Kostas 2b,αιωρούνται και κάτι παλιές φήμες ότι το 660 ήταν καλύτερο στο σύνολο απο το 750.Για τη χρήση που θέλω αλλά και για Κρήτη πιστεύω καλύτερο είναι το μικρό.

Aυτό είναι σίγουρο.
Το 660 ειναι πολύ καλό, ειδικά για τα χρήματα που το βρίσκεις.

MiltiadisK.D
30/07/2014, 18:00
Aυτό είναι σίγουρο.
Το 660 ειναι πολύ καλό, ειδικά για τα χρήματα που το βρίσκεις.

Σε ευχαριστώ sapila,και ρωτώ μιάς και είσαι κορυφή σε ανακατασκευές κτλ.,βρήκα ένα σε πολύ καλή εμφανησιακή κατάσταση,εργοστασιακό τελείως,όπως μου αρέσει να είναι όλες μου οι μοτοσυκλέτες,το πρόβλημα είναι ότι βαράει μπιέλα και χρήζει επισκευής αν και λειτουργεί.Το κόστος επισκευής του κινητήρα πόσο υπολογίζεταί περίπου και αν έχουμε κάποιο στην Αθήνα να αναλάβει τη δουλειά εφόσον καταλήξω εκεί?,μην έρχεται Κρήτη και τρέχω εδώ να το φτιάξω που θα στοιχήσει ο κούκος αηδώνι:cry:για βοηθάτε ρε παιδιά:smokin:

KotsosDR
30/07/2014, 18:25
Να ρωτησω , χωρις να θελω να γινω αδιακριτος , πως κατεληξες στο συγκεκριμενο ? Δηλαδη αναμεσα σε ολα της κατηγοριας tengai , dominator , funduro κτλ ( δεν λεω dr 650 rse μη καταντησω γραφικος :) ) γιατι διαλεξες αυτο ?


Οριστε και κατι για διαβασμα :)

http://library.techlink.gr/2t/article.asp?mag=3&issue=194&article=4763


(Παντως μου κανει εντυπωση που το '92 θεωρουσανε την xtz 660 90% ασφαλτο 10% χωμα .... πως αλλαξανε οι καιροι , κακομάθαμε )

MiltiadisK.D
30/07/2014, 19:32
Χαίρομαι που άλλος ένας ΜΕΡΑΚΛΗΣ(έχω διαβάσει για το DR σου;))του φόρουμ απαντάει εδώ,Λοιπόν το πρώτο που γράφεις δυστυχώς δεν το γνωρίζώ,domi πούλησε φίλος και ήταν αστέρι αλλα δεν μου αρέσει όπως και το funduro.Το tenere θαύμαζα απο μικιός,πρόχτές είδα 1 στο car.gr που ήταν στα μέτρα μου απο όλες τις πλευρές και μάλλοξ πουλήθηκε:cry:,κοιτάω παράλληλα για gs 650 f,transalp 650 απο το 2005-2007,αυτά γιατί είναι στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω συν το ότι το tenerάκι είναι το πιο φτηνό,σε ευχαριστώ και περιμένω γνώμη σου:):beer:

MiltiadisK.D
30/07/2014, 19:35
Καθόλου αδιάκριτος δεν γίνεσαι,θα κοιτάξώ και DR σαν το δικό σου που επίσης μου άρεσε ανέκαθεν :winka:αν και δεν νομίζω να βρώ τίποτα

KotsosDR
30/07/2014, 19:56
Σιγα τους μερακληδες :p :beer:

Μια χαρα ειναι το Tenere , αμα το βαλεις και κανα 2 πραγματακια γινεται κουκλι !

Αρπα και ενα βιντεο εποχης :) https://www.youtube.com/watch?v=sW-wp6OQDPk

SHOOTER045
30/07/2014, 20:19
Και μονο που γράφει TENERE
Αξίζει... Βαρύ όνομα

Juohmaru!
30/07/2014, 21:06
Μια χαρα ειναι το Tenere , αμα το βαλεις και κανα 2 πραγματακια γινεται κουκλι !

Αρπα και ενα βιντεο εποχης :) https://www.youtube.com/watch?v=sW-wp6OQDPk

Γ@μ@το βιντεάκι... 20 χρόνια πριν, άλλες μηχανες σε σχέση με τώρα... όμως η μυρωδιά του χώματος πάντα η ίδια...! :a013:

Σου εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις... αφού τελικά επέλεξες να αποχωρήσεις από την πορτοκαλί οικογένεια...

Προσωπικά πάντως προτιμώ το διπλοφάναρο tenere και μάλιστα στο αγωνιστικό μπλε-κίτρινο της Yamaha... μου κάνει πιο dakarίσιο!!!

SHOOTER045
30/07/2014, 21:27
Έτσι είχα βάψει το δικό μου πριν το πουλήσω

SHOOTER045
30/07/2014, 21:38
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1979526/
Αυτό

Juohmaru!
30/07/2014, 21:55
[QUOTE=SHOOTER045;2495004]http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1979526/
Αυτό[/QUOTΕ]

Το απλό tenere 600 εννοούσα.... το μονοκύλινδρο!
Συγκεκριμένα το μοντέλο 3AJ που έβγαινε από 88-91 αν δεν κάνω λάθος...
Παλιότερα ζαχάρωνα ένα τέτοιο....

320946

Λευκάδιος
30/07/2014, 21:59
Προσωπικά πάντως προτιμώ το διπλοφάναρο tenere και μάλιστα στο αγωνιστικό μπλε-κίτρινο της Yamaha... μου κάνει πιο dakarίσιο!!!Προφανως αναφερεσαι στο τελευταιο αεροψυκτο tenere.Παλαιοτερα μου αρεσε και μενα το μπλε κιτρινο,για αδιευκρινιστο λογο τωρα προτιμω το λευκο/κοκκινο :a21:
Edit:Τωρα ειδα το συμπληρωματικο ποστ :beer:

kordix
30/07/2014, 23:03
[QUOTE=SHOOTER045;2495004]http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1979526/
Αυτό[/QUOTΕ]

Το απλό tenere 600 εννοούσα.... το μονοκύλινδρο!
Συγκεκριμένα το μοντέλο 3AJ που έβγαινε από 88-91 αν δεν κάνω λάθος...
Παλιότερα ζαχάρωνα ένα τέτοιο....


320946

Για μένα το πιο όμορφο τενερε και καμμία 30 ρια κιλά πιο ελαφρύ απο το 660.

byron
30/07/2014, 23:36
Σε ευχαριστώ sapila,και ρωτώ μιάς και είσαι κορυφή σε ανακατασκευές κτλ.,βρήκα ένα σε πολύ καλή εμφανησιακή κατάσταση,εργοστασιακό τελείως,όπως μου αρέσει να είναι όλες μου οι μοτοσυκλέτες,το πρόβλημα είναι ότι βαράει μπιέλα και χρήζει επισκευής αν και λειτουργεί.Το κόστος επισκευής του κινητήρα πόσο υπολογίζεταί περίπου και αν έχουμε κάποιο στην Αθήνα να αναλάβει τη δουλειά εφόσον καταλήξω εκεί?,μην έρχεται Κρήτη και τρέχω εδώ να το φτιάξω που θα στοιχήσει ο κούκος αηδώνι:cry:για βοηθάτε ρε παιδιά:smokin:

κανένα 500άρι+ χαλαρά αν δεν θέλει τίποτα άλλο (που θα θέλει).
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο σαν πολυπλοκότητα, ένα κλασσικό ΧΤ 600 μόνο που είναι υπερκυβισμένο, υδρόψυκτο και 5βάλβιδο.

sapila racing
31/07/2014, 09:42
Σε ευχαριστώ sapila,και ρωτώ μιάς και είσαι κορυφή σε ανακατασκευές κτλ.,βρήκα ένα σε πολύ καλή εμφανησιακή κατάσταση,εργοστασιακό τελείως,όπως μου αρέσει να είναι όλες μου οι μοτοσυκλέτες,το πρόβλημα είναι ότι βαράει μπιέλα και χρήζει επισκευής αν και λειτουργεί.Το κόστος επισκευής του κινητήρα πόσο υπολογίζεταί περίπου και αν έχουμε κάποιο στην Αθήνα να αναλάβει τη δουλειά εφόσον καταλήξω εκεί?,μην έρχεται Κρήτη και τρέχω εδώ να το φτιάξω που θα στοιχήσει ο κούκος αηδώνι:cry:για βοηθάτε ρε παιδιά:smokin:


κανένα 500άρι+ χαλαρά αν δεν θέλει τίποτα άλλο (που θα θέλει).
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο σαν πολυπλοκότητα, ένα κλασσικό ΧΤ 600 μόνο που είναι υπερκυβισμένο, υδρόψυκτο και 5βάλβιδο.

Για να έχει βαρέσει μπιέλλα, θα θέλει κι άλλα πράγματα οπως λεει κι ο byron.
Αμα το πάρεις κι ανοίξεις το μοτέρ, θα μπείς στην διαδικασία να αλλάξεις κι άλλα ανταλλακτικά που θα είναι φθαρμένα και το κόστος ανεβαίνει εύκολα.
Τελικά το κόστος της επισκευής θα είναι δυσανάλογο με την τιμή αγοράς και δεν νομίζω οτι θα συμφέρει.
Καλύτερα να βρείς ενα που να είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, κι ας ειναι λιγο ακριβότερο. Εναλλακτικά βρες ενα που να μην είναι τζάμι εμφανισιακά, αλλά να είναι τζάμι λειτουργικά. Το κόστος για βαψίματα κλπ ειναι μικρό και το κάνεις κι όποτε θέλεις. :wave2:

Λευκάδιος
31/07/2014, 09:54
Για μένα το πιο όμορφο τενερε και καμμία 30 ρια κιλά πιο ελαφρύ απο το 660.

Κωστα με το παλιο 660 η διαφορα ειναι 10-15 κιλα,με το καινουργιο οσα περιπου λες.


Για να έχει βαρέσει μπιέλλα, θα θέλει κι άλλα πράγματα οπως λεει κι ο byron.
Αμα το πάρεις κι ανοίξεις το μοτέρ, θα μπείς στην διαδικασία να αλλάξεις κι άλλα ανταλλακτικά που θα είναι φθαρμένα και το κόστος ανεβαίνει εύκολα.
Τελικά το κόστος της επισκευής θα είναι δυσανάλογο με την τιμή αγοράς και δεν νομίζω οτι θα συμφέρει.
Καλύτερα να βρείς ενα που να είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, κι ας ειναι λιγο ακριβότερο. Εναλλακτικά βρες ενα που να μην είναι τζάμι εμφανισιακά, αλλά να είναι τζάμι λειτουργικά. Το κόστος για βαψίματα κλπ ειναι μικρό και το κάνεις κι όποτε θέλεις. :wave2::a013: Ξερει καποιος αν ο κυλινδρος ειναι νικασιλ ή με χιτωνιο?

byron
31/07/2014, 11:03
Κωστα με το παλιο 660 η διαφορα ειναι 10-15 κιλα,με το καινουργιο οσα περιπου λες.

:a013: Ξερει καποιος αν ο κυλινδρος ειναι νικασιλ ή με χιτωνιο?

νικασιλ στο ΧΤ? :tooth:

Λευκάδιος
31/07/2014, 11:55
νικασιλ στο ΧΤ? :tooth:
xtZ λέμε :p

byron
31/07/2014, 14:27
xtZ λέμε :p

Ότι γράμμα και να προσθέσεις, ένα ΧΤ με ψυγείο είναι. :D

MiltiadisK.D
31/07/2014, 21:53
Σιγα τους μερακληδες :p :beer:

Μια χαρα ειναι το Tenere , αμα το βαλεις και κανα 2 πραγματακια γινεται κουκλι !

Αρπα και ενα βιντεο εποχης :) https://www.youtube.com/watch?v=sW-wp6OQDPk
Σωραίος Κώτσο:beer:

MiltiadisK.D
31/07/2014, 21:58
Γ@μ@το βιντεάκι... 20 χρόνια πριν, άλλες μηχανες σε σχέση με τώρα... όμως η μυρωδιά του χώματος πάντα η ίδια...! :a013:

Σου εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις... αφού τελικά επέλεξες να αποχωρήσεις από την πορτοκαλί οικογένεια...

Προσωπικά πάντως προτιμώ το διπλοφάναρο tenere και μάλιστα στο αγωνιστικό μπλε-κίτρινο της Yamaha... μου κάνει πιο dakarίσιο!!!

Μακάρι να μπορούσα να κρατήσω το 5Μ και να έμενα στα ΚΤΜια,δύσκολα όμως τα πράματα στις μέρες μας και προέχουν άλλα,anyway,ωραία πανέμορφο το 600 αν και αρκετά πιο παλιό του 660:winka:

MiltiadisK.D
31/07/2014, 22:00
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1979526/
Αυτό

Ωραίο Μήτσο,δές και τιμή:cry:καλύτερα να ξαναπάρω ADV:lol:

MiltiadisK.D
31/07/2014, 22:02
κανένα 500άρι+ χαλαρά αν δεν θέλει τίποτα άλλο (που θα θέλει).
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο σαν πολυπλοκότητα, ένα κλασσικό ΧΤ 600 μόνο που είναι υπερκυβισμένο, υδρόψυκτο και 5βάλβιδο.

Κάπως έτσι είναι οπότε και απολείστηκε;)

MiltiadisK.D
31/07/2014, 22:06
sapila έχεις απόλυτο δίκίο,δεν καίγομαι κιόλας μιάς και κάνω τη δουλειά μου με το παπί,είναι η κ@@υλ@ της στιγμής καμιά φορά και που πάντα την πατάς τελικά,είδωμεν:)

MiltiadisK.D
31/07/2014, 22:08
:rotflmao:
Ότι γράμμα και να προσθέσεις, ένα ΧΤ με ψυγείο είναι. :D

:lol::bawl:

SHOOTER045
31/07/2014, 22:12
Την τιμή την είδα
Για το χρώμα το ανέβασα

KotsosDR
31/07/2014, 22:39
Παντως μου αρεσουν και κατι τετοια.... : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4109868/ :rolleyes:





...με λιγο παζαρι

MiltiadisK.D
31/07/2014, 22:54
Παντως μου αρεσουν και κατι τετοια.... : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4109868/ :rolleyes:





...με λιγο παζαρι

Είπα καιγώ ναγιάσω(αλλαξωπιστήσω)και δε μαφήνετε,μου τρέχουν τα πορτοκαλιά,ενδιαφέρον το βρίσκω Κώστα,τώρα στα παζάρια δεν τα πάω και πολύ καλά,αν έκοβε 3-4 κατοστάρικα θα ψαχνόμουν:D

KotsosDR
31/07/2014, 23:09
συζητησιμη λεει .. why not

MiltiadisK.D
01/08/2014, 01:00
:hmm:Μιάς και τα τηλέφωνα είναι τζάμπα έ?:lol:QUOTE=KotsosDR;2495340]συζητησιμη λεει .. why not[/QUOTE]

MG-KTiNoS
01/08/2014, 07:22
2014-1997=17

Ξέρεις τι θα γίνει από δω και πέρα ναι?


Γνώμη μου
Μάζεψε λεφτά και πάρε ένα καλό μηχανάκι.
Πιο λίγο θα σου κοστίσει.
Εκτώς αν έχεις τρέλα μ αυτό οπότε αλλάζει

MiltiadisK.D
02/08/2014, 12:49
2014-1997=17

Ξέρεις τι θα γίνει από δω και πέρα ναι?


Γνώμη μου
Μάζεψε λεφτά και πάρε ένα καλό μηχανάκι.
Πιο λίγο θα σου κοστίσει.
Εκτώς αν έχεις τρέλα μ αυτό οπότε αλλάζει
ΤΡΕΛΑ έχω γενικά:rotflmao:λεφτά δεν έχω,καλά τα λές εσύ αλλα που με γαργαλάει η τσέπη μου με τα ψιλά που κρατάω:lol:Εντάξει για κάνα χιλάρικο θα του έλεγα.
:beer:

vaska
02/08/2014, 13:48
Το 750 το είχα 4 χρόνια, με 2 γεμίσματα έκανε ΕΔΕΣΣΑ -Αθήνα, μετά που το θυριδωσα έβαλα ΚΝ και ζιγκλερ ήθελε σχεδόν τρία, τελική 200+ πραγματικά είχα 211
Το πήρα με προίκα σωληνακια υψηλής, ελατήρια WP εμπρός που τα άλλαξα με power flex η techno flex - δεν θυμάμαι -πίσω είχε αλλαγμένο αμορτισέρ με πολλές ρυθμίσεις, εγώ έβαλα γέφυρα στο μπροστινό γιατί φοράει καλαμάκια για το βάρος του, δεν μου έβγαλε τίποτα γιατί ο προηγούμενος είχε αλλάξει ήδη ανορθωτη, είναι βαρύ ψηλό αλλά δεν φόβιζει
Φώτο έχω στο προφίλ μου στο φόρουμ

Εγώ απ' όλη την κουβέντα (δεν θέλω να πω τπτ για το DR όπως και ο Κώτσος θα καταντήσω γραφικός) κόλλησα με αυτό ρε Μήτσο.

Για σπάστα και ξαναρίξτα γιατί θυρίδωμα κάναμε στα δίχρονα. Πως διάολο τα κατάφερες σε 4τράχρονο που έχει βαλβίδες και τι εννοείς (αν κατάλαβα κάτι λάθος)??

Για πε να μαθαίνουμε.

SHOOTER045
02/08/2014, 15:11
Σορυ
Λείανση άυλους καρμπ κλπ

MiltiadisK.D
07/08/2014, 17:00
Τί λέτε? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5370226/

SHOOTER045
07/08/2014, 17:06
Από εμένα ΝΑΙ
Το μόνο αρνητικό ότι είναι μακριά, εκτός αν συνδυάσεις βόλτα και επιστροφή καβάλα...

MiltiadisK.D
07/08/2014, 17:15
Δημήτρη πήρα τηλ.αλλα δεν απάντησε ο τύπος,ναι όντως είναι μακρυά για μένα αλλά σκέφτομαι να μοιράσουμε την διαφορά(Πειραιά)να το τσεκάρει και κάνα μαστόρι.Έχω την εντύπωση ότι είναι αυτό που πουλήθηκε πρίν λίγες μέρες(που έλεγα)και ξαναπουλιέται,λίγο ύποπτο,αλλά άσε να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη και βλέπουμε:beer:

christof40
07/08/2014, 18:15
απο τις φωτο φαινεται προσεγμενο.
3 παρατηρησεις εχω να κανω οπως το βλεπω παντα απο τις φωτο.
1)ο κινητηρας εχει ανοιχτει (φαινεται απο τις βιδες κεφαλης-κυλινδρου)
2) κατα 80% εχει ξαναβαφτει (και σκελετος),αφηνω ενα 20% γιατι το βλεπω απο φωτο.
3)τα χλμ δεν ειναι πραγματικα,εχει πειραξει το κοντερ (φαινεται)
ελενξε το με μηχανικο και αμα ειναι καλο βουρ στον πατσα:lol:

SHOOTER045
07/08/2014, 18:43
Ότι είναι ξαναβαμμενο δεν είναι απαραίτητα κακό
Τις υπόλοιπες παρατηρήσεις δεν τις βλέπω, γιατί μπαίνω και απ το τηλέφωνο
Εγώ θα έλεγα επί τόπου αυτοψία-ελεγχος από εσένα η άτομο εμπιστοσύνης σου, αν το κατεβάσεις Αθήνα και έχει κανένα θέμα τι γίνεται?
Πάντως αν χρειαστείς φορτηγό για μεταφορά έχω κάτι υπ όψιν μου

stavrouliasp
07/08/2014, 23:26
απο τις φωτο φαινεται προσεγμενο.
3 παρατηρησεις εχω να κανω οπως το βλεπω παντα απο τις φωτο.
1)ο κινητηρας εχει ανοιχτει (φαινεται απο τις βιδες κεφαλης-κυλινδρου)
2) κατα 80% εχει ξαναβαφτει (και σκελετος),αφηνω ενα 20% γιατι το βλεπω απο φωτο.
3)τα χλμ δεν ειναι πραγματικα,εχει πειραξει το κοντερ (φαινεται)
ελενξε το με μηχανικο και αμα ειναι καλο βουρ στον πατσα:lol:

Τι μάτι είναι αυτό ρε φίλε;

christof40
07/08/2014, 23:51
Τι μάτι είναι αυτό ρε φίλε;

ειναι αυτο που λενε...40 χρονια βαρελας,εχω δει πατουυυυυυυς...:lol:

MiltiadisK.D
08/08/2014, 06:03
Λοιπόν μάγκες μίλησα με τον τύπο,απο αναλώσιμα(λέει)είναι ΟΚ,θέλει service και βαράει η καμπάνα:confused:,δεν έχει σκουριές,δεν ρώτησα για μοτέρ(για να έχει γυρισμένα χλμ κιόλας που κατά 99,9% έχει)ανοιγμένο θα είναι,η τιμή συζητιέται,το πάμε σε όποιο μηχανικό θέλω(ακούγεται κάπως σίγουρος,ποτέ δεν ξέρεις βέβαια),δε ρώτησα αν είναι βαμένο.Αν είναι να δώσω κάνα 500άρικο ακόμα νομίζω πάει πολύ μετά.

MiltiadisK.D
08/08/2014, 06:08
Μηχανικό στη Ζάκυνθο τρέχα γύρευε,αν το κατεβάσει Πειραιά είναι πιο εύκολο να στείλω κάποιο να το πάνε σε κάποιο μαστόρι εκεί,δεν τον συμφέρει να το κατεβάσει με δικά του έξοδα Πειραιά και να βρεί ζημιά ο μηχανικός(λέω τώρα εγώ),αν είναι ΟΚ το τσιμπάω.

MiltiadisK.D
08/08/2014, 06:09
ειναι αυτο που λενε...40 χρονια βαρελας,εχω δει πατουυυυυυυς...:lol:

:lol:;)ωραίος man.

MiltiadisK.D
08/08/2014, 06:17
Προτείνετε κάποιο έμπιστο μηχανικό(αν είναι και μέλος εδώ,καλύτερα),θα προτιμούσα εξουσιοδοτημένο ή συνεργάτη της Yamaha να την ψιρήσει καλά την γριά,με π.μ αν υπάρχει κόλημα,ας μήν είναι στον Πειραιά απαραίτητα και να αναλάβει και το service(γιατί να πάρει το χρήμα κάποιος άσχετος)thanks boys:beer:

SHOOTER045
08/08/2014, 06:23
Άντε με το καλό

MiltiadisK.D
08/08/2014, 06:35
Άντε με το καλό

Καλημέρα φίλε Δημήτρη.Ωπα δεν είναι τίποτα σίγουρο ακόμα,όποιος βιάζεται σκοντάφτει και έχω φάει αρκετές μπρόκες στο παρελθόν οπότε και δεν έχω διάθεση για μία ακόμα.Είδωμεν!Καλή υπηρεσία αν έχεις;)

SHOOTER045
08/08/2014, 07:24
Καλημέρα
Γι αυτό είπα άντε με το καλό
Η περίπτωση σου είναι λίγο ιδιάζουσα λόγω απόστασης
Το 2004 όταν πήρες το δικό μου super tenere(είχα φάει κόλλημα με το συγκεκριμένο, όταν καβάλησα για λίγο ένα υπηρεσιακό ίδιο )
Στο μαγαζί που το είχα βρει από φωτοαγγελιες του 0-300,στο μαγαζί είχε άλλο ένα, και ένα fazer που με έπαιρνε οικονομικά, λόγω μπάτζετ,και τα είχα σαν εναλλακτική αν δεν κολλούσε με το συγκεκριμένο
Αγγαρεψα φίλο συνάδελφο, πήγε το είδε ,το οδήγησε το πήγε και σε δικό του μηχανικό, πήρα το ΟΚ, μετά από λίγες μέρες που ταίριαζε η υπηρεσία, πήρα το τελευταίο λεωφορείο από Θεσσαλονίκη για Αθήνα,μαζι με Ελένη παλασκες κλπ. ξημερώματα ήμουν Κηφισό, πίνω καφέ, τσιμπαω ταξί κατεβαίνω κέντρο, πηγαίνω απέναντι απ το κατάστημα-μοτοδικτυο/ Yamaha, είχαν προηγηθεί τηλέφωνα για το πότε κλπ
Άνοιγει το μαγαζί, πάω απέναντι, <καλημέρα σας, ήρθα για το. Super tenere από Θεσσαλονίκη, που είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο >-κάγκελο ο τύπος, ακόμα δεν είχε βγάλει τα μηχανάκια εξω
Τα βγάζουμε μαζί, παραγγέλνει καφέδες, παίρνει τηλ σε κανα δυο, και τους λεει<εχω εδώ εναν τύπο, ταξίδεψε όλο το βράδυ απο Θεσσαλονίκη για να πάρει μηχανάκι >
Αφού τα είπαμε λίγο με τον καφέ
Πάω δίπλα στην τράπεζα, βγάζω λ7 ,κάνουμε μεταβίβαση, παίρνω και προσωρινή ασφάλεια μεσω φαξ
Γεμίζω καύσιμο, καβαλάω μονοκοπανιά για Θεσσαλονίκη με μια στάση στα Τέμπη για καφε και μαμ(την καλή μου την είχα γεμίσει στον αλμυρό )
Ανέβηκα πάνω,εφτασα στις 6
Ένα ντουζάκι, αλλαγή ενδυμασίας και υπηρεσία.

Γι αυτό σου είπα με το καλό

MiltiadisK.D
08/08/2014, 08:02
Ωραίο συναίσθημα,έτσι?!:D

MiltiadisK.D
08/08/2014, 08:17
3)τα χλμ δεν ειναι πραγματικα,εχει πειραξει το κοντερ (φαινεται)
ελενξε το με μηχανικο και αμα ειναι καλο βουρ στον πατσα:lol:

Επειδή με τρώει η περιέργια πως βλέπεις ότι τα χλμ./κοντέρ είναι πειραγμένο?

christof40
08/08/2014, 08:33
Επειδή με τρώει η περιέργια πως βλέπεις ότι τα χλμ./κοντέρ είναι πειραγμένο?

απ την γενικη κατασταση της μοτο αλλα και σε καποια μοντελα η γραμματοσειρα του χιλιομετρητη ειναι αψογη σε απολυτη ευθεια τα νουμερα παντα.
ενα απ αυτα ειναι και το χτζ660.οταν κατεβαζουν χιλιομετρα σε αυτα με το αναλογικο κοντερ,η πλειοψηφια τα κατεβαζει με τον ευκολο τροπο.
δηλ. βαζουν απο πισω ενα κατσαβιδι και γυρνανε τα ροδακια με αποτελεσμα να καβαλανε καποιο γραναζακι και να χανεται ο αψογος συνχρονισμος τους.
τωρα αν παρεις ενα τοσο παλιο μοτο σε οποια κατασταση και να ειναι ενα πεντακοσαρικο θα το δωσεις μετα....
εδω καινουργιο παιρνεις και δινεις τοσα και περισσοτερα για να βαλεις ενα διπλο σταντ,κανα καγκελο κλπ.

MiltiadisK.D
08/08/2014, 08:54
Οκ,τα 500 εννοώ σε πλήρη service(λαδόξιδα,υγρά φρένων,παραφλού,αναρτήσεις,ρουλέμανάκια,φλαντζάκια κτλ),αρκεί βέβαια να μην έχει ζημιά το μοτέρ,ανέφερε ότι δεν στάζει λάδι απο πουθενά,δεν έχει σκουριές(επιφανειακές σιγα μην ξέρει τι γίνεται κάτω απο ντεπόζιτα,πλαστικά),με προβλημάτισε το ότι το έχει δύο μήνες μόνο στην κατοχή του,μήπως να περιμένω για κάνα καλύτερο ρε γμτ:confused:

christof40
08/08/2014, 11:39
ολα αυτα που περιγραφεις καμπανα,2 μηνες στην κατοχη του,δεν μ αρεσουν....
εγω θα κοιταζα κατι αλλο
γιατι δεν ψαχνεις για κανα τρανσαλπ;
υπαρχουν πολλα προσεγμενα στην αγορα και συνολικα ειναι αρκετα καλυτερα απο το τενερε.

MiltiadisK.D
08/08/2014, 12:01
Φυσικά κοιτάω και για ΤΑ 650,παίζουν αρκετά υψηλότερα οι τιμές τους,απο τι χρονολογιά λές,π.χ και σε τι τιμή?

christof40
08/08/2014, 14:15
Φυσικά κοιτάω και για ΤΑ 650,παίζουν αρκετά υψηλότερα οι τιμές τους,απο τι χρονολογιά λές,π.χ και σε τι τιμή?

ολες οι χρονιες,τα ιδια ειναι.
βλεπω καποια στο καρ στα 2 χιλιαρικα,μπουμπουκια.
εγω για το 600αρι ελεγα παραπανω που πουλιουνται κοντα στο χιλιαρικο και ειναι καλυτερα απο το τενερε.
αμα πας για το 650 ακομα καλυτερα και καμια σχεση με το τενερε.

taisteal
08/08/2014, 14:19
Αγορασε φιλος πριν ενα μηνα τρανζλαπ 04 στα 2200.
Το μηχανακι ειναι αστερι,και απροβληματιστο.
Δες το σοβαρα ;)

MiltiadisK.D
08/08/2014, 16:43
Αγορασε φιλος πριν ενα μηνα τρανζλαπ 04 στα 2200.
Το μηχανακι ειναι αστερι,και απροβληματιστο.
Δες το σοβαρα ;)

Μωρέ το βλέπω εγώ αλλα δεν μου κάθεται:rolleyes:στα τελευταία με βλέπω να πέρνω ποδήλατο:rotflmao::bawl:

SHOOTER045
08/08/2014, 16:50
Λίγο καιρό πριν ένας γνωστός. μου έδωσε ένα 660
Άψογο μηχανικά με κάτι θεματακια στο μούτρο
700 ευρο
Αν δεν βιάζεσαι θα βρεθούν και άλλα όσο πάμε για φθινόπωρο

foogr01
08/08/2014, 18:01
Μωρέ το βλέπω εγώ αλλα δεν μου κάθεται:rolleyes:στα τελευταία με βλέπω να πέρνω ποδήλατο:rotflmao::bawl:

Πάρε καλύτερα το ποδήλατο,
να κάνεις και καμιά σούζα...
γιατί με το τρανσαλπ...








δεν... :a22:











:lol: :bawl: :hug:

MiltiadisK.D
08/08/2014, 22:53
Χωρίς μ@κ@κίες τώρα,το πήρα κιόλας:a8:,το ποδηλατάκι:lol:mountain να πεταλάρω τουλάχιστον:a25:Θα περιμένω αν κάτσει καμία ευκαιρία(TENERE 660,ΤΑ 650,GS 650)στο budget που διαθέτω τότε έχει καλώς,χειμώνας μπαίνει και στη τελική έχω μοτοσυκλέτα(δανεική ναι μέν)και κυκλοφορώ.Ούτως ή αλλιώς όλα συμβιβασμός για μένα μετά το 5Μ:evil::kiss:

MiltiadisK.D
08/08/2014, 22:55
Πάρε καλύτερα το ποδήλατο,
να κάνεις και καμιά σούζα...
γιατί με το τρανσαλπ...








δεν... :a22:











:lol: :bawl: :hug:

Μονίμως στον 1 τροχό είναι Γιώργο:smokin:

MiltiadisK.D
08/08/2014, 22:56
[QUOTE=SHOOTER045;2497350]Λίγο καιρό πριν ένας γνωστός. μου έδωσε ένα 660
Άψογο μηχανικά με κάτι θεματακια στο μούτρο
700 ευρο
Αυτά είναι Μήτσο,όπως προανέφερα όποις βιάζεται...;)

SHOOTER045
08/08/2014, 23:16
Θα έχω αυτιά και ματιά ανοιχτά για κατιτίς

MiltiadisK.D
09/08/2014, 13:44
:a20:man!

askianos
11/08/2014, 16:18
σειρα!!check this out!:hunter: είναι ενας χανιωτης και τα λεει εξω από τα δοντια για πολλα μηχανάκια!! εχει το dakar 650 για προσωπικη χρηση. στο channel του θα δεις και πολλα αλλα που σε ενδιαφερουν! https://www.youtube.com/watch?v=e5R4HqBYhLE
με τις ευλογιες μου!! :priest:

MiltiadisK.D
12/08/2014, 12:36
Μέφτιαξες ρε μούτρο.Α!ωραία φωτό έβαλες στο avatar,κάνουν τέτοια τα στρώματα:bawl::rotflmao::beer:

Antwnis
17/08/2014, 23:12
Αν πάρεις τενερέ 660 ειτε το μονοφάναρο είτε το διπλοφάναρο φρόντισε να το πάρεις από μερακλή και μόνο, ναχει κρατημένο αρχείο συντήρησης - επισκευών.
Το να του ανοίξεις το μοτέρ και μόνο, για να κάνεις σωστή δουλειά θα σου κοστίσει αρκετά.
Αν είναι σωστά συντηρημένο και προσεγμένο, δεν υστερεί σε τίποτα απο το τενερε που βγαζει σήμερα η Γιαμάχα, ίδιο μοτέρ είναι εκτός του ψεκασμού.
Ήταν ένα μηχανάκι πολύ μπροστά για την εποχή του, είχε όλα όσα θα ήθελε ναχει το κλασσικό ΧΤ 600
(ποιότητα κατασκευής, φαίρινγκ, αλουμινένιες ζάντες, υδρόψυξη, παραπανω κυβικά, καλύτερο πλαισιο, ψαλίδι και αναρτήσεις).
Από ανταλακτικά υπάρχουν τα πάντα, αυτά που είναι κοινά με το χτ600 μάλιστα είναι και αρκετά φθηνά.
Προσωπικά, το έχω 16 χρόνια, (μονοφάναρο του 93), με σχεδόν 100.000χλμ και ακόμα με "φτιάχνει" να το καβαλάω και να κάνω είτε καθημερινές δουλειές, είτε καμμιά εκδρομούλα.
Το μόνο θέμα ίσως, η κατανάλωση. Με εξάτμιση Remus, φίλτρο DNA και μεγαλύτερο ζιγκλερ (τοποθετημένα μια δεκαετία πρίν) φτάνει μέσα στην πόλη τα 7,5 λίτρα / 100χλμ.
:beer:

Αμφίσημος
18/08/2014, 14:35
Αν πάρεις τενερέ 660 ειτε το μονοφάναρο είτε το διπλοφάναρο φρόντισε να το πάρεις από μερακλή και μόνο, ναχει κρατημένο αρχείο συντήρησης - επισκευών.
Το να του ανοίξεις το μοτέρ και μόνο, για να κάνεις σωστή δουλειά θα σου κοστίσει αρκετά.
Αν είναι σωστά συντηρημένο και προσεγμένο, δεν υστερεί σε τίποτα απο το τενερε που βγαζει σήμερα η Γιαμάχα, ίδιο μοτέρ είναι εκτός του ψεκασμού.
Ήταν ένα μηχανάκι πολύ μπροστά για την εποχή του, είχε όλα όσα θα ήθελε ναχει το κλασσικό ΧΤ 600
(ποιότητα κατασκευής, φαίρινγκ, αλουμινένιες ζάντες, υδρόψυξη, παραπανω κυβικά, καλύτερο πλαισιο, ψαλίδι και αναρτήσεις).
Από ανταλακτικά υπάρχουν τα πάντα, αυτά που είναι κοινά με το χτ600 μάλιστα είναι και αρκετά φθηνά.
Προσωπικά, το έχω 16 χρόνια, (μονοφάναρο του 93), με σχεδόν 100.000χλμ και ακόμα με "φτιάχνει" να το καβαλάω και να κάνω είτε καθημερινές δουλειές, είτε καμμιά εκδρομούλα.
Το μόνο θέμα ίσως, η κατανάλωση. Με εξάτμιση Remus, φίλτρο DNA και μεγαλύτερο ζιγκλερ (τοποθετημένα μια δεκαετία πρίν) φτάνει μέσα στην πόλη τα 7,5 λίτρα / 100χλμ.
:beer:

Έτσι. Άν και καβαλάω το 660 του '08 το πρώτο μου ταξίδι / διακοπές ήταν με ενα μονοφάναρο του 95' αν δεν κάνω λάθος. Τα έχει όλα. Ενα ψεκασμό και ενα προαιρετικό ABS (με δυνατότερο μπροστινό) και θα ήταν μέσα στα πράματα. Κατανάλωση στο ταξίδι 5-6L.

George_M.
01/09/2014, 03:47
Αν πάρεις τενερέ 660 ειτε το μονοφάναρο είτε το διπλοφάναρο φρόντισε να το πάρεις από μερακλή και μόνο, ναχει κρατημένο αρχείο συντήρησης - επισκευών.
Το να του ανοίξεις το μοτέρ και μόνο, για να κάνεις σωστή δουλειά θα σου κοστίσει αρκετά.
Αν είναι σωστά συντηρημένο και προσεγμένο, δεν υστερεί σε τίποτα απο το τενερε που βγαζει σήμερα η Γιαμάχα, ίδιο μοτέρ είναι εκτός του ψεκασμού.
Ήταν ένα μηχανάκι πολύ μπροστά για την εποχή του, είχε όλα όσα θα ήθελε ναχει το κλασσικό ΧΤ 600
(ποιότητα κατασκευής, φαίρινγκ, αλουμινένιες ζάντες, υδρόψυξη, παραπανω κυβικά, καλύτερο πλαισιο, ψαλίδι και αναρτήσεις).
Από ανταλακτικά υπάρχουν τα πάντα, αυτά που είναι κοινά με το χτ600 μάλιστα είναι και αρκετά φθηνά.
Προσωπικά, το έχω 16 χρόνια, (μονοφάναρο του 93), με σχεδόν 100.000χλμ και ακόμα με "φτιάχνει" να το καβαλάω και να κάνω είτε καθημερινές δουλειές, είτε καμμιά εκδρομούλα.
Το μόνο θέμα ίσως, η κατανάλωση. Με εξάτμιση Remus, φίλτρο DNA και μεγαλύτερο ζιγκλερ (τοποθετημένα μια δεκαετία πρίν) φτάνει μέσα στην πόλη τα 7,5 λίτρα / 100χλμ.
:beer:

κ μια βαλβιδα λιγοτερη το καινουργιο (4) εναντι 5 του παλαιου..:wave2:
το δε 20λιτρο ρεζερβουαρ του μου εχει βγαλει σε πορεια 320χιλ πριν γυρισει σε ρεζερβα...:uplate:

askianos
21/10/2014, 00:26
tt 600!!!! mpraoooo!!!! baffff!!! bouf!!!!!:a8:
παρε και συ τετοιο να ξεμαδεροσουμε ολους τσι τραφους στο χωριο!!!
:rockon: :rockon: :rockon:

MiltiadisK.D
21/10/2014, 13:09
tt 600!!!! mpraoooo!!!! baffff!!! bouf!!!!!:a8:
παρε και συ τετοιο να ξεμαδεροσουμε ολους τσι τραφους στο χωριο!!!
:rockon: :rockon: :rockon:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:πως τα γράφεις ρε μαλέα:beer: