PDA

View Full Version : Zxr750 (zx7r) L1 (2,3)



billgeo
20/10/2005, 09:18
HI BOYS,:beer:
MIA ERWTHSOULA, GIA PALIOUS KAWAZAKIKOUS: SKEFTOMAI NA BOLEPSW TA XERAKIA MOU STA CLIP-ONs ENOS ZXR750 L (1993-1995), EXW DIABASEI LIGA PRAMATAKIA ALLA 8ELW KAI PRAGMATIKES (ODIGIKES) GNWMES.
GIA THN ISTORIA, EIMAI 1,92.
PEITE MOU RE PAIDES TI PAIZEI?
BASIKA EIMAI ANAMESA APO AYTO KAI ENA Z-750 (NAI IDI 3ERW TI 8A PEIS:smilea:)

THANK YOU ALL...:rotflmao:

DimST
20/10/2005, 11:28
Γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος να "μπλέξεις" εφόσων σκέφτεσαι και το ζήτα. Το μηχανάκι είναι παλιό και ιδιαίτερο, αξίζει να το πάρεις αν έχεις μάτια μόνο γι'αυτό.

Τώρα αναφορικά με το zx... είναι εκπληκτικά στημένο αλλά μαύρη σαύρα σε απόδοση αν το βάλεις δίπλα σε ένα 600 του σήμερα, γενικά τα μοτέρ της kawasaki δεν είναι και απο τα πιο σωστά ζυγισμένα με αποτέλεσμα να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας αν ο προηγούμενος (ή οι προηγούμενοι) είχε βαρύ χέρι.Υπολίγισε και την ηλικία της μοτοσυκλέτας και το άγχος γίνεται ακόμη μεγάλύτερο.

Αν ξεπεράσουμε τα παραπάνω, το μηχανάκι είναι πανέμορφο αισθητικά και γυρνάει ακόμα βλέματα (πολύ περισσότερο τα νεότερα 96+ ZX7R).

Αν ασχοληθείς με το μοτέρ μπορείς να βγάλεις σχετικά εύκολα 110+ άλογα (96+ ρόδα το ανοιχτό μοντέλο στοκ). Απο την άλλη μπαίνει το μοτέρ του ΖΧ9, με 1000+ ευρώ βρίσκεις ένα καλό, το βάζεις πάνω και μην το είδατε... Με το ύψος δεν έχεις πρόβλημα.

Ήμουν στο τσάκ να αγοράσω zx7 και 'γω, αλλά 5+ χιλιάδες ευρώ για κουρασμένο zx του 97-98 δεν τα δίνω, είναι ένα εκπληκτικό μηχανάκι αρκεί να ξέρεις καλά τι αγοράζεις.
Εναλλακτικά υπάρχουν και μερικά εξαιρετικά cbr900 δεύτερης(900) και τρίτης (πρώτο 919) γενιάς με λιγότερα απο 5000Ε και σε εξαιρετική κατάσταση.
Δεν είναι τόσο ιδιαίτερα όσο το zx7 αλλά σίγουρα θα ζητήσουν λιγότερα (και αυτό αν)

billgeo
20/10/2005, 15:59
:beer:
EYXARISTW POLY GIA TIS PLHROFORIES KAI PISTEYW OTI EISAI SOSTOS...
OSO GIA TO CBR900 (MEXRI '98) TO EXW SKEYTEI KAI EGW, KAI AKOMA TO SKEFTOMAI.
BASIKOS LOGOS: PISTEYW OTI 8A ZEISEI PERISSOTERO, HONDA GAR (KAI PRIN ME KATASPARA3OYN OI KAWA-FANATICS, 8YMIZW OTI ANAFEROMASTE SE MHXANAKIA 3 GENIES PISW)
ANYWAY, (AN KAI DEN EINAI TOY FORUM), KAMIA GNWMH GIA TO CBR900... KAI SE SIGKRISH ME TO ZX9R (96-98 PANTA)...
THANX:rotflmao:

DimST
20/10/2005, 17:59
Με τα νέα μοντέλα πλέον έχει χαθεί οριστικά η μπάλα... σε πληροφορώ πως το 96άρι 919 είναι... ΠΕΝΤΕ γενιές πίσω fireblade (919 του 98, 929, 954, 1000 του 04 και το νέο του 06).

Άστά να πάνε δηλαδή.

Μια χαρά μηχανάκι είναι, δεν σπάει δεν χαλάει (όλα τα σιμπιάρ δηλαδή άσπαστα είναι, ελάχιστα έχουν σπάσει και αυτά μετά απο γερό βρόντο οπότε θέλει μια κάποια σχετική προσοχή, 954 πάλι μετά απο βρόντο έχουν βαρέσει σαζμάν, ειδικά με σουζάκια αναβάτη).

Έναν τροχό μπροστά απο F4 πρέπει να βάλεις για να μπορείς να παίζεις με σύγχρονα ελαστικά και είσαι κομπλέ. Αυτά τα μηχανάκια με περιφεριακά (εξάτμιση δηλ) έπερναν ένα σκασμό άλογα, όπως και το 929. Για τα λεφτά που θα δώσεις (ούτε για πλάκα πάνω απο 5000Ε για καθαρό 919) νομίζω πως είναι καλή επιλογή.

Τώρα σε σχέση με ZX9B ...χμ... το μηχανάκι τότε ήταν απίστευτο, προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Δεν έχω δεί όμως ούτε πολλά να κυκλοφορούν σήμερα, για την ακρίβεια πρέπει να έχω να δώ τέτοιας γενιάς 9άρι καμια διετία και αυτό ήταν σε συνεργείο απο βρόντο.
Είχε ακουστεί κάτι για πρόβλημα στον 3 κύλινδρο λόγο κακής ψύξης και λίπανσης (όπως τα μονότρυπα ZZR) αλλα και για αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Θέλει ψάξιμο, αν βρείς κάποιο να πουλιέται, ίσως αξίζει να το δείς. Αν αποφασίσεις να το πάρεις, μια δυναμομέτρηση σε κάποιο γνωστό δυναμόμετρο με καυσανάλυση θα σου πεί πολλά για την υγεία του μοτέρ.

:beer: :wave2:

periklisk
20/10/2005, 18:26
To zx7 είναι πολύ καλό μηχανάκι έχει όμως ένα κακό:

Λόγω σχεδίασης και γεωμετρίας στη στροφή πρέπει να είσαι πολύ μάστορας γιατί διορθώσεις δεν παίρνει.... εκεί που το πας εκεί πάει αλλά αν μέσα στη στροφή του ζητήσεις κανα περίεργο την ψιλοέβαψες......

Από τα καλύτερα μπροστινά κλασικά για kawasaki!

Σημασία έχει σε τι χέρια (χρήστη και μηχανικού) ήταν μέχρι τώρα!

Για τα zx9 τα Β υπάρχει ένα θέμα αξιοπιστίας αλλά δεν έχει να κάνει με τον κύλινδρο όπως τα zzr.... θέλει σφίξιμο η κεφαλή γιατί καίει τη φλάντζα....

Για το ζύγισμα των κινητήρων ήταν πρόβλημα πολύυυυ παλιά όμως, έχουν αλλάξει πολλά από τότε!


Ότι πάρεις καλές βόλτες!

DimST
20/10/2005, 18:48
Συμφωνώ στα περι στρηψίματος... το μηχανάκι είναι αρκετά άκαμπτο, όπως η "μόδα" όριζε τις supersport μοτοσυκλέτες εκείνης της εποχής, απο γνώστες πάντvς έχει χαρακτηριστεί ώς μια απο τις πιο "φιλικές" σπορ μοτοσυκλέτες για τον δρόμο, λόγο πληροφόρισης που έδινε στο αναβάτη για τον δρόμο αλλά και συνολικού στησίματος.

Συμφωνώ και στο θέμα μηχανικού αν και αυτό δεν μπορεί να το ξέρει ο εκάστοτε αγοραστής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας, είναι να έχεις και λίγο τύχη.

Για τα ZX-Β πάσο, αλλά για το θέμα ζυγίσματος έχω τις επιφυλάξεις μου :D

:beer:

billgeo
20/10/2005, 19:32
PAIDIA THANK YOU FERRY-BOAT:rotflmao:
TELIKA META APO PS3IMO EDW KAI 2 MHNES...
ORISMOS THS FRASHS 'GOUROUNI STO SAKI' = METAXIRISMENO OXHMA STO ELLADA:bigcry:

Z7,5 :wave2: SOY ERXOME...
MALON '04 MODELAKI, 6,5 EYROPAIKES XINES... DE'N KAKO!!! E?

:rotflmao: :rotflmao:

kinhsh
21/10/2005, 03:38
Το zx7 ειναι μοτοσυκλετα το z750 ειναι ουτε TDM. H τιμη αλλωστε τα λεει ολα. Οι παλιογιαπωνεζοι ομως εχουν κανει τις μηχανες αναλωσιμες ποιος θελει να κυκλοφορει με παλιο μοντελο; Kαι αντε να τα βαλεις με την ψυχολογια και τις φαντασμαρες των ανθρωπων.

Εγω προτεινω να παρεις κοψοχρονια ενα μοντελο 2003-04 απο φαντασμενο ιδιοκτητη που το σκοτωνει για να παρει το καινουργιο μοντελο .Και φυσικα οχι απο μαγαζι. Βαλε αγγελια αγοραζω μετρητοις τη μηχανη σας 6500 ευρω,φερτε προτασεις.

DimST
21/10/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Το zx7 ειναι μοτοσυκλετα το z750 ειναι ουτε TDM. H τιμη αλλωστε τα λεει ολα. Οι παλιογιαπωνεζοι ομως εχουν κανει τις μηχανες αναλωσιμες ποιος θελει να κυκλοφορει με παλιο μοντελο; Kαι αντε να τα βαλεις με την ψυχολογια και τις φαντασμαρες των ανθρωπων.

Εγω προτεινω να παρεις κοψοχρονια ενα μοντελο 2003-04 απο φαντασμενο ιδιοκτητη που το σκοτωνει για να παρει το καινουργιο μοντελο .Και φυσικα οχι απο μαγαζι. Βαλε αγγελια αγοραζω μετρητοις τη μηχανη σας 6500 ευρω,φερτε προτασεις.

Κίνηση είσαι σωστός, το zx7 είναι άλλο πράγμα, καμία σχέση με το badget z750.
Το πρόβλημα όμως δεν είναι οι γιαπωνέζοι και η τακτική τους, αυτή είναι και έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, το πρόβλημα είναι πως κανείς δεν μπορεί να σου σιγουρέψει πως το μηχανάκι που θα πάρεις... φυσιολογικά 98-99 μοντέλο στην καλύτερη με 30.000 στο ταχύμετρο - ένας θεός ξέρει πόσα πραγματικά και το κυριότερο με 5000Ε, δεν θα σου γίνει χίλια κομμάτια μετά απο έναν, ένα και κάτι χρόνο supesport χρήσης... μια επισκευή που θα ξεπεράσει τα 1000 -1500Ε μαζί με το κόστος αγοράς σε βάζει αμέσως σε μια κατα πολύ νεότερη μοτοσυκλέτα σαφέστατα πιο σίγουρη... βρές μου εμένα ένα καθαρό zx7 με φυσιολογικά χρήματα (υπάρχουν και αγγελίες που ζητούν μέχρι και 7000Ε) και θα το αγοράσω την επόμενη μέρα...

:beer: :wave2:

adam_tsouk
21/10/2005, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo

GIA THN ISTORIA, EIMAI 1,92.




Βασικά , το Ζ θα είναι ποδήλατο με σένα πάνω!

Και από προστασία στον αέρα 0...

Λόγω ύψους ίσως σε κουράζει.

kinhsh
21/10/2005, 10:50
Λογικα ενα zx7 θα εχει 90000 χλμ. Αν ο ιδιοκτητης ηδη δεν εχει ριξει λεφτα σε σερβις ,πχ αλλαγη ελατηρια πιστονιων και αλλες φθορες η μηχανη θα τα θελει τα 1500 ευρω σιγουρα αν σκοπευεις να κανεις πολλα χλμ.Αλλα η καβασακι τα φερνει ολα τα ανταλλακτικα (μεσα σε διαστημα 1 -2 μηνων)και η μηχανη θα αντεξει για αλλα τοσα χλμ. Οποτε αν η εμφανιση ειναι καλη αξιζει το ζχ7. Το ειχα 2 χρονια και ειχα κανει 44000 χλμ χωρις κανενα προβλημα.
Και τα μεταχειρισμενα ρ1 ειναι καλη επιλογη και τα βρισκεις σε αφθονια.

billgeo
21/10/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Βασικά , το Ζ θα είναι ποδήλατο με σένα πάνω!

Και από προστασία στον αέρα 0...

Λόγω ύψους ίσως σε κουράζει.

EISAI O DEYTEROS POU MOU TO LEEI AUTO, ENA FILOS POU EXEI KAVALISEI Z, OTAN TOU EIPA OTI SKEFTOME NA TO PANTREFTW, EKANE ENA STRAVOMA THS MESEIS KAI MIA GKRIMATSA PONOU... :cry:

ALLA EGW LEW RE PAIDIA PEITE MOU ENA MHXANAKI POU DEN 8T ME KOURAZEI, EKTWS APO SUPER-TURING KTL... :confused:

DEXOME GNWMES PANW SE AYTO...

adam_tsouk
21/10/2005, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
EISAI O DEYTEROS POU MOU TO LEEI AUTO, ENA FILOS POU EXEI KAVALISEI Z, OTAN TOU EIPA OTI SKEFTOME NA TO PANTREFTW, EKANE ENA STRAVOMA THS MESEIS KAI MIA GKRIMATSA PONOU... :cry:

ALLA EGW LEW RE PAIDIA PEITE MOU ENA MHXANAKI POU DEN 8T ME KOURAZEI, EKTWS APO SUPER-TURING KTL... :confused:

DEXOME GNWMES PANW SE AYTO...


Το πρόβλημα είναι ότι το Ζ είναι τελείως γυμνό! Δεν έχει ούτε υποτιπόδη μάσκα να σου κόβει λίγο τον αέρα!

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλά είσαι και 15 πόντους πιο ψηλός!:uplate:
Θα περισσεύεις, πως να στο πω!:lol:

Αν το έχει κάποιος φίλος σου βγάλ'το μια εθνική να το δεις.

Και στα ss μην φανταστείς ότι θα κρύβεσαι αλλά θα έχεις καλυτερη θέση.

:wave2:

billgeo
23/10/2005, 18:38
TO DIKO MOU DEN XWRAEI, TO DIKO SOU KOLIMPAEI :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ANYWAY.... TSOUK TOU EXEIS FORESEI ZELATINA, MASKA? ANEMOTHORAKA? FAIRING? TENTOPANO?
(ME EXEI PIASEI H MALAKIA MOU, MALON 8A FTEEI POU AGORASA ENA OIKOPEDAKI X8ES ME TO ALLA KAWA...:mad: :cry: )