PDA

View Full Version : Μεταχειρισμενο XT660R 2008( ερωτησεις)



X-steam
04/08/2014, 12:47
Γεια σε ολους σας. Θα ηθελα την βοηθεια σας απο κατοχους και μη Χτ 660 r. Θα το παρω μεταχειρισμενο γυρω στα 50000 κμ αλλα επειδη αυτος που το πουλαει ειναι εκτος Αθηνων, θα βρεθουμε καπου στη μεση για να το δω. Ετσι δεν θα μπορεσω να εχω την γνωμη ενως μηχανικου. Τι πρεπει να προσεξω για το συγκεκριμενο μοντελο???

chris4204
04/08/2014, 12:57
Κοίτα επειδή τα χιλιόμετρα δεν είναι λίγα αλλά και τα χρόνια επίσης θα πρότεινα να πάρεις μαζί σου κάποιον μηχανικό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

PetranGR
04/08/2014, 14:33
μηχανικό μαζί σου ή να βρείς εκεί γύρω προγενέστρα δηλαδή απο τώρα κτλ. αλλίως ξέχνα το.

christof40
04/08/2014, 16:02
του 2008 ειπε...παλιο ειναι;;
αν ειναι του 2008 θα το καταλαβεις απο τον αισθητηρα λαμδα που εχει στον λαιμο της εξατμισης απο την αριστερη πλευρα,μετα την κεφαλη.
και οι μασπιεδες συνεπιβατη να ειναι αλουμινενιοι.
αν οχι ειναι κατω του 2007,το οποιο δεν ειναι κακο (καλυτερα θα λεγα)
κοιτα ο κινητηρας να δουλευει σωστα,να μην κανει περιεργους θορυβους,να κραταει ρελαντι σταθερο και να παιρνει ευκολα μπροστα.
οι ταχυτητες να κουμπωνουν ευκολα και αθορυβα,να μην εχει διαρροες λαδιων η ψυκτικου και φυσικα κοιτα και τα περιφεριακα (αλυσογραναζα,δισκοπλακες,λαστιχα κλπ)
κατα τ αλλα ειναι σκυλι μηχανακι και τα 50,000χλμ που εχει ειναι λιγα γι αυτο,αρκει να ειναι καλοσυντηρημενο.
βασικα το μοτερ του αμα εχει λαδια μεσα ειναι ασπαστο.:wave2:

akis_trevor
04/08/2014, 16:12
του 2008 ειπε...παλιο ειναι;;
αν ειναι του 2008 θα το καταλαβεις απο τον αισθητηρα λαμδα που εχει στον λαιμο της εξατμισης απο την αριστερη πλευρα,μετα την κεφαλη.
και οι μασπιεδες συνεπιβατη να ειναι αλουμινενιοι.
αν οχι ειναι κατω του 2007,το οποιο δεν ειναι κακο (καλυτερα θα λεγα)
κοιτα ο κινητηρας να δουλευει σωστα,να μην κανει περιεργους θορυβους,να κραταει ρελαντι σταθερο και να παιρνει ευκολα μπροστα.
οι ταχυτητες να κουμπωνουν ευκολα και αθορυβα,να μην εχει διαρροες λαδιων η ψυκτικου και φυσικα κοιτα και τα περιφεριακα (αλυσογραναζα,δισκοπλακες,λαστιχα κλπ)
κατα τ αλλα ειναι σκυλι μηχανακι και τα 50,000χλμ που εχει ειναι λιγα γι αυτο,αρκει να ειναι καλοσυντηρημενο.
βασικα το μοτερ του αμα εχει λαδια μεσα ειναι ασπαστο.:wave2:
+102
και επισης να το κανεις μια βολτα να δεις αν τραβαει δεξια η αριστερα και να κοιταξεις τα καλαμια μπροστα απο πανω και απο κατω μηπως δεις καποιο παραξενο σημαδι που να σε βαλει σε ιδεες οτι μπορει να ειναι τρακαρισμενο,οσο "καθαρο"κι αν φαινεται.το επαθα αυτο την περασμενη βδομαδα.

christof40
04/08/2014, 16:23
+102
και επισης να το κανεις μια βολτα να δεις αν τραβαει δεξια η αριστερα και να κοιταξεις τα καλαμια μπροστα απο πανω και απο κατω μηπως δεις καποιο παραξενο σημαδι που να σε βαλει σε ιδεες οτι μπορει να ειναι τρακαρισμενο,οσο "καθαρο"κι αν φαινεται.το επαθα αυτο την περασμενη βδομαδα.

σωστα,κοιτα αν τραβαει δεξια-αριστερα,αλλα αν εχει καποια γδαρσιματα στα πηρουνια δεν λεει κατι,το εντουρο ειναι,αν το εχει παει χωμα ολο και καμια χαζοτουμπα θα εχει φαει.

το δικο μου ειναι του 2006,κοιτα τους μαυρους μεταλλικους μαρσπιεδες συνεπιβατη...στου 2008 ειναι ασημι και αλουμινενιοι.
321156

Bob_o_mastoras
04/08/2014, 16:28
σωστα,κοιτα αν τραβαει δεξια-αριστερα,αλλα αν εχει καποια γδαρσιματα στα πηρουνια δεν λεει κατι,το εντουρο ειναι,αν το εχει παει χωμα ολο και καμια χαζοτουμπα θα εχει φαει.

το δικο μου ειναι του 2006,κοιτα τους μαυρους μεταλλικους μαρσπιεδες συνεπιβατη...στου 2008 ειναι ασημι και αλουμινενιοι.
321156

Καλοοο! :)
Μπραβο και για την 2 σε 1. Μου κοτσαρανε οι μακακες στην Yamaha 2 μπουρια 50 κιλα και με τους λαιμους να περνανε κατω απο τα καρτερ για να κανουν μοστρα! Ουστ!

X-steam
05/08/2014, 10:53
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!! :) Θα τα πουμε οταν θα το εχω στην κατοχη μου!!!

nightraider
06/08/2014, 04:46
μη τα φοβαστε τα πολλα χιλιομετρα, με σωστη συντηρηση ειναι μια χαρα

1000 φορες μηχανακι με 150χιλ χμ τουριστικα, παρα μηχανακι 10ετιας με 5-20-40 χιλ χμ που αλλαζε λαδια μια φορα το χρονο ή καθε 10χιλ χμ

παιζουν πολλες ευκαιριες σε μηχανακια λουλουδια που τα παιρνεις φτηνα αλλα εχουν 80-100-140 χιλ χμ