PDA

View Full Version : schuberth S1 vs Shoei xr1000



startengine
20/10/2005, 10:48
Είμαι μεταξύ των δύο, προκειμένου να αγοράσω ένα κράνος που εκτός από την ασφάλεια, την καλή εφαρμογή και την ποιότητα κατασκευής θα μου εξασφαλίσει χαμηλά επίπεδα θορύβου, σταθερότητα και στεγανότητα (όσο γίνεται) στον αέρα.

Θα μου ήταν πολύτιμες οι γνώμες όσων έχουν άποψη για τα δύο αυτά κράνη.

Παιδιά ευχαριστώ προκαταβολικά!
:wave2:

melsaltas
20/10/2005, 11:35
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ.

AN ΣΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ SHOEI ΠΑΡΕ ΤΟ SCHUBERTH.

KΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ S1.

EXΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΧR-1000 KAI Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ.

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΕΛΕΤΗΣ

startengine
20/10/2005, 12:14
Σ΄ευχαριστώ φίλε Μελέτη!

Το xr 1000 το έχω φορέσει και ήταν μια χαρά, αν εξαιρέσουμε το d ring που δεν το έχω συνηθίσει. Βόλτα δεν το έκανα, για εφαρμογή μιλάω.

Το S1 δεν το βρίσκω πουθενά Πειραιά (πολύ σπάνιο βρε παιδί μου) και θα πρέπει να πάω Ηλιοφίλ. Πάντως έχω ακούσει ότι είναι βαρύ κράνος και δυσλειτουργικό (μπαίνει βγαίνει δύσκολα).

Εσύ τι λες?

melsaltas
20/10/2005, 12:47
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ...........

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΦΙΧΤΑ ΜΕ ΤΟ S1.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΘΟΡΥΒΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ......
ΔΕΣ ΤΟ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ, ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΣΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙΣ.....

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 3 2107474480. ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΛΕΓΕΤAI PRS.ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΖΗΤΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΩ ΕΓΩ.

startengine
20/10/2005, 12:54
Θα σου γράψω σύντομα (πολύ σύντομα) τις εντυπώσεις μου από το κρανάκι. Αν μου κάνει σε εφαρμογή με βλέπω να το παίρνω κιόλας.
Όπως και να έχει...
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ!

makis206
20/10/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
EXΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΧR-1000 KAI Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ.

Έχω φάει κόλλημα με το Shoei και περιμένω να βάλω κανα φράγκο στην άκρη να πάρω το XR-1000 DIABOLIC.

Δέν έχω διαβάσει πουθενά ακόμα για θόρυβο σ'αυτό το κράνος κι απο την άλλη θα μου πείτε "καλά, τί θόρυβο φοβάσαι πως θα ακούσεις μέσ'το Shoei με τον ματρακά το Transalp;".

Άλλά επειδή μέσα στα σχέδιά μου είναι και η αγορά ενός πιό γρήγορου μηχανακιού, θέλω το κράνος να μπορεί να ανταπεξέλθει και στις μεγαλύτερες ταχύτητες όσο αναφορά τη σταθερότητα στο κεφάλι και φυσικά τον θόρυβο.

Όντως φίλε Μελέτη είναι πολύ φασαριόζικο; Έχει και κάποιος άλλος άποψη μετά από προσωπική εμπειρία; Να επιμείνω στο κόλλημά μου ή να ψάχνομαι και για άλλη μάρκα;


26610

CHRISTINE
20/10/2005, 15:56
Κανένα κράνος ΔΕΝ είναι αθόρυβο στα πολλά!!!!

Έχω το XR 1000 Diabolic II.. Ταξίδεψα φέτος το καλοκαίρι πήγαινε-έλα Χαλκιδική συνεπιβάτης σε μεγάλο μηχανάκι....
Δηλαδή πολλές ώρες ταξίδι με μεγάλες ταχύτητες... σαφώς και είχε θόρυβο το κράνος... Υπάρχει λύση όμως... μετά την αγορά κράνους περνάς από ένα φαρμακείο και αγοράζεις και ένα κουτάκι ωτοασπίδες...


...Στα λίγα χλμ το Shoei είναι "ήσυχο" και το 'μυστικό' του είναι ότι δεν έχει καπάκια εκεί που κουμπώνει η ζελατίνα, όπως πχ τα Arai....


To S1 δεν το ξέρω να πω την αλήθεια αλλά αν θέλεις να ρωτήσεις στείλε ενα pm να σου πω σε ποιο μαγαζί θα πας να σου πουν τα πάντα γι΄αυτο!!


Καλές αγορές...


26612

DUKASII
20/10/2005, 16:09
έχει λιγότερο θόρυβο απο τα αράι..και ειναι καλό κράνος και έχω και γυμνό μοτορι.δε κάνει ΤΟΝ θορυβο
πάντως..

το αλλο το σαουταδε..δε το έχω δοκιμάσει..αλλα έχω ακούσει και αλλες φορές οτι ειναι αθορυβο αλλα δε ξέρω κιολάς αν δεν ακους ουτε το μοτερ οταν το φορας.

αν δε θες όμως κανένα θόρυβο πιστευω οτι λιγο μπαμπακι στα αυτακια θα κανει δουλεία.
γιατι το shoei είναι πολυ ομορφο κράνος.

The Animal
20/10/2005, 17:31
XR1000 εχω κ εγώ. Δεν λέω ότι είναι αθόρυβο αλλά ακόμα και επάνω σε γυμνό (με κλειστούς όλους τους αεραγογούς) δεν κάνει πολύ θόρυβο. Δεν έχω δοκιμάσει το S1 για να συγκρίνω το θόρυβο!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις βέβαια είναι να πας σε ενα κατάστημα που έχει κ τα δυο και να τα δοκιμάζεις το ενα μετα το άλλο!

:wave2:

adam_tsouk
21/10/2005, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
... μετά την αγορά κράνους περνάς από ένα φαρμακείο και αγοράζεις και ένα κουτάκι ωτοασπίδες...




+1



ώρες ώρες ο αέρας μου πέρνει τ'αυτιά!

Αλλά είναι σαφώς πολύ πιο ήσυχο από άλλα ίδιας αξίας.
Και στα πολά χλμ κάθεται καλά στο κεφάλι 9τουλάχιστον στο δικό μου μέχρι 220-240)

makis206
21/10/2005, 08:16
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, εντάξει δέν είμαι και κανένας γεροπαράξενος που δέν θέλω να ακούω όυτε το μοτέρ μέσα από το κράνος, αλλά όπως το είπε ο φίλος ο Μελέτης φοβήθηκα μήπως κάνει περισσότερο θόρυβο απ'το να μήν το φοράω καθόλου.

Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό που έπαθα με το XR-1000 κάτσε να δείς πώς το λένε... ΚΕΡΑΥΝΟΒΟΛΟΣ ΈΡΩΤΑΣ !
Οπότε αυτό που είπε ο DUCASII μου αρκεί και με το παραπάνω για να αξιοθώ μια μέρα να το βάλω στην κεφάλα μου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
έχει λιγότερο θόρυβο απο τα αράι..

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους που αναζοπυρώσατε τη φλόγα του έρωτά μου ! :lol:

:beer: :beer: :beer:

startengine
21/10/2005, 10:29
Χθες πήγα Αθήνα και δοκίμασα το S1.
!!!
Κα-τα-πλη-κτι-κό!

Είναι κρίμα να κολλάμε με γνωστές (στην Ελλάδα) φίρμες και να απαξιούμε να κοιτάζουμε κάτι άλλο που πολλές φορές είναι πάρα πολύ καλό ή και καλύτερο.

Παιδιά είναι άψογο σε εφαρμογή, καθόλου βαρύ, ένα κλικ πιο ογκώδες από το shoei αλλά αυτό οφείλεται στο "ντύσιμό" του που είναι και το σημαντικότερο για μένα. Πραγματικά δεν χρειάζεται να το πάω βόλτα για να βεβαιωθώ πως είναι στεγανότατο και εξαιρετικά ήσυχο. Όποιος το δοκιμάσει θα συμφωνήσει πιστεύω.

Προς Θεού, δε λέω πως το xr1000 δεν είναι καλό! Μην τρελλαθούμε! Απλά για τις δικές μου απαιτήσεις το τέλειο είναι το S1 (θόρυβο, κρύο). Άλλωστε στο Τζωρτζόπουλο έχουν ένα έξτρα κολλάρο σαν αξεσουάρ που το κάνει ακόμα πιο αθόρυβο.

Οι καλύτερες τιμές που βρήκα: 450 euros μετρητά το S1 και 360 euros + 30 το κολλάρο το shoei.

(Φίλε Μελέτη, πολύ δίκιο είχες):winka:

makis206
21/10/2005, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Οι καλύτερες τιμές που βρήκα: 450 euros μετρητά το S1 και 360 euros + 30 το κολλάρο το shoei.

Φίλε startengine ποιό Shoei είχε 360 ευρά ο Τζωρτζόπουλος ;
Το XR-1000; Ήταν κανένα μονόχρωμο ή ήταν αυτό που θέλω γιατί στο site του το έχει με τιμή στα 500 ευρώ.
Και επειδή είμαι πολύ στην πρίζα αυτές τις μέρες να μείνω ταπί για το επόμενο 15ήμερο διευκρίνησέ μου το please...


:beer:


26639

CHRISTINE
21/10/2005, 11:52
Το πιο πιθανό μιλάει για μονόχρωμο.. αποκλέιεται με γραφικά να έχει τόσο... το δικό μου (Diabolic II) κανονικά λιανική τιμή έχει 505€.

Alki_Viades
21/10/2005, 11:59
Φιλε οταν εψαχνα για καλο κρανος ειχα δοκιμασει πολλα αλλα το XR-1000 και το S1 ηταν απο τα καλυτερα ποιοτικα και μου καθοταν και τα δυο πολυ καλα στο κεφαλι. Προτιμησα το xr-1000 γιατι:

Μου εδινε την αισθηση πως ειναι πιο ελαφρυ
Ειναι πιο λεπτο->δινει απιστευτη ορατοτητα! Με το Σ1 νομιζα πως εβλεπα μεσα απο τουνελ, με το ΧΡ ηταν σαν να μη φοραω κρανος!

Βεβαια το Σ1 εχει τη μιση σκουρα ζελατινα, που βολευει, αλλα και το ΧΡ με μια σκουρα μαυρη ειναι κ@υλ@....

Α, και η ζελατινα του Σ1 ειναι απο μονη της αντιθαμπωτικη, δεν χρειαζεσαι εξτρα εσωτερικη. Δεν ξερω βεβαια ποσο αντεχει στο χρονο...

Οτι και να παρεις παντως καλοφορετο :sun:

makis206
21/10/2005, 12:25
Ευχαριστώ ρε παιδιά, καλά δέν το συζητώ θα πάρω στο καπάκι και μια φυμέ ζελατίνα για το Shoei αφού το δήλωσα.

Του έχω ΕΡΩΤΑ !!!:a07: :a07: :a07:

Είναι τρελό το πάθος λέμε και δέν κοιτάζω άλλο !!!!!!!!

ΞαναμαναΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδιά!

Κάτσε να το επισυνάψω να το ξαναδώ άλλη μια φορά....


26644

startengine
21/10/2005, 16:03
Μακη δεν το συζητάμε, πάρε το κρανάκι που σου έκατσε. Όλα είναι έρωτας και μόνο αν αφεθείς τα ευχαριστιέσαι...
:winka: :)
360 βρήκα το μονόχρωμο και συγκεκριμένα το ασημί που με ενδιαφέρει (συντηρητίκλα του κερατά γαρ!:blush: ). Πάντως μην πας στον Τζωρτζόπουλο, τα παιδιά το είπαν καθαρά, λόγω του ό,τι είναι αντιπροσωπεία και δε μπορεί να συναγωνίζεται αθέμιτα τα εμπορικά, πουλάνε στην αναγραφόμενη και κάνουν μόνο άτοκες με κάρτα. Ψάξε σε όσα μαγαζιά μπορείς. Σίγουρα θα το βρεις φθηνότερα από 500.

Α! Και....
:beer: :beer: :beer:
Μεγειά! Καλοφόρετο και πάντα αχρείαστο!!!

makis206
24/10/2005, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Α! Και....
:beer: :beer: :beer:
Μεγειά! Καλοφόρετο και πάντα αχρείαστο!!!

Ευχαριστώ φίλε startengine, το ίδιο εύχομαι και για το δικό σου !!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

melsaltas
24/10/2005, 09:32
ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ.......

SORRY ΠΟΥ ΕΛΕΙΨΑ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ.....

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΩ, ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ S1 ΕΧΩ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ.....
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 220-230 ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΗ.......

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΦΙΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΟΥΛΑ.....

ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΟ ΕΧΩ 1,5 ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!

arcadian
25/10/2005, 10:15
Maki206, soy esteila PM!

CHRISTINE
27/10/2005, 00:47
..βουαλά και με φιμέ ζελατίνα!

...έτσι εκτός από ομόρφο δείχνει και "κακό"!!!! :winka:


26948

makis206
27/10/2005, 08:52
ΚΟΥΚΛΑ !!!


:a23: :a23: :a23:


:wave2:

athandim
27/10/2005, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΚΟΥΚΛΑ !!!


:a23: :a23: :a23:


:wave2:
Φίλε Μάκη...χωρίς να μoυ πέφτει λόγος (κουβεντούλα κάνουμε έξαλλου) και χωρίς καμιά δόση ειρωνείας θα ήθελα να σου πω ότι το συγκεκριμένο κράνος (το SHOEI) με τα γραφικά απλά δεν κολάει με το ΤΑ. Τον έρωτά σου τον καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά...από αισθητικής - και μόνο - απόψεως θα σου πρότεινα μονόχρωμο κράνος (εφόσον έχεις Transalp, έτσι;).Και το S1 και το shoei μου άρέσουν.
Ποιο "κακό" θεωρώ το S1


26984

makis206
28/10/2005, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Φίλε Μάκη...χωρίς να μoυ πέφτει λόγος (κουβεντούλα κάνουμε έξαλλου) και χωρίς καμιά δόση ειρωνείας θα ήθελα να σου πω ότι το συγκεκριμένο κράνος (το SHOEI) με τα γραφικά απλά δεν κολάει με το ΤΑ. Τον έρωτά σου τον καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά...από αισθητικής - και μόνο - απόψεως θα σου πρότεινα μονόχρωμο κράνος (εφόσον έχεις Transalp, έτσι;).Και το S1 και το shoei μου άρέσουν.
Ποιο "κακό" θεωρώ το S1

Φίλε athandim δέν τίθεται θέμα παρεξήγησης απο μεριάς μου, σαφώς και κάνουμε κουβέντα και ίσα ίσα που συμφωνώ κι εγώ απόλυτα μαζί σου.Με φαντάζεσαι πχ πάνω σε on-off με μια φόρμα της Dainese και ξύστρες λιωμένες απ'τα στροφιλίκια;:lol:

Όμως κάποια στιγμή, Θεού θέλοντως και τσέπης επιτρέποντως, σκέφτομαι να δώσω το Transalp για κάτι άλλο, πιό σπόρ, ίσως ακόμα και γυμνό. Γι'αυτό κόλλησα στο άν το Shoei κάνει υπερβολικό θόρυβο στα -ψιλο-πολλά χιλιόμετρα. :winka:

Κι αφού το πάθος είναι μεγάλο γι'αυτό το κράνος, ίσως σταθεί αφορμή για ταχύτερη ανταλλαγή του Trans με το Ζ (λέμε τώρα...)

Να είσαι καλά ! :beer:

makis206
14/11/2005, 08:16
Την προηγούμενη εβδομάδα βρισκόμουν για βόλτα στην Αθήνα με σκοπό να κάνω λίγο shoping therapy και έφτασε η στιγμή να πάω να δώ κι από κοντά τα Shoei.

Tελικά αλλαξοπίστησα...!!!:evil:

Πήρα αυτό !:D

makis206
14/11/2005, 08:17
Shoei Kagayama

Νεός έρωτας!


28088

dodos_1
14/11/2005, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Shoei Kagayama

Νεός έρωτας!

ελα ρε φιλαρακι!μπραβο!η κραναρα!αυτο το μοντελο εχω και εγω ακριβως!το μπλε!επιτελους γιναμε 2 με το ιδιο κρανος!αντε γιατι με κοροιδευαν οι φιλοι μου που το αγορασα!μου λενε οτι το χρωμα(glitter μπλε) παραπεμπει σε εποχη disco night!!!:lol: :lol: :lol:

makis206
14/11/2005, 14:40
Άσ'τους να σκάνε απο τη ζήλεια !

Το κράνος έχει χρωματάρα και μού'κανε το καραμπάμ και το καρακλίκ με το που έμπαινα στο κάθε κατάστημα για την έρευνα αγοράς. Ξεχώριζε απο όλα τα υπόλοιπα εκεί που κρεμόταν.

Φαντάσου οτι ανέβηκα Αθήνα αποκλειστικά για το Diabolic, ήμουν απόλυτα σίγουρος οτι αυτό θα έπαιρνα και τελικά κατέληξα στο Kagayama! Όχι πως το Diabolic με χάλασε, πανέμορφο είναι καί αυτό, αλλά το Kagayama ρε παιδί μου έχει αυτό το κατιτίς του που το κάνει να ξεχωρίζει απο απόσταση σε σύγκριση με τα άλλα!

Μπόμπα είναι !!!

:beer:

solman
14/11/2005, 18:05
Filarako kaloriziko!!!:beer: :beer: :beer: Apo pou to pires kai poso???Psinomai kai ego!!!:wave2: :wave2: