PDA

View Full Version : TDM με ABS



CostaB
02/08/2014, 21:37
Καλησπέρα,

Εδώ και περίπου 1 χρόνο οδηγάω ένα Fazer του '09. Το μηχανάκι είναι σίγουρα δυνατό και αξιόπιστο, όμως κάνω πολλά χιλιόμετρα τη μέρα και να πω την αλήθεια με έχει κουράσει τόσο η θέση οδήγησης όσο και η ανύπαρκτη ροπή χαμηλά, που με αναγκάζει να το οδηγάω σχεδόν πάντα με στροφές στην "τσίτα".

Θέλω να πάρω κάτι πιο άνετο και μιας και το Fazer μου άφησε καλές εντυπώσεις για την ποιότητα της Yamaha, κοιτάζω για TDM.

Δε μου χρειάζεται πραγματικά ο "όγκος" της μηχανής (μιας και οδηγάω πάντα μονοκάβαλο και δεν έχω ούτε βαλίτσα πίσω, είμαι με μια τσάντα πλάτης πάντα) αλλά μου αρέσει που έχει πιο ξεκούραστη θέση, είναι ψηλότερο και αυτό σίγουρα βοηθάει στις λακούβες και έχει ροπή από το ρελαντί.

Θέλω σίγουρα ABS. Έχετε τίποτα tips ή γνώμες για τη συγκεκριμένη μηχανή; Πρέπει να κοιτάξω από κάποια χρονιά και μετά; Το ABS που φοράει δουλεύει καλά;

Ευχαριστώ!

spyrakos35
02/08/2014, 22:24
Τιμιο μηχανακι και αξιοπιστο.....

Απο αναρτησεις ψιλοπασχει αλλα αυτο διορθωνεται.....

Καλη επιλογη πιστευω

nikvolos
02/08/2014, 22:36
Το TDM πραγματικά τα κάνει όλα (και συμφέρει) χωρίς κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας. Ένα θέμα με το TPS που είχαν παλιότερα μοντέλα έχει λυθεί με δωρεάν αντικατάσταση.
Το ABS ειναι πολύ καλό, απλά θέλει κάθε χρόνο αλλαγή υγρών στα φρένα, γιατί αν το παραμελήσεις υπάρχει ενδεχόμενο να μη λειτουργεί σωστά, ειδικά το μπροστινό.


Αγορά με κλειστά μάτια!!!

giwrgos2012
02/08/2014, 23:28
Πάντως έχοντας το fz6 2009 και έχοντας ψαχτει πολύ με το θέμα τιμόνι κατέληξα να βάλω του FZ1 FAZER με bar risers της motech 3 εκατοστών, και έχω βρει την υγειά μου. Οσον αφορά το ότι είναι χαμηλά αργό το λύνεις με αλλαγή γραναζώματος από 16-46 μαμα το έκανα 15-47 κόντυνε περίπου 8% αλλά πλέον βλέπεις άλλο μηχανάκι, αν παρόλα αυτά σ αρέσει το tdm με το καλό να το πάρεις!!!

CostaB
02/08/2014, 23:40
Το έχω σκεφτεί να ψάξω για customιές με σκοπό να φέρω το Fazer στα μέτρα μου αλλά απ ότι κατάλαβα τα λεφτά που θα χρειαστεί να σκορπίσω είναι αρκετά και θα τα χάσω όλα σε ενδεχόμενη μεταπώληση. Οπότε καλύτερα να τα βάλω μαζί με το Fazer και να πάω σε κάτι που θα είναι εκ κατασκευής πιο κοντά σε αυτό που θέλω.

Το μόνο που με φοβίζει με το TDM είναι ο όγκος του. 1.85 είμαι αλλά είναι κάπως intimidating στην όψη. Ελπίζω να καβαλιέται εύκολα :lol:

SHOOTER045
02/08/2014, 23:41
tdm ειχα
υγρα φρενων αλλαξα μια φορα οταν το πηρα
προβλημα δεν παρουσιασε,παει παντου
ταξιδευει ανετα,εχει ξεκουραστη θεση οδηγησης
αν ψαχτεις λιγο με λαδια η ελατηρια μπροστινου δεν θα κατεβαινεις

SHOOTER045
02/08/2014, 23:44
Το έχω σκεφτεί να ψάξω για customιές με σκοπό να φέρω το Fazer στα μέτρα μου αλλά απ ότι κατάλαβα τα λεφτά που θα χρειαστεί να σκορπίσω είναι αρκετά και θα τα χάσω όλα σε ενδεχόμενη μεταπώληση. Οπότε καλύτερα να τα βάλω μαζί με το Fazer και να πάω σε κάτι που θα είναι εκ κατασκευής πιο κοντά σε αυτό που θέλω.

Το μόνο που με φοβίζει με το TDM είναι ο όγκος του. 1.85 είμαι αλλά είναι κάπως intimidating στην όψη. Ελπίζω να καβαλιέται εύκολα :lol:

εισαι 1.85 καιφοβασαι το TDM?????????
εγω που ειμαι περιπου 10 ποντους ποιο κοντος και περασα απο SUPER TENERE,TDM,TRANSALP και πολλα ακομα και συνεχιζω...............
α που σαι οταν το παρεις,αλλαξε ζελατινα να σαι σενιος και να κρυβει τον αερα για το μποι σου χωρις σκυψιμο

CostaB
02/08/2014, 23:48
Προβλέπω ότι θα μου φανεί μαούνα σε σύγκριση με το Fazer μέχρι να το συνηθίσω.

Αλήθεια ο κινητήρας του TDM κάνει τίποτα μπερδέματα και "κλωτσιές"; Μαθημένος στο Fazer που χαμηλά όσο κι αν στίβεις το γκάζι αυτό επιταχύνει με το πάσο του, ίσως είμαι άτσαλος στο χειρισμό της δεξιάς μανέτας τον πρώτο καιρό, δε θα ήθελα να φάω κλωτσίδι ροπής από το 900άρι 2κύλινδρο και να βρεθώ ανάσκελα :)

SHOOTER045
02/08/2014, 23:52
ειναι 900αρι δικυλινδρο εν σειρα
αλλα ουτε κλωτσιες ουτε αγκωνιες ειχα ποτε και στο ι.χ και στης δουλειας

nikvolos
03/08/2014, 00:39
ειναι 900αρι δικυλινδρο εν σειρα
αλλα ουτε κλωτσιες ουτε αγκωνιες ειχα ποτε και στο ι.χ και στης δουλειας

Ετσι ακριβώς, επιταχύνει ομαλά χωρίς ξεσπάσματα...
Ο όγκος είναι τόσος όσο χρειάζεται για να μην ενοχλεί στην πόλη και να ταξιδεύει αξιοπρεπώς.
Βελτιώσεις 1) ελατήρια μπροστινού 2)ζελατίνα 3)σέλα 4) ξένον (με τη σειρά που στα έγραψα και φυσικά τις προτεραιότητές σου).

7Tolis
03/08/2014, 00:52
Μια χαρά είναι το TDM. Το οδηγώ 4+ χρόνια. Ομαλή δύναμη, δεν σε τρομάζει, σαν μεγάλο παπί. Αξιόπιστο αλλά ασθενικό μπροστινό σύστημα αναρτήσεων. Δεν σπάει δεν χαλάει. Αυτά.

Lioulios
03/08/2014, 02:04
Aπό ποιά χρονιά και μετά του έβαλαν ΑβΣ ? Απο το 06 ή τ0 07 ?

SHOOTER045
03/08/2014, 02:18
i think 06
:look:

gregogti
03/08/2014, 12:41
να δωσεις fazer για να παρεις tdm?? εισαι σιγουρος?

CostaB
03/08/2014, 13:35
Γιατι το λες? Το θεωρεις downgrade για καποιο λογο? Απ τη στιγμη που σε συγκριση με το fazer αυτα που ψαχνω ειναι πιο ανετη θεση και ροπη τι αλλη επιλογη εχω?

cosgili
03/08/2014, 15:21
Προβλέπω ότι θα μου φανεί μαούνα σε σύγκριση με το Fazer μέχρι να το συνηθίσω.

Αλήθεια ο κινητήρας του TDM κάνει τίποτα μπερδέματα και "κλωτσιές"; Μαθημένος στο Fazer που χαμηλά όσο κι αν στίβεις το γκάζι αυτό επιταχύνει με το πάσο του, ίσως είμαι άτσαλος στο χειρισμό της δεξιάς μανέτας τον πρώτο καιρό, δε θα ήθελα να φάω κλωτσίδι ροπής από το 900άρι 2κύλινδρο και να βρεθώ ανάσκελα :)

Κλωτσίδι ροπής και ανάσκελα από ΤΔΜ? Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Ένα αναιμικό 900 δικύλινδρο είναι. Έχει γεμάτη ροπή από χαμηλά και αρκετό γκάζι για να κινείται άνετα εντός και εκτός πόλης. Μην περιμένεις κανα τέρας δύναμης που θα ξηλώνει την άσφαλτο. Υπολόγιζε ότι το 600 fazer που έχεις είναι σαφώς πιο γρήγορο. Προσωπική άποψη μην αλλ´αξεις μηχανάκι. Περί ορέξεως βέβαια...:wave2:

CostaB
03/08/2014, 15:27
Κλωτσίδι ροπής και ανάσκελα από ΤΔΜ? Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Ένα αναιμικό 900 δικύλινδρο είναι. Έχει γεμάτη ροπή από χαμηλά και αρκετό γκάζι για να κινείται άνετα εντός και εκτός πόλης. Μην περιμένεις κανα τέρας δύναμης που θα ξηλώνει την άσφαλτο. Υπολόγιζε ότι το 600 fazer που έχεις είναι σαφώς πιο γρήγορο. Προσωπική άποψη μην αλλ´αξεις μηχανάκι. Περί ορέξεως βέβαια...:wave2:

Είναι πιο γρήγορο το Fazer σίγουρα, αλλά σε ποιο εύρος; Στις 9000 στροφές +
Mε το TDM απ ότι έχω δει θα χαιδεύεις τη μανέτα με 3000 στροφές και έφυγες. Στο Fazer πάω με 5000 πορεία και πρέπει να κατεβάσω 1-2 ταχύτητες αν θελήσω να κινηθώ σβέλτα για προσπέραση. Κάτι που σαν τρόπος οδήγησης έχει αρχίσει να με κάνει να το σκεφτώ 2-3 φορές πριν μπω στη διαδικασία. Γι αυτό και κοιτάζω προς κάτι πιο ροπάτο.

Λέω εγώ τώρα, μπορεί να κάνω τρελό λάθος και να βρίζω μετά αν το TDM μου φανεί τρακτέρ :lol:Γι αυτό ρωτάω εδώ που είστε πιο έμπειροι :)

SHOOTER045
03/08/2014, 17:45
Βρες κανένα γνωστό και οδήγησε το για όσο περισσότερο μπορείς,ετσι θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα

akis_trevor
03/08/2014, 17:51
τι ποσο θες να δωσεις περιπου;;

CostaB
03/08/2014, 17:55
τι ποσο θες να δωσεις περιπου;;

Μέχρι 5000 το (πάρα) πολύ. Ανάλογα πόσο θα βρω να δώσω το Fazer.

Pan (dvs)
03/08/2014, 21:42
Το faser ειναι ποιο παιχνιδιαρικο.
Το tdm θελει να το συνηθησεις λιγο και με καναδυο μετατροπες που σου προτεινανε πιο πανω (αν και δεν ειναι απαραιτητες) θα το καταευχαριστηθεις.

Manalishi
04/08/2014, 00:12
Προσεξε το ΑΒΣ να δουλευει, εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις που δεν επιασε λογω ελλειψης συντηρησης. Κολλαει η μοναδα και ειτε πας για καινουργια, ειτε μεταχειρισμενη η ανακατασκευη, που δεν κανουν ολοι ...

Από'κει και περα, ένα γραμμικο ελατηριο και πιο παχυ λαδι μπροστα, μια ανατομικη σελα τυπου "Μοτο-Κ" και μια 12βολτη παροχη, θα σε πανε παντου...

Ξεσπασματα ισχυος δεν εχει, αλλα μια γραμμικοτητα από τις 3κ στροφες.

Οτι άλλο θες ρωτα εδω.