PDA

View Full Version : Πόσο αληθεύει το ''με συγχωρείς φιλαράκι δε σε είδα'' ;



George_Sp
06/08/2014, 09:59
Μια φωτογραφία για προβληματισμό :cool:

321202

teogtp
06/08/2014, 10:03
Εσυ το πηγες μακρια........
Ας μαθουμε να χρησιμοποιουμε τα φλας πρωτα και μετα τα φωτα.
Ενα βημα τη φορα.

MG-KTiNoS
06/08/2014, 10:09
http://youtu.be/masAsJeyIVQ

PetranGR
06/08/2014, 10:42
http://youtu.be/masAsJeyIVQ

γαμ@το βίντεο.
Μέ άρεσε πάρα πολύ.

Όσο για την εικόνα,τον έψαχνα να τον βρώ...

spyrakos35
06/08/2014, 10:44
Δυστυχως αληθευει....

Προσωπικα μου εχει συμβει να μη δω καποιον ανεξαρτητως οχηματος που εγω ημουν και παρα το γεγονος οτι προσπαθω να ειμαι πολυ προσεκτικος....

Ευτυχως χωρις καμμια συνεπεια.....

granazi
06/08/2014, 11:45
άσχετο το βίντεο επί του θέματος. :)

:) δεκτο και το αφαιρεσα.

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 11:50
http://youtu.be/masAsJeyIVQ

Καλο βιντεακι!
Στη πρωτη φωτο φαινεται αρκετα το μηχανακι. Τον ειδα με τη μια. Αν ησασταν στη διασταυρωση in real life θα τον βλεπατε σιγουρα πιστευω.

George_Sp
06/08/2014, 11:55
τη φωτογραφία του προβληματισμού την έβαλα για να δούμε πόσο εύκολα μπορούμε να συγχωνευθούμε λόγο μικρότερου όγκου με το υπόλοιπο αστικό περιβάλλον.

δε θέλω το θέμα να γίνει διαξιφισμοί απέναντι στους λόγους που δε μας βλέπουν οι άλλοι (κινητό τηλέφωνο, έλλειψη φλας, εναλλαγή λωρίδας απροειδοποίητα)

αλλά στο πως επιτυγχάνεται η οπτική συγχώνευση και στο τι μπορούμε εμείς να κάνουμε για να είμαστε πιο ευδιάκριτοι και ασφαλείς.

για την ασφάλειά μας πρέπει πρώτα να νοιαζόμαστε οι ίδιοι παίρνοντας μέτρα και όχι να το αφήνουμε στην κρίση των άλλων.

Allst@rf
06/08/2014, 11:58
Ειχα διαβασει ενα αρθρο παλιοτερα στο 0-300 ή στο moto δε θυμαμαι, το οποιο εδειχνε με παραδειγματα και φωτογραφιες, οτι τα σημερινα αυτοκινητα τα οποια κατασκευαζονται με τις ασφαλεστερες προδιαγραφες για τον οδηγο τους, συναμα ομως λογω κατασκευης ειναι επικυνδυνα για τους αλλους.

Αυτο συμβαινει γιατι, ενισχυουν το σασι σε σημεια τα οποια ειναι κρισιμα για το οπτικο πεδιο του οδηγου που τα χρησιμοποιει, π. χ στις πλαινες κολονες του παρμπριζ με αποτελεσμα σε δεδομενη αποσταση μεταξυ δυο αντικριστων οχηματων, καποιο απο τα δυο να μην ειναι ορατο...

road spirit
06/08/2014, 12:21
το "δεν σε είδα" δυστυχώς αληθεύει

χοντρικά 1 στα 3 ατυχήματα οφείλονται σε αυτήν την αιτία (μελέτη MAIDS (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78781))

και για περισσότερη αιτιολόγηση αναζητήστε τον όρο "τύφλωση απροσεξίας" σε παλαιότερα θρεντ στο φορουμ

7Tolis
06/08/2014, 12:29
Συνήθως σε μια διασταύρωση ο εγκέφαλος μας ψάχνει να δει αμάξι. Το μηχανάκι μπορεί να μην το σκεφτεί αυτόματα. Ένα απλό παράδειγμα. Πείτε σε έναν φίλο σας 'σκέφτομαι να αγοράσω όχημα' και συμπληρώστε την φράση τι προτείνεις να πάρω; Είναι πιθανότερο να προτείνει κάποιο αυτοκίνητο πρώτα γιατί αυτό είναι συνηθέστερο. Άρα, νομίζω πως θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να περάσει στο μυαλό των οδηγών η λέξη δίκυκλο.

Bowleno
06/08/2014, 12:40
Δυστυχως αληθευει....

Προσωπικα μου εχει συμβει να μη δω καποιον ανεξαρτητως οχηματος που εγω ημουν και παρα το γεγονος οτι προσπαθω να ειμαι πολυ προσεκτικος....

Ευτυχως χωρις καμμια συνεπεια.....


Ομοίως :(

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 13:12
τη φωτογραφία του προβληματισμού την έβαλα για να δούμε πόσο εύκολα μπορούμε να συγχωνευθούμε λόγο μικρότερου όγκου με το υπόλοιπο αστικό περιβάλλον.

δε θέλω το θέμα να γίνει διαξιφισμοί απέναντι στους λόγους που δε μας βλέπουν οι άλλοι (κινητό τηλέφωνο, έλλειψη φλας, εναλλαγή λωρίδας απροειδοποίητα)

αλλά στο πως επιτυγχάνεται η οπτική συγχώνευση και στο τι μπορούμε εμείς να κάνουμε για να είμαστε πιο ευδιάκριτοι και ασφαλείς.

για την ασφάλειά μας πρέπει πρώτα να νοιαζόμαστε οι ίδιοι παίρνοντας μέτρα και όχι να το αφήνουμε στην κρίση των άλλων.

Μπορουμε να φοραμε συνεχεια safety jacket, αυτα τα φωσφοριζε. Θα μοιαζουμε γελοιοι βεβαια αλλα...
(ή να βαλουμε ολοι ξεταπωτες! :evil: μετα παιζει να μας χτυπαν επιτηδες :lol: )
Και το πιο σημαντικο αμυντικη και προσεχτικη οδηγηση. ;)

teogtp
06/08/2014, 13:18
Τις προαλλες λιγο ελειψε να "στειλω" καποιον επειδη βραδιατικο δεν ειχε φωτα και τις γαμημενες τις "ψειρες" τις ειχε χρωματιστες......
Μιλαμε δεν τον καταλαβα καθολου,κοιταξα τον καθρεφτη και ειδα ενα χρωματιστο φοντο νομιζοντας οτι ειναι τα φωτα των καταστηματων.

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 13:28
Βασικα και αυτο (που εμπιπτει στην αμυντικη οδηγηση) ειναι πολυ σημαντικο: Να προβλεπουμε παντα τις πιθανες μ@λακιες που θα κανουν τα οχηματα γυρω μας και εκτος των μ@λακιων και τις επομενες κινησεις τους. Μολις το συνηθισεις δεν ειναι δυσκολο ουτε χρονοβορο.
Και να περιμενουμε παντα ακομα και το πιο απροσδοκητο. "Εσω ετοιμος" που λενε!

7Tolis
06/08/2014, 13:42
Μπορουμε να φοραμε συνεχεια safety jacket, αυτα τα φωσφοριζε. Θα μοιαζουμε γελοιοι βεβαια αλλα...
(ή να βαλουμε ολοι ξεταπωτες! :evil: μετα παιζει να μας χτυπαν επιτηδες :lol: )
Και το πιο σημαντικο αμυντικη και προσεχτικη οδηγηση. ;)
Εεμμμ βασικά εγώ το φοράω το τζάκετ που λες χμμ...

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 13:46
Εεμμμ βασικά εγώ το φοράω το τζάκετ που λες χμμ...

Ναι ρε μαστορα αλλα εσυ δουλευεις! (ή το φορας γενικα οταν καβαλας;; :look: ουπς! :a13: )

7Tolis
06/08/2014, 13:50
Ναι ρε μαστορα αλλα εσυ δουλευεις! (ή το φορας γενικα;; :look: ουπς! :a13: )
Σωστό και αυτό. Πλάκα πλάκα κάνει δουλειά το τζάκετ πάντως. Ξεχωρίζω από τους Δίας και την πέφτουν σε αυτούς μετά στις πορείες. Για το On topic τώρα. Μου έχει συμβεί να μην δω κάποιον στο δρόμο. Χωρίς να συμβεί κάτι. Οδηγούσα τον κουβά μου. Ίσως μέσα στον κουβά μπαίνουμε σε Mode άνεση και χαζεύουμε. Με τη μηχανή δεν μου έχει ξεφύγει ποτέ τίποτα.

Dimos35
06/08/2014, 14:46
Έχει τύχει οδηγώντας το κουτί να μη δω κάποιον. Έχει τύχει επίσης να μη με δουν κάποιοι όταν οδηγώ μηχανή.
Ευτυχώς χωρίς συνέπειες και στις 2 περιπτώσεις.

Αναφέρομαι μόνο σε αυτό που λέει ο road spirit στο ποστ #10 (τύφλωση απροσεξίας).

Bob_o_mastoras
06/08/2014, 15:11
Έχει τύχει οδηγώντας το κουτί να μη δω κάποιον. Έχει τύχει επίσης να μη με δουν κάποιοι όταν οδηγώ μηχανή.
Ευτυχώς χωρίς συνέπειες και στις 2 περιπτώσεις.

Αναφέρομαι μόνο σε αυτό που λέει ο road spirit στο ποστ #10 (τύφλωση απροσεξίας).

Μερικοι οδηγοι εχουν βεβαια τυφλωση απο αλλες αιτιες...:a31: