PDA

View Full Version : Πωλείται μέλι



el_hymador
05/08/2014, 21:05
Επιτέλους τα κορίτσια μου σφράγισαν τα μέλια! Ως εκ τούτου μετά από μάχη για να τα συλλέξω με απολογισμό κάποιες τσιμπιές και -10 κιλά από την σαόυνα μέσα στη στολή με τις θερμοκρασίες της εποχής, βγάλαμε μέλια!

Έχωμε Θυμάρι: για να ακριβολογούμε συνέλλεξαν θυμάρι + θρούμπι + σκούπα (θαμνοειδές με κίτρινα ανθάκια, το λένε και αφάνα σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας). Υπερισχύει φυσικά το άρωμα και η γεύση του θυμαριού με το χαρακτηριστικό ελαφρύ κάψιμο στο λαιμό λόγω της θυμόλης (η εσάνς του θυμαριού). Περιοχή συλλογής είναι το ύψωμα Πεντοσκούφι, το αντίπαλον δεός της Ακροκορίνθου.

Και έχωμε και συνδυασμό Βελανιδιά / Καστανιά για όσους δεν αρέσκονται στα ανθόμελα. Είναι πιο βαρύ και μεστό στη γεύση μέλι, λιγότερο γλυκό από το θυμάρι με μια χαρακτηριστική ελαφριά πικρή επίγευση. Περιοχή συλλογής Λίμνη Δόξα, στα σύνορα μεταξύ Ζήρειας και Χελμού (πίσω από το φράγμα για όσους ξέρουν).

Αμφότερα διατίθονται σε συσκευασίες ενος και μισού κιλού.

Αυτή τη στιγμή (05/08) βρίσκομαι Κόρινθο και θα συνεχίσω να συλλέγω μέλια από το βουνό οπότε ο μόνος τρόπος για άμεση παραλαβή είναι η ταχυδρομική αντικαταβολή (δεν λέει) ή take away από το χωρίο αν σας βγάλει ο δρόμος (κερνάμε καφέ και προσφέρουμε φαντασμαγορικό θέαμα σάχλας με εξημερωμένα αιμοβόρα ημίαιμα σκυλιά). Ωστόσο μέχρι 15 Αυγούστου θα έχω ανέβει σίγουρα μια φορά στην Αθήνα και μετά το 15αύγουστο (περίπου και κατά προσέγγιση) θα είμαι πάνω για αρκετό καιρό, οπότε όποιος το επιθυμεί βρισκόμαστε εκεί.

Για περισσότερες πληροφορίες π.μ.

Ευχαριστώ
Κώστας :wave2:

PetranGR
05/08/2014, 21:38
δεν σε συνήθισαν ακόμα και φοράς στολή ;;; :P :P :P

el_hymador
05/08/2014, 21:59
δεν σε συνήθισαν ακόμα και φοράς στολή ;;; :P :P :P


Δεν συνηθίζουν ποτέ, δεν προλαβαίνουν άλλωστε 35-40 μέρες ζούνε.

PetranGR
05/08/2014, 22:06
Δεν συνηθίζουν ποτέ, δεν προλαβαίνουν άλλωστε 35-40 μέρες ζούνε.

Σε εποχές έντονης δραστηριότητας, άνοιξη και καλοκαίρι, ζει το πολύ 45 ημέρες ενώ τον χειμώνα μέχρι και έξι μήνες. Τα ξέρω του χώρου είμαι :D

Απλά απορώ γιατί δεν σε συνήθισαν ακόμα ; εμείς πάμε χωρίς στολή μόνο προστασία προσώπου και τυχόν τσίμπημα σε τύμπανα,αδένες του προσώπου κτλ.

Μην φοράς στολή αν δεν "φοβάσαι" που αμφιβάλλω να φοβάσαι. Θα πάθεις καμία πιο χοντρή ζημιά με τόση ζέστη :)

McTalas
05/08/2014, 22:30
στα δικα μου τα παλια εκεινα χρονια ετσι και πιγαινες χωρις στολη σε ειχανε πετσοκοψει χαλαρα...
σε κατι τζουφια εκει στον θεσσαλικο τον καμπο πιγαιναμε χωρις ουτε μασκα....

PetranGR
05/08/2014, 22:38
στα δικα μου τα παλια εκεινα χρονια ετσι και πιγαινες χωρις στολη σε ειχανε πετσοκοψει χαλαρα...
σε κατι τζουφια εκει στον θεσσαλικο τον καμπο πιγαιναμε χωρις ουτε μασκα....

δεν νομίζω να παίζει ρόλο η εποχή και τα χρόνια η μέλισσα είναι ίδια απο τον 16ο αιώνα και έπειτα...
Μόνο αν ήταν Μαύρη Μέλισσα που το έχουν ως χαρακτιριστικό τους : Apis mellifica mellifica , η οποία είναι νευρική μέλισσα και πάρα πολύ επιθετική.

kalgeorge
06/08/2014, 00:44
αντε μωρε μλκ επιτελους .......
περιμενω το δικο μου....

Bowleno
06/08/2014, 05:00
αντε μωρε μλκ επιτελους .......
περιμενω το δικο μου....


+1 εδω! θυμαρίσιο περικαλώ. οταν ερθεις σφύρα, ιερα οδο στην ISUZU, αν θυμάσαι....

vaska
06/08/2014, 07:19
Εγώ 2-3 κιλά θα παραλάβω από τον χώρο σου να δω και μια τον Πάρη (σιγά μην ερχόμουν για τα μούτρα σου). Θα τηλεφωνηθούμε.

nikos_abel
06/08/2014, 08:44
Μα έναν, έναν τόνο ρε πστ μου να τον βάλεις μια φορά σωστά :lol:

321200

Κωστάκη, καλοπούλητο, έχω ήδη εξοπλιστεί με αρκετά κιλά οπότε κρίμα που (και) αυτή τη φορά δεν θα έχω τη χαρά
να δοκιμάσω μελάκι σου.

vaska
06/08/2014, 08:48
Μα έναν, έναν τόνο ρε πστ μου να τον βάλεις μια φορά σωστά :lol:

321200

Κωστάκη, καλοπούλητο, έχω ήδη εξοπλιστεί με αρκετά κιλά οπότε κρίμα που (και) αυτή τη φορά δεν θα έχω τη χαρά
να δοκιμάσω μελάκι σου.

Μα είναι μελί
το μέλι του Κωστή!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις???

nktR
06/08/2014, 17:43
ωραίος !!!!
Συγχαρητήρια και καλές δουλειές !!!!

Υπάρχει περίπτωση να έχεις από έλατο?

el_hymador
06/08/2014, 18:14
ωραίος !!!!
Συγχαρητήρια και καλές δουλειές !!!!

Υπάρχει περίπτωση να έχεις από έλατο?

Ευχαριστώ!

Δυστυχώς το έλατο δεν πήγε καθόλου φέτος, δεν έδωσε πουθενά σε όλη την Ελλάδα.

Desperado
06/08/2014, 18:23
Ευχαριστώ!

Δυστυχώς το έλατο δεν πήγε καθόλου φέτος, δεν έδωσε πουθενά σε όλη την Ελλάδα.

Κρίμα, αυτή η βανίλια δεν παίζεται.....

el_hymador
06/08/2014, 19:43
Κρίμα, αυτή η βανίλια δεν παίζεται.....

Είναι πολύ καλή αλλά μας έριξε γερή κατραπακία φέτος (και πέρισυ δυστυχώς), ξεκίνησε να δίνει και αναθαρήσαμε όλοι και μετά από μια μέρα πάπαλα... μας τρολάρει άγρια το έλατο δυο χρονιές τώρα... :mad: (βέβαι δεν φταίει ούτε το έλατο, ούτε οι μέλισσες αλλά ο γ@μ*καιρος!!!)

el_hymador
31/08/2014, 17:03
Δυστυχώς λόγω διαφόρων στραβών δεν μπόρεσα να ανέβω Αθήνα στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου, θα είμαι όμως σίγουρα από Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου επάνω οπότε θα επικοινωνήσω με όλους όσους θέλουν μελάκι για να κανονίσουμε την παράδοση. Φυσικά καμία υποχρέωση και καμία δέσμευση, αν δεν μπορείτε ή αλλάξατε γνώμη κανένα πρόβλημα, καλά να είμαστε!:beer:

kalgeorge
31/08/2014, 23:08
re agori, twra gurisa xwrio....pws tha ginei na vrethoume? duo xronia to perimenw :P

spyrakos35
31/08/2014, 23:30
για μένα δεν άλλαξε κάτι

όποτε ανέβεις μου λες

harris_x
07/09/2014, 11:02
Κώστα και τα δύο (Θυμάρι & Βελανιδιά/Καστανιά) είναι πολύ καλά!

Ευχαριστώ πολύ :beer::beer::beer::beer:

btw, υπάρχει ακόμα απόθεμα;

Bowleno
07/09/2014, 12:51
1,5 χρόνο περιμένω θυμάρι εγώ :(

George_Sp
07/09/2014, 12:54
Ζούπερ το θυμαρίσιο! Έχω τσακίσει από το φούρνο + μισή φρατζόλα την ημέρα με βουτυρόμελο :D

alex14
07/09/2014, 20:54
Θυμαρισιο και καστανια/βελανιδια πολυ καλα.

Κωστα .... :beer:

virus
07/09/2014, 21:07
γουστα ειναι αυτα. απλα το θυμαρισιο ειναι απλως μελι. οσο για το καστανια-βελανιδια απογειωνει απλα. μαρεσει παρα πολυ.

σευχαριστω κωστα :beer::beer:

spyrakos35
07/09/2014, 21:53
οσο για το καστανια-βελανιδια απογειωνει απλα. μαρεσει παρα πολυ.


Το εχω ανοιξει και κανω φιφες στο κουταλι.......

teogtp
07/09/2014, 21:59
Το εχω ανοιξει και κανω φιφες στο κουταλι.......

Practice makes you better.......................
:D
(μιλαμε για τρελλη πασα)

vaska
07/09/2014, 22:54
Κώστα κράτα και για μένα 3 κιλά, θα έρθω να τα πάρω την επόμενη Κυριακή πιθανότατα.

GFawkes
08/09/2014, 08:00
Εγω μαλακιστηκα με σκατοδουλειες και τελικα λογω βροχης δεν ...


θα παω στην πηγη να το παρω...
Σορρυ!

tai
08/09/2014, 11:12
Κώστα το βάζο με το μελι ( πιο "ρευστό" απ'οτι περίμενα) βελανιδιά-καστανιά , ηταν τρύπιο! :rolleyes:
σε 3-4 μέρες έχει φτάσει στην μέση. :a014:
πότε ξανά ανεβαίνεις?

Bowleno
08/09/2014, 11:56
Κώστα το βάζο με το μελι ( πιο "ρευστό" απ'οτι περίμενα) βελανιδιά-καστανιά , ηταν τρύπιο! :rolleyes:
σε 3-4 μέρες έχει φτάσει στην μέση. :a014:
πότε ξανά ανεβαίνεις?


+1 θα μου φέρεις κι εμένα καστανιά/βελανιδιά; 1 και πλέον χρόνο σε κυνηγάω!

chris 1150
08/09/2014, 12:35
Κώστα καλησπέρα
το μελι βελανιδιά-καστανιά ηταν πιο "ρευστό" απ'οτι περίμενα
αν και αφήνει μια ελάχιστα πικρή γεύση στο τελος ειναι super
δοκιμάστικε με ολους τους τρόπους (σκετο, με ψωμι , ψωμι & βουτηρο )
και απο 3 διαφορετηκά ατομα.... :a013:
οταν τελιώσει θα ξαναπάρω αν εχεις

ioarma
08/09/2014, 13:45
Αν το ανακατέψετε με ταχίνι σε ισες αναλογίες & προσθέσετε κανέλλα/ κακάο
…..τούμπανο το σνακ…………………..

el_hymador
08/09/2014, 13:48
Σας ευχαριστώ όλους όσους με τιμήσατε με το ενδιαφέρον σας και ευχαριστώς επίσης για τα καλά σας λόγια! Αυτό γουστάρω περισσότερο απ΄όλα να ευχαριστιέστε το μελάκι!
Σε ότι αφορά στις ποσότητες, παίζει ακόμα επάρκεια, απλά για όσους επιθυμούν, θα είμαι Αθήνα ξανά μετά τις 15 Σεπτέμβρη.

@tai & chris 1150: Η καστανιά, δίνει και νεκταροέκκριση και μελιτοέκκριση στα καπάκια (μετά την ανθοφορία της). Αν κάτσει η μελιτοέκκριση το μέλι είναι ελαφρά πιο πηχτό, φέτος δεν έκατσε και οι μέλισσες πήρανε μέλι μόνο από τα άνθη της αλλά μετά την πέσανε στο μελίτωμα της βαλανιδιάς οπότε ισοφάρισε κάπως το πράγμα. Επί της ουσίας το συγκεκριμένο μελάκι είναι άνθος καστανιάς και μελίτωμα βελανιδιάς + κάτι ψηλά από σιδηρήτη (τσαί του βουνού). Δηλαδή η αναλογία του είναι 50 άνθος + 50 μελίτωμα. Αν έδινε μελίτωμα η καστανιά στα καπάκια θα ήταν 75 μελίτωμα (δηλαδή 50 μελίτωμα βελανιδιά + 25 μελίτωμα καστανιά) και 25 άνθος καστανιάς και θα ήταν σίγουρα πιο πηχτό. Από εκεί και έπειτα, παρ΄ότι γενικά τα μέλια από μελιτώματα είναι ανώτερα οργανοληπτικά από τα ανθόμελα (χωρίς βέβαια τα ανθόμελα να είναι κατώτερα μέλια), υπάρχουν δύο εξαιρέσεις: το ανθόμελο από ρείκι και το ανθόμελο της καστανιάς που ισοφαρίζουν και κατα περίπτώσεις ξεπερνάνε οργανοληπτικά τα μελιτώματα. Το άνθος της καστανιάς ειδικά είναι τίγκα στη γύρη η οποία περνάει και στο μέλι.

virus
08/09/2014, 18:42
καλα εκανα και πηρα ΚΑΙ θυμαρισιο. καθαρα για ξεκαρφωμα.

-γυναικαααα πηρα ενα πολυ καλο μελι για τα μελομακαρουνα σου τα χριστουγεννα

-αα πολυ καλα εκανες

-θυμαρισιο ε;

-ακομα καλυτερα


στο γκαραζ διπλα απο την μηχανη κειτονται δυο κιλα καστανια και ενα κουταλακι διπλα τους. καθε πρωι πριχου να φυγω δυο κουταλιες καλες και δρομο :D

:bawl::bawl:


κι οχι δεν διαβαζει moto.gr :evil:

ego_o_idios
08/09/2014, 19:28
Επιτέλους τα κορίτσια μου σφράγισαν τα μέλια! Ως εκ τούτου μετά από μάχη για να τα συλλέξω με απολογισμό κάποιες τσιμπιές και -10 κιλά από την σαόυνα μέσα στη στολή με τις θερμοκρασίες της εποχής, βγάλαμε μέλια!

Έχωμε Θυμάρι: για να ακριβολογούμε συνέλλεξαν θυμάρι + θρούμπι + σκούπα (θαμνοειδές με κίτρινα ανθάκια, το λένε και αφάνα σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας). Υπερισχύει φυσικά το άρωμα και η γεύση του θυμαριού με το χαρακτηριστικό ελαφρύ κάψιμο στο λαιμό λόγω της θυμόλης (η εσάνς του θυμαριού). Περιοχή συλλογής είναι το ύψωμα Πεντοσκούφι, το αντίπαλον δεός της Ακροκορίνθου.

Και έχωμε και συνδυασμό Βελανιδιά / Καστανιά για όσους δεν αρέσκονται στα ανθόμελα. Είναι πιο βαρύ και μεστό στη γεύση μέλι, λιγότερο γλυκό από το θυμάρι με μια χαρακτηριστική ελαφριά πικρή επίγευση. Περιοχή συλλογής Λίμνη Δόξα, στα σύνορα μεταξύ Ζήρειας και Χελμού (πίσω από το φράγμα για όσους ξέρουν).

Αμφότερα διατίθονται σε συσκευασίες ενος και μισού κιλού.

Αυτή τη στιγμή (05/08) βρίσκομαι Κόρινθο και θα συνεχίσω να συλλέγω μέλια από το βουνό οπότε ο μόνος τρόπος για άμεση παραλαβή είναι η ταχυδρομική αντικαταβολή (δεν λέει) ή take away από το χωρίο αν σας βγάλει ο δρόμος (κερνάμε καφέ και προσφέρουμε φαντασμαγορικό θέαμα σάχλας με εξημερωμένα αιμοβόρα ημίαιμα σκυλιά). Ωστόσο μέχρι 15 Αυγούστου θα έχω ανέβει σίγουρα μια φορά στην Αθήνα και μετά το 15αύγουστο (περίπου και κατά προσέγγιση) θα είμαι πάνω για αρκετό καιρό, οπότε όποιος το επιθυμεί βρισκόμαστε εκεί.

Για περισσότερες πληροφορίες π.μ.

Ευχαριστώ
Κώστας :wave2:

sdoeeeeeeeeeeeee o kirios poulai melia gia dieste kovi xartia :lol::lol: