PDA

View Full Version : Καλοκαίριασε επικίνδυνα...



OlKa
06/08/2014, 00:20
Επειδή αυτό το πράγμα που με πιάνει κάθε καλοκαίρι να γίνεται αγαπημένη μου σελίδα το car.gr, φέτος παράγινε κι επειδή αρχίζω να τρελαίνομαι και το παπί σιγά-σιγά δεν μου φτάνει (δεν το αλλάζω βέβαια, απλά θέλω να συμπληρώσω το κενό που μου λείπει)... Ούσα κάργα Χοντάκισσα λοιπόν είμαι πόσο καιρό και ζαχαρώνω το Cbf 250 Vtr ( που ναι μεν, είναι σκέτη αντιγραφή Monster, αλλά εμένα μου αρέσει), αλλά κοιτάζω και το καινούριο Cb500f... Ειδικά το κοκκινάκι του είναι...άλλο πράγμα...

Μπορεί να σας ζαλίζω άδικα, αλλά αν δεν το ψάξω περισσότερο ή που δεν θα μου φύγει με τίποτα η καψούρα ή...που θα πάρω ό,τι βρω χωρίς να το σκεφτώ καλά...

Από την μία ωραίο το Vtr αλλά πιο σπάνιο και πιο τσιμπημένες οι τιμές που βρίσκω από το απλό... Και στην τελική, τί διαφορές έχει από το απλό Cbf 250 πέρα από την εμφάνιση; Είναι πιο γρήγορο; Είναι πιο αξιόπιστο; Έχει μεγαλύτερη κατανάλωση; ΤΙ;

Κι από την άλλη το Cb500f, θεωρώ πως είναι γι΄αυτούς που...ονειρεύονται Hornet και δεν μπορούν να την έχουν λόγω διπλώματος(όπως εγω). Μόνο που είναι 500cc με 47 ίππους... Άρα, τα ετήσια έξοδα υψηλότερα, μοντέλο καινούριο που δεν έχει προλάβει να δείξει τι αξίζει (αν και Χονδα)... Την κίνηση ΑΝ την κάνω κατά τον Οκτώβρη...

Είναι κι αυτές οι ωραίες μέρες του χειμώνα με την λιακάδα όμως, που θέλουν μηχανή και μεγάααλο ταξίδι... Και δεν θα κρατηθώ...

Ευχαριστώ για την ανοχή συμφορουμίτες. Ευελπιστώ σε απαντήσεις...

SHOOTER045
06/08/2014, 00:41
Bros 400
Και ο χειμώνας έχει τα καλά του

OlKa
06/08/2014, 00:48
Bros 400
Και ο χειμώνας έχει τα καλά του

Το ξέρω και τον συμπαθώ πιο πολυ... Το σκεφτομουν για το Brosακι... Πόσα άλογα έχει; Κι από την άλλη, να το εμπιστευτώ σε ταξίδι λόγω παλαιότητας; Μήπως ξέρεις και τι κατανάλωση έχει; Super Four? Σ' επρηξα αλλά σε βρήκα ευκαιρο!:P

SHOOTER045
06/08/2014, 00:52
Θα προτιμούσα bros ποιο στυλατο
Ποιο σπιρτοζικο
Και δεν έχω ακούσει κανένα να χαλάει

OlKa
06/08/2014, 00:57
Θα προτιμούσα bros ποιο στυλατο
Ποιο σπιρτοζικο
Και δεν έχω ακούσει κανένα να χαλάει

Σ' ευχαριστώ:)

SHOOTER045
06/08/2014, 01:00
http://www.car.gr/used-bikes/honda.html

OlKa
06/08/2014, 01:03
Έβγαλε πολλά και όλα Honda στο λινκ σου και δεν αισθάνομαι καλά...Και πρώτη την Hornet.

SHOOTER045
06/08/2014, 01:07
Sorry
Bros ήθελα να στειλω
Αλλά το γαμώ τηλ κάνει τα δικά του
Για δες λίγο τι τιμές παίζουν

SHOOTER045
06/08/2014, 01:08
http://www.car.gr/classifieds/bikes/search/?engine_size-from=%3E350&engine_size-to=%3C450&fs=1&make=22&offer_type=sale&variant=bros+
Το 1 και το 4 ας πούμε

OlKa
06/08/2014, 01:10
Η αλήθεια είναι πως σε σχέση με την τιμή του και την ποιότητα του ειναι value for money... ΑΛΛΑ δεν μπορώ να καταλάβω τί με χαλάει... Και κάτι μου λέει πως θα καίει και πολύ...

SHOOTER045
06/08/2014, 01:26
Το bros φοράει ίδιο μοτέρ με το transalp 400 που είχε φίλος
Εκείνο έκαιγε-σχετικά, αν και τότε ή βενζίνη ήταν φθηνή -αλλά εκείνο είχε όγκο και κιλα
Ρώτα κανένα κάτοχο

akis_trevor
06/08/2014, 09:17
Αν θες ενα μηχανακι που θα κρατησεις 1-2 χρονια μεχρι να βγαλεις γο μεγαλο διπλωμα παρε κατι φτηνο.
Αν οχι και σε φτανουν τα χρηματα,ψαξτο για το 500.

teogtp
06/08/2014, 09:22
Αν θες ενα μηχανακι που θα κρατησεις 1-2 χρονια μεχρι να βγαλεις γο μεγαλο διπλωμα παρε κατι φτηνο.
Αν οχι και σε φτανουν τα χρηματα,ψαξτο για το 500.
Μην τον ακους αυτον ..............
Εχει τελειωσει το καλοκαιρι και ακομα να βρει μηχανακι..........:tooth:

Specialized
06/08/2014, 09:22
Το σημαντικό είναι να μας πεις την χρήση που θα κάνεις στη μηχανή. Πόλη; Ταξίδια; Εκτός δρόμου; κτλ Το VTR μου αρέσει οπτικά, τι κάνει σαν μηχανή δεν ξέρω, πάντως αν θέλεις να ταξιδέψεις θα χρειαστείς μια ζελατίνα (για το πρακτικό & οπτικό του θέματος).


Μια που βλέπω ότι σε "καίει" το θέμα κατανάλωση, μην πας σε καρμπυρατέρ.

stynikop
06/08/2014, 09:31
Σε νιωθω!
Κατι μου λεει ομως, οπως ειπε και ο προλαλησας (akis), πως με το που θα αναβαθμισεις το διπλωμα θα κοιτας για αλλο - μη σου πω και απο πιο πριν ετσι οπως σε κοβω :D

Θα προτεινα κι εγω κατι φθηνο που να καλυπτει τις αναγκες σου και στο οποιο θα μαθεις οτι χρειαζεται να μαθεις σχετικα φθηνοτερα σε περιπτωση στραβης..

akis_trevor
06/08/2014, 09:41
Μην τον ακους αυτον ..............
Εχει τελειωσει το καλοκαιρι και ακομα να βρει μηχανακι..........:tooth:

:D
Οπως ειπε και η κοπελια,ειμαι του χειμωνα κι εγω.
(Φανταζομαι τοτε να εχω παρει μοτοσακο :lol: )

amyroukai
06/08/2014, 10:09
Θα προτιμούσα bros ποιο στυλατο
Ποιο σπιρτοζικο
Και δεν έχω ακούσει κανένα να χαλάει
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ εγώ πάλι έχω. :) Είναι πολλά τα χρόνια, πολλά τα χιλιόμετρα, πολλά τα άπονα χέρια και πολλοί οι μαλάκες...

πιο σπιρτόζικο το bros από το cb400? Χλωμότατο... Άσε που ο ήχος του CB400 είναι απλά μα-γι-κος.

Εκ των δύο προαναφερθέντων πιο νέων μοντέλων, το CB500. Στα κατάλληλα χέρια κάνει παπάδες, όποιος είχε πάει βόλτα με τον Zizou εκείνες τις εποχές το θυμάται ακόμα. Με το καλό ότι αποφασίσεις τελικά.

john-z
06/08/2014, 12:20
Το Cbf 250 είναι μονοκύλινδρο αερόψυκτο, ενώ το Vtr 250 είναι δικύλινδρο και υδρόψυκτο. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, πέρα του κυλινδρισμού τους και της ίδιας μάρκας.
Ένα πολύ καλό ''value for money'' μηχανάκι είναι και το er-5 της kawasaki. Αξιόπιστο (μοτερ kle 500), φτηνό σαν μεταχειρισμένο, καλή αντιπροσωπεία και γενικά είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, για νέο οδηγό που έχει περιορισμένο budget χρημάτων.

SHOOTER045
06/08/2014, 12:38
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ εγώ πάλι έχω. :) Είναι πολλά τα χρόνια, πολλά τα χιλιόμετρα, πολλά τα άπονα χέρια και πολλοί οι μαλάκες...

πιο σπιρτόζικο το bros από το cb400? Χλωμότατο... Άσε που ο ήχος του CB400 είναι απλά μα-γι-κος.

Εκ των δύο προαναφερθέντων πιο νέων μοντέλων, το CB500. Στα κατάλληλα χέρια κάνει παπάδες, όποιος είχε πάει βόλτα με τον Zizou εκείνες τις εποχές το θυμάται ακόμα. Με το καλό ότι αποφασίσεις τελικά.

CB 400 είχα αλλά μια φορά όλο και όλο οδήγησα bros και μπροστά στο cb νόμιζα ότι δεν υπάρχει
Σίγουρα χαλάνε όπως όλα
Εγώ δυο τρία που ξέρω δεν χαλούσαν

OlKa
06/08/2014, 13:53
Αν θες ενα μηχανακι που θα κρατησεις 1-2 χρονια μεχρι να βγαλεις γο μεγαλο διπλωμα παρε κατι φτηνο.
Αν οχι και σε φτανουν τα χρηματα,ψαξτο για το 500.


Δεν μου πάει η καρδιά να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει τόοοσο πολύ... Αυτό είναι το θέμα μου... Θα το ζαλίσω πολύ ακόμα...

OlKa
06/08/2014, 13:54
Μην τον ακους αυτον ..............
Εχει τελειωσει το καλοκαιρι και ακομα να βρει μηχανακι..........:tooth:

χαχαχαχαχα! Μου δινεις κοτραγιο... Δεν ειμαι η μονη!

akis_trevor
06/08/2014, 14:04
Δεν μου πάει η καρδιά να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει τόοοσο πολύ... Αυτό είναι το θέμα μου... Θα το ζαλίσω πολύ ακόμα...

δεν ειπα κατι να μην σαρεσει,ειπα κατι φτηνο ;)
σε ποσο καιρο βγαζεις μεγαλο διπλωμα;

OlKa
06/08/2014, 14:05
Το σημαντικό είναι να μας πεις την χρήση που θα κάνεις στη μηχανή. Πόλη; Ταξίδια; Εκτός δρόμου; κτλ Το VTR μου αρέσει οπτικά, τι κάνει σαν μηχανή δεν ξέρω, πάντως αν θέλεις να ταξιδέψεις θα χρειαστείς μια ζελατίνα (για το πρακτικό & οπτικό του θέματος).


Μια που βλέπω ότι σε "καίει" το θέμα κατανάλωση, μην πας σε καρμπυρατέρ.

Κοίτα, στην πόλη έχω το παπί το οποίο τελευταία έχει αρχίσει και κάνει ταξιδάκια κοντά στην Αθήνα... Θα ήθελα να μπορώ να φεύγω πιο έξω...Πολύ πιο έξω... Εδώ μέχρι και με το Vtr σκεφτόμουν να πάω στην Πράγα οδικώς αλλά... Κότεψα... Είμαι σίγουρη όμως πως το πρώτο διάστημα, θ' αφήσω ασυναισθητα το παπί στην άκρη και θα τα κάνω όλα με το μηχανάκι... Μ' ενδιαφέρει κι η μικρή κατανάλωση...
Υ.Γ: Αγγελία για Vtr του '10 στα 3.700???? Ξέρετε τι αρχική είχε το μοντέλο;

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 14:05
χαχαχαχαχα! Μου δινεις κοτραγιο... Δεν ειμαι η μονη!

Σας εχω!!! :a25: Ψαχνω απο το Φεβρουαριο που γυρισα Ελλαντα και ακομα δεν εχω καταληξει 100% :lol::lol:

OlKa
06/08/2014, 14:06
δεν ειπα κατι να μην σαρεσει,ειπα κατι φτηνο ;)
σε ποσο καιρο βγαζεις μεγαλο διπλωμα;

Σε έξι μήνες θα κλείσω τα 22... Και το δίπλωμα το βγάζω στα 24!

OlKa
06/08/2014, 14:07
Σας εχω!!! :a25: Ψαχνω απο το Φεβρουαριο που γυρισα Ελλαντα και ακομα δεν εχω καταληξει 100% :lol::lol:

χαχαχαχα!Τουλάχιστον έχεις κατασταλάξει σε μια, δυο;;;;

OlKa
06/08/2014, 14:09
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ εγώ πάλι έχω. :) Είναι πολλά τα χρόνια, πολλά τα χιλιόμετρα, πολλά τα άπονα χέρια και πολλοί οι μαλάκες...

πιο σπιρτόζικο το bros από το cb400? Χλωμότατο... Άσε που ο ήχος του CB400 είναι απλά μα-γι-κος.

Εκ των δύο προαναφερθέντων πιο νέων μοντέλων, το CB500. Στα κατάλληλα χέρια κάνει παπάδες, όποιος είχε πάει βόλτα με τον Zizou εκείνες τις εποχές το θυμάται ακόμα. Με το καλό ότι αποφασίσεις τελικά.

Σ' ευχαριστώ πολύ... Ο ήχος του SF είναι μεγάλος plus... Με αυτό είχα δώσει εξετάσεις τότε και κρατιόμουν πως και πως να μην το πάρω και φύγω καμια βόλτα μόνη μου, να το ανοίξω το καημένο...

spyrakos35
06/08/2014, 14:10
Σε έξι μήνες θα κλείσω τα 22... Και το δίπλωμα το βγάζω στα 24!

αυτά κάνεις και τα threadάκια σου μένουν πάντα επίκαιρα.....



:lol:

OlKa
06/08/2014, 14:11
Το Cbf 250 είναι μονοκύλινδρο αερόψυκτο, ενώ το Vtr 250 είναι δικύλινδρο και υδρόψυκτο. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, πέρα του κυλινδρισμού τους και της ίδιας μάρκας.
Ένα πολύ καλό ''value for money'' μηχανάκι είναι και το er-5 της kawasaki. Αξιόπιστο (μοτερ kle 500), φτηνό σαν μεταχειρισμένο, καλή αντιπροσωπεία και γενικά είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, για νέο οδηγό που έχει περιορισμένο budget χρημάτων.

Σ' ευχαριστώ... Δεν το είχα κοιτάξει το er-5 αν και μου αρέσει... Απλά νομίζω ότι δεν το πιάνω στα άλογα...

akis_trevor
06/08/2014, 14:12
Σε έξι μήνες θα κλείσω τα 22... Και το δίπλωμα το βγάζω στα 24!

οποτε εχεις 2.5 χρονια γεματα.
αν μπορεις να παρεις το 500αρι το χοντα το καινουργιο παρτο.εμενα προσωπικα μαρεσει το cbx απτα 3 περισσοτερο.εγω νομιζα πως θες κανα χρονο για το διπλωμα.
τωρα αν το μπατζετ δεν...μπορεις να βρεις παλιοτερα μηχανακια να τα καλυπτει το διπλωμα σε πολυ καλες τιμες...
εσυ ξερεις τα οικονομικα σου δεδομενα.

OlKa
06/08/2014, 14:12
αυτά κάνεις και τα threadάκια σου μένουν πάντα επίκαιρα.....



:lol:

χαχαχαχαχαχαχα!

teogtp
06/08/2014, 14:13
Σας εχω!!! :a25: Ψαχνω απο το Φεβρουαριο που γυρισα Ελλαντα και ακομα δεν εχω καταληξει 100% :lol::lol:

Καλά εσύ το μόνο μονοκυλινδρο που δεν έχεις αποκλείσει είναι το supercub. ...:lol:

OlKa
06/08/2014, 14:13
οποτε εχεις 2.5 χρονια γεματα.
αν μπορεις να παρεις το 500αρι το χοντα το καινουργιο παρτο.εμενα προσωπικα μαρεσει το cbx απτα 3 περισσοτερο.εγω νομιζα πως θες κανα χρονο για το διπλωμα.
τωρα αν το μπατζετ δεν...μπορεις να βρεις παλιοτερα μηχανακια να τα καλυπτει το διπλωμα σε πολυ καλες τιμες...
εσυ ξερεις τα οικονομικα σου δεδομενα.

Αν ζοριστώ θα το πάρω, αλλά θεωρώ πως αντικειμενικά, είναι πάρα πολλά τα λεφτά... Σκέψου το μοναδικό μεταχειρισμένο που βρήκα ειναι στα 5,300 και καινούριο είναι στα 6,300...

devil's animal
06/08/2014, 14:15
cb1

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 14:16
χαχαχαχα!Τουλάχιστον έχεις κατασταλάξει σε μια, δυο;;;;

Εχω κατασταλαξει στο μονοκυλινδρο 600-650 cc, που με βολευει για τη χρηση που το θελω το συγκεκριμενο. (αν και κοιταω και δικυλινδρα ον-οφ ή κανα tdm αλλα τεσπα...)
Παντως μεχρι αρχες Σεπτεμβριου θα 'χω παρει κατι, στη χειροτερη μια απο τα ιδια με παλια (ΧΤ).

@teogtp :bawl::bawl: (μην ορκιζεσαι!!)

akis_trevor
06/08/2014, 14:16
Αν ζοριστώ θα το πάρω, αλλά θεωρώ πως αντικειμενικά, είναι πάρα πολλά τα λεφτά... Σκέψου το μοναδικό μεταχειρισμένο που βρήκα ειναι στα 5,300 και καινούριο είναι στα 6,300...

επειδη οι καιροι ειναι μυστηριοι,παρε ενα μεταχειρο τοτε, με τα μισα και λιγοτερα χρηματα,να δεις τι σου αρεσει,πως ειναι κλπ.
και οτι περισεψει βενζινες..

spyrakos35
06/08/2014, 14:18
χαχαχαχαχαχαχα!

γελάς αλλά βλέπεις πως πήρε την ανιούσα???

ουστ λιγούρια....

john-z
06/08/2014, 15:19
Σ' ευχαριστώ... Δεν το είχα κοιτάξει το er-5 αν και μου αρέσει... Απλά νομίζω ότι δεν το πιάνω στα άλογα...

Τα άλογα του (γυρω στα 40 τροχό) είναι μια χαρά για νέο οδηγό.
Φτηνή συντήρηση λόγω δύο κυλίνδρων, διαχρονική εμφάνιση και το μόνο που βρίσκεις καλοδιατηρημενο, όχι πάνω από 10ετίας με 1500 ευρω και λογικά χιλιόμετρα στην πλάτη του. Κοίτα στο car.gr, έχει κάποια κομμάτια που φαίνονται καλά σε αυτά τα λεφτά.

amyroukai
06/08/2014, 17:01
Αν ζοριστώ θα το πάρω, αλλά θεωρώ πως αντικειμενικά, είναι πάρα πολλά τα λεφτά... Σκέψου το μοναδικό μεταχειρισμένο που βρήκα ειναι στα 5,300 και καινούριο είναι στα 6,300...
Ναι αλλά σε 2.5 χρόνια θα έχει πολλά μεταχειρισμένα...

OlKa
06/08/2014, 17:40
Τα άλογα του (γυρω στα 40 τροχό) είναι μια χαρά για νέο οδηγό.
Φτηνή συντήρηση λόγω δύο κυλίνδρων, διαχρονική εμφάνιση και το μόνο που βρίσκεις καλοδιατηρημενο, όχι πάνω από 10ετίας με 1500 ευρω και λογικά χιλιόμετρα στην πλάτη του. Κοίτα στο car.gr, έχει κάποια κομμάτια που φαίνονται καλά σε αυτά τα λεφτά.

Είναι όμορφο και διαχρονικό όντως... Κι αξιόπιστο...Σ' ευχαριστώ...Το κοιτάζω...Ξέρεις από κατανάλωση όμως τί παίζει; Δεν έχω καμιά φοβερή εμπειρία με μηχανή προηγουμένως...Πέρα από το SF της σχολής και παροδικά για βόλτες μηχανές γνωστών...τίποτα...Με το ύψος μου θα έχω θέμα; 1,63 (στα χαρτιά..)

OlKa
06/08/2014, 17:41
Ναι αλλά σε 2.5 χρόνια θα έχει πολλά μεταχειρισμένα...

Σωστός... Αλλά σε 2,5 χρόνια...Θα έχει πιο πολλά Χορνετ μεταχειρισμένα:D

taisteal
06/08/2014, 17:45
Βρες ενα μηχανακι οικονομικο και αξιοπιστο,να σε καλυπτει το διπλωμα σου,και κανε τις βολτες σου.
Μην αναλωνεσαι σε τοσες λεπτομερειες.

spyrakos35
06/08/2014, 17:45
...Με το ύψος μου θα έχω θέμα; 1,63 (στα χαρτιά..)

....... Ενω στην πραγματικοτητα ειμαι 2.05 (παιζω μπασκετ, θεση σεντερ και με φωναζουν αραχνη).....


:bawl:

amyroukai
06/08/2014, 17:46
Σωστός... Αλλά σε 2,5 χρόνια...Θα έχει πιο πολλά Χορνετ μεταχειρισμένα:D
για να καταλάβω, εσύ τώρα ψάχνεις το τι θα καβαλάς για τα επόμενα 2.5 μέχρι το χόρνετ;

OlKa
06/08/2014, 22:00
για να καταλάβω, εσύ τώρα ψάχνεις το τι θα καβαλάς για τα επόμενα 2.5 μέχρι το χόρνετ;

Ξεκάθαρα: Ναι.

Specialized
06/08/2014, 22:49
Λοιπόν, με δεδομένο το ύψος σου, τα χρόνια σου και τη διάθεση για ταξίδι, θα σου πρότεινα street μηχανάκι με φέρινγκ. Αλλά όχι τώρα :) Αλλιώς πας στα 500ρια ή 400ρια που συζητάμε και την όποια οικονομία θα κάνεις στην αγορά, θα την φας σε κατανάλωση και συντήρηση.

Όταν μεγαλώσεις και μαζέψεις χρήματα τα οποία θα μπορείς άνετα να ξοδέψεις σε μια μηχανή, θα πας σε κάτι καλό και affordable. Μην ζορίζεσαι για κάτι υλικό και επίφοβο.

Υπάρχει και VTR με 2600 (ή 2900) στην Ηλιούπολη. Το κοιτούσα γιατί κι εμένα μου αρέσει. Κατά τη γνώμη μου μπορεί να σε βολέψει να κάνεις ταξίδια με μέση ωριαία τα 100 άνετα (εικάζω). Εδώ άλλοι πάνε με βέσπα το γύρο της υδρογείου. Αλλά πρώτα δες το και οδήγησε το. Και θα δώσεις και το παπί (οικονομία κι αυτό)

matas
06/08/2014, 23:18
αυτο με τα 2.900 κατι πρεπει να εχει φαει απο δεξια, δες φωτο, σα να βλεπω μια γουβιτσα στο τεποζιτο...

OlKa
07/08/2014, 02:22
Λοιπόν, με δεδομένο το ύψος σου, τα χρόνια σου και τη διάθεση για ταξίδι, θα σου πρότεινα street μηχανάκι με φέρινγκ. Αλλά όχι τώρα :) Αλλιώς πας στα 500ρια ή 400ρια που συζητάμε και την όποια οικονομία θα κάνεις στην αγορά, θα την φας σε κατανάλωση και συντήρηση.

Όταν μεγαλώσεις και μαζέψεις χρήματα τα οποία θα μπορείς άνετα να ξοδέψεις σε μια μηχανή, θα πας σε κάτι καλό και affordable. Μην ζορίζεσαι για κάτι υλικό και επίφοβο.

Υπάρχει και VTR με 2600 (ή 2900) στην Ηλιούπολη. Το κοιτούσα γιατί κι εμένα μου αρέσει. Κατά τη γνώμη μου μπορεί να σε βολέψει να κάνεις ταξίδια με μέση ωριαία τα 100 άνετα (εικάζω). Εδώ άλλοι πάνε με βέσπα το γύρο της υδρογείου. Αλλά πρώτα δες το και οδήγησε το. Και θα δώσεις και το παπί (οικονομία κι αυτό)

Αααα....Το παπί δεν το δίνω...Είναι ο πρώτος έρωτας...Και το έχω πάρει και καινούριο οπότε δυσκολεύομαι δις... Το έχω παντρευτεί... Σ' αυτά που λες δίκιο έχεις...Απλά μου αρέσουν τα πιο κλασικά...Ωραίο και το φέρινγκ...Δεν λέω... Το Fazer το 800 ας πούμε είναι σκέτος έρωτας... Από την άλλη...Το Vtr για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ ακριβό... Τα 100 τα πάω και με το παπί...:P
Κάπως θα το φτιάξω... Με κόβω να μην παίρνω τίποτα... Κάηκε και το er-5...50 ίππους, 37 kw... Καταπιέζεται η νεολαία σήμερα... Να το ξέρετε!

alexxxcbr
07/08/2014, 08:46
Αααα....Το παπί δεν το δίνω...Είναι ο πρώτος έρωτας...Και το έχω πάρει και καινούριο οπότε δυσκολεύομαι δις... Το έχω παντρευτεί... Σ' αυτά που λες δίκιο έχεις...Απλά μου αρέσουν τα πιο κλασικά...Ωραίο και το φέρινγκ...Δεν λέω... Το Fazer το 800 ας πούμε είναι σκέτος έρωτας... Από την άλλη...Το Vtr για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ ακριβό... Τα 100 τα πάω και με το παπί...:P
Κάπως θα το φτιάξω... Με κόβω να μην παίρνω τίποτα... Κάηκε και το er-5...50 ίππους, 37 kw... Καταπιέζεται η νεολαία σήμερα... Να το ξέρετε!

Παρε κανα cbf,ybr 250 να κανεις τις βολτες και τα ταξιδακια οικονομικα.Θα το μαθεις καλα και θα ξερεις μετα την επομενη κινηση σου.
Επισης το παλικαρι σου ειπε μεση ωριαια οχι τελικη ταχυτητα.Το παπι ειναι παπι.:wave2:

amyroukai
07/08/2014, 11:17
Μπα. Για να έχει διαφορά με το παπί, μην πάρεις 250άρι. Δες για CB500 είτε το νέο είτε το παλιό. Στριφτερά, αρκούντως σβέλτα και κάνουν και τα πάντα και τα κοάλα. Και από συντήρηση δεν θέλουν τίποτα ιδιαίτερο, αν είναι σε καλή κατάσταση δεν θα δώσεις τίποτα παραπάνω σε σχέση με ένα μικρότερο. Πάνω κάτω ίδια λεφτά και σε σέρβις και σε λάστιχα κλπ. Εκτός αν το ένα λίτρο λάδι παραπάνω που παίρνει θεωρείται "πανάκριβο".

Specialized
07/08/2014, 11:38
Συμφωνώ με τα 250ρια που σου λένε. Δεν κοιτάς και το Ninja 250? Τα 250ρια κάνουν τα πάντα και είναι σχολείο! Ωραία τα μεγάλα αλλά μάθε πρώτα στα μικρά! Αυτά που σκέφτεσαι θέλουν και κάποια εμπειρία και ικανότητες.

Εγώ έχω αντί παπιού το CBF 250 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έκανα και ταξίδια (ο πωπός το ξέρει πως!) και δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα πέραν της χαμηλής μέσης ωριαίας. Μετά πήρα και μεγαλύτερη, σχεδόν αποκλειστικά για ταξίδια και βόλτες.